Handelsconflict treft droogbloemen Onbetaald zorgverlof kost MKB miljoenen guldens Economie Schone auto stap dichterbij Kopzorgen Unilever schrapt 1.500 Duitse arbeidsplaatsen Detailhandel boekt topjaar in 1998 Detailhandel bindt strijd aan met de criminaliteit igenzinnige Kuiper top ABN Amro EU wil banden met Vezelbedrijf Akzo Nobel blijft zorgenkind japan meer aanhalen - "(DERDAG 22 APRIL 1999 p 'inst Daf Trucks naar recordhoogte movenDe winst van Daf Trucks in Eindhoven is vorig jaar ireen absolute recordhoogte gestegen. De vrachtwagenpro- cent behaalde een netto resultaat van 275,9 miljoen gulden, i toename ten opzichte van vorig jaar met ruim 53 procent. 1997 bedroeg de winst iets meer dan 180 miljoen gulden. Ier al maakte Daf bekend dat de omzet in 1998 met 26,6 icent is gestegen tot ruim 4,5 miljard gulden. Ook een record iet aantal vrachtwagens dat in het verslagjaar van de band is old, te weten 25.825. De winstcijfers worden binnenkort ver- rkt in de cijfers van het Amerikaanse moederbedrijf Paccar, het Eindhovense bedrijf werkten vorig jaar 6.142 mensen. >rse groei omzet en winst Siemens acHENHet Duitse elektronicaconcern Siemens heeft in de ste zes maanden van het lopende boekjaar zijn winst en om- beide met zeventien procent zien toenemen. De omzet steeg tdat percentage tot 68,5 miljard en de nettowinst bedroeg miljard. Europa's grootste elektronicaconcern verwacht over hele jaar een groeipercentage van dubbele cijfers. Daarbij is streven dat de winst sneller stijgt dan de omzet. Het boek- begint bij Siemens op 1 oktober. lagnatie van groei wereldhandel eve De WTO, de Wereldhandelsorganisatie, gaat ervan uit de toename van de wereldhandel in volume dit jaar uitkomt 3,5 procent, even veel als in 1998. De percentages zijn een klager dan de 10,5 procent die in 1997 werd gemeten. De 0 houdt eeruslag om de arm, in die zin dat de groei dit jaar iner kan uitvallen. Dat gebeurt als de productiegroei in de enigde Staten en West-Europa trager verloopt dan nu wordt irzien en als het economische herstel in het oosten van Azië zich laat wachten. iO Nedlloyd bestelt vier schepen oen» Reder P&o Nedlloyd breidt zijn vloot uit met vier grote itainerschepen. De Koreaanse werf Hyundai maakt de sche- De schepen komen in 2001-2002 in de vaart. Met de order idt P&O Nedlloyd het aantal containerschepen in deze klas- ïit tot acht. Een aantal banken wordt de juridische eigenaar ide schepen vervolgens te leasen aan P&O Nedlloyd. De aan- isten worden vooral ingezet op de route Azië-Europa. erke banengroei toeristische sector ssenaar Het aantal werknemers in toerisme en recreatie eit snel. Dit jaar werken er in de sector 345.000 mensen. Dat ekent een groei van 45.000 sinds begin 1997. Daarmee is de uvas nog groter dan bij de Melkert-banen bij gemeenten en ie zorgsector. Daar ontstonden sinds 1996 34.700 van deze eidsplaatsen. Directeur T. Schmitz van het Nederlands Bu- u voor Toerisme (NBT) noemde deze cijfers gisteren in Was- aar. Het toerisrhe in en naar Nederland groeit de laatste ja- ivoortdurend. Er wordt ruim 42 miljard per jaar in omgezet. egale houtkachels op de markt haag» Eén op de vijf bedrijven die houtkachels produceren mporteren verkopen illegaal materiaal. De kachels voldoen jens het ministerie van VROM niet aan cie milieukeuring van 0. Tegen zeven fabrikanten en importeurs is proces-verbaal .emaakt, vier anderen hangt hetzelfde lot boven het hoofd, utkachels, ook wel 'allesbranders', met het keurmerk van 0 verbranden beter. Volgens VROM zijn die kachels tachtig cent schoner dan oude kachels. Bij verbranding in de bran- s komen kankerverwekkende Polycyclische Aromatische ilwaterstoffen vrij. (derland zakt plaatsje op ladder sanne Nederland is op de wereldranglijst van de landen met iterkste concurrentiepositie gezakt van de vierde naar de Ie plaats. De VS blijven onbedreigd eerste, zo blijkt uit het lijkse onderzoek van het International Institute for Manage- nt Development (IMD) in het Zwitserse Lausanne. Singapore :f tweede en Finland sprong van de yijfde naar de derde its. Nederland moest ook Luxemburg laten voorgaan, maar seerde Hong Kong. Na Nederland volgen in de top-tien ach- envolgens Zwitserland, Hong Kong, Denemarken, Duitsland Canada. lanciële gangster moet cel in to* Een rechtbank in Tokyo heeft de gangster Ryuichi Koike eren veroordeeld tot een celstraf van negen maanden we- het afpersen van financiële instellingen. Koike was de lei van een bende die betalingen afdwong onder dreiging van itoring van aandeelhoudersvergaderingen. De 55-jarige Koi- intving 690 miljoen yen (12 miljoen gulden) van de vier itste effectenhuizen in Japan. Dat bedrag moet hij als boete igbetalen. Van Dai-Ichi Kangyo Bank kreeg de gangster ille- leningen van 11,7 miljard yen (205 miljoen). In deze zaak vorig jaar oktober al zes topmanagers van de bank veroor- Id tot celstraffen van zes tot acht maanden. f Petroland boort nieuw gasveld aan haag* Elf Petroland, de Nederlandse dochter van het Franse (quitane, heeft op het Nederlandse deel van het Continenta- een nieuw gasveld aangeboord. Tijdens het testen produ ce deze bron 750.000 kubieke meter per dag. Het veld ligt in igebied waar Elf Petroland al gas wint. Heffing honderd procent invoerrechten beschadigt exporteurs Exporteurs van droogbloemen dreigen de dupe te wor den van een handelsconflict tussen Europa en de Ver enigde Staten. De EU heeft een verbod uitgesproken op de invoer van Amerikaans rundvlees dat extra groeihor monen bevat. Als tegenactie willen de VS honderd pro cent invoerrechten heffen op Nederlands vlees én agrari sche producten, waaronder droogbloemen. teurs zijn de druiven zuur. Rijnsburgse bedrijven als Star Dried Flowers en Delft De Vink exporteren elk tien tot twintig procent van hun droogbloemen naar de VS. Star verwacht scha de, omdat juist dit jaar het Amerikaanse exportaandeel omhoog zou moeten. Volgens commercieel direc teur D. Koster van Delft De Vink valt de verhoging van het exporttarief (juni-juli) precies in het hoogseizoen. Het exportbe drijf gaat klanten daarom op roepen vóór die tijd in te ko pen. Bovendien kunnen afne mers in de VS de handelsbe lemmeringen omzeilen door droogbloemen nu uit landen als China en Afrika te halen. Ze ker nu 'exoten', niet-Europese runsburg peter van egmond De verhogirlg van de invoer rechten gaat in per 12 juni of per 12 juli, zo is van Ameri kaanse zijde bekend gemaakt, en duurt minimaal drie maan den. Soortgelijke sancties heb ben in het verleden tot zeven jaar geduurd. Europa is intus sen door de World Trade Orga nisation (WTO) veroordeeld om het gewraakte verbod op rund vlees uit de VS, maar heeft wel tot 13 mei de gelegenheid ge kregen die maatregel te onder bouwen. Dan doet de WTO ook uitspraak of de omvang van de Amerikaanse lijst met te sanc tioneren Europese producten wel redelijk is. Voor droogbloemenexpor- bloemensoorten, een steeds groter aandeel hebben in de droogbloemenmarkt. Exporteurs en het product schap spreken hun verbazing uit over het feit dat de VS tuin bouwproducten in de ban doen, terwijl het conflict is be gonnen om rundvlees. „Wat hebben bloemen nu met vlees te maken", vraagt T. van Wes- terop van Star Dried Flowers zich af. Afnemers van Star in de VS zijn een lobby begonnen om droogbloemen van de lijst te krijgen. Volgens een bericht van de Kamer van Koophandel in Lei den zijn bij het ministerie van economische zaken al gevallen bekend waarbij de VS, vooruit lopend op hun actie, honderd procent invoerrechten hebben geheven. Economische Zaken ontkent dit, evenals de melding dat snijbloemen en bloembol len onder de sancties vallen. Bij de bloemenhandelswereld is enige onrust ontstaan omdat hun producten zich ook in de gevarenzone zouden bevinden. Onbetaald zorgverlof gaat het midden- en kleinbedrijf (MKB) miljoenen guldens kosten. Dat blijkt uit berekeningen die on derzoeker KPMG voor MKB Ne derland heeft gemaakt. Wan neer slechts vijf procent werk nemers gebruik maakt van de mogelijkheid één dag per jaar op te nemen voor zorg voor naasten of familie lopen de kos ten al op tot ruim 5 miljoen gul den. Doet één op de tien dat, dan stijgen de kosten voor de bedrijven tot bijna 106 miljoen gulden. Het kabinet stelde in maart voor de werknemer het recht te geven maximaal tien dagen on betaald zorgverlof op te nemen voor de verzorging van bijvoor beeld zieke kinderen of naaste verwanten. Daarnaast zou het mogelijk moeten zijn ernstig zieke familieleden langer dan die tien dagen te mogen verzor gen. Het MKB is ertegen dat in de kabinetsvoorstellen de werkne mer extra rechten krijgt tegen meerkosten voor de werkgever. De grootste werkgever van Ne derland, met ruim 2,5 miljoen werknemers bij de aangesloten bedrijven, begrijpt niet dat de overheid via wetgeving door de 'maatwerkoplossingen' van de markt heenfietst. Het stelt dat er juist in kleine en middelgrote bedrijven ruimte is voor zorg naast arbeid. Als een werknemer zorgverlof opneemt, hoeft de werkgever geen salaris of sociale verzeke ringspremies te betalen. Andere kosten lopen door, zoals voor een leaseauto. Het kan ook zijn dat werknemers vervangen moeten worden. Volgens het MKB zal dat in tien procent van de gevallen gebeuren. De bedrijven denken dat werknemers nu 'incorrect' ge bruik maken van ziekteverzuim in geval van een noodsituatie thuis. Dat kost de werkgever geld want die moet het loon doorbetalen. Hij kan zich daar voor ook herverzekeren. Het gebeurt ook dat de werkgever in zo'n geval extra vakantiedagen geeft om de nood te lenigen. De onderzoekers denken dan ook dat invoering van de kabinets voorstellen leidt tot daling van zulk verzuim en tot minder doorbetaalde vakantiedagen. Bij het onderzoek heeft KPMG hiermee rekening gehouden. rotterdam» anp De schone waterstofauto is een stapje dichterbij gekomen. In de Amerikaanse staat Californië is een proef aangekondigd met vijftig auto's en bussen die door een brandstofcel op waterstof worden aangedreven. De eerste twee wagens rijden al. Dergelijke voertui gen wekken in een brandstofcel waterstof op waarmee de wagen elektrisch kan worden aangedreven. Het proces levert bijna geen uitstoot aan schadelijke gassen op en scheelt de helft in CO'2 emissie. De wagens rijden zo'n 30 kilometer op 1 liter brandstof. De waterstofwagens komen uit het California Full Cell Partnership, een project waarin DaimlerChrysler, Ford, Shell, Texaco, Atlantic Richfield en brandstofcelfabrikant Ballard in samen werken. burg. Het doel van Unilever is in Duitsland een concurrerend kostenniveau te realiseren. Tien jaar geleden had Unilever in Duitsland nog 24.000 werkne mers. De vermindering is voor een deel tot stand gekomen door het afstoten van bedrijfs onderdelen, die niet meer pas ten bij de taken op het gebied van voedingsmiddelen, was middelen en lichaamsverzor ging. De vakbonden in de vijf tien Europese landen waar Uni lever actief is, hebben eerder dit jaar nog protest aangetekend tegen de gestaag afnemende werkgelegenheid bij het Brits- Nederlandse concern. hamburg dpa-anp Unilever gaat dit en volgend jaar het aantal arbeidsplaatsen in Duitsland met 1.500 vermin deren. Momenteel telt de Duit se tak van Unilever 14.500 werknemers. Afgelopen jaar schrapte het voecfings- en was middelenconcern in Duitsland ook al duizend arbeidsplaatsen. De bekendmaking van de verdere vermindering van het aantal werknemers kwam giste ren van bestuursvoorzitter I. Lindenberg van Unilever Duits land. De herstructurering van Unilever in Duitsland is een eind op weg, maar is nog niet helemaal klaar, zei hij in Ham- avenhorn Het regenachtige weer van de afgelopen weken heeft de agrarische sector heel wat hoofdbrekens gekost. De bodem is zo nat gewor den, dat de banden van veel materieel nauwelijks grip krijgen op de vaak drassige ondergrond. In het Noord-Hollandse Avenhorn gingen de bol- lenboeren toch maar het land op. Het werk wachtte immers. Veel uitgelopen bollen moesten dringend worden gekopt. FOTO ANP HANS STEINMEIER den haag anp De detailhandel gaat de strijd aan met de groeiende crimina liteit. De brancheorganisatie Raad voor de Nederlandse De tailhandel (RNDH) begint vier projecten om het kleine winke liers makkelijker te maken aan gifte te doen. Supermarktorga nisatie CBL gaat samen met po litie en justitie een overvalsregi- stratiesysteem opzetten. Nu zien veel kleine winkeliers vaak van aangifte af. Ze moeten hun zaak een paar uur sluiten voor de gang naar het politie bureau en dan blijken de dien ders vaak niets te kunnen doen. De dader loopt alweer op straat als de winkelier nog bezig is met de aangifte. „Er heerste zowel bij de win keliers als bij de overheid een gevoel van fatalisme. Men had niet het gevoel dat het er veel toe deed", stelde RNDH-voor- zitter J. Andreae. De diefstallen en overvallen vormen een scha depost van zo'n 1,5 miljard gul den en het aantal diefstallen neemt eerder toe dan af. In de supermarkten bleef het aantal overvallen in 1998 gelijk op 136. Het registratiesysteem van het CBL moet de politie snel in formatie leveren over het pro fiel van de dader om zo de pak kans te vergroten. De super markten krijgen de zwakke plekken in hun bedrijf beter in beeld. Het CBL wil de winkel dieven centraal registreren. Een dief die voor de tweede of derde keer gepakt wordt, kan dan een 'gepaste' straf krijgen. Meer aangiftes moeten er voor zorgen dat de politie beter zicht krijgt op het probleem en dan maatregelen kan nemen. De politiekorpsen die meedoen voeren ook al een lik-op-stuk beleid, zodat op kleine winkel diefstallen meteen een boete van 250 gulden staat. Als de proef slaagt, wil de brancheor ganisatie de registratie landelijk invoeren en rekent daarbij op steun van de overheid. In de proef besteden de win keliers tegen betaling de aangif te uit aan een particuliere be veiligingsdienst. Ook worden aangifteformulieren gestan daardiseerd en gelden ze met een als een proces-verbaal. De RNDH studeert op elektroni sche aangifte. den haag anp De detailhandel kan terugzien op een topjaar. Volgens cijfers van de Raad Nederlandse De tailhandel (RNDH) gaven de Nederlanders vorig jaar 6 pro cent meer uit. Daarmee kwam de omzet op 145 miljard uit, meer dan het topjaar 1990. Het gemiddelde huishouden gaf 22.000 gulden uit in 1998. Daar van ging negenduizend gulden op aan eten, de rest werd uitge geven aan non-food als meu bels en kleding. Volgens de brancheorganisa tie had de Nederlandse klant veel belangstelling voor consu- menten-elektronica, meubels en spullen voor de persoonlijke verzorging. In deze zogenoem de nonfood-sector steeg de om zet negen procent. Die in su permarkten groeide 3,6 pro cent. De speciaalzaken in voeding werden het kind van de reke ning. De slagers verloren 5,1 procent, groentewinkels gingen 2,5 procent achteruit en bij de slijters ging 1,6 procent minder over de toonbank. De RNDH signaleert een groeiende trend waarbij een winkelier die niet in een samenwerkingsverband zit, marktaandeel verliest. Hoewel de macro-economi sche groeicijfers naar beneden zijn bijgesteld, is de detailhan del optimistisch voor hel lo pende jaar. De branche ver wacht dat veel van het premie spaarloon dat vrijvalt bij de de tailhandel wordt besteed. Ook de toename van tweeverdieners en de lage rente vormen een bestedingsimpuls. De totale detailhandel telt 175.000 verkoopplaatsen en geeft werk aan 650.000 mensen. Voorzitter J. Andreae maakt zich zorgen over de bereikbaar heid van de binnensteden. Bij na driehonderd gemeenten hebben maatregelen genomen om het verkeer in de binnen stad te beperken. „De bevoor rading van de winkels loopt groot gevaar door een opeen stapeling van regels over ar beidstijden, rijtijden, geluids hinder, milieu, winkeltijden, venstertijden en regels over tonnage en afmetingen van vrachtwagens." rdam frank hendrickx pierson van ABN Amro over te nemen. Kuiper werd in 1995 de hoogste baas van de zaken bank, toen nog van ABN Amro, maar liet nooit na zijn onvrede te uiten over moeder ABN Am ro. Die zou roofbouw plegen op Meespierson door alle belang rijke transacties naar zich toe te trekken. Topman Kalffvan ABN Amro was naar verluidt 'not amused', temeer omdat Kuiper ook op andere gebieden zijn ei genzinnige ideeën niet onder stoelen of banken stak. Uiteindelijk slaagde het 'con flictmodel' van Kuiper en ver kocht ABN Amro zijn zaken bank aan Fortis. Door de over name van Generale Bank door Fortis dreigde Meespierson daar echter opnieuw in een on dergeschikte positie te belan den. Volgens sommige bronnen binnen Fortis speelde Kuiper het spel dan ook bewust hoog, omdat hij geen zin had de tweede viool te spelen. Dat Kuiper kwaliteiten heeft, blijkt waarschijnlijk het best uit het feit dat ABN Amro hem on danks alles heeft teruggehaald. Hij gaat leiding geven aan de divisie buitenland. Topman Kalff heeft alle vertrouwen in zijn 'verloren zoon'. „Het zal wel gaan, we kennen hem al heel lang. De raad van bestuur kijkt er naar uit met hem samen te werken." De vraag is alleen hnc lan w Acordis in problemen aan vooravond afsplitsing amsterdam johan bosveld „Acordis streeft er naar de beste vezelonderneming ter wereld te worden." Een citaat uit een nieuwe kleurenfolder van Acor dis, de vezeldochter van Akzo Nobel. Ondanks dat de vezel onderneming over het eerste kwartaal van 1999 een welis waar bescheiden, maar toch positief bedrijfsresultaat van 8,8 miljoen liet zien, staat de on derneming aan de vooravond van een ingrijpende herstructu rering die veel banen kost. Want behalve het verlies van 850 arbeidsplaatsen dat vorig jaar al werd'aangekondigd, ver vallen er dit jaar nog eens 1.200 banen in de vezeldivisie. Een ingreep die het chemieconcern vele honderden miljoenen gul dens gaat kosten, maar waar van het resultaat positief moet doorwerken, aldus Acordis-di- recteur F. Blaisse. Het positieve bedrijfsresul taat moet volgens Blaisse echter worderf bezien in relatie tot de rentelasten die de overname van Courtaulds met zich mee brengt. Want de acquisitie van het Britse, verf- en vP7plrnnrern In een fabriek in het Duitse Obernburg worden door Akzo Nobel de synthetische garens gefabriceerd, die gebruikt worden bij de fabricage van botsbalonnen of airbags. heeft Akzo Nobel grotendeels met geld van de bank gefinan cierd. Uit die overname van Courtaulds en vervolgens de sa menvoeging van de vezelpoten van beide concerns ontstond het huidige Acordis. Een slecht renderende doch ter komt geen enkel bedrijf goed uit, maar voor Akzo Nobel is het hftlpmaal lasfitr Want Acordis zou dit jaar moeten worden afgesplitst van het moederconcern om vervolgens zelfstandig verder te gaan. Daarvoor is natuurlijk een ge zonde financiële basis noodza kelijk. Die heeft Acordis nog niet. Het streven van Akzo Nobel is erop gericht om Acordis ook op mische cyclus winstgevend te laten zijn. En daarvoor moet de ingrijpende reorganisatie zor gen. De ingreep moet boven dien een betere bescherming bieden tegen onverwachte te genvallers zoals bijvoorbeeld de Aziatische crisis, die nog steeds voelbaar is. Hoewel de toelichting op de kwartaalcijfers (bedrijfsresul taat 685 miljoen; plus 11 pro cent) voor een belangrijk deel in het teken stond van de her structurering bij Acordis, was er vanzelfsprekend ook aandacht voor de prestaties van de ande re bedrijfsonderdelen. Het suc cesverhaal van Pharma (toena me bedrijfsresultaat met elf procent tot 275 miljoen) wordt zo langzamerhand eentonig. Maar ook Coatings presteerde goed (193,6 miljoen, plus 33 procent). Chemicals haalde een verbetering van het bedrijfsre sultaat ten opzichte van het eerste kwartaal '98 met drie procent (200 miljoen), wat ge zien de zwakke marktomstan digheden volgens Akzo Nobel niet slecht is. brussel anp De Europese Unie wil de ban den met Japan aanhalen door meer politieke en economische samenwerking. Ook een inten sievere dialoog met Tokyo over de nieuwe wereldhandelsronde staat op het programma. In een werkdocument, dat gisteren is gepresenteerd, sig naleert de Europese Commissie 'zwakke plekken' in het politiek overleg met Japan. De betrek kingen op dit terrein zijn niet zo ontwikkeld als je zou mogen verwachten tussen twee be langrijke partners. Tokyo is 'niet overtuigd van de kracht en doeltreffendheid van de EU als politiek gespreks partner', constateert de com missie. De Japanners laten nog al eens verstek gaan bij verga deringen met de EU. Het ont breekt ook aan gemeenschap pelijke initiatieven. Brussel pleit daarom voor zichtbare, concrete projecten bijvoorbeeld op het gebied van mensenrechten en de strijd le gen kernwapens. De commissie pan samen optrekken in een beleid voor Noord-Korea en het ontwikkelen van veiligheids structuren voor heel Azië. Ook een diepgaander dialoog over de groeiende rol van China op het continent zou ze toejui chen. De betrekkingen op het ge bied van de handel en investe ringen kunnen eveneens wor den versterkt, meent handels commissaris Brittan, hoewel hij de afgelopen jaren een fikse verbetering bespeurt, Het aan tal handelsgeschillen is flink ge daald. „We kunnen nu bouwen aan een breder partnerschap", meent Brittan. Japan is voor de EU een be langrijke exportmarkt en de op één na grootste bron voor im portproducten. Het land kampt echter met economische moei lijkheden. Met lede ogen ziet Brussel het handelsoverschot groeien, omdat de Japanse im port vanuit de EU is afgeno men. Het overschot is in een jaar toegenomen van 52,5 mil jard gulden tot 74,6 miljard gul den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13