Financiën Zorgwijzer onder de loep Watersporters moeten betalen voor een ligplaats Strengere controle op energie-installaties in Alphen aan den Rijn Rijn Veenstreek Verkeersveiligheid bij Babystunter onderzocht Alphen gaat diefstal winkelwagens beboeten oningbouwvereniging een kinderboerderij Kabelbreuk spoor treft ook wegverkeer saskia buitelaar Bij iedere verhuizing in Al phen gaat het energiebedrijf EWR voortaan de elektrische- en gasinstallaties controleren. Dat is nodig, omdat een deel van de installaties in Alphense huizen niet deugt. Uit onder zoek in honderd woningen blijkt dat de elektrische instal laties in vijftien procent, en de gasinstallaties in 10 procent van de gevallen gevaarlijk zijn. Het meest voorkomende defect is dat delen die onder spanning staan niet goed zijn afgeschermd, de aardlekscha- kelaar niet goed werkt of hele maal ontbreekt. Bij de gasin stallaties signaleerden de con troleurs regelmatig een slech te toe- en afvoer van lucht en een slechte rookgasafvoer. De gebreken zijn direct aan de bewoners gemeld. Zij zijn ver antwoordelijk voor de veilig heid en het onderhoud van hun installaties. De EWR komt binnenkort kijken of de bewo ners de gebreken hebben ver holpen. Om er zeker van te zijn dat de apparaten ook in orde zijn als mensen een huis betrek ken, wil de gemeente dat de EWR bij iedere verhuizing of verbouwing de installaties controleert. Dat kost de (nieu we) bewoner ongeveer 130 gulden. Burgemeester en wet houders van Alphen willen per 1 juli een overeenkomst sluiten met de EWR. De aanleiding voor het on derzoek en de daaruit voort vloeiende maatregel was een brand in een woning aan de De Smethstraat vorig jaar. Hoewel kortsluiting de oor zaak was, en dus niet een mankement aan de installa ties, drong de gemeenteraad aan op beter toezicht. Ook landelijk wordt gewerkt aan nieuwe wetten om de veilig heid van de energie-installa ties goed te regelen. De com missie uitvoeringszaken praat binnenkort over de maatregel. AO 10 APRIL 1999 2*NSF krijgt opdracht Woubrugge wou de Het bureau van de sportkoepel NOC*NSF gaat 1 zoeken wat voor soort gebouw de verenigingen van Wou- i moeten krijgen. Drie adviesbureaus hadden zich inge- j en voor het project. Het gemeentebestuur van Ja- ioude gaf aan NOC*NSF de voorkeur. Het bureau moet n twee weken met een advies komen over het toekomstige komen van de verenigingen. In die weken moeten de ad- s de wensen inventariseren van de clubs, die nu nog ge- maken van De Wijk. Daaruit moet duidelijk worden wat ste oplossing is voor de verenigingen: een vleugel aan ia| Oudendijk, een eigen gebouw of renovatie van De ira: 20 mille voor verbouwing [iam den run» Het Internationaal VrouwenTrefcentrum in Alphen aan den Rijn krijgt van het Juliana Welzijns- 20.000 gulden om het gebouw aan de Ruisdaelstraat op te ,en. De achterpui van het pand is op verschillende plaat- jrot en moet volledig vernieuwd worden. Dat kost 40.000 i. Het welzijnsfonds heeft toegezegd de helft te betalen, iet overige bedrag heeft Zahra verschillende fondsen be- d, zegt voorzitter E. Daal. Zahra organiseert in het pand gen, aerobics, 50-plusgym, naailessen, kooklessen en ssen voor allochtone vrouwen uit Alphen. Zahra probeert gebouw ook ruimte te creëren voor Opstap. Dat is een idingsondersteunend programma. Regionale stichting komt negen ton tekort De in januari opgerichte stichting Zorgwijzer zit nu al in de financiële problemen. De stichting, die beoordeelt hoeveel en welke zorg ouderen en gehandicapten in de Rijnstreek nodig hebben, komt dit jaar 9 ton tekort. De benodigde tijd en kosten zijn te laag ingeschat. De wel zijnswethouders van de zes gemeenten uit het Rijn- streekberaad willen een extern bureau de uitgaven van Zorgwijzer opnieuw laten onderzoeken. jaar al ruim 2,3 miljoen gulden, verdeeld naar inwoneraantal. Het extra geld is nodig om meer Alphen, Rijnwoude, Ja- personeel aan te nemen. De tijd cobswoude, Ter Aar, Nieuw- die zij kwijt zijn om vast te stel- koop en Liemeer betalen dit len welke zorg een cliënt nodig heeft, is veel langer dan vante- voren werd aangenomen. Voor al de beoordeling van gehandi capten, die voor verschillende onderdelen van de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) in aanmerking komen, kost veel tijd. Volgens directeur van Zorg wijzer L. van Veen draait de stichting nu redelijk. „We geven voorrang aan aanvragen die ur gent zijn en waarvoor de zorg beschikbaar is", legt zij uit. „We hebben nu dus wachtlijsten voor het aanvragen van een plek in een verzorgingshuis en huishoudelijke hulp, omdat de zorgverstrekkers zelf ook met wachtlijsten zitten." Ook ge handicapten moeten langer dan de gebruikelijke vier weken wachten. Tijdelijke krachten vangen voorlopig de ergste klappen op. Een noodoplossing, zegt Van Veen, want eigenlijk is daarvoor geen geld beschikbaar. Ze ver wacht dat de gemeenten in april of mei uitsluitsel geven over de 900.000 gulden. Meer geld is er zonder meer nodig, verwacht de Rijnwoudse welzijnswethouder G. van der Lecq. Zij is voorzitter van het portefeuillehoudersoverleg Volksgezondheid in het Rijn- streekberaad. De wethouders uit dat overleg spraken deze week over de problemen bij Zorgwijzer. Volgens Van der Lecq was het sinds de start van de overkoepelende stichting hommeles. „Er was al gelijk een vacature en in januari waren veel werknemers ziek. Op een zeker moment had verpleeg huis Oudshoom wel bedden beschikbaar, maar kon Zorgwij zer niet genoeg patiënten door sturen." De wethouders willen nu dat opnieuw uitgezocht wordt hoe veel tijd, geld en personeel het werk van Zorgwijzer kost. Bij de oprichting van de stichting vo rig jaar is uitgegaan van erva ringen bij andere indicatie-in stellingen en berekeningen van de overheid. Volgens directeur Van Veen is er echter nog te weinig ervaring met deze werkwijze opgedaan. .Alles wordt op het droge be dacht, in de praktijk werkt het gewoon anders." Het onder zoek moet voor de zomer klaar zijn. De gemeente Alkemade gaat de verkeersveiligheid rondom de winkel Babystunter op bedrij- venterrein Lasso-noord onder zoeken. De leden van de com missie ruimtelijke ordening be sloten hiertoe naar aanleiding van de hoorzitting over de offi ciële vestiging van de babyspe ciaalzaak. Het transportbedrijf Getru maakt bezwaar tegen de vrij stelling die de gemeente aan Babystunter wil verlenen. Ge tru-eigenaar Van Vliet meent dat het bedrijventerrein niet ge schikt is voor een winkel die veel verkeer aantrekt. Sinds Ba bystunter zich twee jaar gele den zonder de benodigde verg uning op de Lasso vestigde, moet Van Vliet regelmatig ver keersagente spelen op het be drijventerrein. Volgens de Ge- tru-eigenaar gebruiken de klan ten van Babystunter het terrein als racebaan en brengen ze de verkeersveiligheid in gevaar. Met de vorige gebruiker van het pand waarin Babystunter zit had Van Vliet na een juri disch gevecht een overeen komst gesloten over de par- keermogelijkheden en het ge bruik van de weg. De babyspe ciaalzaak leeft deze afspraken niet na, terwijl dat volgens Van Vliet wel moet. Ook de Langeraarse babyspe- ciaal Maminette tekende be zwaar aan tegen de vrijstelling voor Babystunter. Volgens het bedrijf richt Babystunter zich ook op klanten uit de omliggen de gemeenten en daarmee komt het bestaansrecht van Maminette in gevaar. De baby speciaalzaak maakte tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening geen ge bruik van het spreekrecht. Mocht de commissie na het verkeersonderzoek besluiten om Babystunter te legaliseren, dan kunnen Maminette en Ge tru nog beroep aantekenen bij de commissie beroep en be zwaar en de rechtbank. alphen aan den run marieta kroft Supermarkthouders in Alphen aan den Rijn binden met de ge meente en de politie de strijd aan tegen het zoekraken van winkelwagens. Wie met een karretje buiten een aangegeven grens om het winkelcentrum komt, loopt de kans een boete van 200 gulden te krijgen. Men sen die nu een karretje thuis hebben staan, krijgen veertien dagen de tijd om die in te leve ren. De maatregel is vanaf maandag van kracht. Alphen is de derde gemeente in Neder land die deze regel in de Alge mene Plaatselijke Verordening opneemt om het zoekraken van karretjes tegen te gaan. Het initiatief is afkomstig van René ten Brink, sinds elf jaar supermarkthouder van de Cl000 in winkelcentrum De Ridderhof. Hij raakt aan de lo pende band winkelwagens kwijt. „Twee jaar geleden heb ik de winkel verbouwd en 200 nieuwe karren aangeschaft", legt hij uit. „Inmiddels ben ik de helft al weer kwijt. En dan de mandjes. Het lijkt wel of die ook voetjes hebben en zo de winkel uitlopen. Ik denk dat er al zo'n 300 zijn verdwenen." Ten Brink denkt dat mensen vooral uit gemakzucht hun wa gens niet terugbrengen. „Die ene gulden die ze terugkrijgen als ze de wagen terugbrengen, kunnen ze wel missen." Maar ook weet hij dat winkelwagens bewust gestolen worden. „Ik heb verhalen gehoord dat ze van de karren konijnenhokken of barbecues maken. Bij mij in de winkel kost zo'n barbecue maar 7,50." Een wagen kost Ten Brink zo'n 400 gulden. „Ik probeer wat te verdienen, maar zo lukt dat niet", verzucht hij. De supermarkthouder las in vakbladen over de succesvolle maatregelen in de gemeenten Hellevoetsluis en Alkmaar en sprak de wijkagent daarover aan. „Hij was gewillig en pakte het meteen op. Hij stelde vóór het probleem in de hele ge meente aan te pakken." De grens waarover karretjes niet mogen, is zichtbaar met bepaalde kleuren tegels. Door middel van posters en folders wordt het winkelend publiek gewaarschuwd voor de straf maatregelen. Ten Brink geeft maandag samen met wethou der H. Groen in 't Wout het startsein voor de actie. n Jansen pachten Natuurgebied De Hemmen' van Staatsbosbeheer ^bouwvereniging Al- heeft plannen voor een loerderij aan de Water- Oude Wetering. De cor- onderzoekt of de plan- aaibaar zijn en of zij een Ier van de boerderij kan rel volgens directeur A. het plan voor een kin- derij nog in een pril sta- rerkeert, zijn de eerste er al. Burgemeester A. heeft de twee geiten vorig jaar oktober kocht kerkeveiling in Rijpwe- ;eschonken aan de wo- iwvereniging. „De gei en in de aanbieding", eerburg. „Ik dacht: ik en schenk ze aan de bouwvereniging. Het is nulans." In afwachting van hun verhuizing naar een nog te bouwen onderkomen aan de Watergang verblijven de twee dieren bij boer Rotteveel in Rijpwetering. De boerderij komt op de plek waar enkele jaren geleden kan toorvilla's waren gepland. Het plan strandde omdat er geen vraag was naar een kantoor op deze plek. „Nu er toch geen vil la's komen, is het aardig om er een wandelgebied van te ma ken", legt directeur Beljaars zijn plan voor een nieuwe invulling van het gebied uit. „Het zorg centrum Jacobus ligt in de buurt, net als veel andere wo ningen voor ouderen. Deze mensen lopen toch geen kilo meters meer. Zo kunnen ze dicht bij huis toch een leuke wandelroute lopen." Beljaars verwacht dat er over twee maanden meer duidelijk heid is. eriment met elektrische auto's toe. Medewerkers van de mi lieu-afdeling rijden al twee jaar proef in het wagentje en zijn er tevreden over. Volgens Van At- ten is het voor de bestuurder een verademing dat de auto nauwelijks geluid produceert. Maar voor andere weggebrui kers kan dat wel eens gevaarlijk zijn. „Fietsers horen de auto niet aankomen. Daarom zit er een zacht toetertje op, een soort zoemgeluid om hen tijdig te waarschuwen." De komende vier jaar rijden behalve de gemeente, ook het EWR, Gesman Holding, Ponsi- oen Installatietechniek. Van der Snoek Schilders- en afwerings- bedrijf, Aksent op Schoon en de Sociale Werkvoorziening SWA met de auto's. Zij stellen andere Alphense bedrijven op de hoog te van hun ervaringen. ektrische auto's rijden cort door Alphen. Zes in, de gemeente en het jedrijf EWR hebben sa- t project Schoon en Mo- gezet om praktijkerva- te doen met deze mi- ndelijke wijze van ver- et doel is om elektrisch vervoer te stimuleren, is een bijeenkomst op worden de auto's gede- eerd aan het Alphense leven. Het uiterlijk er- ct niet af van dat van de Citroën Saxo. „Het erschil is dat wij er na- met grote stickers op gezet dat 'ie elektrisch ht milieuwoordvoerder gemeente C. van Atten cce ander dussen tis vakantieligplaatsen aan de Grote en Hem bij het Braassemermeer behoren tot leden. Vaargasten moeten vooraan beta- te mogen aanleggen bij de enige beschut- larom aantrekkelijke eilandjes, verrassing van de eerste recreanten die t paasweekeinde bij de Hemmen afmeer- ond er een havenmeester met een geldtas, nnetje en met de vraag 'hoe lang is de IVant ook bij 'Natuurgebied De Hemmen', p het bonnetje staat, is het liggeld afhan- "an de lengte van de boot. Het bekende net van Staatsbosbeheer staat niet op het je, wel nog op de grote oude borden met nsaanduiding. Staatsbosbeheer het beheer had gehou- m waren alle planken uit de steigers ge- nzou het hier feitelijk afgelopen zijn, zegt tse Hans Jansen, de Woubrugse eigenaar t bedrijf Jachtservice en staalkabels. „Ze 'er al jaren niets aan gedaan. Per 1 januari wij de Hemmen van Staatsbosbeheer ge- Met dat idee zijn we eigenlijk er al vier jaar )oit begonnen als een losse opmerking is >r blijven sudderen. Eind vorig jaar wilde osbeheer het ineens snel regelen. Omdat dat moment ook verantwoordelijk zijn, 1 we meteen de kapotte plankjes van de vernieuwd." •bosbeheer, dat honderd jaar bestaat, is hndigd en heeft minder te besteden dan Het gebied blijft eigendom van Staats leer en de andere eilanden blijven als na- ervaat met bijzondere planten en de rei- tie'verboden toegang', hlijft hier zoals het is", verzekert Jansen, 'ördt geen luxe jachthaven, alleen netter oier Daaronder verstaat de kersverse niet alleen de vernieuwing van de 150 'ange steiger, waarin provisorisch wat i zijn vernieuwd, maar ook de aanleg van meter lange steiger die het kleine eiland grote eiland moet verbinden en daarmee rg> voor 50 nieuw aanlegplaatsen. „Dan de mensen van het kleine eiland, ook toiletten die op het grote eiland komen." In wijst op een mooie plattegrond waarop "men zijn ingetekend, inclusief enkele stellen ter vermaak van kinderen. Maar toiletten moeten eerst nog het riool en lleit vanaf de Boddens Hosangweg wor den doorgetrokken. Jansen somt de tonnen op die voor al die investeringen nodig zijn. „Maar zet dat er allemaal maar niet bij, ik krijg waar schijnlijk wel wat subsidie en over het riool moet ik nog met de gemeente onderhandelen." Wethouder J. Haasbroek van Jacobswoude be vestigt dat de gemeente achter de plannen staat. „Op de lijst voor subsidies voor het creëren van nieuwe aanlegplaatsen voor het Groene Hart staat hij vrij hoog", zegt de wethouder die meer bezoekers naar dit deel van het Groene Hart wil trekken. Voor Jansen wordt het geen business. Hij hoopt quitte te spelen. Voor de dagelijkse zorg en de inning van de liggelden heeft hij zijn neef Nico aangetrokken. Nico Jansen, woonachtig in Al phen aan den Rijn maar geboren aan het Molen pad in Rijnsaterwoude, is weer terug aan het wa ter. „Het is hier een heerlijk oord en ik houd het graag mooi", zegt hij genietend, terwijl hij nog niet eens wist dat deze stukjes, restanten van de dijkdoorbraak in 1788, vroeger bij Rijnsaterwou de hoorden. Een kleine rondvaart toont de door Jansen en Jansen beloofde netheid. De meerpalen staan recht, het gras is gemaaid, er staan vuilnisbakken - Vroeger trapten ze het vuil wel tussen de schroeiing" - en er is op veel plaatsen gesnoeid, vooral overhangende takken die hinderlijk zijn bij het aanleggen zijn afgezaagd. Nico Jansen had met Pasen de plicht om een schipper die daar al ruim 25 jaar met een vracht boot komt voor het eerst liggeld te vragen. „Hij wilde niet betalen, is verderop in de sloot gaan liggen en toen weggegaan. Ik kan dat wel begrij pen. De mensen van de ruim twintig boten die hier met Pasen lagen, reageerden verschillend. Sommigen waren narrig, anderen vonden het best omdat ze dan van de zomer hier ook eens kunnen liggen. Het kwam nogal eens voor dat mensen hier de hele zomer hun boot neerlegden en met een volgbootje naar huis gingen of bood schappen gingen doen om het plekje-maar niet te verspelen. Ook hielden mensen met een volg bootje een plaats bezet voor een kennis die dan later kwam." Voor één gulden vijftig per meter, met een mi nimum van tien gulden vijftig is dat allemaal ver leden tijd. Wie een vol weekeinde blijft liggen, krijgt korting. „We halen het vel niet over ie mands neus vandaan. Als iemand maar eventjes wil aanleggen mag dat", zegt de havenmeester goedhartig. alphen aan den run Door her stelwerkzaamheden aan een ka pot getrokken bovenleiding op het spoor Leiden Lammen schans-Alphen aan den Rijn is de N11 tussen Leiden en Alphen de gehele vrijdagmiddag afgesloten voor het verkeer. Dir werd omge leid via het industrieterrein Rijn haven west. Wegwerkzaamhe den aan De Hoorn bezorgden het verkeer richting centrum Alphen en Amsterdam extra overlast. De politie adviseerde weggebruikers daarom Alphen zoveel mogelijk te mijden. Een te hoge vrachtwagen trok vrijdagmorgen ter hoogte van De Leidse Schouw bij Alphen 140 meter bovenleiding kapot Een dieseltrein moest er vervolgens aan te pas komen om een ge strande reizigerstrein verder voort te trekken. Pas daarna kon den de NS met de herstelwerk zaamheden beginnen. Op het traject Leiden-Alphen werden bussen ingezet om reizi gers te vervoeren. De passagiers liepen hierdoor een vertragring in de reistijd op van minimaal een uur. Na vijf uur gistermiddag re den de eerste treinen weer. Nico Jansen geniet van zijn nieuwe baan als havenmeester van de Grote en Kleine Hem. De steigers zijn pro visorisch hersteld. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29