Cultuur Kunst 'Dit museum is geen grafkelder' 1 'Donderdag is' een ware misser ÏDT1 onrustig Muziekpodia machteloos bij contractbreuk Vertraging kunstwerken Naturalis Michael Pye Concert BZN zonder spanning chone Schijn Een verzoeknummer van Milosevic J®AC 17 APRIL 1999 THEATER [jÉC£NSIE WIJNAND ZEILSTRA door Het Groene Balkon ildvvien Roothaan Spel Lieke-Ro- Anke van 't Hof, Han Kerck- Paul R Kooij Gezien 16/4. LAK- Leiden Aldaar nog te zien van- iC], ultrakorte aankondiging van stuk 'Donderdag' blinkt niet helderheid. Duidelijk is guit de elementaire hande van het stuk. Wekelijks ko- itwee broers en een zus bij ?n ar Hun conversatie is niet alledaags doch vertoont jnllig verloop. De indruk dt gewekt, dat ze vroeger etijd van elkaar gescheiden geweest. Een reden daar- wordt niet gegeven. Zijn Hiders misschien veronge- Mogelijk zijn ze bijeen om ïerinnering - voor wat die rd is - aan vroeger levend te den. Dat er sprake is van gebeurtenis waaraan zij al ert je dezelfde herinnering Kf den kunnen hebben, wordt Ik geval ten stelligste ont- d. 'Geen enkele herinnering elijk aan de anderë', zegt van de personages, uziek zetten ze in als be- I ld middel om herinnerin- I op te roepen. Ze spelen I se45-toerenplaatjes op een pick-up met repertoire onder anderen Adamo, Charles Aznavour en Dave Ber ry. Het is gewoon ouderwets plaatjes draaien, hetgeen een nostalgisch beeld biedt. Soms gaan de personages daarbij op de playback-toer. Onaardig is het allemaal niet, maar de vraag naar de zin van dit alles laat zich nauwelijks beantwoorden. Het geheel is gebaseerd op een collage van teksten van de hand van uiteenlopende schrijvers als Marcel Möring, Herman Brusselmans, Han Römer, Tho mas Verbogt, Rob de Graaf en anderen. Als er dan ook nog eens een onbekend vierde personage ten tonele verschijnt (de verper soonlijking van de vergeetach tigheid?!), raakt de fantasie van de overigen behoorlijk op drift en komen zij tot bekentenissen van agressieve denkbeelden. Op dat moment van de - aan vankelijk nog acceptabele - voorstelling wordt dit allegaar tje van uiteenlopende tekstfrag menten een ware misser. On danks de inzet van de vier ac teurs is regisseuse Lidwien Roothaan er namelijk niet in geslaagd om van dit bonte tekstbrouwsel een tot de ver beelding sprekend geheel te maken. Dat is jammer, want van deze regisseuse valt door gaans interessant werk te ver wachten. Kees van Twist moet stabiliteit brengen De twee bureaus in de kale directiekamer van het Gro ninger Museum zijn op de dinsdag dat zijn officiële be noeming bekend werd nog leeg, maar het duurt dan ook nog een paar maanden voor Kees van Twist er definitief zijn intrek zal nemen. Het voormalige Hoofd Cultuur van de AVRO wordt per 1 augustus directeur van het spraakmakende museum. de Randstad, om directeur van het Groninger Museum te wor den. In tegenstelling tot zijn ou ders toen houdt hij zijn huis in Amsterdam aan, maar daar naast zal hij zich, zo verzekert hij, ook daadwerkelijk vestigen in Groningen, de stad waar hij ooit nog een blauwe maandag op het Wessel Gansfort College zat voordat hij aan de Rijks HBS GRONINGEN ROB DE KAM In de jaren '50 werd Kees van Twist als kind door zijn ouders vanuit de Randstad meegeno men naar het Groningse Grijps- kerk, waar zijn vader gemeente secretaris werd. „Dat was iets bijzonders, dat deden mensen uit het Westen toen niet zo gauw." Nu, ruim veertig jaar la ter, maakt hij zelf de reis vanuit DANS IE MAARTEN BAANDERS ging Programma IV door Neder- Dans Theater 1 Gezien 15/4 Lu- Danstheater m Den Haag Aldaar nog te zien 17/4,1/5,2/5 meteen op: de forse ptures op het toneel met ronde vormen en grote lij- vormen een mooie eenheid robuuste gebaren van lanser en de danseres. Cho- paaf Johan Inger heeft htbaar samengewerkt met irontwerpster Mylla Ek. He- is deze samenwerking het e sterke punt van 'Hurry iy'. De bewegingen blijken naai dezelfde heftige stijl en grove temperament te )en. Het resultaat is een ige, onsubtiele choreo- zonder treffende geba- Haast je langzaam' zegt de Zoveel jachtigheid ver- ht je dan niet. als het Nederlands Dans aier vaker doet. wordt ook gebruik gemaakt van film. danseres verdwijnt achter scherm en duikt in de film Ook de sculptures keren er en het aardige is dat ze wegen, wat hun ver- tschap met de dansende li nen versterkt. Een minpunt et toneelbeeld vormen ech- de bloemen die uit de lucht 'allen en zich met hun steel in de grond vastzetten als darts. Deze grap vindt geen aansluiting op de rest van de choreografie, evenals de harde knal halverwege het-stuk. Het programma bevat verder reprises van drie topwerken van de grote choreografen van het NDT. In 'Fantasia' laat Hans van Manen de heldere, subtiele en gracieuze dans van drie vrouwen fraai contrasteren met de stuwende, soepele dans van drie mannen. Er ontwikkelen zich drie duetten, waarin de rol van man en vrouw varieert. Prachtig is het als de man het li chaam van zijn partner stuurt en zijn fantasie in haar lichaam vormgeeft. In het tweede duet danst de man steunend en dienstig met de krachtige, ex pansieve vfouw. Intens en har monieus zwerven in het derde duet een man en een vrouw in een gezamenlijke fantasiewe reld. Meesterlijk, al die puntige, trefzekere gebaren. Net als in een droom worden in "Sweet Dreams' van Jiri Ky- lién losse taferelen, donkergeel belicht, in één sfeer samenge vat. De beelden hangen soms letterlijk in de lucht. Appels brengen niet alleen symboliek, maar ook humor. Zeer intrige rend zijn de geheimzinnige ge stalten, samengesteld uit twee lichamen. Een avond vol spanning bij: Kooyker Ginsberg signeert, spreekt en wordt geïnterviewd over zijn nieuwe boek: Gestolen Levens een literaire thriller gebaseerd op het leven van j een crimineel die nog vrij rondloopt... Vanaf20.00 uur Kaartjes df 2,50 zijn telefonisch te reserveren: tel. i 071-5160503. U bent van harte welkom! Begane Grond, Breestraat 93, Leiden in Harlingen zijn middelbare schoolopleiding voltooide. Zijn Groninger verleden heeft zo zijn kleine sporen nagelaten: „Er zijn twee woorden waaraan mensen mijn afkomst nog kun nen horen: 'schoorsteenmantel' en 'met elkaar'. Op de een of andere manier slaag ik er niet in die in normaal Nederlands uit te spreken. En ik hou van de onderkoelde Groninger humor, en van het feit dat Groningers zeer emotioneel zijn, wat juist blijkt uit de manier waarop ze dat proberen te verbergen. Van Twist is één en al en thousiasme over zijn nieuwe baan: „Ik heb met heel veel ple zier binnen de omroep gewerkt in een van de allerleukste ba nen die ik me daar kan voor stellen. Ik zie het als een voor recht dat ik de kans krijg om vanuit hetzelfde credo binnen de muren van een museum aan de slag te gaan", stelt hij. In dat credo is 'publiek' het sleutelwoord. „Ik heb kunst al tijd voor een zo groot mogelijk publiek willen brengen," zegt Van Twist, die nadrukkelijk on derscheid wil maken tussen het zoeken van een breed publiek (positief) en populariseren (ne gatief): Als je een groot publiek wil pakken dan moet je één ding in de gaten houden: dat je niet door de knieën gaat. Je mag nooit versimpelen, verkin derlijken, om de gunst van het publiek maar te winnen. An ders doe je geen recht aan de kunst. Je hebt wel de verplich ting om steeds weer je kop te breken over de vraag hoe je die kunst presenteert en op welke manier je het publiek bereikt." Kees van Twist, directeur Groninger Museum. Een groot publiek is voor het Groninger Museum van levens belang. Volgens bestuursvoor zitter Dippel drijft het museum voor bijna 50 procent op eigen inkomsten. Om de -inmiddels dalende- publieksaantallen op peil te houden zal er volgens Van Twist duchtig over het be leid nagedacht moeten worden: „Er staat hier iets wat befaamd is, het product van een bijzon dere interesse voor design. Maar ik heb vanochtend ook te gen het personeel gezegd dat het gebouw nooit mag over schaduwen wat er binnen ge beurt. Het gebouw mag geen keurslijf worden. Het is voorals nog heel functioneel en de mo gelijkheden zijn in mijn ogen nog lang niet benut, maar niks is voor de eeuwigheid. Het mu seum is godzijdank geen graf kelder. Je moet de vreugde die het gebouw verschaft benutten, maar het niet als een statisch iets zien." De suggestie dat Van Twist vooral de presentatie van het museum en de exposities gaat verzorgen en het inhoudelijke werk van de conservatoren moet komen, verwerpt hij stel lig: „Nee, wel wil ik me eerst rustig kennis verwerven over hoe het bedrijf werkt, maar ik ben niet aangenomen als pr- voorlichter." „Mijn werk bij de omroep ging veel verder dan de vorm. die ging ook over de in houd. De programmering, het maken van 'Oud Geld' en 'Plei dooi', dat was mijn keuze. Net zo goed als een serie over mo derne componisten. Dat is voor een klein publiek, dat weet je, maar toch vind ik het belangrijk dat men weet wat Gage en Stockhausen betekend hebben. Alleen deed ik dat wel met het oog gericht op een zo breed mogelijk publiek, op een AVRO- manier." Eerst The Lynyrd Skynyrd Project en nu weer Fountains of Wayne. In één week tijd twee Amerikaanse bands van naam die hun optredens afzeggen. Vooral bij voorzitter F. Delemarre van het Leids Vrijetijdscentrum werken cowboyhoe den momenteel als een rode lap op een stier. Hij zinspeelde na het geklungel met paspoorten en veerboten van The Lynyrd Skynyrd Project, dat uren te laat en nog niet eens voltallig bij het LVC aanklopte, op schadeclaims. Maar vol gens programmeur Betti Plug is dat een heilloze weg die beter ook niet kan wor den ingeslagen nu boekingskantoor Mo jo het LVC heeft laten weten dat Foun tains of Wayne de tournee door Neder land met één concert inkort en dat er uitgerekend door Leiden een streep is „It's all in the game", stelt Plug berus tend. En met dat korte zinnetje ver woordt ze ook precies de gedachten van haar collega's van bijvoorbeeld Stadsge hoorzaal en het Alphense Kasteel. Vol gens Plug verdient het zelfs de voorkeur in de kleine steentjes te lopen omdat die houding wel eens wordt beloond met „een goedmakertje". Bart Vieveen van de Stadsgehoorzaal onderschrijft dat. „Je kunt wel je beklag doen bij het im presariaat want je hoeft niet over je heen te laten lopen. Maar een impresariaat kan er dikwijls zelf ook niets aan doen. Je moet maar hopen dat je klacht zo'n Paul Young, die een tijdje terug om raadselachtige redenen zijn concert in de Stadsgehoorzaal heeft afgezegd, be reikt. Zelf krijg je hem natuurlijk nooit aan de lijn. Schadeclaims hebben geen zin, zeker niet als het om buitenlandse artiesten gaat. Stefan Vanderstappen van het Al phense jongerencentrum Het Kasteel sluit zich daar in grote lijnen bij aan: Als je echt werk maakt van een niet-le- gitieme afzegging, heb je wel gelijk maar krijg je dat toch niet. Je trekt per defini tie aan het kortste eind en hoe groter de band hoe korter dat eind. Want Alphen is maar Alphen, weet je. Je kunt wel zeg gen dat in dit wereldje contracten en af spraken nog minder waard zjn dan in de voetballerij, ja." Volgens Plug moeten de twee Ameri kaanse afzeggingen vooral als inciden ten worden beschouwd. Maar ze erkent dat het wel om twee schrijnende geval len gaat. Voor de southernrockers van The Lynyrd Synyrd Project waren er im mers fans uit België en Duitsland naar de poptempel aan de Leidse Breestraat gekomen. En voor Fountains of Wayne had het LVC meer geboden dan de Am sterdamse Melkweg en het Utrechtse Ti- voli. Nu gaan desalniettemin juist de op tredens in de hoofd- en de Domstad wel door en heeft Plug het nakijken. „De macht van de grote stad", noemt Vie veen van de Stadsgehoorzaal dat. En Plug knikt instemmend. De LVC-pro- grammeur benadrukt dat dikwijls ten onrechte de boeker de schuld van mis standen krijgt. „Mojo zei de ene keer dat Fountains of Wayne wel en de andere keer niet zou komen. Ik heb zelf de knoop doorgehakt, ik vertrouwde erop dat ons bod de doorslag zou geven en ik moest bovendien op tijd zijn voor de af fiches. Het is uiteindelijk het manage ment in Londen dat dan besluit dat drie concerten in Nederland er een te veel is. De band moest na het concert in het LVC, op 23 april, in Parijs spelen en dat was allemaal wat te veel gevraagd. Dat wij dan afvallen, is flink balen maar ik weet zeker dat de boeker met ons mee treurt. En dat is zoals gezegd gunstig voor het goedmakertje." RECENSIE SABINE VAN DEN BERG Concert: A Symphonic Night II'. door BZN Gehoord. 16/4, Stadsgehoorzaal, Leiden Alleen oprichter Jan Tuijp is nog over van de formatie die in 1966 als Band Zonder Naam begon. De basgitarist plukt rou tinematig aan zijn snaren, zo vanzelf dat het lijkt of hij niet in de gaten heeft dat hij staat te spelen. Tussen neus en lippen door stelt hij zijn versterker wat bij. En kondigt hij hier en daar een medley aan. Muziek maken is ook maar een vak. Net als vis schoonmaken. Althans zo spie gelt het kleurloze optreden van de groep ons voor. Zangeres Carola Smit be dankt het publiek. Maar verder wordt er tijdens 'A Symphonic Night II' niet gepraat. Ook niet door zanger Jan Keizer die al decennia lang in de groep mee draait. Nee, er wordt gezongen. En dat doet het duo moeiteloos. Hun stemmen passen perfect bijelkaar. Keizers stevige stem komt vooral tot zijn recht in het Franstalige repertoire. Dan schrik je even op omdat er iets expressiefs gebeurt. Want over het algemeen is het concert uit drukkingsloos omdat overal de zelfde dreun in doorklinkt. Smits gezicht staat neutraal, zij doet haar eigen ding. Naast de natuurlijke versmelting van hun zang, is er nauwelijks inter actie tussen de twee zangers. En bij een live concert wil je wel wat meer spanning ervaren. Het duet uit De Parelvissers pa relt niet. 'Que sera sera' van Doris Day heb je al veel te vaak gehoord en 'Ben' van Michael Jackson is de zoveelste herha lingsoefening. Als Keizer ver kleed als Jackson met krukken het toneel opkomt, want alleen steunend op die stokken kan hij de soepele pasjes nabootsen, gebeurt er iets onverwachts. Maar het blijft een ingelast geintje om de boel wat op te peppen. Nee, het klinkt niet vals, on danks de mededeling dat Caro la met stemproblemen kampt. Zij slaat zich dapper door de avond heen. Het zijn professio nals, en ze hebben een vast pu bliek, maar de zonnige liedjes lijken in hun uitvoering alle maal op elkaar: of het nu gaat over een tropisch eiland of over een bloedmooi meisje, of het nu in het Spaans gezongen is of in het Engels. Het blijft vooral veel van hetzelfde. Zo'n optre den bijwonen is misschien de enige manier om je favoriete muzikant rozen aan te bieden. Die waren er namelijk genoeg gisteravond. Maar het live be luisteren van deze band kent geen andere toegevoegde waar de. Je kunt net zo goed hun cd draaien. Bij voorkeur op een zonnige camping. van de wereldkampi- schappen voetbal in Argen- 'wist Freek de Jonge op de toeter nauwkeurig wie §de en wie niet. Oranjespe- die zonder enige gewetens- dnaar het door een terreur- ind geteisterde land afreis- omdat de bondcoach ze nu maal had geselecteerd, wa lnut. Want zij lieten zich - 'ruiken voor propaganda- - jeinden van een stelletje n. Voetbalverslaggevers r over de politieke situ- inhet land dan over de i schreven, deugden !*eer wél. 5 »20 jaar later, nu de ellen- iKosovo, een naburiger met geen pen is te be- 'tfiven en Nederland zelf ac- betrokken in de oorlog, siert de geestelijk leidsman 'veleer ineens in twijfel en 6 'alsof dat de enige juiste Jing is. Nu zijn zij die niet ia den fout. Pleiten voor s" uitroepen en Apaches mag nii Wel voor diplomatieke op- ,ri jngen en voor brood en fels voor de vluchtelingen, itf *thet vuren, roept De Jon den paar weken. Zonder Verheffing, zonder overtui- Het benefietende twijfelk- 'kan niet in de schaduw nvan de overtuigende ac- ^erder van toen. Ook Youp 'Hek (de man die veel in 'mars heeft, zou De Jonge Freek de Jonge, van geestelijk leidsman tot benefietende twijfelaar. foto anp zeggen) lijkt het spoor volledig bijster. Waar is het bijtende sar casme waarmee hij fulmineert tegen de Buckler-drinkende, Ikea-meubels kopende en aan karbonaadjes kluivende meute? Op de dombo uit de provincie die in Amsterdam zijn vrijgezel lenfeest viert, schiet hij gretig zijn spreekwoordelijke mitrail leur leeg. Maar de naar Neder land gevluchte Serviërs, die met een opgespelde jodenster op het Binnenhof Clinton en Kok voor Hitiers uitmaken, hebben niets te vrezen van de benefie ten De benefietmanie, die inmid dels ook is overgewaaid naar de Leidse regio, werkt als een demper in een omroeptoeter. Zelfs het LVC betrekt geen stel ling. Het is dan ook al lang gele den dat vanuit de poptempel protestliederen klonken. Het wil kennelijk op geen enkele wijze worden herinnerd aan de tijd dat het als jeugdhonk op de welzijnsbegroting stond in plaats van - zoals nu - op de veel sjiekere cultuurbegroting. Toen grossierde het in stand punten tegen racisme, fascis me, speculanten, kernwapens en het groot-kapitaal. Nu is het enige statement dat het aan zijn benefiet-avond voor Kosovo een datum koppelt: 4 mei, de dag waarop wij ons voornemen 'dit nooit weer' vet onderstre pen. Maar wat precies doen we dan nooit meer? De afspraak was, dacht ik, nooit meer de andere kant opkijken als een complete bevolkingsgroep over de kling wordt gejaagd. Maar denk maar niet dat over dat soort vragen de optredende bands ook maar een liedje zul len spelen. Ineens hebben mu ziek en politiek niets meer met elkaar te maken. Ook voor de dj's Paelplus en Naked Joost, die vanavond in het Noordwijkse Join voor het goede doel draaien, staan beats voorop. Prima dat ze zich- en dat geldt ook voor de LVC'ers - belangenloos inzetten voor de vluchtelingen. Maar het geeft toch wel te denken dat ze in het persbericht wel hun platenkeu- ze tot in de kleinste details ver antwoorden maar als motto voor de avond slechts 'Stóp Kosovo' opgeven. Een motto waar Milosevic ook nog wel mee uit de voeten kan. Wat nu als hij komt mee-benefieten in het Join-gebouw en bij de pla- tendraaiers een verzoeknum- mertje indient? WIM KOEVOET LEIDEN PABLO CABENDA Het veld vol lampjes dat aan de toren van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum Natu ralis prijkte, is vandaag verwij derd. Het kunstwerk, van de Amsterdamse kunstenares Giny Vos, moet een grootscheepse revisie ondergaan. Begin deze maand bleek dat kortsluiting is opgetreden waardoor de evolu tie die Giny Vos met de 100.000 lampjes wil verbeelden voortij dig tot een halt kwam. Geen van de lichtjes deed het nog, zodat van de lichtgevende cho reografie van micro-organis men niets anders overbleef dan een grote donkere vlek. Een onderzoek van de firma RENA elektronica, die ook de technische uitvoering van het kunstwerk voor haar rekening nam, wees uit dat scheuren zijn ontstaan in de coating van het kunstwerk. Vocht kreeg daar door vrij spel. Het heeft zich vastgezet op de printplaatjes van de lampjes, met als gevolg: roest. De aantasting van het werk is zo ver gevorderd dat van het oorspronkelijk materi aal waarschijnlijk alleen de be drading en de led-lampjes nog te redden zijn. Om Vos' kunstwerk te kun nen repareren zijn nu alle kunststofblokken met verlich ting gedemonteerd. Ze moeten opnieuw waterdicht worden gemaakt. Een monsterkarwei dat in drie etappes wordt uitge voerd en ongeveer tien weken in beslag neemt. Wat de hele operatie gaat kosten wil RENA niet zeggen. Wel dat het bedrijf Het kunstwerk van Giny Vos aan de toren van Naturalis bestaat uit 100.000 lampjes. Wegens roest branden die niet meer. foto henk bouwman de volledige verantwoordelijk- paraties en de kosten op zich heid van de misrekening, de re- neemt. „We hebben al jarenlang er varing, maar dit is de eerste keer dat er iets mis gaat. Boos doener is waarschijnlijk de combinatie van uitzonderlijke hoogte (ca.60m) en het zeekli maat. Om daar zeker van te zijn wordt nog uitgebreid onder zoek verricht", verklaart een woordvoerder van RENA elek tronica. Op 18 juni moet Vos' kunst werk weer volledig operationeel zijn. De kunstenares kijkt hoop vol naar die datum uit, ook al zet ze haar vraagtekens bij de betrekkelijk korte tijd waarin de tests, demontage, aanpassingen en de montage moeten gebeu ren. „Ik heb nogal met die kwestie in mijn maag gezeten. Omdat het kunstwerk zo voor iedereen zichtbaar is en hele maal niets doet. De situatie krijgt iets beschamends. Maar er kon niet eerder iets aan wor den gedaan omdat de weers omstandigheden, die funest bleken voor het kunstwerk, ook het onderzoek vertraagderln al le nieuwe dingen kunnen fou ten sluipen. Ik wacht maar af en hoop er het beste van. Het project van Vos is niet het enige kunstwerk voor Natu ralis dat door pech wordt ach tervolgd. Ook beeldhouwer Frans de Wit heeft vertraging opgelopen. Hij zou eind vorig jaar al beginnen aan de monu mentale sculpturen die nabij Naturalis. aan de Plesmanlaan, komen te staan. Maar de vele tonnen staal die hij daarvoor nodig heeft, werden pas on langs geleverd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13