UIT Zwemmers S.G. De Zwetter gaan als vrienden uit elkaar Hans van Roon en zijn passie voor Sunderland Sport SLOOS sport lAANDAG 19 APRIL 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 071-5356463 )e Zwetterpolder, te vinden tussen de dorpen Voorhout i ii Noordwijkerhout, zal er nog wel een tijdje blijven lig- en. Maar de club die haar naam aan dit stuk grond leeft te danken, is na de zomer geschiedenis. Toch leek iet idee zo goed een paar jaar geleden. Want zowel wemclub De Columbiaan uit Voorhout als Zwemver- niging Noordwijkerhout (ZVN) kampten met een tekort f ian vrijwilligers, met name voor de organisatie van wed- trijden. Daarom werd op 1 mei 1996 besloten om de tëdstrijdzwemmers van beide clubs te verenigen in itartgemeenschap De Zwetter. Maar anderhalve maand pa ieleden viel bij De Columbiaan het besluit om ermee te 'i toppen. De zwemmers uit Voorhout en Noordwijker- i:iout starten in het nieuwe seizoen weer onder hun ei- en clubnaam. ,,Maar, we gaan als vrienden uit elkaar", ienadrukt voorzitter Roelof van der Wal. CLUB van de WEEK S.G. De Zwetter 'amen sterker is het logische ootto dat na een jaar voorbe- eiding, werd gekozen. „Beide lubs zwommen altijd al rede- jk, maar hadden daarnaast wel en te klein vrijwilligersbe- tand", vertelt de van ZVN af- omstige voorzitter. „En vrijwil- gers zijn onontbeerlijk bij het lïdstrijdzwemmen. Door die aensen te laten samenwerken, nider één naam dus, konden te vaker wedstrijden organise- i. En dat zou natuurlijk beide clubs ten goede komen." Nadat de verwachte voordelen op een rijtje waren gezet, kon er wor den begonnen met de uitvoe ring van de plannen. „Rob Gorter, een Noordwijker- houter die ook de zwemdiplo ma's heeft ontworpen, maakte voor ons een logo en vervolgens schreven we ons opnieuw in bij de bond. Als één wedstrijd- ploeg: De Zwetter", zegt Van der Wal. Zo'n 85 kinderen tus sen de acht en achttien jaar maakten dat eerste seizoen deel uit van de Startgemeenschap. „En dat was natuurlijk wel even wennen voor ze", zegt Alex Kla ver, lid van de technische com missie. „In het begin zag je ook altijd twee groepjes zitten. De Voorhouters aan de ene en de Noorwijkerhouters aan de an dere kant. Die kinderen moes ten echt nog aan elkaar wen nen." Het duurde niet lang voordat de kinderen van De Zwetter zich één groep gingen voelen. „Na een half jaar heb ben we een enquête gehouden en daaruit bleek dat ze als één club door wilden gaan", zegt Van der Wal. Op dit moment telt De Zwetter zo'n honderd leden. Van hen zijn er slechts acht ouder dan achttien jaar. „Ja, we zijn een echte jeugdvereniging", vertelt de preses. „Maar dat zie je va ker bij het wedstrijdzwemmen. Misschien komt het wel omdat kinderen natuurlijk al op jonge leeftijd beginnen. Op een gege ven moment willen ze dan wat anders gaan doen. Veel oude ren gaan ook vaak waterpoloën. In tegenstelling tot wedstrijd- zwemmen een teamsport en dat is voor die leeftijdscategorie denk ik wat aantrekkelijker. Dan ga je na afloop van de wedstrijd nog even lekker met z'n allen naar de kantine." Op sportief gebied gaat het De Zwetter, zo vlak voor het einde, meer dan goed. De Startge meenschap staat op de vierde plaats van alle clubs binnen de kring Gouwe-Rijnstreek. „En dat is best leuk voor twee van die dorpies." Voor het ene 'dorpie', Noord- wijkerhout, kwam het bericht van De Columbiaan om niet verder door te gaan met de Startgemeenschap als een grote en onaangename verassing. „Je zou kunnen zeggen dat we er voor negentig procent van uit gingen dat we als De Zwetter aan het nieuwe seizoen zouden beginnen", zegt Van der Wal. „Maar helaas. De Columbiaan wilde weer zelfstandig gaan wedstrijdzwemmen." Alex Kla ver, afkomstig van de Columbi aan, kan wel aangeven waarom de Voorhoutse club besloot weer haar eigen weg te gaan: „Het was een moeilijke beslis sing. Maar over het algemeen bleek er niet veel veranderd. Zo is de werkdruk niet afgenomen, ondanks het feit dat we meer mensen hadden, omdat we nu eenmaal meer wedstrijden gin gen organiseren. Daarnaast bleek het niet gezamenlijk trai nen een groot gemis." Hoewel de Noordwijkerhouters het niet op alle punten eens zijn met de uitleg van De Co- Roelof van der Wal (links, T-shirt verkeerd om 'want dan zie je de naam beter') en Alex Klaver. lumbiaan, kunnen de twee clubs nog prima met elkaar door één deur. „We hebben het geprobeerd, maar het is niet zo uitgepakt als we hadden ge hoopt. En dat is natuurlijk jam mer", zegt Klaver. Beide clubs zullen sportief gezien een stapje terug moeten doen in het nieu we seizoen. „We zwemmen nu als De Zwetter in de landelijke C-klasse. Volgend seizoen zal ZVN uitkomen in de districts klasse", zegt Van der Wal. Op welk niveau De Columbiaan zal worden ingedeeld, is nog niet duidelijk, maar wellicht kunnen de Voorhouters wel in de lan delijke klasse blijven. Klaver: „Op dit moment is dat nog las tig in te schatten. Volgend sei zoen zullen we weer moeten ontdekken wat onze plek is." Bij De Columbiaan zijn ze mo menteel druk bezig om de orga nisatie opnieuw in te delen. „We willen vooral proberen om de kinderen, na het diploma- zwemmen, binnen de vereni ging te houden", vertelt Klaver. „En binnenkort krijgen we een eigen clubhuis, dus daar gaat ook nogal wat tijd inzitten." Bij ZVN staat de organisatie voor het nieuwe seizoen al. „Binnen de Startgemeenschap is onze vereniging gegroeid, zowel bij het aantal zwemmers als bij de vrijwilligers", zegt Van der Wal. „Het is natuurlijk heel jammer dat De Zwetter ophoudt te be staan, meer we kunnen gezond verder. En we zijn een ervaring rijker." tekst raymond grimbergen foto's henk bouwman TEAMvan de WEEK Minioren Eigenlijk noemt niemand ze 'minioren', de groep wedstrijdzwemmertjes tot twaalf jaar. Vaker worden ze aangeduid als de Speedo-jeugd, naar de ge lijknamige wedstrijden die voor deze leeftijdscategorie worden georganiseerd. „Speedo is de sponsor van de bond, dus vandaar dat ook de wedstrijden die naam hebben gekregen", legt Anita van der Wal uit. „Zo'n dertig jaar geleden heette het de NOS- wedstrijden, omdat dat toen de bondsponsor was. Als je het goed had gedaan, moest je snel naar huis. omdat je dan misschien op de tele visie zou komen. De trainer/coach van de ongeveer dertig kinderen tellende groep weet nog goed dat de Voorhoutse en Noordwijkerhoutse zwemmertjes even aan elkaar moes ten wennen toen ze als De Zwetter gezamenlijk aan wedstrijden meegingen doen. „Maar inmiddels is de Speedo-jeugd een hechte groep geworden. Het was daarom ook niet makkelijk om te vertellen dat ze het volgend seizoen niet meer samen met de Voorhoutse kinderen zullen zwemmen." „Stom", vindt de elfjarige Marloes het. „We zijn toch vrienden van elkaar ge worden en nu gaan we weer uit elkaar. Hoe zal ik het zeggen: de jongetis heb ben de jongens en de meisjes hebben de meisjes. Het is gewoon altijd erg leuk. Ook Iris vindt het 'niet echt leuk' dat ze apart verder zullen gaan. Want vooral op het zwemkamp in Duitsland hebben ze erg met elkaar gelachen. „Ik heb ook weer erg veel zin in het volgende kamp. Vooral omdat er dan ook altijd andere verenigingen bij zijn." Toch heeft Van der Wal er vertrouwen in dat de kinderen elkaar opnieuw ont moeten. „Bij wedstrijden zullen ze elkaar wel weer tegenkomen. En dan zal het echt niet zo zijn dat ze aan de andere kant van het bad gaan zitten. Het is misschien alleen vreemd dat ze dan niet meer in dezelfde T-shirts rondlopen. Ondertussen blijven Marloes en Iris hard trainen. Want Iris wil graag met haar vriendinnetje naar de Olympische Spelen. „Maar dat schrijf je niet op hoor!", lacht de elfjarige. Naam: S.G. de Zwetter Oprichtingsdatum: 1 mei 1996 Ledenaantal: honderd, van wie acht senioren Contributie: 260 gulden per jaar (de Columbiaan) of 28 gulden per maand (ZVN) Ledenaanmelding: 0252- 214024 (Hanneke Vink, de Columbiaan) of 0252-373670 (Hannie Witkamp, ZVN) Hoogtepunt: twee keer kringkampioen bij de Speedo-jeugd Dieptepunt: het opheffen van de startgemeenschap, aan het eind van dit seizoen ei Mi van ©[i week krijgt sportmaleriaal aangeboden aoor: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ERTUSSENIN C Sunderland behaalde dit weekeinde de titel in de En gelse First Division, nadat eer der al promotie naar de Pre mier League was gerealiseerd. De club zegevierde vrijdag avond met 3-1 bij Barnsley. Omdat 'concurrenten' Brad ford en Ipswich zaterdag verlo ren, kon het kampioensfeest losbarsten. Het zijn hoogtijda gen voor Rotterdammer Hans van Roon. Idolaat van Engels voetbal en verliefd op FC Sun derland. Een passie die hem ooit naar het Britse eiland deed verhuizen. Rotterdammer Hans de Roon is zo maf van Engels voetbal, dat de Engelsen er nauwelijks woorden voor hebben. Heel Sunderland kent Hans, weet zijn Engelse maat Alan Hogg. Als hij hier zijn favoriete lunchroom binnenkomt, dan wordt hij ontvangen als een held die zojuist geholpen heeft de oorlog te winnen. En als je daarna een stukje met Hans gaat wandelen, dan is het een en al pas inhouden en gedag zeggen." De verbinding met Sunderland vindt z'n begin in het midden ran de jaren vijftig. Sparta speelt in Rotterdam een vriendschappelijke wedstrijd legen Sunderland. Bij Hans be gon destijds iets te gloeien toen hij de aankondiging las. S-u-n- i-e-r-l-a-n-d, wat een mooie naam! Naar de wedstrijd zelf ging hij niet. Te jong en geen centjes. Hans werd gemeenteamtenaar en Feyenoord-supporter, maar aan de overkant van de Noord zee zongen voor hem steeds luider de Sirenen. Engels voet hal the best there is'. Op 27 de cember 1965 was het zover. Hans woonde zijn eerste Engel se wedstrijd bij: Tottenham Hotspur-Sheffield United. Hij is nu ruim driehonderd wedstrijden (waarvan 138 van Sunderland) verder. Hij be zocht zo'n tachtig van de 92 Engelse 'football grounds'. Op 31 oktober 1978 richtte hij een vereniging op die een aantal gelijkgestemde mafketels uit Nederland een 'thuis' gaf: The Continental Society for people .interested in British football. Afgekort: The Continentals of Tals. Het gedenkboek ter gelegen heid van de twintigste verjaar dag van de Tals laat tal van wondere feiten lezen. Zo was ene Ruud Vermeer in 1985 het eerste lid dat op alle 92 'grounds' een competitiewed strijd had bijgewoond. Eric van Dorp liet zich als gulden Tal noteren toen hij op 20 april 1987 samen met Hans de Roon de prestatie leverde om op één dag - 's morgens weg, 's avonds terug - drie Engelse wedstrij den te bezoeken. Het mooiste Feit der feiten wordt ook ge meld: Hans de Roon maakt in 1994 de ultieme Tals-droom waar: hij verhuist naar Sunder land. Die verhuizing zal uiteindelijk niet lukken, maar dat terzijde. Is het nog te bevatten? Natuur lijk, De Roon werd door om standigheden al op zijn 50ste gepensioneerd, is vrijgezel, heeft geen kinderen, en kan zijn leven zelf indelen. Maar toch: is zijn passie dwaas, prachtig, te ver doorgeschoten of heeft hij gehoor gegeven aan een alles overstijgend ideaal? „Het heeft met een gevoel te maken, met de fascinatie voor historie, voor een bepaalde sfeer, een geur, een land, voor gewoontes en gebruiken. En gels voetbal is een beleving, die altijd véél verder gaat dan al leen de wedstrijd en de stand op de ranglijst. En dat geldt ze ker voor Sunderland. De club speelt nu nog in de eerste divi sie, maar komt volgend seizoen uit op het hoogste niveau. Ei genlijk is het een soort FC Den Bosch. Maar dan wel vrijwel ie dere thuiswedstrijd in een uit verkocht stadion, zo'n 41.000 toeschouwers en dat is even andere koek." Hans van Roon is steevast bezoeker van het Stadium of Light De ploeg - met rechts speler Kevin Ball - is kampioen in de Engelse First Division. FOTO AP ook meteen ontmoeten." De hechte vriendschap stoelde op al het moois dat Alan over Sunderland te vertellen had en dat Hans gulzig in zich opnam. Verhalen over de tijd dat de AFC Sunderland nog niet in het Stadium of Light speelde, maar Roker Park als thuisbasis had. Een smoezelige, nostalgische voetbalbak die lag ingeklemd tussen kleine huisjes in de vroegere mijnwerkers wijk. Op dc dag van Sunderland een thuiswedstrijd speelt, is Hans gewoon om eerst echt Engels te ontbijten. In juist die ene lunchroom en nóóit een ande re. Krantjes lezen, praten met Jan en alleman over voetbal. Dan kuierend naar het stadion, met de supportersclub als tus senstop. Vroeg bij het Stadium of Light. Hans wil alles meema ken. De aankomst van de spe lers vooral, ook de spelers van de tegenstander. Als daar ten slotte een Nederlander bijzit, dan wil Hans 'm spreken Wij vragen de Roon naar zijn 'Grote Dilemma'. Waarom woont hij niet meer in zijn Sunderland? Eind 1998 keerde hij naar Nederland terug. Het ging niet meer zoals hij wilde. Zijn 'toch behoorlijk goede pensioen' devalueerde met de stijging van het pond. Ondanks vrienden en bekenden voelde hij zich soms erg alleen. „Ik be gon mijn thuisfront te missen, zeker mijn muziekmaatjes van de George Formby Club." Par don? Hans blijkt ook een ver woed bespeler van de ukele- banjo. Kan niet zonder banjo- spelen met anderen. Zoals bij het Oude Stijl Jazzfestival in Breda. „Misschien vind ik mu ziek nóg belangrijker dan voet bal. Toch, zonder Sunderland kan ik niet. Al betekent dat dat ik steeds met die rotboot van IJmuiden naar Newcastle moet. Zestien uur heen, zestien uur terug." Alan Hogg koestert een grote zelfs was komen wonen om Dat iemand dat kon opbren- beste voetbal kan zien, die bewondering voor De Roon. dicht bij zijn club te kunnen gen! Juist iemand uit Neder- komt dan naar Sunderland! „Toen ik hoorde dat Hans hier zijn, geloofde ik mijn oren niet. land. die thuis iedere week het Ongelooflijk! Ik wilde Hans dan gpd-verslaggever frans happel GESPROKEN Vader lohan Seedorf over de boete van 70.000 gulden die Clarence kreeg na een vechtpartij bij Real Madrid: „Ik weet niet dat hij een boete heeft gekregen, daar heb ik niets over gehoord. Idem over Clarence en het Ne derlands elftal: „Zijn problemen kwamen voort uit de gebrekkige leiding van Guus Hiddink. ledereen weet dat onder Hiddink geen strakke leiding bestond. Steven Rooks in de Volks krant: „Juist in mijn nieuwe functie als ploegleider merk ik heel goed hoe belangrijk praten is. Zwij gen, opkroppen, het leidt alle maal nergens toe. Een privé - probleempje, hoe onschuldig ook, kan een enorme weerslag hebben op de prestaties. Interim-trainer Jurrie Koolhof in Voetbal International: „Door het Bosman-arrest heb ben ze langjarige contracten en een aantal heeft zo'n mentaliteit van: trainer, wat lui je nou? Mij maak je de zeik niet lauw, ik krijg mijn geld toch wel en an ders ga ik naar een andere club." Idem: „Als je er niks van zegt, ruimt niemand de rommel op, laten ze de ballen en pilonnen gewoon achter. Daar hebben we toch een materiaalman voor? Onzin. Het gereedschap waarmee je werkt moet je zelf verzorgen. Sparta-trainer Ian Everse in VI: „Ik zou niet goed in de groep liggen. Natuurlijk heb ik fouten gemaakt, maar is het niet lo gisch dat ik niet open ben naar bepaalde spelers als alles wat bij Sparta gebeurt een dag later al bij mijn voorganger (Hans van der Zee, red) terechtkomt? En als die er dan ook nog dankbaar gebruik van maakt en iedereen daarover informeert, wordt het werken mij wel heel erg moeilijk gemaakt. Hans van der Zee in VI: „Ik ben, om mijn opvolger het werk makkelijker te maken, sinds mijn ontslag geen enkele keer meer op Het Kasteel ge weest. Yassine Abedllaoui over trai nen bij Rayo Vallecano in VI: „Tijdens de voorbereiding zaten we twee weken op en een berg. Drie keer per dag trainen, waar onder trimmend berg op berg af, onder de hete zon. Man, na die weken was ik klaar voor de Olympische Spelen... Idem, over trainen bij Willem II: „De zwaarte van de trainingen geschiedt in overleg met de me dische staf. Terwijl alle clubs kampen met blessures, hebben wij er niet een. Iedereen heeft een ijzersterke conditie. Daarom pakken we tegenstanders vaak in het laatse halfuur. Foppe de Haan in VI: Winnen van een tegenstander is voor mij iets heel anders dan winnen van de elementen. Schaatsen is naar mijn idee een oervorm van bewegen. Veel mooier dan lopen of fietsen. In de ijstijd werden de mensen waarschijnlijk geboren met de schaatsen onder. Idem over de populariteit van Abe Lenstra: „Toen hadden ze ook een trai ner, hoor. Ene Dalhuyzen. Vol gens de overlevering een fantas tisch goeie. Maar van hem heeft nooit meer iemand gehoord. Zo i hoort het ook te zijn. Dat is het noodlot van de trainer. Bestuurslid technische zaken Rob Baan van Feyenoord in NRC Handelsblad: Door ons succes is de Neder landse voetballer weer populair geworden. Daardoor vliegen de prijzen nu omhoog. Het zijn de wetten van de natuur. Michael Boogerd in Sport- Ik ken renners die wanneer het regent of wanneer het maar twee graden is, thuisblijven. Die hebben clan gewoon geen zin om te trainen. Ik trek dan een extra jack aan en ga op de fiets zitten. Idem: „Zo kweek je mentaliteit. En daarna heb ik een grenzeloos voldaan gevoel over mezelf. Want op zo'n dag heb ik meer gedaan dan de ander. Dan ben je dus beter. Idem: „De ontwikkeling van een Jan Ulrich is voor mij niet te verklaren. Hij is zo dik nu. Mega- dik."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23