Duitse politiek: kerkbelasting niet meer van deze tijc Kerk Samenleving 'Jezus wai vegetariër Hulpbisschop: critici moeten RK Kerk verlaten ,!W z Herdenking na 50 jaar nog steeds nodig maanual) iy ahkil iyyy VANDAAG q In de zesde eeuw van onze jaartelling leefde in I 3 Frankrijk een bij zijn leven al als heilige vereerde kluizenaar, genaamd Valëry. Het beroemde klooster Saint Valérie is naar hem genoemd. Zijn roem overschreed grenzen. In Nederland heette hij Walrik. Naast de eveneens naar hem genoemde 'Walriks- kapel' in Overasselt, staat nog een zogeheten koortsboom, waarin men vroeger doekjes en lapjes stof van een zieke hing om de koorts te weren. Want Walrik heeft talloze ge nezingen, bekeringen en wonderen op zijn naam staan. Hij zou zelfs iemand die onschuldig werd verhangen, weer tot leven hebben gewekt. En Willem de Veroveraar heeft in 1066, met behulp van de botten van Walrik nog een gun stige wind weten af te dwingen voor de overtocht naar En geland. Op 19 april wordt hij herdacht. Pastor wil paus laten berechten Groningen De Groninger pastor en oud-politicus Herman Ver beek wil paus Johannes Paulus II laten berechten wegens volke renmoord. Aanleiding is het standpunt van het Vaticaan over geboortenbeperking, met name in Afrika en, recent, Kosovo. Verbeek: „Het is weerzinwekkend! De dodelijke moed van het Vaticaan om het sturen van morning-afterpillen naar Kosovo te verbieden, pillen voor vrouwen die zijn verkracht'door Serven!" Eerder keurde het Vaticaan het verspreiden van condooms in Afrika af. Verbeek:.Terwijl dit de enige manier is om die vrese lijke ziekte aids te stoppen. De tijd is rijp om de paus voor het internationale hof van justitie te dagen. Wegens genocide". Ver beek keert, ondanks zijn weerzin, de kerk niet de rug toe. „Daarmee zou ik mezelf het woord ontnemen." Britse kardinaal Hume heeft kanker londen Kardinaal Basil Hume, sinds 1976 hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland, lijdt aan een ongeneeslijke vorm van kanker. Dit heeft de 76-jarige aartsbisschop van West minster dit weekeinde bekendgemaakt in een brief aan de bis schoppen en priesters in zijn aartsbisdom. Hume wil doorgaan met werken zolang dit mogelijk is. „Ik ben niet van plan me reeds als een invalide te gedragen, voordat ik voor de ziekte moet buigen. Ik heb vrede met mezelf. De toekomst is in Gods hand", aldus Hume. Toen hij op 2 maart vorig jaar 75 werd bood hij volgens de regels aan paus Johannes Paulus II zijn ont slag aan. De paus vroeg hem aan te blijven. Sint Nicolaaskerk in de steigers denekamp De toren van de Sint Nicolaaskerk in Denekamp staat in de steigers. Kort geleden viel een groot stuk zandsteen van het dertiende-eeuwse monument naar beneden.Een in spectie door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wees uit, dat een grondige opknapbeurt noodzakelijk was. De kosten van de restauratie bedragen 150.000 gulden. foto wfa Vassula Ryden op video in Antonius leiden Een video van Vassula Ryden, een in Egypte geboren vrouw van wie volgelingen menen, dat God via haar zijn woor den aan de wereld doorgeeft, wordt morgenavond om half acht vertoont in zalencentrum Antonius aan de Lange Mare. Ryden schreef een aantal boeken en gaf de laatste tien jaar zo'n zes honderd voordrachten. Een aantal daarvan is op video opgeno men. redactie aad rietveld. 071-5355, berlijn/bonn anp/epd In Duitsland komt de kerkbelasting steeds meer onder druk te staan. De grote kerken ontvangen de bijdragen van hun leden via de inkomstenbelas ting. Steeds meer politici van de rood groene coalitie en de oppositie vinden, dat de 'Kirchensteuer' niet meer van deze tijd is. In Duitsland houdt de werkgever een bedrag in op het salaris van de kerkleden, dat de staat vervolgens overmaakt aan de kerken. De beide grote kerken, de Rooms-Katholieke Rabbijn Evers: student heeft bibliotheek 'herontdekt' amsterdam anp De Amsterdamse student Si mon Bornstein, die op de zol der van een synagoge de voor oorlogse bibliotheek van het rabbijnenseminarium had ge vonden, heeft deze boeken 'herontdekt'. Dat heeft rabbijn R. Evers, rector van het Neder lands Israëlietisch Seminarium Kerk en de Evangelische Kerk van Duitsland, incasseren op deze manier het grootste deel van hun inkomsten, ruim twintig miljard gulden per jaar. De verplichte afdracht (8 tot 9 procent van de inkomstenbelasting) leidt al ja renlang tot opzeggingen van het lid maatschap. Alleen op die manier kan aan de kerkbelasting worden ontko men. De sociaal-democraat Schubert, lid van de parlementscommissie financi ën, pleit in de krant Bild am Sonntag voor een stapsgewijze afschaffing. Hij geeft de voorkeur aan giften: „Een op rechte bereidheid om vrijwillig geld te geven versterkt het saamhorigheidsge voel binnen de kerken. De wijzigingen kunnen worden meegenomen bij de komende belastinghervormingen". Daarentegen heeft de invloedrijke minister-president van Sleeswijk-Hol- stein, Heide Simonis (ook SPD), zich tegen afschaffing uitgesproken. „Ik zie geen enkele reden voor een funda mentele wijziging." De samenleving kan op sociaal terrein volgens haar niet zonder het maatschappelijk enga gement van de kerken. De Groenen, coalitiepartner van de sociaal-democratische SPD, willen al langer van de Kirchensteuer af. Zij ge ven de voorkeur aan een model dat re kening houdt met de ontwikkelingen in de samenleving. Ook bij de oppositionele liberalen in het parlement gaan steeds meer stem men op om de kerkelijke 'belasting' af te schaffen. FDP-afgevaardigde Frick wijst op het oerliberale streven naar scheiding van kerk en staat. Zij ver wacht niet dat een afschaffing tot dras tisch lagere inkomsten voor de kerken zal leiden. De kerken verwachten, dat hun in komsten bij afschaffing van de fc chensteuer met een kwart teruglop® Ook als de regering de loon- en u komstenbelasting verlaagt zonden Kirchensteuer zelf te veranderen, i len de kerkelijke inkomsten aanzienl dalen. De Kirchensteuer is een erfenis i de nationaal-socialistische tijd, te- ?- Hitler zijn greep op de kerken vvfl rai vergroten. In ruil voor de inning pe hun inkomsten hoopten de kerken; verdere invloed verschoond te blij;* si De Kirchensteuer bleef na de Twee Wereldoorlog gehandhaafd. Eind maart zei Bornstein in een interview met het universi teitsblad Folia, dat hij de vondst van zijn leven had gedaan. De boeken, die in de oorlog naar Duitsland waren gebracht, be landden uiteindelijk op de zol der van de synagoge in de Am sterdamse Jacob Obrechtstraat. De kasten waren volgens Born stein vijftig jaar niet van het slot geweest. Geconfronteerd met de be richten in de media liet Evers het ANP weten, dat hij zelf vorig jaar juni al van het bestaan van de boeken op de hoogte was. Het Parool meldde, dat Born stein volgens de rabbijn het verhaal van de vondst had 'ver zonnen' en dat hij had 'gelo gen'. Nadat Evers diezelfde dag ontkende dit te hebben gezegd, spande Bornstein een kort ge ding aan tegen Het Parool. Hij eist rectificatie omdat de krant zijn goede naam als persoon en onderzoeker had aangetast. Evers, die ook mediarabbijn is, was tijdens de behandeling van het kort geding niet aanwezig, naar zijn zeggen omdat hem dat niet was gevraagd.. Evers zegt dat hij de woorden 'verzonnen' en 'gelogen' niet tegen Het Parool heeft gebe zigd. Wel erkent hij, dat hij het optreden van Bornstein, die over de vondst zelf contact met Folia en het Nieuw Israelietisch Weekblad had gezocht, 'zeker niet' heeft gewaardeerd. „Dat is duidelijk." Dat Bornstein tegen Folia heeft gezegd zelf de boeken te hebben gevonden, is volgens Evers 'kennelijk een misvat ting'. Bornstein „heeft de vondst naar buiten gebracht". Maar dat hij heeft gelogen, „is te sterk uitgedrukt en doet on nodig schade." Rechtbankpresident R. Oro- bio de Castro, die de afwezig heid van de mediarabbijn be treurde, doet op 29 april uit spraak. LEIDEN - Op de herdenking van de Jodenvervolging gisteravond in de Hooglandse Kerk werd vooral vooruitgeblikt. Volgens dominee Ad Alblas is een herdenking nog steeds nodig, ruim vijftig jaar na dato. „Er zijn nog altijd open wonden en er zijn nog altijd lege plaatsen in families. En er is geen Christelijke Kerk dan in verbondenheid met het joodse volk." In de dienst spraken behalve Alblas ook Arie Kuiper, schrijver van de biografie van Abel Herzberg, en Bloeme Evers-Em- den, die onderzoek deed naar de verwerking van de oorlog door on dergedoken joodse kinderen. foto loek zuyderduin Dierenvrienden: new york eni roermond anp Waarom stappen hardnekkige critici van de kerkelijke leer niet over naar de Reformatie, vraagt hulpbisschop De Jong van Roer mond zich af in een vraaggesprek met het opinieblad De Bazuin. De tijd van de pola risatie is voorbij, maar er blijft bij hem wel een verlangen naar duidelijkheid. Alles wat de aanhangers van de Acht Mei Beweging voorstaan - vrouwelijke priesters, onbeperkte toegang tot de communie, een moraal die alles toestaat, weinig oog voor Maria - vind je, zegt De Jong, in de protes tantse kerken. Waarom dan geen positief gebruik maken van de godsdienstvrijheid, aldus de jongste bisschop van Nederland. „Er zijn rooms-katholieken die denken: 'Kerk, dat zijn wij samen'. Volgens hen is niemand de baas in de kerk en kan nie mand uitmaken wat goed katholiek is. Van mij mogen ze zo denken. Maar zelf ben ik een andere mening toegedaan: de kerk wordt geleid door de bisschoppen, in een heid met de paus. Die maken uit wat ka tholiek is." De Jong bestrijdt dat de leer van de kerk star is. De traditie van de kerk is juist zeer coherent. „Het geloof zwabbert niet, echt niet." Op ondergeschikte punten kan er wel eens een bijstelling van de leer plaats vinden, maar dan nog blijven de principes recht overeind staan. De uitsluiting van vrouwen van het pries terambt zal de kerk nooit herroepen, denkt De Jong. „Ik kan me persoonlijk niet voor stellen dat ik als bisschop ooit vrouwen tot priester zal wijden", zegt de Roermondse hulpbisschop. „Jezus was vegetariër - je Hem." Met deze slogan roe PETA, een Amerikaanse satie die ijvert voor een ben jjjl behandeling van dieren, in a tui nieuwe campagne kerkg; op om geen vlees meer te Een vegetarische maaltijd voor christenen de enige ma ie tijd die ethisch verantwoord aldus woordvoerder Friedrich van de beweging! TA (Mensen voor een ethisc ra; behandeling van dieren). Vli pn eten staat volgens Friedrich gioe lijk aan Godslastering. Friedrich erkent dat hij niet zeker van is, dat Jezus Del getariër was. Maar het 'gewei ive dadige' karakter van de vlei na verwerkende industrie is w He gens de PETA-woordvoerder pr strijd met de geweldloosl* lek die Jezus predikte. Volgens P ajri TA worden in de VerenigdeS ok ten jaarlijks acht miljard d geslacht voor de vleesel medemens. Gewaagd naar het verb :at van Jezus over de vijf broden lai twee vissen zegt Friedrich, in de oudste versie daarvan vissen niet voorkwamen. I sn zouden later aan het verh im zijn 'toegevoegd' als het s\i ri bool van de christenen en ïoi een verwijzing naar de discij self len, die vissers waren. De theoloog L. Michael Wl te, hoogleraar aan de Univei nei teit van Texas, zet vraagteki chi bij die lezing van Friedrich. erj tekst van de bijbel wordt li iet aangepast aan wat PETA wil lat zen. Elk standpunt kan mete Ja; citaat uit de bijbel worden ei rechtvaardigd", aldus Wh ap die waarschuwt tegen misbr et van de bijbel. Dat er in de bijbelse tijd weinig vlees werd gegeten, hfctt meer met de armoede van mensen te maken dan meth^n vegetarische opvattingen, James Martin-Schramm. hoofeiij leraar aan het Luther College eb Iowa. „Vlees was voor de me te mensen gewoon te duur." PETA, dat 600.000 led heeft, laat zich door die aq menten niet tweerhouden de anti-vleescampagne. De ganisatie heeft voor die i twee miljoen gulden uitget ken. Er is een website geopefct, (www.jesusveg.com) en er' men posters op de grote ret meborden langs de snehvega WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en enkele winter se buien. Vooral in het zuiden ook zon. Middagtemperatuur meest tussen 5 en 10 graden. Zweden: Vooral in het midden en noorden vandaag nog bewolking en regen. In het zuiden al geregeld zon. Morgen overal droger en meer zon. middagtemperatuur rond 5 graden in het noorden en 10 in het zuiden. Denemarken: Zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur rond 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en Schot land nog geregeld zon. In Ier land, en later ook Wales, meer wind, meer bewolking en daarna ook regen. Morgen overal zeer wisselvallig met flink wat wind. Middagtemperatuur ongeveer 8 tot 12 graden. België en Luxemburg: Eerst zon of mist. Daarna stapel wolken en enkele buien, moge lijk met hagel of onweer. Morgen meer wind en enige tijd regen. Maxima oplopend tot 13 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon, maar ook enkele buien. Morgen stevige zuiden tot westenwind, bewolkt en pe rioden met regen. Middagtempe ratuur oplopend tot 16 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden met in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur 16 graden in het noorden en 23 in het bin nenland. Madeira: Afwisselend wolkenvelden en zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 18 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en vrij wel droog. In het noordwesten meer bewolking en een enkele bui. Vooral in Galicie morgen ochtend veel wind. Middagtem peratuur variërend van 18 gra den in het noorden tot 27 in het zuiden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en mogelijk een buitje, langs de zuidstranden overwegend zonnig weer. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur van 19 graden bij Tanger tot 26 in het zuiden. Tunesië: Vrij zonnig met in het zuiden en kele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima tussen 22 en 27 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar vandaag ook nog een enkele bui. Morgen eerst zon. Later op de dag vooral in het westen bewolkt en enige tijd regen. Middagtemperatuur oplopend tot rond 20 graden op morgen. Dicht bij de Pyreneeen mogelijk 27 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur stijgend naar 24 graden op morgen. Italië: Zonnige perioden, maar in het noorden en oosten ook een enke le regen- of onweersbui. Middag temperatuur oplopend tot rond 20 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur mor gen dicht bij 20 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Zowel zon als enkele regen- en onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 graden. Duitsland: Vandaagochtend op veel plaat- sen wat zon, verder vooral in het zuiden buien. Morgen eerst droog zonnige perioden, maar in de loop van de dag in het westen regen en wind. Middagtempera tuur oplopend naar 12 graden in het noorden en 17 in het zuiden. Zwitserland: Vandaag in het noorden eerst nog regen, in het zuiden droog en zonnige perioden. Morgen eerst zon, later in het westen mo gelijk wat regen. Middagtempe ratuur oplopend naar ongeveer 16 graden. Oostenrijk: Vandaag bewolkt en perioden met regen. Morgen vrijwel overal droog en geregeld zon. Middag temperatuur oplopend naar on geveer 14 graden. Polen: In de ochtend zon, later stapel wolken en een lokale bui. In het oosten bewolkt en veel regen, mogelijk ook sneeuw. Middag temperatuur ongeveer 11 gra den, langs de oostgrens bedui dend kouder. DINSDAG 20 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 Zon onder 20.43 Maan op 09.51 Maan onder01.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.26 19.52 06.59 19.25 Laag 02.54 15.24 02.35 15.05 Weerrapporten 19 april 08 uur: Amsterdam onbew. De Bilt regenbui Deelen grondmist Eelde onbew. Eindhoven hall bew regenbui half be« grondmist hall bew Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen zwaarbew Luxemburg regen Madrid onbew. Mallorca licht bew Moskou onbew. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) wl 11 8 0.0 1 11 3 6.0 7 25 18 0.0 o4 11 -1 2.0 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hecto pasca, KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17urf 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 W 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekt* &1 het automatisch afschrijven van het Tti] abonnements- geld, ontvangen l.-taWld betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl* ?P< worden verzonden geldt een toeslag van JU ïh aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEE Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenyatfjad. van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravel nnw 1 12 1 0.0 Bangkok t Johannesburg c Los Angeles c New Orleans c New York I 13 5 0.2 Tunis 9 2 6.0 Vancouver ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 01 f

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10