Pragt door clubgenoten afgetroefd Vv Scylla rekent af met aartsrivaal 'Als je tussen de kippen loopt, zit je niet goed' Tafeltennissers Docos zitten nog dieper in de problem Van Nes wijst maatje Van Dishoeck terug UngeiHe snellianl dan o Casper van den Burg sterk voor Van der Mi LEIDEN RON HOOGENDAM Opluchting alom in het Leidse kamp. Begrijpelijk, als de grote rivaal FVT met 4-3 verslagen wordt. Het gebeurde afgelopen zaterdag aan de Brahmslaan tij dens de eerste halve finale van de play-offs in de eredivisie. Feijenoord-coach Alfred de Jong vond de overwinning van Scylla meer dan verdiend. „Ze hebben het afgedwongen, men taal zijn ze sterker." En-passant gaf hij te kennen dat zijn ploeg over twee weken een lastige klus heeft om voor de de vierde maal de finale te bereiken. Het gamesaldo was namelijk ook al ruim in Leids voordeel: 10-7. Scylla's held en uitblinker, Peter Paul de Vrind, was blij en voldaan na de kraker, maar de topsportcoördinator van de NTTB, die aan zijn laatste sei zoen bezig is, beseft als geen ander dat de weg die moet lei den naar de zo fel begeerde landstitel nog vele obstakels kent. „Het is een eerste stap van de vele die we nog moeten maken. Maar dat we een goede uitgangspositie hebben dat is zeker." Het gebodene in de goed ge vulde Scylla-zaal was hartver warmend. De vele weergaloze rally's werden afgewisseld met nerveuze missers, wat de span ning alleen maar opvoerde. Hectisch was het net als vorig jaar in de herfstcompetitie. toen beide ploegen elkaar in de halve finale tegenkwamen. FVT maakte in de thuiswedstrijd op onwaarschijnlijke wijze (Michel de Boer poetste tegen Bakker acht matchpoints weg) de 4-3 nederlaag goed door met 5-2 te winnen. En in de reguliere competitie bleken de Rotter dammers ook al over een eind sprint te beschikken nadat de ploeg een 3-1 achterstand had omgebogen in een 4-3 zege. De Leidse winst op angstgeg- ner FVT liegt er niet om. maar is nog niet zaligmakend. Toch wil Scylla niets anders dan weer eens een kampioensbeker in toch al rijk gevulde prijzenkast. Het is ondertussen dertig jaar geleden dat Scylla landskampi oen werd met Bert van der Helm, Ed van den Berg en Ge rard Bakker senior. Anno 1999 is de Leidse kweekvijver weer behoorlijk op peil. Naast het mogelijke succes van vlaggenschip koesteren de reserves promotiekansen naar de eerste divisie en staan de ju nioren in de finale (tegen Rapi dity) om het landskampioen schap. Het kan derhalve een mooi seizoen worden voor de Leidse club. De mannen die het moeten bewerksteliggen zijn De Vrind en Bakker. Samen wa ren zij superieur aan hun te genstanders. Bakker zette de toon door de Bosniër Nermin Smajic in drie games te be dwingen. De ontlading kwam nadat De Vrind koelbloedig Wijers op zij had gezet en hele maal toen het Leidse konings koppel opnieuw munt sloeg uit de dubbel. Het bleek een cruci aal punt. Want na de pauze on derstreepte FVT kopman-Mi- chel de Boer zijn ijzersterke sei zoen met winst op Gerard Bak ker. Daarmee bracht De Boer de stand op 3-2 want voor de pauze had hij met souplesse af gerekend met Lfatmi. Het echte verschil in de tita nenstrijd werd bepaald door de gedreven De Vrind die trefzeker Smajic klopte. Lfatmi zorgde bovendien nog voor een surpri se door een game af te snoepen van Wijers, waardoor de zege extra glans kreeg. Hoewel de basis goed is voor de return (op 24 april in Rotter dam), houdt De Vrind wat de kansen betreft een flinke slag om de arm: „Tegen deze ploeg is van alles mogelijk. We heb ben wel eens met 6-1 van ze verloren, dus we zullen er over twee weken vol tegenaan moe ten. Thuis zijn ze extra gemoti veerd. We willen per se kampi oen worden en dan moeten we het ook waarmaken. Topsport betekent dat je jezelf dmk op legt." Met een extra ingelaste zondagochtendtraing maakt het Leidse trio geen geheim van hun ambitie. Scvlla - FVT 4-3: Bakker-Smajic 21-16, 20-22, 21-17. Lfatmi-De Boer 5-21, 16- 21, De Vrind-Wïjers 21-16, 21-18, Bak ker/De Vrind - De Boer/Wijers 21-10, 21-19. Bakker - De Boer 15-21, 21-15, 13-21. De Vrind - Smajic 21-17, 21-19. Lfatmi - Wijers 6-21.21-19,8-21 I9 S Diederik Simon uit de gouden Holland Acht heeft de 49ste Skiffhead gewonnen. Hij was gisteren oppermachtig op de bochtige Arnstel en in de tij- drace over 7,5 kilometer 15 se conden sneller dan de concur rentie. Bij de vrouwen prolongeerde Eeke van Nes de titel. Zij ver wees haar maatje Petra van Dis hoeck in de dubbeltwee op nieuw naar de tweede plaats. Eeke van Nes (Die Leythe) won met 27 seconden verschil. Petra van Dishoeck weet haar enor me achterstand aan teveel trai ning. Lichtgewicht roeister Lau- rien Vermulst, die dit jaar haar rentree maakt, was bijna nog sneller dan Van Dishoeck. Ze werd afgeremd door een bot sing halverwege het parkoers met Hedi Poot. Daardoor was ze vier seconden langzamer. Femke Dekker, de Leidse die dit jaar voor nereus roeit, eindigde op de derde plaats. Bij de mannen ontbrak titel verdediger Gerrit Jan Eggen- kamp. Hij roeide met een groot deel van de nationale skifselec- tie een wedstrijd over twee kilo meter in Gent. „Voor mij is de Skiffhead bijna heilig. Waarde loos dat zij niet aan de start ver schenen zijn. Ik betwijfel of zij sneller zouden zijn geweest", reageerde Simon. Met ex-ploeggenoot Michiel Bartman was Simon favoriet voor de titel. De beide Amster dammers startten direct achter elkaar in de achtervolgingsrace. Simon pakte op de eerste kilo meters direct een voorsprong. Dat brak hem bijna in de slotfa se op. „Het had niet veel langer moeten duren. Mijn onderar men waren helemaal ver zuurd." Bartman kwam niet verder dan de achtste plaats. Hij moest zelfs Frans Göbel voor zich la ten. De 40-jarige 'Keizer van de Amstel' won de Skiffhead twaalf keer en werd zondag vierde na maanden van sp bereiding. Bartr..„ zich niet ongerust slechte optreden, (j een virusinfectie ach „Als ik niet wordt o in de dubbeltwee ofi sluit ik een terug acht vein Korze: A an A wij De winnaars en verliezers van de Braassemloop wa ren gisteren allemaal lid van Leiden Atletiek. Een reglementskwestie had de beslissing in het regionale Z&Z loopcircuit tot een in gewikkelde rekenarij ge maakt, die op onverwachte wijze werd beslist. LEIDEN/BRUNSSUM WILMAR KORTLEEVER De strijd ging tussen Huub Pragt en de in Roeloafendsveen afwezige Jaap van Duijvenvoor de, maar hun clubgenoten Ramses Bekkenk en Jan Korte- kaas zorgen voor de beslissing. Door de afgetekende overwin ning van Bekkenk, maanden geleden ook al winnaar van de eerste circuitwedstrijd, kan Pragt zijn concurrent Van Dui venvoorde in de laatste wed strijd over twee weken in Noordwijkerhout niet meer voorbij in het klassement. Toen Pragt vorige week op merkte dat hij het regionale wegatletiekcircuit alsnog kon winnen, gingen meerdere sce nario's rond. De Hilversummer moest immers beide resterende wedstrijden winnen. Een sterke buitenstaander kan altijd in eens opduiken, zoals bijvoor beeld de Haagse Mieke Aanen zondag op de middenafstand circuitwinnares Herma Beerla- ge deklasseerde. Louter sympa thie voor Van Duijvenvoorde was echter niet de reden dat Bekkenk en Kortekaas naar de Braassem kwamen. De trai ningsgroep van Bram Wasse naar had het afgelopen week ineens op de heupen gekregen en domineese de Braassem loop die in haar dertigste editie wij ier/cc 'een j Bij de junioren eindi; Grote Kamp van Die Leyth fiPine in de klasse tot en o m Haar clubgenoot Vafc n leverde dezelfde pre? niet 0] den w XT de dai C |ers n( LEIDEN WILMAR KORTl; In tegenstelling tot vorig jaar werden de atleten weer langs de Braassem niet alleen alle deelnemersre cords brak, maar ook sterker bezet was dan ooit. Zo wonnen Jaco Luijendijk en Iris Wullems ineens de korte afstand, hun trainingsgenoot Jaap de Knegt (Rotterdam Atle tiek) de middenafstand en dan natuurlijk Bekkenk de langste afstand. Pragt reageerde bijzon der sportief op de 'coup': „Ach, ik had mijn mond kunnen hou den en proberen min of meer anoniem de wedstrijden te win nen. Maar ik voelde me de laat ste weken steeds sterker en dacht 'laat ze maar komen'. Het is koddig dat het dit oplevert en voor mij als atleet lullig. Maar wel goed voor het circuit. En we hebben in ieder geval een hele harde wedstrijd gelopen." Onder impuls van de trai ningsgroep-Wassenaar werd in Roelofarendsveen inderdaad een stevig tempo gelopen, waarbij de beslissing vrij toeval lig tot stand kwam omdat Bek kenk na de afsplitsing van de andere afstanden een gaatje kreeg dat Kortekaas in het teambelang ('we hadden afge sproken dat degene die voorop kwam, zou winnen') niet dicht te. Na twintig kilometer, een af stand waaraan door sommigen overigens iets werd getwijfeld, scoorden de lopers inderdaad geleid. goede tijden: 1.01.52 voor Bek kenk, 1.03.40 voor de later als nog gedemarreerde Kortekaas en 1.04.53 voor Pragt. Daar hoefde vrouwenwinnares Erika van de Bilt drie dagen na het nationaal baankampioenschap 10.000 meter slechts een ont spannen 1.14.56 tegenover te stellen om het Z&Z-circuit al vast op de naam te schrijven. Bij de Nederlandse kampioen schappen voor veteranen scoorde Leiden AÜetiek vrolijk verder. Goud bleef in Edam uit, maar Leny van Plas (V45) en Gemma van Nijnanten (V35) te kenden voor zilver, Marja Ho- genboom (V40), Jan Ruigrok foto taco van der eb (M65) en Gé van Veen (M45) voor brons. Van der Plas scoor de over tien kilometer het beste met een vierde plaats in de wedstrijd over tien kilometer. Met 40.03 bleef ze Van Nijnan ten net voor. De mannen liepen vijftien kilometers, die door Van Veen werden afgelegd in 54.46, 4.28 meer dan winnaar Hans van Wegen. In Brunssum koos Miranda Boonstra voor de Pa relloop, het officieuze Neder lands kampioenschap tien kilo meter. Ze had snode plannen, maar kwam op het zware par cours niet uit de verf: 36.10 en een negende plaats (vijfde Ne derlandse). Jo'ntv Tijdens universiteit; s1011^ den in de Amerika dan dr Colorado heeft Malvaren gerer de 100 met; ^nl! gelopen dan ooit t( een wedstrijd mei: van de University won de Alphense het koningsnummt ,nSev< van Rij /an Rij rijn w( «•asm lijf Ie aüetiek in 10,39, derdsten van een onder zijn oude to 10,44. Toch zal h min0' van Ungerer de b:om gaan met een stem ate maximaal twee me; conde rugwind staan, werd tijdens 2,6 m/s gemeten, li Bmze' de vorm demonstn gerer ook op de 2i waarop hij zijn pes toptijd wel verbs 21,06 (rugwind 1,4c Met vier graden een sterke wind omstandigheden do overigens niet want met vijf mete conde wind op veld kwamen de vet slecht uit met de Toch haalde Ung daar waardevolle binnen voor zijn een sprong van 6r5 Ten slotte maakte hi van de winnende 4: ter estafette. Idahoi ondanks slechts dei Colorado State Urn de organiserende Academy. Slechts Colorado scoorde loor de Leidse ploeg vorige week nog voor de reguliere competitie, ditmaal ging Docos in Badhoevedorp met 5-2 onderuit. Amsterdam United had vooraf al de beste papieren in handen. De hoofdstedelijke ploeg begon nu eenmaal met de meeste punten aan de nacompetitie, Docos met de minste. In een poging het maximale rende ment uit de ploeg te halen werd Tomi Santic bij Amsterdam vervangen door Danny Maas, die negen maanden niet had gespeeld. Maas moest echter niet alleen buigen voor de gedreven Ed van den Berg (21-7 in de derde game), maar ook voor René Hijne. De Leide- naar verijdelde knap drie matchpoints en won de partij in de beslissende game met 21-14. Zo kon Docos, dat niet veel zweetdruppels achterliet, toch nog tevreden terugkijken op een aardig duel, dat verder een ongelijk ka rakter had. Daar waren Kahn en Ver hulst, die wellicht volgend seizoen ver sterking krijgen van de in Duitsland spelende topper Merijn de Bruin, domweg veel te sterk voor. Oegstgeest kent zowel bij het vlag- genschap als de tweede keus, beide actief in de eerste divisie, grote degra- datiezorgen. Maar na de goede resul taten van zaterdag gloort er weer hoop aan de Oegstgeester horizon. Oegst geest 1 wierp al zijn kwaliteiten in de strijd tegen koploper Westa en verloor met acceptabele cijfers: 4-6. Marco van der Meijden moest alleen de onge slagen Chinees Liu Guang voor laten, maar was voor Jansen en Ververs te sterk. René Waterreus en Roald van der Landen hadden alleen grip op het spel van Jansen. Over twee weken speelt Oegstgeest tegen Integer Groep, een team waar het aan alle kanten rommelt. Van der Meijden durft geen voorspelling te doen. ,Als ze het op hun heupen krijgen kunnen we dik: verliezen, maar we zien wel." Oegstgeest 2 speelde met 5-5 gelijk tegen Amstelveen en staat vier punten voor op De Trefhoek, dat onder de ro de streep bivakkeert. Pecos 3 nam in de tweede divisie afstand van de geva renzone door 't Zand met 7-3 te klop pen. In dezelfde klasse, groep 3 staat Scylla 2 na de riante 9-1 triomf bij In teger 2 weer ruim aan kop. De voor sprong op Avanti, dat volgende week in Leiden op bezoek komt bedraagt acht punten. Voor Martin van Rijn, Jesse Bremmer en Lars Wittebrood (hij verloor van Altena) lonkt de titel. Avanti haakte af na het 6-4 verlies tegen DTV'84 in Dalfsen. Zoetermeer- der Ronald Peeters zegevierde in al zijn partijen. In de derde divisie speel de Rijnsoever, net als aanstaande 'concurrent' Good Luck, 5-5 in en te gen Belcrum. Het tegenvallende resul taat heeft echter geen gen de riant aan kop staande Ka Voor vierdedivionist ptai het kwaad kersen eten tegen en titelkandidaat Almere. Do een overwinnning van Bjön Voort en Dick Hoogendam een 8-2 verlies op scoreb; Spant is de Leimuidense fon gespeeld en is het lijdzaam op de resultaten van punten moet halen in de d; Shot en Almere teneinde de den voor te blijven. De vrouwen van Pecos ve:i 9-1 (winstpartij voor Janine van titelkandidaat Hoonhors ver en Docos deden het te soever blijft, zij het theorem race voor de titel na de 9-1 w Spaarne, terwijl Docos na de winning op Salamanders steeds meer in zicht krijgt. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Casper van den Burgh heeft Jan van der Marei afgetroefd in de strijd om het afdelingskampi oenschap duatlon. In een ver edelde trainingswedstrijd had de Leidenaar zaterdag na zeven kilometer hardlopen, dertig ki lometer fietsen en 3,5 kilometer lopen 41 tellen voorsprong op de Aarlanderveense koning van de lange afstand. De regionale triatleten speel den geen rol van betekenis voor de eindoverwinning in de Al phense wedstrijd, die deel uit maakt van het nationale du- atlonseizoen. De Brabantse na tionaal kampioen Huub Maas won de wedstrijd, op korte af stand gevolgd door John Aal- bers uit Groesbeek en Limbur ger Nico Weerkamp. Van den Burgh en Van der Marei kunnen echter veel beter uit de voeten op de lange af stand en wachten op het Ne derlands kampioenschap over de dubbele afstand, dat volgen de week in Venray wordt ge houden. Van den Burgh, die nu al verreweg het snelste fietste, heeft daarom goede hoop: „Vooral in de eerste etappe loop ik achterstand op, maar vanwege de duurtraining ga ik op de laatste afstand bijna net zo hard." Lukt het volgende week on verhoopt niet, dan is er voor Van den Burgh nog weinig ver loren. Zijn hoofddoëi ve triatlon van Nieuv: gin juli. Alles staat het teken en de bouwde zaterdag zelÉ ke handicap in. Vanó wilde ook de wissels een wedstrijdsituatie dus per etappe ande nen aan, waar de kop lemaal met de loopse de beugels stapten. Burgh: „Dat scheel! nuutje en dan had ikï nen worden. Nou, dan maar." Van den Burgh wel Jan van der Mard nummer twee van kampioenschap roestigheid vooral toe ven is aan een tweeiffi ningsstage in Portugs ochtends om half drie weer thuis. „Dit ware dien met afstand zwaarste trainings^ het jaar", meldde Van rel. Even achter het topduo kwamen kaas uit Lisserbrod plaatselijke favoriet Pet uit op de plaatse en zeventien. Bij de won de Amsterdam* Zeekant, op wie Elske veel moest inleveren jonge Rijnsburgse haar achtste plaats in' wenveld wel afdeling Marathongroep heeft eerste test in het vooruitzicht Met moeite onderdrukt de hondenbezitter een glim lach. Schijnbaar vindt de man het zeer amusant dat zo'n twintig loopfanaten onder lei ding van oud-atleet Han Kulker zich in het zweet werken. Met soms rood aangelopen hoof den. puffend en hijgend doen de deelnemers aan de 'Leidsch Dagblad Marathongroep' een beroep op hun reserves. Het is nodig om de simpele, maar in spannende oefening te kunnen volbrengen. In het Park Hooghkamer staat drie keer een loopje van een ki lometer op het programma. „Probeer het zo op te bouwen dat je elke keer sneller gaat", legt Kulker vlak voor de eerste krachtsinspanning uit. Na tweeëneenhalve ronde om de dierenweide krijgen de deelne mers elke keer zo'n vier minu ten om uit te puffen. En geluk kig weet iedereen de denkbeel dige finishlijn te vinden, ook die ene twijfelaar.Als je tus sen de kippen loopt, dan zit je niet goed", zegt de oefenmees- ter met een twinkelende blik in zijn ogen. Het is zaterdag vroeg in de morgen als Leo van de Brink zich pas bij de groep meldt. De eerste twee clinics heeft de Stompwijker aan zich voorbij laten gaan. „Ik twijfelde in het begin nog een beetje. In ons dorp zijn ze namelijk ook met een loopgroepje begonnen, maar zij trainen op dinsdag avond en dan heb ik geen tijd." Van de Brink loopt keurig mee in de middenmoot. Als een re gelmatig draaiende diesel, maar dan wel een die, gezien zijn leeftijd, laat op gang is ge komen. „Ik loop nu een jaar of tien, vijftien. Voor die tijd kwam er weinig van. Ge trouwd, eigen bedrijf, dan schiet het er bij in. Óp mijn enige vrije dag, de woensdag, wil mijn vrouw toch ook leuke dingen doen." Inmiddels heeft Van de Brink per week een dag extra reces omdat nu zijn zoon leiding geeft aan de onderneming die gespecialiseerd is in de bouw van luxe zeiljachten. „Op de zaterdag neemt hij het van me over." Zo komt het dus dat Leo van de Brink zich als oudste deelnemer (66 jaar) van de 'Leidsch Dagblad Marathon groep' aanmeldt. „In de winter doe ik aan schaatsen. Ik loop eigenlijk om te kunnen schaat sen en ik schaats om te kunnen lopen." Van de Brink volgt met gemak het schema dat Han Kulker de loopenthousiastelingen voor schotelt. In stevige looppas loodst de trainer de groep naar het park, waar eerst een uitvoe rig programma van rek- en strekoefeningen wordt afge werkt. „Ik heb daarvan geno ten, fantastisch. Je wordt goed begeleid in je sport en je voelt daardoor ook dat het goed gaat. Als ik alleen train, stap ik het huis uit en ga ik meteen lo pen. De warming-up laat ik er dan bij zitten. Nu weet ik ten minste wat voor oefeningen ik moet doen", zegt Van de Brink, die vorig jaar zonder begelei'- ding de halve marathon van Leiden in 1 uur en 54 minuten tijdens de clinic van de 'Leidsch Dagblad Marathongroep' onder handen foto mark lamers Zelfs de schouderspieren werden genomen. heeft gelopen. Met opgewarmde spieren be gint de groep vervolgens aan de eigenlijke opdracht. Van de Brink wordt op de kilometer voorbij gestreefd door Willem Fransen. Een 38-jarige loper - eveneens een debutant - die met weer heel andere beweeg redenen zijn lichaam pijnigt. „Ik voetbal bij Altior en heb vier maanden niets kunnen doen door een blessure aan de buikspieren. Het is dan heel moeilijk om weer te beginnen. Eens in de zoveel tijd in een groep lopen is dan gezellig, en je pikt er nog wat van op ook." Zo maakt Kulker in alle rust duidelijk hoe je de enkels soe pel kunt houden. „Probeer eens met je tenen een hand doek op te pakken." En doet hij voor hoe de onderste kuitspie ren onder handen genomen kunnen worden; met gebogen been en de knie boven de voet. De lessen van de trainer gaan erin als zoete koek en voordat de meesten het beseffen zit de derde clinic er al weer op. Eenmaal terug in het onderko men van de Leiden Road Run ners Club krijgen de deelne mers de singlets uitgereikt voor de eerste echte testcase in voorbereiding op de Leidse Marathon. Vrijdag over een week is de bonte verzameling van sportkleding tijdens de Leidse Singelloop voor een deel rood gekleurd. Voor de deelne mers een mooie gelegenheid om eens te kijken waar ze nu eigenlijk staan; hoeveel pro gressie ze hebben gemaakt. LEIDEN PETER VAN DER HULST FOTO MARK LAMERS Twee ronden voor het einde van de ta- feltenniscompetitie hebben de man nen van Docos opnieuw hun meerde re moeten erkennen in Amsterdam United. Daarmee lijkt het doek voor de Leidse ploeg nu al gevallen. Alleen zeer grote overwinningen in de nog reste rende wedstrijden tegen mede-degre- datiekandidaten Kluis en Cosmos kun nen de eredivisionist nog redden. De mannen van Pecos zagen in eigen huis Westa promoveren naar de eredivisie, maar snoepten wel keurig vier punten f-fi af in het met 6-4 verloren duel. Docos is door de lage klassering ge il dwongen tot een nacompetitie met if Cosmos, Kluis en Amsterdam United. 'j 'xlEBfi een halve competitie wordt de uit- eindelijke stand opgemaakt, waarbij overigens wel de behaalde punten uit foto hielco kuipers de reguliere competitie meetellen. Ver- Lm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24