Frits Kessel: altijd in dienst van Zeist Patrick van Diemen leeft op met Anderlecht Paspoort Frits Kessel Sport Van KessleiË tot Rijkaart Frits Kessel nam onlangs afscheid als bondsarts van de KNVB. Eind maart, was Nederland-Argentinië in de Amsterdam ArenA het slotakkoord van ruim dertig jaar trouwe dienst in Zeist. De heelmeester van Oranje - van 12 okto ber 1937 - gaat met de vut. Bij de inwijding van het nieuwe sportmedisch centrum in Zeist, op 16 april, wordt Frits Kessel uitgewuifd. In flarden kijkt hij terug op een 'prachtige' periode. De eerste interland ..Theo van Duivenbode had een penalty veroorzaakt, maar vanaf dat moment was hij niet meer zichzelf. Kreeg-ie later ook nog een schop. Hij mankeerde niets, maar Georg Kessler vond het beter hem te wisse len. Hij komt het veld af en ik hoor Theo Laseroms, zijn vervanger, vragen: 'Welke Bulgaar was dat bij die strafschop?' 'Num mer zes', zei Van Duivenbode. Toen ik twee minuten later de kleedkamer uitliep, kwam ik op een brancard die Bulgaarse nummer 6 tegen. Een vreselijke aftocht. Het was mijn eerste traumatische ervaring. Ik reali seerde me meteen in wat voor wereld ik te recht was gekomen. Je weet dat voetbal een contactsport is, maar ik kwam er meteen achter dat het wemelt van de overtredingen met een luchtje. Dat was een schok." Dieptepunt „Dat was zonder meer de aanslag op de Is raëlische ploeg bij de Spelen van München. Dat heb ik altijd meegedragen. Het was 200 meter van ons vandaan. Ik was als arts ver bonden aan de Nederlandse zwemploeg. Dat heb ik nooit meer los kunnen laten. Het heeft niets met sport te maken. Boy cotten, politieke problemen, hou op. Een dag na dat afgrijselijke incident zag je over al kraaiennesten op hotels, met zwaar ge schut. Ik heb het later bij het WK in Argen tinië nog een keer gezien. Er lag een bewa kingscordon in drievoud rond ons hotel. Nee. daar denk ik niet met plezier aan te rug." Carlos Alberto Pereira „Ha, meneer Pereira. Brazilië - Nederland, halve finale van het WK, ja, ja. Wat die man flikte bij Johan Neeskens was verschrikke lijk. Dat was een 'fantastische' aanslag. Ik was én ben niet gewend om bij allerlei voorvalletjes het veld in te denderen, maar toen was het gelijk duidelijk. Meteen dacht ik dat meneer Pereira verkeerde pilletjes had gebruikt. Nog steeds heeft de scheids rechter de macht iemand aan te wijzen voor de dopingcontrole. Ik vond dat Perei ra daar moest verschijnen. Hij kwam het veld af met een gezichtsuitdrukking die mijn vermoedens bevestigde. Hij liep de spelerstunnel in en knalde links met z'n kop tegen de muur aan en rechts met z'n kop tegen de muur aan. Later riep ieder een: dat is de volksaard. Ja, ja, volksaard als je met je kop tegen de muur aan dendert omdat je het veld bent uitgestuurd. Dus heb ik meteen na de wedstrijd gezegd dat Geboorteplaats: Beverwijk. Woonplaats: Driebergen. Beroep: sportarts. Voetbalclub: VSV (met Stormvogels later opgegaan in Telstar). Hockeyclub: Eechtrop (voorganger van 0 verbos). Evenementen voor zwembond: Olympische Spelen van München (1972), Montreal (1976) en Atlanta (1996). Evenementen voor voetbalbond: WK'74 (West-Duitsland), EK'76 (Joegoslavië), WK'78 (Argentinië), EK'80 (Italië), EK'88 (West-Duitsland), WK'90 (Italië), EK'92 (Zweden), WK'94 (Verenigde Staten), EK'96 (Engeland) en WK'98 (Frankrijk). Aantal interlands bij Oranje: 252. Eerste interland: 27 oktober 1968 in So fia: Bulgarije-Nederland (0-2). Nevenfunctie: sinds 1991 lid van medi sche commissie UEFA. Pereira moest worden aangewezen voor de dopingcontrole. Nee, dat is me niet in dank afgenomen. Het was een regelrechte be schuldiging. Daar heb ik de hele nacht last van gehad. Ik werd continu wakker gehou den door Zuid-Amerikaanse televisie- en radiostations. Achterafhad ik beter m'n mond kunnen houden." Wisselwerking „Je past je altijd aan de wensen van een trainer aan. Als ik word overruled door een bondscoach, heb ik een probleem. Ruud Gullit was een mooi voorbeeld. Ik denk dat het in Hongarije was. dat hij twee dagen voor de wedstrijd nog last had van een buik-rib-blessure. Op maandag zei ik tegen Michels: 'Luister, hij heeft nu Idachten, maar zo tegen de tijd dat de wedstrijd be gint. zou hij met een lokale injectie kunnen spelen.' Tot Ruud in de warming-up klach ten kreeg en zei: 'Ik wil die injectie niet'. Ik naar Michels. Die was des duivels. Maar als ik die afspraak met Michels niet had ge maakt, had ik het probleem gehad. Dat kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn van een bondsarts. Je staat altijd in de schaduw van..." De clubarts „In het verre verleden is het wel eens ge beurd dat spelers geen trek hadden in MAANDAG 12 APRIL 1999 Europees voetbal weer in vizier voor Belgische topfonnatie Er zijn wedstrijden waarin Patrick van Die- men in zijn eentje de hele rechterflank van Anderlecht bestrijkt. In december zat de Nederlander er doorheen. Een vakantie op Cuba en een pillenkuur hielpen hem er bo venop. Ook Anderlecht is terug van wegge weest: 27 punten uit de laatste tien wed strijden. „We gaan voor Europees voetbal. Wie had dat een halfjaar geleden kunnen denken?" Elke maandag na lunchtijd ziet de selectie van Anderlecht beelden van de Nederland se competitie. Men port elkaar dan voort durend in de zij en mompelt: Wat een ruimte', en: 'Wat kan voetbal toch leuk zijn als kijkspel.' Van Diemen: „De voetbalcul tuur in België is anders. Absoluut." Ze maken elke week wel een duurloop rond de plas, wat in Nederland achterhaald is. In België is de sweeper nog lang niet uitge storven, en stuiten twee spitsen op een ves ting van soms vijf man. „Dat is geen waar- de-oordeel", zegt Patrick van Diemen be leefd. „Dat is een verschil met wat ik ge wend ben." Maar Van Diemen beklaagt zich niet. Hij speelt in het paars-wit van Anderlecht, een club met grandeur en traditie, in een fijn stadion, voor een fanatiek volkje. „Als we uitspelen staan er 5000 supporters op de lijst om mee te mogen. Dat was ik ook niet gewend." Met Gaston Taument en Yuri Cornelisse vormt Patrick van Diemen de Nederlandse inbreng bij Anderlecht. Taument loopt met zijn ziel onder de arm sinds hij in de krant werd afgebrand door Roger Vandenstock. „Een miskoop, ik geef dat toe mijne he ren", liet de president zich ontvallen. Ook Cornelisse kende betere tijden. De aanvaller, overgenomen van TOP Oss, heeft een half jaar nodig gehad om te herstellen van een botbreukje in de voet. Van Die men: „Daar is medisch iets fout gelopen, denk je dan. En Gaston, ach, een menselijk drama. Hij speelt niet. Niet in het eerste, niet in het tweede. Hij traint en traint maar." Van Diemen speelde tot nu toe op één wedstrijd na (geschorst) alles in competitie, UEFA-Cup en beker. In september werd Arie Haan ontslagen. Het werd wel even spannend, maar ook Jean Dockx en Frankie Vercauteren achtten hem onomstreden. Van Diemen voelde zelden extreme druk. De seizoenstart was desastreus, maar de pijlen richtten zich vooral op de grote aan kopen. „Van mij werd vooraf weinig ver wacht. Geen mens kende Patrick van Die men." Zo kon de ex-speler van FC Utrecht, AZ, NEC en RKC Waalwijk gedijen, ondanks bi zarre omstandigheden. „We worstelden ons door de voorrondes van de UEFA Cup, tegen clubs uit Moldavië en Kroatië. Daar na werden we uitgeschakeld door Grass hoppers. We wonnen niet in de competitie, we kregen met 6-0 klop van Westerlo. Een fiasco." De beroerde resultaten - kranten noemden Anderlecht de Titanic II - kostten Arie Haan de kop. De Nederlander werd opgevolgd door zijn assistenten Jean Dockx en FranJcie Vercauteren, tussenpausen die de fakkel na dit seizoen overdragen aan Aimé Anthuenis, trainer van koploper Genk. Het vertrek van Haan was een bevrijding voor sommige jongens, weet Van Diemen. „Dockx en Vercauteren staan tussen de groep. Haan stond er boven. Maar dat al leen verklaart de ommekeer niet; In het be gin werden we overspoeld door blessures, steeds van bepalende spelers. Toen de midweekse wedstrijden vervielen, konden we gericht en intensief trainen. We wonnen eindelijk. Daardoor steeg het zelfvertrou wen en kreeg Anderlecht zijn faam terug. Tegenstanders hadden niet langer het ge voel van 'hier valt wat te halen'. Want zo erg was 't. Hetzelfde wat PSV begin dit sei zoen doormaakte." Van Diemen bleef de rust zelve. Hij deed wat van hem werd verwacht: degelijk spe len op rechts. Soms op het middenveld, af en toe back, meestal back, middenvelder en aanvaller tegelijk. „Ik speel naar vermo gen. In kranten word ik meestal beloond met een zes." Toch voelde hij in december zijn krachten wegvloeien. „Ik ben tweeënhalf jaar vrijwel onafgebroken bezig geweest." Met RKC speelde hij twee jaar nacompetitie, deze zomer moest Anderlecht aJ op 22 juli aan de bak in de voorronde UEFA Cup. Met vriendin Maaike boekte Patrick tijdens de winterstop een negendaagse vakantie naar Cuba. „De armoede is verschrikkelijk. Het klimaat, de opgeruimdheid van de mensen en het levensritme zijn een verade ming. Ik kwam opgefrist terug. Ik heb trou wens ook pilletjes geslikt, want ik zat tegen bloedarmoede aan." Anderlecht zit in de lift: 27 punten uit de laatste tien wedstrijden. De opzienbarende opmars werd alleen onderbroken door Club Brugge, in een duel waarin Enzo Scifo rood kreeg. „De achterstand op Genk is twaalf punten, de kloof is te groot. We wil len tweede of derde worden, dan plaatsen we ons voor de UEFA Cup. Wie had dat nog voor mogelijk gehouden?" De supporters niet in elk geval. Zij keerden zich in de donkerste tijden verbaal en fy siek af van hun club. „Vechtpartijen voor het stadion. Helse fluitconcerten tijdens wedstrijden. Ze waren gefrustreerd, want het verwachtingspatroon was hoog. De voorzitter had aangekondigd na vier jaar weer een gooi te doen naar het kampioen schap. De aankopen waren niet misselijk. Staelens kwam van Club Brugge, Crasson van Napoli, Claeys van Feyenoord, Rad- zinski van Germinal Ekeren." Verder werd de Griekse voetballer van het jaar Kostis ge contracteerd. „Hij is overigens al een half jaar geblesseerd, moet zijn eerste wedstrijd nog spelen." Thuis in Dilbeek, een deelgemeente van Brussel, trok Patrick van Diemen zich terug als het al te ruig toeging voor de poorten van het Constant VandenStock Stadion. „We waren als spelers ons leven niet zeker. Dilbeek is een slaapdorp, een Vlaams basti on. De afstand tussen stadion en ons huis is klein. Ik sta nooit in de file." Van Diemen is al een tijd bijna jurist. Er wachten hem nog altijd drie tentamens on dernemingsrecht. „Dan ben ik echt afge studeerd." Maar Van Diemen zou Van Die men niet zijn als hij geen andere studie had opgepikt. Hij geeft nu voorrang aan Frans en een computercursus. „De club stelt het op prijs als we Frans praten." De taalstrijd in de regio Brussel leeft meer dan Van Diemen dacht. „In de stad doen ze of ze geen Nederlands verstaan. In Dil beek weren ze juist Walen. En in de wijk Anderlecht spreken ze twee talen door el awer lm.ii' to. Dj Mich ïleri in Na linut De scheidende bondsarts Frits Ki rSpro heeft in ruim dertig jaar bij de KN 0yS k der twaalf bondscoaches gediend n not Georg Kessler tot Frank Rijkaard, als ik ze allemaal de revue laat p; steekt Rinus Michels er torenhoc venuit. Het charisma van die mai ^ssej prachtig. erieE Kessel werkt drie perioden met 'D aars 1 neraal'. Gedurende het WK'74 inl Duitsland was Michels als supen aangesteld boven Frantisek Fadrl [kw. tussen 1 juli 1984 en 1 juli 1986 n iaakti de handschoen op van Kees Rjjv, in de aanloop naar en tijdens hei ;nL 1992 in Zweden zwaaide Michels partei scepter met Dick Advocaat als as Wee Behalve Kessler. Fadrhronc, Midf nu, met Rijkaard, zag Kessel ooki Knobel, Jan Zwartkruis, Ernst Haj Leo Beenhakker, Thijs Libregts, vocaat en Guus Hiddink komen Aan die laatste bewaart Kessel de me prettige herinneringen, nadat de ieffe Real Madrid vertrokken Hiddink maak tember 1998 in Hard Gras naar hi jbehi haalde. Kessel zou met zijn medii Ugge staf volgens Hiddink niet of nauv o vooi openstaan voor de fysiotherapeui Echteld en Charley Heus, die een internationals begeleidden. Kessel nam Hiddink diens openli ót aanval niet in dank af. „Het hadt «lpun geen zin om daar alsnog mee na >rkhc ten te komen. Er is ook met on he )eige gereageerd door alles en iedereei bond. Er mag best gezegd wordei Jgj] iets niet goed heb gedaan, maan kwam zo bizar over. Maar laat iki ^asse; verder over ophouden." Staat Michels bovenaan het lijstje rieten van Kessel, vlak daarna ko: non r ker" Kees Rijvers. „Ik heb het altj iVoo jammer gevonden dat ik zo korti slage hem heb gewerkt. Zijn werkwijze lepe me enorm aan. Ik heb hem heel® suc( zitten." zijn i da LASSE. A1 gen, zijn meteen hun techniek, sch en snelheid kwijt. In één klap zijnl >etbai deloze voetballers. Doping in de vo »rd 1 rij heeft gewoon geen zin. Degene weds vindt dat hij wat moet gebruiken, i n" vc mij geen aanleiding om een McCai ;n dc tige jacht in te zetten. De discussie moet je friet EPO? Nou, je hoeft hei onderzoek systeem niet te intensiv 8 V( vindt niks meer van de middelen d kend zijn. Alleen moet je zorgen d te pakken krijgt, want dat is gevaai Zeist „Ik ben in 1989 begonnen met dej voor het sportmedisch centrum. M 1 e nieuwe onderkomen en een gewei 'aakt lidatieteam moeten we de Nederla; voetbalwereld alle mogelijke diens nv nen verlenen. Dat moet wel, omd< e ora; geneeskunde zich moeizaam ontw 'y1 Moeten we zelfstandig door, moeti een plaats krijgen in ziekenhuizen! we onze roots maar niet verloochei bent sportarts door je kennis van s| 1SM heb dertig jaar alles over voetbal gi 'erd1 Hoe de preventie moet worden ged le hoe men zich conditioneel moet v. neeP den, hoe er gerevalideerd wordt en !°P: met een blessure en haar gevolgen omgaan? Ik heb altijd in dienst ges leen de KNVB, van voetbal, maar ik den :Sen mogen zeggen dat ik in Zeist eenii heb neergezet." Interland nummer 252 „Nederland-Argentinië was mijn 2 n de laatste interland als bondsarts van KNVB. Daar zullen weinigen in det j 01 komst nog aan toekomen.Ik lieg al; ik ga hier fluitend de deur uit en bi dat ik er nooit meer iets mee te ma te Daarvoor heb ik een veel te mooie gehad en ben ik nog lang niet klaai geleid als chefarts de sporters naai 2000 en ben lid van de medische a N0-1 e van Euro 2000 en de UEFA. De! n eei de jaren heb ik nog genoeg krentec 1 ^,ai1 achterzak." lOVf Patrick van Diemen: „We gaan voor Europees voetbal. Wie had dat een half jaar nen denken?" kaar. De bespreking van Dockx en Vercau teren gaat in vijf zinnen Nederlands, vijf zinnen Frans en vijf zinnen Engels. In de selectie zitten Vlamingen, Walen, Neder landers, Grieken, Roemenen, een Joego slaaf, een Rus en een Zweed." Tekenend voor de taalstrijd vindt Van Die men de cijferbeoordeling in kranten. „In Waalse kranten komen de Franstalige spe lers er altijd beter af. Andersom net zo." Maar een zes blijft doorgaans Van Diemen is een speler die ter discussie staat. „Ik ben ua3i»r Mijn eerste doel is bereikt, maar ik toekomst meer. Ik heb nog drie jaa derlecht. Ik wil doorgroeien naar nante rol, liefst centraal op het miö veld." Daar is geen woord Frans bij. Bondsarts na dertig jaar trouwe dienst met de vut Tal van topspelers zaten naast Frits Kessel op de bank bij het Nederlands elftal. Hugo Hovenkamp kijkt met de bondsarts mee naar de verrichtingen van de in- Frits Kessel bekijkt samen met verzorger Monne de Wit de voetblessure van Bondsarts Frits Kessel onderhoudt zich met fysiotherapeut Rob Ouderland. Pa- temationals. archieffoto (ex)intemational Rene van der Gijp. archieffoto trick Kluivert heeft geen aandacht voor het tweetal. archieffoto Frits Kessel: „De komende jaren heb ik nog genoeg krenten in mijn achterzak." foto gpd jaap de boer Oranje. Dan veinsde de clubarts een bles sure. Dokter Rolink was bij Ajax clubarts in de maximale zin van het woord. Die vond het Nederlands elftal alleen maar verve lend, een producent van klachten en bles sures. Dat zei hij ook altijd. Eén van mijn eerste ontmoetingen met Johan Cruijff was in die zin wel vreemd. Hij was geselecteerd, maar zei: 'Ik heb last van m'n enkel, ik kan niet spelen.' Ik vraag: 'Wat is er Johan?' 'Nou ik mag niet trainen van Rolink'. Ik bel Rolink en die zegt: 'Wie bent u. U kunt wel zeggen dat u Frits Kessel bent, maar u kunt wel een nachtclubportier zijn.' Ik was met stomheid geslagen. Ik bouwde er voor Jo han maar een verhaaltje omheen. Ik zeg te gen Johan: ik doe er een zwachtel omheen, dan kijken we hoe het gaat. Nou hij trainde én speelde probleemloos." Revolutie „Tapegebruik, zwachtels, er is in dertig jaar medische sportzorg zo ontzettend veel ten goede veranderd. Maar als je vraagt wat mij het meeste is opgevallen, dan is dat het vochtgebruik. Na 1988 is dat heel nadruk kelijk bijgesteld. Wetenschappelijk onder zoek maakte duidelijk dat sporters die te weinig vocht tot zich namen, minder con ditionele vaardigheden hadden. Nee, een revolutie is hét niet geweest. Maar de intro ductie van de sportdrankjes, de isotone dorstlessers, en de mogelijkheid tot de toe voeging van voedingsbronnen, zijn wel op merkelijk geweest. Vroeger dronken spelers een half kopje thee. Wim Jansen dronk zelfs helemaal niets." Tropenrooster „Dat heb ook ik rrie aangetrokken. In de aanloop naar het WK in Italië verwachtten we op Sicilië hitte. Ik vond dat we Vroeg moesten trainen, overdag niet en 's avonds weer een keer. Als voorbereiding kozen we een trainingskamp in Oostenrijken in Joe goslavië. Maar op de dag dat het tropen rooster werd ingevoerd, sneeuwde het. Ik zie Joop Hiele nog met een handdoek over zijn arm en een zonnebril op de ontbijtzaal binnenlopen. 'Zo', zegt-ie ,'Ik ben blij dat we vandaag met het tropenrooster begin nen.' Het was een absolute misser. En we hadden Joegoslavië nog niet gehad. Nol de Ruiter en Arend de Roever waren op hotel- jacht gegaan, maar we wisten niet dat die twee kastelen liefhebbers waren. We zaten in een kasteel waar niets kon. Pest weer, dat tropenrooster, de aanstormende etni sche problemen, het was een verschrik king. En toen nog naar Sicilië. In augustus speelden we er een interland tegen Italië. Toen waren de omstandigheden pas zoals we ze twee maanden eerder hadden ver wacht: bloedheet. Dat WK verliep vreselijk slecht." Doping „Dat oeverloze geouwehoer over doping in de voetballerij moet maar eens afgelopen zijn. Tuurlijk moeten preventieve maatre gelen worden genomen. Met controles zorg je dat er druk op de ketel blijft, maar je moet geen heksenjacht ontketenen. Als je alle cijfers door de jaren heen bekijkt, zit voetbal op een fractioneel niveau van de gekende sporten waarin doping wél een thema is. Het heeft ook geen zin in de voet ballerij. Amfetamines beïnvloeden je ze nuwstelsel zodanig dat jé techniek en coör dinatie afnemen. Anabolen steroïden heb ben evenmin zin. Mensen die ineens een ontploffende hoeveelheid spiermassa krij-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22