Europa houdt Kosovaren buiten deur Nederland steekt handen uit de mouwen Binnenland Ücentrale treedt op tegen handeling van chauffeur Meditatie voor Vrede Veel verwarring over inzet grondtroepen Kamer kritisch over adoptie Kosovaren Thuiszorg kan wachtlijsten wegwerken door besparingen ■TH* y april iyyy GPD Geassocio lata. s; tegen radioactieve splijtstofstaven jqQjfiace voerde vanmorgen voor het ministerie van econo- Vaken in Den Haag actie tegen het besluit om hoogradi- nail| splijtstofstaven op te slaan in het Zeeuwse Borssele. apr£ Jorritsma nam even na tien uur zevenduizend handte- lan én in ontvangst, maar ging niet in op de eis om de opslag int ffdenfOTO GPDCEES ZORN n; li» Werkzoekenden krijgen het steeds meer voor het zeg- aten0e arbeidsmarkt. Het aantal vacatures heeft een record- Dereikt. In het laatste kwartaal van vorig jaar hadden de indse bedrijven 124.000 banen in de aanbieding, 7000 in de drie maanden daarvoor. Zo hoog is dat aantal nog Jïveest in het vierde kwartaal. Het absolute record werd bs bereikt in juni 1998 met 139.000 vacatures. Dat heeft jtraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vanochtend be- imaakt. De groei van het aantal vacatures vlakt inmid- 1 weer af. eenw ïen c vrijgesproken van moord arige arts uit Breukelen is door de rechtbank vrijgespro- n moord op zijn zieke schoonvader (88). De arts diende P16 ende man op verzoek van de familie morfine toe om de 81 le angst te verzachten. Het Openbaar Ministerie eiste jaar gevangenisstraf. Volgens het OM versnelde de P aa! de dood en dat zou tegen de wil van de zieke man zijn °PP'Het ziekenhuis waar de man op dat moment verbleef, cfi. %st dat de man met een dubbele longonsteking niet "J""1, n zes uur te leven had. Om de onrustige patiënt te kal mei ver<* morP,ne toegediend- "laWtum aan HBO-raad irmeÏTn bt v. nel. kieaC' De onderwijsbonden hebben een ultimatum gesteld IBO-Raad. Ze willen dat de werkgevers van het hoger onderwijs voor 20 april een beter CAO-bod doen, an- >en acties. Volgens CAO-onderhandelaar M. Knoop is te bod van de HBO-Raad een belediging voor het per- an de hogescholen. De bonden denken aan werkonder- ïn, kantinebijeenkomsten en het uitstellen van colleges, deze acties niet het gewenste effect hebben, dan over- e bonden een landelijke stakingsdag. w plan vermindering varkens Minister Apotheker van Landbouw wil met zijn nieu- voor de varkenssector af van de verplichte, algemene ing van de varkensstapel. Dat melden goed ingelichte i. Hij wil het aantal varkens verminderen door maatre et een meer vrijwillig karakter. De bewindsman past die al toe. Het gaat om het opkopen van varkensrechten van ;n, het afromen van varkensrechten bij de handel in die en het gebruik van milieuvriendelijk, fosfaatarm voer. minister heeft een nieuw plan nodig om uit de impasse mw{ n die is ontstaan, doordat de rechter heeft bepaald dat e onderdelen van de huidige varkenswet niet geldig et ha Slechts ernstig zieke vluchtelingen zijn welkom in de EU-landen m thea van beek kerdamse Taxicentrale iaat optreden tegen rs die zich schuldig gemaakt aan het mo- fan een concurrerende Zo nodig worden ze lepaalde tijd geschorst, i-directeur H. Grijpink molesteerden Am- taxichauffeurs een an Taxidirekt. Het inci- d plaats na afloop van separty. De chauffeur direkt wilde met zijn isluiten in een rij van tig TCA-taxi's die ge lden om het uitgaans- .e vervoeren. Zes be- sommeerden hem op dien. Toen hij dat wei- :eg hij een kaakslag en auto beschadigd, ernst van een tweede Je in de hoofdstad gemoederen al gerui- Dezig. Direct bij ope- Taxidirekt. in oktober bezetten TCA-chauf- v :>rtfc feurs het kantoor van de nieu we taxicentrale. Eerder waren al harde acties aangekondigd te gen de komst van een tweede taxicentrale in de hoofdstad en werden bestuurders bedreigd. Voor directeur F. Schoon van Taxidirekt kwam de mishande ling van een van zijn chauffeurs als een verrassing. „Het ging juist een hele tijd goed. Sinds enige weken rijden we met een duidelijk herkenbaar daklicht. Dat gaf tot nu toe geen proble men." Volgens Schoon gaat het om een kleine groep taxichauf feurs die problemen maken. Amsterdamse gemeente raadsleden hebben met af schuw op het incident gerea geerd. Zij willen dat burge meester Patijn samen met poli tie en justitie herhaling voor komt en hard optreedt tegen de dader. Ook vergunningverlener Olt Azain is om actie gevraagd. Bij Taxidirekt zijn 180 chauf feurs aangesloten. De nieuwe taxicentrale wil zijn werkterrein in de toekomst uitbreiden tot heel Nederland. De Europese Unie weigert grote aantallen Kosovaarse vluchtelingen tijdelijk op te nemen. De lidstaten geven er de voorkeur aan hon derdduizend vluchtelingen financieel te 'adopteren' in Albanië, dat wel bereid is de opvang te verzorgen. Alleen een kleine groep ernstig zieken is welkom in de EU-landen. heel anders over. Hij sprak over een 'mislukking op menselijk vlak'. Slechts vijf van de vijftien landen (Duitsland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Spanje) zijn bereid gede porteerden uit Kosovo tijdelijk te huis vesten. Duitsland, dat momenteel de EU voorzit, toonde zich met 10.000 opvangplaatsen het meest genereus. Het land dreigt zijn aanbod echter in luxemburg marc peeperkorn correspondent De ministers Korthals (justitie) en Pe per (binnenlandse zaken) betitelden het gisteren bereikte resultaat van het spoedoverleg met hun Europese colle ga's als 'afdoende, snel en adequaat'. Hun Belgische collega Van den Bos sche (binnenlandse zaken) dacht daar te trekken, nu de andere lidstaten niet over de brug komen. Korthals benadrukte dat de EU-lan den er de voorkeur aan geven de op vang van de vluchtelingen in de regio rond Kosovo te organiseren. Het aan bod van Albanië om nog eens hon derdduizend mensen onder te bren gen, werd dan ook met beide handen aangegrepen. De EU-ministers spra ken af de kosten ervan eerlijk te verde len. Daarvoor wordt deels uit de EU- begroting geput, de rest moet direct door de lidstaten worden opgehoest. Nederland is bereid op deze manier circa vier- tot vijfduizend vluchtelin gen financieel te adopteren. Met name Frankrijk, Groot-Brittan- nië en Italië verzetten zich gisteren sterk tegen het opnemén van Kosova ren in de lidstaten. Dat zou de Servi sche leider Milosevic helpen de etni sche zuivering in Kosovo te voltooien. Ook minister Korthals sprak van een 'politiek volstrekt verkeerd signaal'. Voor degenen 'die er het ergst aan toe zijn' maakt de EU een uitzonde ring, aldus Korthals. Het gaat daarbij om zieken of anderszins in een acute crisis verkerende vluchtelingen. Zij zullen wel onderdak vinden in de EU. Het wordt aan de VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR overgelaten deze groep te selecteren. Het gaat volgens minister Peper om een beperkt aantal dat naar evenredigheid over de lidsta ten verdeeld zal worden. Onduidelijk is nog of Nederland zijn verzwakte gasten in het tentenkamp bij Ermelo wil onderbrengen. De EU-ministers van buitenlandse zaken komen vandaag bijeen om de nadere invulling van zowel het 'adop tie-plan' als de huisvesting van de zie ke vluchtelingen te regelen. Zij zullen zich ook buigen over het voorstel van de Europese Commissie om 550 mil joen gulden extra uit te trekken voor noodhulp en economische steun voor Albanië, Macedonië en Montenegro. Amsterdam De Amsterdamse kunstenaars Ben Waalwijk en Rob Schrama mediteerden gistermiddag samen met een aantal volgelingen in het Paleis op de Dam voor vrede op de Balkan. Ze zitten rond de oude wereldkaart op de vloer. Volgens de kunstenaars vermindert mediteren de agressie. Een toerist bekijkt ondertussen het plafond van het voormalige Amsterdamse stadhuis. foto anp koen verheyden Hulpverlening komt overal op gang ruswuk anp Van benefietconcert tot inza meling. Van een bakker die in Tirana in een gaarkeuken broodbakles gaat geven tot een bliksembrievenactie van Am nesty International .Op veel plaatsen steekt hulpvaardig Ne derland de handen uit de mou wen voor vluchtelingen uit Kos ovo. Vandaag vertrekt uit Maasdijk en 's Heerenberg een konvooi van zes trucks met hulpgoede ren naar opvangcentra voor vluchtelingen in Noord-Alba- nië. Initiatiefnemer is bakker P. van de Berg uit Maasdijk, die het transport heeft opgezet sa men met de Evangelische Om roep. „In een gaarkeuken ga ik vluchtelingen leren brood te bakken. Ik wil in Tirana probe ren een bakkerij op te starten zegt hij. De stichting War Child stuurde gisteren een eerste vrachtwagen met dertig ton goederen naar Albanië. Afhankelijk van hoe de reis verloopt, volgen komende week andere, grotere transpor ten. War Child handelt behoed zaam, omdat sinds zaterdag vier vrachtwagens met onder meer tenten, medicijnen, water en voedsel zouden zijn verdwe nen. In totaal zou meer dan honderd ton hulpgoederen na controle door de Albanese Op een terrein langs de snelweg in Ermelo is gisteren begonnen met de bouw van een opvangkamp voor vluchtelingen uit Kosovo. Het kamp komt op dezelfde plaats waar vorig jaar een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers stond. Dit keer zijn het geen partytenten maar 'alu-pavil- joens', zoals de aluminium tentoonstellingruimten heten. „Het worden nette verblijfsruimten", zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie. douarie in magazijnen van de staat zijn opgeslagen. Ook is een deel in het illegale circuit beland, zo meldt de Italiaanse krant Corriere della Sera. Bij de Nederlandse hulporganisaties is nog niets bekend over onre gelmatigheden. Het Nederlandse en het Vlaam se Rode Kruis sturen vandaag een vliegtuig met hulpgoederen foto gpd ruben schipper naar Albanië. Het toestel ver trekt vanaf vliegveld Meisbroek bij Brussel, met aan boord achtduizend dekens en zeshon derd kooksets. Amnesty International is giste ren een internationale 'blik- sem-brievenactie' begonnen aan het adres van de ministers van Binnenlandse- en Buiten landse Zaken van Macedonië en de ambassadeur van Joego slavië in Den Haag. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk brieven, waarin op hulp aan vluchtelingen uit Kosovo wordt aangedrongen, bij de bewinds lieden terecht komen. Op het speciale gironummer 555 van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) was gisteren ruim een miljoen gul den binnengekomen aan dona ties voor vluchtelingen uit Kos ovo. Overal in het land blijken mensen spontaan geld te done ren. Het CDA wil dat het kabinet de opbrengst van de inzameling door de Samenwerkende Hulp organisaties verdubbelt'. Het ka binet voelt daar niet voor, om dat naar haar mening al genoeg is bijgedragen met de in totaal dertig miljoen gulden die mi nister Herfkens (ontwikkelings samenwerking) heeft gedo neerd. De afdeling Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis houdt woensdag 21 april een benefiet concert voor de ontheemden met de Marinierskapel, Karin Bloemen en hoornist Jacob Slagter. Vanuit Rotterdam ver trekt maandag op initiatief van het crisiscentrum Kosova in Utrecht een konvooi van 20 tot 25 vrachtwagens met hulpgoe deren naar Albanië. De spullen zijn ingezameld en gedoneerd door het bedrijfsleven. bu or var 'ier Bolkestein post in Brussel partijleider Frits Bol- kandidaat voor de een post in de Euro- mmissie. Vice-fractie- Cornielje heeft dat ttjgezegd. Volgens Cor- rt Bolkestein vorig jaar kabinetsformatie be- ezien van een minis- en het fractievoorzit- met het oog op een vertrek naar Brussel. >1 ein is in voor een post el. Cornielje bestrijdt tstein een 'euroscepti- fijn, een verwijt dat ge- i PvdA en D66 te ver alt. „Hij heeft steeds over Europa geënta- n gezorgd dat er kri- edacht werd." Omdat we het zvater buiten houden... Doe mee aan de waterschaps verkiezingen. Zie het verkiezingspakket dat rond 14 april bij u in de bus valt. leeuwarden gpd Door efficiënter te werken en het ziekteverzuim fors terug te dringen, kan de thuiszorg naar schatting zo'n tweehonderd tot driehonderd miljoen gulden bezuinigen. Met dat bedrag kan een belangrijk deel van de hui dige wachtlijsten worden weg gewerkt. Dat blijkt uit 'een lan delijk onderzoek naar het func tioneren van 122 van de 138 thuiszorginstellingen. Het onderzoek is uitgevoerd door Pricewaterhouse Coopers en Berenschot, in opdracht van het ministerie van volksgezond heid. De resultaten zijn van daag aangeboden aan de Twee de Kamer. De overheid trekt de ze kabinetsperiode honderden miljoenen extra uit voor de thuiszorg, maar wil wel weten waar dat geld terechtkomt. De verschillen tussen de in stellingen blijken groot. In de kopgroep zitten twaalf meren deels kleinere landelijk opere rende thuiszorginstellingen. Zij hebben minder managers, ge ven gemiddeld meer uren zorg en het ziekteverzuim is er lager. Aan de onderkant zit een iets grotere groep en daartussen zit een groot peloton dat matig presteert. Vooral het hoge ziektever zuim is opvallend. Onder de verpleegkundigen en verzorgers Van Aartsen bang voor totale Balkanoorlog den haag gpd Het debat over de crisis in Kos ovo is gisteren in de Tweede Kamer uitgemond in verwar ring over de inzet van grond troepen. Premier Kok sprak, na veel gesteggel tussen de fracties en de ministers van buitenland se zaken en defensie, uiteinde lijk het verlossende woord. „Het grootschalig ter beschik king stellen van grondtroepen is niet aan de orde." Kok probeerde met die op merking de indruk bij de Kamer weg te nemen dat de ministers Van Aartsen (buitenlandse za ken) en De Grave (defensie) scherp van mening verschillen over de inzet van grondtroepen in Kosovo. De stationering van grondtroepen was taboe bij het begin van de NAVO-acties, maar die opvatting lijkt ook in het bondgenootschap aan slij tage onderhevig. D66-leider De Graaf en GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller bepleitten gisteren de inzet van NAVO-militairen op de grond bij kleine opera ties, bijvoorbeeld om veilige corridors te bewaken. Ook WD-leider Dijkstal wil de NAVO meer militaire mogelijk heden geven, zonder dat hij wilde aangeven welke acties hij op het oog had. Van Aartsen wees de statio nering van grondtroepen in Kosovo categorisch van de hand. „Dat zou het begin kun nen zijn van een totale Balkan oorlog. Het zou bovendien de verhoudingen op de Balkan en die tussen de West-Europese landen en de Russische federa tie voor jaren kunnen verslech teren. Het in vuur zetten van de Balkan kan nooit de oplossing van het conflict zijn," aldus Van Aartsen, die het al 'gevaarlijk' noemde te spelen met het idee van de inzet van grondtroepen. CDA en D66 sputterden te gen. Op deze manier zou Rus land een veto krijgen over het optreden van de NAVO, aldus het CDA. Van Aartsen bezwoer echter dat de inzet van grond troepen 'een brug te ver is, en zo ligt dat ook in de andere NAVO-hoofdsteden'. De verwarring sloeg toe, toen defensieminister De Grave daarop betoogde dat er wel NAVO-militairen op de grond in Kosovo in actie kunnen ko men 'om de Servische vernieti gingsmachine uit te schakelen'. Hij moest zich in allerlei boch ten wringen om vervolgens uit te leggen dat hij het daarmee uiteraard niet had over de 'massale inzet van militairen voor offensieve acties'. Het ging hem bijvoorbeeld om forward air controllers, militairen die op de grond aanwijzingen geven aan de piloten van onder meer de Apache-gevechtshelikopters. „Dat is van een heel andere ca tegorie," concludeerde De Gra ve. Waarop premier Kok de plooien probeerde glad te strij ken. „Het was geen verhelderende discussie," verwoordde SGP'er Van den Berg de gevoelens van de Kamer. „Ik heb hier geen goed gevoel over", verklaarde CDA-leider De Hoop Scheffer. En PvdA-fractieleider Melkert vond dat het hele debat 'te eng Nederlands' was. „Het gaat er om of wij binnen de NAVO consensus krijgen. Dat de mi nisters van buitenlandse zaken en defensie zich tot deze dis cussie hebben laten verleiden, vind ik niet goed." den haag anp 'Te veel managers die managers managen die de directe zorg bieden, schommelt dat ongeveer tussen de acht en tien procent. Dat zijn gemiddelden; bij sommige instellingen ligt het ziektever zuim hoger. Ook zijn er te veel instellin gen met 'managers die weer managers managen'. Het blijkt dat organisaties die meer ver antwoordelijkheid geven aan de 'werkers op de vloer' en fors hebben gesneden in het mana gement beter functioneren. De thuiszorg is de eerste sec tor waar zo'n breed onderzoek is gehouden. De geestelijke ge zondheidszorg, de gehandicap tenzorg en de ouderenzorg vol gen nog. De Tweede Kamer is kritisch over het adoptieplan dat de Eu ropese ministers van justitie en binnenlandse zaken gisteren op tafel hebben gelegd. De EU- lidstaten willen honderddui zend Kosovaren 'adopteren' die in Albanië opvang zullen krijgen. Nederland zal zich 'ontfermen' over 4000 tot 5000 vluchtelingen. Het plan kan wel rekenen op grote steun van regeringspartij VVD. Het liberale Kamerlid Kamp noemt het „een mooie oplossing". De WD heeft steeds gepleit voor de opvang van Kosovaarse vluchtelingen in de eigen regio. De coalitie partners PvdA en D66 waren minder lovend. PvdA-Kamerlid Albayrak toonde zich zeer te leurgesteld over de uitkomst van het EU-overlég en noemde het „een rare zijsprong". Volgens Albayrak komt de opvang in de eigen regio niet goed van de grond. Zorgen voor meer hulp bij de opvang in Albanië is volgens haar „een stap terug". Albayrak had ge hoopt dat er concrete plannen uit het overleg zouden komen over hoe de Kosovaarse vluch telingen onderdak kunnen krij gen in de verschillende EU-lid staten. „Dat was ook de inzet van het overleg", stelde zij. D66 is voorzichtig positief over de Europese voorstellen. D66-Kamerlid Dittrich vindt het „een prima gedachte" dat Nederland meer hulp biedt bij de opvang van de vluchtelin gen in Albanië. Hij waarschuwt echter dat de mogelijkheid om vluchtelingen hierheen te ha len en hen „ruimhartig op te vangennadrukkelijk open moet blijven. „Die bereidheid is nu in nevelen gehuld", vindt hij. ,,Als de regering vluchtelin gen niet in Nederland opvangt als de situatie in de regio daar toe noopt, dan wil ik een spoeddebat", zo waarschuwde Dittrich. Oppositiepartijen CDA en GroenLinks uitten zware kritiek op de uitkomst van het EU- overleg. CDA-Kamerlid Verha gen vindt dat de EU met deze afspraken achter de werkelijk heid aanloopt. Hij vindt het goed dat de EU voorrang geeft aan opvang in de regio. „Maar er zullen toch mensen, al dan niet uit eigen beweging, deze kant op komen. Daar is niets Volgens GroenLinks-Kamer- lid Halsema komt de regering haar afspraken niet na. De Ne derlandse regering kan zich hier niet bij neerleggen, vindt zij. De mogelijkheden voor op vang in de regio zijn uitgeput. „Je kan die landen daar niet opzadelen met te veel vluchte lingen. Daar is iedereen het over eens." De druk van landen die tegen het opvangen van Kosovaren in de EU zijn. moet wel heel groot zijn geweest dat Nederland overstag is gegaan, opperde zij. Dat we 50 zijn verbloemen we niet! Integendeel, iedereen mag he De tulpen, narcissen en krokuss dat het een lieve lust is Keukenhof

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3