4 Verpleegkundigen blijven te snel thuis' Binnenland itudenten te veel en eerkrachten te weinig Limburg heeft belboom 'Na drie dagen kwam de klap echt heel hard aan' 'De rechtszaak is voor mij een afsluiting' Familie van slachtoffers mijdt rechtszaal IudAG 16 APRIL 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten (ecordvangst gesmokkelde sigaretten harlem De FIOD en de douane hebben vorig jaar een record- antal van zeventig miljoen gesmokkelde sigaretten onder- chept» ruim vier keer zoveel als in 1997. De spectaculaire stij- ing is een gevolg van een verscherpte controle op vrachtwa- ensen schepen uit Oost-Europa en het Verre Oosten. Op chiphol en andere luchthavens zijn weinig sigaretten in beslag enomen. De smokkel van tabakswaren per vliegtuig is niet lo- end genoeg. I Jemiddeling moet suf imago kwijt igujAAG Minister Korthals van justitie wil dat meer conflicten uiten de rechter om door een bemiddelaar worden opgelost, echters zouden deze vorm van geschillenbeslechting moeten et iimuleren. Intensieve voorlichting moet bemiddeling daarbij m an het softe imago afhelpen. Voorlopig moeten mensen er zelf oor kunnen kiezen om de hulp van een bemiddelaar in te chakelen, vindt Korthals. Hij sluit echter niet uit dat conflict- artijen in de toekomst verplicht worden eerst de gang naar een emiddelaar te maken, voordat er een rechter aan te pas moet omen. De WD-bewindsman liet gisteren weten veel te voelen oor een advies met deze strekking van het platform Alternative fopute Resolution (ADR). 'olitie helpt bij hartaanval aarlem De tweeduizend agenten van de regiokorpsen Kenne- ■nerland. Zaanstreek en Amsterdam kunnen vanaf september J ieter hulp bieden aan slachtoffers van een hartaanval. Op initi- lief van de Nederlandse Hartstichting leren de agenten de ko- da nende maanden hoe ze moeten omgaan met een defibrillator, lat een stilgevallen hart met een electrische schok weer aan een kan krijgen. Alle surveillancewagens worden tijdens iet experiment van twee jaar uitgerust met zon apparaat. De lolitie is gemiddeld vijf minuten eerder aanwezig bij ongevallen ïeen ambulance en bij en acute hartstilstand kan dat het schil uitmaken tussen leven en dood. Volgens onderzoekslei- Koster. cardioloog bij het AMC. kunnen zevenhonderd le is worden gered als de politie in het hele land wordt voorzien i een defibrillator. fifcförde bollend» Frankrijk! Wilde, ndrcisjes, h<J&G*nte*>, 9coniéte*\t cyuafétme*frankrijk. (S hot dl len-fe en bloeien de bollfU in het luttelHaak de Caravan of achter'OW AÜto e*tz*erf Kampeermagazine '99 Is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het gratis aan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16.00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine@rai nl vraag of Adelmund en Hermans erin slagen om de 'stille reserve' weer aan de slag te krijgen. In het onderwijs werken veel vrouwen, van wie een groot deel stopt met les geven of in elk geval veel minder uren gaat werken wanneer er kinderen komen. Adelmund omschreef de 'stille reserve' deze week in de Kamer als volgt: ,,Het is een vrouw, die het liefst parttime werkt in de onderbouw van het basisonderwijs, die van man nen houdt en die het liefst op de fiets naar het werk kan want de man heeft de auto." Adelmund probeert nu al ruim een half jaar deze groep weer aan de slag te krijgen, bij voorbeeld door extra kinderop vang voor hen te regelen. Maar tot nu is zijn de resultaten niet om over naar huis te schrijven en ze blijven in elk geval sterk achter bij de verwachtingen. De verklaring daarvoor ligt voor de hand: zelfs als ze weer aan de slag willen, moeten deze herin- treedsters wel een baan kunnen krijgen die op fietsafstand ligt. Hermans en Adelmund willen nu proberen om vooral net af gestudeerde leerkachten uit re gio's waar leerkrachten genoeg zijn, over te halen om naar de Randstad te komen. De begin- twintigers die net hun onder wijsbevoegdheid hebben ge haald, zijn immers minder ge bonden aan bijvoorbeeld het werk van hun partners of de scholen voor hun kinderen en kunnen dus wat gemakkelijker verhuizen naar plaatsen waar ze meer dan welkom zijn. Con crete ideeën ontbreken daar voor echter nog. n er nu te weinig leekrachten niet? „Op dit moment nog zei staatssecretaris Adel- und deze week in de Tweede De schreeuw om meer rsoneel die ze een dag eerder id geuit, moest vooral worden zien in het licht van de toe- mst. De staatssecretaris was ig niet uitgesproken, of twee bo's in het oosten en zuiden in het land maakten bekend grote toeloop van studenten ei meer aan te kurmen. Sinds idervvijs is begonnen mensen lerwarm te maken voor een Eau voor de klas ('Wie leerde Duisenberg rekenen?') is ïloop daar zo groot dat ac- mmodatie noch personeel Idoende zijn. groot zijn de tekorten nu ecies? Dat is lastig te zeggen, ker is dat er nu vooral in de indstad al grote problemen en die worden alleen maar oter. De komende tien jaar er gemiddeld zo'n 14.000 tmve leerkrachten per jaar •dig in het basisonderwijs en voortgezet onderwijs, voor- omdat er veel leraren met nsioen gaan. Volgens de ognoses zijn er de eerstko- ende vier jaar tussen de '000 en 65.000 nieuwe lee- ichten nodig, met een piek nruim 17.000 in 2002. tekorten zijn regionaal ïrk verschillend. Vooral in de ndstad en de daaraan gren- nde regio's als Flevoland en nhem/Nijmegen zijn er pro- imen, die snel groter dreigen worden. Hóe groot ze wor- in, hangt vooral af van de hunsel» De Limburgse gemeente Hunsel krijgt als eerste op het Europese vasteland een 'belboom': een op enige afstand niet van echt te onderscheiden spar, geheel vervaardigd van metaal en te gebruiken als zendmast voor mobiele telefonie. Het gevaarte is 25 meter hoog, weegt twaalf ton en verrijst in de buurt van de A2. Telecommunicatiebedrijf Libertel neemt de noviteit op 28 april in gebruik. Het Britse bedrijf Alan Dick (ADC) heeft de belboom ontworpen. In eigen land levert het bedrijf er gemiddeld drie per maand af. „Zo'n boom heeft een vriendelijker uitstraling dan een gewone mast", zegt woordvoerder De Meza van het Nederlandse filiaal. „Pas als je het ding van dertig centimeter afstand bekijkt, zie je dat hij geheel uit metaal is opgetrokken. Kijk je vanaf twee meter, dan denk je dat het een echte boom is." Liber tel noch ADC wil vooralsnog bekendmaken hoeveel de belboom kost, maar naar verluidt komt het bedrag neer op één miljoen gulden. Of er meer belbomen in Nederland worden geplaatst, hangt volgens De Me za af van lokale overheden. ADC is momenteel in onderhandeling met diverse aanbieders van telecom municatie over de levering van belbomen. Ook met aanbieders in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk wordt gepraat. Voor Zuid-Europese landen heeft ADC een aangepast type ontwikkeld: de palmboom. FOTO ANP BAS RUTTEN Ziekenhuizen willen verzuim harder aanpakken De Nederlandse ziekenhuizen willen het ziekteverzuim harder aanpakken. Bij de eerste gesprekken gisteren over een niedwe CAO heeft de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen gisteren voorgesteld om wachtdagen in te voeren bij een ziekmelding. „We hebben het idee dat mensen makkelijk thuisblijven", aldus een NVZ-woord- voerder. PGGM-polis", zegt een zegs man van de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ). De ziekenhuizen hopen dat onder meer te bereiken door via strengere CAO-afspraken het ziekteverzuim en dus de kosten te drukken. Zij hebben de bonden gisteren voorgesteld de eerste dagen van ziekte niet meer door te betalen. „Wij heb ben het idee dat het voor de werknemers wel erg makkelijk is om zich ziek te melden. Er staan namelijk geen sancties te genover. En de controle, zeker de eerste dagen is nihil." De bonden hebben woedend gereageerd. „Het is onbegrijpe lijk hoe respectloos de werkge vers hun eigen personeel dat zich rot werkt, wil behandelen", zegt AbvaKabo-onderhandelaar Van Huygevoort. Vooral het voorstel om de eerste ziekteda- De hardere aanpak wordt voor al ingegeven door het feit dat het ziekteverzuim de instellin gen te veel geld gaat kosten. Veel zorginstellingen hadden de loondoorbetaling bij ziekte verzekerd bij een dochter van het zorgpensioenfonds PGGM, maar die verhoogde de premie met veertig procent omdat er grote verliezen werden geleden op de polissen. Ongeveer vijf honderd ziekenhuizen, ver pleeghuizen, gehandicaptenin stellingen en psychiatrische in stellingen hebben daarop be sloten de polis op te zeggen en het ziekengeld zelf uit te beta len. „Grote bedrijven kunnen beter zelf hun risico beheer sen", verklaart een woordvoer ster van het PGGM de stap. „De instellingen denken inderdaad goedkoper uit te zijn zonder de Politie arresteert lid Italiaanse maffia in Eist arnhem gpd Een arrestatieteam van de poli tie in de regio Gelderland-Mid den heeft gisteren in Eist een 34-jarige Italiaan aangehouden, die in Italië wordt verdacht van moord, poging tot moord en af persing. De verdachte was on geveer twee weken geleden in Italië op borgtocht vrijgelaten. Hij wordt beschuldigd van lid maatschap van de Siciliaanse maffia. Volgens een woordvoer der van de politie verbleef de man bij zijn vriendin en hun baby van vijf maanden. Tijdens een wandeling van het prille ge zinnetje besloot het arrestatie team in te grijpen, waarna de man zich eenvoudig liet aan houden. Binnenkort begint een uitleveringsprocedure voor de verdachte. gen niet meer uit te betalen, is bij de bonden slecht gevallen. „Terug naar de middeleeu wen", zegt de vakbondsbe stuurder. Van Huygevoort wijst er op dat mensen ziek worden van het harde werken. „De werkdruk is echt heel hoog. Daar moet iets aan gedaan wor den. Het ziekteverzuim daalt dan vanzelf', is zijn stellige overtuiging. Het verzuim in de zorg is een> oud probleem. De sector is lan delijk koploper met een ziekte verzuim van bijna zeven pro cent dat ruim de helft hoger ligt dan het landelijk gemiddelde van ongeveer 4,5 procent. Bij die cijfers is zwangerschaps- en bevallingsverlof niet meegere kend omdat dat een vertekend beeld geeft. In de zorg werken relatief veel vrouwen. Binnen de zorg zelf springen de zieken huizen er gunstig uit, terwijl in de verpleeg- en bejaardenhui zen juist erg veel wordt ver zuimd. Sinds de invoering van een eigen risico voor werkge vers bij ziekte is het verzuim in eerste instantie fors gedaald, maar sinds ruim een jaar stijgt het verzuim weer. Dat geldt overigens in het hele bedrijfsle- nationale actie vluchtelingen Kosovo Giro 555 SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag Bacchus-portier Marcel van Buuren: Vooral jongeren volgen proces gorinchem gpd DORDRECHT GPD Het haar is kort opgeschoren, de gespierde schouderpartij verpakt in een zwart leren jack. Maar in het imposante lijf van portier Marcel van Buuren van muziekcafé Bacchus huist een gebroken mens. „De eerste drie dagen was ik blij dat ik aan de schietpartij ben ontkomen. Daarna is de klap echt heel hard aangekomen." Van Buuren getuigde gisteren over de schietpartij in Gorin- chem op verzoek van advocaat Bovens van hoofdverdachte Fuad. Bovens wilde de portier aan de tand voelen om tegen strijdigheden in de diverse schriftelijke getuigenverklarin gen aan te tonen. Onbedoeld werden de advocaat en de ver dachte gistermiddag getrac- teerd op een schrijnend verhaal over de gevolgen van een mis drijf. Op de bewuste avond werkte Van Buuren enkele met elkaar ruziënde Turken en Al banezen de zaak uit. Om half twee zag hij door het raampje dat drie Turken bij de voordeur waren teruggekeerd. „Ik ben toen naar binnen gerend om bezoekers terug te sturen." Een fractie later sloegen de; kogels naar binnen. Met twee dodelijke slachtoffers en een gewonde als gevolg.„Ik ben met veel geluk weggekomen", ver telde de portier. De hachelijke gebeurtenissen zijn hem psy chisch echter duur komen te staan, vertelde hij. „Ik ben sindsdien ontzettend labiel, doe dingen die ik anders nooit zou doen. In de auto ben ik bang als ik word ingehaald. Dan rem ik en sla ik zo snel mogelijk af. Je wordt zo para noia als de pest." De uitsmijter zegt te vrezen voor represailles van familiele den van de drie verdachten, die gistermiddag tijdens het ver hoor pal naast hem zaten. Vol gens Van Buuren speelt advo caat Bovens een kwalijke rol in de zaak. „Tijdens een eerder gesprek heb ik een beroep ge daan op uw integriteit. Ik vroeg om bescherming, maai de vol gende dag stond mijn naam voluit in de krant. Sindsdien voel ik me niet veilig meer." Van Buuren verklaarde giste ren dat hij niet heeft gezien wie er schoot. .Anders had ik hier nu niet gezeten." Advocaat Bo vens confronteerde de getuige met de verklaringen van collega Danny en diens vriendin Ellen. Beiden stellen dat coffeeshop houder Saim, de broer van Fuad, de fatale schoten heeft gelost. Ze zeggen die wijsheid te danken te hebben aan diezelfde Marcel van Buuren, die volgens het duo kort na het incident zou hebben gezegd dat hij had gezien dat Saim een pistool in zijn handen had. Van Buuren: „We zaten na het incident in de woning boven Bacchus. Ik zei dat het voor mij wel duidelijk was wie er heeft geschoten. Ik verdacht op dat moment de coffeeshophouder. Maar ik heb hem niet gezien met een pis tool. Als Danny en Ellen zeggen dat ze van mij hebben gehoord dat ik de dader met het pistool heb gezien, berust dit op een misverstand." Volgens de aanklacht zijn de drie verdachten met dezelfde achternaam in gelijke mate ver antwoordelijk voor de dood van de meisjes. Het openbaar mi nisterie spreekt van 'moord' omdat het delict met opzet en met voorberdachten rade zou zijn gepleegd. De gekozen for mulering duidt er op dat het moeilijk is de feitelijke schutter aan te wijzen. Ook gisteren mislukten de pogingen om definitief klaar heid in de zaak te brengen. Cof feeshophouder Saim en zijn neef Osman uit Leiderdorp be riepen zich op hun zwijgrecht. Fuad verklaarde ontelbare ma len dat hij zich 'niet kan herin neren' wie van de drie heeft ge schoten. Opnieuw troeg de rechtbankpresident Fuad daar om waarom hij het misdrijf aanvankelijk heeft toegegeven. „Ik schepte voor mezelf een beeld hoe het moet zijn gegaan. Ik had het wapen bij me toen we op pad gingen. Maar wat er werkelijk gebeurde, kan ik me niet voor de geest halen. Ik heb er geen beelden bij." De ongeveer vijftig aanwezigen in de raads zaal van het Gorinchemse stadhuis deinzen onwillekeurig achteruit als de twee figuran ten in de reconstructiefilm tegen de deur van de disco schoppen. Enkele meisjes kruipen dicht tegen elkaar aan. „Ik was er ook die avond", zegt de 17-jarige Roy Klop. „De rechtszaak is voor mij een afsluiting." Samen met twee vrienden zit hij al om kwart over acht uur in de hal van het stadhuis te wachten. De raadszaal waar de rechtszaak live is te volgen, is door dranghekken en een kordon politiemensen afgeschermd. Vijfentwintig journalisten storten zich op de tientallen scholieren die om half negen naar binnen mogen. Twee agenten met metaaldetectoren zoeken naar fototoestellen of geluidsapparatuur. Niets van de zitting mag worden opgenomen. Al leen de beelden die het openbaar ministe rie zelf maakt, mogen naar buiten. In het stadhuis was op 220 mensen gere kend. Zowel in de raadszaal als de trouw zaal hangen grote schermen om de beel den rechtstreeks vanuit de rechtszaal in Dordrecht weer te geven. Tot half twee 's nachts waren de techneuten met de ver binding bezig geweest en het resultaat was belabberd: schokkerige beelden, onver staanbare stemmen, geluid dat niet syn chroon liep met de monden, en continu de woorden van de Turkse tolk op de achter grond. Een paar mensen verlaten bij de eerste pauze de raadszaal en houden het verder voor gezien. Degenen die blijven zijn sterk betrokken bij de schietpartij: jongeren die die avond in Bacchus waren, klasgenoten van de slacht offers, vrienden uit het uitgaanswereldje, personeel van Bacchus, mensen van slachtofferhulp en mensen van de stichting Gorcum tegen Geweld. „Ik wil weten wat er gebeurd is", zegt Mie- ke Roubos, een goede vriendin van de doodgeschoten Froukje Schuitmaker. Ook zij was in Bacchus toen haar vriendin do delijk werd geraakt door de kogels. Zij is met zeven klasgenoten van Gymnasium Camphusianum, begeleid door docente Duits en vertrouwenspersoon Fortuyn naar de raadzaal gekomen. Ze is haar emoties goed de baas. De rechtszaak met veel juri disch gehakketak tussen advocaten en offi cier van justitie is zakelijk en kil en staat ver af van het verdriet en de rouw. „Dit grijpt me niet zo aan. Verhalen over Froukje zelf des te meer. Deze rechtszaak is voor mij geen sluitstuk van haar dood." Sinds de schietpartij is ze met vriendinnen weer een paar keer in Bacchus geweest. Het is er weer gezellig en druk. minstens zo druk als voorheen. „De e'erste keer had ik het daar heel moeilijk mee. Maar als je nu in de garderobe (waar Froukje en Marianne Roza werden neergeschoten, red.) staat, is alles anders. Alles is veranderd en geverfd en op de vloer liggen nieuwe tegels. dordrecht gpd De speciale videoruimte in de Dordrechtse rechtbank blijft nagenoeg leeg. Justitie had ge rekend op een stormloop van mensen die de rechtszaak tegen de drie Turkse mannen willen volgen die Marianne Roza en Froukje Schuitema begin janu ari doodschoten, maar in de zaal waar de rechtszaak zich af speelt blijkt voldoende ruimte voor publiek en pers. Daar treffen familie en vrien den van zowel de drie slachtof fers als de drie verdachten el kaar. Beide partijen ontwijken elkaar zoveel mogelijk. Terwijl de nabestaanden van de slacht offers plaatsnemen op de pu bliek tribunè, zoeken de vader, vrouwen en kennissen van de verdachten een plekje op de persbanken. Voor alle betrokke nen zijn er in de pauze brood jes. Maar alleen de relaties van de slachtoffers begeven zich naar de kamer waar het eten wordt geserveerd. De familie van de verdachten zoekt een plekje in de hal, rookt er flink op los en knabbelt zwijgzaam op de broodjes die de vader van de broers Fuat en Saim heeft gehaald. Leden van het landelijk arrestatieteam zitten op alles voorbereid in de rechtszaal als de zaak tegen de drie verdachten (op de rug gezien) be gint. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Niet iedereen kan de con frontatie met de verdachten aan. De ouders van Marianne Roza en Froukje Schuitmaker laten verstek gaan. De Schellui- nense Inge van Boxtel, die ge wond raakte bij de schietpartij bij Bacchus, is ook thuis geble ven. Haar weerzin tegen en angst voor de verdachten blij ken uiteindelijk groter dan het verlangen om de rechtszaak bij te wonen. Namens de familie Van Boxtel is wethouder De Kreij van Giessenlanden aan wezig, die in de pauzes het laat ste nieuws doorbelt naar Schel- luinen. De Kreij doet al jaren de boekhouding voor de Van Box- ,tels en sinds januari treedt hij op als vertrouwenspersoon van de familie. Hij staat Inge en de overige leden van het gezin ter zijde tijdens contacten met de politie, pers en slachtofferhulp. Inge stond minder in de be langstelling dan de nabestaan den van Marianne en Froukje, maar is daar volgens De Kreij 'absoluut niet rouwig om'. Ze had al genoeg aan haar hoofd. „Lichamelijk gaat het nu rede lijk goed", aldus De Kreij, en ook geestelijk verbetert haar si tuatie. Ging ze aanvankelijk on der begeleiding van vriendin nen naar school, nu durft ze al leen. Wel is ze zeer wantrouwig geworden. Ze schrikt al als een klasgenoot achter haar in de schoolbanken een onverhoedse beweging maakt. Ook de vader van Fuat en Saim mijdt alle aandacht. Hij zit helemaal achteraan op de pers tribune en moet zijn hals reiken om de video te zien van de re constructie van de schietpartij. Het zijn vooral beelden van zijn zoon Fuat die bevend als een riet en soms huilend vertelt wat hij zich nog zegt te herinneren van de gebeurtenissen op 10 ja nuari. Fuats vader zucht keer op keer. Het is voor het eerst dat hij de banden ziet en hij wil er niet over praten. „Ik word er gek van." Doe mee aan ie waterschaps verkiezingen. Stem per post of Pf telefoon van 13 Hm 27 april Omdat we 't op het water prettig houden...

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5