)PORT Met dank aan de ploeg en een toerist ertigste toernooiwinst or Agassi in Hongkong et kampioen is het barmelijk gesteld Vijftien man weg bij Ajax De jaren krijgen geen vat op Gestion Bonfire IPAG 12 APRIL 1999 991 9, f|LLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ende damtitel voor Clerc jj. De 82ste strijd om de nationale damtitel leverde na een tend spannend toernooi toch nog een winnaar op. De 43- Rob Clerc was de enige van de drie koplopers die in de jnde tot winst kwam, zodat hij zich met een minimale jprong opnieuw als sterkste dammer mocht laten huldi- Ma#let is Clercs zevende nationale titel. De al jaren in Zoeter- wonende Amsterdammer behaalde in 1980 zijn eerste en 1 zijn zesde titel. ï"iase voldoet aan limiet [aldo Kamiel Maase heeft in het Spaanse Barakaldo, bij o, voldaan aan de limiet voor het WK dat in augustus in a wordt gehouden. De atleet van Leiden Atletiek werd in iropean Challenge 10.000 meter vierde in 27.50,30. Hij voorafgegaan door drie Spanjaarden. De richttijd van de ekitnie voor het WK was 27.55,00. Dezelfde tijd wordt ko- 1 najaar in combinatie met de prestaties in Sevilla gehan- om aüeten voor te dragen bij NOC/NSF voor deelneming g |e Olympische Spelen in Sydney. i(l ïoenrecord voor Smits tre iapolis Met een seizoenrecord van 35 punten heeft NBA- jtballer Rik Smits de Indiana Pacers niet kunnen behoeden een nederlaag tegen de Detroit Pistons: 101-102. De Bra- ie center miste met nog 6,2 seconden op de klok zijn zes- e vrije worp. De eerdere vijftien pogingen waren allemaal Smits heeft deze competitie tot dusver een scorepercenta- in tachtig vanaf de vrije-worplijn. Reggie Miller en Jalen Ro- iramen bij de Pacers ieder tot veertien punten. Het was de nederlaag van de Pacers met één punt verschil. Bij de Pis- Iwas Grant Hill topscorer met 30 punten. Joe Dumars droeg inten bij. Lindsay Hunter stelde de zege veilig met een lunter in de laatste seconde. ax vreest vervroegd afscheid Blind fARDEN De kans dat Danny Blind dit seizoen nog voor Ajax Ht, is vrij klein. ,,lk vrees dat het voor hem wel eens voorbij ||ijn", zei coach Jan Wouters gisteravond na de wedstrijd te- "fcambuur. Blind stopt na dit seizoen met voetballen. In zijn ■Igen wordt hij flink gehinderd door het kraakbeen van zijn iJf.Hij is de afgelopen week opnieuw onderzocht", zei Wou- ■l.Op zich was de blessure niet verergerd. Desondanks ziet ■K-niet goed uit. We moeten afwachten." azabal koelste golfer in Masters sta Jose Maria Olazabal heeft voor de tweede keer, na The Masters gewonnen. Hij was de koelbloedigste in het ïrste golftoernooi van de Grote Vier. De 63e Masters was eld als showcase van de twee Amerikaanse reuzen: Tiger Is en David Duval, de nummers twee en een van de we- De zwarte lieveling tegen de blanke 'kannibaal'. Augusta inal was er voor verbouwd en verzwaard, maar het was aan ran beiden besteed. Woods werd achttiende, Duval zesde. overwinning van Agassi op Becker tegen vier nederlagen. Becker (31) stond in zijn 77ste finale en was op zoek naar zijn vijftigste titel. De Duitser, num mer 72 van de wereld, is bezig aan zijn afscheidstoernee. Agassi won zijn eerste toer nooi in Azië. In Seoul 1987 be reikte hij zijn eerste ATP Tourfi nale. In Tokio stond hij in '95 in de eindstrijd. Door zijn zege steeg hij van dertien naar elf op de wereldranglijst. De koplopers in Parijs-Roubaix op een kasseienstrook in de (zesde), zit in zijn wiel. buurt van het plaatsje Orchies. Winnaar Andrea Tafi rijdt al op kop. De beste Nederlander in de klassieker, Leon van Bon foto anp ed oudenaarden Spaan in beeld bij FC Utrecht noordwuk/utrecht gertjan van geen De Noordwijkse reservekee per Robert Spaan (18) staat in de belangstelling van FC Utrecht. De eredivisionist wil Spaan binnenkort, in een proefwedstrijd of op een training, testen. De club van Mark Wotte meldde zich af gelopen week bij trainer Ruud Bröring. Spaan werd nog niet officieel ingelicht. Mocht FC Utrecht de jon ge keeper een contract aan bieden, dan zet de club een traditie voort. Utrecht vist nadrukkelijk in de kweekvij ver van de Bollenstreek en haalde vorig seizoen Dirk Kuijt en Hendrik van Beelen van Quick Boys. Ook voor Noordwijk blijft bij een ver trek van Spaan een traditie overeind. Voorheen maakten keepers Edwin van der Sar (Ajax) en Rob van Dijk (Feye- noord, nu RKC) via Noord- wijk de overstap naar het be taalde voetbal. Spaan stond dit seizoen in drie wedstrijden onder de lat bij Noordwijk. Agassi heeft vandaag in long zijn veertigste toer- behaald. De tennisser is Vegas versloeg Boris in de finale in drie sets, 6-4 6-4. Het duel was ivond in de derde set op regens stromende regen kt. was het eerste treffen Agassi en Becker sinds ve finale van de US Open 95. Het was de tiende jRDEN HENK HOUTINK Andrea Tafi wint eindelijk Parijs-Roubaix en weet op het erepodium louter Mapei-ploeggenoten aan zijn zijde Op het gras van het Stade Velodrome in Roubaix trok Mapei-ploegleider Patrick Lefevere gistermiddag rond de klok van vijf uur een sprint waar menig profvoetballer ja loers op zou worden. In één zucht dwars over het veld. Andrea Tafi was maar net als winnaar aangekomen, Wil- fried Peeters (tweede) had de finish nog niet eens bereikt en Tom Steels was nog in een volle spurt voor een derde plaats. roubaix fredsegaar Maar Lefevere voelde dat een derde stunt in vier jaar - het complete podium bezet door Mapei-renners - niet meer kon mislukken. Bij de finishlijn drukte hij eerst Steels aan zijn borst, knuffelde daarna minu tenlang met Tafi en gaf vervol gens Wilfried Peeters een aai over zijn bol. De duurste en sterkste wielerploeg had door de vondst van ampullen amfe taminen in de Driedaagse van de Panne misschien een slag verloren; de oorlog zeker niet. Die zou pas ruim een week later in Noord-Frankrijk worden be slist. Andrea Tafi, een 32-jarige Toscaan, was tussen Parijs en Roubaix onbetwist de sterkste renner. Maar opnieuw, net als in '96 en '98, was de overwin ning van de Italiaan de verdien ste van het Mapei-collectief van Patrick Lefevere. Tafi heeft zich in het verleden vaak in een on dergeschikte rol moeten plooi en en kreeg gistermiddag de be loning voor zoveel onderdanig heid. Drie jaar geleden besliste Ma pei-directeur Giorgio Squinzi via een telefoontje naar Lefeve re in volle finale dat Johan Mu seeuw van de drie in défilé naar Roubaix rijdende Mapei-cou reurs de zege mocht incasse ren. Squinzi bepaalde van uit zijn buitenhuis ook de volgorde van binnenkomst van Bortola- mi en Tafi. Tafi had Lefevere tot in de laatste meters gesmeekt tweede te mogen worden omdat zijn vrouw op het punt stond te be vallen. Maar Lefevere diende orders van hogerhand te ge hoorzamen. Bortolami 'mocht' tweede worden. Tafi moest ge noegen nemen met de derde plaats. Vorig jaar werd hij tweede achter Franco Ballerini, ook van Mapei. Toen Ballerini daarna de vriendenploeg verliet, wist Tafi dat ook zijn kans een droom werkelijkheid te laten worden nog zou komen. Als veertienjarig ventje zag hij hoe Francesco Moser in 1980 in de kampioenstrui van Italië als eerste de wielerbaan van Rou baix opreed. 'Dat wil ik ook', of woorden van gelijke strekking schijnt de kleine Tafi toen te hebben geroepen. Negentien jaar later, eveneens in het groen-wit-rode shirt dat bij de kampioen van zijn land hoort, reed hij gisteren het ovaal op. Met dank aan ploegmaats als Peeters en Steels, maar toch ook door toeval. Tafi - in een kopgroep met George Hincapie, Jo Planckaert, Tom Steels en Léon van Bon - voelde op de kasseienstrook van Mons-en Pévèle, op ruim vijftig kilometer van de aankomst, zijn achter band leeglopen. Lefevere reed op vrij grote achterstand, de neutrale motards van de hulp dienst waren in geen velden of wegen te bekennen. Een wieler toerist die precies op de ge noemde kasseienstrook was gaan staan, had twee wielen meegenomen. Misschien zou hij een door pech getroffen coureur kunnen helpen. En dus stak hij zijn wiel in de lucht toen hij de Italiaan van de ste nen zag glijden. Was hij ergens anders langs het parcours gaan staan, dan had de lekke band Tafi veel meer tijd gekost en waren de kansen van Léon van Bon (zes de) toegenomen. „Voor mij was het een slechte zaak dat Tafi leek reed", zei Van Bon. „Want Tafi kwam terug met Peeters in zijn wiel. Nóg een concurrent erbij." Van Bon, die eerder ook nog even samen met Tafi was ont snapt, achtte zich kansrijk in de finale. „Tuurlijk Vorig jaar was ik hier vierde. Als je dan net als nu wéér in de kopgroep zit, denk je aan de zege. Maar die renners van Mapei waren te sterk. Alleen ben je dan kans loos. Ik zag nog wel dat Tafi wegreed, maar ik zat midden in de groep en, ja, je kan niet over al achteraan." Van Bon miste de steun van Wauters en Sörensen, die een slechte dag hadden. Hij had ook graag Aart Vierhouten erbij gehad, maar die revalideert na een ongeval. Maarten den Bak ker was wél beschikbaar, maar die is opgeofferd aan Michael Boogerd. Den Bakker moet de Waalse klassiekers rijden in dienst van de Hagenaar, van wie de ploegleiding hoge ver wachtingen heeft Van Bon: „Behalve Jan Boven hebben mijn ploegmaats wei nig voor me kunnen doen. Ik wil Maarten den Bakker er vol gend jaar graag bij hebben. Hij kan deze wedstrijd goed aan." Theo de Rooy daarover: „Mi chael Boogerd is een van de grote favorieten voor de Waalse klassiekers. Hij heeft Den Bak ker deze week hard nodig. Léon heeft in de aanloop naar de klassiekers niet veel kunnen af dwingen. Dat is de reden dat we Maarten niet aan hem heb ben willen opofferen." Mapei kent dergelijke proble men niet. „Die hebben gister avond geen kopman hoeven aanwijzen, want ze startten met acht kanshebbers", aldus De Rooy. „Dat is een enorme luxe." Franco Ballerini, dé favoriet, maakt dit seizoen geen deel meer uit van het Mapei-kamp. Hij miste de steun waaraan hij in eerdere edities de zege dank te. „Had Franco vandaag ge wonnen", zei Lefevere, „dan was ik verketterd, omdat ik hem heb weg gedaan. Maar ook zon der hem kunnen we deze wed strijd naar onze hand zetten. De vraag wie Parijs-Roubaix wint, is de laatste jaren niet aan de orde. Welke Mapei-coureur zegeviert, is beter op zijn plaats. Gisteren kreeg Tafi zijn cadeau voor jaren van trouwe dienst. Volgend jaar Peeters? „Ach", lachte Lefevere, „zo eenvoudig is het nou ook weer niet." "s Cambuur wint ruim van Ajax ontmaskering in Eindho- loor PSV, volgde de ont- ing in Leeuwarden. Ajax e gisteravond hoon en in de Friese hoofdstad, iet modale Cambuur met 1 zege een volksfeestje tende. Even stond de we- ip zijn kop en Jan Wou- le trainer van Ajax, kreeg moedigend tikje van Gert trainer van de nummer :n van Nederland, sprak na afloop zacht, Jan irs. Nog zachter dan an- Hij gaf een vlakke analyse helft niet goed, tweede ets beter). Pas later sprak éér, over de wedstrijdin- g van Ajax. „Evenals te- SV bleek dat sommigen ten afweten als het er wer- op aankomt. Dat baart ïgen." dagen slechts na de elde bundeling van oude Jorie op Cruijffs gala van stalgie moeten vergeelde es met laagterecords uit st worden gehaald. Ajax af naar de achtste plaats, 'e club heeft nog wel ;er gestaan. Maar drie etitienederlagen op rij (Vitesse, PSV, Cambuur). kwam dat eerder voor? Het feitelijke antwoord is niet eens belang rijk. Dat de vraag gesteld kan worden, zegt alles over de er barmelijke gesteldheid van de gevallen kampioen. Wouters vroeg om begrip voor zijn pleidooi voor strijd, voor werklust. Begrijp hem goed, hij is 'de eerste die van mooi voetbal wil uitgaan'. Maar het vermogen daartoe ont breekt bij het huidige Ajax, er kende Wouters ook weer in Leeuwarden. De cijfers tonen hoe nutte loos de trainerswissel eind vorig jaar was. Toen Morten Olsen werd ontslagen, had Ajax 32 punten uit 17 duels. De ploeg stond op de derde plaats, met bijvoorbeeld vijf punten meer dan PSV. Lovend werd er aan vankelijk gesproken over de aanpak van Wouters. Maar trots kan de nieuwe trainer niet zijn op zijn competitiescore van 12 punten uit 10 duels. Na gisteren heeft Ajax onder Wouters in de competitie vaker verloren dan gewonnen (vier om drie). Twee aspecten uit de wed strijd vertelden het wonderlijke verhaal van Cambuur - Ajax. Anders dan PSV, zo stipte trai ner Kruys vol bravoure aan, had -f ®B«* «p msm suft f aS v.. i ai Uya Him —I '*ar*3ipr<! m "i-v .Tr. us» m ■■m.. RRT .J «3 rlT" f - ÜW F-r MS jfiVMS» IkWli Ajax-keeper Edwin van der Sar ziet tot zijn ontsteltenis de bal van de op de grond liggende Leonard van Utrecht in het doel rollen. Het betekende de 4-1 voor de Friezen. foto gpd niels westra Cambuur ervoor gekozen zon der laatste man te spelen. De promovendus één-op-één te gen Ajax, in naam toch nog een topploeg: geen wonder dat de Nederlandse competitie niet al tijd even serieus wordt geno men. Het was schrijnend om te zien hoe weinig gevaar Ajax in de gewaagd spelende Friese de fensie kon stichten. Al vroeg profiteerde Arveladze met een fijnzinnige boogbal van een misser van Berhalter (0-1) en in de tweede helft, toen Cambuur dan toch onder druk werd ge zet, stuitten Knopper en inval ler Sibon in vrije positie op doelman De Ron. Maar daar bleef het bij. pro VARDEN ANP coach Jan Wouters zegt tote te lijnen te weten aan hij met het oog op seizoen toe is. „Ik wie weg gaat, wie weg wil ie weg moet." In totaal het daarbij volgens de erom vijftien man. outers raat daarbij over de hes van Ajax I en Ajax II; hitmanen tot Ledezma. de posities van bijvoor- beeld Van der Sar (Manchester United) en Oliseh (eveneens Engeland) bestaat bij de bui tenwereld grote twijfel. Niet meer bij Wouters. Duidelijk heid wilde hij echter nog niet geven. De afgelopen week maakte Litmanen bekend dat hij weg gaat uit Amsterdam. Blind stopt, Kinkladze moet weg. Ajax kocht onlangs Van Halst van FC Twente.' Pogingen om Oude Kamphuis en Van Bom mel binnen te halen, misluk ten. Dit jaar kwam al wel Vier- klau over van Tenerife. Op de vraag hoeveel spelers Wouters erbij wilde, begon hij op de vingers te tellen. Van één tot elf. Hij zei: „Ik denk aan een man of vier. Ik heb de na men in m'n hoofd. Maar is hij te koop? Wil hij? Kunnen we hem betalen? Dat zijn allemaal zaken die meespelen." Met spelers als Leidenaar De Cler en Knopper zal Wouters geduld oefenen. „Die krijgen de tijd om te rijpen. Dat heb ben jonge spelers nu eenmaal nodig. We zouden verkeerd be zig zijn om voor de posities waarop die jongens kunnen spelen types voor acht miljoen van buiten te halen." Het was daarnaast onthut send om te zien hoe het samen spel van de lange Cambuur- spits Dijkhuizen en Durmusog- lu Ajax' centrumverdedigers Oliseh en Vïerklau voor raadsels plaatste. Twee keer werd Ajax, onsamenhangend en niet alert, voor rust door Durmusoglu in het hart getroffen (1-1 en 2-1). De ploeg, en dus ook zijn coach, leerde er weinig van. Durmusoglu was ook bij de derde (weer samen met Dijk huizen) en de vierde Friese tref fer betrokken. Invaller Levchen- ko en Van Utrecht lieten zich als doelpuntenmakers bejube len. Wouters onderging de schrobbering gelaten. Als trai ner van Ajax blijf je rustig, on gevoelig ogenschijnlijk voor de vernedering. Maar zijn innerlij ke woede dan? En toen liet Wouters toch langzamerhand iets merken van ergernis, van opgekropt onbegrip. „Ik moet constateren en analyseren. Dan heeft het geen zin om je te druk te maken. Maar dat ik af en toe op m'n lip zit te bijten, mag duidelijk zijn." Woensdag wacht Feyenoord, in de halve finale van het beker toernooi. Ajax mist mogelijk naast Blind ook Litmanen, die gisteren uitviel met een dij beenblessure. „Ik houd me maar aan de hoop vast dat bekervoetbal iets anders is", sprak Wouters aarzelend. „En dat iedereen beseft dat er dit seizoen nog iets, al is het heel weinig, kan worden rechtge zet." Cambuur De Ron; Ferrier, Elzinga. Berhalter en Abma: Usta. Durmusoglu en De Roo (46. Levtjenko); Van Utrecht (88 De Vnes). Dijkhuizen en Beekink (57. Van Rijswijk). Ajax: Van der San Melchiot. Vïerklau. Oliseh en De Cler Knopper. Litmanen (76. Gorré) en Hoekstra; Babangida, Arveladze (46. Sibon) en Groniqaer (57 Wamberto). Van Grunsven wint vierde wereldbeker go aan. Vijf jaar geleden drib belde Gestion Bonfire nog als een angsthaas achter de rug van trainer Sjef Janssen naar de ingang van de ring. De inmid dels 16-jarige ruin herinnert in niets meer aan het paard waar mee Van Grunsven destijds de kür op muziek won tijdens de wereldruiterspelen in Den Haag. Bonfire stapt tegenwoor dig met zelfvertrouwen door het leven, als een paard van de wereld. Ondanks zijn respectabele leeftijd dartelt Bonfire boven dien nog als een wilde mustang door de wei. Van Grunsven: „Hij is zo fit als een hoentje. Soms wel eens te fit, zoals op Indoor Brabant. En ook zater dagmorgen voor de eerste proef voor de wereldbekerfinale voel de ik al gelijk dat hij wel erg en thousiast was. Dan is het zaak om flink met hem aan de slag te gaan, alvorens aan de wedstrijd te beginnen. Ja, leer mij Bonnie kennen. Ik weet inmiddels pre cies wat ik aan hem heb." dortmund tom v gpd-verslaggever De veertien finalisten van de wereldbeker dressuur in de Westfalenhallen in Dortmund moesten afgelopen weekeinde telkens vroeg uit de veren om zich voor te bereiden op de twee proeven, de korte Grand Prix op zaterdag- en de Kür op muziek op zondagochtend. Amazone Anky van Grunsven had geheel geen last van een ochtendhumeur. Met haar paard Gestion Bonfire won zij in Duitsland voor de vierde keer de wereldbeker, inclusief een cheque ter waarde van 20.000 Zwitserse franken. Om half tien 's morgens be gon de eerste proef voor de dressuurcombinaties op zater dag. Een dag later werd de eer ste amazone om 10.10 uur in de ring verwacht. Voor het ruiter volk, de grooms en paarden liep de wekker bijna midden in de nacht af. Wie zijn ros in de wedstrijdhal wilde inrijden, diende zich bij het krieken van de dag al te melden. Geen pret je, beaamde ook Van Grunsven. één van de vroege vogels. Het deerden Van Grunsven en haar paard Bonfire in het ge heel niet. Het fenomeen op vier benen toonde zich met name op zaterdag in bloedvorm. Elke passage of piaffe werd met speels gemak en foutloos uitge voerd. De jury was bovendien onder de indruk van de pirou ettes, waarvoor Van Grunsven en Bonfire zelfs een tien scoor den. De vijf juryleden, onder wie de Nederlandse Francis Verbeek-van Rooy, plaatsten de inwoonster van Gemert una niem op de eerste plaats. Met het klimmen der jaren kwam er nauwelijks sleet op de spieren van Bonfire. Hij mat zich bovendien een ander ima- Anky van Grunsven en Gestion Bonfire tijdens de huldiging. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17