Leegloop managers bij Start Een topman van Philips kan het in tv-serie TopMan nooit goed doen 'Vleesverlater commercieel waanzinnig interessant' >rk betaalde 2,3 Ijoen bij NAM-order Handelsmissie richt zich op relatie met China Scheuring tussen bonden lastig voor bank-CAO Eerste oogst in radijskas eeft 2,3 miljoen gulden jpld' betaald bij de bouw gaszuiveringsinstallatie Nederlandse Aardolie bappij NAM in Emmen. I naar een project- !rvan de NAM. Storks fi- man H. van den Boog- evestigt de betalingen, indt steekpenningen of sld niet de juiste woor- 3.<fr worden commissies dat is toch wat an- :ei hij zaterdag in FEM- eek. Het blad baseert een vertrouwelijk 'a nderzoek. ■^pn, een van de dochters 'erwierf in 1986 een zijan 62 miljoen voor een de bouw van een gas zuiveringsinstallatie, die in to taal 550 miljoen kostte. Het Stork-contract bleek al snel 100 miljoen te kosten. Stork vreesde dat het meerbedrag niet betaald zou worden. Een NAM-project- manager, de voormalige Wasse- naarse WD-fractievoorzitter J. Vos, zei betalingsproblemen te kunnen voorkomen en vroeg daar 2,3 procent van de totale projectkosten voor. De rekenin gen van Vos kon Stork in zijn boekhouding verwerken als be drijfskosten. Vos zelf beweert dat hij onschuldig is en zegt dat het geld in zakken van andere NAM-managers terecht is geko men. Van den Boogaard- zegt dat Stork vaker 'commissies' betaalt bij grote orders. ,,In Saudi-Arabië doe je bijna geen zaken zonder." LHOUT HOUDT LANGER HlllilTiïïrt frei bij CBS Heerlen Onbekende werknemers van het CBS in Heerlen heb- oïhet Duits 'Kamer te huur' op de ramen gekalkt. Of het J orbarige conclusie is, hangt af van de komende ontwik- 8Ü en rond de reorganisatie. Minister Jorritsma wil de activi- 2i van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een onderdeel 3' :onomische Zaken, graag concentreren in Voorburg. Het 6j ieel, de gemeente Heerlen, de provincie Limburg en een 1an de Tweede Kamer vinden dat ze iets te hard van stapel 5,cin-jwaarom de minister heeft aangeboden er met de 6,.peen partijen nog eens over te zullen praten. FOTO ANP MARCEL VAN HOORN 0 '1 'petti wint slag om Telecom Italia 2^2 De schreeuwende kop van het dagblad La Repubblica V [gisteren niet om. De president-directeur van Telecom 7'i zag zijn verdedigingslinie tegen het vijandige overname- ló c in Olivetti namelijk stuklopen op ongeïnteresseerde aan- 7luders. Op een speciale vergadering in Turijn zaterdag 2slechts 22,4 procent van hen opdagen, in plaats van de li chte 33,3 procent. Zodoende kon er niet worden gestemd emabe's plan om Telecom-aandelen terug te kopen en 7,i elcertificaten ter waarde van ruim 5 miljard gulden op te 4eren tot stemgerechtigde aandelen. Die manoeuvre zou j'-; ti hebben gedwongen het bod van 130 miljard gulden nog c aet 55 miljard gulden te verhogen. Het vijf keer kleinere 3 jterbedrijf dreigde voor de vergadering dat het bod zou o'j n teruggetrokken als de aandeelhouders Bernabe's ma- 1.3 res zouden steunen. Die steun ontbrak evenwel. lübank gaat de supermarkt in oj t_! De Rabobank begint half mei een proef met een bank- ïn een supermarkt. Daar kunnen klanten terecht voor een- ij ;e bankdiensten. Het bankfiliaal kent dezelfde openings- 0'; als de supermarkt waarin het komt. Als de proef slaagt, i,( :ht de bank in een paar jaar een stuk of tien van dergelijke ihops in supermarkten te openen. De eerste supermarkt- 3's alie komt in Haaksbergen. ,,Wij proberen alle distributie- ij n te gebruiken die onze klanten praktisch vinden. In dit 2 zouden ze verder weg moeten om bij een Rabobank te ko- 1 -{Het is geen vervanging voor onze bestaande kantoren", l( in woordvoerder. c ioconcern Ford koopt Kwik-Fit Het Amerikaanse autoconcern Ford stapt in de goed- u lutoservice. Voor ruim een miljard pond sterling (3,3 mil- lilden) koopt het de Schotse serviceketen Kwik-Fit, die ook "t Ierland actief is. In totaal heeft Kwik-Fit tegen de 1.900 fi- Directeur C. Bikkers van Kwik-Fit Nederland is blij met rneming. „Ford kan als kapitaalkrachtige móeder de for- als een McDonald's neerzetten." Bovendien is het auto- j'j ngeen bandenfabrikant, zodat Kwik-Fit als onafhankelij- [j idenleverancier kan blijven draaien. Kwik-Fit haalde vorig Nederland een omzet van 235 miljoen, 3,5 procent meer 1997. Ontslagen oprichter wilde samenwerking met Vedior Uitzendbureau Start heeft de laatste maanden te maken met een leegloop van topmanagers. Naast het onlangs bekend geworden vertrek van oprichter en directeur S. Attema, verdwenen de afgelopen tijd nog eens elf mana gers van het Start-toneel, bevestigt een woordvoerder. Gouda anpoktober van vorig jaar ziek thuis. Attema kreeg vorige maand zijn Waarom de andere managers ontslag na een vertrouwens- niet meer bij het bedrijf wer- conflict met de raad van com- ken, wil Start niet zeggen. „Om missarissen, aldus Start. De uiteenlopende redenen heeft Boskoper zat overigens al sinds een aantal ontslag gekregen, maar ook heeft een aantal uit eigen beweging ontslag geno men. Het is niet aan mij om over al die afzonderlijke geval len iets te vertellen", aldus de woordvoerder. De zegsman geeft toe dat het er relatief veel zijn binnen een kort tijdsbestek. Maar hij wil niet ingaan op de speculaties dat de leegloop te maken heeft met de halsstarrige pogingen van Attema met concurrent Ve dior in zee te gaan. Attema wilde zijn bedrijf nog voor zijn vut in november 2001 onderbrengen bij een goede partner. Hij had daarbij zijn zinnen gezet op Vedior. Dat wilde hij ten koste van alles en iedereen realiseren. Na de val van Attema en naaste collega's staan de onder handelingen nu op een laag pit je. „We hebben al een joint venture met Vedior", licht de woordvoerder toe. „Verder pra ten we met alle marktpartijen in Minister Jorritsma van economische zaken en een gezelschap Nederlandse zakenmannen worden in Peking rondgeleid in het zogenoemde Zo merpaleis. rOTO ANP RAYMOND RUTTING peking anp In de schaduw van koningin Beatrix is een vijftig man sterke economische delegatie in China gearriveerd. Onder leiding van mi nister Jorritsma bezoeken ook ruim vijftig directieleden van grote Nederlandse bedrij ven het land. Het gezelschap bezocht 's middags het Zomerpaleis. Jorritsma had vandaag een onderhoud met haar Chinese collega Li Lanqing. Hoewel de twee reizen elkaar nauwelijks kruisen, hopen de handelaren dat de zaken in het bureaucratische land soepeler zullen gaan door de aanwezigheid van Beatrix. Waren de handelsmissies van begin jaren negentig vooral bedoeld om orders binnen te slepen, nu gaat het meer om het besten digen van de relaties met de Chinese part ners, laten diverse deelnemers weten. Nog altijd gaan de zaken in China tergend lang zaam. Tussen 1992 en 1998 is de export van Ne derland naar China verdubbeld tot zo'n 1,5 miljard gulden per jaar. Andersom gaat het veel sneller: de Chinezen verviervoudigden hun verkopen aan Nederland tot zo'n 7,7 miljard gulden. De missie kent opvallend veel hoge afge vaardigden van het bedrijfsleven. Onder de deelnemers aan de reis zijn bestuursvoor zitter C. Boonstra van Philips, voorzitter K. Storm van Aegon en voorzitter W. Dik van KPN. Ook de bazen van KLM (L. van Wijk) en Akzo Nobel (C. van Lede) zijn aanwezig, terwijl namens ING het bestuurslid A. Rin- nooy Kan op reis is. Ook voorzitter J. Blan- kert van de organisatie van ondernemers VNO-NCW is van de partij. amsterdam frank hendrickx Cor Boonstra staat in zijn kan toor en klaagt. Over de Neder landse journalisten die hem zo onheus bejegenen, die de zaken bij Philips consequent zwarter voorstellen dan ze zijn, die geen begrip hebben voor zijn strate gie en die niets begrijpen van technische ontwikkelingen. De interviewster van de VPRO blijkt vol begrip. Het is haar al lemaal ook opgevallen. „Kan een topman van Philips het ei genlijk ooit goed doen?", ver zucht ze. „Nee", zegt topman Boonstra zachtjes, dankbaar voor zoveel begrip. Het is een scène uit de eerste aflevering van de nieuwe VPRO-serie TopMan, die tien bekende bestuursvoorzitters van grote Nederlands bedrijven portretteert. Boonstra bevindt zich in goed gezelschap, want met namen als Tabaksblat (Unilever), Storm (Aegon), Dik (KPN), Kalff (ABN Amro) oogt het affiche van TopMan indruk wekkend. De portretten die het uiteindelijk heeft opgeleverd en vanaf 23 april wordt uitgezon den, zijn dat echter slechts ten dele. De programmamakers van de VPRO laten consequent na kri tische vragen te stellen. Geen woord over de 'exorbitante' op tieregelingen bij Philips, geen moment aandacht voor de ri goureuze wijze waarop Boon stra zich van overbodige onder geschikten heeft ontdaan, geen kritische noot over zijn harde saneringen. De VPRO volgt de topman tij dens zijn drukke werkzaamhe den, stelt af en toe vragen, maar bijt nooit door. De programmamakers heb ben bewust voor de zachte aan pak gekozen. Dat is waarschijn lijk ook de reden dat de door gaans niet bijster toegankelijke bestuursvoorzitters hebben toegezegd. De hoogste bazen krijgen dan ook volop de ruimte om hun zachte, meelevende, menselijke kant te laten zien. Zo gaat Simon de Bree van DSM in aflevering twee nog eens langs de Delftse woning waar zijn meisje vroeger woon de. En Boonstra gaat terug naar New York en vertelt over zijn werkzaamheden als schoonma ker op een schip. „Ik was het piepeltje aan boord." De als keihard bekend staan de Boonstra laat op die manier zijn onvermoede kwetsbare kant zien. Hij toont zich verder een eersteklas charmeur, die smeuïg kan vertellen over zijn jeugd. Maar ondertussen blijft de vraag: Hoe is zo'n aardige man helemaal naar boven ge klommen? TopMan geeft daar geen ant woord op. Opmerkelijk is dat Boonstra noch Simon de Bree in hun huidige functie een spoor van zelfkritiek laten zien. De hoogste baas van Philips vertelt meerdere keren dat zijn Groep investeerders steekt half miljoen in blad Sla! eelco van der linden jaar geleden opgerichte blad Sla! op sterven na dood was, vond hij dat er actie moest worden ondernomen. Sauer is geen overtuigd vegetariër. Die vond hij overigens in het verleden 'wat enge, pluizige mensen, met puis ten en zo'. Nee, hij investeert in Sla! omdat hij 'gewoon lekker en een beet je gezond wil eten. En daarin past vlees met alle hormoon- en BSE- schandalen steeds minder'. Sauer mobiliseerde zijn zakelijke vrienden Boudewijn Poelman en Her man de Jong de mannen achter de Nationale Postcode Loterij - en belde verder Eckart Wintzen, de oprichter van automatiseringsbedrijf Origin die nu met zijn maatschappij Ex'tent in vesteert in mens- en milieuvriendelijke ondernemingen. Samen met voormalig topman Jan Reinoud van supermarktketen de Boer-Unigro en mediaproducente Ti- tia Mulders werd een reddingsplan op gesteld. En, niet onbelangrijk, er kwam een half miljoen gulden op tafel. Dat is maar liefst dertien keer zoveel als het kapitaal waarmee Sla! destijds begon. Zakenman Wintzen is net als Sauer geen vegetariër, al eet hij weinig vlees. „Ik associeerde het met smakeloos en kleurloos - gezond misschien, maar zeker niet leldcer." Wintzen weet nu beter, mede dankzij Sla! en vele buitenlandse reizen. Hij onderstreept dat minder vlees aansluit bij zijn ideeën over duurzaamheid. „Vlees vergt tien maal zoveel van de aardse bronnen als groente en fruit", 'zegt hij. Tegelijkertijd zegt hij dat in- vestereri in een blad als Sla! 'heel erg business wise' is. Onder leiding van hoofdredacteur Ellen Ruwe, die in Moskou voor Sauer de Russinnen warm kreeg voor Cosmopolitan en Marie Claire, moet van Sla! binnen een jaar de betaalde oplage zijn verdubbeld tot 30.000. Ru we wil een blad met veel mooi beeld en een bredere formule: reizen en sport mogen ook. Ze wil meer mensen in het blad en bovenal laten zien dat 'eten een feest is en dus niet alleen maar gezondheidsfreakerij'. Nico Koffeman, een van de twee op richters van het blad en nog steeds 'creatief directeur', denkt dat de echte vegetariër zich net zo thuis zal voelen bij Sla! als de vleesverlater. „Ik signa leer dat de vleesconsumptie daalt met zeven procent en de verkoop van vleesvervangers stijgt met 35 procent. Dat is een fundamentele kwestie." Koffeman stelt dat er een enorme behoefte is aan informatie over hoe je zonder vlees lekker kunt koken, en dat tal van omstandigheden over vergaande samenwerkingsver banden." Al met al is van de vroegere toplaag alleen J. van Schaik het Goudse concern trouw geble ven. De huidige directeur van de uitzendpoot van Start is door de raad van commissaris sen inmiddels voorgedragen tot algemeen directeur van Start Holding. Binnen enkele weken volgt daarover een definitief be sluit. Beller steeds duurder uit den haag anp De gemiddelde telefoonconsu ment is op de vrije telecom- markt duurder uit. De verlaging van de beltarieven met zo'n twintig procent weegt niet op tegen de veertig procent hogere abonnementskosten bij KPN Telecom. De veel-bellers, vaak zakelijk, profiteren wel. Ook keuze-abonnementen bieden de meeste modale bellers, ge schat op meer dan zestig pro cent van de bevolking, geen voordeel. Zij bellen te weinig om de hoge abonnementskos ten eruit te halen, stelt de Con sumentenbond op basis van ei gen berekeningen. Bovag strijdt tegen afspraak over schade utrecht anp De Bovag wil dat er een einde wordt gemaakt aan afspraken tussen verzekeraars en schade- reparateurs. Veel verzekerings bedrijven sturen hun cliënten bij schade naar een reparateur waar zij korting krijgen. Andere schadebedrijven kunnen daar dan vaak geen speld meer tus sen krijgen. De franchise-onderneming Glasgarage heeft om die reden bij de Nederlandse Mededin gingsautoriteit NMa een klacht tegen Carglass ingediend. De Bovag ondersteunt deze klacht. „We vinden het interessant om te kijken of dit kan in de mede dingingswet, want het heeft na tuurlijk alles te maken met schadesturing", aldus Bovang- woordvoerder R. Boon. De Bovag verzet zich feitelijk al jaren tegen deze ontwikke ling. Om die reden heeft de au tobranche-organisatie destijds ook de Polis Direct-verzekering opgericht. „Daarbij doen wij niet aan schadesturing. Onze cliënten zijn vrij om hun eigen schadebedrijf uit te kiezen." In principe zijn verzekerden dat altijd. Velen denken echter dat ze verplicht zijn om naar het schadebedrijf te stappen dat de verzekeraar aanwijst. Boon zegt te begrijpen dat verzekeringsbedrijven hun kos ten willen drukken. „Dat is ge woon handel, maar als dat op grote schaal gebeurt wordt het toch wat anders. De omzet van verschillende schadebedrijven wordt hierdoor naar beneden gehaald." den haag gpd De FNV-leden hebben het bod van de werkgevers voor een bank-CAO massaal naar de prullenbak verwezen. FNV Bondgenoten gaat nu de leden opwarmen voor acties. De grootste bond in de banksector, De Unie, weigert echter geza menlijk met de FNV op te trek ken. Daardoor is het maar de vraag of de acties wel effect zul len hebben. Enkele weken geleden is ruzie ontstaan tussen FNV Bondge noten enerzijds en De Unie, Dienstenbond CNV en BBV an derzijds. De werkgevers legden toen een eindbod op tafel dat De Unie, CNV en BBV meteen hebben afgewezen. FNV-onder- handelaar D. van Huizen wilde het bod niet zomaar afkeuren en heeft zijn leden erover laten stemmen. Daardoor ontstond een scheuring in het vakbonds front. FNV Bondgenoten roept woensdag de leden bijeen om zich te beraden op acties en stakingen. Die kunnen alleen een succes worden als de ande re drie bonden _en vooral De Unie_ ook meedoen. Van Hui zen nodigt daarom de 'collega bonden' uit om ook te komen. „Maar dat doen we mooi niet", zegt E. de Rijdt van De Unie. De Unie, CNV en BBV kun nen nog geen actie voeren. „We hebben gisteren net een brief naar de werkgevers gestuurd om weer te gaan praten. We kunnen toch niet gaan staken als we nog niet weten of ze weer willen overleggen?" Daar naast is De Unie het vertrou wen in de FNV kwijt. „De eerste maanden hebben we alles geza menlijk gedaan. Als de FNV zich dan ineens terugtrekt en dreigt een CAO zonder ons af te sluiten, voelen wij ons in de maling genomen." Als de FNV- leden wel akkoord waren ge gaan, was er immers een CAO geweest en waren De Unie, CNV en BBV buiten spel gezet. Van Huizen wil niet van een ruzie horen. „Ik ben niet boos op de andere bonden. Bovendien lost het probleem zich vanzelf op. We hebben elkaar nodig. Alle bon den zijn immers van mening dat er een ander bod moet ko men." bedrijf eindelijk vrij van schul den is, maar over de problemen bij de mobiele telefonie en zijn eigen aandeel daarin hoor je hem niet. De Bree van DSM zegt niet te vrezen voor zijn positie, omdat hij het 'gewoon goed' doet. De sentimentele reisjes naar het verleden bieden ruimte voor de menselijke kant, maar in het heden moet de topman sterk zijn en de doelbewuste leider uithangen. Daarnaast laat de VPRO zien dat het bestaan van de be stuursvoorzitter vrij armoedig is. Hij moet overal opdraven, van het ene vliegtuig weer in het andere stappen, en heeft nauwelijks tijd om tot rust te komen. TopMan is lieve, amusante televisie, maar ook niet meer dan dat. De programmamakers hadden ai geconcludeerd dat de topmannen 'fan van de VPRO' zijn. Dat zal na deze por tretten zeker niet anders zijn. daar op ingespeeld moet worden. On der degenen die snakken naar infor matie en recepten, bevindt zich ook koningin Beatrix, die, zo weet Koffe man uit betrouwbare bron, op woens dag gehaktdag juist geen vlees eet. Commercie en idealisme kunnen volgens Koffeman best samen gaan. „Ik vind dat je dieren het beste kunt beschermen door te laten zien hoe lekker vleesloos eten is. Met elk num mer van Sla! redden we er enkele dui zenden. Hoe meer mensen het blad kopen, hoe meer dieren gespaard blij ven. Zo bekijk ik het." Koffeman onthult dat ook 'grote jon gens' uit de uitgeverswereld als VNU belangstelling hadden voor het blad. „Maar dan moest er ook vis en dier vriendelijk vlees in komen." Dat ging hem te ver. „Dan zou het een formule van vlees noch vis zijn geworden." RILLAND In de grootste radijskas in Europa in het Zeeuwse Ril land worden op dit moment de eerste radijzen geoogst. Na een stagnatie van bijna een half jaar konden de eerste bosjes in dozen worden gedaan. Helaas voor de ondernemer in kwestie kon dat nog niet volautomatisch, want de speciaal daarvoor ontworpen machine is pas over enkele weken gereed. Voor de rest verloopt het proces in de spiksplinternieuwe kas vrijwel geheel computergestuurd. Zaaien, besproeien en het uiteindelijke oogsten, het wordt van minuut tot minuut geregeld en gestuurd. Het is de bedoeling om het hele jaar door te kunnen oogsten. De totale oppervlakte van de kas is 110.113 vierkante meter ofte wel ruim elf hectare. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7