Ellende verbroedert TV WEER Onderwijs is een vak Echte tranen; gemengde gevoelens COMMENTAAR Om het toenemend tekort aan leraren te verminderen, wil onder wijsminister Hermans meer leerkrachten zonder diploma voor de klas halen. Hij omgeeft zijn noodmaatregel wel metde nodige voorwaarden en waarborgen, die moeten voorkomen dat allerlei prutsers en charlatans op de schoolkinderen worden losgelaten. Het alternatief op de korte termijn is slechter: in overvolle klassen steken leerlingen weinig op. Dan hebben ze inderdaad meer aan een onbevoegde docent, die zich de onderwijskundige vaardighe den binnen twee jaar nioet eigen maken. Hermans doet echter wel een stap van drie decennia terug, naar de tijd dat de leerkracht zonder didactische bagage een algemeen ver schijnsel was. Werkloze ingenieurs, meesters in de rechten, docto randi en uitgediende legerkapiteins konden probleemloos op mid delbare scholen aan de slag. Eventuele didactische capaciteiten, naast hun vakkennis, waren mooi meegenomen maar niet vereist. Niet voor niets heeft de rijksoverheid aan die situatie een eind ge maakt. Een ingenieur kan immers nog zo goed thuis'zijn in de wis- en natuurkunde, als hij zijn kennis niet kan overbrengen op de kinderen is hij geen goede leraar. Daarom werden didactische vaardigheden verplicht gesteld. Zeker voor het onderricht aan jonge kinderen op de basisschool zijn pedagogische kennis en onderwijstechnieken onontbeerlijk. Het protest van de vereniging van Pabo-studenten tegen het voor nemen van Hermans om ook in het basisonderwijs ongediplo meerde leerkrachten toe te laten, is dan ook terecht. Als de over heid enerzijds alles op alles zet om de toestroom van jongeren naar de pedagogische academies te bevorderen, is het een ver keerd signaal als iemand ook zonder Pabo-opleiding voor een ba sisschoolklas mag gaan staan. Het versterkt de misvatting dat het onderwijs een tweederangs vak zou zijn, dat ook aan goedwillende amateurs kan worden overgelaten. Voor de langere termijn is nodig, dat de overheid als de wiede weerga wat gaat doen aan de opwaardering van het onderwijzers vak zelf. In dat verband móet vooral een wervingsprobleem wor den opgelost. Het onderwijzerschap heeft een te brave, weinig avontuurlijke uitstraling. Daar loop je als Pabo-student liever niet mee te koop in de kroeg. Een beter salaris kan helpen de meewari ge glimlach van de buitenwacht minder pijnlijk te maken. Daarbij is niet zozeer de hogere salariëring zelf van belang, als wel de gro tere maatschappelijke waardering die ermee tot uitdrukking komt. Tussen twee depressies in Vanaf 1 maart 1998 tot en met 15 april 1999 is er in De Bilt 60% meer neerslag gevallen dan normaal. Over deze periode van ruim 13 maanden bedraagt de score tenminste 1500 mm tegen normaal (bere kend tot mei) 938 mm. De getallen over de enorme hoeveelheid he melwater zijn gebaseerd op dagelijkse aftappingen met de hand: over de afgelopen maand en de eerste 15 dagen van april aangevuld met registraties van de elektronische regenmeter. Voor wat betreft april staat de (elektronische) teller op het KNMI in De Bilt op ongeveer 40 mm tegen normaal 52. Daar zal nog wel het één en ander bijkomen want de wisselvalligheid lijkt ook volgende week te worden geprolongeerd. Met een meer weste lijke stroming trekken uitlopers van depressies over de Britse eilanden naar de Noordzee. Morgen bevindt ons land zich tussen twee depres sies in. Enerzijds gaat het om een systeem dat over het midden van Europa naar Polen trekt. Ten oosten van de depressie was het gisteren op de Balkan op veel plaatsen meer dan 20 graden. Anderzijds trekt een lagedrukgebied via Frankrijk naar het zuidelijk Alpengebied. De systemen laten onze omgeving morgen min of meer ongemoeid. Om die reden zal het, op een enkele bui in de middag na, droog weer zijn met geregeld zon en 10-11 graden. De komende nacht verloopt overigens tamelijk koud met plaatselijk 1-2 graden vorst. Hier en daar ontstaan ook enkele mistbanken. Zondag neemt de buienactivi teit in de loop van de dag weer toe. Gisteren is het aan de kust droog gebleven met flink wat zon. In het oostelijk deel van onze regio waren wel enkele buien actief en hoewel er geen grote hoe veelheden neerslag vielen, duurde het even voor het droog werd daar er weinig vaart zat in de atmosfeer. De buien gingen vergezeld van sneeuw en hagel en wat opviel waren de machtige wolkenluchten. Ook achter de schennen in studio iedereen lief voor elkaar Hoogtepunt tussen de bedrijven door Het was een keurig inzamelprogramma dat TV2, RTL4 en SBS6 in een nog ongekende samenwerking gisteravond op her scherm brachten. Serieus en degelijk. Het leverde een mooi bedrag op voor de gevluchte Kosovaren, zonder dat de buis werd vervuild met ran zige bedelpartijen. Keurig dus. Met aardige muziek - en een oprecht huilende Ilse de Lange - en volop informatie. Nogmaals, keurig. Maar indrukwekkend? Gek genoeg niet. Natuurlijk, de beelden van die eindeloze stroom berooide en gemo lesteerde vluchtelingen laten een mens niet onberoerd. Maar die verschrikkingen zijn al drie weken te zien. En hoe cynisch dat mis schien ook klinkt, op een gegeven moment ga je daar toch een beetje op instellen. Beelden van de hereniging van een gezin, een uurtje daarvoor in het Journaal, waren eigenlijk veel emotioneler. God zijdank, eindelijk eens iets dat hoop gaf. En er was in het inzamelingsprogramma ook niets dat die loden lasteen beetje onderbrak. Tweeënhalf uur moppentoppen voor Kos ovo is misschien een beetje ongepast, maar een enkel grapje hier en daar had toch wel gemogen? Zelfs Youp van 't Hek greep de uitzen ding aan om er meteen maar een serieus lied tegenaan te gooien. Zo werden de tekstjes die geregeld onder in beeld liepen over toege zegde bijdragen, wellicht onbedoeld, nog het vrolijke hoogtepunt van het programma. 'MwHalff, camping Frankrijk, 50 gulden', 'Fam. Tholen, al hun spaarzegels', 'Zusjes Jansen, zakgeld, 2x3 gul den'. En dat tussen toegezegde bijdragen van bedrijven en instellin gen die in de duizenden zo niet honderdduizenden guldens liepen. Waar de programmamakers, mocht het onverhoopt ooit nodig zijn, de volgende keer zeker mee moeten stopppen, zijn die spotjes met bekende Nederlanders. Als ze geen open deuren intrapten, stonden ze regelrechte flauwekul te verkopen. Met als dieptepunt doelman Edwin van der Sar. 'Mensen zeggen wel eens', meldde hij serieus kij kend, 'wat een ramp isAjax dit seizoen. En dan zeg ik: ramp, ramp? Het gaat niet goed metAjax. Maar in Kosovo, dat is pas echt een ramp'. Wat een gezwets. Maar ja, dat ga je ook krijgen als je spelers wijsmaakt dat voetbal ook oorlog is. Ellende verbroedert. Terwijl de concurrentieslag tussen de pu blieke omroep en de commer ciële stations én de commerci ële stations onderling dagelijks groteske vormen aanneemt, waren de schouderklopjes gis teravond achter de schermen van Studio 22 in Hilversum tussen medewerkers van TV2, RTL 4 en SBS 6 niet van de lucht. Ze hadden elkaar tijdens de gezamenlijke uitzending voor de vluchtelingen in Koso vo, die aan het eind van de avond al zo'n 42 miljoen had opgeleverd, helemaal gevon den. De verbroedering vond plaats op alle ni veaus. Voorlichters van de drie zenders stonden gedurende de actieavond gebroe derlijk ditjes en datjes uit te wisselen en RTL 4-programmadirecteur Bert van der Veer hield met VPRO's Peter van Ingen kort voor het begin van de uitzending nog even het draaiboek tegen het licht. Van der Veer en Van Ingen warenn gezamenlijk verant woordelijk voor het verloop van de lange rechtstreekse uitzending en zij hadden zich gezamenlijk geposteerd op een soort bal kon van Studio 22. „Ze noemen ons al de - Muppets," grinnikte Van der Veer, refere rend aan de gelijknamige tv-serie waar twee wat oudere heren het schouwspel be neden hen observeren. Daar beneden viel aanvankelijk echter nog weinig te zien. Het 300-koppige publiek zat braaf op stoeltjes en was voor de uitzen ding geïnstrueerd dat het vooral gedeci deerd moet klappen. Want het is natuurlijk geen amusemenstsprogramma. In een ach- terafruimte van de studiovloer waren de journalisten van kranten, radio en televisie 'gedreven'. Wie ook maar de geringste aan stalten maakte om enigszins in de buurt van de presentatoren te komen, werd reso luut bij de armen vastgepakt. Ofschoon dat ook het geval is bij gewone opnamen, had de organisatie gisteravond wel erg strenge voorzorgsmaatregelen genomen. De irrita tie tussen journalisten en de breedge schouderde bewakers stak dan ook gere geld de kop op. Nee, dan de omroepmensen op de vloer. „Wat ik zo leuk vind, is de gemoedelijkheid tussen alle medewerkers," meldde een woordvoerder van RTL 4 trots. „Maar ja, we hebben natuurlijk ook een gezamenlijk doel, vulde zijn collega van SBS 6 hem aan. Oók op 'hoger' niveau was het alle maal koek en ei. Toen Bert van der Veer, Bob Bremer (TV2), Fons van Westerloo (SBS 6) en Hans van Beers (NOS-bestuur) vrijdag rond de tafel gingen zitten om over een gezamenlijke actie te praten, was de zaak binnen de kortste keren geklaard. In drie kwartier waren de heren het erover eens dat de uitzending Help Vluchtelingen Kosovo er moest komen. En zo geschiedde zes dagen later. „Je praat op hetzelfde ni veau." aldus Van der Veer, „wantje hebt het over dezelfde wetmatigheden en vak matigheden. We waren het er snel over eens dat je niet het ene tergende beeld moest laten opvolgen door het andere ter gende beeld." Hoewel Van der Veer op tv-gebied al van alles heeft meegemaakt, vond hij de uitzen ding buitengewoon spannend. „Het was li ve en we hadden nauwelijks kunnen repe teren, terwijl het om een vreselijk groot aantal schakelingen ging. Er we hebben er weer van geleerd. De volgende keer kan het nog veel sneller." De telefooncentrale die voor de inzame lingsactie voor de vluchtelingen uit Kosovo werd gebruikt, raakte gisteren halverwege de avond overbelast. SBS6-presentator Ro bert ten Brink riep de bellers echter op vooral niet op te geven als ze niet direct ie mand te spreken kregen. Voor de telefoni sche inzamelingsactie waren 2250 lijnen beschikbaar; het grootste aantal uit de Ne derlandse tv-geschiedenis. jan van stipriaan luscius Ballykisscingel Vreest u ze ook, die series op de buis? Ik ben er als de dood voor. Eer je goed en wel beseft wat er aan de hand is. zit je er weken aan vast. Toen ik in Rijswijk bij de Rijksverdedigingsorganisatie werkte, zei een arts tegen mij: 'Televisie, vreselijk, maar die serie The Avengers is schitterend. Daar mag je geen afle vering van missen.Dus ik kijk op mijn piepkleine zwart-wit televisietje naar De wrekers. Zie ik daar Diana Rigg, alias Emma Peel, op het schermpje van mijn muizenval Verlies ik daar binnen twee minuten heel mijn hart aan. Geen aflevering heb ik toen meer gemist. Jaren later zag ik haar terug in een remake van de Jüm Witness for the Prosecution. Weer was ik dagenlang van slag. Toen hoorde ik dat ze ook optrad in een James Bond film: 'On Her Majesty's Secret Servi ce'. Voor die film ben ik - iïc kan het zelf haast amper geloven - speciaal naar de bio scoop gegaan. In die film wordt Diana Rigg omgebracht. Toen dat eenmaal gebeurd was, ben ik snikkend naar buiten gegaan. De rest hoefde ik niet meer te zien. In de jaren tachtig gaf mijn zwart-wit televisie de geest. Ik kocht een kleuren-televisie. Ik zette Ilse DeLange: echt ontroerd. Ilse DeLange - de zangeres met de snik in de stem - zong tegen een decor van huilende vluchtelingen in Kosovo dat ze ook alle antwoorden niet wist. Tij dens een instrumentaal intermezzo huilde Ilse en toen het lied uit was ook. Echte tranen. Haar mascara liep door. Het was een ontroerend moment tij dens de grote, gezamenlijke televisieac tie voor de vluchtelingen van Kosovo, waartoe de 'publieken' en 'commercië- len' voor één avond de handen ineen sloegen, een unicum in het vaderlandse televisiewereldje. De samenwerking tussen de publieken en commerciëlen leverde overigens geen wezenlijk ande re televisie op dan voorgaande inzame lingsacties, door publieken dan wel commerciëlen afzonderlijk op touw ge- zet. Het werd dus weer zo'n avond van ge mengde gevoelens. Van echte emoties en opgeklopte emo ties. Van echte tranen en krokodillen tranen. Van schaamteloos effectbejag en van hartverwarmende, volstrekt be langeloze blijken van medemenselijk heid. Dat mag ook allemaal. Omdat bij zo'n actie uiteindelijk alleen het resul taat telt: zoveel mogelijk geld voor zo veel mogelijk mensen, die, van huis en haard verdreven, zelfs het laatste restje menselijke waardigheid is ontnomen. Op zo'n avond neem je dus die altijd wat gênante borstklopperij, dat door zichtige appèl op ons 'wij'-gevoel, voor lief. Een centrale presentator als Karin de Groot die rond kwart voor tien kirt dat 'we buitengewoon op dreef zijn' en al ruim 22 miljoen bij elkaar hebben hem aan om eens te kijken hoe dat zou bevallen. Viel ik midden in een serie, met de naam Hotel. Het was allemaal opgeblazen poenigheid, maar er speelde een meisje in, ik geloof dat ze Connie Selleca heette, met lang zwart haar. Goed, geen Diana Rigg, want daar is er maar één van, en zo wanhopig ver liefd als ik op haar geweest ben, dat komt hopelijk nooit meer terug, maar toch: die Connie, wat een prachtig meisje. Die serie duurde maar voort, we kenlang, inaandenlang zat ik eraan vast. En dat al leen maar om telkens een glimp van die zwarte Connie op te vangen. En nu heb je dan, dinsdagavond laat, Ballykissan- gel. Ik zag toevallig een piepklein stukje ervan als pilotfilmpje vooraf. Een priester is per bus op weg naarz'n nieuwe standplaats in Ierland. Voor hij in het dorpje aankomt, stapt hij uit de bus om het laatste eindje te wandelen. Maar het gaat regenen. Hij krijgt een lift van een donker meisje. Je voelt, je ziet dat het meteen klikt tussen die twee. Natuurlijk kan er niets van komen, want hij is een priester en zij een ongelovige caféhoudster. Nu al tien weken moet ik elke dinsdagavond tot middernacht opblijven om naar Ballykissangel te kijken. Inmiddels ben ik, net als die priester, tot over m'n oren verliefd op dat donkere meisje. Ze heet As- sumpta. Gelukkig zijn er in totaal maar vijftien af leveringen. dus over vijf weken is het leed geleden en weten we ofAssumpta en de priester uiteindelijk in eikaars armen terecht komen. Het is overigens niet eens zo'n geweldig goede serie, al is de vrouw van de plaatselijke politie-agent een fenomenale actrice. Ook de man die haar vader speelt, is fantastisch. Maar de priester zelf en zijn superieur hebben niets clericaals. Ze zijn veel te we relds. En de verhaallijn is ook tamelijk klungelig. Nee, was die Assumpta er niet, ik zou.niet kijken. Gelukkig draagt ze vaak foeilelijke, belachelijk ou derwetse lange rokken. Daardoor blijft m'n verliefd heid beheersbaar. In de aflevering van deze week ging ze in een scène in een spijkerbroek naar buiten en kwam ze even later in een afschuwelijk lelijke grijze rok weer binnen. Foutje van de regie, maar ik was er blij om. Eén Diana Rigg in mijn leven is ge noeg. Die droeg overigens altijd de allerleukste en sembles, pakjes, jurken. Ik geloof dat ik haar toch maar eens een brief ga schrijven. Ze zal nu wel een jaar of zestig zijn. Inmiddels is ze misschien wel door haar man in de steek gelaten. Nog 260 dagen en hi nieuwe millennium aan. Reden voor de^ om in een dagel terug te kijken op btl rijke gebeurtenissen ht plaatsgrepen op cordi ponderende data in gelopen 100 jaar. De week: 12 april 1961:1 garin eerste mens in te; 13 april 1598: Edi Nantes uitgevaardig jj april 1991: miljoene: uit Van Goghmuseu r april 1912: Titanic zild april 1889: Charlie C jj geboren: 17 april 19( l(j mislukte invasie Vaq baai. 16 APRIL 1889 Ze noemen het wel hetles' filmmuseum ter wereld dt Museum of the Moving idi kortweg Momi - in Lon: di natuurlijk is er daar een plek voor de komiek Ch kl Chaplin (1889-1977), va ;v we vandaag zijn geboon herdenken. „Wij beschc hem als de grondlegger stomme film", zeggen Momi, waar onder mee hoed van Chaplin is ten ij vinden. De filmregisseu el rico Fellini beschrijft Q I. fenomenale creatie, de; ie met bolhoed en slobbe: d als „een soort Adam, w wij allemaal afstammen ii beroemde filmacteur ki ruim aandacht in het Li g museum, dat op een ste afstand ligt van de pleki bj Chaplin werd geboren, beurt op 16 april Street, een armoedige!: neerslachtige wijk waai it ders wonen als zij hunt li reiken in de Londensei halls. „Ik ben achtervolj het spook van de armoe li schrijft hij. Het is dezeb 1 berde jeugd die het lew t: werk van Chaplin zulla a len. „Ik'heb gehongerd den en om me heen ge zegt hij in een voorwooi j een Duitse biografie uil „Tot mijn verdriet zichi 1! de in gelach. En nu lach e le wereld om me en ken d clown. Het is goed dat; niet weten welke pijn ti grondslag ligt aan die k e henkruul* MENSELIJ te' gebracht. Een wat al te uitbundige An toinette Hertsenberg, die meldt dat er toch maar mooi 1000 mensen de tele foonlijnen bemannen, terwijl er tijdens de actie voor de slachtoffers van de or kaan Mitch nog maar 650 zaten. Jeroen Pauw van RTL bleef bewonde renswaardig journalistiek en nuchter te midden van alle al dan niet opgeklopte emotie. Hij confronteerde premier Kok ook gewoon met de zeker op deze avond pijnlijke misser van de NAVO, waarbij vluchtelingen uit Kosovo de dood vonden. Een beetje flauw mis schien, zei Pauw tegen Kok, maar als Nederland zijn we door deelneming aan die NAVO-acties toch ook mede verantwoordelijk voor deze 'vergissing'. ben siemerink MAARTEN rT HART PAMELA ANDERSON LI aan het scheiden is vani TOMMY LEE heeft vorige door middel van een opa haar borsten laten verkle Het fameuze stel is zeka maat kleiner gemaakt. D het persbureau WENNg Doel van het Playboy-nw vroegere Baywatch-sterii te keren naar haar natuui staat", zei haar publicite dewerkster Marleah Lesl om de juiste voortzetting haar carrière te verzekert had de operatie al vorigj len laten uitvoeren, maai te tot een pauze in deopj voor haar nieuwe serieVI Ze stonden er allemaal:! vrienden, zijn vertrouwd zijn trouwste fans. De 81 Zwolse dakloze BRAMP1 TIER had niet te klageno langstelling bij zijn afscl Israël. Zelfs televisieploi SBS en RTL waren uitga dit bijzondere tafereel of vast te leggen. Bram one alle belangstelling zoals! eigen is. Heel nuchter.A dagelijks naar Israël reisl dat is bepaald niet zo. ft naar Israël is een grote» Poortier,'die eindelijkin ling ging. Als zoon vans se moeder werd de aanfe kracht van Israël naarirë ouder werd alleen maarf Door inzet van de ge mee Zwolle zag hij deze week lang gekoesterde wensi' linggaan. Van zijn AOW ring werd elke maand ee opzij gezet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2