ieiden Regio eiden: meer groen in jan voor Oostvlietpolder 'Vervuiling stroomt naar woonwijk' Iet vuilnisbakkenhoofd: wekend van radio en tv lUISHOUDBEURS luis Interieur RAI Boot slaat om: angstige momenten voor roeiers Pensioen- en Uitkeringsraad eist extra tijd voor verhuizing 16 APRIL 1999 yeoman. 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 ie pakt straatrover op P*|Een 30-jarige Leidenaar die eerder deze week door de sopgepakt, heeft twee straatroven bekend. De man nsdag in de Prinsenstraat herkend door een 19-jarige iar die het afgelopen weekeinde bij molen De Valk van jiele telefoon werd beroofd door de man. Hij heeft s toegegeven, samen met iemand anders, vorige week >een 45-jarige Leidenaar te hebben beroofd. Daarbij tslachtoffer geld, horloge, ring en zaktelefoon afgeno- politie verwacht meer aanhoudingen in deze zaak. tiniers op Beestenmarkt Zo'n vijftig Franse oldtimers verzamelen zich morgen, 17 april, op de Beestenmarkt. De Peugeots, Citroëns, sen Panhard's uit de jaren '50 rijden een konvooi-rit Leidse binnenstad, waarna de stad verlaten wordt voor rdoor de Bollenstreek. Het spektakel vindt voor de twee- Vorig jaar was vooral bedoeld voor oude Peu- )e auto's verzamelen vanaf 10.00 uur en worden rond urvveer terug verwacht op de Beestenmarkt. ad van kaam Een vijftal recreatieroeiers op leeftijd beleefde gisteren ang stige momenten toen hun boot kapseisde en zij in het water van De Vliet belandden. Een toevallige passant kwam af op het geschreeuw om hulp van de vijf die geen kans za gen om op eigen kracht tegen de vrije steile walkant van het Delfse Jaagpad op te klimmen. Eén voor één trok hij de roei ers in veiligheid. De inmiddels gewaarschuwde GGD ont fermde zich vervolgens met dekens over het verkleumde vijftal. Het incident gebeurde toen ter hoogte van het zwembad De Vliet de boeggolf van een passerend binnenvaartschip de roeiers volledig verraste. De lichte boot maakte water, sloeg binnen een mum van tijd om en zonk naar de bo dem. Duikers van de brand weer hebben de boot gelicht. persbureau cerberus De Pensioen- en Uitkerings raad voor verzetsdeelnemers, vervolgden en burgeroorlogge troffenen (PUR) en verhuurder Cinka International bv. zijn gis teren tijdens een kort geding geen centimeter dichter bij el kaar gekomen over de voortzet ting van de huur van kantoor ruimte in het Eurocentre aan de Plesmanlaan in Leiden. In het kon geding voor de president van de Haagse rechtbank, mr. A. van Delden eiste de PUR dat de huur nog vijf maanden kan worden voortgezet na de op zeggingsdatum van 31 mei vol gend jaar. Cinka zegt op haar beurt dat de PUR contractueel de keuze heeft tussen verlen ging van de huur voor de duur van vijf jaar of ontruiming van het kantoorpand. PUR besloot uit ongenoegen over het uitblijven van een op knapbeurt te verhuizen naar het pand van verzekerings maatschappij Zorg en Zeker heid aan de Kanaalpark. Pro bleem is echter dat de bouw van een nieuw kantoor voor Zorg en Zekerheid is vertraagd. PUR wil daarom het kantoor aan de Plesmanlaan langer blij ven gebruiken. Cinka wil het pand echter op 31 mei beschik baar hebben omdat het voor jaar een betere tijd is om kan toorruimte te verhuren. Advocaat A. de Jonge van de PUR zegt dat Cirjka Internatio nal probeert voortzetting van de huurovereenkomst af te dwingen. De PUR is de huurder van het grootste deel van het Eurocentre, waarvan al een deel leegstaat. Grootste probleem is volgens de PUR het achterstal lig onderhoud aan het kantoor gebouw. Cinka International zegt een lagere huurprijs te hebben geboden dan Zorg en Zekerheid maar dat de PUR niet op haar aanbiedingen wil rea geren. Cinka is nog niet met op knappen van het pand begon nen omdat de bank eerst zeker heid wil over de voortzetting van de huur Rechter Van Delden doet vol gende week uitspraak. Schutter staat terecht voor doodslag den haag/leiden café aan Herenstraat. Maar de Leidenaar wist zich daar weinig van te herinneren. Hij had in ie der geval gedronken en hij zou ook cocaïne gebruikt hebben. In het café zou de verdachte een stevige ruzie met zijn broer hebben gekregen. De broer van de Leidenaar liep daarna ge ëmotioneerd naar buiten, ge volgd door zijn vriendin. Snel daarna ging de verdachte ach ter de twee aan, op zijn beurt werd gevolgd door iemand uit het café die problemen voor zag. De verdachte schoot ver volgens zowel op zijn broer en diens vriendin, alsook op de be zorgde cafégast. De man zelfs hield echter vol in de lucht te hebben geschoten. persbureau cerberus Een 43-jarige Leidenaar die op 24 januari zijn pistool leeg schoot in de Leliestraat in Lei den, hield gisteren voor de rechtbank vol dat hij nooit de bedoeling heeft gehad iemand te raken. Het waren volgens hem waarschuwingsschoten. Officier van justitie mr. C. Rem merswaal eist overigens pas tij dens een volgende zitting, op 27 april, een straf tegen de man. De zitting gisteren werd aange houden door plotselinge ziekte van de advocate van de Leide naar. De voorgeschiedenis van het incident speelde zich af in een De voormalige vuilstort De Bult speelt een belangrijke rol in de discussies rond de toekomstige woonwijk in Roomburg, foto loek zuyderduin leiden robbert minkhorst De gemeente Leiden zit er naast als ze be weert dat vervuiling uit De Bult niet naar de toekomstige woonwijk Roomburg, maar naar het aan de andere kant van de stort plaats gelegen bedrijventerrein stroomt. Er sijpelt zelfs al verontreinigd grondwater richting de wijk. Bovendien is behalve de provincie Zuid-Holland ook de gemeente aansprakelijk als de grond onder de wonin gen straks inderdaad verontreinigd raakt. Die beschuldigingen uit L. Barendregt. Hij was als adjunct-directeur van gemeente werken in de jaren '70 verantwoordelijk voor het volstorten van de voormalige zandwinningput. „Echt alles is er ingegaan", zegt de in middels gepensioneerde ambtenaar. „Mi nerale oliën, zware metalen als lood, zink en koper en de kankerverwekkende pak's. Je moet ervan uitgaan dat op een gegeven moment dat spul er uit komt." Bij de ge meente trok hij eerder dit jaar al aan de bel, toen het bestemmingsplan van Roomburg klaar was. Hij vond geen gehoor bij de ambtenaren. Ook dinsdagavond, tijdens een commissievergadering, bleek dat weer. Barendregt omschreef De Bult als 'een tijd bom waar de gemeente haar vingers nog lelijk aan kan branden'. Wethouder T. van Rij baseert zich op andere argumenten en bijna alle politieke partijen kozen de kant van Van Rij. Maar Barendregt houdt zijn beweringen staande. Want de gemeente ziet volgens hem een aantal essentiële za ken over het hoofd. Leiden ontkent dat de vervuiling naar de nieuwe woonwijk kan sijpelen. Maar vol gens Barendregt klopt dat niet. Nadat het ongeveer een hectare grote gebied als zandwinningput overbodig was geworden, is er enkele jaren slib en ldei geloosd. Ver volgens diende het terrein als stortplaats voor huishoudelijk afval. Toen dat eenmaal naar de vuilverbrandingsoven kon, is de lo catie gebruikt voor afval dat daar onge schikt voor was. Door de wijze van storten, en door de plekken waar daarmee is be gonnen, is de eerder gedumpte bagger 'weggeduwd', richting het huidige bedrij venterrein. Al dat slib dient als een natuur lijke muur, vervuiling komt er niet door heen. Daardoor is de noordoostkant van De Bult poreus. Vervuilde stoffen zullen dus juist richting de nieuwe wijk stromen. Ba rendregt noemt al een bewijs dat dat pro ces reeds aan de gang is. „Er zit al vervui ling op twintig meter van De Bult van daan." Hoeveel en met welke snelheid ver ontreiniging weglekt, weet de oud-ambte naar niet. De vroegere vuilstort is niet door de provincie gesaneerd, maar afgedekt met een (overigens licht verontreinigde) klei laag. Monsters uit peilbuizen in de omge ving waarschuwen voor eventueel nade rend onheil. Barendregt vindt dat de pro vincie of de gemeente alsnog extra maatre gelen moeten nemen, juist om het gevaar van vervuilde grond in de nieuwe woonwijk tegen te gaan. „Als je nu gaat bouwen en er is een mogelijkheid om lekken te voorko men, dan doe je dat", aldus Barendregt. Volgens hem is de gemeente, als eigenaar van de grond, aansprakelijk als het onver hoopt mis gaat. De wethouders A. Pechtold (milieu) en Van Rij stellen op hun beurt dat het verhaal van Barendregt niet klopt. Er stroomt wel iswaar vervuild water uit de stortplaats, maar niet naar het gebied waar de huizen komen, maar richting de snelweg. Overi gens is het lekken vooralsnog geen reden om in te grijpen. Mocht 'er alsnog veront reinigd grondwater richting de nieuwe wijk sijpelen, hebben de gemeente en de pro vincie tijd genoeg om het gevaar af te wen den. „Sowieso is het risico uiterst gering", ver zekert Pechtold. „We hebben een beheers bare situatie. We kunnen tijdig adequate maatregelen nemen." De bestuurder be looft dat zodra dat nodig blijkt, er damwan- den rondom De Bult worden geslagen of dat grondwater wordt weggepompt. Zuid- Holland beschouwt de vuilstort als 'niet ur gent'. Sanering komt eventueel pas na 2015 aan bod. Van Rij voegt toe dat de tweede ringsloot die rondom het park komt, een prima buf fer zal blijken. De gemeente heeft het effect van de sloot laten onderzoeken door het bureau Grondmechanica uit Delft. „Op de vraag of de ringsloot functioneert, zeiden ze volmondig en ondubbelzinnig ja." De bestuurder zegt ook nog dat de gemeente nooit schuldig kan zijn aan eventuele ver vuilde grond in Roomburg. „Die bewering is quatsch. Voor dit soort schade is inder daad de eigenaar aansprakelijk. Wij geven de grond in erfpacht uit, maar we zullen dan de provincie, die verantwoordelijk is voor de sanering, aansprakelijk stellen." drijventerrein in de Oostvlietpolder in Leiden ien stuk groener dan aanvankelijk het uitgangs- as. De volkstuinencomplexen krijgen een andere meer naar de zin van de tuinders. Het bagger- inderdaad van de baan. Dat zijn de voornaam- igingen die burgemeester en wethouders door- in het bestemmingsplan voor de polder. Een plan »r kost en minder opbrengt. venterrein. In een hoek tussen unkhorst de Vlietweg, Europaweg en volkstuinencomplex Roomburg liouders T. van Rij komen hoogwaardige bedrij- jke ordening) en A. ven, 'landgoederen', in het (milieu) presenteer- groen. middag met enig ge- „Dit bedrijventerrein mag [de eerste tekeningen, geen zichtlocatie zijn", moti- in hun nopjes met veerde Van Rij de keus voor een legde groene accen- groene singel langs de rijksweg, iet stedenbouwkundig Van Rij en Pechtold verwachten liter de rijksweg, die dat bijvoorbeeld het ministerie |de Oostvlietpolder in van economische zaken een mst wordt verbreed, flinke subsidie geeft.- „We ko- n brede groene singel' men aan hun nieuwe wensen Je bedrijven. Daarach- tegemoet. Dan is dat niet meer It het eigenlijke bedrij- dan vanzelfsprekend." De baggerstort is geschrapt. Provinciale politici hebben in verkiezingstijd zoveel toezeg gingen en beloftes gedaan, dat Leiden de gok wel durft te ne men, verduidelijkte Pechtold. Alsnog een depot in de polder maken kan eventueel wel. De ruimte laat de gemeente zo lang mogelijk open. „Maar we zou den het heel jammer vinden", zei Van Rij. Pechtold: „Dan zet ten we enbomen in en noemen we het ons eigen bulderbos." Het bedrijventerrein wordt een aaneengesloten gebied. Dat komt omdat de complexen van volkstuinverenigingen OTV en Oostvliet niet meer doorlopen tot aan de snelweg, maar 'dub- belklappen'. Zo ontstaat een aaneengesloten park van moes tuinen en buitenplaatsjes. De tuinders hebben daar zelf ook op aangedrongen. De tuinders krijgen bovendien zekerheid. Eindelijk, zei Pechtold, komt er loten met aanstaande zondag! Inclusief Negen Maanden Beurs, kdaag non-stop van 10.00-21.00 uur, zaterdag en zondag van |.00-18.00 uur. Plus voor iedere bezoeker: GRATIS chequeboek met duizenden guldens voordeel. een bestemming volkstuinen in de polder. „Dat is een winst." De nieuwe plannen van de ge meente staan vrijwel haaks op de studie die het adviesbureau RBOI over de polder maakte. Van Rij noemt dat plan 'uiterst onrealistisch'. „Het is een re- ken-je-rijk-rapport. De ecologi sche zone langs de Vliet wordt geschrapt. De helft keert terug langs de Dwarswetering. Die handhaven wij ook voor een deel. Zo houd ik ook grond over." De schatting dat Leiden met meer hectare bedrijvengrond maximaal 17,5 miljoen gulden kan verdienen, klopt niet. De gemeente berekent een veel la gere grondprijs, ongeveer de helft, dan waarvan uitgegaan is. Ook houdt het RBOI geen reke ning met kosten voor de aanleg van rioleringen en leidingen. „Het is inhoudelijk een veel slechter plan." lis a hoe verkoop je op tv een inplan? ord: dat laat je Sander doen. Pardon? der Pardon. Die kalende iar met dat betrouwbare die al eerder met veel Zulke producten in de idse huiskamers aan- auto's van Mitsubishi, irgers van McDonald's, ;ens van Top en tele- ranDutchtone - dat laat- lenhang met de be- Canadese acteur Leslie (tót Sander Pardon? lad, dat is nou Sander itje tv-kijker herkent uniddellijk. Van de in- ls negen verschillende efilmpjes waarin hij de afgelopen jaren optrad. Of van zijn gastrolletjes in soapseries als Goede Tijden Slechte Tijden en Onderweg naar Morgen. Hij is daarin, zoals gezegd, onver anderd en altijd dat mannetje met dat kalende hoofd, met die vriendelijke uitstraling en met die hondstrouwe blik in de ogen. Die zegt dat je met een gerust hart zijn raad kunt op volgen. Zo van: schaf maar aan dat product, ik heb het zelf ook, dat zit wel snor. Zo'n typetje dus. Betrouwbaar tot op het bot. Een breed publiek kent hem, deze Sander Pardon. Althans van gezicht. Zijn naamsbe kendheid daarentegen blijft ver achter bij dat televisie-imago. Maar in het Ster-blok is het nu eenmaal niet de gewoonte om, zoals bij films, de spotjes van aftiteling te voorzien. Ben je in het reclamecircuit niet een Be kende Nederlander (BN) als Gerard Cox, Rijk de Gooyer of Monique van der Ven, dan mag je nog zo vaak met je kop op tv komen - niemand weet hoe je heet. Inplaats van een BN ben je dan een zogenaamde NBN. Een Naamloze Bekende Neder lander. Nu ligt Sander Pardon (36) daar niet echt van wakker. Per slot van rekening doet hij dit ac teerwerk op parttime basis. Voor zijn lol, niet voor zijn be roep. Goed, hij verdient er een paar leuke grijpstuiverS mee, maar als ze hem morgen niet meer zouden vragen, dan stort zijn wereld heus niet in. Hij heeft in de stad zijn eigen een mansbedrijfje in reclame, pr en ontwerp. Dat loopt, naar hij zegt, als een tierelier. „Ach, dat herkennen op zich is ook leuk. Ik word elke dag wel door ie mand aangesproken op Hat tv- werk. Tuurlijk, dat streelt. Het is toch iets aparts. Niet voor ie dereen weggelegd." Dat klopt. Logische vraag is dan ook: hoe is hij in vredes naam in dit wereldje terechtge komen? „Via een castingbu reau. Ik heb me gewoon opge geven. Zoals ieder ander dat kan doen. De misvatting be staat nog altijd dat ze voor dit acteer- of figurantenwerk al leen maar knappe en mooie mensen nodig hebben. Maar ze hebben voor allerlei doelein den ook dikke, dunne, kleine, lelijke, brildragende en zelfs ka le mensen nodig, zoals je ziet. Harry van Klooster, het groot ste castingbureau in Neder land, heeft 15.000 mensen in de 'bakken' zitten. Toevallig hebben ze mij daar uitgepikt. En daarna alsmaar vaker." Waarom ze uitgerekend op neemt met acteur Sander Pardon het script van de commercial door. foto pr Regisseur Willeke van Ammelrooy Maandag is de première op tv. hem zijn gevallen, weet hij niet precies. Hij vermoedt dat het komt door, wat hij noemt, zijn 'vuilnisbakkenhoofd'. Dat is zo'n beetje overal goed voor als er betrouwbaarheid aan te pas komt, of overredingskracht. Omdat nogal wat producten in onze hedendaagse consump tiemaatschappij, variërend van auto's tot pensioenen, zich be roepen op eigenschappen als loyaliteit, betrouwbaarheid en duurzaamheid, zit Sander Par don wat dat betreft wel goed. „Er is natuurlijk meer dan al leen die kop", zegt hij beschei den. Beroepshalve wist hij al wat er voor komt kijken om een recla mecampagne te bedenken, op touw te zetten en uit te voeren. „Ik doe in het klein, wat zij in het groot doen. Het is voor mij daarom zo leuk omdat ik op die manier mooi achter de scher men kan kijken bij de grote bu reaus. Het voordeel voor hun is, dat ik.heel snel en haarfijn aanvoel wat de strategie is. Bo vendien bereid ik me perfect voor. Ik ken mijn tekst, ik weet wat ze verwachten, ik zie er op timaal verzorgd uit. Je merkt dan dat regisseurs, producen ten, cameramensen en bureaus zo'n houding op prijs stellen. Dat vergroot je kans op een volgende optreden. Dat maakt ook dat ik me onderhand niet meer als een amateur be schouw, maar als een semi- prof," De volgende campagne waarin hij een hoofdrol speelt, gaat maandag op tv in 'première'. Het is iets met pensioenen. Het spotje wordt de komende maand zo'n 50 keer uitgezon den. Hij heeft er zojuist en on der leiding van actrice Willeke van Ammelrooy de laatste hand aan gelegd. „Een hele dag filmen voor een item van 40 se conden. Met een crew van 20, 25 man. Dat kost al gauw twee ton. Schminken, oefenen, nog een paar keer repeteren, de ca mera's er bij, verschillende in valshoeken kiezen en langza merhand krijgt alles vorm. Na vijftien keer overdoen, weet je niet meer waar je mee bezig bent. Maar opeens vallen alle stukjes in elkaar. Om zeven urn 's avonds ben je klaar. Moe. maar voldaan." Niet dat hij, bij thuiskomst, eens lekker onderuit gaat voor de buis. „Het klinkt paradoxaal, maar ik hou niet van tv. Ik vind er niks aan. Tuurlijk, mijn spot jes kijk ik altijd een paar keer terug. Want als je klaar bent met de opnames, zijn zij na tuurlijk nog niet klaar. Dan be gint pas het betere mix- en knipwerk. Ik ben telkens weer benieuwd hoe het eindresul taat eruit ziet. Ditmaal ook weer. Hoe je in zo'n spotje overkomt. We durven er wel wat op te zet ten: als een zeer betrouwbaar iemand. ad van kaam

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13