ei den Regio 'Plan Meelfabriek goede ontwikkeling' OBEOSBFINGS- UlTVESKÖÖP Zweef even mee met Aha! B, C r J) uithuis ervang bedrijven op Waard door huizen' Botermarkt in ander jasje Drie verdiepingen vol lentekriebels. PvdA: welzijnswerk lijdt onder conflict ïi i im wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 jssière krijgt klap Een 24-jarige caissière van een supermarkt aan de [steeg werd gisteren in haar gezicht geslagen door een 34- klant. De man stopte djie pakjes shag in zijn broekzak er af te rekenen. Toen de vrouw daar iets van zei, werd zij De bedrijfsleider heeft de man aan de politie overge- in negeert straat- en contactverbod Nieuw plan Oostvlietpolder 'bespaart miljoenen' Ondanks een straat- en contactverbod besloot een 34- leidenaar vannacht dat hij toch zijn kinderen wilde zien. ing daarom naar het huis van zijn ex-vrouw in de Stevens on ex stond hem echter in de tuin op te wachten en sloeg "ns tot twee keer toe met een bezem. De man raakte buiten ;n en moest door de politie geboeid worden afgevoerd. itorrijder botst op auto i. Een 25-jarige Leidenaar is gistermiddag rond zes uur ge- u C( [geraakt op de Kanaalweg. Komende vanuit de richting iet Lammenschansplein probeerde de man op zijn motor [uto's in te halen. Dat ging fout toen hij de auto van een rige Leidse vrouw niet meer kon ontwijken die voorsorteer- ienj n het Van Vollenhovenplein op te rijden. Met beenletsel it de motorrijder naar het Diaconessenhuis worden ver- dersteuning voor De Brug mg h Een nieuw °P te richten stichting gaat Openbare Obser- school De Brug financieel ondersteunen. Door fondsen- j ing onder instellingen uit de Leidse regio wil de stichting lnse projecten van de school sponsoren. De oprichting van inQ ichting Vrienden van het Pedologisch Instituut/School De ver wordt morgen gevierd met een trommelshow. Daarmee ,fd took gelijk het startsein gegeven voor een metamorfose le aula. Dit moet een een moderne presentatieruimte wor- u iie ook geschikt is voor toneelopvoeringen. leiden robbert minkhorst Leiden kan miljoenen besparen als de gemeente de Oostvliet polder anders inricht. Uit een studie van het Rotterdams on derzoeksbureau RBOI blijkt dat er meer ruimte is voor bedrij ven en dat Leiden geld kan be sparen op de aanleg van een moerasbos en op het uitkopen van woningen en bedrijven langs de Vlietweg. „In het hui dige ontwerp-bestemmings- plan worden vele kansen ge mist", schrijft het bureau in een nog te versturen brief aan ge meente en provincie. Het RBOI bedacht in op dracht van de Leidse arts A. Loncq de Jong een alternatieve inrichting van de polder. Zelf beweert het bureau dat met dit plan meer rekening wordt ge houden met de belangen van betrokkenen. „Ongeacht het uiteindelijke besluit over het baggerdepot is een betere, effi ciëntere en hoogwaardiger in vulling van deze polder moge lijk", meent het RBOI. De crux in het alternatief van het onderzoeksbureau is de verplaatsing van het moerasbos (de ecologische verbindingszo ne). In het plan van de gemeen te is de strook natuur langs de Vlietweg gepland. Het RBOI stelt voor om het bos aan te leg gen aan weerszijden van de Dwarswetering, die midden door de polder stroomt. Dat is veel logischer, vindt het bureau. Op die manier creeërt het bu reau meer ruimte voor bedrij ven, om precies te zijn 2,5 hec tare. Er blijft bovendien genoeg plek over voor het baggerdepot en voor de volkstuinen. Loncq de Jong verwacht een besparing van twintig miljoen gulden. De arts, die zelf een stuk grond in de polder heeft, somt nog meer voordelen op: bewoners en boeren hoeven niet te worden uitgekocht. Er hoeft geen watergang voor het moerasbos te worden gegraven, grond hoeft er niet voor te wor den gesaneerd en de volkstui nen zijn goed bereikbaar en alle eventuele risico's van de ecolo gische zone voor de volksge zondheid zijn bij voorbaat uit gesloten. Wethouder A. Pechtold liet vanmorgen weten dat hij op dit moment nog niet kon reageren op het plan van het RBOI. l"\rstel RPF/SGP/GPV: lrni ledrijven op De Waard de nheid om zich elders in te vestigen en bouw ver- ■inJ15 wonin8en °P deze Dat idee lanceert de van RPF/SGP/GPV. Van de huizingen zouden zowel is i idrijfsleven als de Leidse uisvesting kunnen profi- De christelijke combina- het plan op korte termijn k ei e orde stellen. Een van de g< (plaatsen is namelijk het c|j( nstige bedrijventerrein ietpolder, waar de poli- ch binnenkort over buigt. ien dslid Filip van As stelt dat ledrijven ontevreden zijn bedrijventerrein De „De bereikbaarheid is optimaal geweest en is in ip der jaren alleen maar chterd. Ooit, in het verle- Jras er een plan om er een ontsluitingsweg aan te Die is er nooit geko- Door de plannen met het Jitmgverkeer op de Lage en de Van der Valk lanweg zal de bereikbaar- straks alleen maar ver eren." 1 As noemt het daarom" logische stap' om bedrij- p kans te geven zich elders Rigen. „Bijvoorbeeld in de fcetpolder. Ik denk dat Izeker belangstelling voor lestaan van De Waard. Maar ook op plaatsen van be drijven die elders verhuizen, kunnen ze zich vestigen. Bedrij ven uit De Waard zouden dan voorrang kunnen krijgen." De problemen met de bereik baarheid gelden volgens de christelijke combinatie niet voor woningbouw. Van As: „Kijk maar naar Waardeiland. Daar moeten mensen het doen met twee bruggen. Ik hoor daar zelden iemand over klagen." De RPF/SGP/GPV-man noemt De Waard zelfs een ideale plek voor huizen. „Het sluit goed aan bij de wijken er om heen, en de voorzieningen die daar zijn." Hoeveel huizen er moeten komen en wat de gemeente eventueel aan investeringen kwijt is, kan Van As nog niet zeggen. „Het is nog maar een prü plan. Laten we eerst maar eens kijken hoe dit wordt ont vangen." Wethouder Tjeerd van Rij ziet weinig kansen voor het plan. „Het zou een enorme kapitaal vernietiging zijn. Bovendien is het een uitstekende plek voor allerlei bedrijvigheid die op de stad is gericht. Je kunt vuilop haaldienst, die nu op De Waard is gehuisvest, niet zo maar naar de Oostvlietpolder laten verhui zen. Dan moeten de vuilniswa gens de hele stad door. Bedrij ven die fors willen uitbreiden kunnen uiteraard naar de Oost vlietpolder toe." leiden Onder toeziend oog van de lakenkoopman zijn straatmakers sinds vorige week bezig met de herinrichting van de Botermarkt. De parkeerplaat sen verdwijnen en er komt sierbestrating. Kortom, de straat wordt een kopie van de Nieuwe Rijn die aan de andere kant van het water ligt en vorig jaar is opgeknapt. De marktkramen worden op de woensdagen verplaatst naar diezelfde Nieuwe Rijn. Op zaterdag is er wel markt want dan hebben de straatmakers er voor gezorgd dat de Botermarkt 'dicht' ligt. De werkzaamheden nemen ongeveer zes weken in beslag. foto henk bouwman 1 In WoonMall AJexandrium is het vooqaar pas echt een feest. Want daar vindt u meer dan vijftig woonspecialisten onder één dak. Met het mooiste intericuraanbod onder de lentezon. W o o n m all ALEXANDRIUM De grootste wootibeleve nis van Nederland. A2II Roticrdam-Gouda jftlag 16 Opcnbaa dag tot 1-7 00 uur. Vnjdag koopa ition Rotterdam Alexander. Geopend v. het prentenboek begin rtwas uitgegeven, heeft -■ni ia Rademaker drie weken !n zweven. Zo blij was ze Aha! B C op de markt was chenen. „Het geeft je een en bovendien is het boek prachtig visitekaartje." De ;nte kalligrafie en schrijf- van hobbyboekjes over flippen en sjabloneren, zich sinds kort ook schrijf- van een kinderboek noe- jc-h Een boek dat de 37-jarige Ise, woonachtig in Zuid- t bovendien zelf heeft gefl eerd. B C is bedoeld om kinde- spelenderwijs het alfabet te leren. Het idee is ontstaan door de praktijk van alledag maar ook in de fantasie van Radema ker. Haar inmiddels 7-jarige dochter Anna stond model voor het boek. „Zij had op een gegeven moment een bood schappenlijstje gemaakt met daarop onleesbare krabbels. Toen ben ik eens gaan naden ken. Hoe moet je een kind iets vreemds als het alfabet tot iets eigens, iets vertrouwds maken? Ik ben gaan schetsen en lang zamerhand is zo het boek ont staan. Een prentenboek waarin het alfabet wordt uitgelegd." Daarbij werd zij geholpen door haar opleiding aan de Haagse Maria Rademaker met een aantal door haar vervaardigde illustraties uit haar kinderboek Aha! B C. foto hielco kuipers De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad kunstacademie en de schat aan ervaring die zij de afgelopen ja ren heeft opgedaan bij het ge ven van cursussen schoon schrijven. Niet geholpen werd zij door enige kennis van de uitgeverswereld. „Daarom ben ik naar de bibliotheek gegaan en heb in een heleboel boeken gekeken. Welke uitgever bena dert het meest de door mij ge maakte schetsen?" Zo kwam ze bij uitgeverij Christofoor in Zeist terecht, onder meer be kend van prentenboeken. „Een uitgeverij die niet per se met een op jacht is naar een best seller", aldus Rademaker. „Er wordt daar gehecht aan uitstra ling, commercie staat niet op de eerste plaats en niet ieder een heeft meteen dollartekens in de ogen." Rijk wordt Rademaker er zélf ook niet van. Dat kan ook niet getuige de oplage van 3000 exemplaren a 27.50 gulden per stuk die momenteel over de kinderafdelingen van boekwin kels door het gehele land ver spreid ligt. De eerste reacties zijn positief. Zo kreeg een cur sist van Rademaker in een boekwinkel in Haarlem te ho ren dat Aha! B C een heel speci aal kinderboek is. Schetsen voor een tweede boek zijn er ook al. Rademaker is met een sprookje bezig over de zon, de aarde en de regen die ruzie maken om een zaadje. De moraal van het verhaal is sa menwerken. Als de aarde, zon en regen doen wat zij moeten De toekomstige Meelfabriek volgens burgemeester en wethouders. Duidelijk is te zien dat het hoge siloge bouw met de geschilderde vierkanten is verdwenen. foto loek zuyderduin Vervolg van voorpagina De wens van het college om alleen de meest markante panden van de Meelfabriek te laten staan, is over het al gemeen goed ontvangen. Eigenaar Van der Wiel noemt het voorstel een goede ontwikkeling. De Stichting Indu strieel Erfgoed Leiden (Stiel), die altijd heeft geijverd voor volledig behoud, is voor een deel gelukkig met het plan. Ze betreurt echter dat er nog steeds panden tegen de vlakte moeten. naar kunt kijken en zeggen: zo is het stap voor stap gegroeid. De sloop van een aantal pan den doet afbreuk aan de cul tuurhistorische waarde van de Meelfabriek." Treurig vindt Budel ook dat De Sleutels als laatste fabrieks complex in de buurt van de sin gels, voor een deel moet sneu velen. Hij wijst er op dat de tex tielindustrie en de grofsmederij al jaren zijn verdwenen. „Het was heel waardevol voor Leiden als fabrieksstad geweest als je leiden robbert minkhorst Henk Budel, voorzitter van Stiel heeft ambivalente gevoelens over het besluit van B en W over de Meelfabriek. Hij zegt aan de ene kant 'heel gelukkig' te zijn, maar aan de andere kant voelt hij zich ook 'ontgoo cheld'.„Ik ben diep bedroefd omdat de gemeente alleen oog heeft gehad voor de bouwhisto- rie", laat Budel weten. „Je moet de fabriek als een geheel zien. Als een stuk archief, zodat je er tenminste een complex onge schonden kon bewaren. Het is alsof je van het Academiege bouw de toren sloopt." Uiterst tevreden is de Stiel-voorzitter met de keus om in elk geval ze ven gebouwen te bewaren. „Vergeleken met een aantal ja ren geleden is dat een enorme vooruitgang. En ook de eigena ren zien het zitten. Daar ben ik eveneens blij om." Eigenaar Ab van der Wiel be aamt dat. „Dit is een goede ont wikkeling. Voor complete sloop zijn we nooit geweest. We had den alleen kritiek op de besluit vorming, die zo lang duurde. Onze enige voorwaarde was dat er een realistisch en haalbaar plan zou komen." De komende maanden gaan de eigenaren sa men met de gemeente 'de mo gelijkheden en onmogelijkhe den van het plan' onderzoeken. leiden herman joustra Het welzijnswerk in Leiden kan, zowel op kortere als op langere termijn, te lijden hebben onder de problemen die op dit mo ment spelen binnen de Leidse Welzijnsorganisatie. En dat be tekent dat veel Leidenaars daar de dupe van kunnen worden. Dat is althans de mening van de PvdA-fractie, die in dat ver band een aantal schriftelijke vragen heeft gesteld aan burge meester en wethouders. De fractie maakt zich ernstig zorgen over het conflict tussen de leiding van de LWO en jon gerenwerkster Carola Eppink. Eppink heeft deze week voor de kantonrechter gevraagd om ontbinding van haar arbeids contract. Zij meent dat de ar beidsverhoudingen ernstig zijn geschaad doordat de LWO op een slechte manier zou zijn omgesprongen met de onrust en de klachten van de mede- I Waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD doen, ontstaat er een prachtige bloem. Gebeurt dat niet dan bloeit er nooit iets moois. „Zo wordt spelenderwijs onder scheid gemaakt tussen goed en slecht", verduidelijkt Radema ker. Als twee kinderen aan een bal trekken, ontstaat er ruzie. Als ze de bal naar elkaar toe gooien, zijn ze aan het spelen." Kinderen, ze is er dol op, getui ge haar boek. „Maar kinderen geven ook sleur. Daarom is het zo lekker als ze 's avonds in bed liggen en ik iets voor mezelf heb. Dat geeft me weer energie. Zo doe ik ook weer ideetjes op. Ik denk er over om een boekje te schrijven over tellen. Mijn zoontje Koen van 4 heeft daar op dit moment namelijk wat moeite mee. Hij zegt drie maar steekt daar twee vingers bij op. Dat moet een leuk boekje wor den." Ketting Catheleyne van Erp uit het Bra bantse Óisterwijk is wanhopig. Vorige week woensdag is zij in Leiden namelijk een gouden kettinkje verloren met daaraan een viooltje (muziekinstru ment). Het was het enige sie raad dat zij nog als aandenken aan haar ouders had. Op welke plek ze de ketting precies is kwijtgeraakt, weet zij niet. Wat zij wél weet is dat ze het héél graag wil terughebben. Daarom doet Catheleyne een beroep op uw eerlijkheid. Heeft u de ket ting gevonden, breng deze dan naar het politiebureau. Cathe leyne stelt daar een vergoeding tegenover. eric-jan berendsen Wij moeten leeg - alles moet weg! Onze collectie handgeknoopte Perzische. Oosterse en moderne tapijten wordt verkocht voor DE HELFT VAN DE PRIJS. Nieuwe huurder staat te dringen Wij moeten leeg MET KORTINGEN TOT 70 Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan EXCLUSIEVE INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 -■EXCLUSIEVE I werkers van jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat. Op last van de gemeente is dat pand begin dit jaar gesloten, vanwege de aanwezigheid van asbest. Volgens Eppink is ech ter al sinds mei 1996 bekend dat er asbest in het pand zit en heeft de LWO verzuimd actie te ondernemen. Zij wordt in haar mening gesteund door het ove rige personeel van het jonge rencentrum. De PvdA wil daarom snel ant woord van het college op de vraag of zij de mening deelt dat het jongerenwerk nadelige ge volgen kan ondervinden door de slechte sfeer bij de LWO. Verder vragen de sociaal-demo craten zich af of burgemeester en wethouders contact hebben met de LWO over de ontstane situatie en of er iets wordt on dernomen om die nadelige ge volgen voor het welzijnswerk, waaronder de activiteiten die de LWO volgens het subsidie contract met de gemeente moet uitvoeren, ongedaan te maken. Ook de Socialistische Partij heeft vragen gesteld over de si tuatie. Deze partij richt zich echter op het milieu-aspect van de kwestie. Zo vraagt de partij sinds wanneer het college op de hoogte is van de gezondheidsri sico's voor medewerkers door de aanwezigheid van asbest in 't Stathuys, waarom er niet eer der dan begin dit jaar maatre gelen zijn genomen, en in hoe verre bezoekers van het pand risico hebben gelopen in de pe riode voor de sluiting. Aanbieding geldig tol 17 april. Voor aanvraag abonnement zijn vere Geldige legitimatie, en bankafschrift

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13