Staking in bouw is van de baan Langste voorbouwburg Economie )otste telecomfusie toropa is in de maak Vendex niet bang voor megasportzaak Decathlon 'Extra belonen personeel overheid is logische stap' Spin in het industriële web Ottomaans geld uit 1840 trots van geldbeurs Rotterdam De Dintelhavenverkeersbrug, waaraan op het moment druk wordt gewerkt, •moet de langste voorbouwbrug van Neder land worden. Vanwege de aanleg van de Be tuwespoorlijn moet de oude, smalle brug voor auto's, fietsers en treinen worden ver vangen door een nieuwe stalen spoorbrug (links) en een betonnen verkeersbrug (mid den). Net als de nieuwe Lekbrug bij Vianen wordt deze brug elke week met behulp van bekisting vier meter verlengd. De overspan ning van de 192 meter die de brug telt, moet over een half jaar zijn bereikt. foto anp ton borsboom - jord over verkoop IMF-goud nabij h [ONj De lidstaten van het Internationaal Monetair OIF) zijn dicht bij een akkoord om een deel van de erve te verkopen. Zij willen daarmee de schulden van landen verlichten. Duitsland heeft zich lange tijd fel a [)e nieuwe Duitse regering stelt zich echter soepeler op. id lijkt te willen instemmen met verkoop van vijf mil- J nee. Verkoop daarvan levert ruim 1,4 miljard dollar (2,9 gulden) op. geen betaling wegens millennium Het zakelijke betalingsverkeer in Europa ligt stil op 31 december. Om ongelukjes' bij overboekingen door nnium-bug te voorkomen, mogen die dag geen grote oworden overgemaakt. De particuliere klant kan de K =J gewoon geld halen of storten. De financiënministers euro-landen volgden afgelopen weekeinde hiermee [Stel van de Europese Centrale Bank (ECB). De ECB legt lingssysteem Target met oudjaar stil. «productie onder 'veilig niveau' roN De wereldgraanproductie zal in het marktjaar }met 1,5 procent afnemen van 1,877 miljard ton tot 1,85 ion, aldus een eerste raming van de Voedsel- en Land- ganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Hoewel de je boven het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar blijft, innenkort voorraden moeten worden aangesproken om naag te kunnen voldoen. Die voorraden komen daar- Igens de FAO onder het 'veilige niveau'. pfusie in Britse detailhandel De Britse detailhandelsconcerns Kingfisher en Asda vrijwel eens over een fusie. Kingfisher wil de branchege- ememen via een aandelenruil ter waarde van zes mil- q id (twintig miljard gulden). Nadere mededelingen vol- aldus de beide bedrijven. Asda is het op twee na groot- rmarktconcern in Groot-Brittannië, achter Tesco en ry. De activiteiten van Kingfisher liggen voornamelijk ie levensmiddelensector. ïame leent 30 miljoen dollar ibo Suriname krijgt een lening van 30 miljoen dollar I miljoen gulden) van de Inter-Amerikaanse Ontwikke lt Dit heeft het ministerie van financiën in Paramaribo gemaakt. De bedoeling is dat deze lening een einde ian de vrije val van de Surinaamse gulden. Een groot de lening, 18 miljoen dollar, is al ontvangen. De reste- miljoen zullen in de herfst volgen. Er zijn wel voor- jaan verbonden. Zo moest de regering voor de eerste bepaalde subsidies afschaffen en BTW invoeren. welkom in meeste supermarkten Uien, shampoo, broodbeleg, even een spaarrekening en een lening afsluiten. Als het aan de supermarkton- ers ligt, moet de klant ook voor bankzaken terecht kun- ijn super. Ruim tweederde deel van de supermarkten een bank in de winkel opnemen. Dat blijkt uit een on- van het vakblad Distrifood. De ondernemers zijn ervan d dat ze meer klanten over hun drempels kunnen lok- eg er een bank bij hen intrekt. Van de ondernemers die het en kampt achttien procent met ruimtegebrek. jnsedige overnamebod door het voormalige schrijfmachinecon cern Olivetti. Het concern heeft pese telecommunica- nog niet gereageerd op de in de maak. Gisteren nieuwste ontwikkelingen, vertegenwoordigers Volgens Ciampi is er de toe- >che Telecom en Tele- zegging van Duitse kant dat het a aan dat een fusie Deutsche Telecom zal privati- irbereid. Het plan was seren. Minister Eichel zou heb- edgekeurd tijdens een ben verzekerd dat de staat haar !r n Dresden tussen de 74 procent belang op de markt minister van financi- brengtk De details van de voor- i en zijn Duitse colle- genomen fusie zijn nog niet be- Als de fusie slaagt, kend, maar op geruchten dat nieuwe bedrijf Euro- het om een zestig-veertig ver- tste telefoononderne- houding in het voordeel van de een geschatte markt- Duitsers zou gaan, waarschuw- an meer dan 400 mil- de premier D 'Alema meteen ;n. dat de belangen gelijkelijk moe- (elecom Italia is de ten worden verdeeld. De Itali- irtner, die nog voor 74 aanse staat heeft nog een aan- 4C a handen van de staat deel in het geprivatiseerde Tele- 05 tie ridder' die het be- com Italia, waarmee het een redden van het vijan- eventuele fusie kan blokkeren. Loonsverhoging 5,5 procent Zelf sparen voor vervroegd pensioen De stakingen in de bouw zijn van de baan. De vakbon den en de werkgevers zijn het zaterdagnacht toch eens geworden over een nieuwe tweejarige CAO. De 180.000 bouwvakkers krijgen er 5,5 procent structurele loonsver hoging bij en zevenhonderd gulden aan eenmalige uit keringen. Bouwbond CNV. De vakbonden wilden eigen lijk een eenjarige CAO met een structurele loonsverhoging van 3,5 procent en duizend gulden eenmalig. Nu krijgen de bouw vakkers in het eerste jaar iets minder (3,25). „Maar met het eenmalige bedrag komen we bij na uit op vier procent", zegt on derhandelaar Van Haasten van de Bouw- en Houtbond FNV. „Dat is best wel veel." De werkgevers bestrijden dat. „Het is een lekker goedkoop ak koord", zegt AVBB-zegsman Van Hove. „Er zit veel eenmalige verhoging bij en dat vinden de werkgevers fijn. Daar zitten ze immers niet tot Sint-juttemis aan vast. De structurele loons verhoging is geheel in overeen stemming met de economische situatie. Volgend jaar is het maar 2,25 procent, want dan gaat het De vorstverletregeling is verbe terd en de VUT wordt vervangen door een nieuwe regeling. Daar bij moeten bouwvakkers voort aan zelf sparen als ze vervroegd willen stoppen met werken. Met dit akkoord zijn de werk gevers, verenigd in het Alge meen Verbond voor het Bouw bedrijf (AVBB), ternauwernood ontsnapt aan een grote staking. Vanaf vandaag zou steeds op verschillende plekken in het land het werk worden neerge legd. „Gelukkig dat we die ellen de hebben voorkomen", zucht werkgeversonderhandelaar Van Hove. De bonden zijn blij met het resultaat. „We gaan het met op geheven hoofden in de bouwke ten presenteren", zegt woord voerder Slok van de Hout- en iets minder met de economie." Zowel de bonden als de werk gevers zijn enthousiast over de afspraken rondom het vorstver let. Nu is het nog zo dat alle bouwbedrijven geld storten in een spaarpot. Echter, sommige bedrijven maakten zoveel ge bruik van de pot dat de regeling te duur werd. Daarom werd in de vorige CAO afgesproken dat de bedrijven de eerste negen da gen van het vorstverlet zelf maar moesten ophoesten. Dat leidde tot wantoestanden op de stei gers. Voortaan mogen bouwbedrij ven kiezen of ze 0, 3 of 9 dagen salaris zelf willen doorbetalen. Daar staat tegenover dat ze een verzekering kunnen afsluiten voor de loondoorbetaling bij vorst. „Geen enkele bedrijf kan met de smoes aankomen dat ze het niet kunnen ophoesten", zegt Slok. Nieuw is dat werknemers in de WAO een eindejaarsuitkering krijgen van 1.100 gulden. Een arbeidsongeschikte die binnen een jaar weer aan de slag gaat, krijgt een bonus van 2.500 gul den. Bonden zetten in op CAO per onderneming De vakbonden voor het bankbedrijf gaan banken in dividueel benaderen om per onderneming een CAO te sluiten. Dat hebben zowel FNV Bondgenoten als De Unie vrijdag gezegd. De FNV plakt er acties aan vast, mochten die onderhande lingen stranden. De Unie en de twee kleinere banken- bonden doen dat voorlopig niet. De gesprekken over een nieuwe CAO voor de sector liepen begin maart stuk. Drie van de vier bonden wil den het loonbod van 3,5 procent voor vijftien maan den niet eens voorleggen aan de leden. De FNV deed dat wel, waarop de leden het resoluut naar de prul lenmand verwezen. Sindsdien botert het niet nissen de bonden onder ling. Vandaag loopt een ulti matum af dat de FNV aan de bankwerkgevers heeft ge steld om per bank te gaan overleggen als voor de gehe le bedrijfstak geen nieuwe opening in de CAO-impasse gloort. De bankwerkgevers zeggen wel te willen praten maar niet met een hoger bod als uitgangspunt. Aan de ArenA Boulevard in Amsterdam Zuid-Oost wordt woensdag de eerste paal gesla gen voor een Nederlandse ves tiging van het Franse sportarti kelenconcern Decathlon. Het wordt een soort Ikea op het ge bied van sportuitrusting. Het aanbod zal vele malen uitge breider zijn dan dat van andere sportzaken. Voor zestig ver schillende sporten zijn de be nodigde artikelen straks te ver krijgen. Over het verschijnen van een dergelijke, breed gesorteerde sportreus is niet iedereen posi tief. Duidelijk is dat de bran che-organisatie Mitex (textiel, schoenen en sport) een derge lijke concurrent liever ziet gaan dan komen. „Decathlon maakt de kleine detailhandel in de re gio kapot", aldus voorzitter Van Arenthals. In tegenstelling tot Mitex, waarbij zo n drieduizend klei nere detailisten zijn aangeslo ten, is een concern als Vendex (V D, Perry Sport) bepaald niet bevreesd voor de naderen de komst van de Franse groot macht. „Laat maar komen", zegt Vendex-woordvoerder Van Bakkum strijdlustig. „Wij zijn alert en absoluut niet bang. Ze zullen zich eerst moe ten bewijzen. Het is vooral de vraag of ze zich hier wel staan de kunnen houden." Decathlon-manager Cle ment wil voorkomen dat de nieuwe zaak volgend voorjaar, als de Nederlandse Decathion- vestiging opengaat, overkomt als een supermarkt voor sport artikelen. „Dat zijn we niet. Noem ons een groep van ge specialiseerde sportzaken die is ondergebracht in één winkel. Elke afdeling heeft eigen des kundigen. In totaal hebben we zo n honderd man personeel nodig", zet Clement uiteen. Het paradepaardje van Cle ment onderscheidt zich niet al leen door het enorme aanbod van producten en de grote om vang van de winkelketen. Cur sussen, demonstraties en workshops horen er net zo bij als skeelers of een trainingspak. De concurrentie van Decath lon beperkt zich zodoende niet tot ketens als Perry Sport en Runnersworld. De winkelketen richt zich ook op de ontspan- ningsmarkt in plaats van enkel op de markt voor sportartike len. „Klanten moeten wij voor al bij bioscopen en achter de televisie vandaan halen", meent Clement. Volgens de Decathlon-top- man is er in Nederland een goede kans van slagen voor het van origine Franse concern. Decathlon is de grootste retai ler van sportartikelen in Frank rijk. Daarnaast zijn ze met veer tig winkels ook buiten Frankrijk goed vertegenwoordigd. Over de grootte van het marktaandeel van Decathlon op de sportartikelenmarkt doet Clement nog geen uitspraak. „Momenteel zijn we bezig met het selecteren van personeel voor de eerste winkel. We hou den er rekening mee dat er meer vestigingen in Nederland zullen komen." Arbeidsmarkteconoom over tekort: den haag boris peters Extra beloning van leraren in achterstandwijken of van poli tieagenten in de grote steden is een logische stap. Dat zegt arbeidsmarkteconoom prof. dr. J. Theeuwes, als hoogleraar verbonden aan de Stichting Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amster dam. „Mijn eerste primaire reactie is dat het logisch is om bij een tekort aan arbeidskrachten, het werk aantrekkelijker te ma ken door de beloning te verho gen", licht Theeuwes toe. Hij tekent er echter meteen bij aan dat hij beseft dat een en ander in de samenleving ge voelig ligt. Volgens Theeuwes past het bij het onder het paarse kabinet ingezette beleid van bewust belonen en toene mende marktwerking. Afdelingshoofd A. de Grip van het Research Centrum voor Onderwijs en Arbeids markt van de Universiteit van Maastricht kan een heel eind met Theeuwes meegaan. Ook hij constateert dat 'bij de over heid het besef toeneemt dat men een marktpartij op de ar beidsmarkt is'. Theeuwes denkt dat de in voering van extra premies voor moeilijke vervulbare over heidsfuncties vrijwel onvermij delijk is. Hij gaat er daarbij wel vanuit 'dat de trend zich niet snel zal voorzetten, en dat de ongelijkheid beperkt zal blij ven'. Hoogleraar prof. W. Derck- sen de Universiteit van Utrecht, tevens werkzaam bij KPMG, vindt dat er meer moet gebeuren dan alleen extra toe slagen geven. „Die werken al leen als ze gepaard gaan met ander beleid. Om bijvoorbeeld iets te doen aan de tekorten in het onderwijs is het inzetten van wachtgelders, herintreders en het niet-onderwijzers zeker zo belangrijk." Ook het in zijn ogen 'rigide beloningssysteem' bij de over heid dient te worden aange pakt. „Wij spreken wel van schaaldieren, verwijzend naar de manier waarop er door sala risschalen wordt gekropen. Toeslagen zijn een van de wei nige middelen die men heeft om hier iets aan te doen." J.A.M. MOLKENBOER 1916-1999 Invallen Renault om verbod op verkoop Britten brussel afp De Europese Commissie heeft, zo werd afgelopen weekeinde bekend, eind maart de kanto ren van Renault in Frankrijk en Ierland laten binnenvallen. De EC is op zoek naar bewijzen dat de Franse autofabrikant het zijn dealers in Ierland verbiedt au to's te verkopen aan klanten uit Groot-Brittannië. Renaults zijn in Ierland goedkoper. Een woordvoerder van de commissie zegt dat de actie is begonnen na een stroom klach ten van Britse consumenten die vertelden dat ze in Ierland geen nieuwe Renault mochten ko pen. De auto's in Ierland zijn (zonder belastingen) echter een stuk goedkoper dan in Groot- Brittannië. Een Renault Laguna bijvoor beeld kost in Ierland 21 procent minder. De Europese Commis sie verdenkt Renault ervan zijn importeur en dealers in Ierland opdracht te hebben gegegen geen auto's aan Britse klanten te verkopen om zijn markt in Groot-Brittannië te bescher men. Autofabrikanten hanteren in diverse landen uiteenlopende prijzen, omdat de belastingdruk niet overal dezelfde is. Eerder deze week is Brussel een klach tenprocedure begonnen tegen DaimlerChrysler. Dat gebeurde- na invallen in 1996, op grond van dezelfde verdenkingen als die nu tegen Renault bestaan. Als de vermoedens van de Commissie juist zijn, kan dat Renault en DaimlerChrysler op hoge boetes komen te staan. Attachékoffertjes en maatpak geven toon aan in Valkenburg frlandse 'industriep- VI. Molkenboer, de ]J lenaar die bij veel gro- 2 landse bedrijven aan is vrijdag in Den Haag ,j n. Molkenboer is 82 6i orden. Hij werd lande- al bekend als getuige 3 horen naar de teloor- 'het Rijn Schelde Ver- icern. li loer begon na de oor- ^8 op het ministerie j lomische zaken. In oi tdhij er directeur-ge- ®j 'dustrie. Bedrijven die 41 nn genoten, kregen 9! loer erbij als rege- jj irnemer. Hij was ten van de overheidssub- nde industrie een n iet web en keek mee in fn van onder meer de VI, Van der Giessen- «l i'olvo Car, VMF-Stork, frkspoor en Stork Ke- $V-concern hield hij - eerste fusiedag een k het zeil. Hij moest er- En dat het overheids- dwerd besteed. RSY il met al zo'n twee mil- fen staatssteun maar uiteindelijk toch niet Voormalig directeur-generaal in dustrie van het ministerie van economische zaken Molkenboer op een foto uit 1983. archieffoto bolwerken. Een jaar voordat het concern ten gronde ging, moest Mol kenboer rekenschap afleggen aan vakbonden en onderne mingsraad. Die wilden wel eens weten wat die machtige ambtenaar nu eigenlijk uit voerde bij hun bedrijf dat al leen maar in het nieuws kwam door zijn slechte vooruitzich ten. „Ja hoor. ik heb zitten sla pen. Dat willen jullie toch ho ren", kregen ze toegevoegd. En vervolgens zakte hij weer on deruit, hij was immers alleen verantwoording schuldig aan zijn minister. Maar dat van dat slapen klopte niet helemaal. Toen het in 1982 steeds duidelijker werd dat RSV in een Amerikaans avontuur met een kolengraaf- project geen droog brood kon verdienen maar alleen geld verloor, was voor Molkenboer de maat vol. Er moesten kop pen rollen, zou hij hebben ge- zegd. De eerste die, eigener bewe ging, vertrok was toenmalig RSV-president Stikker. „Wan neer de trap moet worden ge veegd, dient men van boven aan te beginnen", was, toeval of niet, de favoriete uitdruk king van Molkenboer. Later volgde de parlementaire enquête naar het RSV-debacle. Nog altijd halen Kamerleden de ondergang van dit concern aan als zij willen aangeven hoe voorzichtig de staat moet zijn bij het verlenen van steun aan bedrijven. den haag gpd Wie goed oplet, ziet op een oud bankbiljet van de Sey chellen, een eilandgroep on der India, in de uitwaaierende bladeren van een groepje palmbomen het woord 'Sex' staan. De Zuid-Afrikaanse verzamelaar John Keogh moet lachen. „Een grapje van de ontwerper", zegt hij. „De overheid kon het biljet niet meer ongeldig verklaren, maar de banken kregen wel de opdracht het seksbiljet zo veel mogelijk achter te hou den." Daarmee werd het stukje papier een kostbaar object voor de verzamelaar. Keogh schat de waarde op ze ker veertienhonderd gulden. Attachékoffertjes en stemmi ge blauwe maatpakken zetten afgelopen weekeinde de toon op de verzamelaarsbeurs in de Valkenburgse Geulhal. Be halve de heuse miljonair komt ook de beginnende ver zamelaar aan zijn trekken op deze grootste en bekendste geld-verzamelbeurs van Euro pa. Organisator Jos Eijser- mans uit Tegelen: „Hier lig gen biljetten met de waarde van een goede Mercedes, maar ook van enkele dubbel tjes. Aan de andere kant ne men handelaren uit verre lan den uiteraard geen koffers vol goedkope biljetten hier mee naar toe." Zelf is Eijsermans verzame laar van fantasiegeld, recla megeld en testgeld. Hij wijst bijvoorbeeld op een verzame ling kleurrijke, uit de kluiten gewassen Aziatische biljetten die als ritueel offer aan de voorouders worden verbrand in boeddhistische tempels. „Papiergeld, daar kun je ge woon veel meer kanten mee op dan met munten", zegt de Noord-Limburger over zijn voorkeur voor bankbiljetten. Handelaar Jos de Jonge uit Rotterdam ziet zijn proefex emplaren van Nederlandse biljetten met het rode stempel 'specimen' als meest bijzon dere koopwaar. „De Neder- landsche Bank heeft deze bil jetten verstuurd naar centrale banken in de wereld om ze kennis te laten maken met een nieuw te introduceren biljet. Deze biljetten zijn apart genummerd en in een zeer beperkte oplage verschenen. Eigenlijk komen ze alleen voor verzamelaars beschik baar als ergens een bankdi recteur met pensioen gaat." Trots van de beurs is een ex positie van Ottomaanse bank biljetten die vanaf 1840 in roulatie kwamen. Aanleiding is het zevenhonderdjarig jubi leum van de stichting van het Ottomaanse rijk. Van sommi ge biljetten in de vitrines zijn hoogstens nog drie exempla ren op deze planeet te vinden, weet eigenaar Rifat Dönmez. „Ik heb dit geld kunnen ver zamelen omdat er lang nog geen interesse voor was, maar nu is de belangstelling zo ge groeid dat ik nergens meer biljetten vind. Vooral onder Turken in Duitsland, waar ik zelf ook woon, is de interesse groot." Een liefhebber grasduint in een bak met oud papiergeld. De belangstelling is groot op de Papermoneybeurs in het Limburgse Valkenburg. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7