'Troost bij een intuïtieve massage' Doofblinde vaak eenzaam Gezondheid Altijd maar die jeuk. MAANDAG 19 APRIL 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- „Ik ben er al weer; zo ziet u me nooit en zo ben ik er elke keer. Het was gewoon niet langer uit te houden, steeds maar weer die jeuk van onderen, ik word er naar van. "Al pratende heeft Marjo de Vries haar jas uitgetrokken en is gaan zitten. Terwijl ze haar jas ophangt, kijk ik in het dos sier. Inderdaad, de laatste maanden is Marjo regelmatig op het spreekuur geweest, terwijl ik haar daarvóór zelden of nooit zag. Ze is een gezonde jonge vrouw van 25 jaar, komt zo nu en dan voor een kleine klacht en belt eens voor een pilrecept. Ze gebruikt de pil vanaf haar zestiende jaar - aanvankelijk om de menstruatie te regelen, en de laatste tijd ook als anticonceptie. „Hoe lang heb je een relatie?", vraag ik haar. „Een vaste relatie sinds twee jaar; we hebben eerst een tijd condooms gebruikt, maar omdat we allebei bijna zeker weten dat we samen verder gaan, doen we dat niet meer de laatste tijd. We vinden het prettiger zo, maar nu heb ik plotseling al lerlei klachten van extra witte vloed, en jeuk." Ik vraag naar haar hygiënische gewoonten. „Het is soms niet prettig om uit bed te gaan, maar ik vind het lekker me na afloop te wassen, met wat zeep. Karei gaat toch altijd wat te drinken halen, clan kruip ik er ook even uit. Ik plas dan ook altijd even, ik heb wel eens gelezen dat dat goed is. Maar hoewel ik geniet van onze relatie word ik een beetje huiverig bij de gedachte dat ik steeds na afloop van het vrijen last krijg. Wat moet ik er nou toch aan doen? En wat is de oorzaak?" Dat zit Marjo hoog, denk ik. Zonder wat te vragen heb ik het hele verhaal al van haar gehoord. In een lange zin. Het is ook een lastige kwestie, de eerste verkenning in de om gang tussen man en vrouw is soms een eenzaam avon tuur. Niet iedereen wordt door moeder of vader op een goede manier ingewijd in de vrouwen- en mannengehei- men. Dat zijn intieme details, waar ook in onze open maatschappij nog steeds een stil taboe op rust. Toch is het juist het niet vertrouwd zijn met de veranderingen in je li chaam in de vruchtbare leeftijd wat onzeker maken kan. Ik ga in op Marjo's vraag, en bevestig dat plassen na af loop van seksueel contact een goed idee is. Door de mecha nische prikkeling kunnen micro-organismen makkelijk in de piasbuis terechtkomen, en zo een urineweginfectie ver oorzaken. Plassen werkt dan preventief. Wassen met zeep veroorzaakt een verandering in de zuur graad van de vagina. Deze wordt dan alkalischer, dat wil zeggen minder zuur. Dat is niet aan te raden. Beter is het te spoelen met lauw water volgens het principe van de vroegere Indische douche. In de tijd, dat er nog nauwelijks anticonceptie bestond, hing er in het toilet een apparaat, met een rubberen bal en een slang, waarmee vrouwen zich spoelden na afloop van het seksueel contact, om zo een zwangerschap te voorkomen. Ze spoelden dan met lauw water, en voegden er soms kruiden aan toe. Dat is nu ge lukkig niet meer nodig, we hebben indien gewenst goede anti-conceptiemogelijkheden, maar voor sommige vrou wen is het toch een uitkomst zich vaginaal te spoelen. Met name als men merkt, dat elk seksueel contact leidt tot va ginale irritatie. Zaad is ook alkalisch, en veroorzaakt dus een verandering in het milieu van de vagina. Andere mi cro-organismen grijpen hun kans, en zo ontstaat een over- groei van bacteriën, die naar vis kunnen naken. De eerste reactie zich te wassen met zeep, en zo weer lekker te gaan ruiken, leidt tot een verergering van de situatie. Wassen met zure zeep zou de oplossing zijn, maar gewoon water is al afdoende. Het is opvallend dat met name in de eerste jaren van de gemeenschap een verandering in de va ginale afscheiding optreedt. Het lijkt alsof in de loop van de jaren dit verschijnsel wegebt. Is er echt minder last of stoort men zich er minder aan? Al pratende merk ik dat Marjo ontspant. Zullen we even kijken wat ik eraan kan doen?", vraag ik. Ze geeft aan ook in aanmerking te willen komen vooreen uitstrijkje. Dat is nog nooit gemaakt. Bij onderzoek blijkt de irritatie mee te vallen, er is een lichte overgroei van Candida, een gist, die wat witte vloed veroorzaakt, die op yoghurt lijkt, en jeuk geeft. Dat zal nog vaker gebeuren. Goede voorlich ting neemt veel ongerustheid weg. Vaginaal spoelen is naast medica menteuze behandeling een moge lijkheid. Het is beter eerst de vagi na tot rust te laten komen, en pas later in een rustig stadium een uit strijk te maken. Daar komt Marjo voor terug. Van de vijfduizend doofblinden is driekwart ouder dan 65 jaar. PUZZEL KR UISW00RD-M IN-EEN Niet het gevraagde woord invullen maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving 'dierenverblijf'. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of' 'tal'. Welke van die twee het moet worden moet blijken uit de kruisende woorden.) horizontaal: 1. Roofdier; 5. deel v.e. voet; 7. blunder, 8. lol; 9 mannetjesgans; 11 balspel; 14 deel v.d vinger, 16. afgelegen, 17. zwemvogel; 18. horige, 19 waswater, 20. hengelsnoer, 22 slecht glijdend, 25. ruim binnenwater; 27 werkopdracht, 29 het geleende gedrag; 30. deel v.e boom; 31. venster verticaal: 2 Bijbelse naam. 3 geneesmiddel; 4. vreemde taal, 6. Ierland; 8 strafwerkluig, 9 schoorsteenkap; 10. gierigaard; 12. klimwerktuig, 13. land in Europa; 15. kanaal; 16 een weinig; 19 rand, 21 schrijfvloeistof22. Griekse godin; 23 stelen; 24 oosters tovenaar; 26 windrichting, 28. brilslang. Oplossing van zaterdag:Horizontaal: 1 Vuur. 4. aria: 8. lik; 10 aal. 11. muf; 13. go. 15 air, 16 ma; 17. pasfoto; 20. vers; 21. nurk. 22 emissie, 24. en; 25. ene. 26 ia. 28. fel. 29 rel. 32. aai; 34 uiig; 35 firn Verticaal: 1 Vlag. 2 ui, 3 uk. 5 Ra. 6 ia. 7 Alfa. 9 duif. 11. massief; 12. fronsel; 14 opeen; 16. morel; 18. arm; 19 lui; 23. snek; 24. ecru; 26. apin; 30 ei; 31 1132 ai; 33. ar. Oogprothese Ruim 10.000 mensen in Nederland dragen een kunstoog oft wel oogprothese. Zij hebben vaak heel specifieke problemei vragen, waarop instanties nauwelijks antwoord kunnen ge\i Sinds kort is een speciale contactgroep opgericht, waar zij ti recht kunnen voor het uitwisselen van ervaringen en voorlic ting. De contactgroep is onderdeel van de Nederlandse Vei ging van Blinden en Slechtzienden. Zaterdag 24 april is in Dienstencentrum De Plantage in Utrecht een eerste bijeen komst. Meer informatie: tel 030 - 293 1141. Productie taxol In de VS is een nieuwe tech niek ontwikkeld om de pro ductie van het zeer gewilde, maar zeldzame kankergenees middel taxol te verhogen. Het schaarse middel voor chemo therapie wordt gewonnen uit de bast van een weinig voor komende taxusboom langs de westkust van Noord-Amerika. De nieuwe techniek, die ge bruik maakt van celcultures en de opbrengst verhonderd voudigt, is ontwikkeld door plantenfysiologe Donna Gib son van de Washington State University in Pullman. Taxol, bij medici bekend onder de naam paclitaxel, is een krach tig en veel gebruikt genees middel tegen onder meer borstkanker, kanker aan de ei erstokken en longkanker. Het actieve bestanddeel wordt ge wonnen uit de boom taxus brevifolia. Er is echter ruim drieduizend kilo bast van deze zeldzame taxus nodig voor een pond taxol. Synthetic productie van taxol is niet mogelijk. De moleculaire structuur van de stof is tei gewikkeld. Gibson gebruih cellen van de taxusboomo het anti-kanker bestandde op grote schaal te kweken, Met de nieuwe methode ku nen cellen worden geselec teerd van de vijf bestaandt taxusfamilies die het mees geschikt zijn voor de in vitn kweek van paclitaxel. Daar mee kan de productie vijft tien maal zo hoog worden Gibson heeft daarnaast eet stof gevonden (methyljasm naat) die de productie van gewenste stof via de bestei tuurlijn extra sterk doet vb snellen. In totaal kan de ductie van het veelbelovt middel binnen een paar ja; met een factor honderd tot nemen, verwacht de onda zoekster. Besmetting in kerncentrales In verschillende kerncentrales in Frankrijk zijn de afgelopen 12 ongelukken gebeurd. In de kerncentrale Cruas kwam radios gas in het reactorgebouw. De centrale lag stil voor reparatiei wisseling van gebruikte brandstofelementen. Tijdens die ver vanging bleek een brandstofelement lek te zijn. Er kwam rad actief gas vrij met een concentratie van 40.000 becquerel per iO kubieke meter, waardoor het alarm afging. De directie wadi echter een uur met het evacueren van de werknemers. Eens der geval van zorgeloosheid deed zich voor bij de kerncentn Tricastin. waar een werknemer in één keer een stralingsdoa opliep van 300 milliSievert, terwijl de maximale dosis voorsl lingswerkers 20 milliSievert per jaar is. Ook deze kerncentral lag stil voor onderhoud. Men had onder het reactorvat twee lampen aangebracht om het werk beter te kunnen zien.Dea 8 hicus moest ze weghalen. De man kreeg een stralingsdosist 300 milliSievert, de hoogste stralingsdosis die een werknem tot nu toe in een'Franse kerncentrale heeft opgelopen. Cijfers rond kanker Mannen hebben meer kans op kanker dan vrouwen. Longkanker komt bij mannen op de eerste plaats, gevolgd door prostaat- en darmkan ker. Vrouwen hebben de meeste kans op borstkanker, gevolgd door darm- en long kanker. Driekwart van de mannen die kanker krijgen zijn ouder dan 60 jaar, bij vrouwen is dat tweederde. Bij kinderen tot 15 jaar is leuke mie de meest voorkomende soort kanker, op de tweede plaats komen hersentumoren. Voor borstkanker, melanoi baarmoederhals- en darm kanker zijn de overlevingsi sen groter geworden. Dat geldt niet voor long-, maag slokdann- en blaaskanker, prostaatkanker is de progc voor mannen boven de 70 verbeterd, maar dat geldtn gepubliceerd verslag vand Nederlandse Kankerbesti ing. Samenvattingen van rapport staan op www.kar bestrijding.nl. fel Gehoorklachten jongeren Het gaat niet om de techniek, maar om de aanraking Dat zulke simpele handelingen zo'n prettig effect kunnen heb ben. Karin van Leeuwen mas seert mijn hand en na een paar minuten voel je hoe rustgevend dat is. „Dit zijn doorgaande rit mische bewegingen", legt ze uit. „Ze brengen ontspanning, maar kunnen ook troostend zijn. Iemand is even echt dicht bij. Het contact tussen mensen is bijna altijd verbaal; nu raak je elkaar ook letterlijk. We zitten in een oefenlokaal van het Integraal Kankercen trum West (IKW) in Leiden. De Haagse Karin van Leeuwen, yo- gadocente en massage/shiatsu- therapeute, heeft net de eerste bijeenkomst van de cursus In- tuïteve Massage afgerond. Ter minale patiënten en patiënten met chronische pijn kunnen hier veel baat bij hebben. Het IKW richt zich met de cursus, die vorig jaar voor het eerst is gehouden, op naasten van deze beide groepen. Maar ook ande re geïnteresseerden zijn wel kom. Deze keer doen uitslui tend professionele hulpverle ners mee, onder wie een huis arts, twee oncologische ver pleegkundigen en een fysiothe rapeut. „De aanmeldingen heb ben ons ook ook verrast", zegt Wendy Duchenne, hoofd van de afdeling Ondersteunende Zorg bij het IKW. „Het betekent toch dat deze vorm van aanra king de beroepsgroepen aan spreekt." De cursus omvat vier ochten den. Op de eerste drie krijgen de deelnemers eenvoudige technieken aangeleerd om pati ënten een hand-, voet- of hoofdmassage te geven. Op de vierde bijeenkomst worden de handelingen nog eens her haald, wisselen de deelnemers ervaringen uit en kunnen zij vragen stellen. Het IKW streeft ernaar deze zomer opnieuw een cursus te houden. Het is een van de weinige centra die dit doen. Ook zijn er enkele Ne derlandse ziekenhuizen die aanvullende zorg geven aan mensen met kanker. Onder de patiënten zijn massage en voet- refiexmassage het populairst, zo heeft onderzoek uitgewezen. Intuïtieve Massage vereist geen speciaal talent, verzekert Karin van Leeuwen. „Iedereen kan het leren; het gaat niet zozeer om de techniek maar vooral om de aanraking. De technieken helpen daarbij." Toch zal de naam van de cursus sommigen afschrikken. Intuïtieve Massage wordt al snel met 'zweverig heid' geassocieerd. „Massage is een verzamelnaam", verklaart Karin van Leeuwen. „Je doet veel met gevoel en intuitie. En: „Er is niets concreter dan aan raken. Het is de eerste sensatie die je hebt als je geboren wordt. De behoefte blijft, ook als je ou der bent. Maar de waarde van aanraken zit niet in onze cul tuur." Vijf jaar geleden kwam via wijk verpleegkundigen bij het IKW Doofblinden kunnen niet werken, fietsen of ten nissen. Gewoon even boodschappen doen of lek ker kletsen is er ook niet bij. De ongeveer vijfdui zend doofblinden in Nederland hebben voor vrij wel alles de hulp van anderen nodig. Door de ver grijzing van de bevolking wordt deze groep ge handicapten langzaam aan groter. „Daar moeten we iets mee", zegt Anneke Balder, directeur van de Stichting Doof-Blinden. „Van de vijfduizend doofblinden in ons land, is driekwart ouder dan 65. Het zijn mensen die toch al niet zo goed konden horen en zien en bij wie het gaande weg slechter is geworden." Ouderen die slecht horen en slecht zien, hebben vaak weinig contact met de buitenwereld. Als ze in een ruimte zijn met meerdere mensen, kunnen ze het gesprek niet volgen want de stemmen wor den een brij. De televisie is de deur uit: die kun nen ze toch alleen horen als het volume voluit staat, en dat stoort de buren. Ondertitels kunnen ze niet lezen. Telefoneren is meestal eenrichtingsverkeer. „Terwijl dat helemaal niet nodig is", zegt Balder. „Het is net als met doorliggen: mensen die lang in bed liggen, krijgen wonden, dat zie je aankomen en daarom worden maatregelen getroffen. Met doofblindheid moet het net zo werken. Er zijn on geveer 300 mensen volledig blind en volledig doof. Voor de anderen is het een handicap die ge leidelijk ontstaat. Ze zijn al slechthorend en slechtziend. Dat wordt erger naarmate ze ouder worden. Dat weet je van tevoren. Ze hebben vaak tijd genoeg om zich aan de omstandigheden aan te passen." Maar dan moeten ze zich wel melden bij hulpverleners, zoals de centra voor blinden en slechtzienden, of de stichting Dienstverleners Ge handicapten. „Er zijn allerlei technische moge lijkheden waarmee doofblinden dingen zelf kun nen blijven doen. Met een speciale bril, een extra gevoelig hoorapparaat en wat technische aanpas singen in huis, kunnen ze bijvoorbeeld televisie kijken en de eigen post lezen", aldus Anneke Bal der. Niettemin is de eenzaamheid onder doof blinden groot. Want voor ieder wissewasje heb ben ze hulp nodig. Ze zijn bijna volledig afhanke lijk van te klein leger vrijwilligers. „Maar bovenal hebben ze behoefte aan af en toe eens een goed gesprek", zegt Balder. En dat hoeft helemaal niet zo moeilijk te zijn, want de meesten horen nog wel iets. Liplezen kunnen ze niet meer, maar met rustig en duidelijk praten in een rustige omgeving kan een gespreks partner nog een heel eind komen. Moeilijker wordt het als het gehoor helemaal weg is. Maar ook dan is er nog een manier van communiceren: blokletters in de handpalm schrijven. Stichting Dienstverleners Gehandicapten, 030- 2769970 Het aantal jongeren dat pro blemen krijgt met horen groeit elk jaar met zo'n 20.000. De problemen ontstaan meestal door het te hard en te lang luisteren naar muziek. De ge volgen van slechthorendheid worden zwaar onderschat. Een gesprek voeren wordt een probleem of is soms onmoge lijk. De tv en radio zijn niet meer te verstaan. Sommigen hebben last van voortdurend gesuis of gepiep in hun oren. Gehoorapparaten helpen] N' altijd, waardoor jongerenil een sociaal isolement kuni *j raken. De speciale brochiD ;,gi 'Moet je horen' wil leerlinj >jr( uit de onderbouw van het .n voortgezet onderwijs infon ren over geluid, de werkinj W van het oor, het ontstaani m klachten en de gevolgen» van. Bij de brochure zit een -t docentenhandleiding. Hei Ito heel kan gratis worden, vraagd via tel. 071 - 51 4 I 1 ik. werKgroefj wntuiuyic *•*- a Kw. Karin van Leeuwen en Wendy Duchenne: 'De waarde van aanraken zit niet in onze cultuur.' de vraag naar aanvullende pijn bestrijding. Later volgde een zelfde verzoek van 'Cancerlink'. Deze Engelstalige patiëntenver eniging in Nederland heeft nauwe banden met het IKW. Wendy Duchenne: „De mensen die erbij zijn aangesloten, wo nen al jaren hier en spreken meestal onze taal. Maar in een crisis blijk je terug te vallen op je moedertaal. Als er kanker bij iemand wordt geconstateerd, is het prettiger om in het Engels over de problemen te kunnen praten. Daarom is de vereni ging opgericht." Een Australische, een vrijwillig ster die op een afdeling met ter minale patiënten had gewerkt, stelde voor iets met massages te gaan doen. Zij had er zelf mee gewerkt in de Hospices of, zoals we ze in Nederland noemen, de Bijna Thuis Huizen voor men sen die stervende zijn. Via de vrijwilligster kwam het verzoek bij Karin van Leeuwen om naar geschikte handgrepen voor de hand-, voet- en hoofdmassages te zoeken. „Want", zegt ze, „je kimt niet elke vorm gebruiken. Met ter minale patiënten moet je zorg vuldig omgaan. Het is een kwestie van heel goed blijven kijken; je moet aanvoelen wan neer het genoeg is en dat je moet stoppen". En: „Mensen met kanker die terminaal zijn, zitten in een vicieuze cirkel van emoties en pijn. Massage kan helpen die cirkel te doorbreken. Het zijn plezierige sensaties en het is ontzettend belangrijk dat deze prikkels er ook weer zijn. Even later met nadruk: „Maar de patiënten hebben de regie. Zij geven aan of ze het willen of niet." De meesten zullen het FOTO ANP toch vooral als heilzaam erva ren. „De massage kan helpen om pijn, spanning of angst los te kunnen laten. Het is alsof je gewiegd wordt." De cursisten - de groep blijft tot twaalf mensen beperkt - oefe nen in clubjes van twee en draaien steeds de rollen om. Het maakt ze op deze manier vertrouwd met aanraken en aangeraakt worden. De pupil len blijken de handelingen vlot op te pakken. Karin van Leeu wen: „Het effect is ook snel merkbaar. De deelnemers ge nieten van het ontvangen en geven. Juist het geven is een be langrijk aspect van deze cursus. Je blijkt als naaste daadwerke lijk iets te kunnen doen." Voor meer informatie over de cursus Intuïtieve Massage is het IKW te bereiken op 071- 5259759 HEINZ AJCE NJWJf &AT NON WETEN? JE ATEST ATEN! NOS MET EENS (SE&EN JANOMS. IHi EX/7?.HE0JU ASP/emES IN MA ,p /NBAeSTVfH tll DE KVP0 :n

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14