ijlhal juni gaat open Het bekendste bordje van Nederland RBOI: fouten in plan Oostvlietpolder Leiden Regio GERECHT Zwam (SDAG 20 APRIL 1999 mnemer levert gebouw half mei op ERT MINKHORST ongste vertraging die is op- len komt door het herstel- 'van de staalconstructie in lak. Een maand geleden sportwethouder A. Pecht- de politiek nog moeten be- dat de sporthal in april 'orden geopend. Er waren dat moment juist fouten die de bouw zijn gemaakt het licht gekomen, chtold zegt nu dat de ver- niet de reden is dat de thai begin juni in gebruik lt genomen. „Mijn voorstel de openingsdatum was rankelijk 1 mei. Want het ;t snel, snel, snel. Maar mij rd verteld dat die termijn haalbaar was." De vakan- tussen half februari en half hebben daar mee te ma- „Ik wil dat de feestelijke tning echt iets bijzonders i(j rdt voor de buurt", aldus htold. „Dat vergt veel meer irbereiding dan gedacht." 'bouw van de hal begon vo- voorjaar. De geplande ope- g schoof vanaf 1 januari van I jaar per maand weken op. L a het sportcomplex wil e\ htold de korfballers en voet- d ers die nu nog gebruik ma- van de Groenoordhallen lerbrengen. Verder wil de pen Langzaam verrijst een van de nieuwe blikvangers bij het entraal Station in Leiden: het kantoor van de Sociale Verzeke- ngsbank (SVB). De toren wordt zo'n 53 meter hoog, het lagere ge- ouw ernaast 21 meter. Het is de bedoeling dat per 1 januari 2000 50 medewerkers aan de slag gaan in het kantoor. De nieuwbouw ionderdeel van een reorganisatie van de SVB, waardoor 22 dis- ictskantoren worden omgevormd tot negen nieuwe kantoren. foto henk bouwman 11 nieuwe sporthal bij zwembad De Zijl in Leiden- I lord gaat op 4 juni open. Aannemer Gesman uit Al- in aan den Rijn laat weten dat hij de hal rond half mei leven. wethouder de ruimte verhuren aan sporters uit de buurt. On duidelijk is of de korfballers en voetballers dezelfde uren be houden, daar de hal bij de Zijl veel kleiner is dan de Groen oordhallen. Uit de reactie van projectlei der G. van Leeuwen bij Gesman blijkt dat de sporthal nooit op 1 mei geopend had kunnen wor den. Het werk aan en in de hal is pas halverwege de volgende maand klaar. De spandraden van de stalen dakconstructie moeten opnieuw worden ge steld. Daarvoor is Gesman af hankelijk van het weer. Voor de herstelwerkzaamheden mag de windsnelheid maximaal twee meter per seconde zijn. Vaak waait het harder in Nederland. Van Leeuwen: „Wat het precie ze probleem was, is ingewik keld om uit te leggen. Het komt er op neer dat de hal er niet meer netjes bij stond. Het dak heeft een dusdanige ingewik kelde constructie waar ieder een, aannemer, contructeur en architect, vrij makkelijk tegen aan heeft gekeken." Over de schadeclaim die de gemeente door de vertraagde bouw bij Gesman heeft inge diend, is nog geen overeen stemming bereikt. De hoogte van het bedrag willen Gesman en de gemeente niet noemen. leiden Om gevaar voor besmetting van andere bomen te voorkomen is gisteren de linde op de hoek van de Korevaarstraat en de Jan van Houtka de gekapt. De boom was aangetast door de zoge heten korsthoutskoolzwam, een parasiet die de stam doet wegrotten. foto mark lamers leiden robbert minkhorst De beantwoording van de ge meente Leiden op alle bezwa ren tegen de Oostvlietpolder- plannen bevat een aantal fou ten. Dat constateert het onder zoeksbureau RBOI. Volgens het bureau is de reactie van Leiden op verschillende pupten onvol ledig of onjuist. „Er zitten een paar missers in", stelt onder zoeker E. van der Aa. Van der Aa heeft in opdracht van de Leidse dokter A. Loncq de Jong een alternatieve studie gedaan naar wat in de polder mogelijk is. Hij concludeerde dat in de polder, met een bedrijventer rein, een baggerdepot, een eco logische verbindingszone en honderden volkstuinen „een betere, efficiëntere en hoog waardiger indeling mogelijk is". Op grond van het RBOI-onder- zoek schatte Loncq de Jong dat Leiden met dat plan miljoenen kan verdienen. Tegen het bestemmingsplan kwamen ongeveer 2.000 be zwaarschriften binnen. Het commentaar van de gemeente daarop, en het hier en daar aangepaste bestemmingsplan, worden donderdagavond in de commissie ruimtelijke ordening besproken. Burgemeester en wethouders kiezen nu voor meer groen in de Oostvlietpol der. Die wijziging kost meer en brengt minder op, voorspelde verantwoordelijk wethouder T. van Rij eind vorige week. Het verbaast Van der Aa dat Leiden nog altijd vasthoudt aan de aanleg van een moerasbos langs de Vliet. Hij heeft voorge steld om de ecostrook naar het midden van de polder te ver huizen, aan weerszijden van de Dwarswetering. „De verbin dingszone langs de Vliet is een cruciale misser. Hij zal aan toonbaar niet functioneren. Zo lang de gemeente daar niet van (XAA.c(jXC<J^' u> d' dag van gisteren voortbestond. De Voorhouter moest voor de kanton rechter verschijnen vanwege een over treding van artikel 461. „Het bekend ste bordje van Nederland", merkte de rechter enigszins geheimzinnig op. Dat deed bij de hondenbezitter echter geen belletje rinkelen. „Artikel 461 gaat over loslopend vee", hield de man zijn requisitoir. „Nou vraag ik me toch echt af of je mijn hond onder de noe mer loslopend vee kunt onderbren gen." Pas later kwam hij erachter dat het wetsartikel over een andersoortige overtreding handelt. De man had het regeltje 'verboden toegang voor onbe voegden' overtreden en - in zijn gevolg - de hond ook. Desalnietemin stuurde de amateur-advocaat aan op vrij spraak. Juist: vanwege het feit dat de cautie niet was gegeven. Bovendien had de opsporingsambtenaar nooit geantwoord op een brief die hij had gestuurd over het incident. De officier van justitie veegde de argu menten van de hondenbezitter echter van tafel. De man was al vaker gewaar schuwd wegens wandelen op verbo den terrein. Bovendien wist hij van het bestaan van 'de cautie', dus wist hij ook dat hij niet hoefde te antwoorden. Negentig gulden boete eiste ze. De kantonrechter haalde er vijftien gulden vanaf. „Omdat de opsporings ambtenaar nooit op uw brief heeft ge- Bijbaantje Een 23-jarige rechtenstudent had vorig jaar vlak voor kerst gillende haast om zijn huis te bereiken. De marechaus see had hem in de nachtelijke uren op de A4 betrapt, terwijl hij in een dikke Volvo 850 met een snelheid van zo'n 180 kilometer per uur richting Leiden vloog. „Nadat u de cautie was gege ven", zinspeelde de kantonrechter op de zaak ervoor, „heeft u verklaard dat u snel naar bed wilde." „Dat klopt", verklaarde de student, voor de gelegenheid keurig gekleed in pak. „Ik had die dag een tentamen ge daan. En daarna moest ik aan de slag als privéchauffeur. Het was een lange dag geweest. En de volgende ochtend moest ik weer om half tien present zijn in Baarn om mijn baas met de auto op te halen." Dat laatste is er niet van gekomen. De marechaussee nam direct het rijbewijs van de jonge coureur in beslag. Be zwaar tegen die maatregel haalde niets uit. Het bijbaantje ging in de ijskast, pas na drie maanden kreeg hij het roze document weer terug. En nu dreigde hij dat papiertje op nieuw kwijt te raken. „Normaal ge sproken vraag ik bij een dergelijke overtreding een bedrag van vier cijfers. Nu houd ik het op negenhonderd gul den en een onvoorwaardelijke ontzeg ging vande rijbevoegdheid van vier maanden", eiste de officier van justi tie. De student kwam - anders dan zijn voorganger, de hondenbezitter - niet met een juridisch verweer, hij deed een appèl op de rede. „het was mid den in de nacht. Er was geen verkeer op de weg. Het is niet zo dat ik mede weggebruikers in gevaar heb ge bracht." De kantonrechter had daar geen boodschap aan: „Dit zijn snelheden die eigenlijk op het circuit van Zand- voort thuishoren. Normaal gesproken ga ik niet direct tot onvoorwaardelijke ontzegging over maar bij deze exoti sche overtreding wel. Negenhonderd gulden dus, en vier maanden ontzeg ging. U kunt nog twee weken met de vakgroep overleggen of u in beroep gaat." Even later stond de rechtenstudent met zijn studiegenoten beneden bij de griffie. Of de drie maanden, die hij zijn rijbewijs al kwijt was geraakt, werden afgetrokken van de straf. Dat bleek het geval. annet van aarsen chef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Oud-conrector Mat Jessen van het Bonaventura-college is za terdag op 79-jarige leeftijd over leden in zijn woonplaats Heer len. Jessen was van 1951 tot 1981 leraar klassieke talen en conrector van de school. Jes sen, die behoorde tot de orde van de Franciscanen, was vol gens oud-collega JA van der Western een 'zeer aimabel mens die zichzelf steeds wegcij ferde. Een toonbeeld van een Franciscaan.' Jessen wordt donderdag begraven in Heer len. Open dag in kantongerecht Het Leidse kantongerecht, dat per 5 april is verhuisd, houdt zaterdag 24 april een open dag. Belangstellenden kunnen die dag het nieuwe pand aan de Witte Singel 1 komen bezichti gen en zich laten bijpraten over het reilen en zeilen van het kan tongerecht. Tijdens de informa tiedag zullen zittingen worden nagespeeld en bestaat de mo gelijkheid voor bezoekers om zich te laten fotograferen 'in to ga'. De open dag duurt van 11.00 tot 14.00 uur. Cursus reanimatie bij Rode Kruis De afdeling Leiden van het Ne derlandse Rode Kruis geeft eind april een reanimatiecursus. In drie lesavonden wordt geleerd hoe te handelen bijvoorbeeld bij een hartinfarct. De kosten bedragen 50 gulden. Belang stellenden kunnen zich opge ven door een briefkaartje te stu ren naar het Rode Kruis Leiden, t.a.v. Peter Lasschuijt, Apollo- laan lb, 2324 BR Leiden, onder vermelding van: reanimatiecur- WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@daniiate.hdc.nl GASTHUISWUK Het kruispunt Vijf Meilaan, Sweelincklaan en De- bussystraat wordt geen rotonde. Na de bouw van een aantal flats is een andere verkeerssituatie ontstaan, waardoor het aantal onge vallen sterk is verminderd. Daarmee is de basis onder het plan voor een rotonde weggevallen. Volgens de gemeente kan nu wor den volstaan met het goed regelen en verduidelijken van de voor rang op de Vijf Meilaan. Voor vragen en opmerkingen hierover is tijdens kantooruren (behalve dinsdag- en vrijdagochtend) J.H. van Gelder van de afdeling Verkeer en Vervoer van de Dienst Bouwen en Wonen, telefoon 5165845 beschikbaar. FORTUINWIJK In het Rode Kruisgebouw aan de Apollolaan lb is morgen van 13 tot 16 uur een snuffelmarkt. HOUTKWARTIER De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) houdt morgen een bijeenkomst over tram en trein in de voormalige DDR en Polen. Aan de hand van dia's maakt NS-ma- chinist en fotograaf Peter Eradus duidelijk wat er op het gebied van het spoorvervoer na de val van de Berlijnse muur is veranderd. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de ZWN-zaal aan de Rijns- burgerweg 1 en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt voor le den drie gulden, niet-leden betalen een gulden meer. DE KOOI Het derde 'sleuteldropproject', een buitenspeel- en op- voedproject van de Leidse Welzijnsorganisatie voor kinderen van 4 tot 12 jaar wordt morgen om 14.00 uur geopend op het speelplein aan de Surinamestraat/hoek Antillenstraat. Na de officiële opening begint om 14.30 uur een kinderfeest met luchtkussen, ijs, clowns en muziek. BINNENSTAD Tijdens de zesde lezing uit de cyclus 'Het verhaal achter de producten' vertelt Pauli Gerritsen van de stichting Madat Nepal, importeur van eerlijk verhandelde producten uit Nepal over de doelstellingen van Madat Nepal. De lezing wordt morgen gehouden bij de Wereldwinkel, Burgsteeg 12 en begint om 20.00 PANCRAS De hobbycomputerclub houdt morgen van 19.00 tot 21.00 uur een clubavond in Buurthuis de Pancrat. De kosten zijn vier gulden. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85. (5126243) BINNENSTAD Kinderbar, knutselactiviteiten, muziek, workshop in het Kindercafé. Elke woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur voor kinderen vanaf 7 jaar in het Leidse Volkshuis. Het Volkshuis is tij delijk gevestigd aan de Garenmarkt lb, op de derde ertage. De en tree is twee gulden. Bij mooi weer zijn de activiteiten in het park. afstapt, moet ze hem met vreemde constructies in het plan overeind houden." Eén argument van Leiden om de keus voor een moerasbos langs de Vliet overeind te hou den, is dat dat bos er vlak langs komt. „Voor planten en dieren is water een essentieel onder deel. Aanleg langs de Vliet is daarom een belangrijk gege ven." Van der Aa antwoordt: „De matige, moeilijk beheers bare waterkwaliteit is eerder een reden om géén verbinding met dit water te zoeken." De gemeente meldt dat in de ecologische zone „in principe geen sprake zal zijn van stil staand water, zodat geen gevaar bestaat voor de ontwikkeling van bacteriën en de malaria mug. Van der Aa verwijst naar het ontwerp-bestemmingsplan waarin wordt duidelijk gemaakt dat het water juist zo weinig mogelijk stroming moet heb ben. Leiden overweegt daar naast om een glastuinbedrijf te onteigenen, omdat dat in de aanleg van het moerasbos in de weg staat en de eigenaar niet wil vertrekken. Van der Aa waagt zich sterk af of het wel mogelijk is. „Onteigenen voor natuur is in Nederland nog nooit voorgekomen. Mocht het dus lukken, dan zou dat een unicum zijn." Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 20 April LEIDEN - Binnen weinige dagen zal alhier een adres worden ter on- derteekening gelegd, waarbij den R.K. ingezetenen gelegenheid wordt gegeven door onderteekening hun bezwaren kenbaar te maken tegen het wetsontwerp op den leerplicht, met verzoek aan de Tweede Kamer dit ontwerp niet aan te nemen. Een protest-adres tegen het ontwerp op den leerplicht is reeds inge diend o.a. door het bestuur der Geref. Schoolvereniging te Leiden; der Chr. School te Uithoorn; der "Vereeniging tot bevordering van Chr. belangen' te Zwammerdam; der Vereeniging voor Geref. Onderwijs te Rijnsburg. ANNO 1974 NOORDWIJK - De buurtbewoners zijn bang dat de reconstructie van de St. Jeroensweg geluidshinder van het verkeer en dergelijke in de hand werkt. Men wil het liever bij het oude houden. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 20 april KATWIJK - Het Noordzee water, voor de kust van Katwijk, Kijkduin, Scheveningen en Hoek van Holland is het slechtste van ons land. Dit zegt het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dat vorig jaar van mei tot september op twaalf plaatsen langs de kust geregeld proefmon sters heeft genomen. Ook het water van de Waddenzee is volgens het instituut verslechterd. De verontreiniging van het zeewater tussen Hoek van Holland en Noordwijk is vermoedelijk te wijten aan het ge maal, dat water uit de Oude Rijn in zee loost. Als mogelijke andere oorzaak noemt het instituut de geringe regenval in juli en augustus vo rig jaar. Bovendien waren er lange perioden met oostelijke wind, waar door het zeewater langs onze kust kan zijn verslechterd. Volgens het instituut is het beste zeewater voor onze kust te vinden bij Den Hel der, Camperduin, Westschouwen en Domburg. WARMOND - Twee oude molens in Warmond zullen worden herbouwd of hersteld. Het molentje op het eiland in de Faljeril-polder. dat tij dens de aprilstorm ernstig werd beschadigd, zal, als de Warmondse raad de gevraagde subsidie verleent 1248.55 op een totaal aan res tauratiekosten van 4164.84), kunnen worden hersteld. B. en W. stellen de raad voor de subsidie te verlenen omdat „behoud van het watermolentje op het eiland Faljeril van groot belang is voor het land- schapsschoon". Ook de Broek- en Simontjespolder krijgt weer een molen. De oude molen brandde tijdens de zware storm in november 1972 af. Voor de herbouw van de molen vraagt de Rijnlandse Molen stichting, die de restauratie uitvoert, 'n subsidie van 4050. Dit is 30% van de totale kosten. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bil 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54. 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Oud-conrector Bonaventura overleden leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15