'Molkenboer drijft verkeersplan door' IEOB werkt aan tanks voor Balkan Wassenaar deelt rode kaarten uit Regio Sponsorloop goed voor 13.000 gulden m Duna Deli in vlammen op 'Het wordt hier juist alleen maar mooier UNDAG 12 APRIL 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 rouw probeert echtgenoot te steken «kchotenDe politie moest afgelopen nacht ingrijpen bij echtelijke ruzie in de Voorschotense wijk Hofland. Een uw bedreigde haar man met een mes. Toen de politie ter kke kwam, was de man met zijn kinderen het huis uitgerend bleek de vrouw verdwenen. De vrouw zou onder invloed van ohol en drugs hebben gehandeld. De man en kinderen zijn elijk elders ondergebracht. erkeer Leiderdorp urenlang vast •rdqrp De afsluiting van de provinciale weg tussen Leider- p en Alkemade (N445) veroorzaakte vanochtend vroeg lange U op de Engelendaal en de Persant Snoepweg in Leiderdorp, {t verkeer zat van zeven uur tot omstreeks half elf compleet fc. Automobilisten die vanuit Leiden en Leiderdorp naar Am- fcdam willen rijden, moeten de komende twee weken door de touwde kom van Leiderdorp om de A4 te bereiken. De N445 ot vrijdag 23 april afgesloten vanwege asfalteringswerkzaam- len ter hoogte van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof. ar wordt een rotonde in de weg aangelegd. el bij hockeyfeest Oegstgeest jctgeest Bij een jongerenfeest van hockeyclub LOHC aan de fbrouckerlaan in Oegstgeest zijn zaterdagnacht relletjes uit- iroken. Een persoon raakte gewond aan zijn oog. Een politie- owerd vernield. Een 16-jarige jongen is wegens het beledi- van agenten door de politie opgepakt, maar kort daarop er vrijgelaten. Ongeveer honderd jongeren raakten slaags na >op van het feest, dat door zo'n vijfhonderd personen werd tocht. Eerder op de avond was er binnen al een vechtpartij, arbij ongeveer tien jongeren waren betrokken. De politie ar- terde omstreeks middernacht toen de vechtpartij binnen uit- k. Er werd een ambulance gebeld en tijdens het wachten irop braken buiten ook vechtpartijen uit. Ook was er veel ge- reeuw en liepen jongens over het dak van de politieauto. De itie riep de jongeren op weg te gaan, maar daar reageerden niet op. Omstreeks 2.00 uur was de rust weergekeerd. De po- gaat samen met het bestuur van de hockeyclub uitzoeken t de oorzaak van de relletjes was. van der toolen Marine Elektronisch en Op- Bedrijf (MEOB) in Oegst- verricht op dit moment aan tanks van de Neder- se Landmacht in verband de situatie in Kosovo. Dat medewerkster I. Flohr van MEOB. Volgens een leger- rdvoerder is er echter geen ;e van het sturen van tanks de Balkan. het MEOB zijn er op dit ïent 'speciale activiteiten' maken hebben met de si- e in Kosovo, zegt mede- ster Flohr. „We hebben apart werkpakket voor de enaar/regio wim koevoet de campagne 'Zet uw mi- ntainer niet buitenspel', J leze week begint, is de ge- nte Wassenaar in deze re- het strengst geworden op ■ebied van afvalinzameling, nvoners worden via folders formeerd over het hoe en om van het systeem met en rode kaarten dat vanaf zoeterwoude De sponsorloop van de Zoeter- woudse Bernardusschool heeft zaterdag waar schijnlijk meer dan de verwachte 13.000 gulden opgeleverd. De leerlingen liepen het geld bijeen voor een feest dat de school volgende maand houdt vanwege het 90-jarig bestaan. Kinderen van groep drie tot en met groep acht konden zich per rondje of voor een totaalbedrag laten sponsoren. Kleuters liepen rondjes van 250 meter en grotere kinderen rondjes van 750 meter op de Kastanje laan. „Er zijn kleuters die wel twintig rondjes heb ben gelopen", zei onderwijzeres P. Vroomans. „En dat terwijl ik dacht dat vijf rondjes al veel was." De komende dagen gaan de kinderen langs bij hun sponsors om het beloofde geld op te halen. FOTO HIELCO KUIPERS Leiden boos over schenden afspraken De Leidse wethouder T. van Rij is boos dat Leiderdorp zijn protest tegen het verkeersplan voor de Van der Valk Boumanweg opzijschuift. „Een rare methode, om het behandelen van bezwaren uit te stellen tot na het be sluit. Molkenboer doet aan doordrijverij", vindt Van Rij, die claimt dat met het plan zoals het er nu ligt afspraken zijn geschonden. den wil dat dat wordt omge draaid. Dan komt er op de Lage Rijndijk in Leiden 25 procent minder autoverkeer terecht, volgens de berekeningen van de door Leiderdorp ingehuurde verkeersexperts. leiderdorp/leiden afke van der toolen De Leiderdorpse gemeenteraad geeft vanavond een definitief oordeel over de maatregelen die verkeerswethouder V. Mol kenboer in petto heeft. Zeer voorbarig, vindt zijn Leidse col lega. Van Rij heeft schriftelijk zijn bezwaren tegen de uitwer king van het plan kenbaar ge maakt en daar nog geen ant woord op gehad. In de brief aan Leiderdorp protesteert het Leidse college van burgemeester en wethou ders tegen de voorgenomen rij richting op de Van der Valk Boumanweg. Molkenboer heeft gekozen voor eenrichtingsver keer richting Leiden, maar Lei- „Naar onze mening dient niet alleen naar de gevolgen voor de Van der Valk Boumanweg geke ken te worden, maar naar een veel groter gebied. Vooral voor de wegen in de Leidse wijk De Kooi, met name de Sumatra- straat, Surinamestraat en Kooi- laan, is het van belang", schrijft Leiden. Van Rij verwijst naar afspra ken die hij met Molkenboer heeft gemaakt over de afstem ming van de Leiderdorpse plannen met die van hemzelf. Leiden stelt zelf eenrichtings verkeer in op de Lage Rijndijk, met uitzondering van het laat ste stukje richting Spanjaards- brug. „Ik hoop dat er nog over leg mogelijk is", zegt de Leidse wethouder. Molkenboer zegt dat er een antwoord op het Leidse be zwaar in de maak is. „We zullen hen vragen nog even af te wachten. De stellingname van Van Rij is natuurlijk helemaal vanuit Leiden geredeneerd. Trouwens, zijn maatregelen zijn definitief, de onze nog maar een experiment." Ook verwijst Molkenboer naar de situatie bij de Stiere- brug over de Oude Rijn, aan de andere kant van de van der Valk Boumanweg. „We verwachten dat daar door onze keus zoveel verandert dat de busbaan daar weg kan. Als we de rijrichting op de Van der Valk Boumanweg andersom zouden doen, is dat niet het geval. Onze maatrege len strekken verder dan het ge bied rond de Spanjaardsbrug." landmacht. Dat houdt in dat we optische apparatuur in tanks installeren en onderhouden. Op dit mo ment hebben we daar extra mensen aan werken. Het gaat met na me om Leo- pardtanks. Maar of die nu speciaal voor- Kosovo zelf zijn, weet ik niet." Voor verde re informatie verwijst zij naar de landmacht. Maar een legerwoordvoerder Leger: 'Het zijn geen tanks, het zijn houwitsers' ontkent dat er wordt gewerkt aan tanks voor de Balkan, en denkt dat er sprake is van een misver stand. „We hebben giste ren vijf hou witsers naar Macedonië verscheept. Dat zijn artil lerievoertui gen. Voor een leek lijken die op tanks: het zijn in feite al lebei kanon nen op rups banden. Ik weet het niet zeker, maar ik kan me voorstellen dat het MEOB aan die houwitsers heeft gewerkt. Er zitten immers vizieren en kijkers en zo op. Maar dat moet dan al even ge leden zijn geweest." De legerwoordvoerder bena drukt dat hoe dan ook van grondtroepen in Kosovo geen sprake is. „De houwitsers gaan naar Macedonië, als een stukje afschrikking. We hebben name lijk in de gaten dat het Servi sche leger zich voor een deel bij de Macedonische grens samen trekt. Het gaat er ook om de vluchtelingenkampen te be schermen." Honderdtwintig Nederlandse soldaten gaan met de houwitsers mee naar Mace donië. Hardleerse vuilaanbieders aangepaktt die de deksel van hun mi- intainer niet sluiten, de bak meer dan 70 kilo vullen, afval niet goed scheiden of rielen niet naar de weg toe m, lopen kans op een gele wel rode prent. De gele is 'slechts' een waarschu- Wassenaarders die hun iainer met een rode kaart reffen, weten dat deze nog en dat ze zich herhaalde lijk niet aan de aanbiedregels hebben gehouden. In gemeenten als Katwijk en Leiden wordt ongeleegd laten van bakken niet als straf ge bruikt, melden woordvoerders. Dat Wassenaar dat nu wel doet, betekent volgens gemeente- voorlichter T. Roosjen niet dat de inwoners van dit dorp hun afval massaal verkeerd aanbie den. „We zijn tevreden, maar het kan beter", zegt hij. „De ge meente kan, als iedereen zich aan de aanbiedregels houdt, de dienstverlening verder optima liseren." Volgens Roosjen is Wasse naar niet uniek met zijn gele en rode kaarten. „Wij hebben dit systeem bij Geleen afgekeken." F. Delemarre, woordvoerder van de gemeente Leiden, wil zich van een oordeel onthou den over de Wassenaarse aan pak. Controleurs van de Leidse milieupolitie knopen gesprek ken aan met 'recidivisten', ver telt hij en delen zonodig pro cessen-verbaal uit. „Ik moet de eerste nog tegen komen die zegt dat hij alle aan biedregels bewust aan zijn laars lapt en toch van ons eist dat we zijn bak legen. Dat er wel eens bakken vol blijven staan, komt doordat mensen hem niet op de juiste plaats hebben neerge zet. We slaan die mini-contai ners dan niet expres over, maar zien ze dan over het hoofd om dat we gefixeerd zijn op de rechterkant van de weg, daar waar de groene strepen zijn aangebracht." Ook in Katwijk is het vol laten van mc's geen sanctie. „In onze verordening staan weliswaar sancties maar niet deze. Boven dien gaat het ons er hoofdzake lijk om dat mensen goed schei den, dat vinden we belangrijker dan of de bak wel goed staat." noordwijk - vervolg van voorpgina De voormalige Noordwijkse discotheek Duna Deli gaat in vlammen op. Het slooppand, waarin de laatste jaren discotheek Foetsie was gevestigd, ging in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel verloren. De brand is vrij wel zeker aangestoken, zegt politievoorlich- ter J. Nelemans: „Het is een slooppand, staat al ruim een half jaar leeg en er is geen elektri citeit. Ondanks het hekwerk rond het dicht getimmerde pand, was het niet onmogelijk bij en in de dancing te komen. Het is ook be kend dat er met regelmaat jongeren in het pand zaten. We hebben ze al een aantal keer weggestuurd." Op de leeg komende grond aan het Picképlein wil de Katwijkse project ontwikkelaar De Raad Bouw bv een hotel met 113 kamers neerzetten. Het hotel wordt uitgevoerd in zandsteen en krijgt twee toren tjes. Onder het gebouw moet een parkeerga rage met 166 plaatsen komen. Het ontwerp is van architect H. van Egmond. FOTO FRANS ROOMER Er wordt weer heel wat afgecommuniceerd in de Leidse randgemeenten. In Leiderdorp denken de ambtenaren van de sociale dienst hun goede naam terug te winnen door uit te roepen dat ze hun werk niet goed doen, terwijl in Voorschoten de wethouder afval een woordenstroom produceert waar de grootste vuilnisbak nog te klein voor is. Het opbouwen van een goede naam be gint aan de basis. Je levert je werk op tijd af, je komt je afspraken na, én je durft te la ten zien dat je er bent, en wat je doet. Een waarheid die staat als een wandtegeltje. We lazen 'm in het zojuist verschenen 'communicatieplan' van de sociale dienst van Leiderdorp. Inderdaad, dezelfde club die nog geen jaar geleden door een organi satiebureau werd afgeschilderd als een stel navelstaarders. Die niks uit hun vingers kre gen. Revanche! Wethouder Pauline Kolman is harstikke su per hyper mega trots-op het jongste product van haar organisatie. Want haar ambtena ren laten toch maar mooi zien, dat ze wel degelijk in staat zijn om met de buitenwe reld te communiceren. Lees maar. „We hebben een missie." Da's mooi. Een missie, dat klinkt naar Heilige Voornemens en Goede Werken. Naar beste tijden dus voor de Leiderdorpers met een smalle beurs. Maar dan. „We willen de goede naam terug, die we door alle negatieve publiciteit van vorig jaar kwijt zijn geraakt." O. Volgt het bovenstaande citaat over het op bouwen van die goede naam, en hoe dat moet aanvangen aan de basis. „Je levertje werk op tijd af, je komt je afspraken na", enzo. Hadden ze nou maar behalve dat organisa tiebureau ook een communicatie-expert ingehuurd. Want wat zeg je hier nou mee? Dat je je werk nu dus niet op tijd af hebt en je afspraken niet nakomt. Voor iedereen die het nog niet wist. Sorry voor deze negatieve publiciteit, jon gens. Maar er zijn dingen waar je je mond over moet houden. Die moet je alleen maar doen. Zakken, dozen en pakken Grote (afval) zaken werpen hun schaduw vooruit. Dat geldt dus ook voor grote grijze gemeentelijke vuilcontainers. De afgelopen week zijn ze bezorgd in Voorschoten, wat in veel gevallen tot grote bezorgdheid heeft ge leid. Wie gewend was aan een overzichtelij ke en handzame vuilniszak moet bij het zien van deze onmetelijke bak hebben ge dacht aan een nieuw huisvestingssysteem van de gemeente. Als elders in het land dak lozen al blij zijn met een doos moet het im mers een luxe zijn om in zo'n degelijk afge sloten ruimte te mogen verblijven. Tenzij je helemaal niet van kamperen houdt, al een normaal dak boven je hoofd hebt en je niet wilt afvallen in een bak waar in je voeding bestaat uit plastic, blikjes, lege melkpakken en luiers. Dan trek je aan de bel en blijkt dat er helemaal geen kloof be staat tussen burgers en politiek. Zeker niet als het gaat om D66 en een van de raadsle den Yvonne Molenkamp-Beauchez is. Zij haalde de afgelopen week alle klachten op en deponeerde ze donderdagavond tij dens de raadsvergadering op het bureau van wethouder Aad Draijer. „Van veel men sen heb ik gehoord dat ze die bakken veel te groot vinden. Daarom vraag ik u: kunnen zij kleinere krijgen? Ik neem niet aan dat ze vanzelf zullen krimpen." De wethouder gaf een heel uitvoerig ant woord. Dat het moeilijk is zo'n systeem zo maar in te voeren. Dat mensen even een ge wenningsperiode door moeten. Dat er een goede samenwerking moet zijn tussen pu bliek en gemeente en dat de klant het ge voel moet hebben dat hem recht wordt ge daan. Over de grootte van de container geen woord. Toch bedankte Molenkamp hem hartelijk. Het voordeel van zo'n aanpak is dat je als vuilnisvrouw klachten kan blijven ophalen. Vraag je door dan maak je jezelf werkloos, omdat iemand als Draijer dan ge woon zegt: „Mensen moeten gewoon drie of vier keer oefenen met die grote contai ners. Dan wennen ze er wel aan. Je moet natuurlijk wel kijken naar degenen die met die klachten komen. Heb je bijvoorbeeld ouderen, die helemaal niet zo'n grote bak nodig hebben, dan moet je niet aarzelen en die mensen snel eén kleinere container ge ven." afke van der toolen jan preenen Wiggers verbaasd over bezwaren tegen toko leiderdorp «judy nihof Hij begrijpt niet goed waarom drie families uit de Dr. de Bruy- nestraat en de Hoogmadeseweg in Leiderdorp bezwaar maken tegen zijn Indonesische toko. „Het wordt hier alleen maar mooier", zegt Henny Wiggers, de Leidse ondernemer die Toko Buitenzorg in de Dr. de Bruyne- straat binnen twee weken hoopt te openen. „Het is juist een aanwinst voor Leiderdorp." Het is de bedoeling dat het bij behorende restaurant later dit jaar open gaat. De vrees van de drie families voor stank-, geluids- en ver keersoverlast wuift - Wiggers weg. „We voldoen aan alle ei sen in de hinderwet. Ik heb een ontgeuringsinstallatie van 35.000 gulden. Wat daar uit komt is niets. Leveranciers die bij me langskomen zijn ver baasd. Ze zeggen: wat u doet om overlast te voorkomen, dat doet niemand." In het pand van de toko zat vroeger een buurtsupermarkt. Zo'n winkel past wel in de Dr. de Bruynestraat, horeca niet, vinden de bezwaarmakers. De Hoofdstraat is hiervoor meer geschikt. Daar was al horeca toen die straat nog het centrum van de gemeente was. zeggen ze. „De Hoogmadeseweg en de Dr. de Bruynestraat zijn een onderdeel van een later ge bouwde M'oo/Twijk waar in het geheel geen sprake was van ho reca." De bewoners vrezen met na me voor overlast van verkeer. Ze verwachten dat de meeste mensen die eten komen afha len, de auto pakken. In de buurt is nu al een 'schromelijk tekort aan parkeerplaatsen'. „De komst van een restaurant met een toko zal dit alles verer geren," schrijven de bewoners aan de gemeente. Wiggers denkt dat het wel mee zal val len. „Toen er nog een super markt zat had je ook een toe stroom van verkeer. En de glas bakken die hier staan verdwij nen, zodat daar geen verkeer meer op af komt. Bovendien komen er extra parkeerplaat sen." De aanleg van extra parkeer plaatsen stelt de bewoners ech ter niet gerust. Een tekening van de extra plekken geeft vol gens hen 'een wel erg enthousi ast beeld van de werkelijkheid'. Op sommige nieuwe parkeer plaatsen zouden onmogelijk auto's kunnen staan, omdat er dan geen stoep overblijft. Wat Wiggers het meest ver baast is de angst van de be zwaarmakers dat de toko een hangplek wordt voor jongeren, zeker als er 'snelle warme snacks' worden verkocht. „Het is toch geen patatzaak", zegt Wiggers, die naar eigen zeggen vrijwel alleen positieve reacties uit de buurt krijgt. „Steeds ko men mensen me vragen wan neer ik nu eindelijk eens open ga. Je zou verwachten dat de naaste buurman het eerst zou ageren. Maar die heeft bij mij al een tafeltje uitgezocht."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13