Ook Jari Litmanen keert Ajax de rug toe Irajicek, Van Lottum en Wessels naar kwartfinales helsea komt niet ;rder dan remise Sport Zilver opsteker voor Erika van de Bilt Bosman vrijwel zeker weg bij FC Twente Moerenhout rijdt zich in de schijnwerpers 9 APRIL 1999 als favoriet naar finalepoule 4 Ci De Nederlandse ijshockeyers lijken klaar voor het gro- rlc. Dankzij een 8-0 overwinning op China, gisteravond in P2 Iburgse ijshal, gaat Oranje als ongeslagen poulewinnaar laleweekeinde van het wereldkampioenschap voor C-lan- n. Met 28 doelpunten en slechts één tegentreffer in drie rijden is de ploeg van bondscoach Doug Mason de voor- 5 iste kandidaat voor de eindzege, die promotie naar de B- 9 orie inhoudt. Nederland stuit morgen op Litouwen en ont- een dag later Roemenië, de winnaar van de andere groep. U iis de vierde deelnemer in de finaleronde. fotO'ANP 'Jjekstra in trainersstaf Excelsior g id am André Hoekstra wordt met ingang van volgend sei- toegevoegd aan de trainersstaf van voetbalclub Excelsior, id-speler van onder meer Feyenoord gaat als opvolger van 6 >Been samenwerken met trainer/coach Adri Koster. Been \l et ingang van de komende jaargang Leo Beenhakker bij !0 word assisteren. Hoekstra moet aan het einde van dit sei- m vertrekken als hoofdtrainer van ADO Den Haag. Bij de sa- club van Feyenoord heeft hij een contract voor twee jaar 8 end. II jomann coach HGC-mannen naar» Hockeyclub HGC heeft Sonja Thomann benoemd lach. De opvolgster van bondscoach Maurits Hendriks is rste \touw die als eindverantwoordelijke een mannenteam i hoofdklasse onder haar hoede krijgt. Sinds 1996 is ze al ent bij HGC en trad de afgelopen jaren bij afwezigheid van riks veelvuldig op als hoofdcoach. Tom Wisse wordt de s ve coach van het mannenteam van hockeyclub Amster- Hij is benoemd als opvolger van speler-trainer Jacques liman, die eind januari uit zijn functie werd ontheven. J Rabo-renners in Parijs-Roubaix flCVEN' De Raboploeg neemt met zes Nederlandse renners ïïan Parijs-Roubaix. Leon van Bon. Jan Boven, Erik Dekker, ■liemstra, Mare Lotz en neo-prof Karsten Kroon verschij- flondag aan de start van de wereldbekerwedstrijd. Het team [^gecompleteerd door de Deen Rolf Sörensen en de Belg ■Wauters. ld-wielerprof Kuum overleden wj/talin Oud-profwielrenner Janus Kuum is op 34-jarige ld in zijn geboorteland Estland overleden. Dat gebeurde hng nadat zijn rijwielhandel in Amerika failliet was gegaan. ~m was ooit een grote belofte en een getalenteerd tijdrijder. B6 maakte de inmiddels Noor geworden Kuum aan de zij- In vijfvoudig Tourwinnaar Bernard Hinault zijn profdebuut [door Bernard Tapie gesponsorde La Vie Claire-equipe. Hij Idigde vervolgens de kleuren van de ploegen Toshiba, ,Teka en het Nederlandse TVM. In 1992 sloot hij zijn wie- ppbaan in het bescheiden Amerikaanse team Subaru af. De htingen kon hij nooit inlossen. Een tweede plaats in de van Luxemburg 1988 was het beste resultaat in zeven fenen als prof. 23 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 GORINCHEM WILMAR KORTLEEVER Met de tweede plaats in het Nederlands kampioenschap 10.000 meter is Erika van de Bilt gisteren in Gorinchem uit een dal geklommen. Door een heupblessure pres teerde de Leidse de afgelopen weken beduidend minder. Achter een ontketende Wilma van Onna liep Van de Bilt met 34.03,56 de tweede tijd uit haar loopcarrière. En passant ver wees ze Barbara Kamp terug, die haar vorige maand tijdens de Voorschoten Loop nog voor bleef. „Dit was boven verwach ting", reageerde Van de Bilt dan ook. „Ik was hier eigenlijk nog niet klaar voor. Maar nu heb ik weer iets om op voort te bouwen." Het kampioenschap werd eigenlijk in de eerste me ters al beslist, want Van Onna vertrok voor een solo die in een uitstekende tijd van 32.44,49 zou eindigen. Vijf kilometer lang maakte de Tilburgse Na- dezhda Ilyina aanspraak op zil ver, maar op het moment dat de rustiger gestarte Van de Bilt snel begon in te lopen, stapte de Russische uit met spierpro- blemen.Bij de mannen won Martin Lauret van Typhoon op zijn thuisbaan. Door zijn 28.51,01 waren beide winnaars sneller dan vorig jaar, waarmee het experiment om de 10.000 meter los te koppelen van de overige baanonderdelen in de zomer slaagde. Lauret verloor de wedstrijd overigens nipt van de Belg Gi- no van Geyte die buiten mede dinging deelnam en uitgebreid profiteerde van zijn kopwerk in de tweede helft. Tien dagen voor zijn deelna me aan de Rotterdam Mara thon werd Luc Krotwaar twee de, wat ook voor hem een op steker betekende na een teleur stellende City Pier City vier we ken geleden. Kamiel Maase ontbrak als beste Nederlandse tien kilometerloper omdat de Leidenaar zaterdag in het Spaanse Barakaldo de richttijd van 27.55 wil lopen voor dewe- reldkampioenschappen in Se- villa. Leendert Balkenende ver dedigde nu namens De Spar taan de regionale eer met een zevende plaats in de B-loop (32.13,84 en zestiende). Hereniging met Van Gaal lijkt een kwestie van tijd Soms, als alles meezit in het leven, en dan nog voorbe houden aan de allergrootsten, komt er een moment dat de cirkel rond kan worden gemaakt. Acht jaar geleden rammelde een klein, bedeesd Fins jochie van net twintig aan de poorten van het machtige Camp Nou. Jari Litma nen (28) bood er zijn diensten aan als voetbalprof. Hij was niet goed genoeg. In Amsterdam kreeg hij het voor deel van de grote twijfel. Die is nu toch wel weggewerkt. Jari Litmanen vertrekt bij Ajax en kan zijn cirkel afma ken. Bij Barcelona zonder twijfel. AMSTERDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Litmanen nam gisteren, na de ochtendtraining, het woord in de kleedkamer. Er was stilte. Een vorm van gelatenheid. De lang verwachte, maar gevreesde mededeling kwam. Even daar voor had hij het bestuur offici eel op de hoogte gebracht. Jan Wouters, zijn trainer, wist het al langer. De Fin vertelde zijn col lega's dat hij aan het einde van dit jaar vertrekt uit Amsterdam. De speler en Wouters wilden niet reageren. Litmanen wenste ook de naam van zijn nieuwe club niet prijsgeven. Volgens de Spaanse pers is de Fin al weken geleden gekeurd bij Barcelona, is het vierjarige contract al lang getekend en werd er ook al een nieuwe woning uitgezocht. Ook Bayem München en Liverpool dingen of dongen naar zijn gunsten. Wouters spreekt pas zondag, na de wedstrijd tegen Cambuur. Ajax moet zich nog plaatsen voor Europees voetbal. De voetballer zegt lang ge twijfeld te hebben. Amsterdam was zijn thuis geworden. De keuze was even simpel als moeilijk: bijtekenen bij Ajax, de gezelligheid van een huiskamer, een tweede thuis, maar met een sportief onzekere toekomst; of toch de geur van topvoetbal, de sfeer van bekers en prijzen. Het lijkt erop dat hij in Barcelona beide keuzes kan verenigen. Bij Barcelona treft hij immers het halve Ajax-team van toen aan, zal hij bij dezelfde trainer - Louis van Gaal - dezelfde be schermde positie krijgen als toen en nu bij Ajax. En daar zat, bij Litmanens mededeling, Edwin van der Sar, de doelman. Hij is, als de kee per tenminste niet dezelfde plannen heeft, nog de laatste der godenzonen. De doelman is volgend seizoen de enige die 'Wenen' nog meemaakte, de gewonnen finale van de Cham pions League. Danny Blind, de aanvoerder, stopt straks met voetballen. De rest is al lang weg. Litmanen voelde dat het suc ces zijn tol zou eisen. In dat jaar, 1995, deed de Fin nog een dramatische oproep aan al zijn jonge, succesvolle ploeggeno ten om de lokroep van het bui tenland te weerstaan. „We zijn nog jong", zei hij. „We kunnen nog veel meer successen beha len." De oprechte stem van de Fin stierf weg. De ene na de an dere topper koos voor het avontuur en het geld. Litmanen gaat nu zelf ook. Jari Litmanen kwam in 1992 bij Ajax. Daarvoor had hij, net uit militaire dienst en nieuws gierig naar de top van Europa, stage gelopen bij Leeds United, PSV en Barcelona. Op eigen verzoek. Het typeerde Litma nen, toen al. Leergierig, een au todidact. Ook Ajax wist niet goed wat ze aan moesten met het joch, dat die bal weliswaar aan een elastiekje had, maar niet dat pure natuurtalent was. Hij kreeg een kans, aan de rechter kant van het middenveld. De Fin debuteerde in de Europa Cup zelfs als rechterspits, de laatste vijf minuten tegen Auxerre, in de wedstrijd die door een blunder van doelman Menzo met 4-2 verloren ging. Het talent leek te stranden. Tot dat, uit bij Go Ahead Eagles, Dennis Bergkamp geblesseerd was, en Van Gaal Litmanen op de befaamde 'tien' zette. Na het vertrek van Bergkamp naar In- ter, werd de Fin zijn opvolger. Hij werd de spil van het spel dat Ajax beroemd maakte, dat de club uiteindelijk de Champions League en de wereldbeker be zorgde. Litmanen werd twee keer topscorer in het grootste Europese toernooi. Hoe uniek is Jari Litmanen als voetballer? De Fin, een be scheiden mens, zal het ant woord nooit geven. Zijn afwe zigheid vertelde het hele ver haal. Bobby Haarms, de her steltrainer, zag de speler vaker dan diens baas, de technisch directeur. Litmanen was voort durend geblesseerd. Morten 01- sen zei op zijn eerste werkdag bij Ajax zelfs: „Litmanen? Schijnt wel eens fit te zijn." De trainers Van Gaal, Olsen en Wouters probeerden een half elftal vervangers. 'Op tien' werd een kerkhof voor voetbaltalen ten. Die positie was voor Jari Litmanen gemaakt. Een voet baller die alles heeft op een po sitie die alles vraagt: aanvallen de, defensieve en controlerende kwaliteiten. Er gaan steeds meer stem men op die Wouters adviseren om het hele systeem om te gooien als Litmanen zou ver trekken. Als de spil om wie alles draait vertrekt, waar draait het elftal dan nog om? De trainer van Ajax gaf het in de afgelopen Jari Litmanen vertrekt als een van de laatste spelers van het suc cesteam van Van Gaal. foto anp week al toe: hij moet volgend seizoen een volledig nieuwe start maken. Maar wat zei Louis van Gaal, toen Dennis Berg kamp en Wim Jonk vertrokken? „Moet ik toch opnieuw begin nen." Dat was niet waar, en Van Gaal wist het. Hij had Jari Litmanen. De kans is groot dat John Bos man aan het einde van het seizoen vertrekt bij FC Twen te. De 34-jarige spits, die in Enschede voor een jaar kan bijtekenen, heeft ook aanbie dingen van AZ en het Griekse PAOK Saloniki op zak. „Ik ben er nog niet helemaal uit, maar ik ga vrijwel zeker weg bij Twente", aldus Bos man, die bezig is aan zijn der de seizoen in Enschede. „Ik heb het nog steeds heel goed naar mijn zin bij Twente, maar ik moet ook verder kij ken", doelt hij op zijn maat schappelijke carrière na het voetbal. „Ik wil straks graag verder als jeugdtrainer en bij AZ zijn die mogelijkheden er. Bij Twente liggen er op dat ge bied ook wat opties open, maar na vijftien jaar reizen willen we met het gezin graag weer terug naar het westen van het land. Daar komen mijn vrouw en ik vandaan en dat blijft toch trekken." Ook het Griekse PAOK, de club van Arie Haan, is nog al tijd in de race. „Ik heb al een keer met Haan gesproken, maar ik weet nog niet precies wat ze met me van plan zijn", zegt Bosman, die in ieder ge val nog een jaar wil blijven voetballen. B is er gisteravond in m niet in geslaagd al met len de finale van het Eu- luptoernooi voor beker- ars binnen te stappen. De iise club kwam in de eer- Bstrijd van de halve eind- legen Real Mallorca niet (dan een teleurstellende E> Roma kan op 22 april Igen publiek met een ge ilt aantreden voor de re ken Lokomotiv Moskou. Russische hoofdstad bleef Re Italiaanse club van dit fot gemakkelijk overeind: |zio's Serviërs Mihajlovic Bkovic speelden met een fond om de arm. ■gelijkspel van titelverde- thelsea werd gered door forse invaller Tore André je kwam direct na rust in bats van Celestine Ba- |fj en scoorde binnen vijf £pn. Hij profiteerde van Jut van Marcelino Elena, ^liet de Spaanse defensie, pd om zijn discipline en Rig nietsontziende optre kt niet komen. Chelsea reinig anders over dan fo van afstand. Daar wist de Argentijnse doelman Carlos Roa wel raad mee. Hij keepte fantastisch. Mallorca was na een half uur op voorsprong gekomen door aanvaller Dani Garcia. De inter national pikte een pass van Veljko Paunovic op en liet doel man Ed de Goey kansloos. Het was de enige kans voor Mallor ca tegen een voortdurend do minerend Chelsea. Roa hield met behulp-van zijn geslepen verdedigers Vialli c.s. echter van doelpunten af. „Dan moeten we gewoon op Mallorca sco ren", was de reactie van Flo. „Dit resultaat is natuurlijk beter dan 0-1. We doen heus nog mee." Lazio Roma, ook in de Serie A dit seizoen erg goed bezig, mag na de 1-1 van Moskou al hopen op de finale van 19 mei in Bir mingham. De Italiaanse koplo per verraste Lokomotiv in de eerste helft met een aanvallend concept, al leverde dat geen doelpunten op. In de 14de mi nuut kopte international Vieri tegen de lat. Tegen de rust werd Lokomotiv sterker. Dzjanasjia liet in de 33ste minuut een op gelegde kans liggen na een mis ser van Mihajlovic. Dezelfde Dzjanasjia zette Lo komotiv in de 61ste minuut op Tore André Flo viert zijn doelpunt met het Chelsea-publiek. foto ap winst. Een kwartier later viel de ingevallen voor Vieri. Lazio- nent maar prees ook zijn eigen bleek ook. Dit gelijkspel is het gelijkmaker. De Kroaat Alan coach Sven Goran Eriksson was ploeg. „We wisten dat Lokomo- logische resultaat van een duel Boksic was de maker. Hij was vol lof over de Russische oppo- tiv goede voetballers heeft. Dat tussen twee prima teams." viand loot Ecuador in Davis Cup 1 Krajicek naar de kwartfinale in jong. John van Lottum en Peter 5 in de kwartfinale van Chennai na. Dat was het goede tennis- van gisteren. Het slechte betrof de loting in de Davis or de promotie/degradatiewed- pcuador uit. Niemand toonde r blij mee. pk, dramatisch verliezer tegen fcenaakbare Fransman Cédric P in de wereldgroep van de Davis "Ong via twee tiebreaks door tot «finale van het internationale tennistoernooi van Hongkong. De Deen Kenneth Carlsen manifesteerde zich - niet voor het eerst - als een taaie tegenstander. Hij was in Hongkong de titelverdediger. De als eerste geplaatste Hagenaar versloeg hem wel in twee sets, maar die gingen wel beide tot de limiet: 7-6 7-6. De eerste tiebreak won Krajicek met 10-8, de tweede met 7-2. In de kwartfinale speelt Krajicek te gen de Duitser Hendrik Dreekmann, die de als achtste geplaatste Ameri kaan Michael Chang eruit sloeg: 3-6 7- 5 6-4. Dreekmann is een van de vier Duitsers bij de laatste acht. De andere drie zijn: Karbacher, Kiefer en good old Becker. John van Lottum haalde de laatste acht in Chennai, bij Madras in India. De Eindhovenaar versloeg de Ameri kaan Jonathan Stark. Ook hij moest in twee tiebreaks tot het uiterste gaan. In de eerste set won hij de beslissing met 14-12, in tie derde met 8-6. Tussen door verloor hij de tweede set met 0-6. Wessels moest ook tot het uiterste gaan tegen de Armeniër Sargis Sargsi- an. Wessels won met 7-6 6-7 6-4. Het Nederlands Daviscupteam kreeg voor het weekeinde van 24 tot 26 sep tember Ecuador als tegenstander voor de promotie/degradatiewedstrijd. Ecuador versloeg in de Amerikaanse zone Argentinië met 4-1 mede door twee overwinningen van Nicolas La- pentti. Bondscoach Michiel Schapers was niet blij met de koppeling aan de Zuid-Amerikanen. „Dit is een verve lende loting. Ik denk dat we de steun van het hele team nodig zullen hebben om dit tot een goed einde te brengen." Ook vorig jaar speelden de landen tegen elkaar met als inzet een plaats in de wereldgroep. Toen, in Eindhoven, won Nederland met 5-0. Ecuador moet volgens de reglementen binnen drie weken bekend maken in welke stad wordt gespeeld en op welke on dergrond. Schapers vreest vooral Lapentti, een speler die eerder dit jaar bij de Austra lian Open de halve eindstrijd haalde. „Hij is een speler die in goede vorm een wedstrijd kan beslissen." Binnen drie weken verwacht Scha pers met de tennissers te spreken over de loting. „Ik zal ook wel reacties bin nenkrijgen." Tjerk Bogstra, coach van Jan Siemerink, belde Schapers al op. „Hij had dezelfde mening als ik; een moeilijke loting." De andere wedstrijden zijn Roeme nië - Duitsland, Oezbekistan - Tsje chië, Groot-Brittannië - Zuid-Afrika, Italië - Finland, Nieuw-Zeeland - Spanje, Oostenrijk - Zweden en Zim babwe - Chili. Frans succes voor TVM Middenin het klassiekerseizoen boekten de beide Nederlandse profwielerploegen in het bijprogramma tegelijkertijd een succes. Koos Moerenhout, helper met mogelijkheden, zegevierde in de vierde etappe van de Ronde van het Baskenland. TVM haalde met de Rus Sergei Ivanov in de tweede rit van het Circuit de la Sarthe de eerste Franse bloementuil op sinds de dopingperikelen in de Tour 1998. De 26-jarige Koos Moerenhout kwam na 197 kilometer tussen Vitoria en Lekunberri alleen over de eindstreep. Hij had daar 27 se conden voorsprong op de Italianen Francesco Secchiari en Danie- le de Paoli met wie hij eerder op de dag na 76 kilometer op een colletje uit het peloton was ontsnapt. Het peloton met leider Lau rent Jalabert kwam met anderhalve minuut achterstand aan. De Fransman behield de leiding in het algemeen klassement. Moeren hout ontdeed zich tijdens het laatste klimmetje van zijn Italiaanse vluchtgezellen. Hij boekte zijn zesde zege als prof. De Rus Sergei Ivanov versloeg gisteren aan het einde van de tweede etappe van het Circuit de la Sarthe over 204,7 kilometer zijn Franse medevluchter Laurent Roux in de sprint. De Fransman Cédric Vasseur, winnaar van de eerste rit, behoudt de leiding in het algemeen klassement. Ivanov en Roux ontsnapten drie kilometer voor de streep in Chateau-du-Loir tijdens een korte steile klim. Bart Voskamp ein digde als beste Nederlander op de zesde plaats. Het Circuit de la Sarthe was de eerste wedstrijd van TVM op Frans grondgebied, nadat ploegleider Cees Priem, ploegarts And- rei Michailov en verzorger Jan Moors maandenlang waren vastge houden. Zondag komen de renners van TVM ook uit in de klassie ker Parijs-RoubaLx.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23