Leidsch Dagblad NAVO betrekt Moskou bij politieke oplossing m 18 28 korting tpsisschool Het Kompas in r Aar door brand verwoest Vermoedelijk Servische spion binnen NAVO nefietnacht Kosovo iert kwart miljoen op Leidse dozen voor Kosovaren LM Cargo laat khoorns afmaken Huizenprijzen weer explosief gestegen Bernhard naar Ford Museum Hf P 'LWO liet personeel doorwerken bij asbest' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X IAG 13 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Iesprek van de Dag Tunnelangst tegenwoordig goed te behandelen Binnenland Cultuur en Kunst Willem-Alexander geeft 5 Chinezen onderricht in waterbeheer Het jaar van Jimmyhat's kan niet stuk Sport Ajax heeft de problemen die Feyenoord had Honger en ziekte bedreigen achterblijvers in Kosovo Gratis juridisch advies Tijdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van ld IM) uur lol 2II.JH uur aan dc Rijnstraat 37 Ie Katwijk HET WOORD IS AAN John Betjeman De jeugd Is een verzameling geluiden, geuren en beelden en houdt op als het duistere uur van de rede aanbreekt. nbare basisschool Het Kompas in Ter Aar is afgelopen nacht volledig door brand verwoest. De leer- hadden vandaag vrij. foto hielco kuipers [rote uitslaande brand rannacht een groot deel openbare basisschool -itompas in Ter Aar ver- 'w Het hele gebouw wordt jjj oren beschouwd. „Het is mp". zei wethouder van eg rijs j. Bom vanochtend hij de verwoesting had De ruim honderd leer- van Het Kompas zijn tg noodgedwongen vrij. de komende tijd wordt ii* en oplossing gezocht. De werd omstreeks half twee ;t door een beveiligings- lie was gewaar schuwd door het inbraakalarm. Tussen de veertig en vijftig brandweerlieden van de korp sen Ter Aar, Alphen aan den Rijn en Aarlanderveen hadden het vuur omstreeks half vier on der controle. Het nablussen ging nog tot vanochtend negen uur door. Bij de brand zijn geen scha delijke stoffen vrijgekomen. De brandweer overwoog nog even de aangrenzende woonwijk te alarmeren om ramen en deuren gesloten te houden. De felle wind blies namelijk veel rook in de richting van de huizen. „We zagen daar vanaf, omdat we vreesden dat mensen hun ra men juist open zouden zetten om te horen wat er werd omge roepen", zegt commandant J. Bezuyjen. Over de oorzaak kan de com mandant niets zeggen. Er zijn volgens hem geen aanwijzingen voor brandstichting. Wethou der Bom zegt wel even aan brandstichting te hebben ge dacht. „Maar het weer was zo slecht, dat ik dat maar weer uit mijn hoofd heb gezet." De technische recherche doet van daag een onderzoek. De schade loopt in de ton nen. Pagina 19: Fusie van Het Kom pas gaat gewoon door In nauw overleg met Moskou zoekt de NAVO naar ope ningen voor een diplomatieke doorbraak in de Kosovo- crisis. Vandaag bespreken de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright en haar Russische collega Ivanov in Oslo de mogelijkheden voor een nieuw vredes initiatief. Gisteren leek de Alliantie, na een vergadering van de negentien bondgenoten in Brussel, bereid tot en kele concessies aan het adres van de Joegoslavische lei der Milosevic. van de eis dat die troepen macht onder NAVO-comman- do dient te staan. Secretaris-generaal Solana zei gisteren dat de negentien NAVO-lidstaten nog steeds eensgezind achter de bombar dementen op Joegoslavië staan. „De bombardementen hebben brussel-den haag cpd In een na afloop van de bijeen komst in Brussel uitgegeven verklaring stelt de NAVO dat Milosevic moet instemmen met de legering van een 'internatio nale troepenmacht' in Kosovo. Er is evenwel geen sprake meer van Milosevic' leger en veilig heidstroepen al een zware tol geëist. We draaien de duim schroeven verder aan, totdat hij inbindt", aldus de secretaris generaal. Onder etnische Albanezen die door gevechten in Kosovo vastzitten, zijn door honger al enkele doden gevallen. Dit blijkt uit berichten die Westerse waarnemers buiten Joegoslavië hebben bereikt. De bronnen, die niet met naam genoemd willen worden, staan via satelliettelefoon in verbinding met ingesloten Kos- ovaren. „Er is gebrek aan voed sel en drinkwater. Het aantal gevallen van tyfus, cholera, scjiurft en longinfecties neemt toe", aldus een Westerse func tionaris in Macedonië. Het parlement van Joegosla vië (Servië en Montenegro) heeft gisteren met grote meer derheid besloten tot een unie met Rusland en Wit-Rusland. Rusland is voorstander van het idee. Het ministerie van buitenlandse zaken is opgdra- gen het te bestuderen, zei mi nister Igor Ivanov in Moskou. President Jeltsin heeft echter herhaald dat Rusland zich niet wil laten meeslepen in een di recte confrontatie met het Wes ten. Pagina 2: Commentaar Pagina 5 en 7: Meer over de crisis op de Balkan r/8° 3"/90 3*/9° 50% 60% 40% 5SSSS55? 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina "j 4 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur washington john wanders correspondent De NAVO vermoedt dat er een Servische spion actief is binnen de militaire allian tie. De Amerikaanse televisieomroep ABC berichtte dit vannacht. De zender citeerde daarbij anonieme bronnen binnen de NAVO en de Amerikaanse regering. Die wezen op drie verschillende incidenten, waarbij Servië nauwkeurig op de hoogte leek van de doelen van de NAVO-luchtac- ties. Volgens ABC heeft de NAVO de kring van personen die toegang hebben tot ge voelige informatie inmiddels verder ver kleind en is de jacht op de vermeende spi on in volle gang. Het eerste van de drie incidenten betrof de aanval op het Servische ministerie van binnenlandse zaken in Belgrado. Op de avond van het bombardement was het gebouw volledig uitgestorven, terwijl het er de avond daarvoor nog een drukte van belang was. Het tweede incident betrof een door de NAVO verwoeste brug, die enkele minuten voor de luchtaanval door de Servische politie werd afgesloten voor alle verkeer. Het derde incident betrof de beschieting van een reeks barakken van het Servische leger. Kort voor dat bom bardement kregen de daar gelegerde mili tairen via een radioboodschap te verstaan dat ze zich onmiddellijk uit de voeten dienden te maken, omdat er een aanval op handen was. Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 T rends/Strips10 Uitgaan22 De kortingsbon betreft de cabaretvoorstelling 'Schiften' van Arno van der Heyden in het Hoofddorpse theater Het Oude Raadhuis. r,= jam francoise ledeboer zoekers van de uitver- benefiet voor de kinde- n Kosovo in theater Carré ïsterdam zorgden van voor een opbrengst van gulden. Presentator de Jonge mocht daar hal- ge de nacht een ton bij in voor de televisieregi- van vanavond en bijdra- in sponsors die de teller jni iO.OOO gulden brachten. Borsato maakte op het van Carré bekend dat zijn cd 'De Speeltuin' al 30.000 gulden heeft opgebracht en dat de rest van de opbrengst ook naar War Child gaat. De benefietvoorstelling voor de internationale hulporganisa tie 'War Child' was een initiatief van Herman van Veen en Freek de Jonge, die de belangeloze medewerking van een aantal bekende musici en artiesten re gelden. Pagina 18: Sterren blijven weg bij benefiet voor Kosovo heeft gisteren 440 oms die vanuit China op lis waren naar Grieken- aten afmaken. Daartoe is en, omdat de vereiste ex- ;n gezondheidsdocumen- ïtbraken. Een aantal van 'ren was afgelopen week- op Schiphol ontsnapt. is buitengewoon triest", een woordvoerder van -argo. „Maar het was de optie. De medewerkers iet Dierenhotel die de es verzorgd hebben, zijn ntdaan." w I Cargo had zondag twee 2tfijkheden: de dieren direct aan een derde land - o Europa of ze af laten L Een derde land was niet den. Dat er geen andere oplossingen voor handen wa ren, zegt KLM Cargo ten zeerste te betreuren. „In Peking is iets misgegaan met de fysieke con trole. Er wordt een onderzoek ingesteld, ook om te zorgen dat dit nooit meer gebeurt." De Noord-Amerikaanse ge streepte grondeekhoorns kwa men donderdag vanuit Peking aan op Schiphol met Athene als eindbestemming. De vereiste papieren om Europa in te ko men, ontbraken echter. KLM Cargo probeerde de vracht te rug te sturen maar de Chinese fokker wilde ze niet terug. De dieren waren verpakt in kartonnen dozen in plaats van kooien. Toen KLM-medewer kers probeerden de dieren te verplaatsen ontsnapten onge veer vijftien eekhoorns doordat het karton kapot was. nieuwegein/leiden anp annet van aarsen De markt voor koopwoningen vertoont nog geen enkele nei ging om tot rust te komen. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de prijsstijgingen zelfs nog een versnelling onder gaan. Gemiddeld was er sprake van een stijging met 12,5 pro cent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Over heel 1998 was de prijsstijging acht procent. Dat blijkt uit gegevens van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. In de Leidse re gio lijkt de prijzengekte een beetje te luwen. Er is nog steeds sprake van prijsstijgingen, maar de regionale cijfers zijn iets la ger dan het landelijke gemid delde. In het eerste kwartaal van dit jaar is de gemiddelde prijs van een bestaande koopwoning landelijk gestegen tot 314.000 gulden. Een jaar geleden was dat nog 277.000. Deze ontwik kelingen gaan in tegen wat de NVM eerder verwachtte. In de Leidse regio zag de brancheorganisatie van make laars en vastgoeddeskundigen de prijzen van bestaande wo ningen gemiddeld met 7,7 pro cent stijgen van 316.000 gulden in de eerste drie maanden van 1998 naar 326.000 gulden in het eerste kwartaal van 1999. Een tussenwoning kost nu gemid deld 350.000 gulden, begin 1998 was dat 320 mille. De prijs voor een appartement steeg van ge middeld 226.000 naar 240.000 gulden. De verkooptijd van huizen loopt nog altijd terug in Leiden en omgeving: van 40 dagen vo rig jaar naar 38 dagen nu. De NVM schat dat het totale aantal verkochte woningen in de Lied- se regio in de eerste drie maan den van dit jaar iets is gestegen: 927 huizen nu tégen 920 huizen in het eerste kwartaal van 1998. leiden Studenten van de Stichting Mara laden bii het gebouw van Mi nerva in de Breestraat dozen vol droog voedsel, kleding en dekens in een kleine vrachtwagen. Mara, vijfjaar geleden door studenten opge richt voor steun aan de inwoners van het uiteen gevallen Joegoslavië, werkt in zijn actie voor Kosovo samen met de stichting Motherhood (van de actie 'Knuffels voor Kososvo') en War Child. Vorige week reed de eerste vrachtwagen met medicijnen naar Noord-Albanië, deze week volgt een tweede transport met hulpgoederen voor de vluchtelingen. foto taco van der eb hillegom lieke de kwant Prins Bernhard, een groot lief hebber van auto's, komt 27 april naar het Den Hartogh Ford Museum in Hillegom. Hij zal met zijn vriend Alfred Hei- neken een ritje maken in een A- Ford uit 1903. De antieke wa gen is een van de zeven nieuwe aanwinsten van het museum. Bernard onthult naast de A- Ford ook de B, C, F, K, R en S Fords die het museum onlangs heeft aangekocht. Met de aan schaf van de zeven oudste mo dellen heeft museumeigenaar K. den Hartogh de grootste col lectie vooroorlogse Fords ter wereld compleet gemaakt. Ontslagaanvraag wegens 'bedreigende omstandighedenin 't Stathuys Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. «sortiment van honderden populaire CD's* van 24.95 per stuk. Nu 2 voor 35.- *Zolang de voorraad strekt. Vroom Dreesmann leiden herman joustra wim koevoet In februari ging jongerencen trum 't Stathuys aan de Bree straat vanwege de aanwezig heid van asbest dicht. Maar de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) wist al sinds mei 1996 dat de arbeidsomstandigheden bedreigend waren voor de ge zondheid van het personeel. De LWO heeft coördinator C. Ep- pink en haar mensen desalniet temin willens en wetens in het gebouw laten doorwerken, zon der passende maatregelen te Die beschuldiging uitte Ep- pink vanmiddag ten overstaan van de kantonrechter in Leiden. Eppink wil nu van haar arbeids contract af en eist een schade vergoeding. Het bedrag is nog niet bekend. Volgens haar zijn door de asbest-affaire de ar beidsverhoudingen ernstig ver stoord. „Ik kan daar echt niet meer werken. Ik vertrek met pijn in m'n hart, want ik heb drie jaar keihard geknokt om het stedelijk jongerenwerk weer van de grond te krijgen. Maar al die keren dat ik aan de bel heb getrokken vanwege dat asbest kwam er geen reactie. Ook een brandbrief van mij én al het personeel, gedateerd op 18 fe bruari 1999, is tot op de dag van vandaag onbeantwoord geble ven." „Dat ik niet eerder met het asbestverhaal naar buiten ben gekomen, is omdat de LWO mij dat heeft gevraagd. Ik wilde loy aal zijn aan mijn werkgever." Volgens Eppink zijn er zes rap porten waarin staat te lezen dat er iets grondig mis is met 't Stathuys. Directeur A. Flapper van de Leidse Welzijnsorganisatie zegt dat de beschuldigingen van Ep pink kant noch wal raken. „Dat de LWO de zaak op zijn beloop heeft gelaten en geen passende maatregelen heeft getroffen, is volstrekt bezijden de waarheid. Wij hebben juist steeds alles ge daan wat ons door de verschil lende deskundigen is geadvi seerd. Dat die adviezen achteraf niet altijd bleken te kloppen, daar kunnen wij niets aan doen. Als een adviesbureau eerst zegt 'het is veilig, men kan weer aan het werk' en dat blijkt later niet zo te zijn, dan is dat onze schuld niet." Pagina Leiden: 'Gemeente moet ingrijpen bij LWO' Postcode; Tel: >1 I - Plaats: - (Lv.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop. zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1