Does krijgt lus door Achthovenerpolder VERBIJSTEREND' 0800-0230337 Lasten Leiderdorp opnieuw omhoog lollenkramen aan N208 moeten verdwijnen Regio ieuw huis Warmond omwonenden te groot 200.000.- ƒ199.- p/m netto Nog twee verdiepingen te gaan Forse boete geëist tegen Leiderdorpse bestuurder chef erna straatsma, 071-5356437.plv -chef juoy nihof, 071-5356416 irrousel met zonnebrillen gestolen kchoten Een dief nam gisteren in de Schoolstraat in Voor- iten geen halve maatregelen. Bij een opticiën ging hij met carrousel met 24 zonnebrillen aan de haal. Hij nam de stan- rd onder de arm en stapte bij een handlanger op de brom- Getuigen zagen de twee jongens wegrijden. De waarde van iuit bedraagt 6500 gulden. cretaris krijgt legpenning F. van Toor-Van Buiren heeft gisteren de legpen- van de gemeente Wassenaar gekregen bij haar afscheid als itaris van de Historische Vereniging Oud Wassenaer. Wet- ler J. Hupkes reikte haar de onderscheiding uit. Van Toor- Buiren was veertien jaar secretaris van de vereniging. De isenaarse was ook actief bij de Nederlandse Protestanten- id en de Stichting Dorpskerk. eer rondleidingen in Duivenvoorde «schoten Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten is vanaf 1 1i iweer te bezichtigen. Tot en met 30 september zijn er rond- lingen van dinsdag tot en met zaterdag tussen twee uur en W [drie. Groepen moeten een afspraak maken met de beheer- (telefoon: 5613752). In de museumkamer is een kleine ex- '9S side ingericht van voorwerpen waarvan de functie in de loop tijden verloren is gegaan, zoals een bodebus, een zwanen - sband, een boterkop en een theeduim. ïei iqnd connie v do t meter is drie meter en 3,45 meter. Dat is heel hel- Toch?" Voor F. Veenman, titter van de Warmondse missie beroep- en be- irschriften was er gister- id geen twijfel mogelijk. Als gevel van een huis maxi- I drie meter hoog mag zijn, moet je er op eigen houtje bijna een halve meter bij commissie behandelde de laren tegen de bouw van huis aan het water tegen- de Teijlingerkade in War- d. Zes omwonenden vin- het pand te groot worden. ms het bestemmingsplan de gevel maximaal drie :r hoog zijn. Architect H. sloot van architectenbu- Stol had daar zijn eigen op. „Drie meter loopt van Dt 3,45 meter", aldus Zwet- Hij had de zogenoemde ificante cijfers' achter de k ma afgerond. En dus zijn J ;evels op zijn tekeningen y i een halve meter hoger dan toegestaan. Daar komt bij dat de woning in het midden een erker heeft, waar het dak lager is en de ge vel wél drie meter hoog is, voer de de architect aan. Voorzitter Veenman van de commissie bleef vasthouden aan drie me ter voor de hele gevel. „Dat is geen kwestie van significantie. Veertig centimeter is meer dan tien procent extra. Als ik tien procent per maand meer vang, vind ik dat heel significant." Tot ongenoegen van de bezwaar makers stelde de architect voor de woning dan maar groter te maken, zodat het schuine dak verder doorloopt en de gevels dus lager worden. De angst van omwonenden dat na de bouw van het huis er nog van alles 'aangeplakt' kan worden, zoals een terras of een steiger, noemde de voorzitter van de commissie ongegrond. „De grenzen liggen vast. Wat er mogelijk in de toekomst speelt, is voor deze commissie niet be langrijk." De commissie doet oyer en kele weken uitspraak. OVERSLUITEN? AANKOOP/VERBOUW? HYPOTHEKEN vanaf (incl. aflossing in 20 jr.) tot max. 150% executiewaarde Bel gratis: voor uw plaatselijke adviseur INSTITUUT voor HYPOTHEEKBEGELEIDING leiderdorp - Drie verdiepingen staan er al. Nog twee verdiepingen te gaan. Het imposante bedrijfs- en appartementencomplex dat wordt gebouwd op de hoek van de Van der Valk Boumanweg en de Dijkgra- venlaan in Leiderdorp is erg omstreden. Maar protesten van buurtbe woners tegen het 13,5 meter hoge en 900 vierkante meter grote com plex haalden niets uit. De buurt vreesde niet alleen verlies van licht en uitzicht, maar ook een toename van verkeer en overlast van de bedrij ven op de begane grond. Om plaats te maken voor de bedrijfsruimtes met 24 appartementen erboven, moesten een voormalige politiegara- ge en een plasticfabriek tegen de vlakte. Het fabrieksgebouw, dat werd bewoond door krakers, ging voor het zover was in vlammen op. FOTO HENK BOUWMAN Een kortere boortunnel voor de HSL heeft grote gevol gen voor de loop van de rivier de Does in Leiderdorp. Om het riviertje bevaarbaar te houden is volgens rijks waterstaat een flinke 'bypass' nodig: een kilometers lan ge slinger dwars door de Achthovenerpolder. leiderdorp afke van der tooien Het omleggen van het riviertje is niet alleen voor Leiderdorp - dat een jachthaven aan de Does heeft - belangrijk, maar ook voor de dorpen stroomop waarts. Het veel door recrean ten gebruikte fietspad Ruigeka- de krijgt precies zo'n zelfde lus. De maatregelen zijn het ge volg van overleg tussen onder meer Leiderdorp en Rijkswater staat. Zij zouden de pijn van het verkorten van de boortunnel moeten verzachten. Leiderdorp is met alleen deze maatregel echter niet tevreden. Op allerlei gebieden - natuur, milieu, land bouw, recreatie, bouwoverlast - gaat de gemeente er te fors op achteruit, vindt wethouder V. Molkenboer. Zo is er helemaal niets be kend over de invulling van de 'taartpunt' groen die op deze manier geïsoleerd wordt van de rest van de Achthovenerpolder. Volgens Molkenboer gaat het om zo'n veertig hectare polder land, dat in handen is van ver schillende eigenaren. De wet houder mist de garantie, dat in dat gebied het verlies aan na tuur 'duurzaam' wordt goedge maakt. Molkenboer stelt dat er geen sprake van kan zijn dit stuk groen bij de bebouwde kom te trekken voor bijvoor beeld een bedrijventerrein of een woonwijk. Er moet volgens Molkenboer een oplossing worden bedacht voor de bereikbaarheid van het geïsoleerde gebied. Verder be treurt de wethouder het volko men ontbreken van enige ge dachte over de relatie met de A4. Leiderdorp zit nog steeds erg in z'n maag met de verbre ding van de rijksweg. Buurge meente Jacobswoude is, als de korte boortunnel doorgaat, ver lost van de monumentale bo vengrondse kruising met de A4, de zogenoemde pergola. Maar Leiderdorp heeft niets in han den dan alleen de garantie dat de Does bevaarbaar blijft. En dat is niet genoeg, vindt Mol kenboer. De 'bypass' voor de Does en andere aanvullingen op de plannen voor de korte HSL- tunnel zijn gisteren bekend ge maakt. Ook is nu duidelijker hoe de nieuwe spoorlijn er op Leiderdorps grondgebied komt uit te zien, als het kabinet in derdaad besluit de dure boor tunnel met zeven kilometer te verkorten. De geboorde tunnel loopt onder de Oude Rijn door, leiderdorp afke van der toolen De inwoners van Leiderdorp staat een nieuwe lastenverzwa ring te wachten. Want één ding staat vast: het collegeprogram ma moet in zijn geheel worden uitgevoerd. Dat verklaarden burgemeester en wethouders gisteren naar aanleiding van het tekort van meer dan 32 mil joen dat dreigt, als alle plannen de komende drie jaar worden verwezenlijkt. Er is geen sprake van een fi nancieel probleem, haasten burgemeester M. Zonnevylle en de wethouders A. Roest en V. Molkenboer zich te verzekeren. „Als er al een probleem is, dan is het de verlaging, de laatste ja ren, van het bedrag dat Leider dorp van het rijk krijgt", aldus Roest. Hoewel dat een bekend feit is, vinden B en W niet dat hun programma té ambitieus is geweest. Het vele geld dat met de uitvoering van de plannen is gemoeid, moet gewoon elders worden gevonden.Het ver keerscirculatieplan is een van de dure projecten. Wethouder Roest (financiën) meldt dat er geen sprake zal zijn van harde bezuinigingen. „We zullen de kaasschaafme thode gebruiken." Daarnaast is er geld te verdienen met bij voorbeeld de rioolbelasting en het reinigingsrecht. „Dat is zo'n beetje de richting waarin wij denken", vult burgemeester Zonnevylle aan. Ook denkt het college 'fondsen' aan te boren om de verschillende megapro jecten te bekostigen, bijvoor beeld van de provincie. Het blijft allemaal in het vage, maar als het goed is komt daar binnenkort verandering in. Het college heeft de gemeenteraad uitgenodigd volgende week een dag te brainstormen op de hei. „We willen samen met de raad kijken in welke, richting we het kunnen zoeken zegt Roest. Er worden tijdens die besloten bij eenkomst geen beslisingen ge nomen. Tegen het besloten ka rakter is met name door BBL en D66 'gesputterd', maar uitein delijk is de hele raad ermee ak koord gegaan. Burgemeester en wethouders richten zich na één jaar 'rege ren' op de langere termijn, om dat de raad daar bij de behan deling van de begroting voor 1999 om had gevraagd. De las ten voor de Leiderdorper wer den toen al verzwaard, vooral via een forse verhoging van de onroerend-zaakbelasting. Erg veel reserves had de gemeente kas niet meer. en de grootse plannen moesten toch ergens mee worden betaald. Het college moest destijds beloven bij de voorjaarsnota te laten weten hoe het de komen de drie jaar moet met de finan- ciën. De voorjaarsnota is uitge- steld tot na de brainstormsessie van volgende week. leiderdorp/amsterdam tot vlak achter bedrijventerrein Lage Zijde. Dan volgt dwars door de Achthovenerpolder ze venhonderd meter gegraven tunnel. Vervolgens stijgt de spoorlijn via een open tunnel- bak, naar maaiveldniveau ter hoogte van de Ruigekade. Dat betekent dat de spoorlijn een eindje verderop de Does te laag kruist om boten en -boot jes door te laten. Rijkswater staat wil hiervoor een oplossing bieden door het riviertje een ex tra lus te geven. Die loopt van de jachthaven, haaks op de be staande Does, over de HSL-tun- nel heen, en verder na een scherpe bocht parallel aan de spoorlijn, om uiteindelijk weer in de het riviertje uit te mon den. Het kabinet moet nog beslis sen of het daadwerkelijk kiest voor de korte boortunnel. Vol gens een maandag gepubli ceerd rapport levert deze niet de verwachte vierhonderd mil joen gulden aan besparing op. lende stichtingen geldstromen liepen, om zo tijdelijke tekorten op eikaars begrotingen te dich ten. Omdat hiervan nooit mel ding werd gemaakt in de finan ciële administratie, sprak de of ficier van 'financieel wanbe heer'. De manier waarop de man nen uiteindelijk hun onkosten vergoeding van de afgelopen ja ren alsnog binnenhaalden, was nergens geregistreerd. Vanaf 1988 haalden zij om de paar maanden steeds een paar dui zend gulden van de rekeningen af, waarna korte tijd later een zelfde bedrag op hun privé-re keningen werd bijgeschreven. Volgens het openbaar ministe rie heeft de Zaandijker zich' 65.000 gulden aan onkostenver goeding toegeëigend, de Lei derdorper 15.000 gulden. In de zitting draaide het voor al om de vraag of de bedragen die beide mannen hadden op genomen, gelijk stonden aan de kosten die zij voor de stichtin gen hadden gemaakt. Officier I Plooy vond de bedragen bui tenproportioneel. Rechter R. van Os had twijfels bij de opna mes. „Een beetje officiële in stantie regelt al haar financiële zaken giraal." Volgens de mannen zijn de door hen opgenomen bedragen een juiste vergoeding voor de kosten die zij al die jaren heb ben gemaakt. Een overzicht van die kosten konden zij echter niet geven, omdat alle stukken van de stichtingen na een fusie waren vernietigd. De rechtbank doet op 4 mei uitspraak. bureau argos Wegens verduistering hoorde een 49-jarige Leiderdorper gis teren een voorwaardelijke cel straf van een maand en een boete van vijfduizend gulden tegen zich eisen. Met een 52-ja- rige Zaandijker wordt de Lei derdorper ervan verdacht tus sen 1988 en 1992 geld van cul turele stichtingen in Zaanstad, waarvan hij voorzitter/penningmeester was, in eigen zak te hebben ge stoken. Beiden zeggen dat het gaat om onkostenvergoedin gen. De Zaandijker hoorde 140 uur dienstverlening, zes maan den voorwaardelijk en een boe te van 50.000 gulden tegen zich eisen. De Leiderdorper en de Zaan dijker zetten zich sinds 1985 vrijwillig in voor verschillende stichtingen in de Zaanstreek, die zich richten op sociaal cul turele activiteiten in buurthui zen. Op de zitting in het Am sterdamse paleis van justitie verklaarden beiden hier zo'n dertig uur in de week mee bezig te zijn geweest, waarbij ze veel kilometers en andere kosten maakten. Ze kregen hier vol gens hen de eerste jaren geen vergoeding voor, omdat al het beschikbare geld besteed moest worden aan de opbouw en het beheer van het zwembad in Zaandijk. Dit was afgebrand en er moest een aparte stichting voor worden opgericht. Het was altijd al een gewoonte ge weest, dat tussen de verschil- loembollenkramen aan de tussen Lisse en Sassen- moeten na ruim zeventig het veld ruimen. Voor wkomers is zéker geen ts meer. De huidige kraam- lers mogen hun tijd nog 'uitdienen', maar als zij pen komt er geen nieuwe m voor terug. Dat blijkt uit erkeersveiligheidsplan van rovincie. provinciebestuur is de nbollenkramen langs de liever kwijt dan rijk, laat dvoerder J. Disco in een weten. „De aanwezig van de kramen langs die 'nciale weg, waar maxi- 80 kilometer per uur mag en gereden, leidt tot le- Jevaarlijke situaties. Bij- >eeld door automobilisten Uringcar-chauffeurs die bij ien van zo'n kraam ineens nop hun rem gaan staan of ior worden afgeleid. Dat i wij op de doorgaande tussen Lisse en Sassen- natuurlijk niet hebben, an ongelukken veroorza- en het overige verkeer on lang ophouden." provincie grijpt voor het ijderen van de bloembol- imen niet naar machts- ïlen, zoals een onmiddel- Tbod op kramen langs de ,Wij hebben besloten om sterfhuisconstructie toe te en", zegt Disco. Is ergens een kraam ver at, komt er geen nieuwe De provincie is de bloembollenkramen langs de N208 liever kwijt dan rijk. meer voor terug. Daarmee zijn bouwschool in Lissé. Baak wil mocht ik zelf ooit besluiten, te vroeg of laat alle kramen ver- voorlopig nog van geen wijken stoppen. De provincie moet dwenen en is dat deel van het weten. „Ik vind het veel te leuk dus wat ons betreft nog even regionale verkeersprobleem om te doen. Het is acht weken geduld hebben. ook weer opgelost." lang (de kramen staan alleen De Lissese bollenkraamhou- Lissenaar Fedor Baak (52) is tijdens de openstelling van de der geeft toe dat er zich voor één van de weinige overgeble- Keukenhof langs de weg, red.) zijn kraam nogal eens, zoals hij ven kraamhouders langs de dolle pret. En ik denk dat ik in het zelf noemt, 'vreemde ver- N208. Zijn kraam staat tegen- mijn dochter Lisette een waar- keerssituaties' voordoen. „Veel over de voormalige Rijkstuin- dige opvolger heb gevonden, buitenlanders zijn onbekend FOTO DICK HOCEWONING met het fenomeen fietspaden. Daardoor komen zij hier regel matig bijna in botsing met fiet sers en bromfietsers. Ook plot seling remmende automobilis ten en buschauffeurs kunnen voor gevaarlijke toestanden zorgen. Maar dat komt volgens mij meer door hun rijstijl dan door mijn bollenkraam." Berber 'Imperial', van zuiver scheerwol, handgeknoopt, in diverse maten in 14 kleuren 240x340 cm van 2999,- voor 2099,- 190x290 cm van 1999,- voor 1399,-. 190x240 cm van 1649,- voor 1149,-, 160x230 cm van 1349.- voor 949,- of per m2 van 425.- voor 299,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17