eiden Regio Leiden: geen GSM-masten op woningen Uit het oog, uit het hart? Versnippering wijkverenigingen Groenoord zet door ersoneel van universiteit wil meer dan geld alleen' W"" Terras schuift park in Vijftien maanden geëist na hardhandige vrijpartij ornatenkrakers gegrepen Een bewoner van de Oude Vest meldde dat twee man or zijn deur bezig waren de parkeerautomaten leeg te ha- en de politie arriveerde zetten de twee het op een lopen, yerden even later toch in de kraag gegrepen. In de buurt e politie een plastic tas met een grote hoeveelheid mun- daamaast enkele breekwerktuigen. Het tweetal in de 19 en 20 jaar is overgedragen aan de vreemdelingen- ie in de Prinsenstraat Bij een ruzie tussen twee broers van 18 en 23 jaar sneu- jsteravond in de Prinsenstraat een ruit. Nadat de boel sust, ging de jongste weg om later op de avond terug te net het verhaal dat hij was aangevallen door een thuisko- buurtbewoner Die, op zijn beurt, vertelde de politie dat bedreigd met een mes. De herrie die vervolgens ont rok de aandacht van de buurt. De broers zijn door de po- :egenomen voor verhoor. auto tegen boom Een 20-jarige vrouw uit Zoeterwoude reed vanochtend f zes op de Nieuwe Beestenmarkt met haar auto tegen om. Zij, en haar 25-jarige vriendin uit Leiderdorp, raak- de botsing gewond. De politie vermoedt dat alcohol de k was. Eerder op de avond werd een 22-jarige automobi- let Stationsplein aangehouden die eveneens te veel >p had. Twee dagen daarvoor was de man, die de afgelo- 1 een serie overtredingen heeft begaan, voor hetzelfde ook al aangehouden. Net als toen weigerde hij ook dit- le medewerking. Zijn auto is in beslag genomen, de man sloten in de cel. dleerse Katwijker gepakt Beveiligingsbeambten hielden gisteren in een winkel Haarlemmerstraat een 32-jarige Katwijker staande die aarvoor een telefoon/fax had ontvreemd. Bij het opma- het proces-verbaal bleek dat de man werd gezocht voor ie inbraken en diefstallen. Daarnaast had hij nog zeven gevangenisstraf tegoed. Die moet hij nu eerst uitzitten. WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 janneke de jonge Hoewel het een jaar geleden nog heel wat protest opriep, is de splitsing van wijkcomité Groenoord in 'noord' en 'zuid' inmiddels een feit. Wijkver- eniging Groenoord-Noord houdt, na de oprich ting in oktober vorig jaar, op 26 april haar eerste ledenvergadering. En hoewel de bewoners van zuidelijk Groenoord nog niets van deze afsplit sing weten, hebben ze onlangs een eigen wijkco mité opgericht, Wijkcomité Groenoord genaamd. Als belangrijkste oorzaak voor de splitsing van de wijk worden de verschillende belangen van de twee delen genoemd. Zaken als het slachthuis en de eventuele komst van een moskee zouden de gemoederen in het zuidelijk deel bezighouden, terwijl de 'noorderlingen' vooral gericht zijn op de activiteiten in en rond de Groenoordhallen. De Willem de Zwijgerlaan stimuleert deze schei ding alleen maar, omdat die dwars door de buurt loopt en een natuurlijke grens lijkt te zijn. Een jaar geleden was toenmalig welzijnswet houder Pechtold nog faliekant tegen splitsing van het wijkcomité. Inmiddels is de gemeente toch akkoord gegaan met de oprichting van een wijk- vereniging Groenoord-Noord. Welzijnswethou der Kruijt vindt het jammer dat de wijk zich niet meer als een geheel presenteert, maar betreurt het niet. „Het buurtje ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan is een heel apart buurtje. Die mensen voelen zich erg op elkaar betrokken. Als ze op deze manier, in een kleiner verband, wel lid worden van een wijkvereniging, dan is dat een vooruitgang. Het is jammer dat we op deze ma nier het contact verliezen met het andere deel, maar beter goed contact met een gedeelte dan helemaal geen contact." Van de oprichting van Wijkcomité Groenoord in 'zuid' weet hij nog niets. Klein H. Dijkerman, momenteel voorzitter van wijkver eniging Groenoord-Noord, geeft toe dat zijn buurtvereniging wel erg klein is. „We bestaan in derdaad maar uit drieënhalve straat. Je zou als grotere organisatie wel meer kunnen bereiken, maar dan moet je je ook dezelfde belangen heb ben, en die hebben wij niet." De tegenstanders van vorig jaar kunnen zich inmiddels niet meer echt druk maken over de splitsing. E. van Aelst, jarenlang actief in het buurtcomite voor noord én zuid en bewoner van Noord, vindt nog steeds dat Groenoord samen moet blijven. „Het is één wijk. De volgende stap is dat je je per straat gaat verenigen." Toch sluit hij niet uit dat hij lid wordt. „Ik moet eerst eens horen wat ze van plan zijn, of het om meer gaat dan alleen de Groen oordhallen pesten. Want die problemen zijn wat mij betreft opgelost." In het zuidelijk deel van Groenoord weet men nog niets van de afsplitsing van 'noord'. H. Swa- gers, bewoner van de Hansenstraat, kijkt dan ook verbaasd op. „We kunnen beter een groot blok vormen, het liefst nog samen met de Merenwijk en de Kooi als Leiden Noord." Hij blijkt die hoop echter al te hebben opgegeven. „We zijn zelf in middels al een buurtcomité begonnen voor het deel tussen de Pasteurstraat, de Koningstraat en de Willem de Zwijgerlaan. Het is wel jammer, maar ja. We hadden nooit contact met de over kant van de weg." ïeente betaalt 'hoog bedrag' zes panden Vrouwenkerkhof :ente Leiden heeft over- ming bereikt over de van zes panden aan rdzijde van het Vrou- hof. Met de aankoop weg vrij voor nieuwe voor het plein. Met de van de panden is zes onderhandeld. In eer- ntie wilde de gemeente vorm van samenwer- !t de eigenaar komen, is uiteindelijk niet van nd gekomen. Volgens Ier T. van Rij heeft de e 'een hoog bedrag' roor de pandjes. In de plannen waarover de afgelopen jaren werd gespro ken, zouden er aan de noord kant van het plein appartemen ten verschijnen met daarondei winkels en cafés. Vooral dat laatste viel slecht bij de omwo nenden, die nu al klagen ove overlast van de aanwezige ho reca. Ook de gemeenteraad was van mening dat nog meer hore ca op deze plek wat te veel van het goede zou zijn. Nu de gemeente zelf eigenaar is van de panden, kunnen de oude plannen van tafel, en kan er iets nieuws worden bedacht, zo liet Van Rij gisteren aan de commissie ruimtelijke ordening weten.I leiden Het theehuisje aan de Doezastraat krijgt een terras dat twee keer zo groot is als het oude. De gemeente hoopt dat de sociale controle in het Van der Werfpark park groter wordt nu de terrasgangers hier over uitkijken. De laatste jaren heeft het park een slechte naam gekregen. Veel zwervers hielden zich er op, er waren regelmatig opstootjes en in de zomer waren er kampvuren. Volgens de nieu we eigenaar was uitbreiding van het terras een voorwaarde voor succes. De gemeente gaf hem zijn zin. Het nieuwe theehuis opent rond Koninginnedag. foto hielco kuiper. NNQ HAVERMANS 1 VOORPAGINA se CMHF-voorzitter A. van Duyneveldt ns de moeizaam verlopende onderhan- voor de nieuwe CAO voor universiteiten rat doen aan de achterstand voor assis- opleiding (AIO's). „Dat is voor de werk- epel VSNU niet bespreekbaar. Maar het jk om mensen voor promotie-onderzoek in als ze elders zeer gewild zijn en bij ons weeduizend gulden netto overhouden, een leraar in deeltijd wil aanstellen, kan niet eens bieden wat hij in het middel baar onderwijs krijgt." De bonden eisen een loonsverhoging van 4,25 procent voor één jaar. Daarnaast verzetten zij zich tegen het schrappen van de ambtelijke sta tus voor universiteitsmedewerkers. De bonden willen eerst laten onderzoeken wat daar de voor- en nadelen van zijn. „Wij willen wel praten over die ambtelijke status, als er maar een open on derzoek komt", aldus CFO'er Van der Plas. „De werkgevers zeggen daar ook voor te zijn, maar ze willen de bedrijfsmatige opzet die ze voor ogen hebben wel direct invoeren. Wat valt er dan nog te onderzoeken? Bovendien willen we best mee gaan in de flexwet, dat geeft in elk geval zeker heid voor mensen met een tijdelijke aanstelling. Maar daarnaast moet er een onderzoek naar de werkdruk komen." De AbvaKabo/FNV is aan de Leidse universiteit een handtekeningenactie begonnen 'ter onder steuning van de onderhandelaars'. „Die loopt re delijk, als je in aanmerking neemt dat dit een complexe zaak is", zegt vertegenwoordiger C. Versluis. „De werkgevers doen graag alsof het al leen maar over geld gaat, maar in het staartje zit toch de angel van onze rechtspositie verscholen en dat heeft niet iedereen door. Nu moet de uni versiteit met behoorlijk wat argumenten komen om iemand te ontslaan, wanneer we als een be drijf gaan werken wordt het gemakkelijker om mensen voor een paar maanden in dienst te ne men en dan weer op straat te zetten. Zo zitten er meer aspecten aan die moeilijk zijn over te bren gen." Probleem is dat het personeel op de universi teiten (zo'n vijftigduizend mensen in heel Neder land) 'traditioneel' niet goed georganiseerd is, er kent Versluis. Toch verwacht Van Duyneveldt dat het op een confrontatie aankomt. „Er komt geen enkel signaal van de werkgevers. Helaas, want het verziekt de sfeer en het is toch al moeilijk om goede mensen te krijgen." nog allemaal vers in leugen. De indrukwek- ifscheidstournee van oekoop na 18 jaren rouwe dienst als burge- r en kroegtijger. Kosten loeite werden eind vorig paard om Goe langs al- imeentelijke diensten en vante instanties te sle- ar hij door ontelbare in de bloemetjes werd hij zich op een paard r het Noordwijkse naar hotel Huis ter Duin •peren waar de burge- van omliggende ge- i hem fêteerden op agne en lunch. Om een dag later bij Milieu en Beheer tussen de vuilnisjongens van de gestampte pot te staan met een plastic koffiebekertje in de hand. Het kan verkeren. Zo ben je voor een uitgelezen gezel schap kunstkenners Blues Bro ther op het podium van de Leidse Schouwburg en zo sta je midden in de Pieterskerk tus sen de 111-jarige Oma van Dam en andere 'gewone' Lei- denaars. Lof, lof, niets dan lof kreeg Leidse Cees toegezwaaid. Een indrukwekkend onderdeel van het afscheid van Goe was het planten van een boom in het Van der Werfpark. Pal voor het beeld van zijn voorganger. Tussen het wandelpad en het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de B reestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. n E,nc-Jan Berendsen water, temidden van de hon denpoep. Omringd door mi lieumensen, groenbeheerders en aanverwante personen stak de burgemeester hoogsper- soonlijk de spade in de grond om 'zijn' boom te planten. Een bijpassende steen met inscrip tie moest voor de broodnodige verduidelijking zorgen. Gelijk een grafschrift. Deze Taxodium Distichum (moerascypres) is op 19 november 1998 geplant door mr. C.H. Goekoop ter gelegen heid van zijn vertrek als burge meester van Leiden. Een kleine vijf maanden later lijkt de boom echter zo dood als een pier. Goekoop heeft zijn hielen nog niet gelicht of de iet wat groot uitgevallen struik verkeert in deplorabele staat want is zo kaal als een neet. Hier lijkt zonder enige twijfel het spreekwoord uit het oog, uit het hart van toepassing. Lijkt, want volgens de gemeen te is er niets aan de hand. Bo- mendeskundige M. van der Ven doceert: „De knoppen van de moerascypres zijn namelijk onzichtbaar. Die zitten verstopt tussen de twijgen. Het is een kwestie van tijd voor de boom uitloopt en groen wordt. We moeten gewoon nog even ge duld hebben." Step-marathon (2) In de Blauwe Steen van maan dag 8 maart stond een oproep om mee te doen aan de eerste Leidse step-marathon die op 25 april aanstaande in het Univer sitair Sportcentrum wordt ge houden. De steppers, joggers, en fitness-mensen onder de le zers hebben daarop nog niet massaal gereageerd. Met name Sabien Bentveld is daarover ta melijk verdrietig. En wel om de volgende reden. Hoewel het er de schijn van heeft dat bij zo'n step-gebeu- ren de gezondheid van de deel nemer voorop staat, is dat hier in eerste instantie van secun dair belang. Het is leuk als de liefhebber het naar zijn zin heeft of er (conditioneel) wijzer van wordt, maar daar gaat het nu even niet om. Het gaat dit maal vooral om het geld. Centraal bij deze step-mara thon staat het goede doel. Dat is in dit geval de Stichting Kin derfondsen van het LUMC van wie Sabien Bentveld de spreek buis is. De opbrengst van de marathon komt ten goede aan het Kinder Jeugd Centrum waar ondermeer patientjes worden behandeld met kanker, hartafwijkingen en chronische ziekten. Het KJC is tevens het landelijk centrum voor been mergtransplantatie. Het geld wordt gebruikt voor zowel on derzoek als voor ontspanning. De feiten: 1. Hoe doe je mee? Deelne mende steppers betalen 35 gul den voor een sessie van drie uur (minder mag) en moeten zich voor minimaal 75 gulden laten sponsoren door familie, vrienden of bekenden. 2. Waar geef je je op? Inschrij ven kan tot en met'18 april bij de volgende Leidse sportscho len: Fun Fit, The Champ, Sportcity, Zweiland Sportcen trum, Aerofit (Warmond) en Barends (Oegstgeest. Bepaald florissant staat het door burgemeester Goekoop geplante boompje er niet bij in het Van der Werfpark. foto hielco kuipers 3. Wie kan er meedoen? Ieder een die fit is. Er zijn twee ses sies op muziek: van 11.00 tot 14.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur. Het drie uur volhouden is overigens geen 'must'. Boven dien zijn er op gezette tijden De gemeente Leiden wil in principe geen zendmasten voor mobiele telefonie toestaan op daken van woonge bouwen. Alleen wanneer verplaatsing naar een andere plek praktisch onmogelijk is, wil de gemeente eventueel een uitzondering maken. De masten die zonder bouw vergunning zijn geplaatst en die niet passen binnen het gemeentelijk beleid, moeten worden verwijderd. Dat schrijven burgemeester en wethouders in hun notitie over zendmasten voor telecommunicatie. leiden ruud sep De notitie werd gisteravond voor het eerst besproken in de commissie ruimtelijke orde ning. Pas volgende week zal de commissie over de zaak een standpunt innemen. Gisteren waren er desondanks al ver schillende mensen met een duidelijke mening over de plaatsing van GSM-masten. Twee bewoners van flatgebou wen waarop sinds kort een mast staat, klaagden over con centratieproblemen en oorsui- zen, wat zij toeschreven aan de antenne. Aan de andere kant hield een vertegenwoordigster van Libertel namens de vijf aanbieders op de markt van het mobiel bellen de commissie voor dat plaatsing op woonge bouwen volstrekt veilig is. Leiden telt inmiddels enkele tientallen GSM-masten en het einde van de bouwwoede is voorlopig nog niet in zicht. Doordat een grondstation maar een beperkt aantal gesprekken tegelijk kan verwerken, zal het aantal antennes bij een verdere toename van het mobiel bellen moeten worden uitgebreid. Daar bovenop komt dan nog de uitbreiding van het aantal mas ten die nodig is door de over stap naar het nieuwe GSM 1800-net. Voor dat nieuwe sys teem moeten de masten dichter bij elkaar komen te staan, waar door het aantal antennes grof weg zal verdubbelen. Tot nu toe zijn de zendmas ten zonder vergunning gewoon maar her en der neergezet. En dat mag niet. Een eenvoudige antenne mag dan niet vergun- ningplichtig zijn, de installaties die de telefoonbedrijven plaat sen zijn dat wel degelijk. Voor de verlening van vergunningen stelt de gemeente nu een aantal criteria op, waarvan de eis dat woongebouwen in principe uit gesloten voor de plaatsing van antennes het meest omstreden is. Plaatsing op woningen ligt gevoelig in verband met de ra diofrequente straling die de an tenne afgeeft. Een ander punt is de prijs die de gemeente in rekening wil brengen voor plaatsing van an tennes op gemeentelijke ge bouwen. Op dit moment beta len maatschappijen tussen de vijf en vijftienduizend gulden per jaar om ergens een antenne te mogen plaatsen. B en W stel len voor om als gemeente op een minimum van tien mille te gaan zitten. 'Onaanvaardbaar', liet de vertegenwoordigster van Libertel gisteren kort maar krachtig weten. den haag/leiden herman joustra In het Leidse café zelf was er nog niets aan de hand geweest. Daar had hij gezellig gepraat en gedanst met een vrouw die hij daar was tegengekomen. Ze hadden zelfs gezoend. Alleen zou de man, een 41-jarige Lei- denaar, daaruit de verkeerde conclusie hebben getrokken. Eenmaal na sluitingstijd buiten aanbeland, zou hij de vrouw na een korte wandeling hebben verkracht, onder het uiten van dreigende taal. Daarom eiste de officier van justitie gisteren voor de Haagse rechtbank vijf tien maanden onvoorwaarde lijk. De officier achtte het verhaal van het slachtoffer overtuigend bewezen. Want kort na de ge wraakte nacht, van 26 op 27 september 1998, had zij een arts bezocht die op haar li chaam een aantal verwondin gen vaststelde die, zo stelde ze, het gevolg waren van de hard handige manier waarop hij had geprobeerd de vrouw te over weldigen. Toen ze eenmaal op het poli tiebureau was aanbeland, had een agent een paar van die ver wondingen ook geconstateerd toen hij haar verhaal opnam. En tot slot was er dan nog de vriendin geweest naar wie zij die nacht was toegevlucht. Die had in haar getuigenis precies dezelfde feiten, inclusief details vermeld als het slachtoffer kort daarvoor had gedaan. De verdachte zelf hield tij dens de zitting vol dat hij on schuldig was. Dat hij een dag later in de schoorsteen van het EWR aan de Langegracht was geklommen, had daar niets mee te maken, zei hij. Zijn ver blijf van enkele uren in de schoorsteen - hij kon destijds met de grootste moeite 'naar beneden' worden gepraat - was een roep om aandacht geweest. De man, die in 1996 voor de tweede keer vanuit Roemenië naar Nederland was gekomen, kon het maar moeilijk verkrop pen dat de hele procedure rond zijn aanvraag voor een verblijfs vergunning maar zo moeizaam verliep. De rechtbank doet op 22 april uitspraak. pauzes. Daarnaast zijn er zes top-instructeurs aanwezig voor begeleiding en advies. 4. Verdere info: 071-5262814. eric-jan berendsen ad van kaam Gemeentearchivaris stapt op Leiden krijgt met ingang van 1 juni een nieuwe gemeentear chivaris. De huidige archiva ris, de 58-jarige T. Schelhaas, gaat op die datum met ver vroegd pensioen. Hij wordt, wanneer de ge meenteraad instemt met de voordracht, opgevolgd door A. Netiv (36). Schelhaas had sinds 1985 de leiding over het Leids Gemeentearchief. In zijn voordracht tot eervol ontslag prijzen burgemeester en wethouder de scheidend archivEiris voor de manier waarop hij het Leidse archief m binnen- en buitenland op de kaart heeft weten te zetten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13