Jarige NAVO zit met Kosovo De 'Berliner Republik' hoopt op korte oorlog 'Milosevic is een tragisch incident in onze geschiedenis' rvriegsKanzier Buitenland Deutsche Truppen weg vom Balkan I lAVO-jubileum had een feest van de nieuwe wereldvrede moeten worden, maar door de crisis in Kosovo is de alliantie dagelijks bezig met oorlogshandelingen, zoals hier bij het ipenen van een Britse Harrier in Italië. FOTO REUTERS PAUL CROUCH l ;rote Westerse landen en VN-secretaris-generaal Kofi an proberen uit alle macht nog voor de NAVO-top in j hington een begin van een politiek akkoord te berei- over Kosovo. Rusland wordt weer met alle egards mdeld, want de orthodoxe vrienden van Milosevic als geen ander in staat de Joegoslavische president schikking te bewegen, heet het in diplomatieke O-kringen. Het is echter niet aannemelijk dat de Servische dictator het geallieerde feestje door meer buigzaamheid zal willen opvro lijken. Wat hem betreft zal Kos ovo de regeringsleiders van de negentien NAVO-lidstaten en 23 partnerschapslanden tijdens hun diners zwaar op de maag liggen. Omgekeerd gunt de alliantie de Joegoslavische president niet het genoegen de top uit te stel len. De voorbereidingen gaan door. Washington krijgt een op knapbeurt en bijna 90.000 ambtenaren mogen thuisblij ven om het verkeer te ontlas ten. Alle feestelijkheden zijn echter ontdaan van de franje. De herdenkingsceremonie is beperkt tot anderhalf uur, de etentjes in smoking gaan niet door ei^ het grootse galadiner is geschrapt. ijdige oplossing voor het iet in de Servische provin- iu het mooiste cadeau zijn de vijftigste verjaardag van indgenootschap, dat de lgen in de Amerikaanse Istad Wahington wordt ge- Er staat veel op het spel. 'NAVO er niet in slaagt eerste serieuze krachtme- luiten het verdragsgebied n goed einde te brengen, de beeldvorming van een doze tijger. Het bondge- chap zal zich verliezen in :en. En de ambitie om de ieve verdedigingsorgani- ia een nieuw strategisch it om te vormen tot een atbare transatlantische leidsorganisatie van Van tot Vladivostok kan lig in de ijskast. De top moet naast soberheid vooral veel eenheid en vastbe radenheid uitstralen. Maar nog lang niet alle onderwerpen op de agenda van de regeringslei ders van de NAVO zijn al vol doende voorgekookt. Het Euro pees Veiligheids en Defensie Initiatief (ESDI), de poging van de Europese Unie geleidelijk onder de hegemonie van de Amerikanen uit te komen, dreigt door Kosovo zelfs geheel te worden ondergesneeuwd. De bedoeling is dat de top zich uitspreekt voor het principe van een Europese pijler van de NAVO. Maar de Amerikaanse regering wil vooraf de zekerheid hebben dat de EU niet op eigen houtje met NAVO-spullen aan de haal gaat om een regionaal conflict te dempen. De VS jui chen toe dat de Unie eindelijk stappen onderneemt om het ei gen straatje schoon te vegen, maar wil wel dat dat in nauw overleg met de andere NAVO- partners gebeurt, aldus een ho ge ambtenaar op het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Washington is vooral bezorgd over de positie van Turkije, dat door ESDI gediscrimineerd dreigt te worden. Turkije zélf is evenmin enthousiast. Als de NAVO voor de Kosovo-test slaagt, en ESDI werkelijkheid wordt, zal de EU zich dan niet steeds nadrukkelijker willen be moeien met het Koerdenpro bleem? Frankrijk fietst dwars door de Amerikaanse gevoeligheden heen, en wil dat de top - lees de Amerikanen - zich eigenlijk he lemaal niet met ESDI bezig houdt. Dat is een Europese zaak, die het best op de Euro pese top in Keulen in juni aan de orde kan komen. Maai' ook de Britten stellen zich in de ogen van de Amerikanen wel erg Europees op. In Nederland se diplomatieke kring maakt men zich zorgen over de kwes tie. Een gezonde ruzie met de VS over de principes van het Europese veiligheidsinitiatief is beter dan de Amerikanen bui ten de deur te houden, meent een diplomaat. Een ander zwaarwegend onder werp is de gewenste omvor ming van de strijdkrachten van de NAVO-lidstaten en een evenwichtiger lastenverdeling binnen de NAVO. In de nieuwe veiligheidsanalyse van de NAVO past geen ouderwets sta tisch leger, dat vooral is gericht op zelfverdediging. Daar moe ten professionele, flexibele, pa rate eenheden voor in de plaats komen. Nederland ligt wat dat betreft goed op koers, maar an dere lidstaten, zoals Duitsland en Italië, hebben nog grote moeite met de nieuwe richting. Het zou bijvoorbeeld beteke nen dat zij de dienstplicht moe ten afschaffen. Daarnaast vindt Washington dat de EU meer mensen en middelen beschik baar moet stellen. Dan liggen er nog problemen tussen de VS en de EU over ver dere uitbreiding van de NAVO. Washington wil graag even rust in de tent. Uitbreiding is welis waar goed voor de stabilisatie binnen het dan grotere NAVO- gebied, maar veel kandidaten lopen in democratisch en mili tair opzicht nog te veel achter. Een les van Kosovo die nu al te trekken is, is dat een nieuwe NAVO niet louter door zijn om vang en imago een afschrik wekkende werking heeft. Een geloofwaardige offensieve ca paciteit blijft voorlopig nog noodzakelijk. De negen kandi daten die nu in de wachtkamer zitten, vormen niet direct een versterking van de slagkracht van het bondgenootschap. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Met de opening van de gereno veerde Rijksdag in Berlijn is de ze week de Berliner Republik ten doop gehouden. De ope ning symboliseert een belang rijk moment in de Duitse ge schiedenis. Berlijn neemt nu definitief de positie over van Bonn als hoofdstad van de Bondsrepubliek. Normaal is een gebeurtenis van dit kaliber aanleiding voor grootse festiviteiten en meesle pende retoriek, maar maandag bleef het opmerkelijk beschei den. Berlijn heeft, zoals de poli tieke elite zich pijnlijk bewust is, de wereld als hoofdstad geen geluk gebracht. En dan is er nóg een reden: Duitsland is voor het eerst sinds 1945 weer in oorlog. De Duitse deelname aan de NAVO-operaties tegen Joego slavië is tot nog toe opvallend onomstreden. Terwijl acht jaar geleden tijdens de Golfoorlog veel Duitsers hun lakens buiten het raam hingen om te protes teren tegen een oorlog waar 'bloed vloeide voor olie', zijn de demonstraties tegen de lucht aanvallen nu op een hand te tellen. De belangrijkste opposi tiepartijen staan gesloten ach ter een regering, die op haar beurt gesloten achter de NAVO staat. De hoop van Moskou dat Duitsland onder een rood-groe- ne regering de zwakke schakel in het bondgenootschap zou zijn, is ijdel gebleken. Het drie manschap dat de Duitse Koso- vo-politiek gestalte geeft - kan selier Schroder, minister van buitenlandse zaken Fischer en zijn collega van defensie Schar- ping - loopt keurig in de NAVO- pas. Sterker nog, Schroder, die in de binnenlandse politiek vooral heeft geschutterd, heeft zich tot veler verrassing ont popt als een staatsman. Fischer, een voormalige vete raan van de vredesbeweging, zou gezien zijn huidige opvat tingen na afloop van zijn Ber- lijnse loopbaan best in aanmer king kunnen komen voor de hoogste NAVO-baan, ware het niet dat Scharping daar nog be tere papieren voor worden toe gedicht. De angst in Washing ton, Londen of Parijs voor een Duitse Alleingang of Sonderweg zoals mogelijk solistisch optre den van Bonn vroeger werd ge noemd, is ongegrond. De enige wanklank in deze na tionale harmonie komt op naam van de (post-)communis- tische PDS. Deze Oost-Duitse protestpartij is tegen de NAVO- acties, 'oipdat bommen geen http://home.t-onlme.de/home/072722649 Schroder de 'oorlogskanselier' als de nieuwe Hitier. Vooral in het oos ten verzetten Duitsers zich tegen het ingrijpen op de Balkan. FOTO AP SVEN KASTNER vrede kunnen brengen'. De PDS hoopt verder vooral te pro- fititeren van een uittocht van pacifisten bij de regeringspartij en, waarvan de SPD een sterke pacifistische traditie heeft en de Groenen voortkomen uit de vredesbeweging van de jaren zeventig. Die hoop is tot nog toe niet uit gekomen. Vorige week bracht PDS-leider Gysi een bezoek aan Milosevic, en die visite is in Duitsland niet goed gevallen. Alleen in de voormalige DDR, waar bijna 70 procent van de bevolking de NAVO-acties af wijst, wilde men in Gysi wel een vredesapostel zien. Toch wordt de rood-groene eensgezindheid door erosie be dreigd. Hoe langer de oorlog duurt, des te groter wordt de weerzin bij met name de Groe nen. De Groenen zijn van oor sprong een pacifistische partij, 'Nooit meer oorlog door Duit sers', was hun lijfspreuk. Als ge volg van de realiteit op de Bal kan hebben Fischer en de rech tervleugel er de afgelopen jaren een tweede aan toegevoegd: 'Nooit meer Auschwitz'. Dat er voor dat doel soms gebombar deerd moeten worden, is voor veel Groenen aan de 'basis' nog steeds moeilijk te accepteren. Nu al wordt Fischer door partij genoten een 'oorlogshitser' ge noemd en eist de linkervleugel een staakt-het-vuren om on derhandelingen weer een kans te geven. Fischer heeft met een vredesplan, dat ook Moskou bij een oplossing betrekt, de ge moederen voorlopig tot beda ren weten te brengen. Maar ook hij weet dat de snaar op knap pen staat. De Groenen houden op 13 mei een speciaal congres, en als Milosevic dan nog niet op de knieën is gedwongen, kan Fischer onmogelijk met een gerust hart richting congreszaal reizen. Over een ding is vrijwel ieder een, van regering tot oppositie, het wel eens. De inzet van grondtroepen wordt nog steeds door Brussel ontkend, maar het klinkt met de dag minder over tuigend. Duitsers zullen in geen geval aan zo'n invasiemacht deelnemen. Dat heeft te maken met de misdaden van de Wehr- macht tijdens de Tweede We reldoorlog, maar ook met het besef dat dit niet aan het thuis front kan worden verkocht. De Balkan is niet het gebeente waard van twee Duitse solda ten, zei de grote staatsman Bis marck ruim een eeuw geleden, toen de regio eveneens in lich terlaaie stond. Die uitspraak geldt nog steeds. En Schroder zal er in stilte bij denken: even min de val van mijn regering. Want Duitse troepen in Kosovo betekenen onherroepelijk het einde van de eerste regering van de Berliner Republik. Servische historicus Dusan Batakovic is bedroefd om Westerse demonisering van zijn land i Batakovic geldt in Servië als dé au- tals het gaat om de moderne ge lenis van Kosovo. Als lid van de Servi- schaduwdelegatie' in Rambouillet zag e de besprekingen over de toekomst e provincie mislukten. Als verklaard itander van het regime van Milosevic het toch hartgrondig eens met de Ser iafwijzing van het slotdocument van ouillet. En als burger van Belgrado hij nu met de gevolgen van dat be- econfronteerd. merikaanse minister van buitenland en Albright zei tegen mij dat de be- ig om te bombarderen geheel bij ig. Ik zei haar: Iets in deze we- ïoet toch ook van de NAVO afhan- het bereid is zelfs de meest ingrijpende consequenties van afwijzing te ondergaan. „Rambouillet leest als een tekst van extre- mistische Albanese nationalisten, met een aantal amendementen van de Verenigde Staten. Het had twee doelen: volledige con trole over Kosovo voor de Albanezen, en op termijn controle over Servië door de NAVO. We zagen aankomen dat alle macht naar de Albanezen in Kosovo zou gaan. De Ser viërs daar hebben al eerder onder Albanees gezag geleefd, van 1968 tot 1989. Eüiische discriminatie was hun deel. Er is geen Servische regering te bedenken die een plan accepteert dat Kosovo van Servië wegneemt. Zelfs een jaar bombarde-, ren verandert dat niet. Toen we ons alter natief, het kantoniseringsplan, onder de aandacht brachten van de Franse en de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken, hoorde men ons beleefd aan. Het was zeer duidelijk dat er een andere optie gekozen zou worden. Bombarderen of grondtroepen inzetten. Van die vraag leek iedereen bezeten." Dusan Batakovic stamt uit een Belgradose familie, die onder Tito nog voor bourgeois kon worden versleten. Hij promoveerde aan de Parijse Sorbonne op een proef schrift over de Franse invloed op de Servi sche democratie, en is hoofddocent mo derne geschiedenis aan de universiteit van Belgrado. Terwijl in Kosovo de Albanese Kosovaren bij tienduizenden tegelijk op de vlucht zijn geslagen voor het oorlogsgeweld, zoekt Ba takovic naar de achterliggende motieven en belangen in de Kosovo-crisis: Milosevic die de Servische natie om zich heen verza melt, de Albanese politieke leiders die op onafhankelijkheid hopen, en de NAVO die in haar jubileumjaar ia-acht wil tonen. Met Slobodan Milosevic, voortgekomen uit de kaders van de Servische communisti sche partij, heeft Batakovic niets op. „De heerschappij van Milosevic is een tragisch incident in de Servische geschiedenis. Maar dat is geen rechtvaardiging voor de wrede bommencampagne tegen een volk dat haar geschiedenis, haar identiteit en haar plaats onder de Europese zon vindt. Serviërs worden afgeschilderd als barba ren, die het verdienen gebombardeerd te worden. De enige vraag lijkt: waarom heb ben we ze niet eerder te pakken genomen? Dit soort propaganda steunt Milosevic. Hij kan roepen: Kijk eens hoe ze ons in Europa haten, niemand wil jullie daar, ik heb het „Milosevic was een stervende communistische dictator die aan geloofwaardigheid inboette. Maar met deze onmenselijke campagne heeft <Üe NAVO een nationale held van hem gemaakt." FOTO EPA SRDJAN SUKI jullie al eerder gezegd! Milosevic en zijn anti-westerse intellectue len spiegelen de Serviërs voor dat het Wes ten het orthodoxe geloof en de Byzantijnse tradities haat. Dat er geen plaats is voor Serviërs in het katholiek-protestantse Euro pa. Dat Rusland hun enige redding is. Nie mand in het Westen wenst te zien dat het communisme op de Balkan de politieke cultuur en kleine democratische tradities heeft vernield. In plaats van de democratie te steunen, bevorderen de westerse mach ten fragmentatie. Milosevic is een probleem als je hem als een wettig onderhandelaar accepteert, en hem vervolgens trakteert op een afstraffing. Als gevolg daarvan worden de Serviërs als negentiende-eeuwse Afrikanen behandeld. De Balkan is een koloniale regio geworden. Geen westers land heeft strategisch geïn vesteerd in economische vooruitgang en democratie in Servië. Het is één en al machtspolitiek." Maar vindt de historicus dan niet dat het Westen wel móest optreden tegen de conti nue Servische mishandeling en repressie van de Albanese meerderheid in Kosovo? Batakovic: „De Albanese vluchtelingen zijn net als de Serviërs het slachtoffer van hun eigen politieke elite. Die wil geen mensen- of burgerrechten. Ze willen het gebied voor zichzelf. En als ze daarin slagen, zal het binnen vijf jaar honderd procent Albanees zijn, zoals Kroatië nu 95 procent Kroatisch is. Jammer genoeg hebben de Albanese Koso varen de onderdrukking door Milosevic niet willen vermijden. In tien jaar kregen ze bij drie verkiezingen de gelegenheid hem weg te stemmen, en zo ruimte te maken voor het noodzakelijke compromis. Maar hun leiders voerden liever een confronta tiepolitiek. Voor de democratie in Servië hebben ze niets gedaan, terwijl ze zelf vroe gen om begrip en compassie. De Albanezen wilden onafhankelijkheid en verder niets, met alle mogelijke middelen. Vreedzaam, en anders maar met geweld. Hun leider Ibrahim Rugova en Milosevic waren eikaars bondgenoten. Rugova gaf Milosevic de nodige zetels in het parlement door de verkiezingen te boycotten, terwijl hij van Milosevic de gelegenheid kreeg een eigen Albanees onderwijssysteem, een ei gen gezondheidszorg en andere eigen rege lingen op te zetten." Servië zal volgens Batakovic nooit instem men met en onafhankelijk Kosovo, volgens velen het uiteindelijke doel van de NAVO- acties. Het maakt daarbij niets uit dat de meeste gevluchte Albanezen nooit meer in welke Servische staat dan ook willen leven. „Als de NAVO doorgaat op de ingeslagen weg, en als die weg tot onafhankelijkheid moet leiden, dan zullen ze Kosovo ergens anders moeten bouwen. Want dan zijn er straks geen Albanezen meer over in Koso vo. De grenzen in dit deel van Europa kunnen niet worden veranderd. Alleen Albanië wil dat graag. Niet de grenzen, maar de regi mes moeten veranderen. De beste optie is stoppen met bombarderen en opnieuw be ginnen met onderhandelingen. Ik was en ben nog steeds tegen opdelingen. Ik geloof ook niet in protectoraten. Die eindigen al tijd in een of andere vorm van onafhanke lijkheid of Cypriotische toestanden. Een tijdelijke oplossing is misschien het in stellen van twee regio's, één bestuurd door de internationale krachten en één door Servië. Ik acht mijn kantoniseringsplan nog steeds van toepassing. Niet omdat het plan van mij komt, maar omdat het een levens vatbaar compromis is tussen de belangen van de Servische staat en die van de Ser viërs en Albanezen in Kosovo. Een interna tionale troepenmacht op basis van een VN- resolutie zou dat plan kunnen uitvoeren. Ik zie geen betere optie. In Rambouillet zei den sommige leden van de Albanese dele gatie mij in vertrouwen dat ze er niet op voorhand op tegen waren." Moet het Westen dan straks weer met Milosevic om de tafel? „I Iet grote probleem is juist dat het Westen Milosevic heeft uit gekozen als de onderhandelaar, terwijl het andere Servië, het protesterende, democra tie zoekende en tolerantie predikende Ser vië totaal is genegeerd. Milosevic leverde wat er besteld werd. Niemand was geïnte resseerd in een lange-termijnoplossing. Dat ging goed, tot aan Kosovo. Men heeft eenvoudig niet begrepen wat Kosovo voor ons betekent. Nu zitten ze met Milosevic opgescheept." De beste manier om Servië in Europa te in tegreren, zegt Batakovic, is te investeren in de economie. „Alle grote industriële bedrij ven opkopen en zo Milosevic afsnijden van zijn Financiën." Als initiatieven om de de mocratie te steunen uitblijven, zaJ Milose vic Allied Force wel overleven, denkt hij. „Tegen wil en dank is Milosevic de opper bevelhebber van een leger dat de steun van ons hele volk heeft. We hebben een politie ke oplossing nodig, maar de aanvallen blokkeren iedere vooruitgang." Batakovic is co-president van de Raad voor Democratische Veranderingen, een organi satie die ten behoeve van de opbouw van de democratie probeert Serviërs in het bui tenland te mobiliseren. Wat hebben de Al banezen in Kosovo daar bij te winnen? „We bieden hen een visie, op voorwaarde dat ze Servië als ons gezamenlijke thuisland ac cepteren. Het democratische Servië kan een brug naar Europa zijn voor de Albane zen, geen hindernis. Onze slogan in Ram bouillet was: Serviërs in Kosovo, Kosovo in Servië, Servië in Europa. Niemand hoorde ons. In elk geval zouden Servië en Mon tenegro lid moeten worden van de Europe se Unie. Servië zonder Kosovo is alleen maar een voorbereiding op de volgende oorlog."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11