Gereformeerde tweeverdieners blijken krenten 'Als er geen woede is, wordt het kwade niet bestreden' Pinnen tijdens collecte in kerkdienst onwaarschijnlij Orthodoxen vieren paasfeest VANDAAG I iO J Gemma Galgani was een ziekelijk Italiaans meis- p~j I je dat relatief laat, in 1940, een plek en dag kreeg Ii op de roomse heiligenkalender. Zij werd gebo ren in 1878 en stierf op 25-jarige leeftijd op 11 april 1903 na een lang ziekbed. In dat jaar viel 11 april op P aaszaterdag. De reden voor haar heiligverklaring is dat zij vanaf haar 21ste elke week van donderdagavond 20.00 uur tot vrijdagmiddag 15.00 uur, precies op de tijden dat Jezus £i an het kruis zou hebben gehangen, zogeheten stigmata kreeg. Dat zijn bloedende wonden die zich spontaan aan dienen. Meestal verschijnen ze op plaatsen als handen, voe lt en en zijde, waarvan gezegd wordt dat Jezus eraan ver toond raakte voor en tijdens zijn kruisiging. Gemma, die .1 elf van jongs af aan veel leed onder allerlei ziektes, was al vroeg doordrongen van het lijden van Christus. Een aantal laters van de congregatie van de passionisten overtuigde i ich van de echtheid van Gemma's stigmata en stonden 'naar bij tijdens haar overlijden. Cadeau SoW-kerken voor Israël l eiusden De speciale inzamelingsactie van de Samen op Weg kerken voor joodse en Palestijnse vredesprojecten heeft ruim 220.000 gulden opgebracht. De Nederlandse Hervormde. Gere formeerde en Lutherse Kerken hielden de actie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de staat Israël. De opbrengst gaat voor de helft naar vredesprojecten in Israël en de Palestijnse ge bieden. Een kwart is bestemd voor een diakonaal project onder Palestijnse vluchtelingen en het overige deel moet de aanleg van een vredespark in Galilea financieren. In Israël kan volgens de kerken alleen een vreedzame en rechtvaardige samenleving komen als zowel jood als Palestijn in vrijheid en zelfbeschikking volmondig sjalom of salam (vrede) kan zeggen. Kardinaal Silva Henriquez overleden I Santiago De Chileense kardinaal Raul Silva Henriquez is op 91-jarige leeftijd overleden. De vroegere aartsbisschop van San tiago was een fel tegenstander van dictator Augusto Pinochet. I Silva Henriquez. lid van de congregatie van paters Salesianen j van Don Bosco. werd in 1959 door paus Johannes XXUI tot bis- I schop van Valparaiso benoemd. Anderhalf jaar later werd hij 1 aartsbisschop van de hoofdstad Santiago. Een jaar later be noemde Johannes hem tot kardinaal. In 1983 legde hij zijn functie neer wegens meningsverschillen met paus Johannes Paulus II. In oktober 1973, een maand nadat Pinochet de macht had gegrepen, stichtte de kardinaal het Chileense comité van samenwerking voor de vrede, dat het opnam voor de slachtof fers van het bewind van de dictator. Maanden later verbood Pinochet het comité waarop Silva Henriquez reageerde met de oprichting van het Vicariaat voor de Solidariteit, dat een schuil plaats voor slachtoffers van de militaire dictatuur werd. De re gering van Chili heeft in verband met de dood van de kardinaal vijf dagen van nationale rouw afgekondigd. 'Taste the spirit' in Voorhout voorhout Jongeren in contact brengen met verschillende vor men van geloofsbeleving, in de hoop dat ze iets vinden waar mee ze verder kunnen. Met dit doel voor ogen organiseerde het Knooppunt voor jongeren van het Dekenaat Leiden/Bollen streek afgelopen zaterdag een informatiedag in Voorhout, waar bij onder het motto Taste the spirit', spiritualiteit centraal stond. Charles Horsthuis nam samen met Jeanine Vermeulen het initiatief voor de manifesta tie in het Teijlingen College. De organisatie had een aantal representanten van geestelijke stro mingen, waardoor jongeren zich wereldwijd aangesproken voe len. onder één dak verenigd. Zo werd er onder meer informatie gegeven over de oecumenische broederschap Taizé, Indiase broeders voor meditatie en kloosterlingen van de Salezianen van Don Bosco. Andere activiteiten waren bibliodrama, een musical, Sacred dance, Mandala-tekenen en workshops over uiteenlopende onderwerpen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel wind. In het zuidoosten bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Langs de gehele westkust droog en flink wat zon. Middagtemperatuur in het noorden rond het vriespunt. In het zuiden maxima van 3 graden bij Oslo tot 8 rond Bergen. Zweden: In het noorden droog en zonnige pe rioden. In het zuiden toenemende wind en bewolking gevolgd door re gen. mogelijk ook sneeuw. Middag- temperatuur in het noorden rond het vriespunt. In het zuiden maxima da lend naar ongeveer 5 graden. Denemarken: Bewolkt en perioden met regen. Van- - daag veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ier land: Uiterst wisselvallig met veel buien, vooral in het noorden geleidelijk aan met hagel en sneeuw. Veel wind, langs de west- en noordkusten van Ierland en Schotland kans op storm. In Zuid-Engeland ook nu en dan op klaringen. Middagtemperatuur da lend naar 4 graden in Noord-Schot land en 10 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd regen of buien. Veel wind en maxima rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag enige tijd regen. Daarna en kele buien, maar in de zuidwestelijke departementen ook af en toe wat zon. Veel wind. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 12 graden. Portugal: Zonnig, in het noordwesten ook en kele wolkenvelden, maar droog. Vooral langs de westkust tamelijk veel wind. Middagtemperatuur da lend naar 17 graden bij Porto en 23 in de Algarve. Madeira: Zowel zon als wolkenvelden en een verder aantrekkende noordenwind. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: In het noorden geregeld wolkenvel den en vooral langs de Golf van Bis kaje een enkele bui. Naar het zuiden toe veel zon. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur in het noorden dalend naar 15 graden, in het zuiden maxima tussen 21 en 26 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar ook een stevige noord oostenwind. Maxima dalend naar on geveer 25 graden. Marokko: Westkust-, droog en veel zon. Mid dagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Zonnig, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur van 19 graden in het noorden tot 27 in het zuiden. Woens dag iets warmer. Zuid-Frankrijk: Tamelijk veel wind en bewolking en van tijd tot tijd regen. In het zuidoos ten vandaag en morgen droog en vrij zonnig. Maxima dalend naar 10 gra den op het Centraal Massief en 17 bij Perpignan! Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Italië: Eerst wisselend bewolkt en enkele verspreide buien, mogelijk met on weer, Morgen zeer buiig, bewolkt en onstuimig. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en een enkele bui. Mor gen erg veel wind en buien, ook kans op onweer. Bij zee mogelijk storm. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, in het zuiden lokaal 20 gra den. Malta: Eerst van tijd tot tijd zon en hier en daar een bui. Morgen veel meer wind en meer buien. Middagtemperatuur rond 19 graden. csa bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront asm opklaringen At- hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal Griekenland en Kreta: Vandaag flink wat zon en een ver dwaalde bui. Morgen meer wolken en op het vasteland toenemende buien kans. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag opklaringen en naar het oosten wegtrekkende buien. Morgen eerst tamelijk zonnig, later van het westen uit nieuwe buien. Middag temperatuur ongeveer 19 graden.. Duitsland: Vandaag eerst opklaringen, later van uit het westen wind en regen. Mor gen nat en zeer winderig. Middag temperatuur rond 12 graden, van daag bij Berlijn nog 15 graden. Zwitserland: Vandaag nog even rustig, vrijwel droog en kans op zon. Verder bewolkt en perioden met regen, soms ook DINSDAG 13 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.49 Zon onder 20.31 Maan op 05.58 Maan onder 16.58 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.25 14.45 01.58 14.18 Laag 10.20 23.15 10.01 22 56 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) w 1 18 5 0.0 veel wind. Morgen boven de 1300 meter sneeuw. Bij Locarno door fóhn dan veel droger en warmer. Middag temperatuur overigens rond 13 gra den Oostenrijk: Vandaag eerst wat zon, later van het westen uit bewolking en regen, later ook sneeuw. Maxima rond 12 gra den, bij Wenen eerst nog 17 graden. Polen: Vandaag zonnige perioden en meest droog. Morgen bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 15 graden, morgen lager. Tsjechië en Slowakije: Vandaag van het westen uit opklarin gen. Morgen van het westen uit wol ken en regen. Middagtemperatuur rond 17 graden, morgen lager. Hongarije: Veranderlijke bewolking en een en kele bui. Middagtemperatuur eerst rond 19 graden, morgen lager. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53173 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 9211 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v: 071-5356230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v; 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,j betaling. VERZENDING PER P( Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag, 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEl Voor mensen die moeilijk lezen, ft hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is e< van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette besi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! INTERNET: D «.leidschdagblad.nl MAIL redactie.ld@damiate.hdc.nl z i K N H U I ONGEVALIENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Gereformeerde tweeverdieners zouden naar ver houding meer geld aan de kerk kunnen geven dan dat ze nu doen. Er zijn 'heel fijne' uitzonde ringen. maar de trend is zichtbaar. Dat zei voorzitter E. Wiersema van het landelijk verband van commissies van beheer van de Ge reformeerde Kerken zaterdag tijdens de jaarver gadering in Ermelo. In het verband zijn de pen ningmeesters van de plaatselijke kerken ver enigd. Het geefgedrag van kerkelijke tweeverdie ners houdt volgens Wiersema 'geen gelijke tred met de mogelijkheden die hun inkomen naar het Meer contact bepleit tussen bisschoppen en rk intellectuelen Meer contact tussen bisschop pen en rooms-katholieke intel lectuelen bepleit dr. W. Derkse in het boek 'Ontmoetingen van geloof en wereld', dat zaterdag in Utrecht werd gepresenteerd. Zeker in het recente verleden was er een 'bijna automatisch wantrouwen' tussen beide groepen. Volgens Derkse, wetenschap pelijk directeur van de rk Rad- boudstichting, zouden bis schoppen rk intellectuelen kun nen zien als een relevante klankbordgroep bij de ontwik keling van hun beleid. Ook zou den intellectuelen een mondig medium kunnen zijn om voor het kerkelijk spreken gehoor binnen de universiteit te vin den. Omgekeerd zouden rk intel lectuelen de bisschoppen kun nen zien als een klankbord groep die verbonden is met de wereldkerk, volgens Derkse een ruimer podium dan de Amster damse grachtengordel. Zonder concessies aan hun mondig heid te doen willen zij loyaal zijn aan de bisschoppen als hoeders van de plurale en rijke stroom van de traditie. Traditie is volgens Derkse het samengaan van continuïteit en verandering. Daarop is eerder het beeld van een rivier dan van een brandkast van toepassing. Dat geldt ook voor de geloof sleer, 'die soms gestold lijkt te zijn' in doctrinaire omschrijvin gen. „In de woorden van de theoloog Joseph Ratzinger, ge ruime tijd geschreven voordat hij in het Vaticaan tot kluisbe- waarder van de geloofsleer werd aangesteld: 'Een waarheid die niet verandert, is fout'." De Radboudstichting, in 1905 opgericht, stimuleert de vor ming van studerenden vanuitde rk levensbeschouwing. Daartoe heeft zij tien bijzondere leerstoelen in de filosofie en theologie aan de openbare uni versiteiten. Studenten Ekklesia over agressie LEIDEN SUZANNE BARBIER Hoe komt het dat agressie een steeds prominentere plaats in onze maatschappij heeft gekre gen? Is er iets veranderd in de samenleving waardoor agres sief gedrag groter is geworden? En als dat zo is, wat kan je erte gen doen? Praten over het on derwerp agressie roept zoveel vragen op dat de Leidse studen ten Ekklesia, studentenpasto raat van de universiteit, er za terdag een symposium over hield. Het fascinerende van agres sie, zo bleek tijdens verschillen de lezingen, is dat het niet per definitie verkeerd of negatief is. Agressie kan mensen ook sterk maken om zich te verdedigen in wat zij ervaren als een on rechtvaardige situatie. Als er geen woede en verontwaardi ging zouden bestaan dan zou ook 'het kwade' niet worden bestreden en vervalt de mens in passiviteit. Theoloog A. Lascaris hield zijn gehoor voor dat de Nederlandse samenleving ge baseerd is op de angst voor ge weld. Mensen zouden veel sneller in de verleiding komen om de regels te overtreden als de dreiging van de politie en andere organen niet bestond. Over de oorzaken van de ge stegen agressie, liepen de me ningen uiteen. Sluitende verkla ringen konden de verschillende disciplines niet geven in vijf uur. Filosoof A. Tol stelde dat de postmoderne mens denkt dat alles beheersbaar is, zoals hij zoveel dingen naar zijn hand heeft kunnen zetten deze eeuw. Mensen zijn daardoor volgens Tol het onmogelijke gaan ver langen: een probleemloze maatschappij. 'Met alles wat we tegenwoordig kunnen, kunnen armoede en ongelijkheid toch niet onopgelost blijven?'. Dat leidt ertoe dat mensen een on zichtbare vijand vermoeden die de vooruitgang saboteert. Tweede Kamerlid G. Verburg droeg eenvoudiger verklaringen aan voor agressie. Volgens de politicus komt die voort uit de angst voor het onbekende, en de onzekerheid over welke ge volgen andere groepen en indi viduen voor het eigenbelang hebben. Verburg hethaalde het CDA-standpunt dat individuali sering debet is aan het gestegen geweld. „We kijken steeds meer naar wat we hebben en doen en niet wat we kunnen zijn, ook voor een ander." lijkt zou kunnen bieden'. Tegelijkertijd lijkt het er op dat veel werkende partners steeds meer in deeltijd gaan werken. Daardoor komt het niveau van het inkomen van tweeverdieners in feite niet zo ver meer uit boven dat van de eenverdiener. Als de trend van een lagere bijdrage doorzet in de groep tweever dieners en meer in het algemeen in de groep mensen jonger dan 45 jaar. kan de financiële si tuatie van kerken behoorlijk zorgelijk worden, waarschuwde Wiersema. Daar komt volgens hem nog bij dat een kleine re groep in de gemeente steeds meer in de mid delen voorziet. Het gaat dan om de ouder wor dende en op termijn uitdunnende groep van vanouds actieve kerkgangers. Hoe ouder mensen worden, hoe meer geld ze aan de kerk geven, zo blijkt volgens Wiersema. Hij riep de penningmeesters op na te gaan hoe bij de huidige ontwikkelingen de toekomst van hun gemeente er mogelijk uit zal zien. Nu al komt het incidenteel voor dat een gemeente niet meer in staat is een eigen predikant te bekostigen of het kerkelijk werk naar behoren te verzorgen. Wiersema bekritiseerde in dit verband het ar beidsvoorwaardenbeleid voor predikanten. Hij zei het wel erg riant te vinden om de inkomens ontwikkelingen bij de rijksoverheid te volgen en vervolgens nog eens allerlei extra maatri treffen vanwege het specifieke karakter werk in de kerk. Ook vroeg Wiersema de ambtswoning nog beschikbaar moei gesteld als er sprake is van een predikan met een dubbel inkomen. De verenij kerkvoogdijen in de Nederlandse He Kerk en het (gereformeerde) landelijk van commissies van beheer gaan nauwei werken en treden voortaan waar mog meenschappelijk naar buiten, zo maakti organisaties bekend. Ze proberen de beheerders van de Evangelisch- meenten ook in de samenwerking te betr jstui dij Pinnen tijdens de collecte in de kerkdienst is volgens ds. H.J.J. Radsteke niet erg waar schijnlijk. Dat is geen liturgische oplos sing, terwijl het rondgaan met de collecte- zak wel liturgisch is ingeburgerd. Radstake is voorzitter van de commissie geldwer ving van de Nederlandse Hervormde Kerk. In het buitenland bestaat op enkele plaatsen de mogelijkheid tijdens de kerk dienst met de kredietkaart te betalen, zo als in bepaalde restaurants ook aan tafel mogelijk is. „Ik zie dat zelf hier niet gebeu ren", zegt Radstake. In de Noord-Spaanse stad Leon kan het al sinds 1996 en in Napels sinds 1997. In Duitsland heeft de lutherse predikant Ger- rit-Willem Oberman in Filderstadt-Bern- hausen bij Stuttgart het pinnen tijdens de kerkdienst ingevoerd. Sinds het begin er van, vorig jaar september, is de opbrengst met twintig procent gestegen, zei hij tegen het Franse persbureau AFP. Het gebruik van collectebonne munten is volgens Radstake wei in delijk aantal hervormde gemeeni meengoed geworden. In plaats xz tant geld geven de kerkgangers een munt, die ze vantevoren bij het bureau hebben gekocht. Op die manier hebben ze ei voor hun afdracht, wat ze bij cont niet hebben. Daardoor kunnen zondagse giften als aftrekpost bij tingen opvoeren. Amsterdam Over de hele wereld hebben de orthodoxe kerken het afgelopen weekeinde - een week na de westerse kerken - het Paas feest gevierd. In Amsterdam kwamen de ge lovigen onder meer bijeen in de Russisch Or thodoxe Kerk in de Kerkstraat, waar speciale gebeden werden opgedragen voor de vrede op de Balkan. Ook paus Johannes Paulus II riep gisteren de strijdende partijen in Kosovo opnieuw op de wapens neer te leggen en de dialoog te hervatten. „We mogen de hoop op vrede niet opgeven", zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. De paus zei dat zijn gedachten voortdurend uitgaan naar alle mensen die lijden onder de oorlog. „Ik bid de opgestane Heer om hun het geschenk van vrede te geven." De 78-jarige kerkleider zei zich met vreugde in gebed te verenigen met de 'orthodoxe broeders'. De kerkleii bij herhaling aangedrongen op een ging van de oorlog in Kosovo. Hij riep ding in Belgrado vorige week op een nitaire corridor' te openen om hulpver aan de vluchtelingen uit Kosovo moge maken. Ook riep de paus tevergeefs oj een staakt-het-vuren met Pasen. MAANDAG 12 APRIL 1999 979

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10