Leidsch Dagblad Duitsland: rol OVSE in vredesplan voor Kosovo 1.00 Per stuk Gebakken of ongebakken Tit wij kers slaags Drie doden bij ongeluk zweeftrein in Wuppertal FGI3D oogovens en akbonden raten weer Tweede pand De Raad Bouw in vlammen op PI1<KW1<KI<N Eekhoorns ontsnapt op Schiphol Leidenaar vindt pistool in bankstel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 12 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Overgewicht in hele wereld steeds groter probleem Economie Leiden Tijdschrift voor 7vleesverlaters krijgt nieuwe kans Veens Bruikoor stopt op hoogtepunt Cultuur en Kunst Verkleedpartijen en A 'doen alsof' tijdens j museumweekend nsvan der Plas (Quick Boys) probeert de gemoederen te bedaren [afloop van de wedstrijd Quick Boys-Katwijk. foto kees van hoocdalem gerard baas ivoetbahvedstrijd Quick js-Katwijk (1-1) van afgelo- i zaterdag werd ontsierd lor vechtpartijen tussen toe- Kniwers. De ongeregeldhe- n ontstonden na afloop van t overigens sportief verlo- duel, toen supporters van ide verenigingen op het ld slaags raakten. Er ont- inden diverse vechtpartij- waarbij met bierflesjes rd gegooid. Eén supporter oest voor behandeling naar t ziekenhuis. sfeer werd in de nacht orde wedstrijd al gezet in de doelpalen op het ofdveld van sportpark euw Zuid in de kleuren van twijk (oranje) werden ge- rfd. Bovendien bleek de ddenstip verwijderd. Hoe- 'de wedstrijd op tijd kon ginnen, duurde het vijf mi- voor de scheidsrechter tbeginsignaal gaf, omdat liter Kamphorst zich door [knallende vuurwerk dat aangestoken door beide iportersgroepen. niet orbaar kon maken, t bestuur van Quick Boys naar aanleiding van de beurtenissen besloten om en alcohol meer te verko- n tijdens wedstrijden tegen Bij Katwijk bestaat een dergelijke regeling al enige tijd. Op De Krom wordt bij risicowedstrijden - duels met de clubs uit de Bol lenstreek en Scheveningen - tot de rust geen alcohol ge schonken. Daarna zijn alco holische dranken slechts in plastic bekers te verkrijgen. Volgens voorzitter Kees de Best zullen er geen rftaatrege- len getroffen worden tegen toeschouwers, die zich zater dag misdragen hebben: „Het was naar onze inzichten geen zaak van individuele perso nen, maar van groepen. Als wij van betrouwbare getuigen informatie over individuele personen te horen krijgen, zullen we als bestuur lajken of we eventueel iets tegen die mensen moeten doen." De voorzitter van Katwijk, Jac ques van de Bent, had gister avond nog geen contact ge had met zijn bestuursleden. Quick Boys-aanvoerder Hans van der Plas bevond zich tij dens de eerste schermutselin gen na het duel tussen de Katwijksupporters, maar wil geen woorden vuil maken aan de rellen: „Het was qua span ning en sensatie een ouder wetse derby, waarbij iedereen op het puntje van zijn stoel zat. Dat het een voetbalfeest was, zou je door dat gedoe bijna vergeten." Organisatie zou vredesmacht moeten leiden EU-voorzitter Duitsland wil volgens de Britse krant The Guardian vandaag tijdens de vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken van de NAVO-landen een nieuw vredesplan voor Kosovo presenteren. Dit plan zou voorzien in een internationale vredesmacht voor de pro vincie, onder de formele leiding van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). brussel-belgrado macht op Joegoslavisch grond- ANP-AFP-Rtr gebied en ziet Rusland als tradi tionele bondgenoot. De Duitse onderminister van buitenland se zaken Wolfgang Ischinger is vandaag ook in Moskou aange komen om daar te praten over een mogelijke vredesregeling voor Kosovo. Secretaris-generaal Solana Russische troepen zouden van de vredesmacht deel uit moe ten maken, maar de ruggen graat ervan zou uit NAVO-troe- pen bestaan, aldus The Guardi an. Het bewind in Belgrado is fel gekant tegen een NAVO- van de NAVO liet gisteren voor de BBC-radio al doorscheme ren dat er deze week wellicht 'positieve diplomatieke stap pen' kunnen worden gezet. Ondanks de viering van het orthodoxe Paasfeest in Servië is de NAVO doorgegaan met de luchtaanvallen. In de nacht van zaterdag op zondag werden door het slechte weer minder vluchten uitgevoerd. Maar afge lopen nacht werden weer tal van doelen in Servië bestookt. Eerder dit weekeinde werden boven Belgrado 2,5 miljoen pamfletten uitgeworpen, waar op de eisen staan vermeld waaraan Milosevic moet vol doen om de bombardementen te laten stoppen. De NAVO is gisteren akkoord gegaan met operatie Allied Har bour, de stationering van acht duizend militairen in Albanië. Die krijgen tot taak tentenkam pen op te zetten voor de ge vluchte Kosovaren en de hulp goederen te beschermen. Voor deze operatie, de eerste huma nitaire actie in het 50-jarig be staan van de NAVO, stelt Ne derland maximaal driehonderd soldaten beschikbaar. Bij een vredesbetoging voor de Italiaanse luchtmachtbasis Aviano zijn gisteren zeven ge wonden gevallen. leiden Het water spat hoog op als een sprintende sloep door de Oude Rijn, ter hoogte van de Aalmarkt, klieft. De Koninklijke Watersportvereniging De Kaag hield afgelopen zater dag wedstrijden voor sloepen in Leiden. Zowel op de sprint, over 500 meter, als op de lange race, over tien kilometer, toonde de ploeg van de Krokus Compagnie uit Amsterdam zich de sterkste. Op de foto is de sloep Kaatje te zien, van de Vereniging van Oud Kwekelingen. Pagina Leiden: 'Het gaat gewoon op brute kracht'. foto marklamers in-noord ronald frisart een ultieme poging stakingen voorkomen heeft de directie Hoogovens vanmorgen de aden uitgenodigd alsnog te 'beren een CAO-akkoord te be ten. De vier vakbonden heb- de uitnodiging geaccepteerd. Bondgenoten neemt aan dat 'govens nog wat te bieden *ft. De CAO-besprekingen lie- i zaterdag vast. Breekpunten ren loonsverhoging en de fi- "ciering van het ouderenbe- vakbonden hebben deze tk ledenraadplegingen op de Tnda staan. Aan stakingsacties het staalconcern lijkt niet meer ontkomen, tenzij er vandaag plotselinge doorbraak is. Na 11 een etmaal onafgebroken "en, lukte het zaterdagochtend om een akkoord te bereiken, hebben gezegd dat de stand- Men dicht bij elkaar lagen en beroep op Hoogovens gedaan laatste poging te wagen om eens te worden", aldus be urder A. van der Molen van De ..Maar ze weigerden tot nmorgen verder te praten." collega j. Duynhoven van Bondgenoten vond dat on- ?hjpelijk. G. Mastenbroek (Be- jvenbond CNV) zei ervan te ba- Irngekeerd legde de werkgever schuld voor de breuk bij de "den. „Hoogovens is uiterst te- besteld over de negatieve op- ■hing van de vakorganisaties", lus nog de eisen van de 'den 'onverantwoord', maar 'de vandaag onverwacht toch 'der praten. Enorme ravage na ontsporing berlun peter van nuusenburg correspondent Bij een ongeluk met een zweeftrein in de Duitse stad Wuppertal zijn vanochtend drie mensen om het leven ge komen en ruim vijftig men sen gewond geraakt, van wie. twaalf ernstig. De trein, die 'goed bezet' was, 'ontspoorde' rond kwart voor zes. Een treinstel stortte ongeveer zes meter naar be neden en bleef volgens een ooggetuige 'geknakt' op een brug over de rivier de Wup- per hangen. De Wupper is op deze plek nog geen meter diep. Politie en brandweer maak ten vanochtend nog geen melding van de oorzaak van het ongeluk. Maar volgens de ooggetuige zou de trein van haar baan zijn geraakt door een stellage aan de zweefcon- structie die arbeiders hadden vergeten te verwijderen. De zweeftrein had het afgelopen weekeinde wegens reparatie werkzaamheden stil gelegen. De oogetuige die naast de baan woont, zei dat hij rond kwart voor zes uiit zijn slaap was opgeschrikt door een 'enorme klap'. De ravage was geweldig. Politie, brandweer en ambulances waren vrij snel ter plaatse. Ook een heli kopter werd bij de reddings acties ingezet. De eerste ge wonden werden naar een bij gelegen huis gebracht, dat provisorisch als een nood hospitaal was ingericht. Rond peking anp President China ontvangt Beatrix dentenopstand van tien jaar ge leden. Diezelfde opstand was de reden dat het staatsbezoek aan China in 1989 niet door ging. Vandaag echter werd de vorstin eindelijk verwelkomd, nadat een militaire kapel het Nederlandse en het Chinese volkslied had gespeeld. Het staatsbezoek duurt tot en met volgende week maandag. Na Peking worden Shanghai en Hong Kong aangedaan. Pagina 7: Handelsmissie richt zich op relatie met China Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander zijn vandaag begonnen aan het staatsbezoek aan China. Presi dent Jiang Zemin heette de Ne derlandse gasten vanmiddag plaatselijke tijd welkom in de Grote Hal van het Volk aan het Plein van de Hemelse Vrede. Aan het plein zijn ook de Ver boden Stad en het mausoleum van Mao te vinden, maar het Tiananmenplein is nog beken der om de neergeslagen stu- Branden waarschijnlijk aangestoken bami voor slechts Geldig van I2t/m 18 april I999 diTddmMjtT.J LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 schiphol anp rianne lieuwens Ongeveer veertig eekhoorns zijn zaterdagnacht ontsnapt uit het KLM-dierenhotel op Schip hol. De knaagdiertjes behoor den tot een groep van driehon derd die vanuit Peking was ver zonden naar Athene. Een hand jevol ontsnapten is inmiddels gevonden. De eekhoorns - van het ge streepte Noord-Amerikaanse soort waar de tekenfilmfiguur tjes Knabbel en Babbel naar ge maakt zijn- verbleven sinds donderdag op Schiphol. In Ne derland is het een beschermde diersoort. De ontsnapte dieren kunnen waarschijnlijk niet te gen het klimaat. Het dierenho tel is tijdelijk gesloten, omdat het ontsmet moet worden. HET WOORD IS AAN Paul Bourget Onze daden gaan tenslotte altijd lijken op onze gedach ten. 278° 2710° 80% 60% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina "j Q VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .14 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips8 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 29 Uitgaan _30 De kortingsbon betreft de internationale concertserie in de Leidse Pieterskerk waarin Sweelinck en het Van Hagerbeerorgel centraal staan. leiden eric-jan berendsen Een bewoner van de De Sitter- laan deed gisteren tijdens een schoonmaakbeurt van zijn le deren bankstel een opmerkelij ke ontdekking. Tussen het rug- en zitgedeelte bevond zich een hard voorwerp. Toen de man het tevoorschijn toverde, bleek het een pistool te zijn. De 46-ja- rige Leidenaar bracht het wa pen meteen naar de politie. Hij had de bank in 1997 ge kocht bij een bedrijf in Wad- dinxveen. De folder, op grond waarvan hij de bank had aange schaft, was ook nog in zijn be zit. 'Bankstellen tegen knalprij- zen' luidde de slogan waarmee het meubelbedrijf destijds ko pers lokte. Band mist boot: concert afgelast leiden wim koevoet Fans van het Amerikaanse Lynyrd Skynyrd Project - onder wie muziekliefhebbers uit Bel gië en Duitsland - kwamen gis teravond tevergeefs naar het Leidse LVC. Problemen met de paspoorten en de overtocht van de bandleden leidden tot de af gelasting van het concert. De LVC-leiding bekijkt vandaag of een schadeclaim, in te dienen bij het management van de southemrockband, zinvol is. Een politieman staat in de rivier de Wupper om foto's te nemen van de ravage die is ontstaan nadat een zweeftrein is ontspoord. Drie mensen kwamen om bij het ongeluk en 52 mensen raakten gewond. De trein, die zich hangend aan een rails voortbeweegt, ontspoorde waarschijn lijk omdat onderhoudsmedewerkers een stellage op de rails hadden achtergelaten. foto dpa franz peter tsghauner kwart over acht waren de ber- gings- en reddingsactiviteiten voltooid en alle passagiers uit het wrak bevrijd. De gewonden zijn inmiddels in ziekenhuizen in Wuppertal en omgeving op genomen. Hoeveel ernstig ge wonden in levensgevaar verke ren, was vanmorgen niet duide lijk. Het was het eerste ernstige ongeluk met de 100 jaar oude zweeftrein. De zweeftrein is uniek, omdat het voertuig niet over de rails rijdt maar er on deraan hangt. Het spoor in Wuppertal is 13,3 kilometer lang, drie-vierde deel daarvan hangt boven het water van de Wupper. noordwijk wim van wanrooy Twee nachten nadat een brand de voormalige discotheek Duna D.eli aan het Pickeplein in Noordwijk in as legde, is van nacht rond kwart over twee een tweede pand van de Katwijkse projectontwikkelaar De Raad Bouw bv door brand geteisterd. Dit keer ging het om een op slagloods aan de Pickéstraat, waarin doe-het-zelver Doeland Dekker zijn spullen had opge slagen. Beide branden, die ge paard gingen met een sterke rookontwikkeling, zijn waar schijnlijk aangestoken. Politievoorlichter F. Mesker hield vanmorgen ten aanzien van de oorzaak van de tweede brand in de opslagloods nog een slag om de arm. „We gaan altijd eerst onderzoeken of er sprake van brandstichting is. Maar dat onderzoek door de technische recherche moet nog plaatsvinden." Het was de tweede keer in korte tijd dat bij Doeland brand woedde. Op 22 maart bleef de schade beperkt. Toen was er volgens Mesker sprake van brandstichting, maar werd de brand bijtijds opgemerkt. De brandweer van Noordwijk was tot vanmorgen vroeg nog bezig met het nablussen. Het naast de opslagloods gelegen pand moest worden ontruimd. De kans op instorten van de loods was groot, omdat de spanten van de loods verbrand den. Omwonenden werd aan geraden ramen en deuren ge sloten te houden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de schade is nog niets be kend. Directeur P. Brandjes van eigenaar De Raad Bouw bv was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar. Pagina 13: Duna Deli in vlam men op Naam: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1