Z L 'Angst voor islam komt vaak door Kerk Samenleving REDACTIE AAD RIETVELD,) VANDAAG 'Op Sint Justijn (15 april) doodt de koude het ve nijn.' Deze spreuk herinnert aan de heilige apo logeet, oftewel verdediger van het geloof, Justi- nus die rond het jaar 100 na Christus werd gebo ren en omstreeks het jaar 165 als martelaar stierf door onthoofding. Vandaag is zijn herdenkingsdag. Justinus kwam uit Palestina en stichtte in Rome een succesvolle fi losofische school, waarin de leringen van Christus werden doorgrond. Justinus zelf was een chiliast, dat wil zeggen een gelover in de komst van de anti-christ en de daarop volgende overwinning van een teruggekeerde Jezus Chris tus die een duizendjarig rijk zou leiden. 15 APRIL Wolkers: geen behoefte aan paus Hilversum „Schrijvers die de macht zoeken, gaan naar de paus." Dat zei Jan Wolkers gisteren in het RKK/KRO-program- ma Andersdenkenden over het recente bezoek van Ham' Mu- lisch aan het Vaticaan..Al is het maar dertig seconden, dan hebben ze toch dat fotootje met de paus en de schrijver die daar béte met zijn boek staat te zeuren." Wolkers zegt geen be hoefte te hebben met de paus te praten. „Mensen die de waar heid zoeken praten liever een dag met een progressieve bis schop als Muskens. Die vind-ik erg moedig, met dat brood en die voorbehoedsmiddelen. Maar hij is een roepende in de woestijn, want de gelederen ter rechterzijde worden meteen weer gesloten. Wolkers is erg kritisch over paus Johannes Pau- lus II. „In Zuid-Amerika wordt het katholieken verboden con dooms te gebruiken, terwijl je de kinderen daar gewoon tussen de vuilnishopen met het vuil ziet vergaan. Maar het verlossende woord van de paus hoor je niet", aldus Wolkers. Vaticaan tegen moskee in Nazareth jeruzalem Het Vaticaan heeft de Israëlische autoriteiten ge waarschuwd voor het plan om vlak naast de basiliek van Maria Boodschap in Nazareth een moskee te bouwen. Het voornemen dreigt de festiviteiten ter gelegenheid van het jaar 2000 te over schaduwen. De kerkleiders in Israël riepen begin deze maand op de kerken in Nazareth twee dagen te sluiten uit protest tegen anti-christelijke gewelddadigheden van de kant van moslims. De burgemeester van Nazareth, M. Ramez Jeraisi (een christen), wil op de plaats waar de moskee moet komen een parkeerter rein aanleggen voor de honderdduizenden christelijke pelgrims die volgend jaar in de stad de 2000-ste verjaardag van Jezus wil len vieren. De betrekkingen tussen christenen en moslims zijn al enige tijd gespannen in Nazareth, de belangrijkste Arabische stad in Israël. Bisschoppen vragen bijdrage en gebed utrecht De rooms-katholieke bisschoppen roepen hun gelovi gen op edelmoedig bij te dragen aan de hulpverlening aan de vluchtelingen op de Balkan. Ook vragen ze hen te blijven bid den voor vrede in deze regio. De gelovigen kunnen dat doen door deel te nemen aan avondwaken, stille tochten en bijzon dere eucharistievieringen, suggereren de bisschoppen in een gisteren uitgegeven verklaring. .Aan de verschrikkingen moet een einde komen. Humane hulp is onontbeerlijk", schrijven ze. Paus ontvangt Holocaust-gedenkteken vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een replica van een Holocaust-gedenkteken ontvangen. De echte menorah was dinsdag geplaatst in de tuin van een priesterseminarie in Rome om toekomstige priesters tegen antisemitisme te waarschuwen. De zes- armige kandelaar is gemaakt ter gelegenheid van de Jom Hasjoa, de dag der verschrikking, waarop de joodse gemeenschap de slachtof fers van de Holocaust gedenkt. Elke arm staat voor één van de zes miljoen joden die door de nazi's zijn vermoord. In de voet is een da vidster geplaatst, die vernield is om de vernietiging van het Europe se jodendom te symboliseren. foto ap weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden en zuidwesten wissel vallig met regen of sneeuw. Elders ook zon en droger. Middagtempera- tuur in het noorden iets boven het vriespunt, in het zuiden rond 7 gra den. Zweden: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen of (natte) sneeuw. Soms veel wind. Middagtemperatuur tus sen 2 graden in het noorden en 10 graden in het zuiden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en geregeld buien, ook met winterse neerslag. Maxima rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag nog een gure noordenwind met enkele winterse buien. Morgen veel rustiger, minder buien en iets meer zon. Middagtemperatuur van 5 graden in Noord-Schotland tot 10 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Geregeld zon. maar ook een enkele bui, eerst mogelijk met sneeuw en hagel. Middagtemperatuur 9 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en enkele re gen- en onweersbuien. Middagtem peratuur ongeveer 12 graden. Portugal: In het zuiden perioden met zon en tot morgenavond droog. In het noor den vooral morgen enkele buien. Veel wind. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 17 in de Algarve. Madeira: Een harde noordelijke wind. Verder wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Spanje: In het noorden en vandaag ook in het oosten wisselvallig en enkele buien. In het zuiden droog en zonni ge perioden. Middagtemperatuur verder dalend naar 13. in het zui den naar 17 graden. Canarische Eilanden: Een harde noorden- tot noordoos tenwind. Verder in het noorden wol kenvelden, maar langs de zuidstran- den overwegend zonnig weer. Mid dagtemperatuur 18 tot 22 graden. Marokko: Westkust: af en toe zon. maar ook egereld wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur dalend naar 15 tot 20 graden. Tunesië: Zonnig en warm, maar in de loop van morgen vanuit het noorden kans op een bui. Temperatuur oplopend naar 25 tot 32 graden, morgen in het noorden afkoeling. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima uit eenlopend van 10 graden op het Centraal Massief tot 16 bij Perpig- nan, bij de Middellandse Zee enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Vandaag bewolkt en enige tijd regen of onweer. Morgen zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 16 graden. Italië: Wisselvallig weer met soms veel wind en van tijd tot tijd flink wat re gen en kans op onweer. Vandaag in het zuiden nog op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 27 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag vanuit het westen bewolkt en regen of onweer. Morgen weer enkele opklaringen. Tamelijk winde rig. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden, morgen frisser. Malta: Af en toe zon en morgen toenemen de kans op een bui. Veel wind. Mid dagtemperatuur oplopend naar 27 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in de loop van morgen VRIJDAG 16 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.42 Zon onder 20.37 Maan op 07.19 Maan onder21.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.35 16.55 04.08 16.28 Laag 00.34 12.44 00.15 12.25 Weerrapporten 14 april 20 u Istanbul regenbui Klagenfurt licht bew. Kopenhagen half bew. Las Pair LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bew licht bew. bewolkt as onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in" -100°- hecto pascal Boedapest licht bew. Innsbruck half bt 4 -2 0.2 20 12 0.1 23 11 0.0 13 Split Stockholm Warschau Wenen Zürich half bew regen Casablanca licht bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans licht bew New York Tel Aviv half bf w3 11 7 3.0 1 12 6 7.0 w4 8 2 7.0 33 25 0.0 w4 18 13 0.0 w5 19 15 00 02 27 13 0.0 s.O 17 13 0.0 0 3 28 17 0.0 w 10 15 8 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E, Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 501 Familieberichten: 023- 5317: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071 - 5315 9? ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 301 071- 5356 230 Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» nvanÜS VERZENDING PER POT ;rpost(S OSi en toe; led LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen,! hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een san i het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette bescl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectin m het westen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Toenemende zuidenwind. Middag temperatuur oplopend naar 24 tot 28 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flink wat zon. Middagtem peratuur oplopend naar ongeveer 26 grdaen. Duitsland: Wisselvallig weer en van tijd tot tijd winterse buien. Maxima tussen 7 en 11 graden. Zwitserland: Veel regen, boven circa 1000 meter sneeuw. In de loop van morgen en kele opklaringen. Middagtempera tuur tussen 6 en 12 graden Oostenrijk: Vandaag eerst nog een paar opkla ringen, daarna bewolkt en perioden met regen, boven circa 1200 meter sneeuw. Maxima in de dalen tussen 8 en 12 graden. Polen: In het oosten eerst droog en wat zon. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtempera tuur van 10 graden in het noordwes ten tot 17 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: In het oosten eerst droog en wat zon. Verder veel bewolking en perio den met regen. Middagtemperatuur van 10 graden in het westen tot 17 in het oosten. Hongarije: Vandaag af en toe zon en vrijwel overal droog. Morgen perioden met regen. Middagtemperatuur vandaag oplopend tot 20 graden, morgen kouder. K N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezont feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 no di orbel» Folbert trekt regelmatig het land in om lezingen te geven over de islam. En dat is volgens haar hard nodig. „Ik hoor heel vaak in de zaal dat mensen bang zijn voor de islam en voor mos lims. Als ik dat bespeur, vraag ik of ze een mos lim in hun omgeving kennen. Meestal is dat niet het geval. De beelden op de televisie uit Afgha nistan en Algerije zijn zeer afschrikwekkend. Ze maken mensen bang. Toen enkele jaren geleden bommen ontploften in Parijs kwam het gevaar heel dichtbij." Folbert is van mening dat die angst niet moet worden weggestopt. „Ik vraag ook meestal aan mijn gehoor waar ze dan precies bang voor zijn, dan kunnen we erover praten. Ik heb door mijn werk veel contact met moslims, met wie ik ook over die angst onder Nederlanders kan praten. Zij zeggen dan. wat er in Afghanistan en in Alge rije gebeurt, behoort niet tot de kem van de is lam. De kem van islam is vrede. Mensen die ope reren als terroristen in de naam van de islam, zijn geen moslims, zeggen ze." Toch verdwijnt de angst niet. „Ik ga er vanuit dat slechts een klein percentage moslims in ons land fundamentalistisch is. Moslims die Neder lander zijn geworden hebben het recht om te stemmen en gekozen te worden in parlement of in gemeenteraad. Ik ga er vanuit dat deze mos lims in alle eerlijkheid mee willen bouwen aan een vreedzame samenleving, waar wij als Samen- op-Wegkerken ook voor staan". De rooms-katholieke kerk was het eerste kerk genootschap in ons land dat een pastoraat voor islam en moslims kende. In 1973 werd het - op eigen initiatief - opgericht door wijlen pater Piet Backx. Hij wilde daarmee aandacht vragen voor het geloof van gastarbeiders uit islamitische lan den. Drie jaar later volgden gereformeerde ker ken, terwijl de hervormde kerk eind 1983 een dergelijk pastoraat kreeg. De gepensioneerde do minee Jan Slomp, die jarenlang islamwoordvoer- der was binnen de gereformeerde kerken, zegt dat er wel degelijk een toenadering is tussen ker ken en moskeeën. Dat gebeurt heel nadrukkelijk, voegt Slomp er nog aan toe. Hij is bijna niet te stuiten als het onderwerp islam en moslims ter sprake komt. „Toen ik op het punt stond te vertrekken, be gin jaren negentig, was er een dringend verzoek van de Turkse moslimorganisaties en van de Ne derlandse Moslimraad om contacten met de ker ken te houden. Mijn opvolger is daar toen mee door gegaan". Volgens Slomp hebben de Turkse imams nadrukkelijk de instructie gekregen van hun federatie, dat ze vanuit de plaatselijke mos- Josien Folbert: „Ik vraag meestal aan mijn gehoor waar ze precies bang voor zijn, dan kunnen we erover praten.' kee contact moeten zoeken met de plaatselijke kerken en met anderen ter plekke. Slomp zegt ook dat het de kerken waren die toenadering met moslims zochten. In het begin was er vaak weinig respons van islamitische zij de. „Ik heb in cursussen met imams bijbeluitleg gegeven en vertelt over de situatie van de Neder landse kerken. Nu wordt er op het terrein van geestelijke zorg in ziekenhuizen, gevangenissen of in het leger gezamenlijke initiatieven geno men. Gepoogd wordt tot een goede samenwer king te komen". Mahmat Nurmohamed, onder meer werkzaam op een islamitische school in Utrecht, vertelt dat er wel degelijk initiatieven van islamitische zijde zijn geweest richting de kerken. Zoals een sociaal- cultureel isla mitisch cen trum in de Domstad, dat hij zelf van dichtbij kent. Maar hij voegt er direct aan toe, dat het geen ideale si tuatie is. „En kele jaren ge leden is al een startsein gege ven voor de dialoog met de Samen-op- Wegkerken. Er worden uitnodigingen gestuurd naar instellingen en personen bij islamitische feestdagen. Ook worden er door ons buurtcentrum regelmatig in formatiedagen georganiseerd. Maar het gesprek met de kerken staat jammer genoeg nog steeds op een laag pitje". ISLAM IN NEDERLAND Nederland is een ander land geworden. De spreekwoordelijke boerenkool met worst en de bruine boterham met kaas hebben tegenhangers gekregen in couscous, muntthee en lamskebab. Het christendom, dat altijd al een haat - liefde verhouding kende met het jodendom, heeft er in de afgelopen dertig jaar een concurrent bij gekregen in de vorm van de islam. De verklaring is, zegt Nurmohammed, dat aan beide kanten de wil ontbreekt om echt met el kaar in gesprek te komen. „Beide groeperingen willen de ander overtuigen. Maar elkaar overtui gen van het eigen gelijk is niet de essentie. God zegt dat we niet moeten praten over onze ver schillen maar over datgene wat moslims en christenen met elkaar verbindt. Over de verschil len zul je het nooit met elkaar eens worden. Meestal hebben we het dan over enkele details, terwijl de overeenkomsten tussen beide geloofs groepen aanzienlijk groter is. Belangrijk is om sa men te komen tot een betere samenleving, een betere communicatie en een betere verdeling van de rijkdom. Bovendien streven zowel mos' lims als chris tenen naar een samenle ving met aan zienlijk min der misdaad en criminali teit. Op basis van die over eenkomsten kunnen we samen veel meer berei ken". Stafmede werkster Fol bert voegt daar aan toe: „Ten tijde van het ontstaan van de islam was geweld in de Arabische wereld een veel voorkomend feno meen. Dit in tegenstelling tot wat de profeet Mo hammed bezighield. Hij ijverde onder andere voor meer rechten voor vrouwen en slaven. Dat dit daarna niet verder is uitgewerkt, is natuurlijk heel jammer. Als ik tijdens een lezing positieve punten over de islam en over de med noem, krijgen mensen een wanneer je begint met de Taliban in Afghanistan. De vraag is komt. Soms stokt het. Dan moet je zeglonc nelijk zijn hier onze grenzen bereikt. Je ierc kaar daarna wel als mensen blijven resp ieni Nieuw is de stichting Islam en tiatief van islamitische studenten, hand in eigen boezem steekt. Voorzitte aan stichting is de 28-jarige Umit Tas. „D studenten zijn allemaal jonger en doen teit of een HBO-opleiding", zegt hij. „W dat moslims niet betrokken zijn bij landse samenleving. Ze nemen bijvoort voldoende deel aan maatschappelijke Het is niet de bedoeling om een schuldi wijzen, maar het feit ligt er. De houding tiever worden". Verder wil de stichting Islam en Dia tacten leggen met mensen van anden joden, boeddhisten en christenen. Vd kan dat aanzienlijk beter. Hij bevestig vooral christenen zijn geweest die op ee met moslims hebben aangedrongen. J tal van plekken geweest om ons werk te ceren. En overal was men verheugd o\i dat het nu eens moslims waren die mfl delijk initiatief kwamen om met ander sprek te komen". De leden van de stichting zijn zich wust dat ze jong zijn. Maar wat zij klinkt veelbelovend. „Wij willen met oi y activiteiten laten zien dat het ook and Tas, die zelf geneeskunde studeert, wee Nederlanders sceptisch tegenover de ist „Er is angst onder de mensen. En dat m niet worden ontkend. Maar de angst is baseerd op onwetendheid. Wij willen cursussen geven die over dat thema g andere kant willen we moslims meer len over andere religies. Vaak weten zijl nig over de religie van hun buren". Contacten tussen moslims en christenen nog op een laag pitje Er zijn maar weinig contacten tussen moslims en christenen. Als er al initiatieven worden ontplooid, gebeurt dat meestal van kerkelijke zijde. Vertegenwoordigers van moskeeën staan nou niet direct te trappelen van ongeduld om met de kerken in contact te komen. Dat is de ervaring van Josien Folbert die zich namens de Samen op Weg-kerken bezighoudt met de dialoog tussen christenen en moslims.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14