'God is veelvormiger dan wij denken Bond wil meer studerende predikanten Kerk Samenleving Foto's van Braziliëi jongeren te zien in VRIJDAG 16 APRIL 1999 redactie aad r VANDAAG 4 c In 622 na Christus verlieten Mohammed en zijn I O volgelingen Mekka en verhuisden naar Medina. APRIL Jaren later werd deze verhuizing, in het Ara bisch 'hidzjra' genoemd, de islamitische nieuwjaarsdag: Al Hidzjra. Op deze dag werd de religieuze en sociale moslimgemeenschap gesticht. Net buiten de Egyptische hoofdstad Caïro, vanaf de Mohammed Ali Moskee, vindt altijd de officiële aankondiging van het nieuwe jaar plaats. Verder blijft de viering van nieuwjaar bij de moslims beperkt tot moskeebezoek en herdenking. Het is vandaag ook de sterfdag van de beschermheilige van de zwervers en armen, Benoit Labre. Naar deze, in .1783 op 35-jarige leeftijd overleden bedelmonnik, zijn de zogeheten Labrehuizen genoemd, waar zwervers voor hun overnachting terecht kunnen. Labre wordt afgebeeld met een bedeltas, boek en rozenkrans om zijn nek. Tij dens zijn korte leven werd hij niet erg gewaardeerd door de katholieke autoriteiten. Men vond hem vies en onbe schaafd. Bisschoppen vragen bijdrage en gebed utrecht De rooms-katholieke bisschoppen roepen hun gelovi gen op edelmoedig bij te dragen aan de hulpverlening aan de vluchtelingen op de Balkan. Ook vragen ze hen te blijven bid den voor vrede in deze regio. De.gelovigen kunnen dat doen door deel te nemen aan avondwaken, stille tochten en bijzon dere eucharistievieringen, suggereren de bisschoppen in een gisteren uitgegeven verklaring. .Aan de verschrikkingen moet een einde komen. Humane hulp is onontbeerlijk", schrijven ze. Wolkers: geen behoefte aan paus Hilversum „Schrijvers die de macht zoeken, gaan naar de paus.'' Dat zei Jan Wolkers gisteren in het RKK/KRO-program- ma Andersdenkenden over het recente bezoek van Harry Mu- lisch aan het Vaticaan. .Al is het maar dertig seconden, dan hebben ze toch dat fotootje met de paus en de schrijver die daar béte met zijn boek staat te zeuren." Wolkers zegt geen be hoefte te hebben met de paus te praten. „Mensen die de waar heid zoeken praten liever een dag met een progressieve bis schop als Muskens. Die vind ik erg moedig, met dat brood en die voorbehoedsmiddelen. Maar hij is een roepende in de woestijn, want de gelederen ter rechterzijde worden meteen weer gesloten." Wolkers is kritisch over paus Johannes Paulus II. „In Zuid-Amerika wordt het katholieken verboden con dooms te gebruiken, terwijl je de kinderen daar gewoon tussen de vuilnishopen met het vuil ziet vergaan. Maar het verlossende woord van de paus hoor je niet." Bijbel inspireert schrijvers haarlem Dichter, theoloog, schrijver en uitgever Hans Bouma gaat dinsdag 20 april in op de betekenis van de bijbel in de lite ratuur. Aan bod komen vragen als hoe de bijbel schrijvers inspi reert. De bijeenkomst, georganiseerd door de Haarlemse werk groep Jaar met de bijbel, is van 20.00 tot 22.00 uur in de biblio theek Haarlem-Noord aan de Planetenlaan. Kosten vijf gulden, entreebewijzen zijn in de bibliotheek verkrijgbaar. Joodse chazan in Leidse kerk leiden De joodse chazan (cantor) Hans Bloemen dal werkt zondag mee aan de 'open deur-dienst' in de Hooglandse kerk in Leiden. Bloeihendal is chazan in de Joodse Hoofd Synagoge in Am sterdam. Daar leidt hij zingend de diensten. Bij de Leidse binnenstadsge meente zingt Bloemendal zondag een aantal psal men. Voorganger in de dienst is dominee A. Al- blas, die vertelt over jood se regels met betrekking tot naastenliefde. De dienst begint 's morgens om tien uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rouveen: J. Harteman te Wezep. Aangenomen: naar Jaarsveld (toez.)- J. de Wit te Babyloniënbroek; naar Oldemarkt-Paasloo, H. Poot te Surhuisterveen; naar Rijssen (wijkge- meente 4), J. van het Goor te Stolwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Hillegersberg/Schiebroek als geestelijk verzor ger van het St. Franciscusgasthuis: R. van Gorkum te Nieuwegein-Zuid (SoW - De Rank), die dit beroep heeft aangenomen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Haarlemmermeer-Oostzijde: W. Smouterte Breukelen. Meer hervormd-gereformeerde predikan ten zouden naast hun werk moeten stude ren om zich verder te bekwamen in de the ologie. De behoudende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk roept kerkenraden op hiervoor de moge lijkheden te scheppen. Het is volgens de bond van groot belang dat de predikanten zich door een gerichte studie ontwikkelen tot theologen, die met gezag kunnen spreken over de uitleg van het Oude of Nieuwe Testament, de kerkge schiedenis, de christelijke leer (dogmatiek) en het christelijk leven (ethiek). Het geringe aantal specialisten onder de hervormd-ge- reformeerde predikanten zou zich wreken bij benoemingen op vaak strategische pos ten aan de theologische universiteiten. De bond moedigt met name de jongere generatie predikanten aan te promoveren. De kerkhervormer Calvijn zag het docto renambt als het vierde ambt in de kerk, naast dat van ouderling, diaken en predi kant, benadrukt het hoofdbestuur in zijn brief aan kerkenraden. De bond spoort de raden aan met de predikanten in gesprek te gaan over de mogelijkheden van verdere studie. Veel predikanten willen wel studeren of zelfs promoveren, maar hebben het te druk in de gemeente, zo blijkt uit een enquête die de bond vorig jaar hield. Ongeveer veertig van de ruim 75 predikanten die op de enquête reageerden, zeiden ooit van plan te zijn een dissertatie te schrijven. De overigen hebben die plannen laten varen, omdat het werk in hun gemeente teveel tijd en energie vraagt om de studie op een ver antwoorde manier te kunnen afronden. Om predikanten te helpen gediscipli neerd te studeren, heeft de bond een zoge heten 'promovendiberaad' opgezet. Ruim twintig predikanten hebben aangegeven aan dit halfjaarlijkse beraad te willen deel nemen. Onder hen zijn enkele vrijgemaakt- gereformeerde theologen. De beide docen ten die een leeropdracht hebben namens de Gereformeerde Bond, prof.dr. A. de Reuver en dr. W. Verboom, zullen de bij eenkomsten leiden. De bond werkt ook aan een bestand met gegevens van theologen, die op een be paald deelterrein binnen de theologie zijn gespecialiseerd. Daaruit blijkt dat tot dus ver slechts weinig hervormd-gereformeer de theologen zich hebben toegelegd op ter reinen als catechetiek, pastoraat, gemeen teopbouw, ethiek en religieuze stromingen. Ook zijn er nog weinig oud- en nieuwtesta- mentici in de kring van de gereformeerde bond. haarlem 23 jaar centraal, Dj mers verbleven een; in het noordoosten; waar een druk i werd afgewerkt. V< steden Salvador dei Recife werden de mi wijken opgezocht, moetten de Haarle oud-aartsbisschop der Camara. Vervolg de jongeren in v- naar enkele kleine Daar werden ze i door jongeren uit ving. De fotografe pressies hangen no mei in de kerk - Markt. In de Grote Kerk in Haarlem hangen sinds begin deze maand foto's van de jongeren- werkgroep visao uit Haarlem. De zeventien jongeren van deze oecumenische groep hebben afgelopen jaar allerlei acties ge voerd om samen voordelig naar Brazilië te kunnen reizen. Dit gebeurde op verzoek van de oe cumenische stichting Mondias. Visao. De reis diende meerdere doelen. Allereerst bewustwor ding, zoals van de gevolgen van de problemen in de derde we reld. Voorts stonden een cultu rele uitwisseling en zelfont plooiing van de deelnemers tot „Veel mensen vragen zich af of je als dominee letterlijk een roeping hebt gehad van God. Of dat je zijn stem hebt gehoord terwijl hij je tot het ambt van predikant riep", zegt Joop P. Bos (60), protestants predikant voor de Samen op Weg-gemeente Schalkwijk. Hij heeft nooit die stemmen gehoord of anderszins een goddelijke inge ving gehad. „Het gaat om het innerlijke gevoel dat je zegt: ja, hier ben ik op mijn plaats - hier kan ik mijzelf realiseren." Bos was eerst een aantal jaren leraar aard rijkskunde, voor hij in 1960 predikant werd. Hij werkte onder meer in Scherpenzeel en was lange tijd daarna le- gerpredikant. Dat waren de jaren waarin hij sympathi seerde met de linkse basisbeweging en ageerde tegen kernwapens. Later flirtte hij ook nog met new age. Maar hij brak met die beweging omdat deze voor zijn gevoel net zo sektarisch bezig was als het streng gereformeerde milieu in Leiderdorp waarin hij opgroeide. Ik kom uit een gelo- vig. meelevend ker- kelijk gezin met zes J kinderen. Vader zat in de snoepgroot- handel en moeder zorgde voor de kinderen. Het was een tame lijk kleine en besloten gerefor meerde gemeenschap, maar daar heb ik nooit een beschadi ging aan overgehouden. Ik denk er ook niet met gram schap aan terug. Als ik in die tijd volwassen was geweest, had ik waarschijnlijk net als mijn ouders gedaan. In 1950 ver huisden wij naar Hilversum, een grotere stad, en daardoor voor ons een hele verandering. Op mijn zeventiende jaar ging ik studeren in Amsterdam en toen ging er helemaal een' nieuwe wereld voor mij open. Ik herinner mij dat ik in Hilver sum op de hbs een docent aardrijkskunde had die heel boeiend over dat vak kon ver tellen. Hij kwam op een gege ven moment op het onderwerp fossielen en zei: 'dit is een heel moeilijk onderwerp, dat zal ik nu maar laten rusten.' Voor mij als vijftienjarige blaag reden om juist daar mijn spreekbeurt over te houden. Ik naar de christelij ke bibliotheek - vond slechts één boek, las het en dacht: 'dat kan toch allemaal niet hebben plaatsgevonden in die zes da gen'. Je kan wel gaan redeneren dat God al die fossielen in de grond heeft gestopt, maar daar was ik toch te nuchter voor. De schepping zat dus anders in el kaar dan mij altijd was verteld. Na vier jaar geografiestudie kwam er de mogelijkheid om toegelaten te worden tot de the- ologie-opleiding, met een apart toelatingsexamen. Ik heb toen geografie afgemaakt tot mijn kandidaats. Daarmee mocht ik les geven op middelbare scho len. Daarnaast ben ik privéles- sen gaan volgen, in Grieks en Latijn. Ik stond acht jaar lang voor de klas op middelbare scholen en tegelijkertijd stu deerde ik theologie. In 1960 stopte ik met lesgeven en werd predikant. Eerst in de gemeente Scherpenzeel in de Gelderse Vallei. Daarna als legerpredi- kant in Nederland en Duits land. En nu werk ik dan hier in Schalkwijk. Dat is snel verteld, maar er zit een leven tussen. Ik trouwde, kreeg drie dochters (waarvan er één ook predikante is geworden), ben weer ge scheiden en heb vervolgens op nieuw een liefde gevonden. Later ging ik beseffen dat je de bijbel ook anders dan letter Joop Bos: „Alles wat wij zeggen over God, wordt door 'ons' gezegd.' FOTO UNITED PHOTOS DE BOER'li lijk kunt lézen. Evolutie en schepping zijn niet tegenstrij dig. Schepping wil zeggen dat we geloven en hopen dat er achter de zichtbare werkelijk heid een God is die de oor sprong en zin is van alles. De bijbel is door mensen geschre ven, mensen geïnspireerd door God, dat wel. Maar het zijn en blijven mensen die vanuit hun belevingswereld, in hun tijd en cultuur, beschreven hoe de werkelijkheid in elkaar stak. Het scheppingsverhaal leert je in feite dat we niet aan het volstrekte niets zijn overgela ten. Het Oude Testament bij voorbeeld staat vol met harde verhalen. Jezus kende alleen het Oude Testament. Toch ge loofde Hij, die zo vol liefde en barmhartigheid was, in die ene God. Het is de woede van 'men sen' die zegt: 'kijk eens wat die Hitier gedaan heeft, of wat die Milosovic nu bij de Kosovaren uithaalt. Ze moesten ze opkno pen!' Het lijden van mensen, de woede, wordt God in de mond gelegd door de schrijvers van het Oude Testament. Ik denk dat God daar niet altijd gelukkig mee is geweest. Maar ander zijds kan ik mij goed voorstellen dat mensen in '44-'45 die oude wraakpsalmen hebben gelezen. En dat ze hebben gedacht 'God laat uw toom en bliksem over hen komen'. Kortom, alles wat wij zeggen over God, wordt door 'ons' ge zegd. Wat betreft geweld zie je ook een verschuiving in de bij bel. In het begin wordt er met goedkeuring, of zelfs in op dracht van God, nog veel ge weld gepleegd. Gaandeweg wordt dat minder. En in het Nieuwe Testament wordt het zelfs afgezworen. Je ziet de ge schiedenis van de cultuur, de geest van die tijd. In deze perio de hebben we te maken met new age. Ik durf wel te zeggen dat ik mij daar behoorlijk in heb verdiept. En er is inderdaad veel meer tussen hemel en aar de dan we vroeger dachten. In dat opzicht heb ik sympathie voor die beweging. Aan de andere kant vind ik het tamelijk hypothetisch wor den als het gaat over bijvoor beeld reïncarnatie, en de ge dachte dat je daden uit vorige levens van invloed zijn op je le ven nu. New age is meer dan een religie, het is in ideologisch opzicht zelfs sektarisch. Ik kom uit een gesloten gereformeerde kring. Veel oude gereformeerde dominees spraken namens God: zus of zo 'was het', daar bracht je niets tegen in. Pas toen ik ging studeren kwam ik in aanraking met hervormden en katholieken en zag ik dat wij eigenlijk vonden dat we 'beter' waren dan anderen. Ik begon daardoor de relativiteit van groepsstandpunten In dergelijke groepe tijd een sfeer van:' gelijk'. Wanneer ien ders over denkt, n keerd worden, of niet zover'. Diezelfdi in de new age-were! het ook in de linkse ging waarmee ik ini ventig sympathises nend is bijvoorbeeld nen zo'n groep ov; beelden geen grapje ken. En dan is hetvo voel al sektarisch.) gevarieerder, het le zo doorzichtig, God miger dan wij denl achter de horizon ligt van ons leven en denken, daar kunnen we alleen maar naar gissen. ONNO VAN T KLOOSTER' Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Nu en dan zon en vooral langs de westkust een enkele winterse bui. Middagtemperatuur meest tussen 5 en 10 graden. Zweden: Eerst geregeld zon. Van het oosten uit toenemende bewolking en zon dag ook een toenemende kans op regen, mogelijk voorafgegaan door sneeeuw. In het oosten ook veel wind. Maxima op de meeste plaat sen tussen 5 en 10 graden. Denemarken: Vrij rustig weer met zonnige perio den. Waarschijnlijk droog. Maxima rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Nu en dan zon maar ook enkele verspreide buien, in het noorden met winterse neerslag. Middag- temperatuur van 7 graden in het noorden tot circa 10 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag geregeld zon en slechts een lokale bui. Morgen bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden, in de Ar dennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog af en toe zon, verder overwegend bewolkt en vooral mor gen perioden met regen. Middag- temperatuur tussen 8 en 12 gra den. Portugal: Vandaag veel wind en wolken en vooral in het noorden en westen re gen. Morgen minder nat en winde rig en af en toe zon. Middagtempe ratuur van 12 graden in het noor den tot 18 in de Algarvë. Spanje: Flink aantrekkende wind en perio den met regen. Langs de kusten in het oosten en zuiden veel droger en soms zon. Maxima tussen 12 en 16 graden. Aan de Costa's mid dagtemperatuur van 16 graden bij Barcelona tot 20 in het zuiden. Canarische Eilanden: Een harde noorden- tot noordoos tenwind. Verder in het noorden wolkenvelden en mogelijk een buitje, langs de zuidstranden over wegend zonnig weer. Middagtem peratuur 18 tot 22 graden. Marokko: Westkust: af en toe zon, maar voor al in het noorden ook geregeld wol kenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur van 16 graden bij Tanger tot 20 in het zuiden. Tunesië: Vandaag kans op een fikse on weersbui. Morgen weer droog en flink wat zon. Vandaag maxima van 20 graden aan de noordkust tot 35 in het zuiden. Morgen in het zui den minder heet. Zuid-Frankrijk: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog, maar later op de dag in het westen regen. Morgen overal winderig, bewolkt en regenachtig, in de loop van de middag in het zuidoosten weer zon. Middagtemperatuur vandaag circa 13 graden, morgen ongeveer 10, maar langs de Middellandse Zeekust lokaal 16 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, maar vooral morgen ook kans op een bui. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 16 graden, morgen iets warmer. Italië: Vooral in het zuiden en oosten af en toe zon, verder enkele stevige regen- of onweersbuien en vooral morgen ook veel wind. In het uiter ste zuiden mogelijk droog. Mid dagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 19 in het zuiden, vandaag in het uiterste zuidoosten nog maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst regen, later opkla ringen. Morgen opnieuw bewolkt en perioden met regen. Veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, aan de oostkant van de ei landen enkele graden hoger. Malta: Vandaag veranderlijk bewolkt, veel wind en kans op een regen- of on weersbui. Morgen rustiger, droog en flink wat zon. Temperatuur eerst rond 25 graden, morgen rond 20. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar vandaag later op de dag en morgen ook enkele wolken velden en in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 22 en 27, aan de noordkant van Kreta vandaag rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, morgen ook enkele wol kenvelden en in het westen een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ver der oplopend naar 24 tot 28 gra den. Duitsland: In het zuidoosten veel regen en sneeuw. Elders af en toe zon en enkele verspreide buien. Maxima tussen 7 en 11 graden, vandaag in het zuidoosten kouder. Zwitserland: Veel regen en sneeuw. Middagtem peratuur in de dalen tussen 6 en 10 graden, vandaag in het noorden kouder. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en perioden met regen en sneeuw. Morgen eni ge tijd droog en enkele opklarin gen. Maxima in de dalen tussen 8 en 12 graden, vandaag in het wes ten kouder. Polen: In het zuidoosten vandaag eerst nog droog en wat zon. Verder veel bewolking en flink wat regen en wind. Middagtemperatuur in het westen tussen 7 en 11 graden. In het oosten vandaag temperaturen rond 20 graden, morgen kouder. ZATERDAG 17 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.40 Zon onder 20 38 Maan op 07.48 Maan onder22.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.16 17.36 04.49 17.09 Laag 02.56 13.15 02.37 12.56 Weerrapporten 16 april 08 uur: Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Berlijn Boedapest Dublin half bew licht bew licht bew. half bew licht bew. half be Frankfurt Genève zwaar bew Helsinki regen Innsbruck sneeuw Istanbul licht bew. Klagenfurt regen Kopenhagen half bew. Las Palmas half bew half be Luxemburg Madrid Malaga Mallorca ol 21 10 0.0 z3 9 4 0.0 z3 8 1 0.0 nol 22 12 0.0 w3 9 -1 0.9 ol 5 1 1.0 ozo 1 3 2 5.0 w5 6 3 02 w.s.O 15 0 22 0 ozo 3 19 11 0.0 ver. 1 15 8 2.0 z5 5-1 0.0 nnolO 22 17* 0.2 wzw4 14 9 08 o4 7 5135.0 1 1.0 -1 0.2 8 00 bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pasca| 3.0 21 20 20 14 0.0 15 1 0.6 5 1 6.0 13 10 08 Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires 3 -2 2 0 Casablanca half bew. 4 0 0 6 Johannesburg onbew. 13 2 0.3 Los Angeles onbew 21 12 0.4 New Orleans licht bew. New York zwaar bew. 6 3 0.0 Tel Aviv onbew. 16 10 00 Tokyo licht bew. 19 5 0.0 Toronto half bew 3 0 6.0 Tunis zwaar bew 33 24 0.1 Vancouver licht bew. 15 8 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) i. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst (adjunct) telefax Advertenties: 071— 53235 Familieberichten: 023-5? 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 advertente Maandag t/m vrijdag vanll 071- 5356 230 rubrieksadverlt Maandag t/m vrijdag van83 071- 5143 545 ABONNEMENB bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) I per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtid het automatisch afschrijven v»l abonnements- geld, ontvang^! betaling. VERZENDING PERU Voor abonnementen die per pS worden verzonden geldt een aan portokosten per verschijnt leidsch dagblad 0p« jr mensen die moeilijk lez* hebben of blind zijn (of eenï redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst leeshandicap hebben), iseeni W. Spierdijk, chef sportredactie van het regionale nieuws uit) E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden Dagblad op geluidscassette!* R.I.M. van der Veer, chef redactie informatie 0486-486486 Duin- en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Led W.F. Wegman, chef redactie Leiden Auteursrechten voort* internet: Dagbladuitgever^ www.leidschdagblad.nl 18 13 12 0 30 12 0.0 19 13 0.0 24 14 0.0 18 10 0.0 28 10 0.0 20 12 0 0 14 3 0.0 25 14 4.0 Z I K N H U I l ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00'u. (uitgezoffl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14