EU-hulp Albanië en Macedonië Buitenland Spijkerbom in Londense wijk Brixton verwondt 48 mensen 'Milosevic brengt geld in veiligheid' NAVO bekijkt kwaliteit van persbriefings Tsjernomyrdin sluit Russische ingreep uit 'Er moet beter naar de Grieken worden geluisterd' esJden-Afrikaans akkoord in Libië Op een Afrikaanse mini-top in Surt aan de Libische Jbben de leiders van Congo en Uganda een akkoord gete- lat voorziet in de terugtrekking van buitenlandse troepen igo. Om daarop toe te zien moet een nieuwe Afrikaanse macht worden opgericht. Uganda steunt de rebellen in sten van Congo. De leiders waren afgelopen weekeinde lödiging van de Libische president Gadaffi bijeen. De lese leider Kabila heeft verder getekend voor een 'natio- aloog' met alle partijen in zijn land om een duurzame e bereiken. Het regime van Kabila wordt belaagd door re- die in het oosten van Congo worden gesteund door [aen Rwanda. Kabila wordt militair geholpen door Ango- babwe, Namibië en Tsjaad. b aans referendum is niet geldig Een Italiaans referendum over een verandering van de i, die een einde moest maken aan de verkiezing van par- 'Pj ariërs via evenredige vertegenwoordiging, heeft het niet !d. Het opkomstpercentage lag net onder de vijftig pro- odat de volksraadpleging niet geldig is. In het noorden [land ging nog wel een meerderheid, maar in het zuiden het referendum aanzienlijk minder. Veel politici reageer- eurgesteld op het ongeldig verklaren van het referen- )e wijziging van de kieswet had moeten leiden tot minder intering in de chaotische Italiaanse politiek, waar minis- artijtjes hele regeringen in de houdgreep kunnen houden, es in Rome hebben mede daardoor gemiddeld genomen ensduur van nog geen jaar. 9|ibabwe: wekelijks 1.200 aids-doden Aids eist wekelijks meer dan 1.200 levens in Zimbabwe, president Mugabe van het Afrikaanse land gisteren. Het or het eerst dat hij zich in het openbaar uitliet over de e igvan de epidemie. Tot nog toe bagatelliseerde de rege- ïp :ziekte. In een toespraak ter gelegenheid van de 19de ver- Tu gvan de onafhankelijkheid kondigde Mugabe de vorming ei! n nationale aids-raad aan. Die moet de krachten van alle en bundelen, om de epidemie het hoofd te bieden. Vorig itkende de regering nog berichten dat er wekelijks zeven mensen aan aids stierven. Zij gaf toen wel toe dat twin- fe scent van de 12,7 miljoen inwoners aids had of met het irus HIV was besmet. >zovski keert terug naar Rusland 2 De Russische miljardair Boris Berezovski is uit Frank - ïggekeerd naar Moskou. Het openbaar ministerie trok dag een arrestatiebevel tegen Berezovski in, waarin hij k eschuldigd van witwassen van geld en criminele praktij- "rezovski was in Nice toen justitie het arrestatiebevel uit- jde. Hij had gezegd dat hij zou terugkeren als het bevel irden ingetrokken. Begin deze week moet hij met justitie Berezovski is goed voor zes miljard gulden, die hij voor- luiende in de olie, de autohandel, het bankwezen, de lucht- de media en buitenlandse bedrijven. Hij werd onlangs gen als secretaris van het Gemenebest van Onafhankelijke een los verband van vroegere sovjetrepublieken. v! ase coalitieregering gaat onderuit ei HLi India zit in een regeringscrisis. Na dertien maanden ;erdag de coalitie van premier Vajpayee, de leider van de alistische hindoepartij BHP. Met slechts één stem ver- 25 ees het parlement een motie van vertrouwen af. De crisis veroorzaakt door Vajpayee's belangrijkste partner, de par- de voormalige filmster Jayaram Jayalalithat. Die trok ing haar steun in. De grillige politica vreesde mogelijk iderzoek naar corruptie. Volgens sommige media heeft ze liljoenen guldens aan smeergelden opgestreken. Sonia ii, leidster van de Congrespartij, lijkt de eerst aangeweze- te proberen een nieuwe regering te vormen. k!T bloedig weekeinde Oost-Timor Op Oost-Timor zijn afgelopen weekeinde zeker twintig gevallen bij confrontaties tussen voor- en tegenstanders iankelijkheid van Indonesië. De milities die zelfstan- afwijzen, hielden manifestaties om hun macht te tonen. in vrachtwagens door de verlaten straten van de «ad Dili, en vielen huizen van voorstanders van onafhan- eid aan, zoals dat van de voorman van onafhankelijkheid, ïlCarascalao. Ongeveer 150 Vluchtelingen hadden daar ed heenkomen gezocht. Bij de aanval op het huis vielen doden. Gisteren vielen er doden toen Indonesische troe- tvuur openden bij een treffen tussen de milities en een onafhankelijkheidsstrijders. sje landt vliegtuig na dood vader tien 18-jarig meisje heeft gisteren bij het Oostenrijkse Linz ortvliegtuigje aan de grond gezet, nadat de piloot, haar lijdens de vlucht onwel was geworden en was overleden. :isje had via de boordradio om hulp gevraagd nadat haar ge vader het bewustzijn had verloren. Begeleid door de rstoren en twee andere toestellen wist zij met het uit ind afkomstige vliegtuig een veilige landing te maken. Zij iliswaar geen vliegbrevet, maar was al meermalen met ider mee uit vliegen geweest en had al een stuk of tien gen achter de rug. ige gevechten in Afghanistan Troepen van de islamitische machthebbers in Afghanis- Taliban, en eenheden van de noordelijke verzetscoalitie I' meerdere fronten in het noorden en noordwesten van 1 id slaags geraakt. De Taliban hebben het grootste deel noordwestelijke provincie Faryab in handen, maar wor- belaagd door de coalitie. Er werden ook zware gevechten 1 din de noordelijke provincie Baghlan. De Verenigde Na- oberen te bemiddelen in het conflict, en dringen bij beide n aan op matiging. De komst van de lente gaat in Afgha- echter traditioneel gepaard met een opleving van vijan- leden. ANP Algemeen Nederlands teerde Pers Diensten RTR Reuters Nog geen aanwijzing over motief en dader(s) londen harm harkema correspondent Bij een aanslag met een spijkerbom op een drukke markt in de Zuid-Lon- dense wijk Brixton zijn zaterdag 48 mensen gewond geraakt, van wie en kele ernstig. Onder hen was een nog geen twee jaar oude peuter, bij wie een spijker door de schedel was ge drongen. Bij operatieve verwijdering bleek dat geen vitale delen van de her sens waren geraakt. Enkele slachtof fers liepen ernstig oog- en hoofdletsel op. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing over het motief voor de aanslag en de mogelijke dader(s). Een aanslag door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) of een andere terroristi sche Noord-Ierse organisaties werd echter uitgesloten. De dader is in elk geval gewetenloos, omdat de bom blijkbaar bewust op een overvolle plek tot ontploffing is gebracht, aldus de politie. Antiracistische groeperingen hou den rekening met racistische motie ven, omdat Brixton een voornamelijk zwarte wijk is. Ook de strijd tussen voornamelijk Jamaicaanse drugsben des. de zogenoemde Yardies, kan een mogelijk motief zijn. De bendes zijn nogal actief in Brixton. De bom ontplofte aan het eind van de middag in Electric Avenue, op een moment dat de markt daar op zijn drukst was. Het projectiel zat in een boodschappentas. Die werd door een onbekende blonde man overhandigd aan een marktkoopman, met de me dedeling dat iemand zijn boodschap pen was vergeten. Toen de marktkoopman een blik in de tas wierp, zag hij direct dat er iets niet pluis was. Hij rende met de tas naar een iets rustigere plek, waar de bom explodeerde. De spijkerbom, van een type dat relatief eenvoudig is te fabriceren, had zó'n kracht dat tot tientallen meters in de omtrek ruiten van winkels en auto's sneuvelden. De klap was tot enkele kilometers in de omtrek te horen. Aflossing van internationale schulden opgeschort De Europese Unie wil Al banië en Macedonië mini maal twee jaar vrijstelling geven van het aflossen van hun internationale schul den. Een voorstel daartoe van Frankrijk kreeg dit weekeinde grote steun van de Europese ministers van financiën. Uitstel van de aflossing scheelt de lan den, die momenteel hon derdduizenden Kosovaarse vluchtelingen herbergen, circa 175 miljoen gulden per jaar. dresden marc peeperkorn correspondent Het voorstel zal de komende weken verder door het IMF, de Wereldbank en de Oost-Euro- pabank worden uitgewerkt. Deze grote financiële instituten buigen zich dan ook voor het eerst over een 'Marshall-plan' voor de Balkan, dat in werking moet treden zodra de oorlog in Joegoslavië over is. De roep om een dergelijk miljarden kostend wederopbouwprogramma wordt steeds sterker. De EU is bereid een forse fi nanciële bijdrage aan het plan te leveren. Voorzitter Santer van de Europese Commissie wees erop de lidstaten destijds voor het herstel van Bosnië- Hercegovina tien miljard gul den hebben bijeengebracht. Volgens Duitsland is de extra hulp voor de Balkan betaalbaar zonder dat de EU-landen hun financieringstekorten omhoog Vluchtelingen uit Kosovo blijven in groten getale hun toevlucht zoeken tot het noorden van buurland Albanië, bij Kukes vinden ze voorlopig onderdak. zien schieten. Tot nog toe hebben de lidsta ten ruim 1,7 miljard gulden be schikbaar gesteld voor directe noodhulp. Volgens president Duisenberg van de Europese Centrale Bank is het onmogelijk te zeggen in hoeverre de oorlog in Kosovo de economische groei in de EU zal vertragen. Bundesbank-voorzitter Tiet- meyer meent dat die invloed 'niet gedramatiseerd' moet worden. Albanië geldt als het armste land van Europa. Het heeft de afgelopen weken het overgrote deel van de etnisch-Albanese vluchtelingen uit Kosovo opge nomen, en dreigt daardoor nu economisch en sociaal te be zwijken. De regering in Tirana heeft al laten weten zeker 1,7 miljard gulden nodig te hebben In dit geïmproviseerde tentendorp FOTO REUTERS DYLAN MARTINEZ om de ernstigste problemen op te lossen. Ook het meer welvarende Macedonië heeft grote econo mische zorgen door de toe stroom van vluchtelingen en het stilvallen van de handel met buurland Joegoslavië. Slobodan is belangstelling Engelse pers zat londen anp De Engelse uitdrukking what's in a name heeft de zer dagen een bijzondere betekenis gekregen voor Slobodan Milosevic. Slobo dan Milosevic uit het Engel se Ilford, wel te verstaan. Wanhopig geworden door de massale belangstelling van de media heeft Dan (voor intimi) Milosevic een klacht bij de Britse Raad voor de Journalistiek inge diend. Of het journaille hem alsjeblieft met rust willen la ten. Vanaf het moment dat de eerste straaljagers met bom men het Joegoslavische luchtruim invlogen, wordt Dan belaagd door de media. Journalisten van de popu laire kranten kamperen bij na op zijn stoep om hem te spreken te krijgen. Ook bu ren, familie en vrienden zijn niet veilig voor de paparaz zi, die gaarne willen opteke nen hoé het is om in de buurt van die andere Milo sevic te wonen. „Ik wil de privacy van mijn familie bewaren al dus de wanhopige Joego slaaf, die zich negentien jaar geleden in Groot-Brittannië vestigde. Dan, die erop staat dat hij geen familie is van de president van Joegoslavië, heeft inmiddels een mede stander gevonden in Linda Perham, het Lagerhuislid namens Ilford. Zij heeft de media opgeroepen deze Slobodan weer te laten te rugkeren naar zijn normale leven. bern-londen anp Europese inlichtingendiensten verdenken de Joegoslavische president Slobodan Milosevic en zijn familie ervan de afgelo pen jaren in het geheim miljoe nen guldens naar Zwitserse banken te hebben gebracht. Volgens de Britse inlichtingen dienst zit Milosevic' zoon Mar- ko bovendien tot over zijn nek in de drugshandel. Hij zou lei ding geven aan een bende die Turkse cannabis via Albanië naar Italië smokkelt. Volgens de Zwitserse krant SonntagsBlick heeft Milosevic al een kleine zeven miljoen gul den naar Zwitserland overge boekt. De president deed de stortingen in 1996, via een vriend in Parijs. De rekeningen staan op naam van zijn vrouw Mira en een van zijn dochters. De vriend, Miodrag Zecevic, is oud-directeur van de Banque Franco-Yougoslave. Hij wordt door de Franse autoriteiten ver dacht van oplichting, verduiste ring en fraude. Volgens de Sunday Express maakt het speurwerk van de Britse geheime dienst naar de handel en wandel van zoon Marko deel uit van het interna tionale onderzoek naar connec ties tussen de familie Milosevic en misdaadorganisaties. De 25-jarige Marko is eige naar van Belgrado's populairste nachtclubs. Zijn voornaamste inkomstenbron is echter het monopolie dat zijn vader hem heeft gegeven voor het belas tingvrij importeren van sterke drank en tabak. Zijn winkels aan de grens leveren hem tien tallen miljoenen guldens op. Marko zou de NAVO-bombar- dementen zijn ontvlucht, en momenteel in een van zijn va ders luxueuze villa's op Kreta verblijven. brussel» anpEen voorbeeld van slechte informatievoorzie ning is de NAVO-luchtaanval waarbij vorige week woensdag ruim zestig Kosovaarse vluchtelingen de dood vonden. Nog steeds is niet helemaal dui delijk wat er precies is gebeurd. Er zijn bovendien problemen met de afstem ming tussen de NAVO en haar lidstaten. Op een briefing is een bandje gedraaid, waarop de stem van een Amerikaanse piloot was te horen. Hij zou bij de bewuste actie betrokken zijn geweest. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dit weekeinde echter laten weten dat het bandje bij een andere actie behoorde. De NAVO gaat de dagelijkse persbijeenkomsten over de strijd in Joegoslavië tegen het licht hou den. De kwaliteit van de briefings zou onder de maat zijn. Vooral die van de militairen ligt onder vuur, zo zeiden hoge diplomaten op het NAVO- hoofdkwartier gisteren. Belangrijkste kritiek uit verschillende lidstaten, waaronder Nederland, is dat de NAVO nogal te vreden met zichzelf is. Volgens de diplomaten zal secretaris-generaal Solana bekijken of er andere militaire woordvoerders moeten komen. PAGE QUILTED KEUKENPAPIER pak 2 rollen 3 pakken Z78 van 10*7 0' MORA FRIKANDELLEN doosje 4 stuks 3 doosjes vanj65T 3 HALEN 2 betalen UV VOORDEEL 219 'Betrokkenheid betekent wereldoorlog moskou ap ELKE DAG GOED NIEUWS De Russische speciale afgezant voor Joegoslavië, oud-premier Viktor Tsjernomyrdin, heeft gisteren uitgesloten dat Rus land militair ingrijpt in de crisis in Kosovo. Ook hekelde hij de voorstellen om Joegoslavië op te nemen in een unie met Rus land en Wit-Rusland. Hij noemde de plannen 'voorbarig en onuitvoerbaar' zolang Joe goslavië in oorlog is met de NAVO. Rusland is fel tegen de NAVO-luchtacties tegen Joego slavië. De heftige reactie is ech ter voornamelijk symbolisch, omdat het leger verzwakt is en de economie in duigen ligt. Russische interventie is vol gens Tsjernomyrdin 'absoluut uitgesloten', omdat militaire betrokkenheid van Rusland 'een wereldoorlog' zou beteke nen. „Iedereen moet dat begrij pen", zei Tsjernomyrdin voor de Russische tv-zender NTV. Tsjernomyrdin werd vorige week door president Jeltsin tot speciaal afgezant voor Joego slavië benoemd. Hij heeft ou de, sterke banden met Milose vic en kan het goed vinden met Westerse leiders. Hij zei dat hij waarschijnlijk naar Belgrado en naar Washington zou reizen, maar wilde gisteren geen spe cifieke plannen bespreken. In hetzelfde programma waarschuwde de Mon- tenegrijnse president Milo Djukanovic dat de Joegoslavi sche president Milosevic Rus land bij de strijd wil betrekken en de Derde Wereldoorlog wil beginnen. „Milosevic is daar toe in staat, maar het resultaat hangt af van de stellingname van Rusland", zei Djukanovic, wiens republiek met het veel grotere Servië het restant van Joegoslavië vormt. Djukanovic noemde het 'een goede zaak' als Rusland een ac tieve rol op zich zou nemen in de pogingen om tot vrede te komen. Maar het voorstel van het Joegoslavische parlement om opgenomen te worden in een unie met Rusland en Wit- Rusland achtte hij 'niet op recht'. athene hans geleunse correspondent De Griekse radio meldde het gisteren terloops: 85 soldaten hebben laten we ten dat zij weigeren mee te werken aan NAVO-acties tegen Joegoslavië. Op het oorlogsschip Themistocles, dat bin nenkort naar de Adriatische Zee moet afvaren, hebben inmiddels zes opva renden om politieke of religieuze rede- neri laten weten dat zij niet beschik baar zullen zijn. Volgens twee recente opiniepeilingen is ruim 96 procent van de Grieken te gen de bombardementen. Slechts 4,6 procent gelooft dat die zijn begonnen om de politiek van etnische zuivering door het regime-Milosevic een halt toe te roepen. „Dit is een democratisch land, dus mensen hebben afwijkende meningen", zegt Ioannis Kranidiotis, de plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken, op de vraag of Grie kenland door dit alles als een risicofac tor in het NAVO-optreden tegen Milo sevic moet worden beschouwd. Kranidiotis wil graag uitleg geven over de speciale Griekse positie in het dra ma op de Balkan. Hij zal daarom mor gen ook de Nederlandse regering in formeren over het jongste vredesinitia tiefvan de Griekse regering, een vari ant op het al eerder door Duitsland ge lanceerde - en op de achtergrond ge raakte - voorstel. Is hij als minister van een NAVO-land niet jaloers op zijn Nederlandse colle ga's, die niet kampen met een felle an- ti-NAVO-stemming? Kranidiotis glim lacht. „Ik ben vooral jaloers op uw geografische omgeving. Die is kalm, vreedzaam. Bij ons is er opwinding, agitatie. Dat we hier dicht bij het con flict zitten, maakt dat de mensen zich bang en onzeker voelen. De Grieken Ijebben zich grote opofferingen ge troost voor economische vooruitgang, voor kans op deelname aan de euro. Dat willen ze niet op het spel zetten door de kans op uitbreiding van het conflict." Griekenland hoort bij Europa, en het strategische belang van Athene ligt bij de NAVO, verzekert Kranidiotis. „Maar we zijn ook een land op de Balkan. We willen goede relaties met al onze bu ren, inclusief Joegoslavië. We moeten ook aan de toekomst denken, en dan moeten we een geloofwaardige part ner op de Balkan zijn." Die geloofwaardigheid moet er echter ook binnen de NAVO zijn. Maar in Brussel gaan de Grieken akkoord met de bombardementen, terwijl ze in ei gen land zeggen dat de luchtacties zijn mislukt, en zo snel mogelijk op moe ten houden. Kranidiotis: „Wij hebben de acties goedgekeurd, met het voor behoud dat we zelf geen deel nemen aan de luchtaanvallen. Maar we zijn wel actief op andere terreinen. We zul len troepen leveren voor een vredes macht, als die er komt. We leveren meer humanitaire hulp dan de meeste partners. We zijn waarschijnlijk het enige land dat in Kosovo zelf een net werk voor humanitaire bijstand opzet, dat ter plekke hulp kan distribueren. Het gevaar van dit voortdurende con flict is dat de extremisten in alle kam pen worden aangemoedigd. Overal heb je die nationalistische elementen. Bij ons, maar ook bij de Albanezen en de Serviërs. Wij zijn tegen het gebruik van geweld, omdat dat het onmogelijk maakt een oplossing te vinden in de lijn van de akkoorden van Rambouil- let. Een lang conflict zal verschrikkelij ke gevolgen hebben. Daarom is het noodzakelijk om zo snel mogelijk tot een staakt het vuren te komen. Als dat niet gebeurt, zal de inzet van grond troepen realiteit worden." Kranidiotis reageert afhoudend op de vraag of zijn regering een eventueel NAVO-besluit tot inzet van grondtroe pen met een veto zal blokkeren. „Daar kan en wil ik niets over zeggen. Zulke voorstellen liggen nog helemaal niet op tafel." Dan, lachend: „Wat in elk geval zeker is. is dat we geen Turkse troepen zullen toestaan. Die komen helemaal nergens!" Volgens de minister is er niets ondui delijks aan de Griekse positie „Dat wij tegen het gebruik van geweld zijn, be tekent niet dat we vóór Milosevic zijn. Ook wij veroordelen etnische zuiverin gen. Wij hebben een lange democrati sche traditie, en veel van de proble men in dit gebied worden veroorzaakt door het feit dat andere landen die niet hebben. Als Turkije een democra tie zou zijn, waar de mensenrechten niet worden geschonden, zou de situa tie heel anders zijn. Maar helaas wordt er vaak met verschillende maten ge meten." Kranidiotis verzekert dat Griekenland zich binnen de NAVO niet onbegre pen, bedrogen of in de steek gelaten voelt. Om daar even later weer aan toe te voegen: „Ik denk niet dat bij de NAVO-beslissing om te gaan bombar deren het gemeenchappelijk belang van alle partners in het oog is gehou den. Wij proberen de anderen ervan te overtuigen dat er ruimte is voor een politieke oplossing. Dat je loyaal bent binnen het bondgenootschap betekent nog niet dat je het altijd met alles eens moet zijn. Ik vind dat er zorgvuldiger naar ons zou moeten worden geluis terd." a-rechts verrast in Turkije ingers van de ultrarechtse Partij van Nationalisti- (MHP) vieren feest in Ankara, nadat duidelijk jworden dat hun partij een onverwacht hoge score zal ha- J Turkse parlementsverkiezingen van gisteren. De MHP zo'n achttien procent van de stemmen, en zou daar- partij worden achter de Democratische Partij van demissionair premier Ecevit. Die stond vanmor- De MHP streed om de tweede.plaats met de Partij van de Deugd, die zestien procent haal- van Ecevit is niet echt een verrassing. Zijn reputa- kheid spreekt aan, en de arrestatie van de Koerdi- Jcalan tijdens zijn regeerperiode was een duwtje in W|Van de sentimenten om die arrestatie heeft ook de MHP iteerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5