1PORT Maase in één klap marathontopper Er moest er weer eens eentje beter zijn itzetting dreigt voor Obiku Wassenaar: kansen Maase in Sydney Kosgei verrassende winnaar in Rotterdam Marathon martelgang voor Irma Heeren iwillem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 ebroken neus Fowler ie RPQQL? Voetballer Robbie Fowler heeft gisteren een g 12 ineus opgelopen. Hij werd aangevallen in een hotel in Liver- i)|. De politie arresteerde twee man. De aanvaller van Liver- olzit momenteel een schorsing van zes wedstrijden uit. Die •H ihij op in twee wedstrijden. In het duel tegen Chelsea schold Le Saux uit. Daarvoor laeeg hij twee wedstrijden straf. Tegen crton vierde hij een doelpunt door snuivend over de achter- te kruipen. Daarmee reageerde hij op roddels over cocaïne- a «uik. De bond schorste hem daarvoor vier wedstrijden. T rj; jdien kreeg hij de recordboete van 103.000 gulden. [atthijsse passeert Brouwer gSi Zeilster Margriet Matthijsse is de Voorhoutse Carolijn luwer in de strijd om een olympisch startbewijs gepasseerd, juwer ging na een wedstrijdenreeks voor de kust van Palma Mallorca in de Europe aan de leiding, maar op de eerste dag la1 ide olympische week van Hyeres profiteerde Matthijsse van stormachtige wind die over de baan waaide. Carolijn Brou- rscoorde een tweede en een zevende plaats. De wedstrijden ren nog tot komende vrijdag. In de Soling sloeg het noodlot or Team Heiner (met Alphenaar Peter van Niekerk) toe. Nog driehonderd meter na de start brak de mast. Ege voor Haarhuis en Kafelnikov lona» Paul Haarhuis heeft met zijn Russische dubbelpart- rjevgeni Kafelnikov het toernooi van Barcelona gewonnen, iduo, als tweede geplaatst, was gisteren te sterk voor het Ita- inse koppel Massimo Bertolini en Cristian Brandi: 7-5 6-3. mi (ironel tweede in openingsrace ukat Tom Coronel is in zijn eerste Formule Nippon-race in ian als tweede geëindigd. De 27-jarige coureur uit Huizen dop het circuit van Suzuka een sterke race. Op het natte fpl S>dek passeerde alleen Motoyama hem. Coronel wil dit jaar in 'tm ilapanse equivalent van de Formule 3000 goed presteren om Formule 1 te bereiken. fscheid Gretzky met nederlaag york Voor de laatste maal stroomde zondag de Madison jare Garden in New York vol voor ijshockeyer Wayne Gretz- De Canadees, bijgenaamd 'the great one', nam afscheid na iindrukwekkende loopbaan van 21 jaar. Het lukte hem niet i 18.000 fans te verwennen met een zege. Zijn New York Ran- s verloren met 2-1 van de Pittsburgh Penguins. Toch zou etzky zichzelf niet zijn als hij niet een van zijn records op de reep wist aan te scherpen. De enige goal van New York kwam stand na een assist van zijn hand. In zijn carrière bereidde ;tzky in totaal 1963 treffers voor. Zelf schoof hij de puck 894 al in het net. Leidse gangmaker sensatie in Rotterdam „Een eitje eigenlijk, zo'n marathon". Gegrepen door het succes kwam de doorgaans schuchtere Kamiel Maase gisteren helemaal los na de Rotterdam Marathon. De Maashaas(zijn eigen vondst) was de sensatie van de wedstrijd door als gangmaker door te lopen naar een toptijd van 2.10.10. Alle Nederlandse ogen waren in Rotterdam gericht op Van Hest, die zich met spectaculaire races en goede resultaten al maandenlang opwierp als kroonprins van het Nederland se marathonlopen. De Tilbur- ger trad in zijn tweede mara thon aan tegen de behoedzame Bert van Vlaanderen en ging weg op het Nederlands record van Gerard Nijboer, 2.09.01. Van Vlaanderen stapte echter uit met kramp en een giganti sche blaar remde het tempo van Van Hest. Met iedere kilo meter klonk daardoor de vraag luider: „Maase loopt nog, hij zal het toch niet echt doen?" Kamiel Maase kon deze ma rathon niet uitlopen, wisten alle wilmar kortleever Pas woensdag werd Maase aan getrokken om vijftien van de 42,195 kilometers lang tempo te maken voor de kopgroep. Dat werden er 35. En dus: „Dan ben je wel een grote lui als je na 38 kilometer niet doorloopt." De man met de hamer sloeg toe, maar dat Greg van Hest hem dertig meter voor de streep nog inhaalde voor plaats elf deed niet ter zake. Olympische kwali ficatie was een feit, een mara thonloper opgestaan. Maase is 27 jaar oud en met de twee jaar jongere Van Hest vormt hij een nieuwe lichting: „Een mooie stunt, toch?" Obiku moet zich donder- melden bij de vreemdelin- B lolitie. Als de Nigeriaanse i van AZ dan geen ticket een andere bestemming of bezwaarschrift bij zich I, kan hij het land worden ?zet. Volgens directeur Jan lergaat het om een formele itie. Trainer Willem van oei egem: „Maar het zijn wel irgen van een voetballer wie ik dagelijks moet wer- Het duurt bovendien al maanden." zij j zijn terugkeer uit Japan, Kasper, is er een verkeerd lo4isten)stempel in het pas- eta„ van Obiku gezet. Waar hij op 22 april verplicht is land weer te verlaten. De rk« riaan, getrouwd met een htl erlandse en momenteel woonachtig in Rotterdam, heeft van AZ juridische bijstand ge kregen om het geschil met de vreemdelingenpolitie op te los sen. Kasper voorziet geen pro blemen. Volgens Van Hanegem heeft de donkere spits nogal te lijden onder de gang van zaken. De trainer probeerde zijn spits ook enigszins te helpen door hem onder alle omstandigheden het vertrouwen te geven en in de basis te laten starten. Obiku speelde negen wedstrijden van af het begin, maar begon zater dagavond tegen De Graafschap toch op de .bank. „Toen hij me vrijdag die brief van de vreem delingenpolitie liet zien, besloot ik dat het geen zin had om hem te laten spelen", zei Van Hane gem. Na de rust kwam Obiku afs invaller binnen de lijnen en scoorde hij zijn eerste doelpunt in Alkmaar. wilmar kortleever De pupil liep de meeste spec taculaire wedstrijd uit zijn at- letiekcarrière en de coach zat thuis. Op de bank zat Bram Wassenaar gewoon voor de televisie. Te kijken naar vijf tien kilometer haaswerk van zijn pupil en zich, kilometer na kilometer, steeds meer te verbazen. „Het is achteraf maar goed dat ik er niet was", denkt de Voorschotenaar, die zijn eigen marathontijd van 2.21.50 en het clubrecord van Leiden Atletiek verbrijzeld zag worden. ,,Ik had waarschijn lijk op 25 kilometer al gezegd dat het genoeg was." In Rotterdam maakte Maase zich nog zenuwachtig over de reactie van zijn trainer. „Sorry hoor", waren na de race de eerste woorden via de mobiele telefoon. De vrolijke reactie van de andere kant: „Jou ken ik niet meer." Een hilarisch gesprek: „Ik zal nu maar rust nemen morgen?" In werkelijk heid is Wassenaar trots: „Hij is een uitzonderlijk talent, we wisten natuurlijk best dat hij zoiets moest kunnen. Maar dan in 2002 of zo." De vraag wat nu te doen dringt zich op, want Maase mag in Sydney 2000 maar ook komende zomer bij de wereld kampioenschappen in Sevilla al op de 10.000 meter én de marathon starten. Marti ten Kate wilde dat nog wel eens combineren - en niet zonder succes. „Komende zomer wordt het gewoon de 10.000 meter", melden Maase en Wassenaar in koor. Over de marathon in 2000 denkt Was senaar positiever. „We moe ten het er nadrukkelijk over hebben. We trekken ons plan waarschijnlijk met wat we in Sevilla zien op de tien en de marathon. Maar ik denk nu dat hij op de marathon meer kans zou kunnen maken." kenners. Hij traint er niet voor, loopt nooit langer dan één uur en drie kwartier. De recent ge slaagde limietpoging over 10.000 meter zat nog in de be nen. Tot woensdag was er bo vendien geen enkele sprake van Rotterdam en dus draaide Maa se vorige week zijn gewone trai ningen, snelheidswerk op de baan bijvoorbeeld. Uit den bo ze, volgens de boekjes. Erg veel van de noodzakelijke koolhy draten bevatte het dieet in de marathonvoorbereiding ook niet: een entrecötje met patat op de zaterdagavond. Een topmarathon loop je vol gens de leer ook ingehouden, zoveel mogelijk krachten spa rend: verscholen achter hazen die drinkbussen aanreiken en doorgeven hoe het staat met de tussentijden. Precies het vuile werk dus dat Maase meer dan dertig kilometer lang volhield. „Ik keek af en toe en ze leken wel tevreden", aldus de man die daarop besloot daar dan maar mee door te gaan. Tegenover alle 'fouten' van de voorbereiding stond daar mee één doorslaggevend voor deel: de magische marathon le verde Maase geen greintje spanning op. Niets van de druk die mensen veel te hard doet gaan of juist doet verkrampen „Ik wist eigenlijk pas op 38 kilo meter dat ik hem uit zou lo pen", meldde hij achteraf wat laconiek. De hele tocht was één grote toevalstreffer: „Oorspronkelijk zou ik vijftien kilometer hazen, als het heel goed ging 21. Julio Rey kwam naast me lopen, een vriend van me. Of ik hem kon helpen het tempo hoog te hou den. Later liep het niet met de andere hazen, het leek wel alsof ze geen zin hadden. En dan zit je ineens op dertig kilometer, 31, 32, zelfs 35." Tweemaal wordt in die fase het adetenho- tel gepasseerd, een uitnodiging die Maase naast zich neerlegde: „Maar dat had ook weinig zin. We moesten 's ochtends al uit- checken. Die laatste kilometers deden pijn, maar dit was het doorbijten wel waard." Begeleiders op de motor wer den door Maase voor proble men gesteld: bondscoördinator Gerard Nijboer vroeg vooral of hij wel wist wat hij deed. Mana ger Jos Hermens durfde doorlo pen evenmin aan te bevelen maar zorgde met zijn ervaring in de slotfase wel voor de be langrijke volle bidon met vocht. Maase had onderweg vooral drinken doorgegeven. Maase: „Die bidon moest ik helemaal leegdrinken en dat is waar schijnlijk mijn redding ge weest." Van Hest geloofde intussen zijn oren niet toen hij op 35 ki lometer hoorde dat Maase nog in de wedstrijd was, zelfs meer dan een minuut vooruit: „Ach nee joh, dacht ik, die is op het parcours aan het uitlopen." Maar toen hij in de verte het witte shirt ontwaarde, ging hij tot het allerdiepste en jaagde op de 'haas' om toch beste Neder lander te worden. „Want het zal me toch niet gebeuren dat ik hier anderhalf jaar aan het trai nen ben en dan ineens weer tweede wordt, net als vorig jaar met Bert van Vlaanderen." Maase is in één klap de vierde Nederlandse marathonloper ooit geworden, achter Nijboer in 1980, Marti ten Kate met 2.10.04 in 1989 en Greg van Hest drie tellen voor hem. Er zijn snellere debutanten ge weest (de Spanjaard Gomez in Rotterdam '97 2.07.54), er wa ren ook snellere hazen (de Belg Rousseau in Rotterdam '94 2.07.51). Maar de combinatie is uniek. „Ik weet nog niet precies wat ik gedaan heb", herhaalde een nog opmerkelijk fris ogen de Maase tot lang na de finish. „Ik denk ook niet dat het per se de rest van het seizoen verpest heeft. Na de wereldkampioen schappen in Athene had ik meer pijn in mijn voeten." In ieder geval heeft Maase zich in Rotterdam passend ge revancheerd op Nijboer, die hem kort na aantreden bij de atletiekunie nog te lang en te zwaar had genoemd voor een marathonloper. Nijboer: „Daar was ik al op teruggekomen om dat mama Maase me veront waardigd had gevraagd hoe ik haar zoon met 65 kilo zwaar had kunnen noemen." De be langrijkste vraag die Nijboer nu nog heeft, slaat op de toekomst: „We zijn er natuurlijk nog niet, want zowel Greg als Kamiel moeten natuurlijk 2.08 kunnen lopen. Maar het plannen van een goede marathon is het moeilijkste dat er is." Dat laat ste lijkt echter wel voorbehou den aan Bram Wassenaar, die zijn pupillen nu ook blijkt te kunnen voorbereiden op wed strijden die niet op het pro gramma staan. 2 bo-ploeg grijpt ook in Luik-Bastenaken-Luik naast hoofdprijs 3ANIERINK K rner twee Michael Boog- noemde het 'lullig', num- drie Maarten den Bakker nig aandringen 'een beetje Maar ze hadden moeite ie negatieve kwalificaties. 25. rlijk was het heel erg verve- dat hun Rabobank-ploeg tevergeefs had gedomi- fd. En tuurlijk was het balen it er weer niet meer in zat dan weede plaats, de zestiende gel lit seizoen. „Maar als het op een knullige manier was ian", zei Boogerd. En dat dus niet zo. Daarvoor was demonstratie van winnaar erend. le Waalse Pijl was het Mi- Bartoli die dwars lag, gis- in Luik-Bastenaken-Luik erde de klassieke kwelgeest de Rabobank naar de naam Jc Vandenbroucke. En dus je ploegleider Adri van welingen na afloop den wie zal het komende zater- in de Amstel Gold Race .We zijn hier twee, drie, [en zeven. Maar over een kunnen we even goed nog met lege handen staan", iteerde de Brabander "er. Al liggen de kaarten de kracht van het collectief iets beter, wist Maarten Bakker. „De Gold Race is een tactische koers, daar je met een sterke ploeg doen dan hier. I lier wint wn de sterkste." En Boog ie kunt hier wel met tien J gmakkers vooraan zitten, "eentje sterker is, dan ben jj] ^kansloos." is het huidige dilemma de Rabobankploeg. De je-mannen rijden stuk voor stuk de pannen van het dak. „Maar we missen gewoon ie mand met de jump van een Bartoli of een Vandenbroucke", moest zelf de toch redelijk ex plosieve Michael Boogerd er kennen. En dat was gisteren nodig. Want aan zijn vorm had het niet gelegen. „Ik was super vandaag, geen excuses." De Nederlandse kampioen toonde bovendien aan geleerd te heb ben. Wilde hij tot voor kort nog wel eens teveel smijten met zijn krachten, gisteren spaarde hij die op voor de beslissende mo menten. „Dat kun je alleen als je echt top bent. Dat was ik vandaag. Echt, kunnen wach ten tot de laatste vijf kilometer, dat geeft een heerlijk gevoel." Het was een moedige poging, op die laatste echte klim, de St. Nicolas. „Ik was effe alleen vooruit, in de finale van de zwaarste klassieker ter wereld. Ja, dan gaat er wel even wat door je heen." Maar hij wist dat er zeker nog eentje zou komen. En hij wist ook wie. „Vanden broucke was gewoon super vandaag, dat kon je op de La Redoute al zien. En toen hij la ter Farazijn op kop liet rijden naar die laatste klim, wist ik dat Vandenbroucke het nog een keer zou proberen." Zo gebeur de. Op dat moment werd de aanwezigheid van veel ploeg maats in de finale in één klap nutteloos. „Het was vanaf dat moment gewoon een individu ele tijdrit naar boven." Daarom ook had Van Hou- welingen opdracht gegeven niet te wachten tot die laatste klim. De andere Rabo-renners moes ten aanvallen op het vlakke stuk er naar toe. Aebersold probeer de het en Den Bakker sloop mee bij een poging van Bettini, maar het mocht allemaal niet baten. rotterdam gpd „Je ziet 't. Met al dat regiewerk, daar komt toch niets van", lachte Jos Hermens. De 'racedi- rector' van de marathon van Rotterdam doelde op de ver bluffend sterke haas Kamiel Maase, maar het had evengoed op winnaar Japhet Kosgei kun nen slaan. Want zoals zo vaak kwam de winnaar uit onver wachte hoek. Niet Fabian Ron- cero, op wie de regie was afge stemd, maar een Keniaan van 31 jaar, die drie jaar geleden niet eens schoenen en kleren had om te trainen, ging op de Coolsingel na 2.07,09 uur jui chend als triomfator over de meet. De regie werkte wel bij Tegla Loroupe, maar perfect was het ook niet. De Keniaanse lichtge wicht ging immers voor een verbetering van haar wereldre cord (2.20,47), maar strandde op 2.22,50 uur. „Waarom heb ik mijn record hier een jaar gele den toch zo scherp gesteld", had ze zich tijdens de race al af gevraagd. „Ik zeg het niet graag, maar het lukte vandaag gewoon niet. Het was koud, winderig. Ik kon het maar niet warm krij gen. Voor de rest was alles per fect geregeld, dus wil ik ook niet zoeken naar een excuus", aldus Loroupe. Evengoed verbeterde ze de beste jaartijd van Joyce Chepchumba (2.23,23), luttele uren eerder in Londen gelopen. Ook bij de mannen ging het sneller dan in Londen, rivaal van 'Rotterdam' in de strijd om de titel 'snelste marathon'. Liefst vijf atleten doken in Rot terdam onder de grens van 2.08 uur. Met dank aan Kamiel Maa se. Favoriet Fabian Roncero dankte hem met nadruk. „Vijf tien kilometer was de bedoe ling, maar hij trok zelfs dertig kilometer door in het gewenste tempo", verbaasde de Span jaard zich. Michael Boogerd gaat nog op kop tijdens Luik-Bastenaken-Luik, De Italiaan Rebellin voert de achtervolgers a Toch weigerde men bij Rabo goed, ik ben niet iemand die ook wel een beetje lullig, twee- heel erg teleurgesteld te zijn. echt makkelijk wint, dus ben ik de en derde. Maar het is wel de Den Bakker: „Iedereen doet net heel blij met deze derde plek." zwaarste klassieker." of het allemaal zo gemakkelijk Boogerd was dat ook met zijn Om na enig nadenken toch is. Als je op dit niveau drie pro- tweede. „Ik ben strijdend ten een heel klein beetje te balen, cent minder bent, wint iemand onder gegaan. Ze zeggen dat de „Ik begin me steeds meer te anders. Met deze benen kan ik tweede plaats de meest on- realiseren hoe dicht ik er bij de Gold Race winnen. Maar dankbare is. Misschien oogt het was. Maar er moest er weer eens eentje beter zijn." Ook ploegleider Van Houwe- lingen schetste de veranderde verhoudingen. „Vorig jaar werd Michael hier vijfde en stonden we te springen van geluk. Nu wordt hij tweede en zijn we een stuk minder blij." Ze had de marathon al een paar keer in de voorbereiding vervloekt. Ze zal hem ook on derweg regelmatig hebben verwenst. Voor Irma Heeren draaide haar debuut op de klassieke afstand uit op een Rotterdamse martelgang. Met een tijd van 2.35.53 faalde ze voor haar olympisch examen. Een test waarvoor ze tot en met de 30 km-markering nog cum laude leek te gaan slagen. Voortdurend liep ze tijden die duidden op een finish in de 2.29 uur. 'Een koud briesje' maakte echter een einde aan alle illusies. „De bovenbenen verzuurden finaal. Ik kon het ene been amper nog voor het andere krijgen", verzuchtte ze na afloop. Gebrek aan erva ring brak Heeren lelijk op. „Het lichamelijk aspect heb je niet in de hand. Echt teleurge steld ben ik niet. Volgend jaar beslist weer een marathon. Een nieuwe kans. Een nieuwe poging in de aanloop naar Sydney." Hfl| Kamiel Maase is bezig aan zijn opmerkelijke prestatie. Hier voert hij de kopgroep nog FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17