,eiden Regio rovincie ilijft bij laggerstort Dit is toch allemaal net iets té doorzichtig Stramme benen bij een bobby op de fiets Achttien minuten wachten op komst politie Leidsch Dagblad Korting voor Warenhuis komt uit parkeerautomaat VVIM WEGMAN, 071-5356414. PLV-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 rouw op straat verkracht Een 22-jarige Leidse vrouw is afgelopen nacht op de Idelstegracht verkracht door een onbekend gebleven man. :n zij rond 02.00 uur een café aan de Middelweg verliet, ach- olgde de man de vrouw en vergreep zich aan haar op de Idelstegracht. Daarna rende het slachtoffer naar huis en akelde de politie in. De man fietste weg over de Nieuwe Rijn ïdng Vestestraat. ishandeling op Beestenmarkt Een 24-jarige man uit Rijswijk is gisteravond op de Bees- markt nabij de Blauwpoortsbrug mishandeld door drie jon- is die deel uitmaakten van een groep van vijf. Hij brak ver- iedelijk een rib. Reden voor de knokpartij was dat de man igerde zijn fiets af te geven. oetganger krijgt klappen ienj Een 23-jarige Leidenaar kreeg maandagmiddag klappen leen onbekend gebleven automobilist. Hij stak lopend de isburgersingel over en kreeg daarbij op de zebra geen voor- igvan de automobilist die met zijn auto vanaf de Stationsweg am. De Leidenaar uitte zijn misnoegen door een tik tegen de lo te geven. De automobilist antwoorde met een klap in het icht van de voetganger. Toen omstanders het voor de Leide- iropnamen, stapte de onbekend gebleven automobilist in auto en reed weg. ■h'lietpolder in collegeprogramma jrovincie blijft vasthouden aan een baggerstort in de tvlietpolder, ook al heeft Leiden die uit het nieuwe emmingsplan geschrapt. Dat laat woordvoerder J. o van het Zuid-Hollands provinciebestuur weten. LEIDEN AD VAN KAAM Ze moeten zich behoorlijk onwennig hebben ge voeld, die vijf bobby's uit Oxford die er gisteren per fiets in Leiden op uit trokken. Dwalend in een vreemde stad en rondrijdend op een ver voermiddel dat bepaald niet het hunne was. Maar dat gevoel was er maar voor heel even. Vooral ook omdat daadwerkelijk verdwalen uit gesloten was. Daar zorgden hun Leidse begelei ders namelijk wel voor. Het vijftal Engelse agenten is een weekje in Holland in het kader van de stedenband tussen Leiden en Oxford. Ondergebracht bij gastvrije collega's werken ze een programma af dat deels voorziet in sightseeing (Keukenhof), maar dat aan de andere kant ook een serieuze ondertoon kent. Niet dat straks de computers van de her mandad in beide universiteitssteden direct op el kaar aangesloten staan; zo ver gaat het niet. Erva ringen uitwisselen, vergelijken en leren van el kaar - daar draait het hier vooral om. Thames Valley, het district waarvan Oxford het middelpunt vormt, komt qua oppervlakte en in woneraantal redelijk overeen met Hollands Mid den waarvan Leiden het centrum is. Opvallend verschil: waar de regio van korpschef Ries Straver zo'n 1500 agenten telt, daar beschikt de chief constable van de Valley over maar liefst 4000 po litiemensen. Het is, van de 42 politiedistricten, het vier na grootste van Engeland. Over het aan dachtspunt met de hoogste prioriteit hoeven de vijf, aan de koffie in de kantine van het# bureau Langegracht niet lang na te denken. ''Drugs' klinkt het unaniem in koor. „Gevolgd", voegt po lice constable 940 Paul Barker daar aan toe, „door autodiefstallen en geweld." Opmerkelijk voor een toch landelijk gebied als de Valley nog is. Omdat drugs in Engeland een 'hot item' zijn, zal het vijftal dezer dagen bezoekjes brengen aan coffeeshops waar softdrugs verkocht mogen wor den en aan een aantal horecagelegenheden. Van zelfsprekend zijn ze op de hoogte van het redelijk soepele beleid dat hier in Nederland wordt ge hanteerd, maar desondanks benieuwd naar hoe zoiets in de praktijk werkt. Verder helpen ze vrij dagavond mee om de Singelloop in goede banen te leiden. Maar eerst gaan ze die middag de straat op. Om kennis te maken met het zogenaamde gebiedsgebonden werken dat sinds kort in Hol lands Midden opgang doet. „Het aardige hiervan is", zegt inspector Carol Haveron als ze met stramme benen van op de Oude Vest van haar fiets stapt, „dat wij in Enge land eigenlijk al eeuwen zo werken. We weten niet beter of een agent opereert altijd te voet of per auto, nee nooit op de fiets, in een klein ge bied. Zo kent hij de wijk, de straten en de men sen op gegeven moment als zijn broekzak. En de mensen hem, wat feitelijk nog veel belangrijker is. Ze weten bij wie ze moeten aankloppen. Wat dat betreft zouden de Leidse collega's eens bij ons moeten kijken. Maar dat bespreken we later nog wel." Collega en ondergeschikte PC Barker sluit zich bij haar aan. „De sociale controle in de Valley is van oudsher groot. De mensen controleren el kaar en samen controleren ze de straat en de wijk. Zien ze figuren die zich verdacht ophouden of lui die er na een ongeluk of inbraak vandoor gaan, dan nemen ze contact op met de wijk agent/coördinator. We kennen in dit verband ook de zogenaamde Ringmaster, een computer waarop zi^ke gegevens direct worden gepro grammeerd en rondgestuurd door de regio. Het geen de kans op opsporing en aanhouding be vordert. Het werkt. Dus wie weet, is het ook wel wat voor hier." Dan zet hij zijn helm op en zwaait zijn been over de stang. Al wat soepeler dan daarnet zet hij naast zijn Nederlandse collega met pet de gang erin, richting buitenwijk. Twee straatmakers sta ren midden in hun schaft de bobby na en halen de schouders op. Je ziet ze haast denken: wat heeft dat nou weer te betekenen? Bobby's uit Oxford reden gisteren, onder begeleiding van Nederlandse collega's, i HIELCO KUIPERS CA WESSELING ïitlatingen van wethouder Rij als zou de baggerstort Je baan zijn, worden door wegge woven. „Van Rij dat hij, nadat hij had ge- dat de baggerstort niet lat, niets van het college jedeputeerden staten heeft ord. Dat is logisch. GS la- zich niet opjagen. Hun lpunt is gewoon het stand dat in het collegeprogram- staat: Baggerstort in de dietpolder tenzij milieure- ndit beletten." ico maakt daarmee duide- lat voor het provincièbe- een andere locatie nog luut niet aan de orde is. De dvoerder durft niet recht- ks te zeggen dat een be- mingsplan zonder storüo- niet wordt goedgekeurd, maakt dit met een omweg luidelijk: „We houden vast het streekplan en in dat staat een stortlocatie op genomen." Op dit moment wordt een milieueffectrapportage (MER) opgesteld voor een baggerstort- locatie in de polder. Er worden drie varianten bekeken: een waarbij de stortput haaks op de Vliet staat, een waarbij de bag- gerplas evenwijdig aan de Vliet komt te liggen en nog een vari ant zonder stort. Disco: „Die laatste variant neem je altijd mee bij het opstellen van een MER. De provincie heeft voor keur voor haakse ligging, de lengtevariant is uit de, Leidse koker." Hoewel in het collegepro gramma staat dat de Oostvliet- polder voor de provincie de beste locatie is, sluiten GS niet uit dat op basis van nieuwe ge gevens voor een andere locatie wordt gekozen. Disco verwacht echter niet dat het zover zal ko men. „Er is tot nu toe niets ver anderd. GS hebben er nog niet over gesproken en dus is hun standpunt nog hetzelfde." Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Waarom moest hij bijna twintig minuten wachten op de politie nadat hij zijn overvaller op straat had herkend. Dat vraagt een 19-jarige Leidenaar zich sinds vorige week af. De jonge man zag in Noorderkwartier de dader lopen die hem twee da gen ervoor in het centrum van Leiden had bedreigd en zijn mobiele telefoon had gestolen. Hij schakelde onmiddellijk de politie in, maar moest uiteinde lijk nog 18 minuten wachten voordat de man werd opgepakt. De overval had vorige week zondag, op klaarlichte dag, plaats op de Molenwerf. Twee mannen duwden iets in zijn rug en dwongen hem zijn geld af te geven. „Anders steek ik je dood", snauwde één van zijn belagers. De Leidenaar gaf de straatrover echter een elleboog stoot richting strottenhoofd en ging er vandoor. De overvaller wist slechts de mobiele telefoon van de broeksband van het slachtoffer te grissen. In café Malle Babbe werd familie ge beld en daarna werd aangifte gedaan in het politiebureau aan de Langegracht. Twee dagen later fietste het slachtoffer in de namiddag naar zijn huis toen hij een van de overvallers herkende op straat. Hij belde zijn zus (22) die met een kwam en de vermoedelijke dader volgde en voor zijn wo ning aansprak. „Heb jij mijn broer beroofdvroeg de korda te vrouw meteen. De overvaller was zo verbouwereerd dat hij niet eens vluchtte. Meteen werd de politie gebeld. „Mijn zus moest twee keer het hele ver haal vertellen", herinnert de Leidenaar zich. „Pas nadat zij tegen die agent zei jullie moe ten nu komen anders wordt het hier een bloedbad", verscheen er een politiewagen. We heb ben in totaal 18 minuten staan wachten." Volgens voorlichter Robbert Blom van de Leidse politie wa ren agenten binnen zeven mi nuten ter plekke en was de ver dachte drie minuten daarna in de boeien geslagen. „Voordat wij mensen ergens naar toe stu ren, moeten we natuurlijk wel een aantal dingen vaststellen. Klopt het verhaal van degene die opbelt, want het kan ook een valse melding zijn. Daar naast willen we natuurlijk ook weten of de verdachte mogelijk vuurwapengevaarlijk is." Blom vermoedt dat het tele foontje via de centrale bij de operationeel commandant is terechtgekomen, die vervolgens de meldkamer opdracht heeft gegeven een surveillanceauto naar Noorderkwartier te sturen. „Ja, en dan is er zowel door de telefoniste als door de com mandant gevraagd wat er pre cies aan de hand is. Beter was geweest meteen 112 te bellen. Dan was het telefoontje direct in de meldkamer gekomen en dat scheelt tijd. Als je op zo'n moment op de politie staat te wachten, kunnen minuten uren lijken." Politie denkt met aanhouding serie overvallen te hebben opgelost jaartje geleden stonk de lerlandse journalistiek er collectief in. iheette toen dat de mysteri- houten panelen, die her Ier opdoken in de weilan- langs 's heren wegen, een vorm van kunst waren, ■kunst om precies te zijn en van de hand van de jonge erikaanse schilderes Trena nd. Het museumbezoek terug, zo luidde de verkla- ;en kwamen de mensen langer naar de kunst, dan im de kunst wel naar de isen. Omdat het vanddag lag nergens drukker is dan JeA4, AIO of Al 2 waren die wegen dé aangewezen tsen om ze te markeren deze kunstobjecten. Tot irhet persbericht dat in mei van het vorig jaar neer dwarrelde op de burelen van de media. De gemiddelde automobilist had het natuurlijk meteen door. Die zag er helemaal niets in. Haalde in de file de schou ders op en blikte bij Leiderdorp dwars door het gat in het mid den van het 'kunstwerk' wat af wezig de eindeloze verten van het Groene Hart in. Maar zich zelf serieus nemende kunstcri tici daarentegen schreven lange beschouwingen over dit feno meen van file-kunst en sommi ge van hen prezen de simpel ogende opstellingen in hun stukjes regelrecht de hemel in. Origineel, vernieuwend en openbarend waren maar enkele van de clichés die ze daarvoor uit de kast trokken. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Toen de aap uit de mouw kwam, is een aantal van hen terstond naar verre bestem mingen vertrokken om zich voorlopig niet meer te laten zien. De pseudo-kunstwerken waren inmiddels beplakt met goudkleurige omslagwikkels van de Magnum Afterdinner, een nieuw ijsje van Ola. Kunst? Welnee, het betrof hier gewoon een ordinaire reclamecampag ne van de firma Unilever. Han dig gebracht door een oud conservator van het Gronings Museum. Die was inmiddels in dienst getreden bij een Amster damse reclamebureau. Met zijn kunst-achtergrond en wat fan tasie had hij deze grap be dacht... Gezien dit voorgaande is het logisch dat een zichzelf respec terende journalist zich tegen woordig wel twee keer bedenkt, eer hij of zij serieus ingaat op opvallende of opmerkelijke ui tingen langs wegen of op ge bouwen. Dus toen in de omge ving van de Witte Singel/Noordeinde vorige week plotseling grote affiches opdo ken van ene Herbert die op zoek was naar zijn Marloes, ging al snel het alarmbelletje rinkelen. 'Marloes ik mis je! Bel me bij m'n moeder'staat er on der de foto van twee lachende veertigers in beter tijden. En op een andere poster valt te lezen: 'Marloes ik zoek je overal! Laat wat van je horen.' En op de derde: 'Marloes ik wil weer met je dansen (en-meer)'. Ergens onderaan en heel klein is het E- mail adres van Herbert afge drukt. Een noodkreet van een radelo ze die zijn geliefde terug wil of weer zo'n ludieke poging van reclamemakers om de aan dacht op een (nieuw) product LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Met de arrestatie van een 29- jarige Leidenaar denkt de poli tie vier overvallen in Leiden te hebben opgelost. De man wordt er bovendien van ver dacht op woensdag 17 maart samen met twee vrienden in de nachtwinkel aan de Bree straat met de eigenaar ruzie te hebben gemaakt. Deze wei gerde drie lege kratten in te nemen en statiegeld te beta len. Dat liep uit op een hand gemeen waarna de winkelei genaar door de politie in de boeien werd geslagen en 15 uur werd vastgehouden. Hij zou zich iets te hardhandig hebben gedragen. De man diende daarop een klacht in tegen de politie. Op dezelfde dag overviel de verdachte, wederom samen met twee vrienden, op het Be vrijdingsplein een vrouw die stond te pinnen. Daarbij werd 100 gulden buitgemaakt. In het weekeinde van 10 en 11 april overviel de man met een maat een 45-jarige Leidenaar op de kruising Jan van Hout kade en de Korevaarstraat. Daarbij werden sieraden, geld, rookwaar en een mobiele tele foon buitgemaakt. Een tele foon was eveneens de 'op brengst' van een straatroof op de Molenwerf. Een dag later, maandag 12 april pleegde de verdachte een snelkraak aan de Haarlemmerstraat. Hij werd uiteindelijk op 13 april gearresteerd nadat het slachtoffer van de overval op de Molenwef zijn belager op straat herkende en de poltie inschakelde. De man is voor geleid en zit nog steeds vast. De politie heeft ook twee broers (18 en 22) opgepakt. Zij worden ervan verdacht met de 29-jarige Leidenaar te hebben samengewerkt. Ook zij zijn in gesloten. De drie verdachten zijn bekenden uit het drugs milieu. te vestigen? We neigden direct naar dat laatste, te meer omdat dezelfde posters ook al in Haar lem en Amsterdam waren ge signaleerd. Negeren derhalve of toch maar even uitzoeken en een E-mailtje sturen? Toch ook maar weer dat laatste. De nieuwsgierigheid winthet per slot van rekening vrijwel altijd en we wilden hoe dan ook we ten wat die Herbert van plan was U en ons aan te smeren. Onze tekst via Internet aan Herbert luidde: 'Wij willen ook dansen (en meer). Wie en wat is Herbert? Het vermoeden bleek juist. Het gaat net als destijds bij Ola ook hier om een handig eye-catcher. In zijn antwoord wond Herbert - lees het reclamebureau Weaver uit Hoofddorp - daar ook geen doekjes om. 'Wat fijn dat je hebt gereageerd op mijn posters. Ik ben Herbert uit Wisp en heb drie jaar geleden op stijl dansen gezeten met Marloes. We hebben toen zelfs een keer gezoend. Inmiddels ben ik haar uit het oog verloren. Ik ben er nog niet helemaal achter waar ze is, maar ik zet mijn zoektocht voort. Nu ook via radio en tv. Ik weet dat het verdwijnen van Marloes iets te maken heeft met een nieuw lijfblad met lef. One, of zo.' Een dag later verschenen de eerste spotjes op tv. Morgen komt het nieuwe blad voor vrouwen tussen de 20 en 25 uit. Het wordt hoog tijd dat die re clamejongens weer eens wat origineels verzinnen. Dit is toch allemaal net iets té door zichtig, hoor. Heren, iets moei lijker graag. Op die manier gaat de lol er voor ons ook vanaf. De gemeente Leiden wil auto mobilisten die in de binnenstad parkeren kringloopbedrijf het Warenhuis inlokken. Vanaf vol gende week dinsdag zitten er in de parkeerautomaten in het centrum kaartjes waarmee mensen een tientje korting kunnen krijgen op spullen uit het kringloopbedrijf. Om de ac tie extra aandacht te geven biedt het Warenhuis, nadat wethouder Tjeerd van Rij 's middags officieel het eerste kaartje heeft getrokken, enkele spullen te koop aan op de Ga- renmarkt. Na de 27ste moeten mensen voor hun korting naar de winkel zelf, aan de Willem Baren tszstraat 12. Eens in de zoveel tijd mag Leiden op de parkeerkaartjes reclame maken voor een ideële instelling. Volgens woordvoer ster Jetske Goudsmit van de dienst Stadstoezicht besloot de gemeente deze keer het Waren huis in het zonnetje te zetten. Dit kringloopbedrijf, een initia tief van Leiden, Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Sassen- heim, Warmond en Zoeterwou- de, is begin januari begonnen. Het heeft tot doel om elektri sche apparaten in te zamelen, op te knappen en weer te ver kopen. Deze spullen mogen sinds 1 januari niet meer met de vuilnisman worden meege geven. De actie voor het Waren huis geldt naar alle verwachting vijf tot zes maanden. Opvallen deden ze, de posters van Herbert. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13