,eiden Regio Nieuw asbestonderzoek Stathuys Koken voor de juffen en de meesters eiden en Delft beginnen amen nieuwe opleiding B allonnen voor j arige 'Geen ruimte en geld voor drukkerijmuseum' Eredoctoraat voor Leidse hoogleraar strafrecht 't Hart Leerlingen en docenten lopen voor goede doel wim wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 ongen (15) krijgt klappen boen^ Een 15-jarige Leidenaar is gistermiddag door een plaats- enoot (14) meerdere keren geschopt en met een PVC-pijp van en halve meter op rug en schouder geslagen. Dat gebeurde jen het slachtoffer zijn school aan de Apollolaan verliet. Aan- iding zou een besloten feestje van afgelopen weekeinde zijn aar de dader niet welkom was. Op aanwijzingen van het kchtoffer kon de dader worden aangehouden. eugdige vandalen opgepakt Zes jongens uit Leiden-Noord in de leeftijd van 12 tot 16 sar zijn gisteravond bij de skateboardbaan aan het Broekplein ide Merenwijk opgepakt omdat zij twee fietsen hadden ver leid. De tweewielers waren totaal gesloopt en krom. Eergiste- inhadden de jongens ook al een fiets 'verkreukeld.' Twee twaalfjarigen bleken de aanjagers van de groep te zijn. Eén van en bleek het afgelopen weekeinde twee keer de skateboard- aan in brand te hebben gestoken en in de nabijheid andere emielingen te hebben aangericht. tuto schept man fiPEN» Een 39-jarige Leidenaar werd gisteren met fiets en al ingereden door een auto bestuurd door een Leidse vrouw 12). Dat gebeurde op de kruising Ter Haarkade/Haagweg waar eman geen voorrang kreeg. Met letsel aan zijn schouder ioest hij per ambulance naar het LU MC. iingelloop op Holland Centraal oen Holland Centraal radio besteedt vrijdagavond van 18.00 (22.00 uur in een speciale uitzending aandacht aan de Singel- op. Vanaf het start-finish-terrein aan de Maresingel komt een cportage en de race wordt live vanaf een motor verslagen. ratis af te halen: compost jpEN De gemeente Leiden deelt eind deze week gratis com- DSt uit. Inwoners kunnen donderdag, vrijdag en zaterdag op ;rschillende plekken in de stad tuinmest komen ophalen. De icaties waar compost kan worden gehaald zijn de wijkonder- omens van Milieu en Beheer in de verschillende stadsdelen lidden, Noord, West en Zuid, tussen negen uur 's morgens en ier uur 's middags Op zaterdag vanaf tien uur. Ook ligt er com- ostte wachten bij vuilstort De Bult, aan de Zuster Meijboom- iraat en op de steenwisselplaats aan de Hoge Morsweg. De leeste locaties zijn beperkt geopend. De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) laat alsnog onder zoeken of bij hard gespeelde muziek, in combinatie met een dansende menigte, het asbesthoudende plafond in de grote zaal van 't Stathuys, vezeltjes loskomen. Dat is gisteren bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst voor het huidige personeel en ex-medewerkers en -stagiairs. asbest 'op zich' niet gevaarlijk is en dat alle adviezen die zijn uit gebracht door bureaus die de LWO heeft ingeschakeld, zijn opgevolgd. Die adviezen kwa men neer op het 'coaten' van de asbesthoudende wandpla ten. Personeel en bezoekers zouden daarmee afdoende zijn beschermd, mits er niet wordt geboord, gezaagd of gebroken. Echter, er zijn niet één keer lucht- en stofmonsters geno men met live-muziek en dan send publiek. In die behoefte van vooral het personeel wordt binnenkort voorzien. Een woordvoerder van het onder zoeksbureau Ascor Analyse gaf toe dat in die omstandigheden, die zich veelvuldig hebben voorgedaan in het jongeren centrum, trillingen ontstaan. leiden wim koevoet LWO-directeur A. Flapper greep de vergadering aan om de on rust weg te nemen die is ont staan nu de coördinator van 't Stathuys, C. Eppink, de kanton rechter heeft gevraagd haar ar beidscontract te beëindigen en haar een schadevergoeding van 125.000 gulden toe te kennen. Volgens Eppink heeft de LWO, die al sinds mei 1996 van de aanwezigheid van asbest op de hoogte is, haar personeel 'wil lens en wetens' in onaanvaard bare arbeidsomstandigheden laten werken. De rechter doet hierover volgende week woens dag uitspraak. Net als eerder bij de rechter betoogde Flapper ook gisteren weer dat de aanwezigheid van Hierdoor kunnen de asbestpla- ten, die met een systeempla fond zijn afgedekt gaan schui ven, op de lange duur slijten en vervolgens vezels loslaten, Het onderzoek dat het bureau nu wil doen is een zogenaamd si mulatie-onderzoek waarbij de situatie met live-muziek en een 200-koppig publiek, zo veel mogelijk wordt nagebootst. Op de vraag waarom zo'n onder zoek niet eerder is uitgevoerd, antwoordde LWO-directeur Flapper dat de aanwezigheid van asbest in het plafond nog maar kort bekend is. Voor het direct verwijderen van asbest is nimmer gepleit, stelde Flapper. „De noodzaak daarvan was er eenvoudigweg niet." Dat weghalen wel wense lijk is, erkende hij voluit. Het is ook mede hierom dat de LWO tot op de dag van vandaag vurig hoopt op financiële medewer king van de gemeente Leiden voor nieuwbouw of een ver bouwing van het pand, dat in februari op last van de wethou der milieu is gesloten. 'Er zijn nog zo veel andere risico 's wim koevoet LWO-directeur Ate Flapper deed verwoede po gingen om de onrust bij zijn personeel over de asbest-risico's te verminderen. Hij stelde dat hij in het verleden, toen er nog niets bekend was over de gezondheidsrisico's van asbest, wel eens groter gevaar kan hebben gelopen dan het personeel van 't Stathuys. „Ik heb zelf met asbesthoudende dakplaten gewerkt." Ook vergeleek hij de situatie in het jongerencen trum, in navolging van andere woordvoerders, met Antwerpse tunnels waar vrachtwagens met asbest in de remvoering doorheen rijden. „Ook als je door die tunnel bent gereden, heeft het geen nut om nu nachten wakker te liggen omdat je heel misschien over 20 jaar wel long kanker krijgt. Er zijn nog zo veel andere risico's die je dagelijks loopt, zonder dat je ze kent. Sterker nog, sommigen van ons lopen bewust risico's, ik denk aan roken." De emoties liepen zo nu en dan weer hoog op. Duidelijk is dat het personeel geenszins is te spreken over de informatie en de zorg voor het personeel. Volgens Flapper is op z'n minst Eppink alsmaar geïnformeerd. En dat hij niet heeft gereageerd op een brief van 9 maart jongstleden waarin het voltallige personeel zijn ongerustheid heeft kenbaar gemaakt, is vol gens hem te wijten aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. De brief was gestuurd naar de voorzitter van het bestuur, die toen echter in het buitenland vertoefde. Het schrijven heeft hem uiteindelijk pas per fax bereikt, maar toen was het afkomstig van Ep- pinks advocaat en gekoppeld aan Eppinks ver zoekschrift aan de rechter. Afgesproken werd verder dat betrokkenen nog eens nagaan wie er nog meer in 't Stathuys hebben gewerkt, hetzij betaald hetzij als vrij williger. De registratie hiervan wordt minstens 30 jaar bewaard zodat eventuele schadeclaims kunnen worden getoetst. Het kan tientallen ja ren duren alvorens een ingeademd vezeltje tot kanker leidt. Bezoekers hebben geen juridische mogelijkheden. Zij kunnen niet bewijzen of en wanneer zij in 't Stathuys zijn geweest. £n onno havermans Universiteit Leiden en de chnische Universiteit Delft pnnen samen een compleet uwe opleiding. Studenten onen vanaf komend studie- r zowel in Leiden als in Delft studie Life Science Techno- volgen. De gezamenlijke leiding is de eerste concrete :erking van de nauwere sa- nwerking tussen beide uni- siteiten. Ze spelen hiermee op de groeiende vraag naar I pecialiseerde onderzoekers ingenieurs bij chemische en naceutische bedrijven Ie inhoud van de nieuwe op ing bevindt zich op het usvlak tussen natuurweten appen, gezondheid en tech- ;ie. De studie is bedoeld vwo'ers die eindexamen iben gedaan in een van de Gelen natuur en techniek of uur en gezondheid. Afhan- jk van de gekozen studie ken wordt de student uitein- ijk een Leidse doctorandus Delftse ingenieur. Ie studie begint op 1 sep tember met een experimenteel karakter. Vanaf september 2000 maakt de opleiding deel uit van de reguliere studies bij beide instellingen. Het eerste jaar van de studie is in-Leiden en Delft grotendeels identiek. Studenten kunnen daarom kiezen in welke stad ze willen beginnen. Daar na moet de student een pakket samenstellen uit de verschillen de studiemodules die in Delft en Leiden worden aangeboden. Dat leidt uiteindelijk tot af studeerrichtingen als biofysica, biochemie, bio-informatica en technische microtechnologie. Studenten werken op een tech nische manier aan biologisch, medisch en milieukundig on derzoek, om bijvoorbeeld me dische hulpmiddelen te ontwik kelen of DNA-onderzoek te doen met behulp van informa tietechnologie en wiskunde. Voor de studie werken de Leidse faculteit Wiskunde en Natuurwetenschappen en het Leids Universitair Medisch Centrum samen met de facul teit Technische Natuurweten schappen aan de TU Delft. leiden Bij een verjaardag horen ballonnen. Dus lieten de leerlingen van de openbare basisschool Anne Frank, die tien jaar bestaat, gisteren met z'n allen een enorme hoeveelheid ballonnen op. De school aan de Zuster Meijboomstraat viert nog tot en met donderdag feest. Zo kunnen de kinderen onder meer genieten van een circus. foto mark lamers eschijfjes wortel vliegen door ducht. De radijsjes lijken eer in de monden dan in de laivoor bestemde bakjes te rdwijnen en op de grond lig- nstukjes komkommer, rozij nen schijfjes bleekselderij, it is hier aan de hand? Staat een keukenmachine op ont- Dffen? Wordt de chefkok ressief? ets van dat al. egen leerlingen van basis- hooi de Viersprong aan de morstraat zijn bezig een sala- voor hun meesters en juffen bereiden. Gisteren zetten de ideren een compleet drie- ngenmenu voor hun leer- achten in elkaar. Vrijwillig en hun vrije tijd, welteverstaan, nleiding voor deze activiteit iren de kooklessen die sinds n paar jaar worden gegeven. Vijfjaar geleden al begon de Viersprong met het organiseren van de zogenaamde verlengde schooldag. Zo'n verlengde schooldag is niet zomaar een veredelde pauze. De kinderen Ieren judoën, striptekenen, computeren, werken in de schooltuintjes én koken. Dat koken, dat willen ze alle maal wel. Het liefst kiezen ze iedere keer voor de kookcursus. Dat mag natuurlijk niet: ieder een moet aan de beurt komen. Het koken blijkt echter niet al leen bij de leerlingen populair te zijn. Tijdens* de kooklessen lopen er steeds opvallend veel docenten rond in de keuken. Ze helpen eens met roeren, ne men stiekem een hapje uit de pan... Waarop kookjuf Katja Janssen het idee opvatte om de kinderen eens voor de leraren Voor koken moet je geconcentreerd zijn. Leerlingen van basisschool De Viersprong bereiden een maal tijd. FOTO DICK HOCEWONING De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad te laten koken. Gistermiddag na de teamverga dering konden ze zó aanschui ven, aan de lange tafel midden in de aula, die netjes was ge dekt en met fleurige servetjes was versierd. Al een paar uur ervoor, onmiddellijk na het uit gaan van de school, waren ne gen leerlingen begonnen met het voorbereiden van de maal tijd. Voor hun was het een hele eer om mee te mogen doen. De animo in de groepen zes, zeven en acht was zo groot, dat de negen van geluk mochten spre ken dat ze mee mochten doen. Michel uit groep acht heeft zich ontfermd over de kip. „Nie mand durfde dat te snijden, dus mocht ik het doen. Ze von den het allemaal te glibberig." Hij heeft de kookcursus al di verse keren gevolgd. „We heb ben een keer geleerd bowl te maken, en dat maak ik nu ook wel eens thuis, als er iemand jarig is", vertelt hij. Hij roert driftig in een pan met gemari neerde stukjes kip. Naast hem staat Miriam uit groep 7. „Ik kook thuis ook wel eens hoor", laat ze weten. „Kip, zoals nu, of ei. Maar ik mag het alleen op een lage gaspit doen van mijn moeder. Anders is ze bang dat ik mijn vingers brand." Ze grin nikt, want de kip in haar pan pruttelt lekker. Zo hard, dat mag vast niet van haar moeder. Terwijl de twee zich bezighou den met de kip, maken een paar anderen de tafel in orde. Vorken links, messen rechts, en een lepel boven het bord, dic teert de juffrouw. Baldadig als ze zijn proberen ze het ver keerd neer te l<?ggen, maar dat heeft de juf snel door. Janssen moet overal met haar neus bo venop staan. Als de dressing voor de salade wordt gemaakt, schiet een kind 'per ongeluk' uit met de suiker. Met het zout gaat het gelukkig goed. Tegen vijven blijkt plotseling dat niet alle koks van plan zijn om hun eigen bereide voedsel zelf te nuttigen. „Ik ga lekker thuis boerenkool eten", roept Nathalie uit groep zeven. Ook de conciërge drukt zijn snor. Hij geeft de voorkeur aan andij vie in plaats van de exotische kip. Gelukkig blijft er nog een hele batterij leraren over. Som migen halen zelfs hun kinderen thuis op om mee te genieten van de maaltijd. Deze aanbie ding laten ze niet aan zich voorbij gaan. Je leerlingen ko ken tenslotte niet iedere dag voor je. Jong K&G Je oudere broer is wereldkam pioen en zelf wil je net zo goed worden. Dat willen de leden van Jong K&G maar al te gaag. Daarom moeten ze oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Dat doen ze al 45 jaar lang en om dat te vieren gaat het gezel schap van 30 april tot 6 mei op jubileumreis naar Oostenrijk. Om deze trip te bekostigen or ganiseren de muzikanten een sponsorloop. Naast de loop rie den alle drie de orkesten van K &G op: K&G 3, show- en mar- chingband K&G en Jong K&G. Zaterdag 24 april gaat dat alle maal gebeuren op en rond het sportveld bij het Gorlaeus La boratorium aan de Max Planckweg, vlak bij de Univer sitaire Sporthal. Diverse spon sors betalen leden van Jong K &G een bedrag per afgelegde ronde hardlopen. De dag kent ook nog een pri meur want Jong K&G treedt op in nieuwe uniformen. De spon sorloop en optredens vinden plaats van 14.00 tot 17.00 uur. janneke de jonge eric-jan berendsen leiden robbert minkhorst Een drukkerijmuseum als de pendance van de Lakenhal is onmogelijk. Wethouder A. Pechtold (cultuur) zegt dat de gemeente op dit moment het geld niet heeft en het stedelijk museum de ruimte niet heeft om de collectie van oud-druk ker C. Schenk over te nemen. Een andere oplossing heeft Pechtold echter ook niet, laat hij weten. Gisteren schreef de PvdA- fractie een brief aan wethouder Pechtold waarin de partij hem opriep de verzameling hand- en drukpersen, zetmachines, druk kerijmeubelen en een verzame ling boekwerken voor Leiden te behouden. Schenk dreigt zijn verzameling te verkopen aan een ander, omdat hij er in de onderhandelingen met de ge meente niet uitkomt. Zijn col lectie staat nu opgeslagen in een gebouw in De Mors. De Meelfabriek moest hij uit. „Het loopt spaak", geeft Pechtold toe. „We hebben echt geprobeerd een oplossing te vinden. Ik vind het vervelend dat het niet is gelukt. De unici teit van de collectie vind ik niet het belangrijkste. Een paar din gen hebben betrekking op Lei den. Andere dingen zie je ook elders. Als het even kan, moet de verzameling voor de stad be houden blijven." Als het aan directeur J. Bolten van de Lakenhal ligt, graag daar. „Het is een belangrijk on derdeel van de Leidse geschie denis." Bolten zit in het comité van aanbeveling van het 'muse um-Schenk'. „De verzameling kan een interessant deel van onze collectie worden. Ruimte hebben we op dit moment al leen niet." Wat Pechtold betreft kan het sowieso niet in de Lakenhal. Schenks collectie is vrij om vangrijk en het stedelijk muse um heeft niet de ruimte om die goed te conserveren of om ten- loon te stellen, zegt de wethou der. Een dependance elders ziet hij ook niet zitten. „Ook een zorg van mij is het exploiteren van een nieuwe collectie. Het is niet verstandig voor ons om er voor zo'n klein initiatief veel geld bij te doen." Ter illustratie haalt hij het Wagenmakersmu seum aan. „Daar hebben we een hoop in geïnvesteerd. Ei genlijk is het altijd dicht. Ik heb er nu inmiddels mijn twijfels over." Dus wil de Leidse poli tiek dat de collectie Schenk wordt tentoongesteld, dan 'moet er een hele heldere afwe ging' gemaakt worden. „Willen we dit, of willen we wat anders? Want overal kan altijd geld bij." Het lijkt Pechtold beter als Schenk aansluiting zoekt bij een groter initiatief, zoals een Leidse keten van ambachtelijke musea. In z'n eentje zal de oud- drukker het niet redden, vreest de bestuurder. Leiden kent reeds verschillende voorbeel den van kleine musea die moei lijk het hoofd boven water kun nen houden, zoals het Pilgrim museum, zegt Pechtold. het gebied van strafrecht en strafrechtspolitiek zoveel heeft gepubliceerd." De Roos noemt Instrumenta- liteit en Rechtsbescherming, grondslagen van een strafrech telijke waardendiscussie, dat 't Hart in 1990 schreef samen met zijn Leuvense collega prof. mr. R. Foqué, een standaardwerk. „Dat boek heeft grote invloed op het debat over strafrechtelijk beleid, bijvoorbeeld ten aan zien van drugs. Dat is zeldzaam en dat valt op, ook in België. Twee jaar geleden verscheen De Meerwaarde van het Strafrecht, een bundel beschouwingen. Hij geeft niet zomaar commentaar, hij geeft diepgang. Dat eredoc toraat is zeker verdiend. Wij zijn er hier in Leiden allemaal erg blij mee." De Leidse hoogleraar mr. A.C. 't Hart krijgt een eredoctoraat aan de Vrije Universiteit Brussel, 't Hart is hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht en daarnaast lid van de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen en van enkele buiten landse academies. Het eredoc toraat wordt 16 november uit gereikt. 't Hart krijgt zijn eredoctoraat volgens zijn collega prof. mr. Th. de Roos voor onder meer al zijn internationale publicaties over het strafrecht. „Dat is van internationale statuur, het over schrijdt ver de grenzen van het Nederlands recht, vooral filoso fisch en rechtstheoretisch. Hij is een van de weinigen die op leiden ad van kaam Onder het motto Loop niet weg voor Kosovo' doen zowel leerlingen als docenten van Be- roepencollege 't Gilde massaal mee aan de Leidsch Dagblad Singelloop. Door middel van sponsoring halen de lopers geld op voor het goede doel. I Iet be drag dat zij bijeen lopen, wordt gestort op gironummer 555. De aardrijkskundelessen van de school aan de Boerhaa- velaan stonden vorige week in het teken van de Balkan en als uitvloeisel daarvan groeide het idee om iets te doen voor de vluchtelingen. De leerlingen zijn met speciale kaarten aan de slag gegaan om geld in te za melen. Ook zij die niet meelo pen kunnen het team sponso ren of door anderen laten spon soren. Ook de leerlingen van de Emilie Knappert Scholenge meenschap laten zich niet on betuigd als het gaat om het voe ren van actie. Zij hielden van daag een open podium met on dermeer een Marokkaanse mo deshow, optredens van leerlin gen en de verkoop van hapjes. De opbrengst daarvan komt eveneens ten goede aan de slachtoffers van het geweld in Kosovo.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13