PC-project voor Leidse studenten langdurig werklozen illen best aan de slag iVe roken in Honduras het verdriet en de armoede' &zuinig Leiden Regio Singelschool terug in de tijd ^sintrertuin andelp1 wandel luinrell mikt met Kikkertuin op congresgangers ©ERDAG 22 APRIL 1999 tobank-directeuren uit de regio bezoeken land in Middlen-Amerika chef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 Samenwerking UL, ABN-AMRO en IBM Voor vijftig gulden per maand kunnen Leidse studenten in het bezit komen van een PC die volledig aansluit op de software van de Universiteit Leiden (ULJ. Gisteren hebben de universiteit, de ABN-AMRO en IBM een con tract getekend waarin de drie partijen zich aan elkaar verbinden. nemen we nu planmatig stap pen over de hele linie. Soms ne men we sprongen, zoals nu. Studenten hebben behoefte JANNEKEDEJONGE In de rest van Nederland bie den de bank en de computer specialist studenten de compu ter voor hetzelfde voordelige ta rief aan, maar in Leiden doet de universiteit hier nog een klein schepje bovenop. „Dit is een dijk van een deal voor de Leidse student", sprak rayondirecteur A. Schut van ABN-AMRO Lei den gisteren vlak voor de on dertekening. De uitbreiding voor de Leidse student komt erop neer dat de standaard software van de UL (MS-Office Suite) gratis wordt toegevoegd. Bovendien ver groot de universiteit met ingang van het nieuwe seizoen de in- belmogelijkheden voor het Thuisnet van de universiteit en gaan de kosten voor internet aansluiting via de universiteit sterk omlaag. Dit laatste is ech ter geen privilege voor deelne mers aan de aanbieding, maar geldt voor alle studenten. Met de deelname wil de universiteit aangeven dat ze niet langer wil achterlopen bij de andere uni versiteiten. „Leiden loopt in bepaald op zicht achter bij andere universi teiten", gaf vice-voorzitter van het College van Bestuur J. van Bergen gisteren toe. „Daarom aan meer voorzieningen, maar het aantal ruimtes waar gebruik kan worden gemaakt van com puters is beperkt. Dat zal altijd wel zo blijven. Willen we dat studenten op termijn kunnen communiceren met hun do centen via e-mail, dan moeten we ze dit ook op andere manie ren aanbieden." Met ingang van de zomer krijgen studenten voor 100 gulden een internet aansluiting. Dat is nu nog 150 gulden. Volgens de initiatiefnemers hoeft door deze aanbieding geen student meer zonder computer te zitten. Schut van ABN-AMRO verwacht dat stu denten de kosten kunnen op brengen. Voor 50,50 gulden per maand komt de student in het bezit van een desktop compu ter. Voor 82,75 per maand wordt er een laptop thuisbe zorgd. De computers zijn na 48 maanden afbetaald. Voorwaar de is dat de student zijn studie financiering ontvangt op een studentenrekening van de ABN-AMRO. De computer hoeft niet voor het einde van de studie te zijn afbetaald. Onder de eerste 200 deelnemers wor den vijf computers verloot. t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 22 April LEIDEN - In het gebouw der Practise he Ambachtsschool had gister avond de plechtige uitreiking van diploma's en geschenken plaats aan de eervol ontslagen leerlingen. Behalve leerlingen, bestuur en leden, waren daarbij tegenwoordig de burgemeester de heer mr. F. Was, de wethouder de heer J. Kore- vaar en ouders of voogden van leerlingen. De voorzitter sloeg, na zijn welkomstwoord, een blik op de geschie denis der school, waarbij hij gelegenheid vond om den ouders er op te wijzen hoe nadeelig het is als kinderen van school worden genomen indien dezen niet met voldoende vrucht het onderwijs hebben geno ten, bijv. op de lagere school op hun 12de jaar, alléén omdat zij 12 ja ren zijn. Immers, alle kinderen zijn niet even bevattelijk of ontvanke lijk voor hetgeen geleerd wordt. Bovendien kunnen ouders zeiven veel bijdragen tot ontwikkeling hunner kinderen en de belangstelling bij dezen in het onderwijs meer en meer opwekken door dikwijls met hen te spreken over hetgeen zij op school geleerd hebben. Dit kan niet an ders dan een goeden invloed uitoefenen en spr. hoopte, dat het in zoo uitgebreiden kring mogelijk toepassing moge vinden. ANNO 1974 holle ogen van die mensen: Je ziet ze bijna denken: waarom J? Op de markt in Tegucigalpa moesten we soms onze neus knijpen voor de stank. Voor ons symboliseerde die geur de idie zich voltrokken had. We roken het verdriet en de armoe- né de Jong, directeur van de Rabobank Leiden/Oegstgeest, en li directeuren van andere Rabobanken uit de regio, zijn terug- srd uit Honduras, een van de armste landen van len-Amerika, waar ze onderzochten hoe zij een bijdrage kun- leveren aan het opzetten van kredietcoöperaties voor arme en. Jong reisde vorig jaar ook al eens naar Honduras voor een gelijk project. Maar dat was vóór de orkaan Mitch. De gevol- ran de orkaan en de verhalen van de overlevenden maakten indruk op hem en de andere directeuren. De Jong: „Na uren- regenval liet de doorweekte grond onder de krottenwijken i heuvels ineens los. Terwijl de markthandelaren in de stad i om hun marktstal te redden, storten hun huizen in het ra- Bijna alle ambulante handelaren hebben een of meerdere ge- den verloren." De boeren die de bankdirecteuren tijdens reis bezochten hadden minder geleden onder Mitch dan de ilante handelaren in de stad, maar ook zij waren er slecht aan tig tot zestig procent van de Hondurese bevolking is boer. rootste gedeelte van de boeren produceert echter nauwelijks sg om zijn familie te voeden, laat staan voor de verkoop. Om- geen toegang hebben tot krediet bij de banken, zijn ze over- erd aan tussenhandelaren. Die verstrekken geld en zaaigoed ediet tegen rentetarieven die onbetaalbaar zijn. Heeft een toch oogst over voor de handel, dan is hij gedwongen deze je tussenhandelaar te verkopen voor een zo laag mogelijke Wie klaagt of zijn producten elders verkoopt, kan in de toe- René de Jong, directeur van de Rabobank Leiden/Oegstgeest, met een van de Hondurese kranten waarin melding wordt gemaakt van hun be zoek. FOTO MARK LAMERS komst elke vorm van krediet of zaaigoed van de tussenhandelaar vergeten en louter tegenwerking verwachten. Door de exorbitante rentetarieven van de tussenhandelaren kan de boer nooit genoeg lenen om een irrigatiesysteem aan te leggen of kunstmest te kopen, en dus oogst hij maar een keer per jaar. Terwijl het land makkelijk drie tot vier oogsten zou kunnen ople veren. Een gemene vicieuze cirkel waar de boeren niet uit komen, maar waar een kredietcoöperatie een uitkomst kan bieden. Een kredietcoöperatie houdt in dat de boeren alles inleggen wat zij be zitten en uit die pot hun krediet krijgen tegen lage of geen rente. Toch ziet het er naar uit dat de Rabobank-directeuren in de eer ste plaats niet zullen werken aan kredietcoöperaties voor de aller armste boeren. De Jong: „Het is voor het slagen van een project in dit soort landen belangrijk dat de deelnemers snel zien dat het werkt, anders raken ze gedemotiveerd. Als je de hele dag bezig bent met overleven, zoals de armste boeren doen, is het heel moeilijk om een nieuw project op te zetten. Dat duurt dus te lang. Hoewel we ons realiseren dat de onderste laag van de boeren de kredietcoöperatie het hardste nodig hebben, beginnen we met de laag daar net boven. Dat is voor onze begrippen trouwens nog bit tere armoe, hoor. Maar het bestaan van die boeren is al een stuk meer georganiseerd." De Jong doelt op de koffieboeren. De meeste van hen zijn al aangesloten bij productiecoöperaties en organiseren gezamenlijk de oogst en het vervoer van de koffie. „Maar", benadrukt hij, „wij eisen dat de armere meloen-, rijst- of tabakboeren binnen niet al te lange tijd kunnen aanhaken. Het mag niet zo zijn dat de krediet coöperaties zich beperken tot de koffiebranche." In het kantoor van De Jong aan de Schipholweg ligt een stapel Hondurese kranten op tafel: El Heraldo, La Prensa, Tiempo. Alle maal hebben ze verslag gedaan van de komst van de bankdirec teuren en hun bezoek aan de Hondurese president Carlos Flores. Het idee van de bankdirecteuren om bij te dragen aan Hondure se kredietcoöperaties ontstond de vorige keer dat De Jong in Hon duras was. Hij bracht geld naar een opleidingsschool van de vak bond die boeren opleidde om coöperaties op te zetten. De Rabo bank zocht al enkele jaren naar een nuttige besteding van een deel van het winstbestemmingsfonds, dat bedoeld is voor maatschap pelijke betrokkenheid. De Jong zag hoe belangrijk de coöperaties zijn voor Honduras om zich op te trekken uit de armoede. Boven dien is de Rabobank van oorsprong een coöperatie van agrariërs en paste de steun aan de Hondurese coöperaties prima bij de identiteit van de Rabobank. Daarom vroeg De Jong de andere di recteuren uit de regio het geld uit het fonds te gebruiken voor de steun aan de coöperaties en mee te doen aan dit project. Tot nu toe doen er dus negen mee. Het doel is nu de andere tien tot vijf tien directeuren uit de regio ook erbij te betrekken. kzoekenden hebben meer begeleiding nodig lurige werkloosheid is zel en kwestie van niet willen ?n. Dat blijkt uit cijfers van H !e zaken van de gemeente n. Het aantal mensen in n dat ongemotiveerd is nhet niet bij het aantal dat s! ndere redenen al jaren in n jstand zit. gegevens komen uit de irtage Activering en werk Het rapport schetst een ls I van het cliëntenbestand h Ie sociale dienst, biedt cij- iver het aantal werklozen, aan hoe lang ze zonder 1 zitten en maakt duidelijk of ze inmiddels een baan heb ben gevonden. Op grond van de cijfers stelt sociale zaken vast dat de men sen die twee jaar of langer een uitkering ontvangen, meer be geleiding nodig hebben. De ge meente moet actiever zoeken naar een baan en een eventuele opleiding (voor om- of bijscho ling) ook betalen. Juist de groep werklozen met een beperkte scholing komt moeilijker aan de bak. Sociale zaken richt zich daarom ook meer op mensen die nog maar kort werkloos zijn, maar wel een achterstand (zoals een beperkte opleiding) hebben. Zo hoopt de dienst te voorkomen dat deze mensen lang zonder baan blijven. Het aantal werklozen is de laatste twee jaar in Leiden fors gedaald. Uit cijfers van het ar beidsbureau blijkt dat tussen eind 1996 en eind 1998 onge veer 2.900 van de bijna 7.700 ingeschrevenen ergens aan de slag zijn gegaan. Ook de be standen van de gemeente laten een daling zien, zij het dat die minder fors is. Dat komt omdat een deel van de klanten van de sociale dienst niet op zoek hoeft naar een baan. Dat geldt bijvoorbeeld voor gehandicap ten en alleenstaande ouders met jonge kinderen. Het aantal mensen dat twee jaar of langer werkloos is, groei de echter vorig jaar met zestien procent. Leiden telt nu 1.681 mensen die al vier jaar of meer een uitkering ontvangen. Die groep vormt inmiddels bijna de helft van het cliëntenbestand van de sociale dienst. In totaal zijn er 3.823 injvoners die een uitkering ontvangen. Redenen om af te zien van een baan zijn de zorg voor kin deren, handicaps, psychische klachten of tijdelijke arbeidson geschiktheid. Geen motivatie is vrijwel nooit een reden om niet te gaan werken. Van de langdu rig werklozen stonden in 1998 twaalf mensen te boek als werk lozen met een gebrekkige moti vatie. Zeven van hen hebben niet gereageerd op de uitnodi ging van de sociale dienst om langs te komen. In feite staat dus niet vast dat zij geen trek hebben in werk. Wethouder J. Laurier: „Misschien konden ze de brief niet lezen. Misschien hebben ze veel gesolliciteerd en hebben ze daarbij te vaak hun hoofd gestoten." ✓6étktA, U) CLArt AtÖUxL Iglo spinazie a la creme cit cljxzj mm leiden De Singelschool viert deze week het 75-jarig bestaan en begon de festiviteiten gisteren met een ludieke optocht voor en door de kinderen over de Haarlemmerstraat en door de wijk. Vooral zaterdag verwacht de schoolleiding grote drukte aan de Lusthoflaan bij de reünie van de school die vroeger beter bekend stond onder de naam H.Hartschool. foto loek zuyderduin Twee jaar cel geëist voor reeks inbraken den haag/leiden persbureau cerberus Een 36-jarige Leidenaar heeft gisteren twee jaar celstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk horen eisen omdat hij vorig jaar in Leiden niet minder dan 26 inbraken pleeg de. Die inbraken vonden nage noeg allemaal plaats bij bedrij ven. Meestal nam de man duur gereedschap weg. De man ging op het inbre kerspad nadat hij een schuld had opgelopen van meer dan 60.000 gulden. Met de buit van de inbraken zou hij een fors deel van zijn schulden hebben afbetaald. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. Vlijtige Liesjes of Impatiens. Lange bloeitijd en verkrijgbaar in diverse kleuren. Voelt zich lekker in de schaduw of halfschaduw. 10 stuks in draagtas, KORT EN ZAKELIJK De Hema komt naar Leider dorp. Waarschijnlijk opent de Hema in november een kleine vestiging in het overdekte win kelcentrum de Winkelhof. Bij de vestiging in de Winkelhof kunnen circa 20 mensen fullti me of parttime aan de slag. Crab Groep Hypotheken opent een servicekantoor in Leiden. Op 3 mei is iedereen welkom om in het kantoor op de Rijnsburgersingel 59 een vrijblijvende afspraak te maken. Reisboekhandel Zandvliet is sinds kort onderdeel van een specialistengroep van reisboek handels. Initiatiefnemer Klaas Zandvliet overlegt en wisselt in formatie uit met andere boek handels in Nederland om zo sa men de specialisatie van de reisboekhandels verder gestalte te kunnen geven. Zelfstandige ondernemers die op het punt staan hun bedrijf te verkopen kunnen tegen heel wat problemen oplopen. Speci aal voor deze groep houdt de Kamer van Koophandel op 28 april de voorlichtingsbijeen komst 'Verkoop van het eigen bedrijf. Deelname aan de bij eenkomst op het regiokantoor in Lisse kost 225 gulden. Voor aanmelden of meer informatie, Polo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dap*n na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bil 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH leiden of door contante betiding aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de I I RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUV TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071 -532 19 21 1.1 deze week werd er nog 1 gewerkt. Schilders, tim- Eden, aannemers en tellpersoneel, iedereen bezig met de finishing e En zoals het hoort voor E chte opening leek het of Eadline niet gehaald zou ïn. Maar sinds gisteren is Cuwe Kikkertuin officieel id. Compleet met super- l souvenierwinkel, drie ■rants en een Irish Pub enkele mini-bowlingba- En vijf multifunctionele derzalen, waarmee Duin- loral in het winterseizoen iwil trekken. uurlijk is hij blij met elke inst, maar de Kikkertuin is ns adjunt-directeur C. tomakers van Duinrell wel ial.i „Toen de Kikkertuin voel als toen het Tikibad werd geopend", zegt hij trots. Vrijwel direct na de brand die in 1996 de oude Kikkertuin in de as leg de, is er begonnen met de plan nen voor nieuwbouw. „Een dag na de brand zat het team bij el kaar om te brainstormen", ver telt Schoenmakers. Eigenaar graaf van Zuylen van Nijevelt tekende samen met architect Van Dam voor het ontwerp van de Kikkertuin. Een ontwerp dat zelfs tijdens de bouw nog wei eens veranderde. Schoenmakers geeft toe dat Duinrell niet zelden overhoop ligt met de autoriteiten als het gaat om vergunningen. „Ook met de Kikkertuin hebben zo snel mogelijk een plan inge diend, zodat de procedure al- vastkon worden gestart. Gedu- Adjunt-directeur C. Schoenmakers van Duinrell: „We hebben er juist op gelet dat het niet te netjes werd. Mensen moeten wel het gevoel hebben dat ze in hun korte broek naar binnen kunnen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN ling ervan kwamen we op nieu we ideeën of wilden we toch nog iets veranderen." En daar moeten weer vergunningen voor worden aangevraagd. „Ik ben er trots op dat wij niet zeg gen dat als de trein eenmaal rijdt er niemand meer op kan springen", zegt Schoenmakers. „Je weet trouwens nooit precies hoe het publiek zich zal gedra gen. Ook het Tikibad werd ne gen maanden na de opening al verbouwd." voor elke Duinrellbezoeker. Schoenmakers is niet bang dat het verzorgde uiterlijk van de Kikkertuin de gewone camping bezoeker afschrikt. „We hebben er juist op gelet dat het niet te netjes werd. Mensen moeten wel het gevoel hebben dat ze in hun korte broek naar binnen kunnen." Duinrell hoopt vooral in de winter mensen te trekken die voor congressen of soortgelijke evenementen naar Wassenaar mensen veel aanbieden. Prak tijklessen over skimateriaal in de congreszaal en vervolgens echt skiën op de skibaan", geeft Schoenmakers als voorbeeld. „Het unieke aan de Kikkertuin is dat we bezoekers van een congres kunnen onderbrengen in een Duingalow op bijvoor beeld donderdag en vrijdag en hun gezin voor een speciaal ta rief gedurende het weekeinde kunnen laten komen." LEIDEN - De Philidor-schakers Joop Piket (links voor) en Ad v. d. Berg (links achter) in een partij tegen hun LSG-rivalen Hans Kemper man en Charles Kuypers. Philidor won de ontmoeting in de Adler- kantine met 25-13. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 23 april LEIDEN - Op 28, 29 en 30 april en 1 mei is het gehele Burcht-com- plex televisiestudio en dientengevolge voor het publiek gesloten. In verband met het jubileum 50 jaar NCRV heeft regisseur Willy van He mert opdracht gekregen 11 delen te regisseren onder de titel "Dynas tie der kleine luiden". Deel 6 wordt in het Burchtmonument, de z.g. Arena opgenomen. Naast een groot aantal artiesten werken er ook 350 figuranten aan mee, 't grootste aantal mensen waarmee de NCRV ooit heeft gewerkt. Het zal er drie dagen zeer druk aan toe gaan. De garde robe zal worden gebruikt voor het bergen van de (vaak kostbare) kos tuums. De grote zaal wordt verdeeld in kleedruimten terwijl de gri meurs op het toneel hun plaats zullen hebben. Op het plein komt een PTT-straalzender voor de ampex-verbinding met Hilversum. LEIDEN - Het academisch ziekenhuis zoekt tenminste 100 mensen die bereid zijn experimentele huidtransplantaties te ondergaan. Bij de proeven wordt een klein stukje huid van ongeveer een vierkante centi meter van de arm van de donor getransplanteerd op de arm van de ontvanger. Zonder toediening van medicijnen', die de afstotingsreac ties onderdrukken, wordt bestudeerd hoe het stukje huid het doet. De tijd die verloopt voordat de afstoting begint, kan variëren van 1 tot 3 weken. De "overlevingsduur" is van groot belang voor het beter leren kennen van het mechanisme van de afstoting. Omdat het hier experi menten betreft worden de vrijwilligers uitgebreid gekeurd, terwijl er ook regels zijn gesteld door de commissie medische ethiek van de me dische faculteit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19