Bestrijd de kwaal met de kwaal Een onderkende ijzersterke ziekte Professioneel Homeopathie geen zelfzorg r Als je de kram goed leest en naar het commentaar om je heen luistert, lijkt het alsof ie dereen verstand heeft van voet ballen en psychiatrie. Instellin gen voor geestelijke gezond heidszorg (GGZ) en betaald voetbalorganisaties (BVO) heb ben veel gemeen ook al zijn hun doelen verschillend. Het zijn al lebei professionele organisaties, grote ondernemingen die mid den in de maarschappij staan en bij de mensen veel los ma ken; of het nou om het spelcon- cept. de naam en het logo of de prijs van het aandeel gaar. Er zijn nog meer overeenkom sten: het resultaat ofiuel de ma nier waarop de zorg wordt ge boden of het spellletje wordt ge speeld, staat voorop. Voor alle bei geldt dat het kapitaal op het veld staat, zoals dat heet, de loonkosten maken immers het grootste deel van de begroting uit. Realiseert u zich dat her budget van een middelgrote GGZ-instelling als De Geest gronden gelijk is aan dat van Ajax. de rijkste club van Neder land, en dat bij De Geestgron den 1.500 mensen werken en bij Ajax ongeveer 100. Goede communicatie tussen de organisatie en het publiek, tus sen de medewerkers onderling en met de leiding is onmisbaar. Elk woord van de trainer of di recteur wordt uitgemeten. Een trainer die het contact met zijn spelers is kwijtgeraakt en niet meer met hen communiceert, of de harde kern van de supporters beledigt, wordt de laan uitge stuurd, de directeur ook. De kwaliteit van het schouwspel of van het zorgaanbod is afhan kelijk van de beschikbaarheid en kwaliteit van het spelersma teriaal, in de GGZ medewerkers geheten. Bij Ajax wil her mo menteel niet vlotten omdat, zo klaagde Jan Wouters, in heel Europa geen linksback, links half of centrumverdediger te koop is. In de GGZ wordt het steeds moeilijker om verpleeg kundigen en psychiaters aan te trekken, en ook daarover wordt geklaagd. Afdelingen moeten bij gebrek aan personeel soms wor den gesloten en dat is vergelijk baar met het niet door laten gaan van een wedstrijd vanwege een gebrek aan spelers. De KNAfB staat zo'n afgelasting trouwens slechts bij hoge uit zondering toe. Minister Borst maakt zich in het algemeen over een afdeling meer of minder open niet zo druk. Er zijn nog meer verschillen: in de voetballerij komt het meer dan in de GGZ, met uitzonde ring van de acute psychiatrie, op piekprestaties aan en zijn de re sultaten afhankelijk van de vorm van de dag. Een klein mis verstand tussen de keeper en zijn laatste man of een stap te laar kunnen al een nederlaag opleveren. Uit eigen ervaring weet ik dat er in een ziekenhuis, met uitzondering van de inten sive care. het een en ander mis kan gaan zonder dat het direct tot narigheid hoeft te leiden. Een ander belangrijk verschil is dat de resultaten in de voetbal lerij direct zichtbaar en dus meetbaar zijn. De meeste psy chiatrische behandelingen vin den in de beslotenheid van de spreekkamer plaats, zijn daar door onbekend en leveren bo vendien meestal niet direct re sultaat op, waardoor zijn on peilbaar en onmeetbaar lijken. De eenvoud van de uitslag van een voetbalwedstrijd wordt in de GGZ node gemist. Het belangrijkste verschil is dar je in de voetballerij slecht kunt spelen, maar toch kunt winnen. Dat zit er voor de GGZ niet in. Een slechte behandeling zal geen goed resultaat opleveren en de winstverwachting van de GGZ, de uitkomst van de be handeling. is anders. Een de pressie bijvoorbeeld geneest niet na één bezoek aan de psychia ter. Ook het motto van Johan Cruijjf, je moet schieten anders kun je niet scorengaat voor de gezondheidszorg niet altijd op. 'Primum est non nocere'. is her motto in de geneeskunde, het eerste beginsel is geen schade te berokkenen. Dus er ongericht op los schieten heeft geen zin en kan zelfs gevaarlijk zijn. Baat het niet, het schaadt soms wel. Wat kan de GGZ leren van een vergelijking met de voetballerij? Hard werken, veel oefenen, het spelconcept verbeteren en goed presteren, lijkt mij. Want goed presteren, dat wil zeggen win nen, geeft vertrouwen, zei Rinus Michels en van vertrouwen in de GGZ wordt iedereen beter. WOUTER VAN EWUK PSYCHIATER mireille beentjes* Echinaforce, Nisyleen. Spirof- lor/SRL worden in de drogiste rij verkocht als homeopathi sche zelfzorggeneesmiddelen. Maar volgens de homeopathi sche leer zijn het eigenlijk plantaardige middelen. De re guliere geneeskunde baseert zich ook op plantaardige begin selen, dus waarom kunnen plantaardige middelen niet als regulier geneesmiddel worden geregistreerd? Ad van het Hof van Biohorma in Elburg (pro ducent van onder andere dok ter Vogel-producten) geeft een voorbeeld. „Asperine bijvoor beeld is gebaseerd op een zuur, dat is onttrokken aan wilgen- bast. Dat zuur heeft een pijn stillende werking. In asperine komt deze stof. die chemisch is nagemaakt, geïsoleerd voor. De werking kan heel precies wor den aangetoond. Dat is het ver schil met onze plantaardige middelen. In Echinaforce bij voorbeeld, het meest verkochte middel, zit het plantenextract van de Echinatia. Daarin zitten vier tot vijf verschillende werk zame stoffen. De individuele werking daarvan is analytisch moeilijk vast te stellen. En daar om komt het niet voor reguliere registratie in aanmerking." Echt homepathische genees middelen zijn per definitie on geschikt voor zelfmedicatie, meent Van het Hof. ,,Een ho- meopaat houdt een uitgebreid consult met een patiënt en schrijft dan een middel voor dat specifiek op de klachten is toe gespitst. Homeopathische mid delen voor algemeen gebruik Homeopathische middelen onderzocht op werkzaamheid Flesjes uit de apotheek van Samuel Hahnemann, de grondlegger van de homeopathie. nathalie struker bestaan niet." Omdat de plant aardige middelen van Biohor ma wettelijk tot de homeopa thische middelen worden gere kend, zullen ze ook vallen on der het onderzoek dat minister van volksgezondheid Borst on langs gelastte naar homeopa thische geneesmiddelen. Bio horma is daar niet bang voor. Van het Hof: „Integendeel, wij hebben zelf om dat onderzoek gevraagd. Homeopathie ver koopt. Jaarlijks groeit de markt gemiddeld met 5 tot 10 procent. Hierdoor is wildgroei ontstaan in homeopathische middelen. Er zijn fabrikanten die het niet zo nauw nemen met de zuiver heid en veiligheid van hun pro ducten. Wij willen dat dat wordt aangepakt." De eigen producten zullen de toets der kritiek ruimschoots doorstaan, zo verwacht Biohor ma. „Onze producten bestaan al tientallen jaren. In die tijd is zeer veel wetenschappelijk on derzoek gedaan. Voor de wer king van Echinaforce bijvoor beeld bestaan keiharde bewij zen." Het publiek is kennelijk ook overtuigd, want maar liefst een op de vijf gezinnen gebruikt het bij griep en verkoudheid. Top vijf van meest verkochte homeopathische zelfzorgge neesmiddelen bij de drogist: 1. Echinaforce van Vogel, tegen griep en verkoudheid 2. Spiroflor/SRL van VSM, tegen spierpijn 3. Alchemilla-complex van Vo gel, tegen gewrichtsklachten 4. Nisyleen van VSM, tegen griep 5. Famosan van Vogel, tegen overgangsklachten Minister Borst wil voor 2001 ruim tienduizend homeopati- sche geneesmiddelen laten on derzoeken en registreren op werking en schadelijkheid. Middelen die niet werken moe ten uiteindelijk worden verbo den. In de reguliere geneeskun de stuit homeopathie nog vaak op grote weerstanden. Menin gen lopen uiteen van 'baat het niet dan schaadt het niet' tot 'onwetenschappelijke flauwe kul'. Wat is homeopathie eigen lijk? Het principe van homeopathie is eigenlijk heel simpel: bestrijd het gelijke met het gelijke en stimuleer zoveel mogelijk het zelfgenezende vermogen van het lichaam. Een voorbeeld. Ie mand die verkouden is, heeft tranende ogen en een lopende neus. Symptomen die een ui ook kunnen veroorzaken. Vol gens de homeopatische leer is die ui, in verdunde vorm, dus een prima geneesmiddel. Om dat de ui dezelfde symptomen opwekt, zal een verdund uien- preparaat het afweersysteem van het lichaam op de juiste manier stimuleren. En iemand die last heeft van misselijkheid zal volgens de homeopathie ge baat zijn met een middel dat braakneigingen opwekt. Grondlegger van de homeopa thie is de Duitse arts Samuel Hahnemann, die leefde aan het eind van de achttiende eeuw. Hahnemann had heel wat kri tiek op de toen gangbare ge neeskunde. Die bestond vooral uit aderlatingen, braakmidde len en darmspoelingen. Als ge neesmiddelen waren onder meer krokodillenmest, men struatiebloed. ingewandstenen van dieren en kruidenmengsels populair. Hahnemann baseerde zijn the orie op experimenten, die hij vooral op zichzelf uitvoerde. Zo bleek hij na het innemen van kina, dat toen al werd toegepast als medicijn tegen malaria, hef tige koortsen te krijgen. Vervol gens bedacht hij de theorie dat je een ziekte moet bestrijden met een middel dat bij gezonde mensen juist die ziekte opwekt. Later bleek dat Hahnemann overgevoelig was voor kina en daarom een heftige reactie kreeg op het middel. Bij herha ling van de proef door anderen bleek dat niemand koortsen kreeg. Toch was de basis voor de homeopatische leer toen al gelegd. Homeopathie wordt vaak ver ward met plantengeneeskunde (fytotherapie). Toch zijn er fun damentele verschillen tussen beide soorten geneeskunde. De fytotherapie is uitsluitend geba seerd op het gebruik van krui den- en plantenextracten, ter wijl in de homeopathie ook dierlijke, menselijke en farma ceutische stoffen worden ge bruikt. Nog belangrijker is dat homeo pathie op de gelijkheidswet (symptomen met symptomen bestrijden) steunt, terwijl krui denmiddelen vaak juist tegen gesteld werken. Een typisch ho meopathisch middel tegen sla peloosheid is bijvoorbeeld 'cof- fea', een caffeïnepreparaat. In de kruidengeneeskunde wor den slechte slapers behandeld met valeriaan, dat juist ont spannend en slaapbevorderend werkt. Een ander essentieel verschil zit hem in de verdunning. Homeo pathische middelen bevatten door hun extreme verdunning weinig of geen moleculen van de werkzame stof meer. Krui denmengsels bevatten wel de gelijk actieve (plantaardige) stoffen. Homeopaten gaan ervan uit dat een middel beter geneest naar mate de verdunning groter is, en de dosis van het werkzame middel kleiner. Een te hoge do sis maakt volgens homeopaten de symptomen alleen maar er ger. Een sterk verdund middel zou juist het lichaam prikkelen tot een reactie tegen de ziekte. Bij verdunning wordt van de actieve stof 1 milliliter verdund met 9 of 99 milliliter gedistil leerd water of alcohol. Deze op lossing Wordt krachtig en lang durig geschud. Vervolgens wordt een deel ervan opnieuw volgens dezelfde verhouding verdund en geschud. Dit proces herhaalt zich tot de gewenste concentratie is bereikt. Verdun ningen van één op tien worden aangeduid met D of het Ro meinse cijfer X. (X= 1 op 10, 3X FOTO GPD MAURICE NELWAN is 1 op 1000). Het Romeinse cij fer C wijst op een verhouding van 1 op 100. (3C is dan 1 op 1.000.000). De meeste homeopathische verbindingen liggen tussen de 6X en 30X. Ook producten van 30C (een getal met 60 nullen achter de komma) komen gere geld voor. Zulke extreme verdunningen betekenen feitelijk dat er geen molecuul van de werkzame stof meer aanwezig is. Maar volgens homeopaten wordt door het krachtig schudden de (voorma lige) aanwezigheid van de mo lecuul in het 'geheugen' van het water of de alcohol geprent. De molecuul is weliswaar weg, maar laat een 'afdruk' of 'herin nering' in de vloeistof achter. Sceptici halen graag het voor beeld van het homeopathische geneesmiddel 'Oscillococci- num' aan. Dat is een 200C op lossing die wordt voorgeschre ven bij verkoudheid en grie- pachtige verschijnselen. Het ac tieve ingrediënt van dit middel wordt bereid uit de lever en het hart van een eend. Een bedrei ging voor de eendenpopulatie is het middel niet. Vorig jaar werd in het Amerikaanse tijd schrift 'U.S. News and World Report' berekend dat slecht één eend nodig is om een middel te produceren dat jaarlijks een verkoopcijfer van 20 miljoen dollar haait. Het tijdschrift riep die ene eend dan ook uit tot 'de eend van 20 miljoen'. peter van der hoest Hemochromatose, ook wel bekend als ijzerstapeling, is een erfelijke ziekte. Som mige wetenschappers spreken al van 'de ziekte van de 21e eeuw'. Volgens recente schattingen lijdt een op de tweehonderd Nederlanders eraan. Als de ziekte niet vroegtijdig wordt onderkend kan hij dode lijk zijn. Dat het lichaam te véél ijzer kan opslaan, daar kijken veel artsen makkelijk overheen. Prof. dr. J.J.M. Marx, internist, geldt in ons land en daarbuiten als een autoriteit op het gebied van deze ziekte. Bovendien is het Academisch Ziekenhuis Utrecht het be langrijkste centrum in Nederland voor de behandeling van ijzerstapeling. Een behan deling die (in geval van primaire hemo chromatose) nogal ouderwets overkomt: aderlating. Een halve liter per week en af hankelijk van de ernst van de ziekte twee jaar achter elkaar. Volgens prof. Marx geldt voor artsen in de hele wereld hetzelfde: hemochromatose is niet het eerste waaraan artsen denken, als een patiënt zich meldt met klachten over pijn in de gewrichten, vermoeidheid, brui ne verkleuring van de huid, gewichtsver lies, pijn in de leverstreek, suikerziekte, li- bidoverlies, impotentie en hartkloppingen. „Toch is het een ziekte die bij niet-tijdige ontdekking dodelijk kan zijn. Eén op de tweehonderd mensen heeft deze ziekte, vaak zonder dat men daar erg in heeft." Primaire of idiopatische hemochromatose komt voort uit een erfelijke stoornis. Het li chaam neemt dan levenslang meer ijzer op uit de voeding dan het nodig heeft. Primai re hemochromatose is in de westerse we reld de meest voorkomende overervende ziekte. Iemand moet de erfelijke eigen schap van beide ouders hebben gekregen om daadwerkelijk ijzerstapeling te ontwik kelen. Secundaire hemochromatose daarentegen kan veroorzaakt worden door verschillende ziektes. Thalassemie bijvoorbeeld, in ons land niet zo bekend, treft wereldwijd mil joenen mensen. Bij deze ziekte gaan rode bloedcellen gemakkelijk kapot, waardoor bloedarmoede ontstaat. Als bloedcellen sneller dan normaal 120 dagen) te gron de gaan, dan gaat het beenmerg meer cel len aanmaken. Daarvoor is ijzer nodig. Dat kan niet snel genoeg worden vrijgemaakt uit de wel aanwezige en reeds toegenomen voorraad. De darmcellen krijgen dus signa len die duiden op ijzergebrek en gaan meer ijzer uit het voedsel opnemen. Als regelma tige bloedtransfusies nodig zijn, verergert dit de ijzerstapeling aanzienlijk. IJzerstapeling kan sluipend verlopen, voor al bij primaire hemochromatose. Als de klachten beginnen, zijn meestal de organen al aanzienlijk beschadigd en kunnen uit eenlopende ziekten ontstaan als levercirro- se, hartfalen, gewrichtsklachten en lever kanker. In een vroeg stadium zijn alle com plicaties te voorkomen en heeft de patiënt een normale levensverwachting. Bij pri maire hemochromatose wordt wekelijks een half liter bloed bij de patiënt afgetapt. Bij de meeste patiënten verdwijnen de klachten daardoor volledig. Patiënten met secondaire hemochromato se hebben geen baat bij aderlating. Zij wor den behandeld met een ijzerchelator. Dat is een stof die goed aan ijzer blijft plakken. Het lichaam scheidt het pakketje van ijzer en chelator uit via de nieren en de galwe- gen. Slechts één chelator heeft weinig bijwerkin gen: Desferal. De rest doet meer kwaad dan goed. Helaas is zo'n chelator niet in pil- of poedervorm verkrijgbaar. Er zijn injecties in spieren, aders of de huid voor nodig. Een effectieve en moderne toediening geschiedt met een elektrisch pompje dat onder de oksel of aan een riem in een holstertje wordt meegedragen. Desferal loopt via een slangetje en een onderhuidse naald het li chaam (onder de buikhuid) in. Dit infuus (meestal 2000 mg in 20 ml gedestilleerd water) loopt acht uur per dag en vijf dagen per week. Voor meer informatie: http: //huizen.dds.nl/hemochro/ Onderzoek psychotherapie ZorgOnderzoek Nederland (ZON) laat grootschalig on derzoek doen naar de kosten en effecten van verschillende vormen van psychotherapie. Het gaat om therapieën die worden gegeven bij depressie en/of angst, de stoornissen waarvoor Nederlanders het meest ambulante hulp inroe pen. In het vier jaar durende onderzoek vergelijken de on derzoekers cognitieve ge dragstherapie en de steeds populairder wordende kort durende gesprekstherapie met de gebruikelijke behandelin gen van het Riagg. De Riagg- behandeling bestaat uit aller- CTS-patiënten gezocht lei psychotherapeutic technieken die specifi afgestemd op de b van de patiënt. Het g( van medicijnen word handelvorm niet oni maar wel geregistreerd de invloed van genee Een len duidelijk wordt. B :erke het onderzoek is nieu den. - handelrichtlijnen op- om mogelijk te kome doelmatiger psychoil tische zorgverlening §den derzoek kost ruim lj téïidï gulden en wordt uitg- de Kc door diverse universe nen een aantal Riagg's. werd ;eld, Me Zllé Een kleine chirurgische in greep of het dragen van een spalk: dat zijn de twee behan delmethoden bij een beknelde zenuw in de pols (het Carpale Tunnelsyndroom, CTS). De Vrije Universiteit in Amster dam gaat onderzoeken welke van de twee behandelingen het beste is. Neurologen van verschillende ziekenhuizen in Noord-Holland zoeken onge veer 200 deelnemers voor dit onderzoek. Door middel van loting wordt bepaald welke behandeling de mensen krij- Hartprik met eiwit gen: de spalk of de po sche operatie. Uit eei derzoek is gebleken d naai veer tien procent vari naar. derlandse vrouwen lijdt. Bij mannen lij^ beduidend lager: 1 p#® Door de beknelde ze nen CTS-patiënten t>; beeld last hebben var Gil pijnlijke, tintelendeo voelloze hand. Meeti tie over het VU-onde rer£r Annette Gerritsen, td 444 8088. Er gloort hoop voor hartpati ënten die medisch zijn opge geven. Injectie van eiwitten in het hart stimuleert de groei van nieuwe bloedvaten, die daarmee de druk op de borst verlichten. Een proef van de Harvard universiteit in Bos ton, Massachusettes geeft aan dat deze nieuwe behandeling werkt. In 1996 begonnen de onderzoekers met 73 patiën ten, die meerdere bypassope- raties achter de rug hadden en verschillende malen waren ge dotterd. Allen waren in feite opgegeven. Zeven van hen kregen het eiwit bFGF geïm planteerd in hun hart. De ove rigen kregen de groeifactor in het hart geïnjecteerd. Alle mensen met implant gingen lichamelijk wonderbaarlijk vooruit en konden zelfs weer aan het werk. Van de patiën- LV ten die een hartpriki had tachtig procent: last van angina (pijn borst), vermoeidheid ademigheid. „We we; Pr0& waarom het bij eene iteuI niet aanslaat. MaartJnW schap achter de thi goed", aldus onderze chael Simons. Volgen zijn cardiologen netz wonden en enthousi; de nieuwe techniek, tijds bij de eerste byp ratie in 1967. „Als dii werkt is het een ware in de behandeling va tiënten." Experiment een ander eiwit, VEGi pen minder succesvol licht omdat het eiwit wordt afgebroken en niet lang genoeg kan 11 de Daarom wordt ook ge drai naar gentherapie. Mèeroken en be ifkor De Stichting Volksgezondheid en Roken voert momenteel een tv-campagne om te voor komen dat kinderen thuis in de tabaksrook zitten. De com mercial is gemaakt door de il lustrator Jan Kruis en Iaat opa zien, die bij de jongste telg van het gezin Jan. Jans en de kinderen op kraambezoek gaat. Bij de commercial hoort een folder die op de informa tielijn 0900-9390 kan worden besteld. De tv-spot roept ie dereen die bij gezinnen met kinderen komt op het roken zoveel mogelijk te laten. Vol gens de stichting weten de meeste ouders wel dat het be langrijk is om kinderen uit de tabaksrook te houden. Ouders hebben er echter moeite mee om familie en vrienden te vra gen geen sigaret op te steken. Uit wetenschappelijk onder zoek is bekend dat het inade- lijk en hinderlijk kan ge kinderen die meei hebben vaker last var wegaandoeningen en larv denoorontstekingen, een groter risico op v dood. In bijna de heil Nederlandse gezinne den jonge kinderen li steld aan tabaksrook, EHBO-apparaatje Ons land telt naar schatting ruim twee miljoen mensen, die ooit hebbèn geleerd hoe ze drenkelingen of mensen met hartklachten moeten re animeren. Maar omdat ze in de praktijk nooit inactie hoe ven te komen, gaat die kennis vaak verloren. „En zelfs als ze die kennis nog wel bezitten, is het maar de vraag of ze die in een panieksituatie kunnen toepassen", zegt drs. Harry Palsma, arts en voorzitter van de stichting Medizon in Gro ningen. Palsma heeft een ap paraatje ontwikkeld, waarmee de hulpverlener door middel van het beantwoorden van vragen met ja-nee-knoppen precies weet wat hij in een be paalde situatie moet doen. Is hartmassage voorgeschreven, dan geeft het apparaat door middel van piepjes frequentie aan. Als e: ademd moet worden het apparaat daarnaa p' tijdsduur aan. Om zij daadwerkelijk toegep krijgen, is Palsma de pen twee jaar gaan p onder andere EHBO- aor het Oranje Kruis, hei Kruis, hulpverlening en de Nederlandse H ting. „Ze vinden het N maal prachtig, maar er niets voor om productie te steken, ben het al op video '1^ boekjes', is vaak den lenl Palsma verwacht mee samenwerking met h lan' brikant Seiko, die alt 00; gezegd een horloge r. at functie op de markt: os gen. :cht rag P u z z Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving 'dieren verblijf'. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blij ken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Traag; 5. tropische boom; 7. kolenwagen; 8. ondeskundige; 9. Sluitmiddel; 11. hoofdstad van Albanië; 14. klap-, 16. landtong; 17. advies; 18. etagewoning; 19. graanafval; 20. vreemde titel; 22. hanger in een klok; 25. niet gespannen; 27. azijn; 29. streek; 30. dashond; 31. verpakkingsmiddel. MAANDAG 12 APRIL 1999 VERTICAAL: 2. Vleesgerecht; 3. gil; 4. strijdmacht; schooljaar; 8. koud en vochtig; 9. heidemeertje; 10. huisdier; 12. als; 13 zonder gezelschap; 15. insnijding; 16. kleverig; 19. bedrieglijk; 21. kleinste vinger; 22. glansverf; 23. specerij; 24. vloerbedekking; 26. plaats; 28. strand bij Venetië. Oplossing van zaterdag:Horizontaal: 1. Klif; 4. oude; 7. na; 8. arm; 10. op; 13. erfgename; 16.0b; 18. être; 19. kali; 20. ja; 22. pi; 23. teamgeest; 25. eg; 27.por; 29. ha; 30. sago; 31. alom. Verticaal: 1. Knie; 2. la; 3. fa; 4. om; 5 do; 6. eppe; 8. riek; 11afbraak; 12. nagapen; 14. rotje; 15. melis; 21. agio; 23. tres; 24. tram; 26. ga; 27. Po; 28. ra; 29. ho. HEINZ HEREN )b(v\ DAMES <=S> e IM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8