Grote monden hebben bij Rijnsoever niets te zoeken (J De arbeidsethiek van Ajax-directeur Frank Kales SLOOS sport an het woord is Peter Meijer, voorzitter van de Kat- wijkse Handbalvereniging Rijnsoever en tevens trai ner/coach van het eerste (en enige) herenteam. „We zijn geen prestigevereniging, wij zijn er voor de gezelligheid, dj Srote monden gaan maar ergens anders naar toe." Een k deine vereniging dus, want de damesafdeling telt ook niet meer dan twee teams. En hoewel sportieve ambities liet op nummer één staan, hadden ze twee weken gele- den wel wat te vieren bij Rijnsoever. Zowel de heren- als de dames-senioren promoveerden naar een hogere klas- ;e. Het feest dat daarop volgde, zal de meeste handbal- ers nog wel even bij blijven. „Eigenlijk zijn we één grote lilie", vat Meijer samen. (amil CLUB van de WEEK Handbalvereniging Rijnsoever Zo'n twintig jaar geleden be- stond die familie nog uit meer dan driehonderd leden. Dat l ivaren er ongeveer 260 meer dan nu. Daar zal dus wel iets [f gebeurd zijn. „Klopt", zegt Jan van Rijn, het langstspelende lid van Rijnsoever. „Van oorsprong lijn we een zaterdagclub. Maar ongeveer vijftien jaar geleden uras met name het aantal jeug- lige leden binnen de vereni- ijng zo sterk gegroeid dat we min of meer gedwongen waren om de senioren op zondag te laten spelen. We konden ook met anders, want als je alle wedstrijden op zaterdag zou af perken, ben je met zoveel leden om zeven uur 's avonds nog be zig. Met name de gelovige leden haakten toen af. Zij wilden niet op zondag sporten. Het gevolg was dat we van de 325 mensen er nog 175 overhielden." Rijnsoever bleek aan het begin van een moeilijke tijd te staan. Er kwamen wat strubbelingen binnen het bestuur en ook de onderlinge verbondenheid tus sen de leden werd op de proef gesteld. „Het herenteam speel de tien jaar geleden in de eerste klasse", vertelt voorzitter Meij er. „En op de één of andere ma nier voelde zij zich niet echt meer verbonden met de andere spelers binnen de vereniging. Altijd zaten ze apart, zelfs bij toernooien. Aan het eind van het seizoen konden ze kampi oen worden, maar de laatste wedstrijd werden ze ingemaakt. Het team viel uit elkaar en ge lijktijdig begon ook de rest van de club af te brokkelen. Vijfjaar geleden hadden we nog dertig leden over. En toen kregen we door dat het op deze manier echt fout ging." Om de club te redden van haar ondergang besloot een aantal fanatieke leden om de koppen bij elkaar te steken. Het was tijd voor een fris en nieuw beleid, dat was duidelijk. „Er kwam een nieuw bestuur, waarin de taken beter werden verdeeld", vertelt de preses. „We wilden voorkomen dat een klein aantal mensen bijna alles voor de club moest doen. Ook werden de vergaderingen in het vervolg strakker geleid zodat er niet meer urenlang over één punt werd gediscussieerd." Lang zaam maar zeker werd de handbalclub weer een hechte familie. Oud-leden keerden te rug op het oude nest en dankzij initiatieven als het school-kerst- toernooi groeide het aantal handballers voor het eerst sinds jaren weer. Tegelijk met de nieuwe leden kwamen ook de initiatieven om de sfeer binnen de club opti maal te houden. „We richtten een commissie op die elk jaar een aantal feestavonden ging organiseren", vertelt Van Rijn. „Daarnaast wilden we één keer per seizoen met iedereen van de club een weekendje weg. En dan wordt er niet gehandbald, alleen maar gefeest." Zoals de spelers van Rijnsoever voor die tijd deden in Portugaal, bij het jaarlijkse toernooi dat daar werd gehouden. „Dan kwamen we daar aan en iedereen wist al waar we gingen zitten. Achter aan, met de barbecues", lacht de voorzitter. „Helaas bestaat dat toernooi niet meer, dus zijn we zelf zo'n soort clubweekend TEA/IAvan de WEEK Dames B-jeugd Omdat de Dames B-jeugd het enige juniorenteam van Handbalvereniging Rijnsoever is, kent het een groot onderling leeftijdsverschil. ,,De jongste speelster is pas elf, terivijl de oudste zeventien is", vertelt Sonja Meijer. „Het team is eigenlijk opgebouwd uit A-, B- en C-jeugd. We spelen in de B-jeugdcompetitie, zodat we voor de dudere speelsters elk jaar bij de bond dispensatie moe ten aanvragen. Maximaal drie speelsters uitdeA-jeugd mogen in de in de competitie voor de B-jeugd spelen, maar daar moet je wel de toestemming van de bond voorhebben. Gelukkig krijgen we altijd alle medewer king. Zolang je niet elk jaar kampioen wordt, hebben ze daar geen problemen mee. In de zaalcompetitie eindigde het team op de onderste plek. Inmiddels is een nieuwe competitieronde van start gegaan. Gisteren speelden de Katiuijksen in Noordwijk hun eerste bui ten wedstrijd van het seizoen, en wonnen met 10-8. „Op zich heel knap dat er zo wordt gespeeld. Sommigen spelen al een jaar of vier, vijf en anderen zijn er dit jaar voor het eerst bij. Maar her is natuurlijk een kleine club, dus iedereen hoort er altijd snel bij. Nieuwe speelsters worden zo snel inge past. Soms is het echter wel nodig dat de jongeren apart worden getraind. Het invoeren van een bepaald nieuw spelsysteem is voor die meiden soms wat moeilijker dan voor de speelsters die al wat langer meelopen. Naast het beoefenen van hun sport gaan de handbal lers ook wel eens metz'n allen stappen. En voor het jaarlijkse weekendje uit, dat door de club wordt georga niseerd, heeft het team meestal wel een gezamenlijke act ingestudeerd Eigenlijk is het gewoon een heel ge zellige club meiden. gaan organiseren. Daar wordt meestal een afgelegen locatie voor gezocht, zodat we nie mand storen. Het is namelijk wel eens voorgekomen dat de eigenaar van het terrein ons in z'n pyjama verzocht om het toch iets stiller aan te doen. We maakten een beetje te veel her rie." Rijnsoever is dus weer gezond geworden. „Inderdaad, nu gaat het weer perfect", zegt Meijer. „Iedereen is enthousiast. Ik had de bond gevraagd of de kampi oenswedstrijden van de dames en de heren op dezelfde locatie kon worden gespeeld, zodat we ze met twee bussen supporters konden aanmoedigen. Ze ver klaarden me voor gek, maar het is wel gelukt. Het was echt een groot feest. Na afloop kregen we van H.V.L. én de bond com plimenten voor de geweldige sfeer." Het telefoontje van de voorzit ter naar de bond kenmerkt ei genlijk de hele manier van wer ken binnen de club. Want ook als trainer/coach van het eerste herenteam streeft Meijer ernaar om iedereen overal bij te be trekken. „We hebben bij de he ren geen lagere teams, dus we hebben binnen het eerste te maken met een onderling ni veauverschil. Dat zorgt ervoor dat je eigenlijk altijd een mid denweg moet kiezen. Ik kan er bijvoorbeeld niet iemand naastzetten omdat-ie niet is ko men opdagen bij de training." Een prestigeverening zal Rijn soever dus voorlopig niet zijn, en dat hoeft ook helemaal niet. Als het verleden één ding heeft geleerd dan is het wel dat er meer dan sportief succes voor nodig is om het iedereen naar de zin te maken. En dat is het uitgangspunt bij Handbalver eniging Rijnsoever. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HIELCO KUIPERS Naam: Handbalvereniging Rijnsoever Oprichtingsdatum: 15 december 1979 Ledenaantal: 64 Contributie: ƒ260,- (senioren), ƒ230,- (junioren) en ƒ130,- (recreanten) Ledenaanmelding: 071- 4034079 (Jaap van Beele) Hoogtepunt: De promotie van de heren- en dames senioren, twee weken geleden Dieptepunt: Het ledenaantal van 25, in 1994 DE CLUB VAN DE WEEK krijgt sportmaleriaal aangeboden Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 OPVALLEND AANWEZIG Naam: Dennis Knijff Woonplaats: Leiden Leeftijd: 24 jaar Beroep: schuifdakenspe- cialist Dennis Knijff, speler van het bowlingteam Men- ken/Van Rhijn presteerde gisteren het ultieme in zijn sport. Tijdens com petitiewedstrijden in As sen gooide hij een zoge heten perfect game. drie honderd punten oftewel twaalf strikes achter el kaar. Knikkende knieën zeker, op het laatst? „Nou dat kan je wel zeg gen. Vlak voor mijn elfde bal sloegen de zenuwen toe. Bij de twaalfde was de hele zaal stil en keek ieder een naar mij. Ik moet toe geven: ik bowlde die laat ste op goed geluk. En: zon der geluk vaart niemand wel" Feestje gevierd na afloop? „Bij terugkomst op de ei gen club naast de VijfMei- luil hebben we er wel een paar genomen. Nu ben ik thuis aan het nagenieten. Ik zit momenteel op een wolkje. Ging er veel trainingsar- beid aan vooraf? „Normaal drie keer in de week maar door de verhui zing is daar juist de laatste tijd weinig van gekomen." Ben je de eerste uit de re gio die een perfect game gooit? „Nee, Chris Tisseur deed het al een keer bij de hous- eleague in Leiderdorp, bij Tenn-Bowl. Ik ben wel de eerste die hem bij landelij ke wedstrijden in de natio nale league gooit. Ik reali seer me het nu nog niet he lemaal. Het is toch een droom van iedere bowler die nu opeens uitkomt. ER TUSSENIN Frank Kales (Haarlem, 18 april 1942) is sinds 1 februari algemeen directeur van Ajax. Hij basketbalde in de Neder landse top bij Levi's Flamingo's en reikte tot 80 interlands. Hij was journalist bij Het Vrije Volk en twee jaar onderwijzer in Amsterdam-West. Daarmee had hij zijn 'gemeenschaps plicht voldoende vervuld'. Ka- les koos voor het bedrijfsleven, voor IBM. Hij werkte er dertig jaar, onder meer in Frankrijk, de Verenigde Staten en België. Laatstelijk was hij, tot zijn VUT, algemeen directeur opleidin gen worldwide. Kales heeft zijn nieuwste job te danken aan de commercialise ring van het topvoetbal. Hij is 'ingehuurd' door Ajax. De beursgenoteerde onderne ming, kan niet meer in deeltijd worden bestuurd. Het bestuur doet een stapje terug; dat is 'vastgelegd in de reglementen'. Kales wordt het nieuwe Ajax- gezicht. „Domme mensen die zich af zetten tegen een basketballer in de voetbalwereld. Typerend voor de monocultuur van het voetbal. Als men die cultuur wil vasthouden, als men de muren staande wil houden, als men denkt dat alles goed is dan moet men dat doen. Van KNVB, sponsors, bestuurders tot journalisten. Maar ik denk dat je de sport dan behoorlijk aan het begraven bent. Nee, ra men open, oren en ogen open. Nadenken, veranderen, verbe teren." Al twee keer zat Kales aan tafel bij de G14, het overleg van de Europese topclubs. Of hun be langen door de Europese voet balbond UEFA worden ge diend, vraagt hij zich af. De re volutie van de Superliga is on derdrukt, de Champions Lea gue van de UEFA financieel op gewaardeerd. „Hebben ze daarmee alleen maar de worst vergroot en moeten we verder weer onze mond houden? Het Frank Kales in de Arena. lijkt er wel op." „Eigenlijk wü de UEFA over gaan tot de orde van de dag. Een soort advisory councel be noemen die een paar keer per jaar een half dagje wat mag mompelen. Ik was zo ongedul dig om als eerste te zeggen: volgens mij gaat dit niet goed. Gelukkig was Karl-Heinz (Rummenigge, vice-voorzitter van Bayern München, red.) nog fanatieker. Ook Sanz, de voorzitter van Real Madrid, sloot zich erbij aan. Dan wordt ons gezegd dat nog zal worden meegedeeld hoe veel reserve spelers we mogen hebben. Dat mogen de clubs niet zelf bepa len!" Ajax moet terug aan de Euro pese top en daarvoor dienen in Kales' ogen twee drempels te worden geslecht: een nationale en een internationale. De veel al mildere fiscus in het buiten land is aanlokkelijk voor Ne derlandse töpspelers. Ajax broedt op een voorstel toraan passing in het Nederlandse be lastingsysteem, waarin buiten landse töpspelers in een voor deliger schaal vallen dan Ne derlandse (35% om 60%). En zelf stoeit Kales met verschil lende nieuwe opzetjes voor in ternationale competities, ge richt op een profijtelijker uitba ting van vooral de tv-rechten. „In ons belastingsysteem is in mijn ogen sprake van een schrijnende ongelijkheid. Maar de belasting is voor ons niet de hoogste drempel. De tv-rech- ten en de reclamemogelijkhe den zijn minstens zo belang rijk. Met een markt van 40 mil joen mensen kun je contracten FOTO CPD/ROLAND DE BRUIN afsluiten die vele malen hoger zijn dan wat nu in Nederland kan. Dat zou voor Ajax meer doen dan een herziening van de belasting." Kales heeft wilde ideeën: 40 contractspelers waarvan 20 voor een nationaal team en 20 voor een internationaal spelen de groep. Hij schetst een com petitie met Duitse, Belgische en mogelijk Engelse club. Grotere Europese regio's, met dito mo gelijkheden. „Daar kun je maximale contracten uithalen. Dat is een vaste bron van in komsten voor de clubs." „De verdeling van de tv-rech ten is nu een rommeltje. Een derde of een kwart blijft bij de UEFA Is dat nodig? Voor 't ge bouw in Genève of zo? Het gaat toch om het voetbal? Wij moe ten binnen de G14 alternatie ven bespreken voor de knock- out-competitie van de Cham pions League. Dat is een soort Russische roulette. Pas aan het eind weetje wat je krijgt. Daar kun je niet op budgetteren. Een slecht moment om bij Ajax binnen te komen? „Ik weet niet of we op ons dieptepunt zitten. We zijn nog steeds aan het worstelen. Als het water in de rivier laag staat, zie je de rot zooi op de bodem. Er komen dingen boven waar je aan kunt werken." Ajax behoeft nog een technisch manager naast trainer Jan Wouters. Er is weliswaar in naam een bestuurslid techni sche zaken, Hennie Henrichs, maar dat is in Kales' terminolo gie een 'avonddeelnemer'. Danny Blind staat 'nummer één op ieders lijstje'. „Hij kent het Ajax-systeem. Hij moet het huiswerk doen om aan te ko men met mogelijke aankopen. Dan kan er een discussie met Wouters volgen. Maar hij heeft de voorbereiding gedaan." Dan is de 'dagelijkse professio nele leiding' ingevuld. Een jaar na de beursgang. Andersom was beter geweest, erkent Ka- les, maar daarover geen gezeur. Net zo min als over de beurs gang zelf. Goed, de indruk van krampachtigheid mag zijn ge wekt: Ajax kan nu niet meer zonder Champions League. „Maar gezien onze vermogens positie kunnen wij natuurlijk twee jaar zonder Champions League. Dan lijden we twee jaar vijf miljoen verlies. Waar deloos, niemand wil het, maar er gebeurt echt niets met Ajax." HENK HOUTINK GPD-VERSLAGGEVER GESPROKEN éYoup van 't Hek, cer tificaathouder in de Arena, in NRC/Han- delsblad: „Ik ga de EK-wedstrij- den in de Arena tegenhouden. Als ik nou gehoord had dat 95 procent van de kaarten in de losse verkoop ging, dan had ik er nog wel over willen denken, maar nu IK weet ik dat er een gerede kans is dat de vrouw van een districtsmanager van Coca Cola, McDonalds ofCarlsberg op mijn plaats komt te zitten, weiger ik. Idem: „Mocht Euro 2000 samen met de Arena een truc verzinnen en mij alsnog mijn stoel afpakken, dan kom ik op de dag van de wedstrijd toch even langs. Ik neem Marco Bakker als chauf feur mee in de auto van Patrick Kluivert. Moet jij eens kijken hoe snel ik een plaatsje heb. Dejan Curovic, Servische spe ler bij Vitesse over de oorlog in zijn land, in Voetbal Interna tional: „Bij Vitesse speelde ik met Ante Mise. Ante is Kroaat, heeft door de oorlog vrienden verloren en zijn broer is ernstig gewond ge raakt door Servische kogels. Toch zijn we echte vrienden. Idem: „Ik bel nog dagelijks met spelers met wie ik ooit gespeeld heb. Dat geldt voor de meeste Joego- slaven, of ze nou Serviër of Kro aat zijn. In het buitenland be schouwen we elkaar als landge noten. We trekken naar elkaar toe, eten aan één tafel en drin ken uit dezelfde fles. Met wie ga ik bij Vitesse het best om? Met Joe Bacak en Darko Butorovic. Beiden Kroaten." Idem: „De Balkan is net als mijn knie. Alles is kapot. Maar met mijn knie komt het weer goed. Hans Westerhof, directeur op leidingen van Ajax, in Voetbal International: „Trainers en leiders die hier al een levenlang rondlopen zeggen dat het niveau van onze oplei ding hoger is dan ooit. Hoger dus ook dan in de tijd dat Cruijff bij Ajax werkte. Feyenoorder Jean-Paul van Gastel in Voetbal Internatio nal: „De winnaar van de Champi ons League speelt volgend sei zoen liefst zeventien wedstrij den. Zover zal Feyenoord niet komen... Wielrenner Michael Boogerd in Nieuwe Revu: „Waarschijnlijk moet iedere renner straks drie dagen voor de Tour een grootscheeps onder zoek ondergaan: haar analyse, bloedanalyse en urineonder- zoek. Op zich heb ik daar geen problemen mee. maar doe het dan ook bij Roland Garros, ik noem maar wat. En niet alleen bij het wielrennen. Idem: „Mijn twijfel is mijn grootste vijand. Dagelijks heb ik daar last van. Je verstand zegt: jon gen, het zit wel goed, maar je gevoel zorgt toch voor tivijfels. Altijd ben ik bang dat ik te wei nig heb gedaan. PSVer Tomek Iwan in Panora ma: .Als je met een Hollander een afspraak wilt maken, kijkt ie eerst in z'n agenda en zegt ver volgens: Dan en dan heb ik wel een gaatje. Kijk je dan in die agenda, is ie echt helemaal AZ-speler Karim El Hadrioui in Panorama: „Dat jullie Hollanders gewoon buiten zijn als het sneeu wt of regent. Jullie spelen zelfs in de sneeuw! In Marokko maakt ie dereen dat ie binnen komt als het gaat regenen. Idem: „Schaatsen.' Dat kan nooit goed zijn, steeds op je kop vallen. Dat jullie daar zo gek van zijn... Heel vreemd. Oud Willem Il-voetballer Hen ry van der Vegt over trainer Co Adriaanse in Sportweek: „Het was best uit te houden on der hem, maar ik droeg ook geen oorbellen en had geen lang haar, haha. MWer Anton Vriesde in Voet bal International: Trainers zijn nog te veel groepsgericht bezig. Neem het effect van de groepswarming- up. Zouden we daardoor beter gaan voetballen? Van Adriaanst moesten we de warming-up zelfs doen in dé lengte van het veld. Dan liepen we op de tegen standers af en kon je ze recht in de ogen kij- ken. Psychologisch deelde je dan al een tikkie uit, haha.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25