'oeterwoude wij feit over windmolens Plan voor 'mail' reeds in Engeland verkend Jongeren zijn niet eng Regio Schoolkrant Rijnlands Lyceum genomineerd Werkgroep studeert op verplaatsing Vliko Politiek verwerpt bezwaren tegen groter Waterhoentje Zwitserse Leiderdorper moet werken na inbraak geei Veel van onze klanten hebben aan een half woord voldoende Wij ook. pac 16 april 1999 ige zon oorzaak van ongeluk ctt.eest Een 17-jarige Oegstgeestse bromfietser is gisteren het eind van de middag op de Lange Voort aangereden ireen 25-jarige Leidse automobilist. De bestuurder van de o raakte door de zon verblind op het moment dat hij van de lenboslaan de Lange Voort opreed. Daardoor zag hij de s Vo mfietser, die hij voorrang had moeten verlenen, over het ens ifd. De jongen vloog over de motorkap en smakte vervolgens Gen En het wegdek. Hij is met beenletsel naar het Leids Universi- Medisch Centrum (LUMC) gebracht. Tegen de automobilist [oces-verbaal opgemaakt. liaal Hema in Winkelhof Leiderdorp Naar verwachting in november opent de Hema een al in de Winkelhof in Leiderdorp. Het wordt geen volwaardi- lema-winkel, want daarvoor is het winkeloppervlak te klein, rordt daarom een keus gemaakt uit het gangbare assorti- sbk at. De Hema zelf ziet als voordeel van zo'n ldeine zaak - 450 ort kante meter - dat de winkel 'zich dichter bij de klant kan en Er komen in de Leiderdorpse Hema ongeveer twintig isen te werken. Dlitie let extra op foutparkeerders idqrpDe politie let momenteel extra op foutparkeerders eiderdorp. Volgens woordvoerder J. Nelemans zijn de Lei- ij! dorpers de laatste tijd 'wat slordiger' geworden als het gaat het parkeren van hun auto. „Vooral bij de flats zijn er pro- nen. De mensen parkeren bijvoorbeeld al te pal voor de in- g. En dat kan'tot gevaarlijke situaties leiden, als de hulp- nsten daardoor niet kunnen komen waar ze moeten ko- lOt Ook bij scholen gaat het niet goed met het parkeergedrag ide Leiderdorpers. „Alle ouders willen zo dichtbij mogelijk keren." duit voorlopig uitgesteld raadsfracties van Zoeterwoude hebben hun besluit ita de komst van 110 meter hoge windmolens langs het elijk deel van de A4 uitgesteld. Ze willen eerst zien of is rindtiirbines wel in het groen naast de snelweg pas- Het plan voor de aanleg van windmolens is afkom- ran het regionale nutsbedrijf EWR. zi rwqude w dkepinsky de eü wr wil nog voor het eind dit jaar 45 windmolens sen in Zoeterwoude, Rijn- Ie en Jacobswoude. Het edrijf wil uiterlijk volgend Irie procent van zijn ener- deze - 'duurzame' - ma- ipwekken. Zoeterwoudse raadsleden op 28 april met een bus op sie langs bestaande wind- nes aan het IJsselmeer. Op 11 lek willen ze bestuderen in erre de windturbines het chap aantasten. (gressief Zoeterwoude de nodige twijfels bij het voor de plaatsting van mo- „Het plan van de EWR ons overvallen", aldus R. ange gisteravond tijdens commissievergadering, staan positief tegenover energie, maar eerst gaan >p dëze excursie. Vervol- ;aan we in ons politiek ca ll juni, over het windener- in discussiëren. We zijn van mening dat de windturbi nes niet overal geplaatst kun nen worden." In januari liet het CDA al we ten tegen de komst van de windmolens te zijn. Fractie voorzitter M. Ates stelde toen dat de bouwsels het polder landschap te veel aantasten. Bovendien is ze bang voor 'la waaierig geluid' dat de wind molens zouden produceren. „Zoeterwoude heeft de taak om het groene landschap te hand haven. De windturbines zijn bijna drie keer hoger dan de Dorpskerk, die ongeveer 37 me ter'hoog is.'" Ze stelde voor om alternatieven voor de windtur bines te onderzoeken, zoals zonne-energie. Wethouder J. Stuijt vond de vrees voor geluidsoverlast over dreven. „Het geluidsniveau van de windmolens valt weg bij het autoverkeer." Het voorstel om naar de windmolens langs het IJsselmeer te gaan kreeg zijn steun: „Met het windenergie plan is geen haast meege- moeid." oegstgeest Internetkrant De Roskam van het Oegstgeest se Rijnlands Lyceum is geno mineerd als beste schoolkrant website. Samen met nog tien andere scholen is De Roskam geslecteerd door de het insti tuut voor media en manage ment van de Hogeschool Am sterdam. Volgens bedenker Fabian de Graaf omdat-ie 'zo mooi is en veel extra's biedt'. De 17-jarige VWO'er heeft de digitale versie van zijn schoolkrant vorig jaar in zijn eentje opgezet. Niet omdat hij zo handig is met internet. Integendeel zelfs. „Dankzij deze versie van De Roskam heb ik internet en program meren met de computer juist onder de knie gekregen." De Graaf, ook redacteur van de 'papieren' Roskam, vindt in ternet gewoon leuk. Hij heeft de smaak dan ook te pakken en maakt nu ook muziekpagi na's op internet. De jury van de wedstrijd, on der leiding van TMF-presen- tatrice Fabienne let vooral op vormgeving, leesbaarheid en of de krant wat extra's te bie den heeft. Volgens Fabian heeft De Roskam dat zeker. Je kunt er ook van alles mee doen." Via de pagina 'Rosk- ambus' kunnen leerlingen of leraren artikeltjes naar de re dactie sturen. Via de 'Web poll' kunnen zij hun mening geven over de invoering van computers in het onderwijs en een kauwgomverbod in de klas (driekwart tegen). En op een aparte chat-pagina kun nen zij gezellig per computer over school kletsen. Of, zoals Fabian het noemt, 'roddelen over leerlingen en docenten'. Zaterdag wordt bekend of Fa bian een prijs voor De Ros kam in ontvangst mag ne men. Zelf gelooft hij er wel in. „Ik heb naar die andere schoolkranten gekeken, maar eentje vond ik te strak. De an der is wel mooi, maar de onze is mooier." De Roskam website is te be kijken op http://homepage. cistron.nl/~dydew/roskam/ FOTO DICK HOCEWONINC chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof. 071-5356416 leiderdorp afke van der toolen Er komt een regionale werk groep die gaat onderzoeken waar afvalverwerker Vliko naar toe moet. Vliko kan op de hui dige plek aan de Achthovener- weg in Leiderdorp niet meer groeien. Vliko heeft wel een mi lieuvergunning die groei toe staat, maar het afvalbedrijf zorgt voor te veel zwaar verkeer waar de zuidelijke punt van Lei derdorp niet op is berekend. De zevenkoppige werkgroep bestaat uit ambtenaren van Lei derdorp, de provincie Zuid- Holland, en medewerkers van de inspectie voor milieu en ruimtelijke ordening. Zij gaan de huidige en toekomstige acti viteiten van Vliko inventarise ren, en zoeken naar een daarbij passende locatie in de Leidse regio. De Oostvlietpolder in Lei den en Groenendijk in Hazers- woude zijn al een paar maan den geleden door wethouder V. Molkenboer (ruimtelijke orde ning) als mogelijkheid geop perd. Het afvalbedrijf staat niet ne gatief tegenover een verhuizing naar een beter gesitueerde plek. Overigens houdt Leiderdorp de duimschroeven in de tussentijd wel aangedraaid. Vliko krijgt - opnieuw - een brief met daarin de aankondiging dat de ge meente 'handhavend gaat op treden' zodra het bedrijf meer afval verwerkt dan volgens het bestemmingsplan ter plekke mag. Het lijkt er op dit moment op dat de gemeente dan een dwangsom wil opleggen. Slui ting van het bedrijf is waar schijnlijk juridisch niet haal baar, want zodra Vliko stilligt, is er van een overtreding geen sprake meer. zoeterwoude witold kepinsky De omwonenden van het kin derdagverblijf Waterhoentje aan de Westeindseweg in Zoe terwoude moeten zich neerleg gen bij de plannen voor uitbrei ding. De raadscommissie ver wierp gisteren hun bezwaren tegen de hoogte van de nieuw bouw en het verlies aan groen in hun buurt. In het vernieuwde gebouw komt ruimte voor peuters, ba by's, naschoolse opvang van kinderen tussen de 10 en 12 jaar en een algemene ruimte voor personeel en administra tie. In totaal is er plaats voor 95 kinderen. De politieke partijen zijn ver heugd over de uitbreiding. „We willen allemaal kinderopvang. We zijn blij dat er een centrale kinderopvang komt", zei C. Dantuma (VVD). Ook A. de Lange (Progressief Zoterwoude) stond vierkant achter het plan: „Kinderopvang is absoluut een basisvoorziening in deze tijd. De omwonenden zullen welis waar moeten wennen aan het nieuwe uitzicht, maar ik denk dat dit lukt. Het is een leuk ge bouw." J. Gahrmann (CDA) was zeer te spreken over de aanpas singen in het gebouw voor ge handicapte kinderen. Voor overlast van ouders die hun kinderen ophalen, was hij niet bevreesd. De omwonenden vonden dat hun bezwaren te snel zijn ver worpen. Een van hen noemde het besluit van de commissie 'wel heel erg kort door de bocht'. Algemeen directeur Stichting Zorgnet Groenwoude (SZG) G. Bunschoten benadrukte dat haast geboden is. „Het vergro ten en renoveren van het kin derdagverblijf is van cruciaal belang voor het instandhouden van de kinderopvang in Zoeter woude", aldus Groenwoude. Oegstgeestse raadsleden, ambtenaren en wethouders op excursie naar vrijetijdscentra bij Londen oegstgeest erna straatsma connie van uffelen Een groep van Oegstgeestste raadsleden, ambtenaren en wethouders is een paar weken geleden naar Engeland geweest om een aantal 'leisurecentra' te bekijken. De groep is onder meer naar Hemel Hempstead, Finchley Park en Trocadero bij Londen geyveest. De excursie had verband met het idee om in het zuidelijk deel van het toekomstige bedrijventerrein Rijnfront - ten noorden van Nalco, aan de westkant van de A44 - een grootschalig vrije tijdscentrum te bouwen. Deze plannen leven al geruime tijd, maar zijn nog niet besproken in de Oegstgeestse politiek. WD-wethouder M. Smitsloo (economische zaken) wil geen toelichting geven op het waar om van de buitenlandse excur sie. Gisteren verklaarde hij in deze krant dat er sprake was van een pril idee. De andere wethouder die is meegewteest, G. Kempen (CDA), vindt in spraak zonder nadere informa tie over de plannen voor een mail 'geen vreemde gang van zaken'. „We weten niet of een mail kan en of we het willen. Het terrein op zich is aan de or de, invulling is de volgende stap. Wat er komt, weten we niet. Bij de excursie, waarbij ik ben meegeweest als fractielid en niet als wethouder, doe je ideeën op voor de toekomst. Een mail kan interessant zijn, maar of dat ook op Rijnfront kan, kan ik op dit moment niet zeggen." Wandelgangen A. Koningsveld (D66) vindt dat de alternatieve plannen ten on rechte in de beslotenheid wor den gehouden. „Voor mij is dit plan niet geheel nieuw. Ik had in de wandelgangen wel eens over de gedachte gehoord. Maar het is nooit eerder in een openbare vergadering bespro ken. Nu het plan voor Rijnfront de inspraak ingaat, vind ik dat dit moet worden meegenomen. Doe het zo open en eerlijk mo gelijk. Ik derde ook wel dat dat de intentie is van Smitsloo, maar hij zit natuurlijk met die tijdsdruk (Oegstgeest heeft op de aankoop van een aantal gronden ten westen van de A44 een voorkeursrecht, maar dat loopt eind dit jaar af, red.). Toch zou ik het zelf heel anders doen als ik wethouder was." Ondanks de kritiek had Ko ningsveld geen moeite met het reisje naar Engeland. „Dat idee voor een reisje kwam ineens op. 'We gaan even naar Enge land, ga je mee?', zeiden ze te gen me. Ik ben daar graag bij, u nne Dijksman jongerenwerkster in Warmond en Voorhout bei ren zijn niet eng. Te veel ivcyen denken onterecht ne- over hen. Dit zegt jonge- erkster Lianne Dijksman, nds kort in Voorhout (voor Dui t) en Warmond (12 uur) is esteld om het jongeren- in beide dorpen - los van 11 - op te zetten. Ze put oor uit een ruime ervaring, daan in de Leidse jonge- mtra waar ze tien jaar gewerkt ,|ij feman woont in Den en Voorhout en War: i kende ze aanvankelijk al- fan naam. „Ik was ooit een door Warmond heen geko- en in Voorhout was ik eerder geweest." Nu, na J* Ie weken, begint ze de dor- vooral de jongeren te le- 2 Jennen. twee dorpen vindt ze aan- :2 ijk van elkaar verschillen. mond is nog een echt met een hechte gemeen- De bewoners klagen niet, zoals in Voorhout, over jongeren die overlast veroorza ken". aldus Dijksman, die zich in Warmond tot doel heeft ge steld de jongeren tussen 12 en 16 jaar meer te bieden. „Deze groep valt overal buiten. Ik ben begonnen met een inloop spreekuur op dinsdagavond in Ut Sloepie om te inventariseren wat ze wensen. Genoemd zijn dansactiviteiten en samen een film maken." Dijksman wil uit eindelijk Ut Sloepie, dat nu slechts één keer per week iets organiseert, vaker open hebben en toegankelijker maken voor jongere jeugd. Behoefte aan een 'hangplek' in Warmond is er volgens haar niet, in tegenstelling tot Voor hout. „Mijn eerste prioriteit daar is een plek, waar jongeren elkaar ongestoord kunnen ont moeten. Waar die rpoet komen, maakt mij en de jongeren niet zoveel uit. Alleen ergens achter af ingemetseld, dat vind ik niks. Dat is voor meisjes doodeng. En het park Overbos lijkt me ook geen optie. Er is hier toch al zo weinig natuur en wat er is, kan je beter behouden." De angst van veel mensen dat een hangplek vandalisme zou aantrekken en versterken, vindt ze ongegrond. „Het geeft min der overlast dan nu en het is controleerbaarder op het ge bruik van drugs en alcohol." Ze benadrukt dat slechts een klein groepje verantwoordelijk is voor de vernielingen die de laatste jaren in Voorhout wor den gepleegd. „Het komt voort uit verveling, maar dat is geen excuus: ze moeten het niet doen. Met de jongeren die de hangplek bezoeken, zullen we goede afspraken maken om dit soort dingen te voorkomen." Veel geld uitgeven aan de in richting van zo'n ontmoetings plek hoeft niet, vindt de jonge renwerkster. „Steek dat maar in een goed jongerencentrum." Dijksman verwijt de gemeente Voorhout dat er te laat aan voorzieningen voor jongeren is gedacht. „Voorhout is eigenlijk geen dorp meer en heeft heel veel jongeren, maar er is niets heb ik gezegd. Want ik kende het fenomeen leisurecentrum niet zo goed." Koningsveld wil niet zeggen of ze voorstander is van de bouw van een Oegstgeestse mail. „Het ligt er aan wat daar in moet komen." Wel laat ze doorschemeren dat ze een ge bouw als Trocadero weinig aantrekkelijk vindt. „Een soort speelhol. Ik heb wel een me ning, maar die doet er nu niet toe. Ik wacht eerst de voorstel len af. Je schrijft mail, maar misschien moet je dat woord ook gewoon uitspreken als mal. Ook L. Poell, fractievoorzitter van het CDA, wil meer informa tie voor de inspraak. „Dit is te kort door de bocht. Er moet snel veel meer informatie ko men. Als je voor een mail kiest, moet je een aparte inspraak ronde instellen. Maar ik denk dat er wel behoefte aan een mail ontstaat. Verkeersstro men, parkeerplaatsen en bevei liging moet je dan wel onder zoeken. Het is nu nog cryptolo- gie." Halfjaar WD-fractievoorzitter R. Haaf- kens vindt inspraak zonder in formatie over de mail 'niet erg'. „In het voorontwerp zeg je ruwweg hoe het terrein wordt bebouwd, zonder dat je precies zegt wat er komt. Inspraak is er niet alleen om te kijken of je voor of tegen bent. Inspraak is ook belangrijk voor mensen om te kunnen zien wat voor inte ressants er eventueel komt." Haafkens vindt het idee voor een mail 'heel aardig'. Volgens hem wordt er al een half jaar in vertrouwelijkheid over het idee gesproken. „Maar we gaan niet elk idee doorsluizen naar open bare vergaderingen, want het kan ook zijn' dat het niet door gaat. Je moet mensen wel zo snel mogelijk informeren als blijkt dat je over een kleiner ge bied voorkeursrecht had moe ten instellen." Leefbaar Oegst geest twijfelde over deelname aan het reisje naar Engeland, omdat de partij tegen een be drijventerrein is, maar ging uit eindelijk toch ook mee. C. Ou dendijk: „Omdat niemand van ons wist wat een mall was en we bang waren een informatie achterstand op te lopen. Het is nooit de bedoeling geweest de ze reis in vertrouwelijkheid plaats te laten vinden. Wij zijn tegen besloten bijeenkomsten. Fractievoorzitter van Progres sief Oegstgeest M. Noort zat ten tijde van de excursie al voor zijn werk in Engeland. Hij heeft geen moeite met het feit dat de discusie over de mail tot nu toe geheel buiten de openbaarheid is gehouden. „We vvïllen het ge bied gewoon nader invullen. Dat kan met Nalco zijn, dat kan met een biosciencepark zijn, dat kan met een mail zijn. We willen kijken waar behoefte aan is. Er zijn allerlei dingen geop perd voor Rijnfront. Als een mail het meest voordelig is, dan willen we een discussie met be woners hierover." Jongerenwerkster Lianne Dijksman: „Ik heb zelf twee kinderen en zou niet willen dat later op hun school hasjgebruik oogluikend wordt toegestaan." den haag/leiderdorp te doen. Alleen Ex-Voto doet vrij veel. Dat is echter voor een bepaald soort jongeren. Hou je niet van hun muziek, dan is er geen alternatief. Had Voorhout Miele-Keukens I kenmerken zich door de vele prachtige designs, kleuren en materiaalgebruik alsmede de vaak exclusieve details. eerder een groter jongerencen trum gehad, waar jongeren met verschillende stijlen een plaats hebben, dan zou je nu weten waar ze mee bezig zijn." Dijksman wil de jongeren die nu vooral op straat hangen, zo ver krijgen dat ze zelf activitei ten organiseren. „Maar ze moe ten er zelf mee komen. Ik ga het niet voorkauwen." Iets waar ze alle groeperingen bij wil betrek ken is een themaweek - ergens in juni - over 'sex, drugs en rock en roll'. „Als een preven tieve week, natuurlijk", lacht ze. Ze verduidelijkt dat het gaat om voorlichting over onder meer de populaire uitgaansdrugs. Voor het drugsbeleid van Ex- Voto heeft ze grote bewonde ring. „Het is een van de weinige FOTO HENK BOUWMAN jongerencentra in Nederland waar geen softdrugs mogen worden gebruikt. Ze houden dat vol en dat vind ik heel knap. Jongeren onder de 16 moeten niet blowen en geen alcohol ge bruiken", zegt ze stellig. „Als de hangjongeren dat wel willen doen op hun avonden, dan hebben we een probleem. Ik vind niet dat je dat kan maken, ook niet naar de ouders toe. Ik heb zelf twee kinderen (2 en 5) en zou niet willen dat het later op hun school oogluikend wordt toegestaan. Hasj is een relatief onschuldige drug, en ook geen opstap naar gevaarlij ker drugs. Maar er gaat wel eens iets mis. En ik wil niet dat dat onder mijn verantwoording gebeurt." ficier van justitie M. van der Plas daar heel anders over. Een 21-jarige Leiderdorper „Een boete vind ik niet op zijn heeft gisteren 180 uur werkstraf plaats. Zijn houding hier ter zit- gekregen voor een inbraak en een poging tot inbraak aan de Marjoleintuin in zijn woon plaats. Hij pleegde deze delic ten in maart 1997, samen met twee anderen. De Leiderdorper was gisteren speciaal van zijn huidige werk en woonplaats in Zwitserland naar Den Haag gekomen om de zitting bij de politierechter bij te wonen. Hij heeft ruim een jaar geleden een volledige be kentenis afgelegd, omdat hij 'schoon schip wilde maken'. Hij verwachtte dan ook dat hij bij justitie en de rechter op begrip zou stuiten en met slechts een boete terug naar Zwitserland kon gaan. Maar tot zijn schrik dacht of- ting valt me tegen. Wat ik totaal mis, is enig besef van wat hij heeft gedaan." De Leiderdorper antwoordde namelijk op de vraag waarom hij de inbraak had gepleegd: „De hele dag voor de tv zitten, is ook niks en toen die andere jongen met het idee voor die inbraak kwam, was ik te zwak om nee te zeg gen." De officier van justitie eiste drie maanden onvoorwaardelij ke celstraf. Rechter S. Clement was het met het oordeel van de officier eens, maar ze gaf de Leiderdorper wel de mogelijk heid om de celstraf in een werkstraf om te zetten. „Dat kan u dan mooi in de vakantie doen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17