'Ruimhartiger opvang Kosovaren' Kort bezoek koningin aan Hong Kong 'Schaf extra stem huiseigenaren af Binnenland Oerrunderen in industriegebied Aandoening kroonprins ontdekt bij duikkeuring Regeringsfracties positief over bezuinigingen kabinet ANP Algemeen Nederlands Persbur j van der Schalie overleden m De voormalige tv-producer Flip van der Schalie is af- »n dinsdag overleden. Hij werd 75 jaar. Dit heeft zijn fami- rdag bekendgemaakt. Van der Schalie produceerde voor flO-radio en -tv verschillende amusementsprogramma's, inder De Bonte Dinsdagavondtrein, Steravond en Show- Hij stond aan de wieg van het destijds razendpopulaire ije Wie van de Drie. In dit programma uit de jaren zeven- lachtig, dat werd gepresenteerd door Herman Emmink, :een panel van Kees Brusse, Martine Bijl en Albert Mol ra- ,ie van de drie kandidaten het opgegeven beroep had. Na- erman Emmink in 1982 was gestopt, heeft Van der Schalie ogramma enige tijd zelf gepresenteerd. Voor zijn komst Avro was Flip van der Schalie onder meer cabaretier, M fenaar, reclametekenaar en hoorspelacteur, ll I C-test helpt criminelen )ND Laboratoria van hulpverleningsinstanties voor ver- |en, zoals het CAD in Maastricht en Novadic in Eindhoven, regelmatig drugs voor criminelen. Ongewild treden zij zo [verlengstuk van criminelen. Dat zegt de Roermondse offi- II an justitie Paul van Hilten. „De hulpverleners vragen cli- igj idie pillen voor onderzoek aanbieden, niet om zich te ificeren. Zo aanvaarden ze in feite dat zij optreden als nik' van de georganiseerde misdaad. Drugsbenden laten :u or hen ontwikkelde fabrikaten gratis op samenstelling en E ng onderzoeken," zei Van Hilten in een strafzaak tegen sp toep Limburgse verdachten die in Roemenië hadden ge- erd een nieuwe drugspil te laten maken. Proefexemplaren an hadden zij voor onderzoek bij onder andere Novadic in loven aangeboden. d n plaats voor stervenden Jj wei De Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuiszorg 7) vreest dat verpleeghuizen terminale patiënten met com- ziekteverschijnselen moeten gaan weigeren. De verpleeg- hebben onvoldoende geld om de dure medicijnen en in- ve zorg te betalen, aldus de NWz. De instellingen ontvan- an de zorgverzekeraars een 'reguliere bedprijs', ongeacht r). [gdie een patiënt nodig heeft. Door de vergrijzing groeit e, mtal terminale patiënten zodanig dat hun opvang onbe- p jar wordt. Dat betekent dat deze patiënten thuis verzorgd w en worden met hulp van de thuiszorg of onnodig een -:~ aisbed bezet houden. j ie neuzen tegen Balkanoorlog Gi De rodeneuzenactie waarvan de afgelopen weken in ai dere plaatsen standbeelden het slachtoffer zijn geworden, ei loeld als protest tegen de Balkanoorlog. Dat stelt althans .1 onieme groepering De Dam in een brief aan het Brabants d lad. In onder meer Tilburg, Maastricht, Sittard, Groningen, si gen. Den Bosch en Breda zijn de afgelopen weken beel- 9i iet verf voorzien van een rode neus. Volgens De Dam is de 'o -ebaseerd op een anoniem stripdagboek uit 1991, het jaar >1 neen begin is gemaakt met het uiteenvallen van het oude ilavië. Daarin komen bebloede beelden voor. Het ns de actiegroep enkele jaren later opgedoken op een etinstelling voor studenten. 'Autolozen' aangehouden 'Dam De Amsterdamse politie heeft gistermiddag met !en en de mobiele eenheid een einde gemaakt aan een de- ei Iratie tegen autoverkeer, 's Avonds trad de politie nog f!1 op toen de demonstranten weer opdoken bij het politiebu- 'l'1 raar een aantal zogenoemde Autolozen vastzat. In totaal 31 ts mensen gearresteerd. De Autolozen houden eens per d fietsend een demonstratie tegen het autoverkeer in de 01 ristad. Twee weken geleden had de politie hen te verstaan 211 en dat ze hun demonstratie voortaan alleen op fietspaden n houden. De demonstranten besloten gisteren op het 'e en betoging te houden voor de vrijheid van demonstratie. de tientallen betogers geen gehoor gaven aan het politie- zich te verwijderen, voerden de mobiele eenheid en agen- paard een charge uit. wil pokkenvaccin van RTVM vtN_ï Het ministerie van volksgezondheid van de Verenig en heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi- UVM) gevraagd vaccins te leveren tegen pokken. Het in Bilthoven is een van de weinige instellingen die aan de Jan voldoen. Het beschikt over faciliteiten om het vaccin duceren, maar inventariseert nog de technische mogelijk- om aan het verzoek uit de VS te voldoen, aldus een Jvoerster. Na succesvolle inentingscampagnes zijn al jaren gevallen van pokken meer gemeld en lijkt de ziekte te zijn ;oeid. Het verzoek uit de VS wordt ingegeven door vrees iologische oorlogsvoering en terroristische aanslagen. letaling AOW op de 23e el AG; Alle AOW'ers zullen over enkele jaren hun uitkering 6' 23e van de maand ontvangen. Nu vindt die uitbetaling te p verschillende dagen plaats. De maatregel moet leiden en itere efficiëntie bij de uitvoering en daardoor tot een kos- y sparing. In het regeerakkoord is afgesproken dat deze re- d eriode 600 miljoen op de uitvoering van de sociale zeker- l:i «paard zal worden. De uniformering van de uitbetaling l iAOW is daar een onderdeel van. De hoogte van de uitke- n ndergaat geen enkele wijziging. laraties burgemeester Vlieland «den» De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de tendeclaraties van burgemeester Van der Mark van Vlie- Aanleiding zijn hardnekkige geruchten over malversaties 0 'het eiland. De uitkomst van het onderzoek wordt over lar weken verwacht. Officier van Justitie Brouwer bena dat het inschakelen van de rijksrecherche te maken heeft geruchten. „Het is een publiek figuur. Deze geruchten niemand schaden. In dat geval is het ook goed om te on tken of er iets waar is van de geruchten", aldus Brouwer, de tweede keer dit jaar dat de Vlielandse burgemeester in lak raakt. Zo zou de burgemeester vaak dronken zijn en leigen manier het eiland besturen. 1 bestuurders onder invloed ÜL; Bij een grootscheepse alcoholcontrole op zeventig ?n in de provincie Noord-Holland hebben in de nacht ijdag op zaterdag 192 bestuurders een proces-verbaal ge- Er werden 12.390 weggebruikers gecontroleerd, blaastest moesten 246 bestuurders een na'der onderzoek gaan. Uit de tweede test bleek dat 192 personen te diep in is hadden gekeken. In 28 gevallen werd het rijbewijs inge- 'd. Bij zeven weggebruikers werd om verschillende rede- in bloedproef in plaats van een blaasproef afgenomen, fde aantal automobilisten weigerde elke medewerking onderzoek. itrole: geen enkele caravan deugt °am» Bij een controle van 33 caravans in Rotterdam zijn lopen dagen 145 gebreken aan het licht gekomen. Geen exemplaar was helemaal in orde. De controle werd uitge- door politie, brandweer en de ANWB. Caravanbezitters nzich er vrijwillig voor opgeven. De controleurs ontdek- iecten aan onder meer koppeling, vering, banden en s In veel gevallen deugden ook gasflessen en -leidingen Ie politie is geschrokken van de resultaten. „Door de Unenten kunnen levensgevaarlijke situaties ontstaan", al- n woordvoerder. De politie gaf de eigenaren het advies asjes op wielen zo snel mogelijk te repareren. „Eind mei, juni als het seizoen begint, houden we controles langs de dswe dan defecten ontdekken, gaan ze op de bon." SP blijft bij Kosovo-standpunt amsterdam anp De Socialistische Partij (SP) zal niet plotseling van standpunt veranderen, nu uit een onder zoek is gebleken dat meer dan zeventig procent van de SP-kie- zers achter de bombardemen ten op Joegoslavië staat. De SP- fractie in de Tweede Kamer ver werpt de NAVO-acties. SP-lei- der Jan Marijnissen zei dat gis teren in het tv-programma Bui tenhof. Volgens Marijnissen is het op zichzelf niet bijzonder als een politieke partij een an der standpunt inneemt dan de mensen die op die partij stem men. Uit ander onderzoek blijkt dat een meerderheid van de be volking voor verkleining van in komensverschillen is, aldus Marijnissen. PvdA en GroenLinks stellen beleid aan de orde PvdA en GroenLinks pleiten voor een ruimhartiger op vang van vluchtelingen uit Kosovo in ons land. Halsema (GroenLinks) en Middel (PvdA) willen dit morgen in de Tweede Kamer aan de orde stellen in een debat met staatssecretaris Cohen (Justitie). amsterdam anp Het gaat om Kosovaren die het oorlogsgeweld ontvlucht zijn en via andere Europese landen hun toevlucht hier zoeken. De Immigratie en Naturalisatie dienst (IND)van het ministerie van Justitie beschouwt deze vluchtelingen als zogeheten Dublin-claimanten. Dat houdt in, dat ze asiel dienen aan te vragen in dat land van de Euro pese Unie, dat ze bij hun vlucht als eerste aandeden. Op 3 april kregen de mede werkers van de IND via een me mo te verstaan, dat het gaat om Dublin-claimanten en dat men in eerste instantie onderdak zou moeten bieden aan vluch telingen uit Kosovo. Op 15 april kwam een nieuw memo, waarin stond dat de Kosovaren als Dublin-claimanten geen recht hebben op onderdak. Kamerlid Halsema spreekt over een hardvochtig beleid. Middel vindt dat voor de men sen uit Kosovo die op drift zijn geraakt een uitzondering moet worden gemaakt. Indien Koso- vaarse vluchtelingen al in een ander EU-land asiel hebben aangevraagd, mogen ze wat Middel betreft wel naar dat land worden gestuurd. Maar als ze daar niet echt verbleven heb- rozenburg Op de langtong van Rozenburg hobbelt Isaak achter zijn moeder Iris aan. Het kleine Galloway-kalfje is op 13 april geboren. De oer runderen zijn op 25 februari onder supervisie van het Wereldnatuurfonds uitgezet om de natuur in Nederlands grootste haven- en industriegebied een impuls te geven. foto anp toussaint kluiters Beatrix en Claus bekijken museum 'roodharige duivels hong kong berrit de lange In de stromende regen en bege leid door ferme donderslagen zijn koningin Beatrix en prins Claus vandaag in Hong Kong aangekomen. Beatrix is het eer ste gekroonde staatshoofd dat officieel Hong Kong aandoet, sinds de voormalige Engelse kroonkolonie in de zomer van 1997 onder Chinees bewind kwam. Het overweldigende panora ma van Hong Kong ging volle dig schuil achter dikke sluiers laaghangende bewolking toen het koninklijk paar arriveerde. Nederlandse kinderen zongen de koningin desondanks en thousiast toe voor het Peninsu la Hotel, waar zij resideert. Het chique en peperdure hotel, der de op de wereldranglijst, heeft een rijke historie. In de Tweede Wereldoorlog deed het dienst als hoofdkwartier van de Japan ners. De koningin en prins Claus arriveerden in Hong Kong van uit de provincie Fulden, waar zij twee dagen doorbrachten on der het motto 'rust en recrea tie'. Opvallend was dat zij er ge vrijwaard van de pers een mu seum bekeken waar niet al te vriendelijk over de Nederlan ders wordt gedacht. Het muse um, op het eiland Gulangyu voor de kust van Xiamen, is ge wijd aan de Chinese veroveraar 'Coxinga', die in de zeventiende eeuw de Nederlanders uit Tai wan verdreef. Coxinga, een naam die de Nederlanders hem hadden gegeven omdat ze zijn Chinese naam te moeilijk von den, was een Ming-royalist die de dynastie wilde herstellen toen die al op zijn einde liep. Door de opvolgers, de Qing, werd hij naar Taiwan gejaagd, dat destijds door de Nederlan ders werd beheerst. Nog steeds heten de Nederlanders in het museum 'roodharige duivels', maar de bordjes met die aan duiding zijn daags voor het be zoek vervangen om Beatrix niet te beledigen. Sinds het commu nisme wordt Coxinga vereerd als anti-imperialistische held. Zie ook pagina 2: Commentaar haarlem «janette luichies Ze staan allen kandidaat voor de waterschapsverkiezingen in Rijnland maar achteraf kun nen de vijf vrouwen zich zelf wel voor het hoofd slaan. Ze staan verkiesbaar in de cate gorie Gebouwd maar maken minder kans op een zetel om dat dat onderdeel het domein is van mannelijke kiezers. In hotel Lion d'Or komen ze bij elkaar om stoom af te blazen. Ze zijn het al heel snel eens: schaf de extra stem voor huis eigenaren gewoon af. De verkiezingen van het hoog heemraadschap hebben veel verwarring veroorzaakt zo mer ken de kandidaten in hun om geving. Vrienden en familie die dachten een stem op hen uit te kunnen brengen, kwamen soms bedrogen uit. „Mijn dochter kon tot haar grote ver bazing niet op mij stemmen. Ze heeft boos naar Rijnland gebeld maar dat hielp natuurlijk niet", zegt de Leiderdorpse kandidaat Anneke Louwe Kooijmans. De verwarring zit in de ver schillende categoriën kiesge rechtigden. Alle volwassenen hebben een stem (categorie In gezetenen) daarnaast hebben de eigenaren van onroerend goed een extra stem (categorie Gebouwd) evenals landeigena ren (Ongebouwd). Per woning is er maar een extra stem te ver delen. Het stembiljet gaat in de meeste gevallen naar de man omdat die als eerste staat ge noemd in het kadaster. Rijnland heeft de verkiesbare vrouwen daar nooit attent op gemaakt en dat zit hen dwars want ze lopen veel voorkeur stemmen mis van vrouwelijke kiezers. Ze voelen zich een beetje bedonderd. „Ik dacht de Van links naar rechts Jolijt de Jongh (Spaamdam), Matty Brokking (Haarlem), Joke Jong (Aerdenhout), An neke Louwe Kooijmans-Bouhuijs (Leiderdorp), Yvonne van der Laan (Leiderdorp). foto united photos de boer cynthia van duke meeste kans te maken op een zetel in de categorie Gebouwd omdat je dan minder stemmen nodig hebt", zegt de Haarlemse Matty Brokking. „Rijnland heeft me zelfs gezegd dat het minder slim was me kandidaat te stel len in de categorie Ingezetenen. Dat blijkt achteraf dus eeri slecht advies te zijn geweest." En Louwe Kooijmans heeft ach teraf spijt als haren op op haar hoofd. „Ik heb overwogen mee te doen bij Ongebouwd. Had ik het maar gedaan. In die catego rie zijn geen verkiezingen ge houden omdat er evenveel kan didaten als zetels waren." Uit woede dat het hoog heemraad het 'dubbele stem biljet' aan haar partner stuurde, heeft loke Jong uit Aerdenhout vier jaar geleden niet gestemd. „Mijn bloed werd karnemelk toen ik het stemformulier zag. Ik heb naar Rijnland gebeld en gezegd: 'Dit is pure discrimina tie. Ik stem niet.' Nu mag ik voor het eerst stemmen als in gezetene. Dat is een pleister op de wonde." Voor de Spaarndamse Jolijt de Jongh ligt dat anders zij heeft zich er geen moment druk om gemaakt. „Als twee mensen samen een huis hebben ge kocht dan komen ze er vast met z'n tweetjes wel uit op wie ze zullen stemmen. Je kunt toch samen overleggen?" Aan tafel in Lion d'Or zijn de concurrenten in deze verkiezin gen opvallend eensgezind over de oplossing van het probleem. ben en doorgereisd zijn naar Nederland, zouden ze wel hier asiel moeten kunnen aanvra gen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zegt dat de Kosovaren in ons land niet aan hun lot worden overgela ten. Er wordt zorgvuldig geluis terd naar hun verhaal en ze worden ervan op de hoogte ge bracht hoe ze in het EU-land, waarnaar ze terug kunnen ke ren, asiel kunnen aanvragen. Hij benadrukt dat het gaat om een terugkeer binnen de Euro pese Unie. In een speciale uitzending op Nederland 3 heeft Paul de Leeuw dit weekeinde bij na 1,5 miljoen gulden opge haald voor de vluchtelingen uit Kosovo. Het geld wordt overgemaakt naar giro 555 van de gezamenlijke hulp instellingen. De Leeuw schakelde voor de actie het kijkerspubliek in. Iedereen die minimaal 1000 gulden had ingeza meld, kon een plaats krij gen in de zaal bij de uitzen ding vanuit Amsterdam. Met 270 mensen zat die nokvol. Willem-Alexander zou genezen zijn prof. dr. C. van Herwaarden, longarts aan het academisch ziekenhuis van Nijmegen, ont staat de ziekte door inademing van een nog onbekend stofje. Dat veroorzaakt in het lichaam een reactie, die kan leiden tot ontstekingen en uiteindelijk de vorming van littekenweefsel met soms zeer ernstige gevol gen. Volgens dr. L. Willems, long arts van het Leids academisch ziekenhuis, kan de ziekte in uit zonderlijke gevallen leiden tot blindheid of verlammingen van delen van het zenuwstelsel. In zeldzame gevallen kan bind weefselvorming in het hart of aantasting van longweefsel tot de dood leiden. Veel Nederlanders weten niet eens dat ze Besnier-Boeck heb ben of hebben gehad. Volgens de Sarcoïdose Belangenvereni ging komen er in Nederland jaarlijks ongeveer 2000 nieuwe patiënten bij. Voormalig PvdA- fractievoorzitter Felix Rotten berg, die vanwege de ziekte moest aftreden, behoort tot de minderheid van vijftien procent van de patiënten die grote ge zondheidsproblemen onder vindt. De kroonprins is nel zoals de meeste blanke sarcoïdose-pati- enten spontaan binnen twee tot drie jaar genezen, zonder dat hij ooit echt last heeft onder vonden van de ziekte. Een jaar na ontdekking van de ziekte liep Wilem-Alexander in 1992 alweer de marathon van New York. Wel moet hij zich nog eens in de twee jaren laten con troleren. De kroonprins is nog steeds kerngezond en hij had vorige week geen enkele moeite met de toch wel lastige beklim ming van de Chinese Muur. den haag gpd-anp Kroonprins Willem-Alexander heeft in de begin jaren negentig geleden aan de ziekte van Bes nier Boeck, een aandoening die zich onder andere in de longen openbaart. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat in Shanghai tijdens het staatsbezoek aan China ver klaard. Volgens de zegsman is Willem-Alexander inmiddels genezen. De ziekte kwam in maart 1991 aan het licht toen Willem- Alexander zich liet keuren om dat hij wilde gaan duiken. Op longfoto's die werden geno men, waren abnormaal grote vlekken te zien. Tijdens onder zoek in het Haagse Bronovo- ziekenhuis werd een nieuw longonderzoek gedaan waarna met grote waarschijnlijkheid de ziekte van Besnier Boeck werd geconstateerd. Leter werd een stukje longweefsel operatief weggehaald en onderzocht. De patholoog bevestigde daarna fase 1 van de ziekte van Besnier Boeck. De ziekte is daarna van zelf weggegaan. De prins heeft geen medicijnen gekregen. De ziekte komt op het noor delijk halfrond vaker voor bij zwarten en is voor hen door gaans ook gevaarlijker dan voor blanken. Patiënten met een donkere huidskleur lopen een veel groter risico op aantasting van ogen en organen als lon gen, lever en hart, al dan niet met blijvende gevolgen. Besnier-Boeck oftewel sarcoï dose, komt vooral voor bij mensen tussen de 20 en 40 jaar in Europa en Noord-Amerika. Mogelijk is dat ook de reden dat de ziekte meestal een goedaar diger verloop heeft bij mensen van westerse afkomst. Volgens Kandidates waterschapsverkiezingen voelen zich bedonderd door Rijnland den haag anp Paars-2 opgelucht over respijt Wel hebben PvdA-voorzitter Van Hees en Eurolijsttrekker Van den Berg, tot voor kort di recteur van de Novib, kritiek op het feit dat er 60 miljoen wordt bezuinigd op Ontwikkelingssa menwerking. Volgens D66'er Bakker vloeien de bezuinigin gen op Ontwikkelingssamen werking echter rechtstreeks voort uit het regeerakkoord. Daarin staat dat Ontwikkelings samenwerking een bijdrage moet leveren aan de opvang van asielzoekers. Nu het aantal asielzoekers is toegenomen gaat ook die bijdrage omhoog. Bovendien daalt het budget van Ontwikkelingssamenwerking als de economie, en daarmee het bruto binnenlands product, minder groeit. Financieel woordvoerder Bal kenende van het CDA zegt niet te kunnen reageren omdat het kabinet de inhoud van de be zuinigingsmaatregelen niet be kend heeft gemaakt. Bij het CDA bestaat wel de vrees dat het kabinet de bezuinigingen onvoldoende hard heeft inge vuld, waardoor de in het re geerakkoord beloofde lasten verlichting in gevaar zou kun nen komen. PvdA, WD en D66 zijn meer dan opgelucht dat het kabinet uit de problemen is rond de be zuinigingen dit jaar en komend jaar. Vooral het feit dat er voor lopig 1,7 miljard minder wordt gekort dan minister Zalm van financiën aanvankelijk wilde, noemde de PvdA 'een goede verbetering' en ontlokte D66 de opmerking dan het kabinet 'buitengewoon knap heeft ge opereerd'. Ook de WD kan zich vinden in de voorstellen. Het kabinet wil dit jaar een kleine twee miljard bezuinigen en volgend jaar 4,8 miljard. De maatregelen zijn nodig om het de rijksuitgaven binnen de grenzen te houden die in het regeerakkoord zijn afgesproken. Omdat het kabinet verwacht dat de inflatie volgend jaar ho ger zal zijn dan het Centraal Planbureau heeft voorspeld, wordt over een deel van de be zuinigingen van volgend jaar pas definitief besloten in de zo mer. Het deel dat veroorzaakt wordt door de lage inflatie (1,7 miljard) is voorlopig alleen 'met potlood ingevuld', zoals een in gewijde het uitdrukt. Ze willen 'hun' categorie af schaffen. „Men gaat ervan uit dat huiseigenaren een ander belang hebben dan huurders. Dat lijkt me niet terecht", zegt Yvonne van der Laan uit Zoe- terwoude onder bijval van de anderen. Voor deze verkiezingen heeft Louwe Kooijmans nog een tip voor iedereen die meer vrou wen in het waterschapsbestuur wil zien. „Ik denk dat veel stem biljetten in de oudpapierbak zijn beland omdat maar weinig mensen belangstelling hebben voor deze verkiezingen. Pluk het biljet tussen het oud papier vandaan en stem alsnog op een Schadevergoeding na slip op zoab tes waardoor regenwater weg spoelt. Daardoor heeft het ver keer bij regen minder last van opspattend water. Bij ijzel vloeit echter ook het zout eerder weg, waardoor de weg gladder is. Op plaatsen die snel glad zijn be schikt Rijkswaterstaat over au tomatische zoutspuitinstalla- ties. „Maar uiteindelijk moeten ook wij vertrouwen op het ge geven dat automobilisten twee ogen hebben en een eigen ver antwoordelijkheid om veilig te rijden, zoals óók in de wel is bepaald," zegt een woordvoer dervan Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat moet uitdrukke lijker waarschuwen voor slipge vaar op het zoab-asfalt (zeer open asfaltbeton) op snelwe gen. Dat is volgens de Amers- foortse advocaat Wervelman het gevolg van een uitspraak van de Haagse kantonrechter. Die stelde vorige week een automobilist in het gelijk die in de ijzelnacht van 1 januari 1996 met zijn auto op een stuk zoab- snelweg nabij Den Haag slipte. Hij kreeg 4000 gulden schade vergoeding. Zoab kenmerkt zich door hol-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3