onflict bij adio LOA y Kamperend' garagebedrijf vindt nieuwe stek Geen terrein voor Sleep Out in Roelofarendsveen Onderzoek korte boortunnel leidt tot teleurstelling Rijn Veenstreek Woningstichting: Paniek over asbest onnodig Alphenaar hoort in hoger beroep ook drie jaar eisen SDAG 20 APRIL 1999 A brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 rie mannen opgepakt ^aan den rijn De politie van Alphen heeft gisteren drie jinen gearresteerd. Een 33-jarige man zonder vaste woon- en blijfplaats werd tegen twee uur aangehouden omdat hij heel- I op het Groenoord. Bij controle bleek dat hij diverse betaal- 1 irten op zak had die niet op zijn naam stonden. Tweeënhalf [later pakte de politie een Alphenaar (28) op de Julianastraat omdat hij overlast veroorzaakte naar het winkelend publiek n8i en twee politiemensen uitschold en bedreigde. Omstreeks tel ut over vijf rekende de politie een 35-jarige Alphenaar in die heterdaad was betrapt bij het stelen van spullen uit een su- 'di markt aan de Julianastraat. rand in slooppand fly n aan den run In een slooppand aan de Kerkstraat in Al- aan den Rijn is gisteren brand uitgebroken. Er was een i'^rme rookontwikkeling, maar het vuur was snel gedoofd. ;ens de politie was de brand aangestoken. «{etser gewond aar» Bij een botsing met een 66-jarige automobiliste uit Ter is gisteren een 61-jarige fietser gewond geraakt. Het ongeluk j leurde omstreeks kwart over tien op de Geerweg in Ter Aar. nsi ide kruising met de Langeraarseweg verleende de automobi- oje egeen voorrang. De fietser is voor onderzoek overgebracht len irhet Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. roelofarendsveen marun kramp Het kampeernachtje voor de Alkema- dese jeugd, de zogenoemde Sleep Out, gaat dit jaar niet door. De Sleep Out was gepland voor de nacht van 12 op 13 juni. De Stichting Vakantiespelen Alkemade (VAK) kan echter geen ge schikt terrein vinden voor de over nachting waaraan 300 tot 400 kinderen meedoen. Voorheen kampeerde de jeugd op het zwembadterrein naast sporthal De Tweesprong. Die plek is dit jaar niet geschikt voor de Sleep Out omdat de sporthal een nieuwe hal aanbouwt. De ruimte op het terrein is vanwege de bouwwerkzaamheden te krap voor alle tentjes, meldt VAK-secretaris E. Goes. „Ook liggen er allemaal bouwmaterialen en dat is met honder den kleintjes in de buurt, best gevaar lijk." De stichting heeft nog gepro beerd het kampeerfeestje te verplaat sen naar het nabijgelegen voetbalveld van DOSR en Alkmania maar dat bleek niet mogelijk omdat het veld in die pe riode wordt ingezaaid. .Andere moge lijkheden waren er niet want we heb ben een voorziening als de sporthal nodig. Daarvan gebruikten we altijd de douches en de toiletten. Ook konden we de hal als toevluchtsoord gebrui ken bij slecht weer." Op 13 juni zijn de kinderen wel welkom in de sporthal. Dan organiseert de VAK een jeugdcir- cus ter ere van haar 30-jarig jubileum. Hoe groot de teleurstelling over de afgelasting bij de jeugd zal zijn, weet Goes niet. „De Sleep Out is een groot succes, dus wat dat betreft zal het wel een gemis zijn. Maar we hadden het evenement nog niet aangekondigd, dus misschien hebben nog niet al te veel kinderen zich erop verheugd. Daarbij heeft het evenement nog geen lange traditie. We hebben het twee keer eerder, in '98 en in '96, georgani seerd. Wat dat betreft zou het veel er ger zijn als de huttenbouw, iets dat we al jaren doen, niet doorgaat. Dat is echt dé feestweek van de kinderen hier." Voor dit jaar heeft de VAK de hut tenbouw nog kunnen veiligstellen maar hoe het de komende jaren moet met dit evenement is nog onzeker. Het terrein waarop de huttenbouw al ja renlang plaatsheeft, ligt aan het einde van de Sotaweg langs de A4. Met de toekomstige verbreding van de snel weg en de aanleg van de hogesnel heidslijn is daar in de toekomst geen plaats meer en er is nog geen zicht op een alternatieve locatie. vfdredacteur stapt op Lokale Omroep Alphen LOA) zit zonder hoofdre- Pèeur. E. Lameijer heeft zijn functie gisteravond neer- tijdens een overleg met de vrijwilligers op de ivloer die de radioprogramma's maken. Het lukt et i niet om de muziekzender om te vormen naar een imatieve zender. Zijn vertrek komt enkele dagen na- de afdeling communicatie van de gemeente voórstel- e subsidie aan de LOA stop te zetten. ten." In een gesprek daarover vorige week bleek ook dat de luisterdichtheid van de LOA dit jaar is gehalveerd. Nog maar 1,4 procent van de Alphenaren luistert naar de zender. Volgens Lameijer waren zijn gesprekspartners bij de ge meente bereid om nog even te wachten met het voorleggen van hun voorstel aan het colle ge. Maar hun teleurstelling was groot toen de LOA zondag een rondetafelgesprek met enkele politici uitzond over het subsi- die-onderwerp. Zij stelden dat er binnen de politiek genoeg steun voor de LOA zal zijn en verwachten dat de gemeente raad een eventueel collegevoor stel afwijst. Volgens programmamaker Peter Jeuken ligt het probleem vooral bij Lameijer. „Iedereen bij de LOA wil een professione le zender maken. Maar niet op de ondemocratische manier van Lameijer." Hetzelfde ver wijt maakt Jeuken de gemeente. ,Die denkt het ook te kunnen ïtti dat Lameijer in juni vorig hoofdredacteur werd, be de vrijwilligers zelf wat er •okjurde. „Ik heb ze flink bij de 'genomen. Ik ben niet zo'n aöiocraat". geeft Lameijer toe. ni vrijwilligers vinden dat ie- bifd met een leidende rol niet binnen hun organisatie. Ik a geen zin om op twee fron- moeten vechten. Met de iente over het geld en met erkvloer over de program- gr t bestuur van de LOA be- e t zijn vertrek. Voorzitter H. nu is: „Gezellige muziekradio lid n is leuk en aardig, maar :lp noeten ook het geld bin- alen. Engel Lameijer pro- oefde dat te bereiken door de een stuk professionaliteit ui ven. Daar heeft de werk- an het moeilijk mee. Het is ui ileen generatieconflict." F neijer ziet een verband n de problemen bij de en het voorstel van de por- krijgen zoals zij het wil. Maar ze oi|illehouder communicatie, begrijpen er niets van. Die luis- meester N. Schoof, om de tercijfers zijn niet afgezet tegen nfdiekraan dicht te draaien, landelijke cijfers. Die komen gemeente wil dat de LOA voor radio 4 en 5 ook niet hoger nformatievoorziening is en dan 2 procent. Mensen luiste- dat de jongerenprogram- ren gewoon weinig naar de ra- te veel geschreeuw bevat- dio." alphen aan den run De ontman teling van het kunstwerk Dark Li mousine Exit ging gisteren niet geheel zonder slag of stoot. Een rondvliegende bout scheerde ra kelings langs Paul Camphuijsen, die namens de gemeente Alphen aan den Rijn bij de werkzaamhe den op het Raoul Wallenberg plein aanwezig was. Kunstenaar Ernst Hazenbroek zat waarschijnlijk nog in de file tussen Den Haag en Alphen. Maar hij kon gerust zijn. De me dewerkers van het bedrijf Verbij Zn. waren om acht uur be hoedzaam begonnen met de de montage van zijn uit vijf stalen delen bestaande geesteskind. Dit in verband met de herinrichting van de rotonde die op 3 mei be gint. Na de bouwvakantie, als het Raoul Wallenbergplein gereed is, komt het kunstwerk weer op de rotonde te staan. Het totale kunstwerk weegt zo'n vijf ton. Het beeld wordt tijdelijk opge slagen in gemeentelijk depot Langeroode aan de Hoom. FOTO ANNETTE LAMEIJER alphen aan den run marun kramp De Woningstichting Alphen aan den Rijn (WSA) heeft de vervan ging van de CV-ketels in huizen in het Groene Dorp correct aangepakt en heeft geen risico genomen met de asbestplaten die om de ketels heen zitten. Dat meldt WSA-persvoorlichter M. Ovink in een reactie op de commotie die is ontstaan onder de huurders. „Het enige dat ons te verwijten valt is dat we niet goed genoeg hebben gerea geerd op de ongerustheid van de bewonerscommissie." Volgens de bewonerscom missie werd de asbestverwijde- raar na twee huizen de halt aangezegd. De werkzaamheden in de overige 142 huizen tussen de Albert Schweitzerbrug en de Emmalaan werden door een aannemer gedaan. De bewo nerscommissie meent dat dit een zeer onzorgvuldige handel wijze is en dat hun veiligheid hierbij in het geding is geko men. Ovink weerlegt deze beschul diging. Slechts bij twee huizen verkeerden de asbestplaten in een zodanige staat dat het no dig was om een asbestverwijde- raar aan het werk te zetten. Bij de installatie van de CV-ketel in de overige huizen was er geen risico op vrijkomende asbest- deeltjes. Dat de asbestverwijde- raar; de onderaannemer, moest stoppen, berust volgens Ovink op een misverstand. „De as- bestverwijderaar zou aanvanke lijk in elk huis latjes tegen de asbestplaten aanspijkeren zo dat ze niet kunnen zakken en breken. Dit is echter werk dat de aannemer ook mag doen. Hij heeft deze opdracht uitein delijk dus ook weer terugge pakt." Al het asbest uit de woningen in het Groene Dorp verwijderen is volgens Ovink financieel niet haalbaar. „De bewonerscom missie hamert daar al jaren op, maar het is voor ons niet te doen. De schatting is dat het voor die 144 woningen 12 mil joen kost en dan zijn we er nog lang niet. Wij hebben veel meer woningen in ons bezit waar as best inzit." Jubilerend autobedrijf Van der Hee barst uit Zwaminerdamse dorpskern Henk van der Hee (op de voorgrond), zijn vrouw (rechts), zijn vader en zijn twee monteurs passen nog maar net n was vanwege zijn hoge leeftijd de zaak aan het afbouwen. Sinds 1910 zat zijn familie al aan de Swadenburgerdam waar ze, zoals veel garagebedrijven, met een fietsenzaak waren be gonnen. We hebben bij de overname het pand volledig moeten verbouwen, de helft mer aangegroeid tot enkele was nog woonhuis. Bij de sloop honderden. Auto's stonden van het keukenblok hier in de overal in het dorp waar maar kantine kwam ik zelfs nog oude een parkeergaatje te vinden schoolrapporten van Boeijenga was. Van der Hee keek om zich tegen." heen, zag dat er achter zijn be- A1 twee jaar later was de klan- drijf een speelplaats was en tenkring van de Zwammerdam- vroeg de gemeente of hij daar kon uitbreiden. Bewoners maakten echter bezwaar en het ging niet door. „Gelukkig maar, kan ik achteraf zeggen, dat zou zonde zijn geweest. Maar de nood bleef. Toen ben ik met een paar andere Zwaminer damse ondernemers gaan pra ten om te kijken of we samen ergens een bedrijventerrein konden kopen", aldus Van der Hee. Samen met de Zwammer- damse ondernemers richtte Van der Hee de stichting Dam merpolder op. Die stichting moest een stuk grond aan de Rijksstraatweg kopen. Plannen werden gemaakt, Heijdemij werd aangetrokken om alles in goede banen te leiden en de ge meente werd erbij betrokken. Alphen stuurde het plan echter door naar de provincie, omdat het te groot was om zelf over te beslissen. De provincie wees het af: Het Groene Hart moest groen blijven. Pas toen in 1993 tijdens een informatieavond een trouwe klant van Van der Hee het voor hem opnam, kwam de gemeen te met de plaats van de riool zuivering aan de Vinkebuurt. Alphen wilde Van der Hee voor Zwammerdam behouden, de andere bedrijven moesten el ders maar een plek vinden. Vo rige week mochten de kinderen van het echtpaar Van der Hee de feestelijke paal de grond in slaan. „Mijn vrouw en ik hebben de schets van de garage zelf ge maakt. Ik weet precies hoeveel ruimte ik wil. Bovendien wilde ik een showroom. Ik verkoop zo'n 180 auto's in een jaar, maar voornamelijk aan vaste klanten die weten dat ik dat doe. Want auto's uitstallen, daar heb ik de ruimte niet voor hier. En net als nu wil ik boven mijn werk wonen." Tijd voor een eigen klusauto- tje denkt Van der Hee ook op zijn nieuwe plek niet te vinden. „Ik denk dat we voorlopig al leen maar verdergroeien." runwoude/leiderdorp tim brouwer de koning Het rapport over de korte boor tunnel voor de hogesnelheids lijn HSL heeft in Rijnwoude en Leiderdorp tot teleurstelling ge leid. Wethouder F. Uljee van Rijnwoude vindt dat er zo wei nig uit is gekomen dat het on derzoek alleen maar veel tijd en moeite heeft gekost. Zijn colle ga van Leiderdorp V. Molken- boer mist in het rapport moge lijkheden zoals de verlengde tunnelbak voor de A4, ter com pensatie van de overlast van een verkorte boortunnel voor zijn gemeente. Alleen la- cobswoude springt er goed uit als er een korte tunnel komt. De pergolaconstructie op de krui sing van de HSL en de A4 bij Hoogmade komt in dat geval te vervallen. Wethouder J. Haas broek was niet bereikbaar voor commentaar maar eerder gaf hij al aan dat de korte boortun nel bespreekbaar is mits daar mee de in Jacobswoude ver foeide pergolaconstructie zou komen te vervallen. Molkenboer noemt het rap port een verslechtering voor Leiderdorp. „Zeker na de work shops die ik hierover heb be zocht, vind ik dit een gemiste kans", zegt hij. „Bij de top van het ministerie van verkeer en waterstaat overheerst de voorzichtig heid om niet al te veel toe te zeggen. Ik weet nu dat het voordeel van een korte tunnel tussen de 300 en 400 miljoen be draagt, maar daar moet nog van alles af om duurzame oplossingen te be kostigen voor natuur en mi lieu." Want de korte tunnel heeft voor het landschap, de ecolo gie, bodem en water, wonen, recreatie, landbouw, geluid en sociale aspecten matige tot ern stige nadelen ten opzichte van een lange boortunnel. Molken- boer: „Hier worden we niet wij zer van. Daarom houdt Leider dorp op dit ogenblik vast aan de langere boortunnel. De ga ranties voor compensatie van verlies aan natuur en land bouwgrond in de polder Acht- hoven acht ik onvoldoende. Maar misschien verandert er nog iets tijdens de inspraakpro cedure (van vandaag tot 18 mei)." In Rijnwoude is de afkeer van een korte tunnel die ten zuiden van rijksweg 11 begint en in polder Achthoven eindigt, gro ter dan in Leiderdorp. Zowel wethouder Uljee als secretaris A. Dorrestein van de Werkgroep Inpassing HSL Rijnwoude ziet geen enkel voordeel in het al ternatief voor een lange boor tunnel. „Ik voel me gesterkt in mijn mening dat er geen korte tunnel moet komen", zegt Ulj ee. „Maar wat is ons woord waard? Minister Netelenbos heeft na die ene keer niets meer van zich laten horen. Ze storen zich op het ministerie nergens aan. Maar als blijkt dat het on derzoek naar een korte tunnel weinig oplevert zeg ik: we had den het nooit moeten doen. De minister had toch ook tegen de Tweede Kamer kunnen zeggen: we kiezen voor de lange tunnel. Klaar. Dat had ik dapper gevon den." Nu moet Uljee in het ongun stigste geval gaan lobbyen om te voorkomen dat Rijnwoude het met een korte tunnel moet stellen. In dat geval komt hij ook terecht bij zijn partijgenoot Leers, Tweede-Kamerlid voor het CDA. Leers is een gekend tegenstander van de 900 mil joen gulden kostende lange tunnel onder het Groene Hart. Ook hij heeft in Rijnwoude heel wat uit te leggen. Werkgroep secretaris Dorrestein wil hem confronteren met eerdere uit spraken. „Ik zie hem hier nog staan in na- Pergola- contructie Hoogmade vervalt bij korte tunnel tuurgebied De Wilck. Hij ver telde dat de natuur ook haar waarde heeft." Voor dat beschermde weidevogelge- bied in de polder Groe nendijk pakt de korte tun nel slecht uit. Net als voor de polder Achtho ven zijn extra maatregelen no dig om de negatieve effecten voor het Groene Hart te com penseren. Ook het Westeinde in de polder Noordpias krijgt bij die keuze te maken met ver snippering, verstoring van de natuur, horizonvervuiling en geluidhinder. Tegenstanders van de korte tunnel hopen dat het onder zoek ook voorstanders van de goedkope tunnel-variant tot in keer brengt. Mocht de Tweede Kamer vlak voor het zomerre ces toch kiezen voor een korte tunnel onder de Oude Rijn, dan nog achten Porrestein en zijn Leiderdorpse geestverwant D. Mac Gillavry (voorzitter Plat form Hoge Snelheids Trein Ne derland) hun strijd niet verlo ren. Beiden wijzen op de Raad van State, die volgens hen de switch van een lange naar een korte boortunnel bezwaarlijk kan goedkeuren. 4 den run/den haag Vrijspraak gevraagd voor een overval liet de verdachte gisteren in de rechtszaal speciaal een pirouet te draaien om zijn neus te be kijken. De Alphenaar had geen alibi. Juist op de dag van de overval had hij zich ziek gemeld op zijn werk. De verdachte had ook geen alibi voor de tweede overval op 10 september. Toen had hij zich verslapen, zei hij. Maar een huisgenote had ver klaard dat de Alphenaar die dag wel op tijd van huis was wegge gaan. Niettemin vond hofaanklager D. van den Broek dat hij de tweede overval niet afdoende kon bewijzen en vorderde hij zelf vrijspraak. De andere over val vond hij wel bewezen. Qua straf vond de hofaanklager ech ter dat er nog steeds drie jaar dient te worden opgelegd. „Ook al valt er een overval af, drie jaar voor twee overvallen vind ik veel te weinig". Wat advocaat M. Groen be treft, is elke dag gevangenisstraf er eentje te veel. De raadsman vroeg vrijspraak. persbureau cerberus De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren tegen een 28-jarige Al phenaar drie jaar celstraf geëist, omdat hij ervan wordt verdacht twee bankovervallen te hebben gepleegd in zijn woonplaats. Eerder veroordeelde de recht bank hem tot dezelfde straf. De man ging bij het hof in hoger beroep omdat hij de overvallen ontkent. De eerste overval had vorig jaar plaats op 8 juli rond lunch tijd. Een gewapende man be dreigde de baliemedewerkster met een vuurwapen waarna zij elf mille afstond. Een tijdje later herkende de overvallen vrouw de dader op straat en zag ze hem een huis binnengaan. Dat was de 28-jarige Alphenaar die gisteren terechtstond. Het slachtoffer verklaarde dat ze de man 'voor honderd procent' herkende, onder meer aan diens 'spitse neus'. Hofpresident mr. A. Horstink

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19