Opel zet spacekaarten op slimme Zafira Autofabrikant Zastava vrijwel geheel verwoest [Ml Het Motorhuis Auto Expo Nieuw topmodel Safrane Levendige Volvo's met 'zware stem' uit Bom Weg en wiel Uitdaging van Le Mans trekt nog steeds nieuwe deelnemers iuropese verkoop in de lift Speciale Opel Tigra Twilight Stadsfiets paradepaardje Gazelle Grootste werkgever in Servië atlOADO Rtr gij de bombardementen van de NAVO is de grootste werk er van Servië, autofabri- jt Zastava, vrijwel geheel verwoest. De onderneming produceerde tot voor kort niet alleen personen- en vrachtwagens, maar ook lich- tewapens. Er werken 38.000 mensen en bij toeleveranciers nog eens 60.000 mensen. De eerste bommen op de fa briek vielen vorige week. Vol gens Servische bronnen wer den daardoor 124 mensen ge wond. De werknemers had den een menselijk schild ge vormd in de hoop de NAVO daarmee te weerhouden van acties. In de nacht van zon- i maandag werd de fa briek "in Kragujevac, 120 kilo meter ten zuiden van Belgra do, weer gebombardeerd. Daarbij raakten 36 mensen gewond. Zastava produceert perso nenwagens die zij heeft geba seerd op oude modellen van Fiat. Een aantal jaren geleden werden de auto's, lijkend op de Fiat 600 en de Fiat 128, onder de merknamen Zastava en Yugo ook in Nederland verkocht. Tegenwoordig ko men ze in de verkooplijsten niet meer voor. De productie is vooral bestemd voor de binnenlandse markt en enke: le Oost-Europese landen. In 1985 had de onderneming zelfs een dochterbedrijf in de Verenigde Staten. De Yugo werd daar voor het eerst in 1985 geïmporteerd en was met een prijs van 3.995 dollar de enige auto die minder kostte dan 4.000 dollar en ze ker 2.000 dollar goedkoper dan welke auto ook. De wa gen werd korte tijd bij aan schaf van een duurdere auto zelfs gratis meegeleverd. Een weinig betrouwbare techniek deed de auto ook daar ver dwijnen. iüSSEL ANP et eerste kwartaal van dit jaar jn veel meer auto's verkocht iWest-Europa dan in dezelfde eriode van 1998. De vereni ng van Europese autoprodu- inten (ACEA) noteerde een ijging van 6,6 procent. Ze instateerde in maart zelfs een van ruim 20 procent. In itaal werden die maand 731.895 personenwagens ver- ocht, aldus de organisatie. Ie gunstige economische ont- ikkeling in Spanje en Frank je daar voor betere cij- rs. Volgens ACEA is duidelijk lerkbaar dat Madrid in het be- dit jaar een verlaging inde inkomstenbelasting eeft doorgevoerd. Nederland aat met een stijging van 22 )pel heeft een speciale uitvoe- ingop de markt gebracht van «eigenwijze sportwagentje De actie-auto krijgt de pëciale aanduiding Twilight nee, omdat hij rijkelijk is uitge- ust met extra's. Zo heeft deze igra standaard metallic lak in e kleur Willow Silver, mistlam- lenvóór en nieuwe 15 inch In het interieur is chi- ueanthraciet-kleurige bekle ding te vinden, terwijl de auto een sportief met leer bekleed stuurwiel heeft en elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels. De Tigra Twilight is leverbaar met een 1.4 liter motor met 90 pk of een 1.6 liter met 106 pk. De prijzen beginnen bij 34.950 gulden en dat betekent dat er voor de Twilight-uitvoering niets extra's wordt gerekend. lenault heeft een nieuw top- Dodel in het gamma: de iafrane RXT V6. Dit model is f'tgerust met de 2.9 liter 24- ?psV6-motor, die door Peu- feot en Renault samen is ont wikkeld. De krachtbron levert 194 pk en wordt in de Safrane altijd gecombineerd met een riertraps automaat. Deze ver snellingsbak past zich automa tisch aan de rijstijl van de be stuurder aan, zodat die niet meer met een knopje hoeft te Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 535 18 00 www.motorhuis.nl opel-®- kiezen tussen een economische en een sportstand. De Safrane V6 is er alleen in de zeer luxueuze RXT-versie, met onder meer airbags voor de be stuurder en de passagier, zij airbags, ABS, elektrisch verstel bare buitenspiegels, elektrisch bedienbare ramen vóór en ach ter, centrale portiervergrende ling met afstandsbediening, cruise-control en airconditio ning. REDACTIE PETER LODEWIJK5 procent in maart in de top-5. De verkoop in Italië veerde de vorige maand weer op, maar blijft achter bij de andere Euro pese landen. In Duitsland en Denemarken vallen de cijfers tegen. Beide landen staan in de min. Het populairst is de Volkswa- gen-groep. Bijna een op de zes verkochte nieuwe auto's in Eu ropa komt uit de stal van de Duitse VW-groep, waartoe ook Audi, Seat en Skoda behoren. Ook de duurdere merken BMW en Mercedes delen rijkelijk in de winst. De Franse merken Re nault en Peugeot doen het eveneens goed. Behalve Honda gaan de Japanse en de Kore aanse modellen ook grif van de hand in Europa. Want als het op presteren aan komt, is deze direct ingespoten turbodiesel van Renault goed bij de les. Om vanuit stilstand een snelheid van 100 km/u te bereiken, kost slechts 12,5 se conde. Pas wanneer de naald van de kilometerteller 180 aan wijst, is dat het teken dat de topsnelheid is bereikt. Het voorbeeld van hoe het wel zou kunnen met het geluid heeft Volvo in huis met de di rect ingespoten dieselmotor die door Volkswagen (lees: dochter Audi) wordt geleverd. Deze 2.5 liter direct ingespoten turbo diesel is echter bestemd voor de grotere en in Zweden gefa briceerde S70 en V70. Beide dieselleveranciers moeten trou wens op termijn het veld rui men, omdat Volvo heeft aange kondigd met eigen diesels te komen. Of worden dat, nu Ford Volvo Car Corporation heeft overgenomen, Ford-diesels? De bij NedCar van de band lo pende diesels kosten vanaf 51.950 gulden voor de S40 en 53.950 gulden voor de V40. Audi Volkswagen-dochter Audi heeft speci aal voor Le Mans een geheel nieuwe open sportwagen ontwikkeld. Een in tensief testprogramma op het terrein van Audi in Neustadt is al enige maan den aan de gang en moet de wagen(s) klaarstomen voor de grote race in mei. De nieuwe racewagen met de code naam R8 is voorzien van een 8-cilinder turbomotor. Audi gaat in de voorbereiding niet over één nacht ijs. Het ervaren team van Joest Racing, dat Le Mans al vier keer won, gaat de Audi's inzetten en heeft daartoe enkele ervaren en succesvolle toerwagencoureurs (met Audi-erva- ring) aangetrokken. AUTO'S OP CD Het fenomeen ruimtewa gen slaat een nieuwe rich ting in. De toekomst ligt niet meer bij 'grote jon gens' als de Espace en de Voyager, maar bij de zoge noemde 'midi-MPV', de ruimtewagen die een maatje kleiner en betaal baarder is. Deskundigen verwachten dat de markt van deze compacte MPV's over een jaar of vijf zo'n tien procent van de totale Europese personenauto- markt gaat uitmaken. Dan hebben we het over 1,4 miljoen auto's. Logisch dus dat veel fabrikanten nu met zo'n midi-MPV op de markt komen. Autobouwer Renault zette met de Mégane Scénic in feite een nieuwe trend in beweging en had tot nu toe vrij spel in deze sector. Maar steeds meer concur renten dienen zich aan met voorop de Opel Zafira, een slimme compacte MPV waar de Fransen ze ker last van gaan krijgen. Ruimteauto's maken hun naam in de meer compacte klasse zel den waar. Vaak gaat het om iet wat hoog gebouwde stationwa gons, die gewoon over vijf zit plaatsen beschikken en nauwe lijks meer bagageruimte bie den. De uitdaging voor ontwer pers van midi-MPV's is dus om binnen de kleinere afmetingen zo creatief mogelijk met de zit- en bergruimte om te gaan. Bij Fiat leidde dat tot de origi nele Multipla, die wat breder is zodat voorin zes mensen kun nen zitten. Opel zocht het in een andere richting en kwam op het zogenoemde Flex7-sys- teem. Dat behelst een (in delen) opklapbare en verschuifbare achterbank en daarachter twee stoelen die zeer eenvoudig in zijn geheel in de bodem kun nen worden opgeborgen. Zo heeft de Zafira-rijder altijd ze ven zitplaatsen tot zijn beschik king, maar kan hij naar wens zitplaatsen opofferen voor meer bergruimte, zonder stoelen te hoeven verwijderen. De varia tiemogelijkheden zijn enorm. De Zafira kan zelfs als éénzitter worden gebruikt met een zee aan laadruimte. Opeis nieuwe MPV is deels ge baseerd op de Astra, waarmee hij het platform deelt. De auto is 4,32 meter lang, heeft een flinke breedte van 1,74 meter en een hoogte van 1,68 meter. Deze maten verschillen, afge zien van de hoogte, niet eens veel van de Astra Stationwagon, maar toch doet de Zafira veel ruimer aan. Het buitengewoon praktische interieurconcept is een heel sterk punt van de Zafira, maar ook het weggedrag mag er zijn. De MPV helt in snelle bochten slechts bescheiden over en is bijna te sturen als een gewone sedan uit de middenklasse. Als de Zafira begin juni op de Nederlandse markt komt. heeft de klant keuze uit twee moto ren. Een 1.6 liter 16-kleps motor met 100 pk of een 1.8 liter 16- klepper met 115 pk, beide op benzine. Met de kleinste motor zijn de prestaties al redelijk vlot: een topsnelheid van 176 kilo meter per uur en een sprint van 0 tot 100 km/uur in 13,5 secon den. Bij de 1.8 liter liggen die waarden iets scherper. Belang rijker is dat deze motoren hun werk aangenaam stil doen. Eind dit jaar of begin volgend jaar komt een 2.0 liter direct in gespoten turbodiesel-versie met een vermogen 82 pk. In een later stadium belooft Opel nog meer versies. Wellicht zit daar ook een betaalbaarder in stapmodel bij, want de basis prijs is met 43.950 gulden on danks de vele kwaliteiten van de Zafira toch niet heel scherp. Daarentegen is de nieuwe MPV wel compleet uitgerust. Onder meer centrale portiervergren deling met afstandsbediening, elektrisch verstelbare buiten spiegels en voorramen, ABS, airbags en stuurbekrachtiging zijn op de basisversie Comfort standaard. De iets duurdere Elegance-versie heeft vóór en achter elektrisch bedienbare ra men, airconditioning en een boordcomputer. Overigens kost de komst van de Zafira de andere ruimtewagen, Sintra, de kop. Een kleine drie jaar na zijn debuut gaat deze grote MPV alweer uit productie. Dat is een gevolg van de veran derende vraag in de markt, die zich meer en meer op de com pactere ruimtewagens richt. Opel zet daarom al zijn space kaarten op de Zafira. De pro ductie in Bochum wordt ver hoogd van de geplande 120.000 per jaar naar 145.000, uitlopend tot 200.000 volgend jaar. Waar van er in Nederland 10.000 tot 12.000 over de toonbank moe ten gaan. Dit jaar zullen dat er 5.000 zijn, simpelweg omdat Opel Nederland er niet meer krijgt. Renault op cd Vorig jaar vierde de Franse autobouwer Renault zijn eeuwfeest. Honderd jaar eer der liet Louis Renault op de steile Rue Lepic in Parijs zien waartoe zijn gemotoriseerde voertuigen in staat waren en verkocht hij de allereerste Renaults. De foto's van de jubileum-optocht door de zelfde Rue Lepic in decem ber 1998 vormen slechts een klein stukje op de cd-rom 'Renault 100 jaar' die on langs is uitgekomen. De meest uiteenlopende Re- nault-onderwerpen komen in woord en beeld aan bod op dit schijfje, van klassiek tot futuristisch, van grappig tot supersnel en modern. Het is vooral een soort elek tronisch plaatjesboek dat zich zeer vriendelijk laat be kijken middels het (gratis bij geleverde) hulpprogramma Adobe Acrobat Reader. Erg mooi zijn de vaak zeldzame brochures van diverse Re- nault-modellen (ook hele oude) die beeldvullend te bekijken zijn en waar verza melaars van zullen watertan-, den. Elke pagina is tot liefst 800 procent op te blazen. Geen detail blijft daarbij on zichtbaar: de folders staan erop compleet met nietjes, stempels, vouwen, vlekken en aantekeningen. Het 'fotoboek', een produc tie van TS MediaSupport en uitgegeven door EEP in Naarden, beslaat een dikke duizend 'bladzijden' die worden aangevuld met nog eens 14 videofilmpjes. Heel prettig is de prijs: slechts twee tientjes. 'Renault 100 jaar' is te koop bij computer winkels, Dixons, V&D, Free Record Shop, Ear Eye en diverse boekwinkels. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Prins Willem Alexander mocht onlangs de laatste hand leggen aan de tienmiljoenste fiets van Gazelle. Over dik drie jaar moet de directie alweer iets anders verzinnen, want dan dient zich het elfmiljoenste exemplaar aan. Zo goed gaat het met de ruim een eeuw oude fietsenfabriek in het Gel derse Dieren. De vraag naar Gazelle-fiet sen blijft onverminderd groot. In het voorjaar is de werktijd opgeschroefd van acht naar negen uur. Da gelijks verlaten 1.600 mo dellen het fabrieksterrein. „Gazelle is marktleider in Nederland," zegt direc teur Klaas D.antuma, „On ze export naar het buitenland is beperkt, omdat wij gespeciali seerd zijn in de typische Neder landse stadsfiets. Dat straat beeld hier met al die fietsers in het verkeer, vaak met kinderen in zitjes voor en achterop, zie je bijna nergens in de wereld. De stadsfiets is een echt vervoer middel en geen recreatief pro duct zoals een terreinfiets of Het type 'No Excuse' is een experimentele stadsfiets. een racefiets. Die stadsfiets van ons gaat ook naar Vlaanderen en een stukje Duitsland. Achter Keulen houdt het op, dan wordt het te heuvelachtig." De Primeur is volgens Gazelle al jaren de best verkochte stadsfiets van Nederland. Een degelijke fiets met comfortabele lange wielbasis, compleet uitge rust met bagagedrager, snelbin- foto gazelle ders, pomp, verlichting, slot, standaard, jasbeschermers en fesloten kettingkast. De stads- ets is al lang niet meer die saaie grijze muis met terugtrap rem die ook in bruin verkrijg baar is. De klant heeft keuze uit de traditionele terugtraprem en twee typen trommelremmen, de laatste eventueel met drie, vier, vijf of zeven versnellingen, verkrijgbaar in zes kleuren. De prijs ligt tussen de 900 en 1.259 gulden. Gazelle maakt verder lichte toerfietsen, hybrides genoemd, omdat deze eigenschappen hebben van andere typen fiet sen. Ook voor de mountain bike, de racefiets en de jeugd- fiets kan de klant bij Gazelle te recht. Deze modellen gaan niet naar het buitenland volgens af spraak met Derby Cycle Corpo ration, waar de fabriek samen met Raleigh en een rèeks Duitse kleinere fietsmerken deel van uitmaakt. Gazelle experimenteert volop met nieuwe typen zoals vouw fietsen, ligfietsen en zelfs stads- fietsen. De directie ziet de dege lijke Primeur op den duur een ander uiterlijk krijgen. Dantu- ma: „In essentie zal deze fiets niet veranderen, toch komt er geleidelijk een ander gezicht. Bijvoorbeeld onderdelen die beter in de fiets zijn geïnte greerd. Een gelikter uiterlijk, niet meer zo'n kerstboom als het nu is." In de volgende aflevering meer over de experimenten van Gazelle: de typen Êxpresso, Boomerang, Access en No-Excuse. Ook dit jaar neemt Autotron Rosmalen deel aan de Historische Tul- penrallye, die morgen eindigt waar hij begonnen is: in Noordwijk. Een van de meest in het oog springende auto's die het autopretpark inzet is de Mercedes 300 SL Gullwing 1955 in race-uitvoering. Deze klassieker behoort sinds enkele jaren tot de vaste Autotron-verza- meling en werd ooit bereden door de beroemde Argentijnse coureur Juan Fangio. De 300 SL (Sport Leicht) sportcoupé met zijn markante vleugeldeuren was in de vijftiger jaren een auto die qua techniek en constructie zijn tijd ver vooruit was. In totaal bouwde Mercedes van '54 tot '57 slechts 1.400 van deze Gullwings. foto autotron De beroemde 24-uursrace van Le Mans blijkt nog steeds een grote aan trekkingskracht op autofabrikanten uit te oefenen. Dit jaar begeeft Audi zich voor het eerst op de Franse renbaan en volgend jaar keert Cadillac terug, na een afwezigheid van 50 jaar. De langeafstandsklassieker van Le Mans wordt sinds 1923 georganiseerd en heeft door de betrokkenheid van gerenommeerde fabrikanten in de loop der jaren veel aan betekenis ge wonnen. De race is niet alleen bekend in Europa maar geniet ook in Azië en de VS een grote populariteit. Le Mans trekt ieder jaar meer dan 200.000 toe schouwers. Deelname aan langeaf- standsraces als die van Le Mans kost veel geld maar verschaft een fabrikant een heleboel waardevolle technische informatie die ten goede kan komen aan de productiemodellen. Cadillac Na een afwezigheid van een halve eeuw keert volgend jaar Cadillac terug naar het beroemde circuit van Le Mans. In juni 2000 zal het Amerikaan se merk aan de 24-uursrace deelne men met een Northstar Le Mans Pro totype (LMP). Met de deelname wil Cadillac de handschoen opnemen te gen andere prestigieuze automerken. Dat is volgens de General Motors dochter nodig om het technologische kunnen van de Amerikaanse produc ten te etaleren, met name in een be langrijke markt als Europa. De Cadillac LMP zal worden aangedre ven door een 4.0 liter V8-motor (acht cilinders met 32 kleppen) met twee turbocompressoren. Het testprogram ma is enkele maanden geleden al van start gegaan. In 1950 was Cadillac voor het laatst op Le Mans en deed toen mee met twee auto's, beide voorzien van een 5.4 liter V8-motor. Een van de wagens had een speciaal aërodynamisch gevormd koetswerk en eindigde als elfde in het algemeen klassement, ondanks een uitstapje in de grindbak. De andere Amerikaan, een vrijwel standaard uitvoering van de Coupe de Ville, belandde op een verdienstelijke tiende plaats in de eindrangschikking. Cadillac en Audi doen mee aan legendarische 24-uursrace

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25