De trouw van een hond Jagen en schieten als bindmiddel der klassen TV WEER Het Gesprek van de Dag Beatrix en Claus in China Territoriale twisten in de echtelijke sponde COM T A A R Aan staatsbezoeken aan landen met omstreden regimes worden in Nederland twee eisen gesteld. Ze mogen niet onder druk staan van de soms wrede actualiteit van alledag en ze mogen alleen worden gehouden als de bezoekers openlijk hun mening kunnen geven over de gang van zaken in het gastland. Voor het eerste uitgangs punt valt veel te zeggen, voor het tweede aanzienlijk minder. Tien jaar geleden ging het voorgenomen bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan China niet door toen aan de vooravond een studentenopstand bloedig werd neergeslagen op het Plein van de Hemelse Vrede. Onder die omstandigheden kon het koninlijke paar niet vertrekken. Het China van nu onderscheidt zich in politiek opzicht natuurlijk nog altijd niet wezenlijk van het China van tien jaar geleden. Maar het land maakt een dermate stormachtige economische ontwikke ling door, dat politieke veranderingen op den duur niet zullen uit blijven. Het voor zowel het Westen als voor China pikante experi ment in Hong Kong, dat Beatrix en Claus vandaag bezoeken, is daarvan mogelijk een voorbode. Dat maakt de weg vrij voor een officieel bezoek. Rest de vraag of de koningin haar hart heeft kunnen luchten over de kwesties die haar beroeren. Die vraag is maar ten dele interes sant. Wat Beatrix privé doet of laat is haar eigen zaak, op voor waarde dat haar bewegingen en beweringen inderdaad privé blij ven. Als het vijftien miljoen inwoners tellende Nederland zich kri tisch wil uitlaten over het met 1,2 miljard mensen bevolkte China, dan kan dat op voorwaarde dat die boodschap niet wordt gebracht door het staatshoofd, maar door een politiek verantwoordelijke functionaris. Een minister-president of een minister zijn in ons staatsbestel tenslotte de aangewezen personen om een politieke boodschap te brengen en de mededeling dat wij kanttekeningen plaatsen bij de Chinese mores is bij uitstek een politieke. Het suc ces van dit staatsbezoek kan dus niet worden afgemeten aan de mate waarin de kwestie van de mensenrechten aan de orde is ge weest. Staatsbezoeken zijn veeleer een bevestiging van genormaliseerde verhoudingen tussen volken. Op dat terrein is de lucht tussen Chi na en Nederland aanzienlijk opgeklaard. Het dispuut over Taiwan is achter de rug, de weg is vrij voor meer handelsverkeer en voor uitwisselingen op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. Dat is de winst die de afgelopen tien jaar in het politieke verkeer tussen beide landen is geboekt. Koningin Beatrix en prins Claus markeren met hun staatsbezoek dit keerpunt en hebben daar de afgelopen dagen op hun eigen wijze ongetwijfeld ook toe bijgedra gen. Einde van Ook dat nog 'Ook dat nog' nam gisteravond afscheid na tien jaar vermaak (en ook wel ergernis) over opvallende en falende praktijken in de sa menleving: van louche autoverkopers tot dubieuze pillendraaiers, van door de computer dolgedraaide zorgverzekeraars tot star en idi oot handelende ambtenaren, van pijnlijkeen bizarre oplichterijen tot hilarische advertenties. Je kon het waar het menselijk handelen betreft niet zo gek bedenken of het werd door Aacl van der Heuvels team wel een keer, veelal met de nodige speels- en joligheid, op de snijplank gelegd. Af en toe werd er een zware noot gekraakt, dan kwam iemand van de Consumentenbond of van de Stichting De Ombudsman ons met wijze woorden op iets gevaarlijks wijzen. Eer lijkgezegd vond ik dat binnen een in wezen amusementsprogram ma nooit zo'n geslaagd onderdeel, maarzo zit dit land nu eenmaal in elkaar. Jolijt moet altijd getemperd worden door ernst. Toen pas toors en predikanten het in deze natie nog voor het zeggen hadden, hebben ze dat er bij ons allen voorgoed ingeramd. Hebben al die in koddigheid verpakte misstanden en waarschuwin gen nu iets uitgehaald in de samenleving? Natuurlijk niet. De men sen willen bedrogen worden. 'Ook dat nog' zelf liet het in deze slot- uitzending nog even zien. Een sticker met daarop de tekst 'Aan de deur wordt niet gekocht' werd door een langs de deuren gaande col porteur nog aardig verkocht en even onbekende als waardeloze af slankpillen gingen op de markt grif van de hand. Zo zal het blijven gaan. Aan het eind van de uitzending meldde de KRO dat het programma volgend seizoen terugkomt met een andere ploeg en een andere for mule. Dus was het eigenlijk geen afscheid. Ik betwijfel of het een verstandig besluit is om ermee door te gaan. Dat soort vervolgen zijn zelden succesvol. Tot slot wijs ik de lezers er nog even op dat vanaf heden veertien da gen lang op de BBC het wereldkampioenschap snooker (een vorm van biljarten) weer te zien is. Snooker is de meest seksueel getinte tak van sport die er bestaat: mannen die met een grote stok ballen in een klein gaatje proberen te krijgen. Fascinerende bezigheid. Het is overigens niet meer zo leuk als vroeger. Toen zag je kerels met prachtige, doorgroefde koppen aan het biljart staan aan wier af stoot je al kon zien dat geen vrouw voor hen veilig was. Nu strijden er al te veel bleekscheten van twintig jaar om de titel, jongens die hun jeugd hebben verknoeid in rokerige biljartzalen. Maar er blijft genoeg te genieten over. wil buys Kou verdwijnt, wisselvalligheid niet Al een week lang komt het ergens in ons land tot lichte vorst. Afgelo pen zaterdag daalde het kwik in alle vroegte op Soesterberg tot -3,0 graad, gisterochtend rapporteerde Heino in Overijssel -1,8 en vanoch tend vroor het op de vliegbasis Twenthe 3,1 graad. Bij ons werd het niet zo koud. Voornamelijk nabij het aardoppervlak heeft het zaterdag ochtend en vanochtend hier en daar wat gevroren. De kou raken we de komende dagen kwijt, het wisselvallige weerbeeld helaas niet. Onder invloed van een actieve oceaandepressie, op weg naar de Britse eilan den, worden met een zuidelijke stroming zachte luchtmassa's naar ons land getransporteerd. Halverwege de week, woensdag of don derdag, stijgt de middagtemperatuur tot omstreeks 14-15 gra den en 's nachts komt het kwik niet meer onder de 5 graden. Het binnendringen van de zachte lucht gaat morgen gepaard met een toename van de bewolking maar hoewel er overdag al wat re gen gaat vallen heeft de nattigheid qua hoeveelheid weinig te be tekenen. Morgenavond komt er meer regen. De wind waait uit het zuiden tot zuidoosten en neemt aan de kust toe tot vrij krachtig, mogelijk krachtig. De thermometers zijn overdag nog niet echt op dreef met maxima tot rond 10 graden. Dat gaat woensdag dus duidelijk veranderen. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er vooral zaterdagmid dag en deels avond enkele flinke buien gevallen. Schiphol rap porteerde een bui met hagel en onweer en op Valkenburg bij Leiden viel 6 mm: vanochtend 5 mm. Wolken en buien hielden het kwik onder de 10 graden maar daar waar de zon de overhand had, werd het zo'n 12 graden: Bloemendaal rapporteerde maxi maal 12,3 graad. Tijdens de middaguren ging de wind uit zee waaien. Gisteren waren er stapelwolken die deels werden uitge smeerd tot wolkenvelden en plaatselijk viel er ook een hagelbui (tje). Vooral aan zee deed de zon goede zaken. Vanwege een noord- tot noordwestenwind werd de 10 graden op de meeste plaatsen niet gehaald. jan visser Na vijftig jaar kennen ze bij Nationaal Jacht- en Sport- schietcentrum Berkenhorst in Elspeet geen klassenon derscheid meer. De WAO'er en de plaatwerker die moeten schipperen voor hun hobby zijn lid van dezelf de club als de chique, die grif duizenden guldens be taalt om in een ver land op jacht te gaan. Het bleek zaterdag tijdens een bijeenkomst met een hoog Glamourland-gehalte: een kalf aan het spit, een heuse troubadour en een 'virtuoze pianist'. Societycri- ticaster Gert-Jan Dröge ontbreekt. De duizend bezoe kers moeten het doen met familielid Annelies Dröge. De valkenierster verzorgt buiten presentaties met jachtvogels en slijt tussendoor in de partytent schilde rijen van huisdieren. „Een portret van uw hond op wa re grootte? Da's 1250 gulden, met lijst." Het valt best mee met de chique op Berkenhorst, vin den ze daar zelf. „Het lidmaatschap kost maar 175 gul den per jaar, dus dat is niet zo veel," vertelt bestuurslid Willem van Doorn in de ondergrondse schietbaan. On dergronds kunnen ook de minder draagkrachtigen af en toe op 'wild' schieten. Door strengere regels wordt jagen in Nederland steeds moeilijker. De prijzen van jachtreisjes naar het buitenland zijn ook al niet mis, zo blijkt bij twee stands. Tien dagen schietsafari in Zim babwe voor zo'n zes mille. Maar dat is dan wel inclu sief de 'afschotprijs' voor een wildebeest, twee wrat tenzwijnen en een jakhals. Meer schieten betekent bij betalen, tot 15.000 gulden voor een buffel. Voor sommige leden van Berkenhorst is dat niet weg gelegd. Af en toe ga ik wel eens naar Frankrijk om te jagen. Ik ken daar mensen die een stuk grond hebben en waar ik kan slapen. Bovendien maakt hij de patro nen voor me", zegt Willem Geelens, wijzend op zijn maat, plaatwerker Jozeph Lonis. Geelens, getooid in le gertenue, heeft een WAO-uitkering van 1200 gulden per maand. Lonis houdt het om financiële redenen bij schieten op de baan. Met een tweedehands wapen (de prijs van een nieuwe varieert van anderhalf duizend gulden tot een mille of twintig) kost dat 'm toch al gauw 1000 gulden per jaar. Maar dat heeft hij er wel voor over. „Heerlijk toch, als je na een slechte dag op het werk je frustraties kunt botvieren op de schiet schijf, alsof het de baas is?" Van klassenonderscheid op Berkenhorst willen de twee niks weten, ook al is het contrast met de dames in bontjassen naast hen wel heel groot. „Je kunt het zo duur maken als je wilt", meent Greet Visch, de kleinste van de twee. „Mijn man en ik gaan meestal jagen in Schotland en het oosten van Duitsland. En zeg nou zelf: hockey is toch ook niet goedkoop?" Schieten is net bowlen, meent Visch. „Gewoon gezel lig." Dat blijkt tijdens de demonstratie kleiduiven schieten. De genodigden applaudisseren enthousiast voor Europees kampioen Frank Hasekamp. In rap tempo schiet hij steeds weer de acht patronen uit zijn semi-automatisch geweer leeg op de over en weer vlie gende schaaltjes van aardewerk. Het ene na het ander doosje patronen (35 gulden voor 25 stuks) gaat eraan. De grond ligt al snel bezaaid met groene hulzen en res ten oranje aardewerk (22 gulden voor 25 schoteltjes). „Ik weet niet hoe lui met een uitkering het kunnen doen, zegt toeschouwer Willem Wiebelink als de kampioen staat te herladen. Op dat moment vliegt net een zwerm duiven over het schietterrein. 'Heee, heee, heee!' schreeuwt het publiek de met oorkleppen ge tooide schutter toe, in een vergeefse poging zijn aan dacht te vestigen op het gratis wild dat zomaar langs vliegt. „Pas maar op," zegt de prijsbewuste Wiebelink. „Dadelijk zit er een dure postduif bij waar je 20.000 gulden voor moet dokken." ferdi schrooten Huisdier voelt emoties van de mens vaak haarfijn aan Liefde, haat, eenzaamheid, het zijn gevoelens die de mens zichzelf exclusief toedicht. Dieren, zo is doorgaans de op vatting, zijn niet tot dergelijk sterke gevoelens in staat. Denken kunnen ze niet en heel lang heeft een iedereen ge dacht, dat ze daarom ook geen pijn kunnen voelen. De Amerikaanse auteur Jeffrey Mousaieff Masson van het boek 'Honden houden van mensen' meent echter dat dieren en vooral ons populaire huisdier heel wat meer in hun mars hebben. Talloos zijn de verhellen over wonderbaarlijke uitingen van hondentrouw. Wie kent niet de anekdotes over een hond die na de dood van zijn baas jaren de wacht houdt bij het graf. We tenschappers hebben zich nooit veel gelegen laten liggen aan dergelijke verhalen, want die zijn nu eenmaal moeilijk te controleren. Masson begrijpt dat en heeft niet de pretentie een weten schappelijk boek te hebben ge schreven. Hij kent het weten schappelijk onderzoek van bin nenuit, haalde zijn doctorsbul in het Sanskriet, was psycho- analist en een allerminst onom streden directeur van het Freud-archief. Zijn in Neder land pas verschenen boek 'Honden houden van mensen' ziet er sulliger uit dan de in houd rechtvaardigt. Ook de titel doet het ergste vrezen en de trouwhartige teckel op de om slag belooft al evenmin veel goeds. „Ik hoop niet dat het te leurstelt, want de inhoud is toch wat pittiger." De zongebruinde zestiger ge niet zichtbaar van zijn verblijf in Nederland. Hij voelt zich niet onzeker door de kritiek van on derzoekers op het speculatieve gehalte van zijn boek. Hij ver weert zich door te wijzen op het gebrek aan wetenschappelijk onderzoek. Eigenlijk baseert hij zich vooral op het gedrag van zijn eigen drie honden en op vermeldingen in de literatuur en dan niet eens de vaklitera tuur. Zeker het verwijt dat hij de hond menselijke gevoelens toe dicht, herkent hij. „In hoeverre is de emotie van een hond te vergelijken met die van een mens? We kunnen die emotie wel herkennen. Honden kun nen veel begrijpen, maar ze re deneren als honden en ze den ken dat wij dat ook doen. Dat leidt soms tot vervelende stoor nissen in de communicatie. Maar ik ben altijd onder de in druk van de blik van een hond nadat ik heb gezegd dat hij niet mee mag. Ze begrijpen niet dat dit geen hondenmaatschappij is. Toch is het opmerkelijk hoe vaak ze het bij het rechte eind hebben als het om ónze emo ties gaat." Masson ontkent niet dat er ook agressieve honden zijn. Daar van getuigt het enorme aantal mensen, dat jaarlijks moet wor- Jeffrey Masson: „De hond maakt geen onderscheid. Hij geeft zich volledig." den behandeld voor hondenbe ten. In eerste instantie ontkent hij dat honden ooit binnen de eigen meute bijten. Geconfron teerd met gevallen waarbij de hond wel degelijk binnen het gezin een mens aanvalt en doorbijt, twijfelt hij even: „Ik heb daar niet veel over geschre ven, maar net als verknipte mensen heb je natuurlijk ook verknipte honden. Je moet het zeker niet verhullen. Het is al leen jammer dat niemand daar tot nog toe eens serieus onder zoek naar heeft gedaan." Zoals hij zelf heeft ondervon den is wetenschappelijk onder zoek naar emoties bij dieren heel moeilijk. Iedereen kent ge vallen van uitzonderlijke liefde, maar ze komen zelden voort uit eigen waarneming. Zo zijn er verhalen over honden die zelf moord plegen door niet te eten. Masson zou graag zo'n geval goed gedocumenteerd zien. Hij gelooft dat de verhalen klop pen, maar zijn wetenschappe lijke achtergrond is daar niet te vreden mee. „Ik heb geen boek geschreven over honden maar over emotie. Daarbij heb ik ge bruik gemaakt van mijn drie honden. Er is veel literatuur over honden, maar over het ge voelsleven van de honden is nog nooit een boek geschre ven." Masson gelooft niet in de abso lute verdeling van mensen in honden- of kattenliefhebbers. Zelf heeft hij honden en katten. De meeste mensen met een hond of een kat zijn gewoon dierenliefhebbers. Het verschil is alleen dat katten mensen in hun omgeving lijken te tolere ren en honden zich onvoor waardelijk geven als zijn ze lid van de meute der mensen. „Honden maken het eenzame mensen mogelijk ergens over te praten." Maar in Nederland is de hond op de terugtocht. De regelge ving wordt almaar strenger en een beetje hondenliefhebber gaat zich toch wat sullig voelen met een schepje en een poep- zakje achter zijn aangelijnde hond. Zeker in de stad is er nu eenmaal een groeiende ergernis over hondenpoep en blaffende beesten. Dat blaffen is specifiek iets van de hond. Zijn voorva der, de wolf, huilt slechts als hij alleen is. De schrijver is ervan overtuigd, dat honden om de zelfde reden blaffen. Ook denkt hij dat veel verve lend gedrag van honden voort komt uit verveling. Net als mensen kunnen ze zich te plet ter vervelen. Alleen kropt een hond de gevoelens niet op. Hij uit ze onmiddellijk. „Dat is het mooie van honden. Hun gevoe lens zijn onvoorwaardelijk. Er zit nooit iets anders achter." Wat de Amerikaan nog het meest verwondert is de totale inleving van de hond in de ge dachten van de mens. Hij ver wijst naar de Duitse herders in de concentratiekampen. Dat was een geval van volstrekt slaafse navolging van het ge drag van de baas. „Die honden waren niet antisemiet, maar toch beten ze joden. Dat kan al leen maar als ze het gevoel heb ben hun baas daarmee een ple zier te doen." Honden zijn trouw. Hondenha ters noemen dat graag fijntjes de slaafse onderdanigheid van de hond. Volgens Masson is dat geen slaafsheid. „Honden dis crimineren niet. Ze wijzen nie mand af. Ik heb nog nooit ge hoord van een hond die ie mand in de steek liet. Dat is het mysterie van de hond. Hij maakt geen onderscheid en geeft zich volledig." Helaas, is het sterke inlevings vermogen van de hond ook ver antwoordelijk voor nare bees ten, de pitbulls, de rottweilers. „Tja, de eigenaren zijn vaak van die machotypen die van hun hond een zekere bedreiging voor anderen verwachten. Maar als je zo'n hond opvoedt in een liefdevolle omgeving, wordt het geen rotbeest." nico hylkema ('Honden houden van mensen' verschijnt bij uitgever Vassallu- ci, Amsterdam en kost ƒ39,90.) Nog 257 dagen enhc j nieuwe millennium I aan. Reden voor dea p om in een dagelijkse terug te kijken op bi rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op con ponderende data in< gelopen 100 jaar. Dei week: 19 april 1951:e Miss World-verkiezii april 1903: Carnegie no schenkt geld Vredesp ro< 21 april 1960: Veronifl gint met uitzenden; 210 april 1676: Michield IW ter dodelijk gewond; april 1564/1616: Geb /sterfdag William Sh sse speare; 24 april 1870 trein rukt op. 19 APRIL 1951 Je moet er bij de NederlJfg Vrouwen Raad nog ste« 1111 mee aankomen. De orga die bevordert dat vrouwïn. bewust worden van hun sen, ziet bepaald niet ve hetgeen op 19 april 1951 ijn standkomt. „Het draagt zinnigs bij tot de wereld voorzitter Joke Stam-Lai Jer over de gebeurtenis diei loe dan een traditie wordt. I an deel eigenlijk: het beeld !ad van vrouwen hebben isi mee gediend. Op die 19i iet 1951 heeft in Londen vu gel eerst een officiële Missï ne verkiezing plaats. Tergt sla heid van een groot festn ;en kenman Eric Morley het an* op de proppen gekomet verkiezing - gewonnen Zweedse Kiki Haakonso wordt een groot succes. BBC de Miss World-shi 1959 op de televisie bred de belangstelling enorm "u jaar later kijken er al bijn v tig miljoen mensen naai testen zijn er altijd gewe als ook schandalen deo satie altijd parten spelen Morgen (Miss Engeland n haar wereldtitel terugge ïn blijkt dat ze een ongetro moeder is; in 1980 staat briella Brum (Miss Duits de titel af, als wordt ond ze pornografische films „Dat hele verkiezingsge onbelangrijk om je boos maken", vindt de Vroinf^ Raad. henk ruijl» MENSELIJ be MONICALEWINSKY.de *c Huisstagiaire die preside 2 ton deed wankelen, wilhftv leden achter zich laten er Londen vestigen. „Ze koépc wonen, omdat ze denktd eric mensen hier zoveel aardif lesj gén haar zijn", verteldel sA ky's vriend lan McKellen ndi krant The Times. Lewinsi in Groot-Brittannië een te carrière te kunnen begint als de ex-vrouw van de Bt prins Andrew - 'Fergie'-i [er Verenigde Staten. In deV su Lewinsky zich belaagd do media, die haar afschilde iar een vetzuchtige overseksi j leidster. ;ke de Als bij ons thuis de slaapkamerkant van een relatie ter sprake komt, rept mijn vader doorgaans decent van 'de intimiteit tussen man en vrouw'. Waarop één van mijn zwa gers hem dan gewoonlijk in de rede valt met een term die in bepaalde kringen wordt ge bruikt om de geslachtsdaad te omschrijven. Het zijn vaak de aangetrouwden die het ni veau van een familie omlaag halen. De 'intimiteit tussen man en vrouw' (lees voor andere samenlevingsvor men: mat) en man of vrouw en vrouw) omvat natuurlijk veel meer dan de hierboven in bedekte ter men omschreven activiteit. Maar aangezien het sleutelbegrip wel degelijk is 'samen het bed delen (en je daarvan ook fysiek bewust zijn), grijp ik deze gelegenheid aan om me in sombere zin uit te laten over ontwikkelingen in de Nederlandse slaapkamers. Het begon allemaal met de vast stellingdat wij (mijn vrouwen ik) nadrukkelijk op zoek zijn naar een nieuw bed. Het is in dit ver band goed even te schetsen onder welke omstandigheden wij momen teel de nacht doorbrengen. Dat ge beurt in een grenen ledikant dat wij aan het begin van de jaren tachtig aanschaften toen wegingen samenwonen in zo'n éénsteens ko lenhok dat in onze woonplaats tegen woe kerprijzen als 'zomerhuisje' wordt verhuurd Het tiveepersoonsbed werd (vanwege liquidi teitsproblemen mijnerzijds) bekostigd uit de bruidsschat die mijn partner meebracht en bestond, behalve uit een houten ombouw, uit een matras uitéén stuk en een lattenbo- dem, in het midden ondersteund door een in de lengte geplaatste balk die met twee pootjes op de grond rust. Het geheel - en dat is es sentieel voorde rest van mijn betoog - had en heeft een breedte van 1.40 meter. Het bed doet inmiddels al bijna twintig jaar dienst, met dien verstande dat in de tussen tijd wel het matras, het dekbed en de kussens periodiek zijn vervangenVan buiten ziet het er nog goed uit, maar wie de moeite neemt om er even onder te kruipen, ziet dat er in de loop der tijd wat noodverbanden zijn aange bracht om het verval tegen te gaan. Op de beide kanten waar de balk - die de latten bo dem ondersteunt - aan hoofd- en voetenein de is bevestigd, zijn zakdoeken gepropt om te voorkomen dat het gekraak mijn eigen gesnurk overstemt. Aan mijn kant van het bed moet - om dezelfde reden - elke avond voor het slapen gaan de zijkant even uit de scharnieren worden getild en met een klap weer op zijn plek worden gebracht. Vooral de laatste jaren gaat de aftakeling hard. Dat heeft te maken met de aanwezig heid van twee nazaten, die na het voltooien van de eigen nachtrust bij ons komen buur ten. Dat leidt in de regel tot hevige territoria le twisten die onvermijdelijk beginnen met de vaststelling: „Dit is mijn plek." Eerste voorzichtige marktverkenningen en een representatief onderzoek onder vrienden en collega's heeft inmiddels uitgewezen dat mensen meteen bed van 1.40 meter inmid dels tot de curiosa in de samenleving worden gerekend. Het merendeel van mijn kennissen slaapt in constructies die net zo kamerbreed zijn als het tapijt, waarbij beide partners een dusdanige afstand tot elkaar nemen dat het lijkt alsof aan het andere einde van het ma tras de vlektyfus is uitgebroken. De echtelijke sponde is verworden tot een ligweide waarin men een nachtelijke LAT-relatie tot elkaar onderhoudt. Een vriend vertelde met enige trots dat hij en zijn vriendin onder twee verschillende dek bedden slapen, vanwege de praktische reden dat de één het in de regel kouder heeft dan de ander. (Zelf zoeken wij dat in de aankleding: de één ligt in haar pyjama, de ander in zijn onderbroek). De bewering dat zijn vriendin inmiddels in verwachting is van een tweede kind heb ik maandenlang als fysiek onmoge- lijk afgedaan. En dan de bedden zelf: de nacht wordt doorgebracht in meubilair - met onafhankelijk van elkaar bewegende matrassen, zwevende nachtkastjes en inge bouwde stereo-installaties - dat in mijn be leving tot voor kort alleen geschikt was voor bedlegerige patiënten met ernstige doorlig- plekken. Speciaalzaken waar je nog een ledi kant kunt aanschaffen zonder dat er meteen een gratis kleurentelevisie bij wordt gedaan, hebben de deuren moeten sluiten. De druppel die voor ons de emmer deed overlopen was een recente publicatie over de aankleding van de slaapkamer, waarin wordt gesignaleerd dat 'de in vloed van op Zen geïnspireerde minimalistische woonstij len uit Japanin het nachtvertrek aan het oprukken is, met dekbedsets in combinatie met transparante stofbanen die kunnen worden gebruikt voor vitrage, als wanddeco ratie of als hemel boven het bed. Zolang er nergens met geen woord meer wordt gerept over 'de intimiteit tussen man en vrouw' krijgt bij ons de vervanging van de keuken voorlopig voorrang. DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2