'Ik wil niet bekend staan als een oproerkraaier' Mens enCief Leiden Regio 'Ain't Misbehavin": niet meer dan een verzameling liedjes CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 foto henk bouwman Bijna onzichtbaar heeft het 14de eeuws pand zich ingegraven in het straatbeeld van de Beschuitsteeg onder de slagschaduw van de Hooglandse kerk. Sinds ruim een jaar heeft zich achter de glas-in-lood raampjes het Pilgrim museum gevestigd, waar op een paar vierkante meter de in Amerika geboren feremy Bangs de scepter zwaait. Eind vorig jaar dreigde fustitie hem met uitzetting omdat hij geen verblijfsvergunning heeft, maar dat gevaar lijkt afgewend. Bangs, die al bijna twintig jaar in Leiden woont, kan zich weer wijden aan de Nederlands- Amerikaanse geschiedenis. „Er waren mensen die méér over de Pilgrims wisten dan ik, maar die zijn dood. Dus bij gebrek aan anderen weet ik best veel, ja." Jeremy Bangs Pilgrim Fathers expert tegen wil en dank r| inji De ingetogen Amerikaan neemt als beheerder nog lustig de tijd voor zijn bezoekers. Het museum, dat s j ;o groot is als een flinke badkamer, is helemaal ge- toi sstaureerd in 14de eeuwse stijl. Een laag plafond tan knoestige balken, middeleeuwse gereedschap- v pen aan roestige spijkers, kaarsen, oude cartogra- §eën van de Leidse vestingstad aan de muren en u een eeuwenoude bedstee waarin zelfs een kind het gg met ruim zou hebben. Met gedempte stem leidt jangs de veelal Amerikaanse bezoekers langs de ioorwerpen en documenten die hun voorvaderen «eer tot leven brengen. Bangs legt stoffige, in leer ^bonden boeken voor de bezoeker neer en opent kastdeuren om breekbaar servies te tonen van het joort dat meereisde op het schip De Mayfair. Dat schip bracht de Pilgrim Fathers van Delfshaven naar ,\merika, waar ze hoopten een nieuwe maatschappij op te kunnen bouwen gegrondvest op hun geloof. In Engeland was dat niet gelukt en om aan de ver- J volging van de Anglicaanse kerk te ontsnappen ver- leerde de groepering een tijd in Leiden in balling schap. Nog steeds gaan Amerikanen in Leiden op ioek naar hun wortels, en daarbij kruist hun pad onverbiddelijk dat van Jeremy Bangs in de Beschuit- üeeg. Ir loopt een balk door het plafond, en door het be lijken van de jaarringen van het hout heeft men a liinnen vaststellen dat die boom gekapt werd in het aar 1371. Vroeger was boven deze ruimte een borst- ten «ring. Het is één van de oudste huizen van Leiden, jd maar het heeft niets te maken met de historie van ie Pilgrim Fathers. Het laatste huis van een pilgrim- lamilie is in 1984 gesloopt. Daar was ik niet blij inn mee," zegt Bangs zacht, terwijl hij met een enorme 1P aiiddeleeuwse schaar bloemen afknipt om ze in een sd aas te zetten. „Ik kwam erachter dat het gesloopt da fing worden toen ze al bijna begonnen waren, dus Hi oen was het te laat. Net is de sloopvergunning aan- ;evraagd voor de Vrouwekerk-ruïne, waar Philippe ij iela Noye gedoopt is, de voorvader van Franklin s Delano Roosevelt. Ik kan dan wel een brief schrijven over dit soort plannen, en dat heb ik ook gedaan, lee naar ik verwacht niet dat dat invloed zal hebben, w Men heeft in Leiden de neiging om inspraak te ne et sren. Het enige wat ik dan kan doen is in Amerika ihe :ekend maken dat het huis gesloopt wordt, daar P Djn mensen die daar wél belang in stellen. Ik ben ok gevraagd om een seintje te geven als de zieken- aal van het Catherijnegasthuis gesloopt wordt, het en rnidige LVC. Miles Standish, één van de Pilgrims, is iaar verpleegd. Hij was één van de honderden sol- iha laten die hier waren om Nederland tegen de Span- in aarden te verdedigen. In Amerika zijn er mensen d iie graag willen weten of die sloop doorgaat of niet. it De financiering voor dat contract is in handen van D sn zekere Nederlandse firma, Ahold. Dat is wel een rh irma met vier of vijf winkelketens in Amerika, en als s\i ïiets gebeurt, dan wil men dat daar graag weten, adat ze dat op internet kunnen zetten. Niet dat ik iflfeen boycot wil. Ik ben geen actievoerder. Maar iet zal wel consequenties hebben. Het LVC in slech- 1 ifstaat? Totale onzin. Dat zegt men alleen omdat oen het wil afbreken. Net als V&D die twee histori es che panden in de Mandenmakerssteeg bewust laat J erpauperen om dan later te kunnen zeggen: 'Kijk, li et is een vervallen pand, dat kunnen we slopen'. il lat is een asociaal gebruik van historische panden, te laar ook elders in Leiden gebeurt dit. Neem de ou- leinstrumentenmakersschool op de hoek van het fhi apenburg. Daar hebben ze bewust gekozen voor ra et breken van de ramen. Laatst zag ik dat men be- ïgwas om het lood van het dak te halen zodat het jd iater vrij spel heeft en de dakkonstructie kan ver- h ttten. De eigenaar is de één of andere projectont- likkelaar die daar nieuwbouw wil neerzetten. Ze la- :h mhet bewust verloederen, tot het te laat is. Dat is a ou eenmaal de gang van zaken in Leiden. Een ver- ïiiging als Oud-Leiden strijdt daartegen. Maar ze ge :ebben het probleem dat ze te beleefd zijn en dan verwachten ze dat de tegenpartij zich ook aan de af spraken houdt. Door beleefd te blijven denken ze hun doel te kunnen bereiken, maar dat is niet zo." De onverstoorbare Jeremy Banks spreekt zacht, voorzichtig, kiest zijn woorden met zorg. en zijn ge zicht verraadt geen emotie. „Ik bekijk het als buiten staander. Dit is zeker het beroemde Nederlandse poldermodel: de laagstgeplaatsten moeten samen werken met de gezagsdragers om de belangen van de laatsten te dienen. Iemand mag in Leiden wet houder van Cultuur zijn zolang hij de afbraak van historische panden toelaat. De wethouder die mo numentenzorg in zijn portefeuille heeft, zegt niets over de afbraakplannen behalve dat het wel leuk is voor Leiden. Hij heeft geen enkele eigen basis be halve dat hij mee mag werken met de wethouder ruimtelijke ordening. Zolang hij dat doet, mag hij in de gemeenteraad blijven. Dat is nou als buiten staander mijn indruk van het Nederlandse polder model." Niet dat hij hiermee wil suggereren dat Amerika zoveel democratischer is - behalve dan in New England, waar de Pilgrims voet aan wal zetten. Van hun Mayflower Compact, een document dat be schouwd wordt als de voorloper van de Amerikaan se grondwet, klinkt nog steeds de nagalm. „In New England is ook tegenwoordig nog een grotere mate van democratie dan elders in het land; ze houden daar townmeetings in de kleinere dorpen. Alle stem gerechtigden moeten zich dan uitspreken over be langrijke kwesties. „De Pilgrims waren zeer religieus, maar het is niet zozeer hun godsdienst die mij interesseert; het wa ren stijle Calvinisten. Ik ben Christen, maar behoor tot de episcopals. ironisch genoeg de grote tegen standers van de Pilgrims destijds. Wat ik waardeer is hun consequent volgen van idealen - idealen die heel belangrijk zijn gebleken voor de Amerikaanse geschiedenis en yoor de democratie. Men hoorde te streven, zo zeiden de Fathers, naar een persoonlijke volmaaktheid en dat is van groot belang geweest voor de Amerikaanse maatschappij. Striving for ex cellence noemden zij dat en dat is eigenlijk niet te vertalen in het Nederlands. Voor het woord 'excel- lence' is ook niet echt een Nederlands equivalent - en dal is interessant. In Amerika is excellence' een heel alledaags begrip -men moet proberen zijn werk zo goed mogelijk te doen." Jeremy Bangs is geboren in Amerika en eind jaren zestig naar Nederland gekomen toen zijn vader hoogleraar werd in Leiden. Zijn kinderen wonen nog aan de overzijde van de oceaan. Bangs is zelf geen afstammeling van de opvarenden van de Mayfair, zoals je misschien zou verwachten. Het is eigenlijk tegen wil en dank dat hij tot expert op dit gebied gebombardeerd werd. „Ik werkte op het Leids gemeentearchief en ze vroegen: 'weet jij iets van de Pilgrims? Nee? Mooi. Dan wordt jij beheer der van de tentoonstelling.' Bangs kreeg de taak om de bezoekers rond te leiden en werd meegetrokken in de Nederlands-Amerikaanse geschiedenis. „Ze zeiden toen dat alles over dat onderwerp al bekend was, maar daar geloofde ik niets van. Sindsdien is er ook zoveel nieuws boven water gekomen. I Iet is de rijke geschiedenis die me aan Leiden bindt. Boven dien is het hier prettig wonen. Heel aangenaam." Op 18 december vorig jaar liet Justitie hem weten dat hij binnen vier weken het land moest verlaten omdat hij niet in het bezit was van een verblijfsver gunning. Hij had toen al bijna twintig jaar in de stad gewoond, waarvan zeventien jaar mét het begeerde papiertje. Twee jaar geleden moest Bangs een nieu we verblijfsvergunning aanvragen na een kort ver blijf in Amerika, maar Justitie weigerde. Bangs had geen tewerkstellingsvergunning en die is nodig om een verblijfsvergunning los te krijgen, tenzij er een wezenlijk Nederlands belang bij gediend is dat ie mand hier blijft. En dat was nou precies wat het ge val was volgens het Ministerie van Onderwijs, Cul tuur en wetenschappen. Maar blijkbaar vond Justi tie het feit dat Bangs het Pilgrim Fathers-museum beheert en veel publiceert over dit onderwerp niet voldoende zwaar wegen. Inmiddels lijkt de zaak op gelost -Justitie heeft Bangs een fax gestuurd met ex cuses. Hij mag blijven. Maar een verblijfsvergunning heeft hij nu, vier maanden later, nog steeds niet op zak. Misschien drukt hij zich daarom zo voorzichtig en diplomatiek als de gemeentelijke of landelijke ambtenarij ter sprake komt: „Mijn bestaan hier is gebaseerd op vriendelijkheid en welwillendheid. Ik wil niet bekend staan als oproerkraaier." Gevraagd naar het verschil tussen de Nederlandse en de Amerikaanse mentaliteit, drukt de kleine Amerikaan zich ook weer omzichtig uit. Recht streekse kritiek zul je uit zijn mond niet horen. „In Amerika is de naam voor een ambtenaar een civil servant. Dat onderstreept dat die man betaald wordt om het publiek te dienen. In Nederland bestaat die term niet. Een ambtenaar zit hier alleen om zijn ambt te verdedigen." En dan: „Niet dat ik kritiek heb op de Nederlandse ambtenarij. Het is een pro bleem van de Nederlanders zelf om dit op te lossen. Nederlandse ambtenaren doen goed werk, als je be denkt dat ik op 18 december het land uitgezet zou zijn en dat de zaak op 1 januari alweer terugge draaid is. Héél snel. En als je dat gelooft kan ik je ook een stuk moerasland in Florida verkopen." a( MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS P4 «telling: Ain't Misbehavin'. The Fats Waller Sh w. Met Denise Jannah, Marjorie Barnes ed u. Gehoord: 18/4, Stadsgehoorzaal, Leiden I en musical, meer een documentai- Geen verhaal, maar een tijdsbeeld ie Richard Maltby jr. geven. 'Ain't sbehavin" is gemaakt van liedjes 3 en rond Thomas 'Fats' Waller, djes waar je onmiddellijk voor valt, «zotte teksten en sprankelende rit ss en aanstekelijke melodieën. Maar het beeld dat de muzikale show op roept, bedoeld als Wallers Amerika uit de jaren twintig, dertig en veertig, is rommelig. In vliegende vaart volgen de nummers elkaar op in een setting waar vooral de koddigheid domineert en de betekenis die in het uitgebreide pro gramma-boekje plechtig benadrukt wordt, vervliegt in de drukte die op het podium gemaakt wordt. De ronkende pretenties ten spijt is het niet veel meer dan een af te hevig aangeklede verzameling liedjes. De teksten zijn geestig, maar aan verstaanbaarheid mankeert het en de inhoud verdwijnt onder niet noodzakelijke regie-fratsen. Het openingsnummer, Ain't Misbeha vin', kan niet kapot. Wat je er ook mee doet, het staat als een huis, net als 'T Ain't Nobody's Biz-ness If I Do, maar echte verrassingen zijn er weinig. De nise Jannah imponeert met het prach tige I've Got a Feeling I'm Falling. Ze zingt het donkerbruin en ontspannen en het is het enige nummer dat écht en eerlijk klinkt. Haar Cash for Your Trash, is aardig maar ook niet meer dan dat. Marjorie Barnes doet het gekke When the Nylons Bloom Again uit het oorlogsjaar 1943 heel grappig als een jaloerse klassiekerige diva, maar door al die opleukinkjes kruipt de inhoud een beetje in een hoekje. Richard Waits blijkt ineens over persoonlijk heid te beschikken in een onheilspel lende versie van The Viper's Drag, een lied dat ineens een krijgstocht tegen het roken blijkt te zijn. Volledig onder de maat blijft Ketsia Poitevien. Als hys terische sirene schopt ze te veel druk te, als ze gewoon zingt, heeft ze een dun en beverig stemmetje waarmee ze consequent vals zingt. De band is gelukkig wel fantastisch. Pianist en leider Ron Metcalf heeft zich het Fats Waller-idioom geheel ei gen gemaakt en hij geeft de voorstel ling de meeste kleur en sfeer. De rest blijft, zoals het bij Fats Waller hoort, in de schaduw van de piano, maar blinkt daar wel uit. Het is misschien niet he lemaal toevallig dat de zangers het geestigst zijn als ze helemaal op het laatst een orkestje imiteren. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 19 April ALGEMEEN - Uit 'De Nederlandsche Sport' blijkt, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, als Beschermvrouw op te treden van de vol gende vereenigingen: De Nederlandsche Harddraverij- en Renveree- niging, de Nederlandsche Jachtvereeniging 'Nimrod' en de Koninklij ke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam. ANNO 1974 LEIDEN - Leden van Die Leythe maakten gisteren in het kader van het 60-jarig bestaan van de roeivereniging een 'reclame-tocht' over de Leidse binnenwateren. eoto archief leidsch dagblad Vrijdag 19 april LISSE - De Lisser politie treedt „streng" op tegen kinderen die langs de weg bloemenslingers verkopen aan automobilisten. Het optreden van de politie is hard, omdat het nu eenmaal verboden is kinderen slingers te laten verkopen en ook omdat de politie het gevaarlijk vindt in verband met het drukke verkeer. LEIDEN - Op het huidige terrein van de Grofsmederij aan de Zuidsin gel zal een aantal (waarschijnlijk vier) flatgebouwen mogen verrijzen met een maximale goothoogte van 24 meter. B. en W. stellen dit de gemeenteraad voor in een pre-advies over het bestemmingsplan voor het wederopbouwgebied Herengracht-Zuidsingel. Het college komt hiermee tegemoet aan de eisen van de bouwmaatschappij IBB-Kon- dor, die 't eilandje gaat bebouwen. IBB-Kondor had de gemeente eer der laten weten niet akkoord te kunnen gaan met het toegestane be bouwingspercentage van twaalf. Een aantal plannen kwam daarmee op losse schroeven: de bebouwing op het eilandje aan de Zuidsingel, het droomplan voor het Waardeiland en de nieuwbouw van de grof smederij in de Grote Polder bij Zoeterwoude. Van deze plannen - die voornamelijk gefinancierd worden door de Belgische maatschappij Sokol - is in feite het voortbestaan van zowel de Grofsmederij als het IBB-Kondor afhankelijk. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing een Ingevulde cbeoue (geen overschrijving-.kaart I ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen nuar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 51,2300 AB leiden of door contante betaling aan ae balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevel 1st raat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. ldck Sabbath oint naar Ahoy' Epoxy: indrukwekkende dansvoorstelling 'Reunion-tour' van Black bbath in de originele forma- voert ook langs Nederland. J 10 augustus staat de legen- Èche hardrockformatie in jl w'. Black Sabbath was in de w en zeventig een supergroep. fiig rockfanaat noemde de ;d in één adem met de Rol- jStones, Deep Purple en Led h PPelin. Tussen 1970 en 1979 1 cht de groep acht lp's uit, yvan met name het titelloze /i ftutalbum, Sabbath Bloody 3 bbath en Paranoid tot de i-klassiekers worden gere- !<j- Drugs en zakelijke mis- Üngen deden Black Sabbath 1979 ontploffen, waarna gita- ti Tony Iommi tevergeefs pro- frde de mythe levend te hou- n' Zanger/voorman Ozzy Os- ime, die het solo probeerde, Inteer succes. Twee jaar ge len besloten de oorspronke- I e leden van de band dat het twintig jaar tijd was voor een 'eniging. Bij de twee concer- in hun thuishaven Birming- D. vereeuwigd op de recent gebrachte dubbel-cd Reu- n. klikte het weer zo goed Ozzy Osbourne, Tony Lom- Geezer Butler en Bill Ward *°ten om een toernee op tw te zetten. Wanneer de toverkoop begint, is nog niet tend. DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: 'Epoxy', coproductie Dans groep Krisztina de Chatel en Scapino Rot terdam. Gezien: 17/4, Rotterdamse Schouwburg. Nog te zien: 11/5, Lucent Danstheater, Den Haag. Het licht wordt in subtiele schakeringen weerspiegeld in de zilver- en goudkleurige kos tuums. Het effect is groot, want er staan veel dansers op het to neel. De fusie van Dansgroep Krisztina de Chatel en Scapino Rotterdam levert een groep van twintig personen op. Met dit massale voegt choreografe Kris ztina de Chatel in 'Epoxy' een indrukwekkende nieuwe di mensie aan haar werk toe. Haar bewegingskeuze is direct her kenbaar. Kleine, eenvoudige ge baren, zoals een gebalde vuist, een knieheffing, een draaiing of een buiging, worden herhaald, roepen variaties en tegenbewe gingen op en groeien uit tot ge compliceerde reeksen, die altijd iets wetmatigs hebben, alsof er een mathematische berekening aan ten grondslag ligt. Net als de muziek voor twee piano's van Thorn Willems, is de dans fel, puntig en gefrag menteerd. Hier brengt de grootte van de groep een in drukwekkend effect. Door de 'Epoxy': het licht wordt in subtiele schakeringen weerspiegeld in de zilver- en goudkleurige kostuums. foto hans gerritsen snelheid waarmee de bewegin gen door de massa heen gol ven, ontstaat een meeslepende vaart. De prachtige filmbeelden van Frank Scheffer op het ach terdoek versterken dit effect. De Chatel geeft in 'Epoxy' een visie op de macht van de massa. De massa wordt be heerst door absolute, onstuur bare krachten. Het is fascine rend te zien hoe De Chatel juist met haar consequente, be heerste stijl, deze kracht voel baar maakt. De voorstelling opent met de confrontatie tus sen twee groepen, die met tem peramentvolle vuistgebaren op elkaar afgaan en zich terugtrek ken. Maar na deze strijd ont staat een compact geheel, dat uitzet en inkrimpt en waarbin nen zich telkens subgroepen af tekenen, die al dan niet in het geheel terugkeren. Zo'n sub groep ontstaat als een deel van de dansers een net iets ander gebaar maakt dan de rest, of hetzelfde gebaar, maar dan een andere kant op, of een tel later. In andere passages valt de mas sa uiteen in diverse formaties, die verspreid zijn over het to neel of in elkaar schuiven. Die formaties maken ieder dezelfde gebaren, of wijken juist subtiel van elkaar af. Door de eenheid van stijl, doordat de gebaren zo nauw op elkaar aansluiten, krijg je het gevoel dat er één alles omvattende bewegingsenergie werkt. Het heeft de noodzake lijkheid van een chemische re actie. Als het ene element een bepaald gebaar inbrengt, gaat een ander element erin mee of draait zich er juist vanaf met een tegengebaar. Een stap verder gaat de voor stelling als er zich uit deze aan wetten onderworpen massa duetten en solo's losmaken, waarin de gebaren iets louter individueels uitstralen. Het komt over als een bevrijding, vooral aan het eind met drie duo's naast elkaar, die een schouder-aan-schouder-dans uitvoeren, ieder op zijn eigen manier. 'Epoxy' is een abstract ballet. Je kijkt geboeid toe hoe spitsvondig het in elkaar is ge zet, maar het knappe is dat je tegelijk emotioneel wordt mee gesleept door de oneindige be weeglijkheid van de massa. Het programma bevat ook nog een reprise van 'Le sacre du Printemps' van Ed Wubbe door zes dansers van Scapino.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11