Amandel en fruitbomen op het balkon Gratis grond testen Zaad als wonder Rijp en Groen Rotstuinen en plantjesshow Verschrikkelijke tentoonstelling De nieuwe tentoonstelling van de A. Vogeltuinen in El- burg is ronduit 'verschrik kelijk'. Niet voor de gewone bezoekers, maar voor de vogels. Zij stuiten in tuinen met geneeskrachtige plan ten- en kruiden op maar liefst twintig vogelver schrikkers die stram en dreigend in de houding staan bij de zaaibedden. Er zijn vogelverjagers in alle soorten en maten te zien: met gitaar en bril. als ridder van staal, of alleen maar gemaakt van takken. Er staat zelfs een 'vogelvrien- delijk' exemplaar tussen, helemaal behangen met za den. Het bezoekerscentrum van de A. Vogeltuinen be licht de achtergronden van de vogelverschrikkers. Het thema vormt ook de kap stok voor speciale kinder activiteiten. De expositie aan de Industriestaat 5 in Elburg is van 19 april tot 15 oktober te zien op werkda gen van 9.30 tot 16.30 uur (vanaf mei ook op zaterdag van 10 tot 15.30 uur). Toe gang en rondleiding zijn gratis. Info: 0800-864.35.46. Tuinieren op de vierkante meter Op een balkon valt meer te tui nieren dan de meeste bewoners van flats en appartementen doorgaans denken. De bloe men- en plantenkwekers willen het misverstand graag uit de wereld helpen. Zij hebben de maand mei uitgeroepen tot Na tionale Balkon- en Terras- maand. Het wordt een campag ne waarin tuinbladen, W-pro gramma's en tuinwinkels de balkonbezitter allerlei ideeën voorschotelen om zijn vierkan te metertjes aanbouwplekje op vierhoog sfeervol groen te ma ken. ,,De meeste mensen zijn niet op de hoogte van de mogelijk heden over balkontuinieren", zegt Ivan Habraken van Bloe menbureau Holland, de pro motieorganisatie van bloemen en plantenkwekers. ..De cam pagne moet bovendien de om zet van tuincentra verhogen", licht Habraken toe. Kommer en kwel is het in de tuinzaken nog lang niet. maar deze winkels verkopen de laatste jaren wel steeds minder bloemen en planten die zich bij uitstek le nen voor het balkon en terras. Het werd daarom eens tijd om de flatbewoners te verleiden tot tuinieren, waaraan nog veel geld is te verdienen. ,,Uit onderzoek blijkt dat van de 6,4 miljoen Nederlandse huis houdens een kwart alleen een balkon heeft." Voor een balkon zijn vooral kuipplanten, die oorspronkelijk bijna allemaal uit gebieden rondom de Mid dellandse Zee komen, en eenja rige zomerbloeiers zoals de vio la. fuchsia, begonia en petunia zeer geschikt. ..Op dit moment ligt de omzet van dergelijke eenjarige zomerbloeiers en van kuipplanten ruwweg tussen de zevenhonderd en achthonderd miljoen gulden. De boodschap die de Nationale Balkon- en Terrasmaand wil af geven. is dat kuipplanten en eenjarige zomerbloeiers op een vrij kleine aanbouw toch volop voor sfeer, kleur en gezelligheid zorgen. Habraken: ,,De beken de televisietuinman Rob Verlin den geeft in het RTL-4 pro gramma Eigen Huis Tuin in mei bijvoorbeeld allerlei ideeën om de beperkte ruimte econo misch te gebruiken. Die tips gaan verder dan het bekende kunststofbakje met begonia's aan het balkonhek: voor een balkon waarop bijna de hele dag de zon schijnt is de bloe men- en plantenkeuze veel rui mer. Ligt de aanbouw meer in de schaduw, dan komen vlijtige Hesjes, de fuchsia en tabaks planten van pas. Een andere tip is om kuipplan ten zoals de met blauwe bloe men versierde solanum of de purperrood bloeiende cestrum in een hoek te zetten en vervol gens lagere planten in dezelfde kleur er omheen te plaatsen. Door dit hoogteverschil oogt het balkon iets groter. „Daar naast is een balkontuin niet al te prijzig", vertelt Habraken. „De meeste kuipplanten kosten tussen de tien en vijftien gul den, terwijl voor een eenjarige zomerbloeier gemiddeld nog geen twee gulden moet worden betaald." Al dit groen wordt doorgaans in kleine plastic potjes verkocht, maar daarin kunnen ze niet echt wortel schieten. Vandaar dat de exemplaren in grotere potten moeten worden ver plant. De kleinste potmaat voor een struikje zoals de roos, is dertig centimeter breed, dertig centimeter lang en dertig centi meter diep. Als grondmengsel is tuinturf zeer praktisch. Pot scherven of kleikorrels onder in de bak regelen een goede wa terafvoer. Ook het verwijderen van uitgebloeide bloemen houdt planten langer gezond en door een rietmat langs het balkonhek te zetten, worden windvlagen gebroken. Stoofperen Hoewel de Nationale Balkon en Terrasmaand een behooriij- ke lans breekt voor eenjarige zomerbloeiers en kuipplanten, waarvan overigens alleen in de Het amandelboompje vormt een struikje van ongeveer een meter hoog. Geschikt om op een balkon te zetten. foto gpd lente en zomer valt te genieten, kunnen flatbewoners ook een fruitboompje planten. Een soort als de cydonia ofwel kweepeer heeft in mei grote. Hchtroze bloesems en levert in oktober plukrijpe stoofperen op. De plant overleeft een strenge winter en moet op een zonnige en beschutte plaats op het zuiden of westen staan. Bo vendien vereist de kweepeer vruchtbare, goed waterdoorla- tende grond waarin weinig kalk zit. Kenmerkend voor zowel de kweepeer en andere voor bal kons geschikte fruitbomen, is de kleine onderstam en beperk te wortelgroei. De bomen kun nen daardoor in een kuip van pakweg tachtig centimeter doorsnede staan. De takken aan de stam groeien echter vrij uitbundig. Om te verhinderen- dat de takken na verloop van tijd het hele balkon overwoeke ren, is snoeien tijdens de winter noodzakelijk. „De meeste balkonbezitters zijn bang dat een fruitboom te groot wordt", zegt eigenaar Arjo Boers van de in fruitbomen ge specialiseerde kwekerij Jac. van der Hoeven uit Naaldwijk. „Jaarlijks de takken tot onge veer dertig centimeter van de stam wegknippen, voorkomt dat ze het hele balkon in bezit nemen." Hij vervolgt: „Naast de kweepeer, zijn er nog vele an dere kleine fruitbomen zoals de Een balkon volop bloemen en planten, dat hopen kwekers en tuinwin kels dit jaar te bereiken. foto cpd/pr Ballerina appel." Deze door Unilever uitgevonden appel boom, die door Boers voor on der de zestig gulden wordt ver kocht, vormt geen zijtakken en groeit in de vorm van een be zemsteel. Een andere fruit boom die het op balkons prima naar zijn zin heeft is de aman delboom Robijn. De Robijn wordt een tot twee meter hoog, bloeit in april en mei met wijd openstaande roze bloemen en produceert in het najaar bittere amandelen. Een enkele fruitboom op een balkon staat echter lang niet al tijd borg voor een goede oogst. Sommige moeten worden be stoven door een in de buurt groeiende soortgenoot. „Een tweede boompje op het balkon is dan vereist of er moet een exemplaar binnen ruwweg honderd meter afstand staan; de bijen zorgen dan voor de bestuiving", weet Boers. Naast bomen, gedijen ook bepaalde in potten groeiende fruitstrui- ken op het balkon, zoals bes sen, frambozen, aardbeien en enkele druivensoorten. De druivensoorten die hiervoor van pas komen zijn de Boskoop Glory, Witte van Laan en Para pludruif. Ook in Frankrijk en Duitsland vinden er dit jaar campagnes plaats om van flat- en appartementbewoners fer vente tuinders te maken. De Botanische Tuinen van de Universiteit van Utrecht, waarin zich een van de grootste rotstui nen van Europa bevindt, vormt zaterdag 17 april het toepasselijke decor voor een nationale show- en verkoopdag van rotsplanten en dwergconiferen. Professionele kwekers en amateurs uit binnen- en buitenland bieden behalve gangbare soorten ook zeer aparte, moeilijke en zeid- zame exemplaren aan. De tuinen aan de Budapestlaan 17 in Utrecht zijn open van 10.00 tot 16,00 uurMeer infotrmatie: 030-253.18.26. Neem enkele grondmonsters van verschillende delen van uw tuin (totaal 1 Itr. is al voldoende) en kom bij ons langs. Ter plekke wordt uw grond getest en krijgt u een passend bemestingsadvies. HORIZONTAAL: 1. Behulpzaam tijdschrift? (8); 5. Lellen vellen (8); 6. fluwelig wordt 't volwas sen (4); 8. Vreemd, hoe men het ook bekijkt (4); 10. Bij het eten ontbreekt moeder steeds (5); 12. Doek voor een pauze tijdens een schaatswedstrijd (5). VERTICAAL: 1. Deel van een ei om de vorst te verjagen (6); 2. Gebied waar loodvrije benzine ouder wordt (6); 3. Loost gassen voor de grap (5); 4. Bij schade krijg je een hele reeks groeten (5); 7. Brengt een etappe mij in beweging? (5); 9. Adviescollege (4); 11. Stoei gezellig in een roeiboot! (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Doorn; 5. del; 6. ooi: 8. menen; 11. rei; 13. ent; 15. in; 16. opa; 18. Ur: 19. de; 20. af; 21. fa; 23. ras; 25. eb; 26. esp; 28. die; 28. aleer; 32. aga: 33. rit; 34. etage. Verticaal: 1. Demi; 2. olé; 3. roe; 4. none; 7. griffel; 9. nap; 10. streber: 12. en: 14. nu; 16. oer; 17. aas; 22. as; 24. ace; 15. ei; 27. page; 28. drie; 30. lat; 31. erg. HEINZ Uitklapbare balkontafel ed The De tafel Fiorina in drie gedaanten. foto gpd Al is het balko|NOS nog zo klein, er bij mooi niet ontbijten drinken of nii schien ook w ti' dineren? Als I ijkte ophangt G« niet toereikei n< biedt de uitkl tafel Fiorina t Ai Grosfillex, van kunststofjdi meubelen, komst. Hij uit drie delenjhi smal middei en twee via systeem op téPr pen bladen.D cl kan tegen de met één blad klapt, maar ook vrijstaan^ plaatsen met bladen uitge2 Dan meet hij 120x77 cm. L men beide bl K< neer dan blijf een paneel ni diepte van cm over, d; al voldoende bijzettafel va V< paar kopjes glaasjes. De zijn wit, groen of ijsbljdf De fabrikant jaar garantie koop vanaf den. Info: lex, Uden, 33 74 74. doniHi c Grjf Tomaten in tuin en pan Algemene boeken over tui nen, bloemen, planten en struiken verschijnen aan de lopende band, maar een uit gave over slechts een groen tesoort is zeldzamer. Vreemd is dat niet, want het aantal le zers van een specialistisch tuinboek is vrij klein waar door uitgevers er zich niet al te snel aan wagen. Uitzonde ringen bevestigen echter de regel en het boek Tomaten op kleur, tomaten op smaak' is hiervan een recent bewijs. In ruim negentig pagina's wordt een overzicht gegeven van allerlei soorten tomaten, de geschiedenis, de teelwijze en familieleden van de to maat. Bovendien wordt een fors hoofdstuk gewijd aan to- matenrecepten. Vandaar de ondertitel: op avontuur in de tuin en aan tafek QëflLytare culinair ontdekkingstocht is het echter niet geworden, want aan bod komen vooral de bekende tomatensoep, pizza, tomatenketchup en ge vulde tomaten. Voor Hefheb- bers van moestuinen, die meer willen weten over het in gym e Will' met Culi izjsent ke. Gett Blik 'erk r verb Ande TopF llMuz Eind' Er is tegenwoordig telt aan tomaten fok Nacf zaaien, oogsten, de benden, ting en vruchtvorming i boek wellicht een prakt hulpmiddel. Overigens onduidelijk wat tomatei genlijk zijn. Volgens de tenkunde is tomaat een ras. maar wettelijke woi m ze bij groenten ingedee Het boek geeft hierop g antwoord. Tomaten op tomaten op smaak, Uit\ ijk. Groen Boekerij te Utree11 act ISBN 90 215 3397 9; fl he Stomend naar de bollen Met de Museumstoomtram van Hoom naar Medemblik. foto Uit een piepklein donker zaadje komen in een vochtige omge ving na verloop van tijd twee kleine groene blaadjes tevoor schijn. (Het gaat hier om de tweezaadlobbige planten.) La ter volgen meer bladeren en wortels als de omgeving mee werkt. Er kan bijvoorbeeld een radijs met prachtig rood knolle tje half in de grond uit groeien, of een krop sla. Het is een gro ter wonder dan de televisie en de computer waarmee onze kinderen zo goed overweg kun nen. In onze technologische tijd lijkt het zinvol om af en toe stil te staan bij het wonder van de plant die ons leven mogelijk maakt. Planten staan aan het begin van de voedselketen. Daarom vandaag eens een klein stukje over het zelf kweken van eetbaar gewas, een openbaring vaak voor kinderen die sla al leen nog kennen gesneden en verpakt in plastic zak of radijs in smetteloze bosjes in de su permarkt. Als je die planten ziet groeien zien ze er ineens heel ander uit en dank zij het huidi ge aanbod van mini sla, bloem kool en tomaat en nog wel meer soorten is het een kleine moeite om zelf eens iets te kwe ken. Niet voor voedselvoorzie ning. maar omdat het leuk is. Informeer in eigen omgeving bij een gespecialiseerde zaak naar zaad voor minigroenten. Of neem contact op met Vreek- Voor velen is Nederland op z'n mooist in de bollentijt heel speciale manier om hiervan te genieten biedt de umstoomtram Hoom-Medemblik. Ln de tot half mei - rijdt de stoomtram tussen de Een belevenis voor iedereen. In de bollenperiode stoomtram dagelijks (behalve maandag) om 11.05 uur Hoom. Onderweg worden koffie en amandelbroodjes veerd. Dubbel genieten dus. De stoomtram laat zien was om in vroegere tijden te reizen met het plattelands vervoer: langzaam en zittend op houten banken, in Medemblik wandelt men door het stadje naar de ven. Hier ligt de boot naar Enkhuizen. Deze vertrekt uur en in mei om 12.45 uur. Onderweg krijgt men een ke schipperslunch geserveerd. De boot meert in het Zuiderzeemuseum. Na afloop reist men dekker terug van Enkhuizen naar Hoom. De rangement - inclusief alle toegangen, kaartjes, koffie, schipperslunch - bedragen f 64.25 voor volwassenen, f voor kinderen van 4 t/m 11 jaar en f61.25 voor Telefonisch reserveren is noodzakelijk: 0229 - Sinds jaar en dag begiet ik de zaaigrond voor het zaaien met water waarin per liter een tablet Superol tegen de schimmel die kiemplanten laat omvallen en dat bevalt me best. Na het zaai en afdekken met transparant plastic en dat meteen eraf als er groen is. Zijn er minstens vier blaadjes aan onze miniplanten dan komen ze op de goede plaats: op een zonnige plek in de tuin (tomaat liever nog even binnen houden) of in bak of kuip met goede grond. Hefst RH.P merk. De minisla komt op afstand van 15 bij 15 cm, de kleine bloemkool heeft nog ruim 35 cm nodig en als zich een kooltje heeft gevormd dan wordt dit met omgebogen grond blad afgedekt om het wit te houden. De pot tomaat kweek ik met succes in potten met een doorsnee van vijftien centimeter. Dat planten in pot of bak geregeld moeten worden bij gemest spreekt vanzelf, vooral weinig stikstof (N) voor de bloemkool en tomaat. Ver der liefst veel zon en licht en vooral goed vochtig, maar nooit te nat houden en de oogst van eigen teelt is gegarandeerd. Probeer het eens om te zien hoe interessant het is om er ei gen teelt op na te houden. kiemkrachtig. Voor radijs kie zen we een willekeurig soort. Die wordt dan ook meteen ter plaatse gezaaid in de tuin of in een bak met goede aarde, af voergat voor teveel water en Hefst op een kleine verhoging om het water weg te laten lo pen. Afstand van de rij acht centimeter, op de rij drie centi meter en dan één a twee centi meter diep. Goed aandrukken, vochtig houden en na een paar weken is het oogstfeest. De an dere soorten worden op een, Hefst warme vensterbank voor gezaaid in een mengsel van goede potaarde met metsel- zand. geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM ens Zaden in Dordrecht waar sla onder de naam Tom Thump ijs sla als Mini Green, kleine bloemkool onder de naam Idol en tomaat voor potcultuur als Physa in de handel is. Er zitten wel veel zaden in een pakje, maar je kunt delen met vrien den en buren, bovendien zijn ze rond vijf jaar houdbaar en

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10