ei den Regio Commissie: sociëteit Minerva monument riestar verhuist vóór vestiging iet geluid van het breken van een honkbalknuppel emeentepersoneel fereidt acties voor Ook Sleuteldropvoor jeugd de Kooi Interim kost Rijnland 2730 gulden per dag Waterschap weer in de fout met stembiljetten Ingezetenenomslag Rijnland verdubbeld PvdA wil duidelijkheid over jongerenwerk DERDAG 22 APRIL 1999 1 WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 eer inbraak in café Voor de tweede maal in korte tijd is er ingebroken in ca- Brandewijntje aan de Morsweg. De daders kwamen binnen irmet een steen de ruit van de toegangsdeur in te gooien, mist worden een klein bedrag aan wisselgeld, een videore- jer en vijf flessen sterke drank. Ochtends al (of nog) onder invloed I* De politie deed gisteren op de Haagse Schouwweg een lerkelijke vangst. Bij een routinecontrole op het gebruik van [dj (gordels in de ochtendspits constateerde een agent dat een jmobilist behoorlijk naar drank rook. De 49-jarige Leidenaar sst daarop blazen en omdat de flink wijzer uitsloeg kon hij a een mee naar het bureau. Conform zijn promillage kreeg hij een boete opgelegd van 900 gulden. jeiden en Katwijk De sociëteit van Minerva in de Breestraat in Leiden is zo bijzonder, dat hij niet mag worden afgebroken. De mo numentencommissie vindt dat het pand moet worden voorgedragen als monument. Leden omschreven gister avond tijdens een vergadering van de adviescommissie het gebouw als stijlvol en bijzonder voor de tijd waarin het is gebouwd. stond ook de linker buurman van de studentenvereniging, het kantoor van het Hoog heemraadschap van Rijnland, op de agenda. Daarvan werd gezegd dat het gebouw welis waar karakteristiek is, maar niet waardevol genoeg om het te be waren. robbert minkhorst Aanleiding voor het bespreken van de waarde van de Minerva- sociëteit zijn de Aalmarkt-plan nen. In enkele varianten moet het gebouw wijken voor nieuw bouw. Om diezelfde reden De studentensociëteit is een van de weinige ontwerpen in deze stijl die nog in de Leiden te vinden zijn. Mede doordat het gebouw op maat is gesne den, geheel is afgestemd op de wensen van de studenten, en de architectuur van een hoge kwaliteit is, mag het gebouw als uniek worden beschouwd, zei den leden van de commissie. Overigens is de commissie niet unaniem in haar advies: twee leden die gisteravond niet bij de vergadering waren, willen het pand geen speciale status geven. Het gebouw is een ont werp van architect Boks en werd in 1963 gebouwd, nadat vier jaar eerder de oude socië teit was afgebrand. „Als je er vlak langs loopt, zeg je: het is een betonbunkergaf commissielid H. van de Schoor aan. „Sta je aan de overkant van de straat, maakt het ge bouw een extraverte indruk. Het heeft stijl, een knappe gevel qua compositie.B. Veldman werd 'verscheurd door twijfels'. „Het is ongelooflijk wat er staat. Als je het gebouw in zijn omge ving ziet, denk ik: hoe is dit in godsnaam mogelijk? Het tart al le wetten die gelden voor het inpassen van gebouwen in bin nensteden. Ik heb ook moeite met het zeer gesloten karakter une van overbeeke (enaren in de gemeenten n(j in en Katwijk willen na de akantie werkonderbrekin- cn stiptheidsacties houden, iden staat op maandag 17 rond het middaguur een h onderbreking van enkele op stapel. Gemeenteamb- en verzamelen zich die lij het Stadsbouwhuis waar rui orden toegesproken door ondsleider Xander den reinigingsdienst in Leiden etanaf dinsdag 18 mei stipt- ïtf acties houden. Dat bete dat huisvuilzakken die te zijn, kapot of niet op de manier zijn dichtgebon- op straat achterblijven, v ilfde geldt voor los afval. acties zijn van onbepaal- 0] iur. In Katwijk wordt een inderbreking overwogen op 19 mei. „Daarover moeten we nog overleggen met onze achterban", aldus J. Mennema, gemeenteambtenaar en kader- lid van de Abva Kabo FNV. De komende weken houden de ambtenaren ook een aantal kantinebijeenkomsten. De gemeenteambtenaren zijn het niet eens met het eindbod van de werkgevers van vijf pro cent salarisverhoging, uitge smeerd over een periode van twee jaar. Inzet van de bonden is een loonsverhoging van 3,5 procent per jaar en een einde jaarsuitkering van 1 procent, al dus O. van Rijswijk van de Ab vaKabo FNV. „Onlangs hebben de rijksambtenaren een nieuwe CAO gesloten met een loons verhoging die ruim boven de drie procent uitkwam. En dan is het raar dat gemeenten, toch vergelijkbaar met de rijksover heid, op 2,5 procent blijven hangen." eformatorische Driestar- uit Gouda heeft een e plek gevonden voor de e idance in Leiden. De ar huurt een schoolge- van het regionaal oplei- rentrum Leiden (ROC) le Dieperpoellaan, nabij station. De oorspronke- J. estigingsplaats op het ou- lingterrein bij station Lei- Lammenschans vervalt oor. cteur G. van der Hoek et Driestar College is ge- met het nieuwe pand. ronkelijk was de directie ilan een kantoor op het veilingterrein te verbou- Maar toen het gebouw :t ROC vrij kwam, een los- 1 pand met tien lokalen, ie e keuze volgens Van der Hoek niet moeilijk. „Het ligt ook veel gunstiger bij het stati on Leiden en voor leerlingen die op de fiets komen", zegt de directeur. De Leidse vestiging van de Driestar rekent op veel scholieren uit met name Kat wijk en Lisse. Aan de plannen om te beginnen met brugklas sen en elk jaar een leerjaar daarbovenop te plaatsen wijzigt niets, zegt Van der Hoek. De directie van de Driestar heeft inmiddels de gemeente Leiden ingelicht over de huur- qyereenkomst. Leiden staat niet te springen om een vestiging van de school, omdat er maar een handvol leerlingen uit de stad zelf worden verwacht. Be oogd directeur van de Leidse Driestar is Bodegraver G. Snoep, docent en directielid voor de onderbouw havo/athe neum van het Goudse college.- janneke de jonge De skelters werden meteen fanatiek ge bruikt, gistermiddag bij de opening van het derde Sleuteldrop. Onder aanvoering van een enorm aantal kinderen scheurden af gevaardigden van Milieu en Beheer, de po litie, woningbouwvereniging Ons Doel en de LWO in sneltreinvaart over het plein tussen de Surinamestraat en de Antillen- straat in de Kooi, op weg naar de finish. Daar kon de Sleuteldropvlag gehesen wor den, ten teken van de opening van het bui- tenspeelproject. Leiden kent al twee Sleuteldroppen, één in de Marnixstraat en één in de Slaaghwijk. Deze zijn een groot succes. Van maandag tot en met vrijdag van 15.30 tot 17.00 uur kunnen kinderen daar komen spelen met attributen, zoals skelters, skeelers, ballen, noem maar op. Dat speelgoed krijgen ze niet zomaar. Als de kinderen zich goed ge dragen en klusjes in de wijk doen, verdie nen ze sleuteldroppen. Met dit 'geld' kun nen ze speelgoed huren. In deze twee wij ken is ongeveer dertig procent vim de kin deren lid. Lid word je voor een jaentje per jaar. Enige probleem van het derde project is dat er nog geen beheerder gevonden is. „We zijn al een maand of vier aan het zoe ken, maar het lukt nog niet", laat Sleuteldr- opbaas Marja Robbers weten. „Er zijn al di verse mensen geweest die heel erg enthou siast waren, maar het ketst af op de werktij den. Die zijn moeilijk. Je moet altijd na schooltijd werken en in alle schoolvakan ties. Dan kun je geen vrij nemen, want dat zijn de drukste periodes." Een beheerder zorgt voor het beheer van het speelgoed en eventuele klussen. Hij is er voor het prakti sche werk. De 'bazen' coördineren de vrij willigers, geven ze cursussen en houden contact met scholen en politie. Tot er een beheerder voor de Kooi is gevonden, treedt Robbers op als beheerder. Ze kan dit echter niet de hele week doen. Daarom gaat het nerika is honkbal het na- Ie tijdverdrijf. Iedereen Ihet, iedereen heeft het eld, iedereen gaat het a. Dat is al bijna ander eeuw zo. En dat zal voor look zo blijven. Tradities om in stand te worden «den. traditie die evenmin snel broken zal worden is de lonte van de Herald Tribu- vooraanstaande Ameri- se krant, om aan de voor- d van het professionele balseizoen de sportko- steevast te openen (en gedicht. Altijd hetzelf de gedicht. Het heet: The Sound of the Crack of A Bat. Dit loflied beschrijft in lyrische woorden het gevoel dat elke rechtgeaarde Yank krijgt als hij in het voorjaar in het stadion van zijn favoriete club dat won derschone geluid weer hoort opklinken. Het exacte moment dat de bal de knuppel raakt: 'krak'! Goed, maar wat heeft deze in leiding nu helemaal te maken met de weddenschap die Gok- sel Sahinbas vanavond in het populaire televisieprogramma Wedden Dar aangaat met pre sentator Reinout Oerlemans? De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Welaan, deze 28-jarige Leide naar van Turkse afkomst beoe fent weliswaar een compleet andere sport dan honkbal, maar voor de verandering is hij - net als die miljoenen Ameri kanen in de lente - op zoek naar dat ene, echte oergeluid dat die knuppel teweeg brengt. Het verschil is alleen dat hij dat 'krak'! iets anders interpreteert dan zij. Namelijk letterlijk. In het tv-programma Wedden Dat draait het om mensen die iets kunnen wat een ander niet kan. Meestal gaat het om trivia le of tamelijk afwijkende zaken. Bijvoorbeeld om in twee minu ten tijd het geluid van tien star tende auto's feilloos te identifi ceren. Omdat er honderd ver schillende merken auto's zijn, mag zoiets gerust tot een kunst met een kleine k gerekend wor den. Niet iedereen kan dat. Nu is Goksel Sahinbas een spe cialist in karate en Thai-bok- sen. Van het hardere soort, na melijk full-contact. Hij is Ne derlands kampioen geweest en nam ook deel aan het EK. Hij is lid van Jurojin en traint vrijwel dagelijks in de sportschool van Ino Alberga aan de Groene- steeg. Zes jaar geleden deed hij al eens eerder mee aan Wedden Dat. Toen moest hij, met het hoofd, 75 blokken gasbeton door midden slaan. Goksel slaagde met glans: hij kwam tot 85 en won de weddenschap. Geen kinderachtige jongen dus, die Goksel. Een paar weken evenwel liep hij stom toevallig Reinout Oer lemans tegen het lijf. De man Acht honkbalknuppels houdt Goskel Sahinbas omhoog en als het goed is zijn dat na vanavond zestien stukken. Dan is zijn recordpoging in het tv-programma Wedden Dat geslaagd. foto henk bouwman die als acteur de figuur 'Arnie' onsterfelijk maakte in de soap serie GTST, presenteert mo menteel het nog altijd populai re Wedden Dat. 'Of-ie nog wat in huis had'vroeg Reinout langs zijn neus weg aan de Leidse karateka. 'Ik dacht van wel', antwoordde die gevat. 'Ik kan tegenwoordig wel aardig met honkbalknuppels ovèr- weg'. Niet slaan naar een bal, maar breken, bedoelde hij daarmee. Die knuppel breken met het blote (scheen)been. En dan niet eentje, maar minstens zes, het record zoals het nu in de boeken staat. „Ik ga voor tien", zegt hij op de middag voor de avond van de recordpoging. „Maar met acht neem ik even tueel ook wel genoegen." Voor wie nog nooit een echte honkbalknuppel in zijn handen heeft gehad: die dingen zijn hard. Voor een normaal mens met geen mogelijkheid te bre ken, Iaat staan met het scheen been. Dat zal het, in negen van de tien gevallen, eerder bege ven dan het hout. Maar Goksel Sahinbas is, zoals gezegd, een harde en getrainde jongen. Hij heeft het eerder gedaan en toen lukte het ook. Eerlijkheidshalve voegt hij eraan toe dat hij toen bij drie is gestopt. „Want het begon pijn te doen". Net als elke kenner weet ook hij uiteraard dat elke knuppel, hoe hard ook, een zwakke plek kent. De slagman in het honk bal die de bal per ongeluk op die plek raakt, slaat geheid het hout aan splinters. „De kunst is vanavond alleen om die plek te vinden", zegt Goksel lachend. „Ik ga ze stuk voor stuk nog maar even goed onderzoeken. En dan van tevoren markeren, natuurlijk." Hij heeft groot gelijk. Want 'krak'! is leuk, weten ook de honbalgekke Amerikanen. Maar dan moet het wel het bat zijn. Niet.het been. Wedden Dat met Leidenaar Goksel Sahinbas is vanavond om 20.30 uur live te zien op RTL 4) ad van kaam van het gebouw, waardoor het erg defensief over komt. Maar het is een gebouw met voor zijn tijd een hele hoge kwaliteit. Ik vind het een heel spannend ge bouw, met prachtige architec tonische eigenschappen." Voorzitter N. de Jong van Mi nerva zat als toehoorder bij de vergadering en merkte op dat de plek en het gebouw voor de vereniging bijzonder veel cul tuur-historische waarde heb ben. „We zitten al sinds 1844 aan de Breestraat. Elke Leide naar weet waar Minerva zit. Het is destijds voor 700 studenten gebouwd en nu er 2.000 zijn, is het nog altijd geschikt. We zit ten prima op deze plek en in een gebouw dat helemaal op maat is." „Het pand knalt er nogal uit", vond de voorzitter van de mo numentencommissie, W. Eg- genkamp, die zelf aangaf weinig op te hebben met de sociëteit. „Het is een massief blok in de bochtige Breestraat. Dit is een verrassende discussie", sloot hij af. Als voorlopig advies brengt de commissie aan burgemees ter en wethouders over dat het gebouw een beschermde status verdient. B en W nemen zelf een besluit of het pand ook mag blijven staan. leiden/alphen Interim-managers en directeu ren zijn in het algemeen duur. Dat heeft het Hoogheemraad schap van Rijnland nu ook ont dekt. Na het vertrek van sector directeur A. Overgaag besloten dijkgraaf en hoogheemraden een tijdelijke man in te huren. Kosten: 2730 gulden per dag. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van Rijn land, gisteren in Alphen aan den Rijn, lag een voorstel op ta fel om een kwart miljoen gul den uit te trekken voor de inte rim. Hij moet zes tot acht maanden aan de slag, gemid deld drie dagen per week. Het kredietvoorstel leidde onder de leden tot hevig gemor. „Waar om' moet een interim-manager vier keer zo veel verdienen als een dijkgraaf? Dat vind ik als normale betalende burger een idiote zaak", klaagde één van de hoofdingelanden. Een an der: „We hadden toch ook di rect een nieuwe directeur aan kunnen nemen?" Ook het feit dat de man begin april aan de slag is gegaan, vóórdat het kre dietvoorstel in stemming kon worden gebracht, was een aan tal bestuursleden een doorn in het oog. Dijkgaaf E. van Tuyll van Se- rooskerken: „Het is duur, zo zit de wereld in elkaar. We zijn zo vrij geweest om alvast een voor schot te nemen. Als we het niet doen, sturen we de interim ge woon weer weg." Zover komt het niet. Ondanks bedenkingen besloot het algemeen bestuur dan toch maar de portemonnee te trekken. derde Sleuteldrop voorlopig alleen op dins dag en donderdag open. Behalve een be heerder worden er ook nog enkele vrijwilli- gers'gëzocht. Aan belangstelling van de kinderen zal in elk geval geen gebrek zijn. „De ervaring is dat er na de opening van een nieuwe Sleu teldrop binnen een mum van tijd zestig tot zeventig leden zijn", vertelt Robbers vanuit het 'sleuteldrophok' onderin de flat aan het plein. Daar staat al het speelgoed te wach ten op de eerste echte Sleuteldropmiddag. Ter gelegenheid van de opening zijn er gro tere attributen van stal gehaald. Zo staat er een dikke rij kinderen te wachten voor een clown die figuren van ballonnen maakt. Ook is er een moeilijk gatenkaasspel en een bord met gaten waar je een voetbal doorheen moet schieten. En natuurlijk een groot springkussen. Het krioelt van de kin deren op het plein. Als Sleuteldrop een suc ces wordt, zal dat de komende tijd wel zo blijven. De waterschapsverkiezingen verlopen bepaald niet vlekke loos. Nadat eerder was geble ken dat de naam-nummer- combinatie van zeven kandi daten op de stembiljetten van 40.000 ingezetenen niet klop ten, zijn meer fouten aan het licht gekomen. Ruim 4.000 personen in Bo degraven-Noord, Zwammer- dam en Zegveld hebben ten onrechte een stembiljet gehad in de categorie ingezetenen van Rijnland. Ze kregen ook een stembiljet voor De Stichl- se Rijnlanden, het schap waar ze wonen. De fout werd ge maakt omdat de bewuste huishoudens hun verontreini gingsheffing betalen aan Rijn land. In het gebied van de Oude Rijnstromen konden stemge rechtigden in de categorie 'ge bouwd' in het begin van de verkiezingen een paar uur lang niet telefonisch stem men. Bovendien blijkt dat bij het printen van de NAW-gege- vens de bestanden van alle waterschappen zijn gemani puleerd. Gevolg is dat voorlet ters van stemgerechtigden voorvoegsels zijn geworden: voorleners D staan op het stembiljet als voorvoegsel 'de' en voorletters V als voorvoeg sel 'van'. Behalve de foute naam- nummercombinaties op 40.000 stembiljetten, bleek la ter dat de naam van één van de kandidaten, mevrouw Du- rieux, op een nog onbekend aantal stembiljetten helemaal is weggevallen. Ze staat alleen vermeld als nummertje. leiden/alphen De categorie 'ingezetenen' in het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland - bij el kaar honderdduizenden men sen - krijgt vanaf volgend jaar verdubbelde ingezetenenom slag. Betalen de ingezetenen nu twintig gulden bovenop hun verontreinigingsheffing, straks wordt dat zo'n veertig gulden. Na een jarenlange discussie, stemde het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap gisteren voor een nieuwe toe delingsverordening. Achter grond is het feit dat de catego rie agrariërs (ongebouwd) vindt dat zij te veel moet betalen. De verdeelsleutel is nu veranderd. De toedelingsverordening is al sinds de vorige waterschaps verkiezingen een punt van he vige discussie. Maar de verte genwoordigers van de categorie ingezeten gaven gisteren op merkelijk weinig tegengas. Een onverkwikkelijke zaak, meent ingezetene-vertegenwoordiger A. Geertsema. „Eigenlijk is het een schande dat de verenigde vergadering aan het eind van het verkiezingsproces dit voor stel nog even aanneemt", zegt hij. „De ingezetenen krijgen een verdubbeling voor hun kie zen, maar ze krijgen er eigenlijk niets voor terug. Er is afgespro ken dat de zetelverdeling in het algemeen bestuur nu moet worden aangepast, maar dat zal pas over vier jaar, na de nieuwe verkiezingen, gebeuren." leiden herman joustra Zo vraagt de PvdA of het col lege zich kan vinden in de strekking van de nota. De partij zegt daarin, dat de gemeente de regie over het sociaal-cultureel werk weer moet zien terug te krijgen. Leiden beperkt zich volgens de sociaal-democraten voornamelijk tot het verstrek ken van subsidies en bemoeit zich nauwelijks met de inhoud van het sociaal-cultureel werk. De uitvoerende instanties, zoals de Leidse Welzijnsorganisatie, bepalen nu voor het grootste deel zelf wat ze doen. Hierdoor is het welzijnswerk behoorlijk versnipperd en lang niet altijd voldoende. De PvdA in Leiden betreurt het dat burgemeester en wethou ders nog niet officeel hebben gereageerd op de nota van de sociaal-democraten over het sociaal-cultureel jongerenwerk. De nota werd in de commissie welzijn, ongeveer een maand geleden, over het algemeen po sitief ontvangen door de ver schillende partijen. Wethouder H. Kruijt gaf toen echter geen collegestandpunt. De sociaal democraten vragen in een aan tal schriftelijke vragen burge meester en wethouders alsnog te reageren op de nota.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17