Wachtlijst 900 kinderen aityd «mk stijgen voor speciaal onderwijs Steeds meer artsen raken 'opgebrand' e. B Ruzie over rookvrij Schiphol Binnenland Ui» 1 AAA l ,1 Werkdruk blijft nog Aanvoer bouwmateriaal Geld provincie voor TV West id-Hollands fonds >r 'leefbare' dorpen Huishoudbeurs Huis Interieur RAI CU, EB Elektronisch toezicht criminele jeugd RDAG 8 APRIL 1999 puterstoring bij 06-8008 Het informatienummer 06-8008 van KPN-Telecom vicedienst voor mobiele bellers Easy Connect hebben /rijwel de gehele dag te kampen gehad met onbereik- J. Als gevolg van de storing draaide de abonnee-infor- Bsen tien uur 's ochtend en vijf uur 's middags op min- halve kracht. De doorschakelservice voor mobiele KPN- bleef door het euvel helemaal uit de lucht. Volgens een Derster van KPN-Telecom hebben technici de oorzaak storing niet kunnen achterhalen. „Maar nadat een aantal ins gereset. bleken alle problemen achter de rug." ndicaptencamping in Flevoland De provincie Flevoland stelt 130. 000 gulden beschik- I de bouw van een gehandicaptencamping in Dronten. ping is de eerste in Nederland die zich richt op lichame- lestelijk gehandicapten. Alle voorzieningen op het ter- fehcifts toiletten, toegangspaden en speeltoestellen, worden e doelgroep aangepast. De camping krijgt 150 staan - l en richt zich in het hoogseizoen op de toeristische rder. In het voor- en naseizoen is er vooral ruimte voor akanties. De exploitanten plaatsen een aantal huurten- voorzien kunnen worden van hoog- en laagbedden en tnisch toilet. Verder verzorgen zij een speciaal recreatie- zijn [ma. De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte 1 de Stichting Stijgbeugel dragen 75.000 gulden bij. Het h kost 1,25 miljoen gulden. Amerongen terug bij De Groene PB&i De Groene Amsterdammer haalt Martin van Ame- terug als hoofdredacteur. Hij bekleedde deze functie al t 00 ui5 tot 1997. In laatstgenoemd jaar werd hij opgevolgd nq .jrard van Westerloo. maar die hield het na een jaar voor -1 Er waren te veel strubbelingen met de redactie en de di- -_-Jot op heden is de rust niet weergekeerd. „Redactie en ujJJratie van De Groene Amsterdammer zijn na ampel be- ,'de conclusie gekomen dat Martin van Amerongen in dit aat ^de aangewezen man blijft om de identiteit van het blad 1 Darrf atm te scherpen", aldus een verklaring van het week- erter __Jteiten in zuiden samen gM^N-MAASTRiCHtDe universiteiten in Eindhoven en Maas- gWérken vanaf komende week samen in een nieuwe, geza- W* faculteit Biomedische Technologie. De nieuwe studie- ci^ivordt ondergebracht op de TU Eindhoven. Beide on- ^^ïstellingen gaven twee jaar geleden al het startsein voor Hft/e ingenieursopleiding, die tot nu toe in Eindhoven was -(bracht bij de faculteit Werktuigbouwkunde. De twee iteiten hebben de ambitie om de komende jaren uit te ^jtot een internationaal toonaangevend onderzoeks- en !H|jscentrum op het gebied van de biomedische technolo- "lieuwe opleiding houdt zich bezig met de toepassing iniek in de gezondheidszorg. De faculteit verwacht jaar- ~~V leveer honderd eerstejaars studenten. 1 erzoek naar kinderprostitutie am« Hoofdofficier van justitie J. Vrakking wil dat onder- v-sjordt of minderjarige prostitutuees in de Amsterdamse ine afkomstig zijn uit de opvangcentra voor asielzoekers, is een rapport van een politiewijkteam waarin staat ^^-iinderjarige prostituees werken op de afwerkplaats aan jmsweg. Volgens een woordvoerder yan justitie gaat het ^Hdat deze minderjarigen worden gerecruteerd in op- HRtra. In het rapport van het wijkteam pleiten de agenten li vorm van registratie van prostituees die gebruik ma de tippelzone. De korpsleiding heeft die aanbeveling euw tgenomen. .Of» :broek afgewezen als burgemeester Aan de sollicitatie van Henk Westbroek naar het bur- terschap van Utrecht is een abrupt einde gekomen. fPe,|Jlssaris der Koningin in Utrecht B. Staal heeft Westbroek !,el%ten dat hij niet beschikt over de toereikende ervaring __jer voldoende draagvlak. Westbroek is daarom niet uit- Klpd voor een sollicitatiegesprek. Westbroeks partij Leef- ^^echt heeft furieus gereageerd, vooral op het veronder- Q«ebrek aan draagvlak. „Leefbaar Utrecht is de grootste O Un Utrecht. Tachtig procent van de aanhang stemde op )ek persoonlijk. Meer draagvlak kan een burgemeester ERUtecht zich niet wensen," zegt de woordvoerder van de =j geding VON tegen Cohen j ^-utrecht De koepel van vluchtelingenorganisaties in ftid (VON) is naar de rechter gestapt. Ze wil dat de Immi- }n Naturalisatiedienst (IND) stopt met het verstrekken jldossiers aan commerciële onderzoeksbureaus. Aanlei- rmen de vertrouwelijke asieldossiers die de IND in han- .van het particuliere onderzoeksbureau NSS. Dit Haagse kreeg de opdracht om reisroutes van Iraakse en Af- i asielzoekers in kaart te brengen. Ondanks afspraken heimhouding, speelde een medewerker van NSS infor- bor naar de media. Een woordvoerder van Cohen zegt ts over een kort geding te hebben gehoord. '"ml f monica wesselinc we provinciaal bestuur d-Holland sticht een jprovinciaal fonds om ïnde bibliotheken, Een, buslijnen en an- fzieningen op het plat- i stand te houden. Met hoeveel is nog niet moet de zogeheten heid' in de dorpen en Bmen op peil blijven. St wordt het woning- igramma voor het lan- bied, het Groene Hart licatf komend jaar doorge- (angepast. ;n heeft het nieuwe be- gfin Zuid-Holland (be- uit CDA, PvdA. i a bet/GPV en GroenLinks) inen voor de komende bekend gemaakt. De met de titel 'Duur- gedurfd', moet nog ZOe*uitgewerkt en worden Het Van PrÜskaartjes. Voor moet dat gebeuren in lesprogramma dat het ollega gaat opstellen, van duurdere wonin- 'ote nieuwe bouwloca- tid-Holland gaan wel- eebetalen voor het r vervoer en de grote n groenstroken in hun nieuwe Zuid-Holland- i ciebestuur onderzoekt tosten daarvan in de f die huizen kunnen doorberekend. Het 1^1 t bovendien een ver- *®n het aantal provinci- fiten op de motorrijtui- ANP Algemeen Neder CPD Geassocieerde Pers Dier Staatssecretaris vindt thuiszitten leerlingen onacceptabel In totaal 880 leerlingen stonden in maart van dit jaar op een wachdijst voor het (voortgezet) speciaal onderwijs. De meesten van hen zijn thuis, wat volgens staatssecre taris Adelmund van onderwijs een 'onacceptabele' zaak is. Het gaat om kinderen met zintuiglijke en verstandelij ke handicaps, lichamelijke stoornissen en ernstige ge dragsstoornissen. wachten, vanaf het nieuwe schooljaar in augustus terecht kunnen op een speciale school. Daar stromen jaarlijks 10.000 nieuwe leerlingen in. Wat in de tussentijd met de leerlingen moet gebeuren, is onduidelijk. Normaal gesproken zouden ze naar een reguliere (basis)school den haag anp De wachdijst is vermeld in een landelijke rapportage van de onderwijsinspectie, die Adel mund gisteren aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Adel mund verwacht dat bijna alle leerlingen die nu op een plek moeten, eventueel met extra zorg. Maar uit eerdere onder zoeken blijkt dat velen van hen worden uitgeschreven en ge woon thuiszitten. De inspectie doet nader onderzoek naar het aantal thuiszitters en naar de redenen ervan. De staatsscretaris vindt het thuiszitten onacceptabel en wil zonodig maatregelen nemen om dit tegen te gaan. Ze denkt aan nieuwe regelgeving die het onmogelijk moet maken dat scholen leerlingen uitschrijven zonder dat er een garantie is op plaatsing op een andere school. In mei zal de staatssecretaris de Kamer een notitie sturen met eventuele maatregelen. De inspectie inventariseerde de wachtlijsten naar aanleiding van de situatie in Amsterdam, waar een langere wachtlijst dan elders bestond. Adelmund ziet echter geen reden om in de hoofdstad specifieke maatrege len te treffen voor de wachtlijst- leerlingen. Wel zal ze erop wij zen dat de scholen ervoor kun nen kiezen om al gedurende het jaar de leerlingen door te verwijzen naar speciaal onder wijs, aldus een woordvoerder van het ministerie. Rotterdam Ook ooievaars laten zich inspireren door het typisch Rotterdamse arbeidsethos. In een kastanjeboom is een ooievaarsnest volop in aanbouw. Terwijl het vrouwtje de technische uitvoering voor haar rekening neemt, voert het mannetje bouwmaterialen aan. FOTO ANP MARTIN HOLLERING voorburg anp De wejkdruk blijft stijgen in Nederland. Volgens onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zegt 43 pro cent van de beroepsbevolking regelmatig in een hoog tempo te moeten werken. Ongeveer 10 procent heeft last van door het werk veroorzaakte gevoelens van ongewone vermoeidheid en uitputting, ook wel bekend als het burnoutsyndroom. Ten opzichte van het begin van de jaren tachtig is de werkdruk verdubbeld, constateert het CBS. Deze vorm van stress doet zich voornamelijk voor bij ho ger opgeleid kaderpersoneel, dat doorgaans afwisselende ar beid verricht en de werkzaam heden zelf kan indelen. Bur nout komt volgens het CBS-on- derzoek het meest voor bij per sonen die werkzaam zijn in het onderwijs. Ongewone ver moeidheid en uitputting wor den vooral veroorzaakt door hoge werkdruk, beperkte con trolemogelijkheden, een slechte werksfeer en lage beloningen. Het onderzoek naar werk druk maakt deel uit van de nieuwe rapportage over de leef situatie van de bevolking in 1997. Daarin staat tevens dat het bezoek aan de huisarts in de jaren negentig stabiel is ge bleven. In 1997 bezocht drie kwart van de bevolking min stens één keer de huisarts en consulteerde ruim eenderde een medisch specialist. Ook het medicijngebruik is sterk toegenomen. De 'gezond heidsbeleving' was bij 19 pro cent van de Nederlanders min der goed. Veertien procent voelt zich daardoor beperkt in de dagelijkse bezigheden. Ruim eenderde van de volwassen be volking rookt, waarvan 12 pro cent zwaar. Verder zegt 85 pro cent wel eens alcohol te gebrui ken. Veertien procent kan als zwaardere drinker worden aan gemerkt. Verzuim in vijf jaar verdubbeld utrecht anp Het aantal artsen dat uitvalt door 'bumout' (opbranden) is de laatste vijf jaar bijna verdub beld. De lichamelijke en emo tionele uitputting beslaat een groot deel van het ziektever zuim onder (huis)artsen, dat daardoor fors is toegenomen. Twee grote verzekeraars voor medici hebben daarom onlangs hun premies voor arbeidsonge schiktheidsverzekeringen met 20 tot 30 procent verhoogd, zo meldt het vakblad Medisch Contact deze week. De psychische klachten lei den tot een langdurig ziektever zuim. Vooral artsen tussen de 40 en 55 jaar kampen met ver schijnselen van 'bumout'. Het blijkt dat artsen er slecht in zijn bij zichzelf 'bumout', overspan nenheid of depressie te onder scheiden, zeggen deskundigen van de verzekeraars Movir en AO Artsen Verzekeringen. De oorzaken van bumout lig gen in klassieke stressfactoren zoals die voor veel vrije beroe pen gelden: toenemende werk druk, angst voor fouten en con flicten, vergrijzing en financiële onzekerheid. Huisartsen en specialisten hebben elk hun ei gen problemen. Huisartsen blij ken niet altijd goede managers te zijn en komen snel in een isolement terecht. Veel specia listen krijgen te maken met fu sieperikelen en conflicten in de maatschap. Volgens de verzeke raars heerst er vaak een slechte sfeer door jaloezie. Naar schatting zal eenderde tot de helft van de artsen ooit opgebrand raken. De twee ver zekeraars richten zich daarom steeds meer op preventie, zoals begeleiding, bijscholing en aan dacht voor loopbaanplanning. den haag gezegd. Er volgt daarover nog overleg met het Rijk. TV West reageert verheugd op de steun. „Zekerstelling van de toekomst van TV West is in het verschiet gekomen. Leiding en medewerkers zijn zeer opge lucht over deze toezegging", meldt de omroep in een verkla ring. Een jaar geleden ging TV West bijna failliet toen bijna al le aandeelhouders zich terug trokken. Alleen met een eenma lige, toen omstreden bijdrage van de provincie kon de zender overleven. De toekomst van de regionale tv-zender TV West lijkt gewaar borgd. Dat denkt althans de zender zelf, nu het nieuwe col lege van gedeputeerde staten (GS) van de provincie Zuid- Holland geld heeft toegezegd. Om het publieke karakter van regionale televisie te waarbor gen zijn GS bereid tot structure le financiering vanuit de om roepbijdragen, blijkt uit het col legeprogramma. Óver de hoog te van de bijdrage wordt niets genbelasting. Gedacht wordt aan een verhoging van tien a vijftien gulden (afhankelijk van het gewicht van de auto en het soort brandstof). Ook aan de regionale televisie gaat de bur ger nu structureel meebetalen. De huidige streekplancon touren (de grens tot waar mag worden gebouwd) blijven in grote lijnen bestaan. Binnen die grenzen wil het nieuwe provin ciaal bestuur meer woning bouw toestaan. Gedeputeerde Staten willen daarover met elke gemeente afzonderlijk komend jaar afspraken maken. Ook de rijksoverheid wordt daarbij be trokken. De al in de Vorige collegepe riode aangekondigde aankoop van natuurterreinen wordt ver sneld. Bovendien moeten boe ren meer dan voorheen een dubbelfunctie gaan vervullen. Zij zijn niet alleen boer, maar ook natuurwachter of recreatie ondernemer. Het nieuwe colle ge doet geen uitspraken over de Tweede Maasvlakte. Wel maakt het duidelijk dat het vliegveld Zestienhoven (luchthaven Rot terdam) zijn langste tijd heeft gehad. Zodra de hogesnelheids lijn klaar is, moet het dicht. Het college bestaat uit drie gedeputeerden voor het CDA (J. Heijkoop, D. Dekker en L. van Ruijven-van Leeuwen), drie voor de PvdA (J. Wolf, E. Hal- lensleben en A. de long), een man voor GroenLinks (M. Vis sers), en een voor de 'gelegen heidscoalitie' SGP/RPF/GPV M. Houtman. Werking van antibiotica wordt minder effectief utrecht gpd Antibiotica inzetten tegen in fectieziekten wordt steeds min der effectief. Meer en meer bac teriën worden resistent tegen het geneesmiddel. Antibiotica heeft er geen vat meer op. Nog geen vijftig jaar na de ontdek king van penicilline zou de tijd kunnen terugkeren van afwe zigheid van antibiotica .waarin ziekten als hersenvliesontste king, bloedinfecties en longont steking weer hun verwoestende uitwerking kunnen hebben. Er moet daarom een wereld wijd verbod worden uitgevaar digd op het toevoegen van anti biotica aan diervoeding. Het te pas en te onpas voorschrijven van antibiotica door artsen moet aan banden worden ge legd. Dit zegt prof. dr. Jan Kim- pen, hoogleraar kindergenees kunde in Utrecht en gespeciali seerd in bacteriologische infec ties bij kinderen: „In slechts tien tot vijftien procent van de gevallen is het terecht dat art sen antibiotica voorschijven." Het wordt volgens hem soms zelfs voorgeschreven bij ziekten als astma. „Terwijl astma hele maal geen infectieziekte is, laat staan een bacteriologische in fectieziekte." Dat bacteriën op den duur ongevoelig worden voor anti biotica is het gevolg van het feit dat levende organismen zich aan hun omgeving aanpassen. Op een gegeven moment is er eentje ongevoelig voor het me dicijn en die soort kan zich dan razendsnel vermenigvuldigen. Voortdurende aanpassingen van de gebruikte antibiotica en het ontwikkelen van nieuwe soorten vormden tientallen ja ren een remedie hiertegen. Maar de aanpassingsmogelijk heden zijn intussen uitgeput. Morgen 9 april op de Vrijdag 9 t/m zondag 18 april Negen Maanden Beurs woensdag 14t/m zondag 18 april. a Keuken en Badkamer Trendplein Advies van ontwerpers, de nieuwste badkamer- en keukentrends en zelf 'tegels beschilderen'. Kook Trendplein Kookdemonstraties door Carola Thomas, workshop 'nieuwe groenten exotisch fruit', olijfolieproeverij en fusion koken. f Mode en Cosmetica VËI Trendplein De nieuwste kapsels, modeshows, tijdelijke tattoos, visagie en de top-geuren van dit jaar. VSS Digital World Alles over 'Home entertainment': mobiel bellen, home computing, en dé audio/video noviteiten. Tuin Trendplein Zelf boeketten maken, een nieuw tuinontwerp, een Japanse tuin, kunst in de tuin en de nieuwste tuintrends. Doe-het-zelf Trendplein Klussen in en om het huis met véél workshops (i.s.m. Praxis) zoals: werken met tegels', 'decoratieve verftechnieken', 'sanitair met visie op 2000' en laminaat leggen zonder lijm. Interieur Trendplein Iedere dag adviezen van top ontwerpers; morgen interieuradvies van Lex van Straten en Karei Boonzaaijer, 'Feng Shui' workshop, 'kleuradvies', 'decoupage met servetten' en diverse trendpresentaties. Toerisme Trendplein 'ai& Reizen per elektronische snelweg, nieuwe culturen, oude ambachten en tips voor 'lekker weg in eigen land'. Kashba Trendplein In Oosterse sferen met waarzeggers e slangenbezweerders. ►►►www.rai.nl Negen Maanden Beurs Dagelijks spreekuur van Beatrijs Smulders, diverse modeshows en de workshop 'bewegen tijdens de zwangerschap'. den haag anp Justitie begint dit najaar in Rotterdam een expe riment met elektronisch huisarrest voor minder jarigen. Reden hiervoor is dat de kinderrechter vaak besluit een minderjarige niet in voorlopige hechtenis te nemen, omdat die dan niet naar school kan. Vaak gaat het om 'ernstige delicten' waarbij het onwenselijk is dat de jongere 'op vrije voeten blijft'. Minister Korthals van justitie heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het elektronisch huisarrest houdt in dat de jongere overdag naar school of naar zijn werk kan, maar 's avonds, 's nachts en in de weekein den thuis moet blijven. De jeugdreclassering controleert dan met behulp van een zender die om de enkel van de gestrafte is aangebracht of de jongere daar ook echt zit. Korthals wil ook een nieuw experiment met nachtdetentie voor jonge ren in den Haag. Ook hier gaat het om een 'alter natief voor voorlopige hechtenis waarbij de jon gere niet van school gehaald hoeft te worden om een straf uit te zitten. De jongere gaat overdag (begeleid) naar school en zit de rest van de tijd in een gesloten opvanginrichting. Een woordvoerder van Korthals laat weten dat de strafmaat die op het gepleegde delict staat, niet langer mag zijn dan zes maanden. Bij een straf langer dan een half jaar gaat de jeugdige de linquent direct de jeugdinrichting in. Problemen verwacht met luchtreizigers na nieuwe maatregelen schiphol richard mooyman Het pas ingevoerde rookverbod op Schiphol heeft geleid tot een controverse tussen belangen- clubs van rokers en niet-rokers. .De Stichting Rokers Belangen heeft grote bezwaren tegen dit 'onredelijke besluit'. De niet-ro- kersvereniging CAN vindt de maatregelen juist onvoldoende. CAN beticht de Stichting Ro kers Belangen van een 'intole rante. agressieve opstelling'. De luchthaven voerde vorige week een rookverbod in. Reizi gers mogen voortaan alleen nog roken in delen van bars en res taurants. Het oude systeem met rookzones in de terminal werd daarmee overboord gezet. Vol gens Schiphol kwamen er veel klachten binnen over rokende reizigers buiten de rookgebie den. Overigens blijken sommi ge bezoekers enkele dagen na invoering van het totale verbod ook nog gewoon te roken. De Stichting Rokers Belangen is ontstemd over het 'betutte lende en vergaande rookver bod'. aldus bestuurslid A. Wurtz. „Dit is niet gestoeld op enige tolerantie voor de vier miljoen rokers in Nederland. Het oude systeem waarbij drie kwart van de luchthaven rook vrij was, werkte prima. Ik be twijfel of er veel klachten zijn binnengekomen. Ik heb sterke vermoedens dat dit het werk is van fanatieke aanhangers van de anti-rookbeweging." De niet-rokersvereniging CAN is evenmin tevreden. De club beklaagt zich erover dat er op de 'terrassen' van horeca gelegenheden in het gebouw nog wel mag worden gerookt. Deze tabaksrook bezorgt vol gens een verklaring van deze organisatie passanten nog steeds overlast. Het ontbreken van goed aangegeven rook ruimten en een effectief hand havingsbeleid zou overtredin gen verder in de hand werken. CAN ergert zich aan de opstel ling van de Stichting Rokers Be langen. „De stoppen zijn bij de ze stichting blijkbaar doorgesla gen", zo concludeert CAN. De Stichting Rokers Belangen wil op korte termijn een ge sprek met Schiphol met als in zet het terugdraaien van het verbod. Ook de tabaksindustrie wil met de luchthaven praten. „Er is veel te makkelijk gekozen voor een totaal rookverbod", aldus H. van Ronkel van het Bureau Voorlichting Tabak, dat zich overvallen voelt door de maatregel. Ronkel voorspelt problemen, aangezien veel mensen op Schiphol lang moe ten wachten en er nauwelijks plekken zijn waar gerookt mag worden. Volgens Schiphol houden de reizigers zich in het algemeen aan het rookverbod. Mensen die toch roken, geven volgens een woordvoerster zonder pro blemen gevolg aan verzoeken van geüniformeerd Schiphol- personeel om hun sigaret te do ven. Het uitdelen van waar- schuwingskaarten met uitleg in verschillende talen blijkt nau welijks nodig. Schiphol staat open voor goede suggesties voor een beter rookbeleid, maar dat zal er volgens haar niet toe leiden dat het rookverbod wordt teruggedraaid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5