Anders-zijn hindert sikhs niet Kerk Samenleving T" Angst bij thLiisfront grootste probleem voor manschappen in Macedc ZATERDAG 10 APRIL 1999 DAG REDACTIE AAD RIETVELD. VANDAAG j a Orthodoxe christenen vieren dit jaar op zondag I U 11 april het paasfeest. In de loop van de ge- APR'l schiedenis hebben uiteenlopende visies in de christelijke gemeenschap omtrent zowel religi euze als meer aardse zaken, geleid tot blijvende verschillen in opv attingen over liturgie, theologie en de viering van al lerlei feest- en gedenkdagen. De datum waarop Pasen wordt gevierd, ter nagedachtenis aan het sterven en verrij zen van Jezus, is één van die twistpunten. In de vroege Mid deleeuwen werd het paasmysterie bijvoorbeeld nog uitge legd in een viering van drie dagen: Goede Vrijdag (lijden en sterven), Paaszaterdag (grafrust) en Paaszondag. De laatste dag vormde het hoogtepunt van het kerkelijk jaar. Deze op vatting van het paasfeest is terug te vinden in geschriften, van onder anderen kerkvader Augustinus en van paus Leo de Grote. Voor de katholieken is Leo de Grote, die in 440 na Christus paus werd, de man die op 11 april wordt vereerd omdat hij zowel de koning der vandalen, Genserik, als de beruchte koning der Hunnen, Attila de Hun, ervan wist te weerhouden Rome met de grond gelijk te maken. MORGEN Maar liefst drie heiligen werden van oudsher op "11 10 april vereerd: Ezechiël - één van de grote profeten in het Oude Testament - Sint Terentu- el - een heilige waaraan het gezegde is ontleend: 'Zaait ge op Sint Terentuel, zeker lukt uw tuintje wonder wel' - en de Heilige Philomena, wiens relieken gevonden werden in 1802 en die door velen werd gezien als marte laarster. Omdat er bijzonder weinig historisch bewijs voor handen was voor haar martelaarschap, trok de paus in 1960 de officiële toestemming om haar te vereren in. In haar graf in een Italiaanse catacombe werden de botten ge vonden van een ongeveer vijftienjarig meisje, een flesje bloed en een palm als teken van martelaarschap, plus de inscriptie: 'Pax tecum Pilumena', oftewel Vrede zij met jou Philomena'. De overblijfselen verhuisden naar een kerk waar de gelovigen al snel allerlei wonderen, zoals spontane genezingen en voorspellende visioenen, aan de interventie van Philomena toeschreven. Vespers met teksten Hammarskjöld leiden Teksten uit het dagboek van wijlen VN-secretaris Dag Hammarskjöld vormen een belangrijke leidraad voor de medi taties van dominee Ad Alblas in de serie muzikale vespers, die onder de titel Evensongs komende zondag van start gaat in de Hooglandse Kerk in Leiden. Uit die teksten blijkt dat Hammars kjöld niet alleen een diplomaat, maar ook een mysticus was. De komende zeven maanden worden er zeven Evensongs gehou den in de Hooglandse Kerk. Tijdens de eerste, die zondagavond om zeven uur begint, zingt het Jongenskoor De Koralen van de Grote Kerk in Breda. Evangelisatiedienst in Rijnsburg runsburg De Flora Brassband treedt op en er wordt veel ge zongen in de evangelisatiedienst die zondag 11 april wordt ge houden in de Grote Kerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg. Voor ganger is kerkelijk werker E. Bergmann van de Hervormde Ge meente. De dienst begint 's middags om vijf uur, het zingen al een kwartier eerder. Kinderen illustreren de bijbel jeruzalem/nukerk* Israël organiseert dit jaar de internationale wedstrijd Kinderen tekenen de bijbel. De aanleiding is het 50- jarig bestaan van de joodse staat en het komende jaar 2000. In Nederland wordt de wedstrijd door Christenen voor Israël geor ganiseerd. Israël wordt niet alleen het Heilig Land genoemd, het is ook het land van de bijbel. Op basis daarvan zijn het joodse en vervolgens het christelijke gedachtengoed ontstaan die de westerse samenelving hebben gevormd. Ter ere daarvan wordt deze internationale tekenwedstrijd gehouden, die openstaat voor kinderen van alle religies en landen. Alle onderwerpen uit het Oude of Nieuwe Testament komen in aanmerking. Er zijn drie leeftijdsgroepen: 8 - 10 jaar, 11 -13 jaar en 14 - 16 jaar. Een nationale jury zal in Nederland de beste tien tekeningen per groep uitzoeken. Daaruit wordt één eerste prijs toegekend, een zevendaagse reis naar Israël in de Kerkstvakantie. De inzendter mijn sluit maandag 11 oktober. Een internationale jury kiest uit de tekeningen die de nationale prijzen hadden verworven, de hoofdprijs. Burgemeester Olmert van Jeruzalem zal die tijdens Chanukka 1999 (in december) uitreiken. BEROEPINGSWERK gereformeerde gemeenten Bedankt: voor Gouda en voor Leerdam: CA. van Dieren te Stolwijk; voor Rilland-Bath, A. Bac te Bodegraven. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wisselend bewolkt en enkele buien. Tussendoor ook zon. Zondag vanuit het westen bewolkt en geruime tijd regen. Bovendien ook veel wind. Maxi ma van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden, maar ook wat zon. Tegen de avond re gen. Zondag af en toe zon afge wisseld met een bui. Maxima za terdag rond 17 graden, zondag nog 13. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel zon als wolkenvelden. Za terdag later op de dag wat regen of motregen. Zondag vrijwel droog en geregeld zon. Maxima zaterdag 15 tot 20 graden, zon dag enkele graden lager. Madeira: Flink wat zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 22 gra den. Spanje: In het noorden wolkenvelden, naar het zuiden toe veel zon. Middagtemperatuur op de mees te plaatsen 20 tot 25 graden. In het noorden echter slechts 15 graden, in Andalusie lokaal 30. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen de 25 en 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 23 in Tanger tot 30 in Agadir. Tunesië: Zonnige perioden, maar ook een paar wolkenvelden. Vooral in het noorden nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur uiteenlopend van 20 in het noorden tot 25 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar ook en kele buien. Zondag later op de dag opnieuw een Mistral. Maxi ma tussen 15 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Zowel zon als wolkenvelden. Kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Italië: Wisselend bewolkt en vooral in het oosten en zuiden enkele bui en, soms met onweer. Zondag wat meer zon en veel minder bui en. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele re genbuien. Tussendoor ook zon. Zondag meer zon en minder bui en. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Malta: Vooral zaterdag nog enkele bui en, soms met onweer. Zondag droger en meer zon. Middagtem peratuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele (stevige) regen- en onweersbui en. Zondag vooral in het westen droger en zonnige perioden. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Vanuit het westen meer wolken en enkele regen- of onweersbui en. Voor de buien uit nog zonnig en warm met maxima van 23 tot 27 graden. Duitsland: Zaterdag wolkenvelden, maar ook zonnige momenten. Op een enkele plek wat neerslag. Zon dag enkele buien en iets meer bewolkt regen opklaringen mist zonnig L lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -iooo— hect0 pasca| wind. Maxima zaterdag rond 18 graden, zondag 10 tot 15 gra den. Zwitserland: Zaterdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zon dag vooral in het noorden en westen meer bewolking en enke le buien. Middagtemperatuur 14 tot 18 graden. Oostenrijk: Zaterdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zon dag geleidelijk meer bewolking en kans op een bui. Maxima rond 16 graden. Polen: Zonnige perioden en meest droog. Zondag meer bewolking en grotere kans op buien. Maxi ma ongeveer 16 graden. ZONDAG 11 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 20.28 Maan op 04.57 Maan onderl4.29 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.45 00.00 12.18 23.33 Laag 07.24 20.24 07.05 20.05 Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 14 7 o.o KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 532351 Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEj D Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMENTE bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) 13.2J§r halfjaar (acceptgiro) 21 jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvangen/ betaling. VERZENDING PERK Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt et portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASi Voor mensen die moeilijk lezer hebben of blind zijn (of een art leeshandicap hebben), is een str van het regionale me Dagblad op geluidscassette bi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondB feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De reacties van het thuisfront op de Balkanoor log vormen het grootste probleem voor de Ne derlandse militairen bij Kumanovo in het noor den van Macedonië. „Dat heeft zijn weerslag op onze jongens en meiden", zegt luchtmachtaal moezenier René Busker, die sinds half december in Macedonië is. De familieleden in Nederland worden geïnfor meerd door de media die volgens Busker de meest schrijnende en sensationele zaken doorge ven. Dat leidt tot angst bij het thuisfront, dat vaak niet goed beseft dat de 240 Nederlandse militai ren in dit deel van Macedonië niets te vrezen hebben. Zij bevinden zich ongeveer 22 kilometer van de grens met Kosovo. Een ander probleem vormt de confrontatie met de ellende van de vluchtelingen. Genietroe pen uit Wezep, die bij Kumanovo een tijdelijke legerplaats hadden opgezet, zijn deze week be gonnen met het bouwen van een vluchtelingen kamp. longe jongens worden met de tragiek van de vluchtelingen geconfronteerd. Vooral dege nen met een religieuze achtergrond vragen zich af: Waarom laat God dit toe, aldus de aalmoeze nier. Hij constateert een groeiende behoefte om over levensvragen te spreken. Ook de belangstel ling voor de kerkdiensten is aangetrokken. Na af loop vragen sommige militairen hem om de tekst van zijn overdenking. Op de eerste dag van de Navo-acties heeft Busker een speciale gebeds dienst gehouden. Ook de dienst op Goede Vrij dag voorzag in een behoefte. Bij het begin van de acties wisten de man schappen niet wat ze konden verwachten. Ze wa ren naar Macedonië gegaan, onder meer om de OVSE-waamemers te ondersteunen. Nu kwamen ze ineens in een oorlogssituatie terecht. Ze moes ten mentaal omschakelen, maar daarvoor zijn ze ook getraind. De dreiging nam al snel af en is nu minimaal. Ze moeten alleen uitkijken als ze de basis ver laten. Confrontaties met de Serviërs, die een kwart van de Macedonische bevolking vormen, gaan ze zoveel mogelijk uit de weg. De agressie van die kant blijft beperkt tot spugen en het gooi en van stenen. Uit eten in het nabijgelegen Skop je is niet verstandig. Daarentegen worden de Ne derlandse militairen toegejuicht door de Albane zen. „De Navo is fantastisch", krijgen ze te ho ren. De aalmoezenier werkt en woont in een eigen 7 de ■weg gebouwtje op het terrein. „Ze weten n vinden." De meeste militairen zijn, net komstig uit Wezep. Die kenden hem doet hij dagelijks zijn ronde over de 1 heeft ook weet van de problemen dj >w zijn. Verder behoort het brengen van! nieuws (overlijden van een familielid jgeb fone De rooms-katholieke aalmoezenit (44), die dit werk sinds 1991 doet, i< ven. geestelijke verzorger op deze basis. 0( testantse militairen zijn aan zijn trouwd. Hij doet dat met liefde. Enkel leden heeft hij in Bosnië 'geweldig' werkt met zijn protestantse collega. D nische samenwerking binnen de 1 i noemt hij een voorbeeld voor alle kerki 'We laten zien dat we ons snel aan de Nederlandse samenleving kunnen aanpassen Hun tulbanden en baarden maken onmiddellijk duidelijk dat er met sikhs iets bijzonders aan de hand is. Ook de ongeveer achtduizend Nederlandse sikhs vormen een aparte groep. Dat staat hun integratie echter niet in de weg, meent Gursev Singh, woordvoerder van de tempel (gurdwara) in Amsterdam. door GUIDO DE BRUIN/ANP Gursev Singh (links) woordvoerder van de tempel in Amsterdam en, op de voorgrond, priester Jagjit Singh: ,„Het geloof schrijft voor dat we midden in de moeten staan." „Ondanks het feit dat we anders zijn, hebben we laten zien dat we ons snel aan de Nederlandse samenleving kunnen aanpassen", zegt de 21- jarige economiestudent. Hard werken en eerlijk zijn is het credo dat sikhs overal ter wereld aan hun godsdienst onüenen. „Het geloof schrijft voor dat we midden in de wereld moeten staan. Waar sikhs ook wonen, daar hebben ze succes." De ongeveer 20 miljoen sikhs in de wereld vieren dezer dagen het 300-jarig bestaan van hun godsdienst. Goeroe Nanak, geboren in 1469, geldt als grondlegger van het sikhisme. Hij verkondigde het geloof in één God en de gelijkheid van alle mensen en keerde zich tegen wereldmijding en rituelen als vasten en bedevaarten. Het was echter de tiende en laatste goeroe, Gobind Singh, die met de introductie van de doop (amrit) op 13 april 1699 de gelovigen tot een formele gemeenschap (khalsa) smeedde. In het Indiase stadje Anandpur Sahib, waar de grote gebeurtenis plaatsvond, hebben honderdduizenden sikhs zich voor grootscheepse festiviteiten verzameld. De Amsterdamse geloofsgenoten vieren het heugelijke feit woensdag in hun gurdwara in De Pijp. Op 25 april komen alle sikhs uit Nederland in Den Haag of Amsterdam bijeen voor een processie. Ook in Den Haag en Rotterdam zijn gurdwara's. Sinds 1699 behoren de zogeheten vijf k's tot de standaarduitrusting van gedoopte sikhs: het lange haar dat nooit mag worden geknipt, een dolk, een stalen armband, een kam en een soort korte broek. De Guru Granth Sahib is hun heilige boek en ze moeten zich houden aan een gedragscode, de Sikh Rehat Maryada. Het afzweren van vlees, tabak en alcohol behoort tot de regels die een gedoopte sikh dient na te leven. Aan de sikhs kleeft een militant imago dat bij veel buitenstaanders vooral verbonden is met de bloedige strijd voor een onafhankelijk Khalistan in de deelstaat Punjab. De guerrilla kostte in de jaren tachtig 25.000 mensen het leven. Het dieptepunt was de gewelddadige ontruiming van de Gouden Tempel in Amritsar, het voornaamste heiligdom van de sikhs, door het Indiase leger in 1984. Premier Indira Gandhi moest de actie tegen de daar verschanste rebellen bekopen mét een dodelijke aanslag door een sikh-lijfwacht. „India out of Khalistan", staat op een sticker bij de ingang van de Amsterdamse gurdwara. „Die hangt daar al heel lang", zegt Gursev Singh lachend. De meeste leden van de gemeenschap willen volgens hem wel een onafhankelijke sikhstaat maar alleen langs vreedzame weg. Foto's van martelaren met mitrailleurs sieren desondanks de wanden van het aangrenzende huis van priester Jagjit Singh. Een vraag over de huidige machtsstrijd onder de sikhs in India brengt enige opwinding teweeg bij de enkele aanwezigen in de tempel. De Amsterdamse sikhs zijn aanhangers van de afgezette leider Ranjit Singh. Ze verwerpen de beschuldiging van zijn tegenstanders dat hij de gewapende strijd nieuw leven wil inblazen. Ranjit Singh staat volgens hen juist een scheiding van geloof en politiek voor. Gursev Singh merkt dat het gewelddadige imago de sikhs nog steeds aankleeft. Autochtone Nederlanders reageren daarom soms wat terughoudend op mannen met tulbanden. De sikh-gemeenschap benadrukt als tegenwicht het vreedzame karakter van de godsdienst. „We vechten alleen tegen onderdrukking en voor onze rechten." Al met al ondervindt Gursev Singh echter vooral tolerantie in Nederland. „Dat we apai geen groot probleem." Hoewel in de la steeds meer sikhs zich laten dopen, heil sommige jongeren volgens hem moeitel duidelijke uiterlijke kenmerken van hul „Maar als je er voor 100 procent achteif maakt het niet uit hoe de wereld er tej kijkt." Weinig sikhs ondervinden volgens hem problemen op het werk. Enkele jaren g is) e kreeg een medewerker van het Golden ken Hotel in Schiphol moeilijkheden omda jd st dolk, die meestal onder de kleding vers zichtbaar droeg. De Commissie Gelijke Behandeling stelde de man in het gelijl; Singh kent geen soortgelijke gevallen, De woordvoerder deelt geenszins de an bekende Indiase sikh-auteur Khushwaï Die vreest dat de tradities van de sikhsi aan erosie onderhevig zijn dat het hin< het sikhisme uiteindelijk zal opslokken sikhs ook naartoe gaan, ze zullen altijd gurdwara's stichten", reageert Gursev „Daar zie je aan dat ze hun traditie will vasthouden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24