r Sancties tegen Belgrado blijven uit Bellen in 't weekend kan ook voor 2cenf p/min. Buitenland miijMnmcnin 'NAVO mikt bewust op burgerdoelen' Opvangkampen zijn toneel van chaos en verdriet DAG 9 APRIL 1999 ftien jaar geëist tegen Andreotti i laat Duitser op borgtocht vrij MO» De officier van justitie in Palermo heeft gisteren tegen aliaanse oud-premier Giulio Andreotti vijftien jaar cel ge- ^|De 80-jarige ex-politicus staat al drie jaar terecht wegens B enwerking met de maffia. Andreotti, steunpilaar en sym- van het Italiaanse na-oorlogse politieke leven, was zeven premier en 21 keer minister. Hij is ervan beschuldigd in de i zeventig contacten te hebben onderhouden met de Cosa tra, de Siciliaanse maffia. Die moest zijn christen-democra- Te ie partij op Sicilië promoten. In ruil daarvoor zou Andreotti elangen van de Cosa Nostra beschermen, en zijn invloed €;nden ten gunste van aangeklaagde maffiabazen. Een s is overigens niet snel te verwachten. Vanaf 18 mei is de liging aan de beurt. tFéin verwerpt Brits-Iers plan Sinn Féin, de politieke vleugel van het Ierse Republi- ise Leger (IRA), heeft gisteren de Brits-Ierse voorstellen voor Sloorbreken van de impasse in het vredesproces voor rd-Ierland verworpen. De plannen zijn volgens de partij poging om te tomen aan het Goede-Vrijdagakkoord uit i'. De gesprekken over het vredesproces werden op 1 april ischort tot volgende week dinsdag. Doel is de vorming van [oord-Ierse regering. Grootste geschilpunt blijft ontwape- van de IRA. De protestantse unionisten eisen dat de bewe- wapens inlevert, voordat Sinn Féin ministerszetels in- Omt. Het Brits-Ierse plan behelst daarom een symbolische dracht van wapens. IRA en Sinn Féin willen echter dat er ct en zonder voorwaarden een regering wordt gevormd. H Inl tAN_i De Iraanse justitie is bereid de vorig jaar ter dood ver- r> leelde Duitse zakenman Helmut Hofer op een borgtocht 350.000 gulden vrij te laten. Dat zei Hofers advocaat giste- fl/a De Duitser zou morgen vrij kunnen komen. Hij werd in briember 1997 opgepakt, omdat hij als niet-moslim seksueel iet zou hebben gehad met een moslimvrouw. Zij werd tot lerd zweepslagen veroordeeld. In februari had het Iraanse gerechtshof het doodvonnis tegen Hofer al vernietigd, en lossier naar een andere rechtbank gestuurd voor een nieu- iordeling. Het doodvonnis leidde vorig jaar tot een diplo- ieke rel tussen de Bondsrepubliek en Iran. rkse gouverneur gewond bij aanslag tKiRDe gouverneur van de zuidoostelijke Turkse provin- [akkari is gisteren lichtgewond geraakt door een zelfmoord- ig. Dat hebben de autoriteiten in Diyarbakir gemeld. Zijn feur en de dader, die zich met explosieven op zijn lichaam r de auto van de gouverneur wierp, kwamen om het leven, en andere mensen raakten gewond. In het zuidoosten van ije wonen vooral Koerden. Bij een andere zelfmoordaan- het gebied, op maandag, raakte de gouverneur van de chte rincie Bingol lichtgewond. Die aanslag werd opgeëist door n ïangers van de gearresteerde Koerdenleider öcalan. jider weer gouverneur van Karinthië wei enfurt De extreemrechtse politicus Jörg. Haider is gisteren ze r de tweede keer gekozen tot gouverneur van de Oostenrijk- 40 trovincie Karinthië. Haider won een maand geleden de pro- iale verkiezingen, maar het regionale parlement moest nog 9. d issen wie de post van minister-president zou gaan bekle de d Haider heeft zijn verkiezing voor een deel te danken aan de P ;ervatieve Volkspartij. De partij van de vorige premier van i nthië onthield zich van stemming, waardoor Haider al in de ijkd; te ronde een absolute meerderheid kreeg. Haider was tien geleden ook al premier van Karinthië, maar werd toen weg- 1 emd omdat hij de aanpak van de werkloosheid door de na- TJ™ iad geprezen. Van Aartsen staat binnen Europese Unie alleen in streven naar sport- en olieboycot De Europese Unie scherpt de handels- en luchtvaartbe perkingen tegen Joegoslavië niet aan. Uitbreiding van de economische sancties met een olieboycot - die Milose vic' militaire apparaat zwaar zou treffen - is helemaal niet aan de orde. Een oproep daartoe door minister Van Aartsen van buitenlandse zaken kon gisteren in Luxem burg alleen rekenen op de steun van Denemarken. LUXEMBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Volgens Van Aartsen zijn scher pere economische maatregelen tegen Joegoslavië geen overbo dige luxe, daar eerder afgespro- luchthaven al een halfjaar gele ken sancties regelmatig worden ontdoken. Zo vliegen British Airways, Lufthansa, Air France, Austrian Airlines en Olympic (Griekenland) nog steeds op Belgrado, terwijl Europa die den in de ban heeft gedaan. Naast naleving van eerdere afspraken bepleitte Nederland nieuwe strafmaatregelen tegen Joegoslavië: een sportboycot, stopzetting van leningen en een olieboycot. Het geeft volgens Van Aartsen immers geen pas de NAVO olieopslagplaatsen te laten bombarderen, als tegelij kertijd de aanvoer doorgaat. Italië en Frankrijk wilden daar echter niets van weten. Zij stelden dat uitbreiding van de boycotacties ook omringende landen als Roemenië, Kroatië en Bulgarije zal treffen. Daar naast vrezen Italië en Grieken land een toename van de smokkel via hun grens- en kust plaatsen. De EU-ministers hiel den de mogelijkheid van stren gere sancties wel open in hun Kosovo-verklaring, maar de uit werking daarvan zal nog maan den duren. Over de financiële adoptie' door de EU van honderddui zend Kosovaarse vluchtelingen in Albanië kwamen de minis ters evenmin een stap verder. De lidstaten zijn het eens over het principe, maar een verdeel sleutel - hoeveel vluchtelingen neemt iedere lidstaat voor zijn rekening - moet de komende weken worden uitgewerkt. Wel gaat de EU akkoord met 550 miljoen gulden extra steun voor Albanië, Macedonië en Montenegro. Dat is overigens maar een fractie van wat deze landen vragen. Om op de lan gere termijn Balkan-oorlogen te voorkomen, streeft de EU naar een Stabiliteitspact voor zuid oost-Europa. In dit ambitieuze plan moeten de EU en andere organisaties het gebied econo misch en politiek weer overeind helpen. UNHCR waakt Servië verwijt alliantie verwoesting van scholen, kerken en bedrijven RUSWUK ANP De VN-vluchtelingenorganisa tie UNHCR waakt momenteel over het lot van 22,7 miljoen vluchtelingen in 140 landen. De organisatie, nu vooral in beeld op de Balkan, heeft kantoren in 122 landen. Het hoofdkwartier staat in het Zwitserse Genéve. In totaal heeft de UNHCR cir ca 5.600 mensen in dienst. Ze is daarmee een van de grootste humanitaire organisaties ter wereld. Ruim 80 procent van de medewerkers zijn actief 'in het veld'. De organisatie ontving twee maal de Nobelprijs voor de Vrede. De UNHCR is opgericht door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in 1951. De taak bestond toen vooral uit de herbehuizing van de 1,2 mil joen Europese vluchtelingen uit gevolg van de Tweede Wereld oorlog. Nu is de organisatie on der meer ook werkzaam in het Midden-Oosten, Afghanistan, Vietnam, Myanmar, Rwanda en Guatemala. Het doel van de UNHCR is het bieden van bescherming en assistentie aan vluchtelingen en aan het uitwerken van duurza me oplossingen na afloop van crises in de wereld. In 1998 was het budget 2,2 miljard gulden. Omgerekend komt dit neer op bijna duizend gulden per vluchteling. Op elke vierdui zend vluchtelingen is er één UNHCR-medewerker. De fondsen komen vrijwel geheel uit donaties van overhe den, niet-gouvemementele or ganisaties en individuen. Journalisten in Pristina bekijken de puinhopen van wat volgens Joegoslavië een burgerdoel was. De NAVO beschuldigt Belgrado ervan de vernie lingen zelf te hebben aangericht. foto reuters RUSWUK» ANP In het weckend belt u al voor 2 cent per minuut binnen dan u denkt. Want de regio is het gebied met uw ei netnummers. In onderstaande tabel geven wij u e regio. En uw regio is groter ;n alle aangrenzende de huidige t BelBasis BelPlus Gesprekskosten per minuut per minuut Nederland, binnen de regio overdag van 8.00 tot 20.00 uur 's avonds van 20.00 tot 0.00 uur zaterdag, zondag en elke nacht van 0.00 tot 8.00 uu Nederland, buiten de regio overdag van 8.00 tot 20.00 uur 's avonds en in het weekend 6,0 cent r 2,0 cent 12,5 cent 6,25 cent 6,0 cent 2,0 cent 4,69 cent Hel starttarief per gesprok is 10 cent Alle tarieven zi|n inclusief 17.5% BTW Deze tarieven hebben b.tr.kk ng op het vast. telefoonnet De NAVO-bombardementen op Joegoslavië zijn volgens het mi nisterie van informatie in Bel grado vooral gericht op burger doelen. Meer dan 150 scholen en universiteiten en ongeveer 5.000 kloosters, kerken en mos keeën zouden volgens een gis teren verspreid officieel com muniqué zware schade hebben opgelopen. Door de verwoesting van on derwijsinstellingen, crèches en dagverblijven kunnen volgens de officiële opgaven zeker 800.000 kinderen geen les krij gen en is kinderopvang nage noeg onmogelijk. Door de ver nietiging van zeker tachtig fa brieken hebben ongeveer een half miljoen mensen hun werk verloren. Meer dan twee mil joen mensen zijn daardoor vol gens het ministerie zonder in komen komen te zitten. De Serviërs noemen een reeks voorbeelden van woens dagnacht. Er waren toen explo sies in de buurt van de grote ziekenhuizen in Belgrado, en het centrum van Cuprija zou zijn verwoest door zes raketten. Het communiqué maakte daar naast melding van de zwaarste bombardementen op de Koso vaarse hoofdstad Pristina tot nu toe. Er zouden veel burger slachtoffers zijn gevallen. De NAVO en de Amerikaanse regering hebben gisteren met kracht ontkend dat er op bur gerdoelen wordt gemikt. Beel den van verwoestingen in Pris tina, vastgelegd door uitgeno digde Westerse journalisten, la ten volgens de alliantie en Was hington zien welke verwoestin gen de Serviërs er zelf hebben aangericht. De Amerikaanse regerings woordvoerder Rubin noemde die vermeende tactiek 'laag'. Volgens hem worden ook elders civiele gebouwen door het Joe goslavische leger zelf verwoest, nadat er raketten of bommen op militaire doelen in de buurt zijn neergekomen. Zo kan de NAVO zwart worden gemaakt. Fransen zouden NAVO-geheimen laten uitlekken LONDEN ANP De NAVO houdt enkele hoogst geheime militaire plannen voor Frankrijk verborgen, omdat de Verenigde Staten vrezen dat zij anders worden doorgesluisd naar de Joegoslavische rege ring. Dat bericht de Britse krant The Daily Telegraph op gezag van een hooggeplaatste wester se defensiefunctionaris. Hoewel Frankrijk de houding van de NAVO jegens de Joego slavische president Milosevic steunt, bestaan er in Washing ton zorgen over een 'militaire as' tussen Parijs en Belgrado. De angst is mede ingegeven door de arrestatie, vorig jaar, van een Franse majoor op het NAVO-hoofdkwartier. Hij wordt verdacht van het lekken van plannen naar Belgrado. Eerder is een andere Franse officier ervan beschuldigd dat hij een plan om de vroegere Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic te arresteren aan de Bosnische Serviërs had verraden. Frankrijk trok zich in 1966 te rug uit de militaire organen van de NAVO, omdat het zijn kern wapens niet onder gezag van de alliantie wilde brengen. Het land bleef wel lid van de politie ke NAVO-structuur. In 1996 hervatte Frankrijk de deelname aan enkele militaire organen. Tribunaal vraagt weer om bewijs oorlogsmisdaden DEN HAAG-WASHINGTON ANP-DPA Gabrielle Kirk McDonald, de president van het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag, heeft de internationale gemeenschap gisteren opnieuw gevraagd te komen met bewijzen voor ver meende oorlogsmisdaden in Kosovo. De vraag van het tribu naal staat in een brief aan de ministers van buitenlandse za ken van de NAVO-lidstaten. McDonald vroeg al eerder om medewerking van de interna tionale gemeenschap. Daarna hebben diverse NAVO-lidstaten zich bereid getoond gegevens aan het tribunaal door te spe len. Het hernieuwde verzoek lijkt dan ook vooral bedoeld om de druk op de ketel te houden. Het tribunaal heeft volgens Mc Donald 'actieve steun' nodig om oorlogsmisdaden te kunnen onderzoeken en daders te kun nen vervolgen. De Verenigde Staten hebben al gehoor gegeven aan de op roep van McDonald, door be wijsmateriaal van Servische oorlogsmisdaden in Kosovo naar Den Haag te sturen. Giste ren kregen journalisten in Was hington luchtopnames te zien van verwoeste Albanese dorpen in de provincie, waar volgens ooggetuigen massa-executies hebben plaatsgevonden. BRAZDE-SKOPJE «CEES VAN DER LAAN Zijn schoenen verloor hij toen de Macedonische politie hem de bus in joeg. Zijn vader, moe der en vijf zusters raakte hij ook kwijt. „We werden geslagen en onze bagage werd weggesme ten. We werden als vee de bus in gejaagd", vertelt de 23-jarige Blgrim Gjata, een vluchteling uit de Kosovaarse hoofdstad Pristina. Hij staat in het im mense vluchtelingenkamp Brazde bij Skopje voor zijn tent, op blote voeten. „Ik heb niets meer. Het maakte de politie niets uit of de families uit elkaar werden gerukt, als we de bus maar in gingen", zegt Blgrim. Veel vluchtelingen ver tellen een vergelijkbaar verhaal. De Macedonische autoriteiten brachten begin deze week met harde hand tienduizenden mensen uit het niemandsland bij de grensovergang Blace naar vluchtelingenkampen. Ze had den toen al dagen in de open lucht gebivakkeerd, onder mi serabele omstandigheden. Honderdtwintig bussen met 9.200 vluchtelingen reden in het holst van de nacht van dinsdag op woensdag naar buurland Albanië, zonder dat de Kosovaren wisten waar ze heen gingen. Anderen werden op vliegtuigen naar Turkije ge zet, terwijl ze dachten naar Duitsland te gaan. De VN-vluchtelingenorganisa tie UNHCR en het Internatio nale Rode Kruis hebben de wij ze waarop de evacuatie is uitge voerd scherp veroordeeld, ook al waren de leefomstandighe den in Blace uiterst miserabel en was er kans op epidemieën. De UNHCR schat bovendien dat zeker 10.000 vluchtelingen 'kwijt' zijn, en eist dat Macedo nië opheldering verschaft. De Albanees Aliza Skender ver telt dat er ook acht bussen naar het vluchtelingenkamp Brazde kwamen om mensen op te ha len, en dat de vluchtelingen te horen kregen dat ze naar Duits land konden. „Een dag later kregen we een telefoontje dat ze in Albanië zaten. Niemand durft meer met een Macedoni sche bus te gaan, alleen onder begeleiding van de NAVO of het Rode Kruis", zegt hij. De woede over het gedrag van de Macedonische politie is groot in het vluchtelingen kamp. Burim Demiri is bij de evacuatie geslagen, en zijn va der raakte vijf tassen bagage kwijt. „De Macedonische agen ten zijn net zo erg als de Ser viërs. Ik wil naar Albanië. Daar zitten onze broeders." Vluchtelinge Elife Krasnigi was studente in Pristina. Ze werkt nu als vertaalster voor een hulporganisatie. „Iedereen komt naar ons met vragen over familie. De een zit in Turkije, de ander in Duitsland. Je hoort verhalen over kinderen die in Noorwegen zijn, terwijl hun va der nog hier in een kamp zit. Anderen kregen te horen dat ze naar Duitsland gingen, en von den zichzelf terug in Bulgarije of Roemenië. Het is onmense lijk. Ze hebben een ongelofelij ke paniek gecreëerd." Er kwam dan ook niets terecht van het UNHCR-plan om de vluchtelingen vanuit het nie mandsland over te brengen naar kampen, en hen vervol gens te registreren. UNHCR- medewerker Jakub Boratynski verwacht daarom dat het nog een uiterst ingewikkelde en tijd rovende klus zal worden om fa milies te herenigen. De VN-or- ganisatie beschikt in het zeker 20.000 mensen tellende kamp slechts over drie buitenlandse De 'T' die de Macedonische autoriteiten op de hand van deze jongen hebben gezet, staat voor Turkije. Dit vluchtelingetje was een van velen die gisteren vanuit het kamp Brazde tegen hun zin in per bus naar het vliegveld, en van daar naar andere landen werden gebracht. foto ap ryan remiorz en vijf lokale medewerkers. De Britse NAVO-militairen die het kamp hebben gebouwd, zijn inmiddels wel begonnen met een eerste vorm van regi stratie. Alle tenten hebben een nummer gekregen. Vervolgens zijn de bewoners van de tenten aan de beurt. „Wij beginnen binnenkort ook met registratie, en het Rode Kruis zal de fami lies moeten zoeken. Maar een voudig zal het niet zijn", ver wacht Boratynski. Macedonië verzet zich overi gens fel tegen de kritiek op zijn chaotische en soms ook hard handige behandeling van vluchtelingen. De ontruiming van Blace was hard nodig, zeg gen ze. De UNHCR kan volgens Macedonië bovendien niet tel len. Er zouden geen vluchtelin gen zoek zijn. Een betrouwbaar beeld van de aantallen vluchte lingen is echter niet te krijgen, ook al omdat veel Kosovaren in Blace nooit zijn geregistreerd. Ook weten buurlanden als Al banië niet precies hoeveel men sen er uit Macedonië zijn geko men. De Franse majoor C. de Kiercabieg, werkzaam in het 7.000 vluchtelingen tellende kamp Stenkovec, kan wel mee voelen met het standpunt van Macedonië, ook al keurt hij de brute inzet van de politie niet goed. „Het niemandsland bij Blace was een hel. Er konden epidemieën uitbreken, en de UNHCR reageerde erg traag. Het ging er bij de ontruiming hard aan toe, zeker, maar dom was het niet."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7