Leiden Regio 'vdA: bij Lakenhal drukkerijmuseum Paradepaardjes uit voorbije tijden Londen of toch maar de Singelloop? WhBEflIL Rookverbod plaatst gemeente Leiden voor dilemma sW 'Stamboomonderzoek is net een griepvirus' WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Steekpartij in trein ifjOEN Vijf Leidenaars in de leeftijd van 17 tot en met 19 jaar zijn zaterdagnacht op Leiden Centraal opgepakt. De mannen trokken in de trein uit Den Haag aan de noodrem en maakten tuzie met een 30-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn. De foudekerker werd met een mes in zijn been gestoken en moest r het ziekenhuis worden gebracht. Letsel na kop-staartbotsing ieiden Bij een kop-staartbotsing op de Lammenschansweg wa ren zaterdag rond het middaguur vier auto's betrokken. De be stuurster van de achterste auto, een 56-jarige vrouw uit Zoeter- tvoude-Dorp, kon niet meer op tijd remmen en schoof drie voor haar staande auto's op elkaar. De bestuurder en een inzittende 1 en 22) van één van de auto's moesten met nekletsel worden Alcoholcontrole ieiden Bij een alcoholcontrole in Leiden en Voorschoten zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 335 automobilisten gecontro leerd. Zestien chauffeurs bleken te diep in het glaasje te hebben gekeken. Van twee bestuurders werd het rijbewijs ingenomen. De anderen kregen een transactie aangeboden variërend van 390 tot 900 gulden. Inbrekers slaan toe in Koppelstein ihden De wijk Koppelstein is afgelopen nacht vier keer bezocht door inbrekers. Bij een van de inbraken bleek de buit aanzien lijk. Daar werden onder meer fotoapparatuur, geld en cheques meegenomen. Volgens de politie viel de buit bij de andere drie inbraken, die alle in eengezinswoningen plaatshadden, mee. Grond rondom bomen onderzocht De grond rondom de beuken in het Plantsoen in Leiden wordt onderzocht. Die belofte doet verantwoordelijk wethouder J. Laurier na de beschuldiging van de bomenbond dat er geen zand, maar klei is aangebracht. Door klei zullen de bomen ver stikken. „De oude grond was overbemest met hondenpoep", vertelt Plantsoen-bewoner C. Moor. „De bedoeling was dat die zou worden omgewoeld, met nieuwe aarde en zand. Nu ligt er klei." Op uitnodiging van bewoners bezocht een bioloog van de bomenbond het park. Hij constateerde dat de uitvoer ders van de renovatie een fout ebben gemaakt. Wethouder Laurier gaat er voorlopig van uit dat het werk in het park gedaan wordt zoals het hoort. „Wat ik ervan weet is dat er geen klei is gestort. Dat zegt de toezicht houder ook." Laurier biedt woensdag, als hij een gesprek heeft met de bewoners, aan om een onafhankelijk onderzoeker in het park te laten kijken. ROBBERT MINKHORST In het stadhuis en ook in het stadsbouwhuis in Leiden is het onmogelijk om het rookverbod na te leven. Hoofd Harm Troost van de huishoudelijke dienst ziet zichzelf voor een groot probleem geplaatst, bekent hij. Het ministerie van volksgezondheid dreigt al met het opleggen van een boete van 10.000 gulden. Onlangs kreeg Troost een onverwacht bezoekje van de inspecteur voor de volksgezondheid. Die schrok zich prompt een hoedje en eiste maatregelen, maakt de ambtenaar duidelijk. „Terwijl ik gelukkig was dat ik hem al wat kon laten zien." Hij was op dat moment bezig om de rookruimte in het Stadsbouwhuis aan te passen. Die is onvoldoende afgescheiden van de rook vrije gedeeltes in het gebouw aan de Langegracht. Maar het werk verliep niet snel genoeg naar de zin van de inspecteur. „We moeten er in volle vaart tegenaan." Troost verwacht dat het stadsbouwhuis op vrij korte termijn aan de eisen van het ministerie voldoet. De problemen in het stadhuis zijn erger, vindt de baas van de huishoudelijke dienst. Een rookkamer is er niet. Voor, tijdens en na politieke vergaderingen mag er nu in de gang naast de raadzaal een sigaretje worden op gestoken. Sinds oktober vorig jaar is dat in strijd met de wet. Het ministerie heeft de regels aangescherpt, wat in houdt dat in alle ruimten waar publiek kan komen, niet meer mag worden gerookt. Inmiddels is bijna een half jaar verstreken. Had de gemeente de reprimande van de inspecteur niet eerder kunnen zien aankomen? „Ik ben het met u eens dat er al langer een verbod is. Wij hadden niet gedacht dat het zo'n vaart zou lopen." Troost gaat nu een plan bedenken dat aan alle voor waarden gehoor geeft. Dat betekent dat er een oplos sing moet komen voor het rookgedrag tijdens vergade ringen. Ook moet er een richtlijn komen voor trouwe rijen, recepties en andere ontvangsten. Daarbij wordt in het stadhuis een grandcafé ingericht. Troost weet nog niet of het café als een openbaar gebouw moet worden gezien. Nu wordt bij rookvrije ontvangsten buiten op het bordes gerookt. De ambtenaar betwijfelt of dat een goede oplossing is. „Een trap vol met peuken is ook geen fraai gezicht. Of het allemaal lukt, is nog maar de vraag." De gemeente moet een beroep doen op de dis cipline van haar werknemers. „Dat heeft tijd nodig, le dereen moet leren beseffen dat het gebouw rookvrij is. We kunnen niet als politieagenten door het gebouw gaan lopen." Wethouder Tjeerd van Rij (gebouwen) denkt dat de oplossing voor de problemen vrij simpel gevonden is. „Er moet gewoon een rookruimte ko men." Collectie-Schenk gaat voor Leiden verloren Ie PvdA-fractie pleit voor een drukkerijmuseum in Lei- ?n, als dependance van De Lakenhal. De collegepartij reest echter dat de drukkerij collectie van C. Schenk, die aar juist uitermate voor geschikt is, voor Leiden verlo- n gaat. Dë fractie uit die bezorgdheid in een brief aan ethouder A. Pechtold van cultuur. De PvdA wil dat de V emeente daarom zo snel mogelijk overgaat tot aankoop an de verzameling. BDEN ROBBERT MINKHORST collectie-Schenk omvat ;n aantal schitterende musea- 0" hand- en drukpersen, zetma- lines, drukkerijmeubelen en 26 aterialen, alsmede een be- ngwekkende verzameling lekwerken, waaronder zo'n 500 vakboeken", schrijft de irtij aan Pechtold. „De collec- geeft een prachtig beeld van boekdrukkersvak vanaf tot het moment dat mo- el me druktechnieken ruim 31 rintig jaar geleden het oude en machinewerk ver- ongen." De sociaaldemocra- herinneren eraan dat Lei- n na Amsterdam de tweede ukkersstad van Nederland is iveest. Schenk is onlangs met zijn gehele verzameling verhuisd naar een onderkomen in De Mors. Hij zat tot voor kort in een van de gebouwen van de Meelfabriek. Omdat daar nu andere plannen mee zijn, heeft Schenk naar andere huisvesting moeten zoeken. Een aantal ja ren had Schenk een museum aan de Middelstegracht. De plek in De Mors is niet geschikt voor tentoonstelling. De partij heeft van Schenk begrepen dat hij zijn collectie waarschijnlijk zal verkopen en niet aan de gemeente. Over de toekomst van zijn verzameling is geruime tijd overlegd. Vorig jaar opperden burgemeester en wethouders nota bene zelf om de collectie te laten verhuizen naar de vroegere 'Stoom-, Boek- en Steendrukkerij' Edu- ard IJdo aan de Hooglandse- kerkgracht. Het pand is dit jaar nog tot twee keer toe gekraakt door de actiegroep Eurodusnie. Volgens de PvdA hebben 'de vele gesprekken' niet geleid tot resultaat. „Terwijl de collectie prachtig onder beheer van de Lakenhal kan komen", oppert raadslid E. van der Veen. „In het westen van Nederland is helemaal niets wat maar enigszins op een museum lijkt." De PvdA wijst in de brief op de grote rol die het Leidse drukwerk in de stad heeft gespeeld en benadrukt dat van de Lakenindustrie wél veel bewaard is gebleven. „Het is een pijnlijk gemis dat in de collectie van ons stedelijk mu seum De Lakenhal weinig te vinden is van de boekdruk kunst, die eeuwen lang zo nauw verbonden is geweest met Lei den. Het is dan ook zaak om, nu de mogelijkheid zich voor doet, dit grote gat in onze mu seale collectie te vullen door de collectie-SchenL over te ne men." LEIDEN AD VAN KAAM De naam Panhard zegt de leek waarschijnlijk weinig. Maar wat een Van Gogh is voor een kunstliefhebber, dat is een Pan hard voor de authentieke auto- fanaat Met als gemeenschap pelijke factor dat ze beiden - de schilderijen en de auto's - niet meer worden gemaakt. Van Gogh's niet meer sinds de dood van de fameuze schilder in 1890; Panhards niet meer nadat het grote Citroën de betrekke lijk kleine fabriek van vader Paul en zoon Jean in 1965 over nam. Omdat enerzijds het duo pas in 1946 begon met het fabrice ren van auto's en anderzijds het productieproces in die tijd lang niet zo geavanceerd was als nu, zijn er in die krappe twintig jaar niet zo gek veel Panhards ge bouwd. In de tussentijd zijn er wél veel verdwenen. Versleten, verrot, ingewisseld voor nieuw, of gewoon na zoveel jaar naar de sloop gebracht. Pakweg wat er nu gebeurt met je verouder de Toyota, Ford of Opeltje. Al leen de liefhebbers van het roemruchte automerk hadden in de gaten dat wat eenmaal verdwijnt, ook nooit meer te rugkomt. Zij gingen poetsen, sleutelen, conserveren en be waren. Wat het resultaat daarvan kan zijn, viel zaterdagmorgen te be wonderen op de Beestenmarkt. Op kleine schaal, want ze zijn nu eenmaal alsmaar zeldzamer aan het worden. Een stuk op tien Panhards stonden er, te midden van een dertigtal even- oude modellen van de merken Peugeot, Renault en Citroën. Zonder uitzondering originele Franse paradepaardjes uit voor bije tijden. De opstelling van de oldti mers, onder een lauwwarm zonnetje, trok behoorlijk wat mensen naar het evenementen- Citroën bouwde zijn Traction Avant tussen 1934 en 1957. Wie nu nog een gaaf exemplaar in zijn bezit heeft, kan, zoals hier op de Beestenmarkt, altijd rekenen op bekijks van het publiek. foto henk bouwman plein dat zodoende voor de ver andering eens lekker volliep. Vooral de ouderen vergaapten zich aan wat toen in het straat beeld van hun jeugd eigenlijk de normaalste zaak van de we reld was: een Traction Avant, een Peugeot 203 of een Dyna, zoals Panhard zijn eerste model destijds noemde. Bij het ontwa ren van het prachtig opgedofte autootje stootte een Leidse me vrouw op leeftijd haar dochter aan: „Zo eentje hadden wij er vroeger thuis. Een schatje, niet. Die hadden we eigenlijk moe ten houden." Daar had ze inderdaad wijs aan gedaan, al was het alleen maar uit financieel oogpunt. Deze automobielen, vooral als zij in originele en liefst perfecte staat van onderhoud verkeren, zijn stuk voor stuk een klein vermogen waard. Veel meer dan de 8.890 gulden die de ko per op de kop af in 1961 voor een nieuwe Peugeot 403 betaal de. „Maar daar gaat het mij niet om", sprak diens eigenaar, een joviaal type uit de buurt van Amsterdam, die vertelde net zo oud te zijn als de auto: 38 jaar. „Je krijgt op gegeven moment een bijna emotionele binding met zo'n auto. Daar ben je zo trots en zo zuinig op, dat kun je je niet voorstellen." Hij had nog een aardige anekdote voor zijn alsmaar groeiend gehoor. „Ik had mijn Peugeot op een helling gepar keerd. De handrem er niet goed op, was die gaan rollen. Boemm, boven op een trailer met splinternieuwe auto's ge klapt. Ik op hangende pootjes naar die garagehouder. Hij hoort mijn verhaal aan en vraagt dan als eerste hoe het met mijn Peugeot is. Ik zeg, ja. maar jouw auto's dan? Zegt hij: ach, wat kan mij dat schelen, dat blik van tegenwoordig is niks waard. Hij was meer geïn teresseerd in het wel en wee van dat ouwe ding van mij, dan in zijn eigen, nieuwe spullen. Kijk, daaraan herken je de ware liefhebber. Overigens ben ik met het uitdeuken weken in de weer geweest. Maar mooi niet meer te zien, hè." fee, nee, denk aanstaande vrij- lagavond niet dat u de weg ofiedig kwijt bent. Dat u zich net een startnummer van de ingelloop in Londen bevindt. Ben en Westminster Abbey ilaats van Pieterskerk en looglandse Kerk. Sta ik nu op fccadilly Circus of op de Bees- enmarkt? Twijfel niet aan izelf, er is niets aan de hand. U ent namelijk gewoon in Lei en en doet mee aan de jaar- jkse loop over 6,8 kilometer Leidse wateren. Alleen laan er vijf Engelse bobby's ings de route om het parcours 5bewaken. De Britse politie agenten zijn er niet om u te be- chermen tegen vermeende - iRA-aanslagen maar 'gewoon' in het kader van een uitwisse lingsproject. Nog een paar nachten slapen en de sportkleding van het hele gezin kan weer uit de linnen kast. Vrijdagavond 23 april om 19.30 uur precies, lost namelijk niemand minder dan Aad van der Luit het startschot voor de 24ste Singelloop. Naar ver wachting draven er ruim 2000 lopers een rondje om het cen trum van Leiden. De snelste is na ruim 17 minuten weer te rug. De laatste doet hét in ruim één uur en weet de bezemwa gen dan toch nog voor te blij ven. Er moet ons echter even iets van het hart. Dat sporten ge- .zond is en bewegen goed voor De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad lijf en leden, weet zo langza merhand iedereen. Daarom verbaast het ons dat er zo wei nig inschrijvingen van basis scholen zijn. Vorig jaar werden nog ruim 70 scholen aange schreven met het verzoek een ploeg af te vaardigen en mee te dingen naar de speciale school prijs van 1000 gulden voor sportartikelen. Dat was de prijs voor de leerlingen die hun school tijdens de Singelloop het beste vertegenwoordigden. Dit jaar is de animo gering. Geen prijs voor schoolteams derhalve. Jammer, heel jam mer. Aan de veiligheid van het par cours kan dat niet liggen. De hele route zit potdicht, er kan geen auto op of over, tenzij het een voertuig van de organisatie betreft natuurlijk. Rond de 50 mensen zijn in touw om over de lopers te waken. Alle knoop punten op de route worden af gezet en bewaakt door politie agenten, vrijwillige politie, sur veillanten en leden van rugby- vereniging DIOK. En de bob by's natuurlijk die een Neder landse collega meekrijgen om te zorgen dat ze aan de goede kant van de straat lopen. Dat kan nog lachen worden. De En gelse agenten lopen overigens deze hele week mee met hun Leidse collega's en krijgen zo een kijkje in de politiekeuken van Hollands Midden. Goede doelen zijn er dit jaar ui teraard ook weer. De opbrengst van de Singelloop gaat naar Stichting Cunera Leiden en het kinder- en jeugdcentrum van het LUMC. Cunera wil van het geld speel- en spelmateriaal aanschaffen voor moeilijk le rende jongeren van 6-22 jaar die licht verstandelijk gehandi capt zijn. Het LUMC gaat een deel van de opbrengst gebrui ken voor het opknappen van speelruimtes en speeltoestel len. Twee uitstekende redenen om u eens lekker in het zweet te lo pen, lijkt ons. Praktijkschool April-maand is blijkbaar spon- sor-maand, want we worden momenteel overspoeld met ac ties voor goede doelen en de bijbehorende vraag of daar wat publiciteit aan kan worden ge geven. Voetballen voor het LUMC, steppen voor het Kin derfonds en nu dan de actie 'met sponzen sponsoren' voor het Foster Parents Plan. Dat laatste gebeurt door de Prak tijkschool aan de Lammen schansweg, een school waar zo'n 120 moeilijk lerende kin deren in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar worden voorbe reid op een zinvolle plaats in de maatschappij. Al heel wat jaren geleden adop teerde de Praktijkschool een kind in Bolivia. Maar inmiddels was de tijd rijp om er een klein tje bij te nemen. Bij het vak ar- beidstraining pakt een aantal klassen sponzen in voor Sorbo. Zo kwam men op het idee om een week lang 'met sponzen te sponsoren', ofwel van de op brengst daarvan een tweede kind in de Derde Wereld te on dersteunen. Om het geheel wat meer diepte te geven, begon de actie met een diapresentatie voor 80 leer lingen over het werk van Foster Parents. Op de deuren van de lokalen prijkt verder de poster van Lina. Die zich hardop af vraagt of ze er daar in den vreemde alleen voor staat, of dat er iemand achter haar staat. Lina kan gerust zijn. Er staat een hele school achter haar. De Praktijkschool. ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM LEIDEN «SUZANNE BARBIER Waar komt mijn naam eigenlijk vandaan? Ruist er adellijk bloed door mijn aderen? Welke func tie had mijn grootvader precies in het Indische leger? Dit soort vragen kunnen jaren door het hoofd spoken voordat je op een goede dag echt gaat uitzoeken wat het antwoord is. Dat is het moment waarop de amateurge nealoog is verkocht. Eenmaal in het archief lijkt er geen weg meer terug. Stamboomonder zoek als ware verslaving: afgelo pen zaterdag op de genealogi sche contactdag van de kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen, kwamen de fanatiekelingen bijeen. Soms nog met pen en status: daaraan is de beginner te herkennen. De gevorderde familie-onderzoe ker gaat alleen op pad met lap top. „Stamboomonderzoek is zo populair omdat de mensen nieuwgierig zijn naar Het doen en laten van de vorige genera ties. Bovendien combineert het de directe interesse voor de fa milie met de algemene belang stelling voor het verleden", zegt Jos van den Borne van het cen traal bureau voor de genealogie (CBG) uit Den Haag. „Onder zoek doen is ook gemakkelijker geworden door de elektroni sche hulpmiddelen. Het CBG heeft complete archieven op het internet en een website voor alle vragen. Tot 1811, de invoering van de burgerlijke stand in Nederland, kun je ver komen. Vroegere voorouders kosten meer tijd. Daarvoor moet onderzoeken worden ver richt in kerk- en notariële regis ters, legerrollen of kadasters. Dan ben je echt bezig met streekgeschiedenis. Sliedrechtenaar Bert Ripke is zo'n fanatiek onderzoeker. Met zijn laptop onder de arm loopt hij de stands van de archief dienst Leiden en Rijnland af op zoek naar nieuwe informatie. Als hij een onbekend lid van zijn grote familie vindt, gaat de computer ter plekke open en wordt de stokoude neef of nicht in het stamboomprogramma ingevoerd. Sinds Ripke een jaai of acht geleden begon aan zijn speurtocht in het verleden, is zijn familie aardig gegroeid. In totaal staan er maar liefst vijf duizend verwanten van vaders en moeders kant in zijn be stand: het resultaat van een schoenendoos met 'rommel' die zijn moeder bij haar verhui zing wilde weggooien. Een 'gouden schoenendoos' noemt Ripke hem nu. „Door de foto's en geboortekaartjes die ik daarin tegenkwam wilde ik meer over mijn voorouders te weten te komen. Gelukkig kon ik via de trouwboekjes van mijn grootouders al een heel eind op weg komen." Inmiddels is Bert Ripke aanbeland bij Christiaan Rip die rond 1620 in het Duitse Hannover rondstapte. Gemak kelijk is zijn zoekactie niet ge weest. Hij hoort zichzelf nog zeggen: „Ik ga éven naar het ar chief." Genealogie is voor Ripke een tijdverslindende hobby ge worden die hij niet lang weg kan leggen. „Het is net een griepvirus", bekent hij „het komt elke keer weer terug." Zaterdag kon Ripke een loot aan de stam toevoegen. In hel archief van Rijnland vond hij Elisabeth van Santen, zusje van Jannetje en allebei geboren in Nieuwveen. Daarmee is de zoektocht nog lang niet afgelo pen, denkt hij. „Via internet kreeg ik onlangs post van een naamgenoot uit Brazilië. Ik blijl nog wel even bezig."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9