Extra betalen voor commerciële tv Binnenland riL chiphol in problemen )or chartervluchten' Schiphol onbereikbaar 'Dieren vaker afgemaakt' Studeren en werken tegelijk wordt trend Dienaren van het gezag bestreden verzet Zakenlui, boeren en 'groenen' dringen om waterschapszetel _)ERDAG 15 APRIL 1999 ANP Algemeen Nederlands Pi 19 «nge controle op A9 blijft AACi Hoewel er binnenkort minder vaak camera's langs de 1Ssen Badhoevedorp en Alkmaar staan, komt daarmee geen aan het strenge toezicht. De politie blijft snelheden meten er aanleiding toe is worden de camera's weer ingezet. Dat _n de ministers Netelenbos (verkeer) en Korthals (justitie) twoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Valk (PvdA), f 1 mei moet de A9 de vier camera's 'delen' met de A12, de Den Haag-Arnhem. .OP is HALT voor jonge kinderen ^1 «dam Bureau HALT in Rotterdam, onderdeel van het lan- ;e netwerk dat alternatieve straffen uitdeelt aan jeugdige melen, gaat zich richten op kinderen onder de twaalf jaar. dit jaar moeten cursussen bij STOP-reactie, zoals de nieu- fdeling heet, van start gaan. In de regio Rotterdam-Rijn- 00 i kwamen vorig jaar naar schatting vijfhonderd kinderen H de twaalf jaar in aanraking met de politie in verband met tallen, vernieling en baldadig gedrag. De bedoeling is dat 00 0ensdagmiddag groepjes van hooguit vijf jeugdige overtre- 00 leerprojecten volgen, toegespitst op wat ze hebben uitge- j I efoonterrorist valt college lastig i/arden Burgemeester en wethouders van Heerenveen ei- n een kort geding dertig dagen celstraf voor een telefoon- rist. Een 43-jarige man valt al tijden leden van het college jen W lastig met dreigtelefoontjes. Die telefoontjes komen zon jl 's nachts. De man heeft al een contactverbod omdat hij er de zoon van burgemeester De Jonge telefonisch lastig uane onderschept whisky ;rdam Eenheden van de douane en Koninklijke Mare- ssee zijn in het grensgebied met Duitsland, in de buurt van sc" len, op een enorme partij gesmokkelde drank gestuit. Een >e vrachtwagen bleek niet minder dan 18.000 flessen whis- j zich te hebben. Het gaat waarschijnlijk om illegaal ge- te drank. Er had ongeveer twee ton aan accijns voor moe- wden betaald. dei Imerenquête op housemuziek fhs iaaG' Dansen op de verhoren van de Bijlmerenquête. Dat naf donderdag mogelijk. Politiek redacteur Koos Maarle- en geluidstechnicus Olaf Wempe hebben op persoonlijke an fragmenten uit de openbare verhoren gecombineerd met he iemuziek. Voorzitter Th. Meijer van de enquêtecommissie le [donderdag een exemplaar van hun cd overhandigd. Het enummer duurt ruim drie minuten. u lipper vindt lijk in sluis Een schipper heeft woensdagavond het lichaam van nan aangetroffen in de sluis irtde Arkemheenpolder bij te' erk. Het lichaam heeft volgens de politie al enige tijd in het elf t gelegen. De schipper hoorde een vreemd geluid aan de •h0 uef van zijn boot terwijl hij de sluis in voer. Hij zette de mo- itil en zag het lijk drijven. De nog onbekende man had ver dingen aan zijn lichaam, maar die kunnen ook door de ró epvaart zijn veroorzaakt, aldus de politie. ijj >pi llege Amsterdam wil plein op Rokin erdam Het college van B en W van Amsterdam wil op het n een plein aanleggen om de leefruimte in dit drukke deel ing het stadscentrum te verbeteren. Onder het plein, dat tege- rordt aangelegd met de bouw van een station voor de jrd/Zuid-metrolijn, komt ook een parkeergarage en een fiet- s^( tailing. en waterrekening in Utrecht Inwoners van de provincie Utrecht hebben dit jaar geen cent betaald voor hun leidingwater. Door problemen nieuw computersysteem is het Waterleidingbedrijf (Jden Nederland (WMN) niet in staat rekeningen te versturen automatische maandelijkse afschrijvingen uit te voeren, iddels loopt de achterstand in de miljoenen. De achterstal- rekeningen gaan waarschijnlijk pas in mei of juni de deur lG» HANS JACOBS oncentreren van alle char- chten op Schiphol brengt ationale luchthaven in on- ;e problemen. Schiphol nu al ruimte tekort en zit e wachten op vakantierei- i die nu vanaf Rotterdam aastricht vertrekken. Het is idien de vraag of de regio vliegvelden gedwongen en worden hun charter ten af te stoten. Dat stelt Kamerlid Verbugt in vra- aan minister Pronk (mi- Zij wil opheldering over erder deze week uitgelekte tel om alle charters vanaf luchthavens te ver- »nk heeft begin maart tij- teen vertrouwelijk gesprek de toekomst van de com- iële luchtvaart met collega enbos (verkeer) zijn idee- tafel gelegd. Het kabinet t zijn plannen eind vol- i maand bekend in een over het nieuwe, zoge- ide Structuurschema Bur chtvaart. Verbugt voelde dinsdag al aan de tand de uitgelekte plannen. Hij 'de toen dat zijn voorne geen regeringsbeleid is, tdat uitvoering ervan het ten goede komt. Nieuw plan kabelexploitant A2000 in Amsterdam Wie de Nederlandse commerciële zenders via de kabel fwil ontvangen zal daar in de nabije toekomst extra voor moeten betalen. Als eerste kabelexploitant gaat het Am sterdamse A2000 vanaf volgend jaar de abonnees een basispakket met vijftien zenders aanbieden, terwijl voor uitgebreidere pakketten mét commerciële stations extra moet wórden betaald. Die zijn dan alleen met een digita le decoder te ontvangen. Een woordvoerder van A2000 voorspelt dat alle kabelexploitanten in Nederland dit voorbeeld zullen volgen. Amsterdam ANPmet A2000 open te breken om de nieuwe opzet mogelijk te De Amsterdamse gemeente- maken. Vanaf volgend jaar raad stemde gisteren al in met wordt het nieuwe systeem ge- het voorstel om het contract leidelijk ingevoerd. Dan moet voor het basispakket vijftien gulden per maand worden be taald. Een basispakket plus de meest populaire commerciële zenders zal in het introductie jaar 20,50 gulden gaan kosten, exclusief 3 gulden huur voor de decoder per maand. Dat is iets onder het landelijk gemiddelde dat volgens het overkoepelende orgaan voor kabelexploitanten op 20,90 gulden exclusief deco- derhuur ligt. A2000 opent van daag de onderhandelingen met Zaanstad, Purmerend, Hilver sum en de andere gemeenten waar het de kabel exploiteert om een soortgelijk systeem te introduceren. De introductie van gratis e-mail-services voor decoderhuurders in Amster dam is van de baan omdat de gemeenteraad besloot dat A2000 de drie kwartjes per maand die de kabelexploitant de Amsterdammers vorig jaar ten onrechte in rekening bracht moet terugbetalen. Een voorstel om het te veel geïnde geld te in vesteren in e-mail via de televi sie werd afgewezen. Tot de invoering van de deco ders een feit is - in verband met levertijd begint de installatie in de huishoudens pas volgend jaar - krijgen de Amsterdammer nog een uitgebreid pakket van 32 zenders-voor een bedrag van 18,77 per maand. Dat is 75 cent minder dan in het oorspronke lijke voorstel. In de overgangs periode komen zowel de Ame rikaanse nieuwszender CNN als MTV terug. Discovery Channel niet. Deze zender wil betaald worden voor doorgifte en is in tegenstelling tot MTV en CNN niet bereid om de programma's in de overgangsperiode voor een nul-tarief aan te bieden. In plaats daarvan krijgen de Am sterdammers National Geo graphic op de buis. CPD Geassocieerde Pers Diensten Willem-Alexander opgelucht over IOC shanghai gpd-anp Kroonprins Willem-Alexander is 'opgelucht' dat hij beëdigd kan worden tot lid van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC). Hij beschouwt de recen te problemen over zijn lidmaat schap van het IOC als opgelost. Willem-Alexander zei dit op een persbijeenkomst vandaag. Op de omkopingsschandalen binnen het IOC wilde de prins niet ingaan. Volgens hem is het IOC op de goede weg. „Dat proces is nog niet afgelopen. Nieuwe be schuldigingen die eventueel boven tafel komen, zullen voortaan op dezelfde manier kunnen worden opgelost." den haag anp van Dierenbescherming. Deze organisatie betwijfelt of het afinaken van de eekhoorns een incident is. „De signalen die wij van de werkvloer krij gen, zijn anders." Hoewel de Dierenbescherming woedend zegt te zijn over de gang van za ken, is ze wel ingegaan op het aanbod van KLM om - samen met andere dierenorganisaties - te praten over verbetering van de opvang van dieren. Het PvdA-Kamerlid Swildens- Rozendaal wijst erop dat met de Tweede Kamer is afgespro ken dat in beslag genomen die ren worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Kan dat niet, dan gaan ze voor langduri ge opvang naar een dierencen- trum. „Euthanasie is alleen een optie als het welzijn van de die ren ernstig is aangetast." vervolg van voorpagina Volgens de Dierenbescherming is het incident met de eek hoorns een van de vele. De controle en opvang van' dieren op Schiphol schiet ernstig te kort. De Dierenbescherming zegt van bronnen bij KLM te hebben vernomen dat de eek hoorns „levend in de hakselma chine zijn gegooid." De haksel machine is een soort versnip- peraar die ook wordt gebruikt in de bio-industrie. Haantjes worden daarin afgemaakt om dat immers alleen kippen ge schikt zijn voor de legbatterij. „Haantjes zijn vrij klein en dan kun je ervoor zorgen dat eerst hun kop eraf gaat. Maar deze eekhoorns zijn veel groter. Ze kunnen de omvang hebben van drie handen", aldus Bleijenberg schiphol» Met man en macht wordt gewerkt aan de uitbreiding van het aantal sporen onder de luchthaven Schiphol. De tunnelbuizen die aan de Schipholtunnel werden toegevoegd zijn klaar, maar de aanleg van de aansluitende rails aan weerskanten van de tunnel vormt een flinke klus. De treinreizigers ondervinden daar van tijd tot tijd last van. Van donderdag 25 tot en met zaterdag 29 mei is Schiphol zelfs gedurende een aaneengesloten periode van zo'n honderd uren geheel onbereikbaar met de trein. Zeker 200.000 reizigers krijgen daar mee te maken. Een en ander zal ook meer drukte op de wegen van en naar de luchthaven teweeg brengen. Als het werk voltooid is beschikt Schiphol over zes ondergrondse perronsporen voor de aan- en afvoer van luchtreizigers, bezoekers en werknemers. foto wfa reni an maren Amsterdamse politie werkte in oorlog trouw mee aan jodenvervolging hengelo gpd Maar volgens Verbugt jaagt het vakantiegangers alleen maar over de grens of de auto in. „Op die manier lost de maatregel helemaal niets op". Het Kamerlid is ook bang dat de keuzevrijheid van de vakan tiegangers in het geding komt. De laatste jaren kiezen steeds meer reizigers voor een vlieg veld dicht in de buurt. De vori ge verkeersminister, Jorritsma, stimuleerde juist de groei van het vliegverkeer op de kleinere luchthavens als Eelde en Maas tricht. Transavia en Martinair hebben boos gereageerd op de voorstellen van Pronk. De Ne derlandse Vereniging van Luchthavens is bang dat een aantal regionale vliegvelden dicht moet wanneer er geen charters meer mogen komen. Reisorganisaties hebben in middels een brandbrief ge-, stuurd aan Pronk en de minis ters Jorritsma (economische za ken) en Netelenbos (verkeer). Daarin roepen zij het kabinet op om luchtvervoer in de regio juist meer ruimte te geven. De brief is ondertekend door het Algepieen Verbond van Reisor ganisaties (ANVR), de Neder landse Vereniging van Luchtha vens en de chartermaatschap pijen Transavia en Air Holland. Natuur en Milieu heeft laten weten achter Pronk te staan. De Amsterdamse .politie be schikte in de oorlog over een speciale dienst die uitsluitend de taak had het verzet en de clandestiene pers te bestrijden. Dit 'Bureau Inlichtingendienst' begaf zich daarmee op het ter rein dat veelal was voorbehou den aan de Duitse SD (Sicher- heitsdienst). Het bureau stond onder lei ding van de Duitsgezinde poli- tie-inspecteur Douwe Bakker en telde vijftig tot zestig mede werkers. Ook andere korpsen kregen later zo'n politieke re cherche, maar die was nergens zo omvangrijk als in Amster dam. De socioloog Guus Meers hoek heeft voor zijn proefschrift Dienaren van het gezag, waarop hij vanmiddag promoveert, als eerste gebruik kunnen maken van het dagboek dat de NSB'er Bakker bijhield. Het bevindt zich in het archief van het Ne derlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) en telt 3600 pagina's. Het illegale blad Het Parool waarschuwde in oktober 1941 zijn lezers voor de 'gangster bende', die al honderden goede Nederlanders in handen van de Duitsers had gespeeld. De poli tieke recherche werd opgericht na de Februaristaking van 1941. De rechercheurs namen ook deel aan razzia's tegen onder meer de Jehova's Getuigen. Bakker noemt hen 'tuig dat dringend nodig dient te worden uitgeroeid'. De enige die de agressie van Bakker's groep wist te tempe ren was de Amsterdamse hoofdcommissaris Sybren Tulp, die hem voorhield dat eerst moest worden gewacht tot de invloed van het nationaal-soci- alisme in Nederland groter was geworden. Tulp toonde zich vanaf het begin van de oorlog een enthousiaste N§B'er, maar wist zich ook buitengewoon ge liefd te maken binnen het korps. „De Duitsers doen met hem een gouden greep. Hij wordt 'unser Mann' genoemd, en wordt tegelijkertijd door de agenten op handen gedragen," zegt Meershoek. Onder leiding van de Sybren Tulp bleken de Amsterdamse agenten bereid mee te werken aan het verdrij ven van de joden uit het open bare leven. In de zomer van 1942 werd de politie ingeschakeld bij de deportatie van joden. „Het korps buigt en bloc. De korps geest is zo sterk dat de enkeling die weigert, door zijn collega's onder druk wordt gezet. De twee inspecteurs die zich tot het laatst verzetten krijgen te horen, dat eigenlijk iedereen te gen is, maar dat men toch heeft besloten de opdracht uit te voe ren. Een van de twee inspec teurs zwicht alsnog, de ander wordt ontslagen en duikt on der", aldus Meershoek. amsterdam onno havermans Voor MKB Nederland kunnen er niet genoeg studenten kiezen voor de .combinatie van leren en werken. Het bedrijfsleven vaart wel bij de inbreng van jongeren die de kennis van de universiteit meteen in praktijk brengen. Het romantische beeld van de academicus die vrij van alle invloeden van bui tenaf zijn onderzoek doet, is achterhaald. De zogeheten du- alisering in het wetenschappe lijk onderwijs is niet meer te stuiten. „Bedrijven zijn niet vreselijk. Het bedrijfsleven wil ook kriti sche, onafhankelijke en zelf standige mensen in dienst", al dus prof. dr. J. Kessels gisteren tijdens een conferentie over werken en studeren die door de Vrije Universiteit in Amsterdam was belegd. „In onze steeds complexere maatschappij moe ten universiteiten en bedrijfsle ven samen optrekken en dat kan via de studenten. Voor sommige studies is het contact met de praktijk goed geregeld. Iemand die Japans studeert, moet een poosje naar Japan, wie geneeslmnde doet, kan te recht in een academisch zie kenhuis, van archeologen in spe vinden we het heel gewoon- dat ze ergens opgravingen gaan doen. Maar er zijn nog veel stu dies waarbij de kennis alleen wordt vergaard in de college zaal en dat is een verarming. We verlangen van academici dat ze abstract kunnen denken en kunnen reflecteren, maar dat kan alleen maar op basis van iets concreets. Die basis krijg je niet op de universiteit." Kessels is lid van de commis sie beoordeling experimenten duale opleidingen wetenschap pelijk onderwijs. Een hele mond vol voor een trio dat mi nister Hermans van onderwijs heeft geadviseerd welke univer sitaire opleidingen bij wijze van experiment contacten met de arbeidsmarkt mogen aangaan. De minister voegde gisteren ne gentien experimenten toe aan de negen die al door zijn voor ganger Ritzen in gang waren gezet. „Duaal onderwijs kan een manier zijn om hoger on derwijs aantrekkelijker te ma ken voor jonge mensen die twijfelen tussen gaan werken en doorstuderen. De praktijk komt niet in plaats van, maar naast en bovenop de theorie." Het hoger beroepsonderwijs heeft al zo'n zevenduizend stu denten 'aan het werk'. Voor de wetenschappers in de dop staat het duaal bestel nog in de kin derschoenen. In Leiden ver keert het experiment bij peda gogische wetenschappen nog in het beginstadium. Studenten van de afstudeerrichting Oplei ding en Voorlichting in Organi saties staat 'op de drempel' van hun eerste baan. „Ik ben me aan het oriënteren, volgende week heb ik een tweede sollici tatiegesprek", aldus student S. van der Haar. „Ik vind het aan trekkelijk dat ik straks in de pra- tijk kan zien wat ik nog mis." een hdndorvidrddi EenJbywiudjei2_ of een kleiht Csrdvdr, Runner, g roof se Jdunensies 33hnemer, met een VoortentZjo heeft u. dlte tuimfe die U. Wiit en kunt lx took fret een kfeine aufo op i/^kintie. RAI afdelingc i| 2 [^"ipeermagazine '99 is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het ^tisaan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16.00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine@rai.nl THEO VAN DER KAAU Het gesprek van de dag zullen de waterschapsverkiezingen nooit worden. Toch vechten inmiddels zakenlui, boeren en 'groenen' een stevig robbertje met elkaar om eind deze maand te worden gekozen in de besturen van deze eeuwen oude, maar vrij onbekende in stellingen. Door de zware re genval in de laatste anderhalf jaar staat het werk van de wa terschappen of hoogheem raadschappen meer dan ooit in de belangstelling. De schap pen dragen zorg voor veilige dijken, het wegpompen van overtollig water en het zuive ren van afvalwater. Maar dat lijkt het publiek voorlopig nog volkomen koud te laten. De boeren zijn gebaat bij een lage grondwaterstand om de koeien te laten grazen en met tractoren het land te bewerken. Natuurbeschermers hebben lie ver een hoge stand van het grondwater om verdroging van waardevolle gebieden te voor komen. Het bedrijfsleven spreekt van een 'milieulobby', is benauwd voor extra kosten van waterbeheer op te moeten draaien en wil tegenwicht bie den. Vandaar dat bij verkiezin gen een stammenstrijd ontstaat tussen deze drie groeperingen om zoveel mogelijk bestuurs- stoelen te bezetten. De waterschappen roepen daartoe onverbloemd op. „Een goed en duurzaam waterbeheer is voor iedereen van grote bete kenis", zegt dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken van Hoogheemraadschap van Rijn land in Leiden. „De overheid vindt dan ook dat iedereen van af achttien jaar invloed mag hebben op het beleid. Het maakt niet uit of u een eigen huis hebt, huurt of inwoont, ie dereen mag stemmen voor het eigen waterschap." Het is niet zo dat een water schapsbestuur kan bepalen om een polder voor de verandering maar eens onder water te zet ten. De invloed die het bestuur heeft is beperkt. Rijnland woordvoerder Hans van der Hoek: „Het bestuur stelt peilbe- sluiten vast. Een gebied kan droger of natter, dat is de speel ruimte. Land onder water zet ten, bijvoorbeeld om een buffer te hebben bij wateroverlast, is een besluit dat in overleg met het provinciebestuur wordt ge nomen. Wel is het zo dat meer dan voorheen aan het belang van de natuur wordt gedacht en niet alleen aan dat van de agra riërs." Simpel gesteld moeten de wa terschappen ervoor zorgen dat de badkuip Nederland niet vol water loopt. Dat is glashelder. De verkiezingsprocédure munt echter niet uit in duidelijkheid. Zo is er verschil tussen een wa terschap en een hoogheem raadschap en kiezers kunnen stemgerechtigd zijn in één, twee of zelfs drie categorieën. Dat werkt aldus: ieder vanaf achttien jaar is 'ingezetene' en krijgt automatisch een stembil jet. Is men tevens huiseigenaar, dan volgt een tweede stembiljet voor de categorie 'gebouwd'. Eigenaren van landbouwgrond vanaf 0,1 hectare vallen in de categorie 'ongebouwd' en krij gen een derde stembiljet. Anders dan bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer of ge meenteraad stemt de kiezer niet op een politieke partij, maar op een persoon. De kan didaten moeten op eigen kos ten campagne voeren. Daarom portretteren ze zichzelf in ad vertenties of andere publicaties. De kandidaten kunnen steun krijgen van belangenorganisa ties van bijvoorbeeld boeren. Kamer van Koophandel of mi lieugroepen. Informatiepakketten met gege vens over de kandidaten, stem biljetten en toelichting op het telefonisch of schriftelijk stem men zijn dezer dagen in de brievenbussen gevallen. De pakketten zijn nog maar net verstuurd en de kiezer heeft tot 27 april de tijd om telefonisch of per post te stemmen. Van der Hoek: „We hebben al wat reacties binnen van het pu bliek. Die lopen uiteen van 'zeer juichend' tot 'pure geld verspilling'." De waterschappen maken het de kiezer gemakkelijk, maar denken niet dat telefonisch kie zen tot een hogere opkomst leidt. Ze rekenen erop dat mini maal dertig procent van de kie zers een stem uitbrengt. Extreme wateroverlast op de landerijen bij Noordwijk. Normaal gesproken probeert het waterschap het wa terpeil zo te regelen dat zowel boeren als natuurbeschermers ermee kunnen leven. archieffoto 1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5