Politiek boos over brief Meddle 'Milieubesef was vijfjaar geleden groter dan nu Rijn Veenstreek /mancipatiesubsidie et hangijzer voor kemadese politiek Nieuw pand Wegwijs vrijdag open Bouwen naar hartelust Celstraf voor nachtelijk geweld in Julianastraat DE BOER OP Kunstwerk Veense rotonde goedgekeurd BUWJ AMKIL iyyy en palen en dus geen feest K>*/r>iIDE-dorp Geen palen en dus geen feest. Het was een u »boel gistermiddag op de plek waar de komende maanden erbouwde dorpshuis, het nieuwe jongerencentrum 't Stek peuterspeelzaal in Hazerswoude-Dorp worden gebouwd. Eren zouden de eerste palen op feestelijke wijze de grond kn, maar er waren geen palen. Volgens uitvoerder H. Slof fjBA-Bouw heeft de opdrachtgever (de stichting die het Jshuis beheert) de palen te laat besteld. Hij hoopt nu dat ze h volgende week arriveren. „Ik hoop het, want nu kunnen Lets doen en we zitten toch vast aan de opleveringsdatum 1 november.". srnieler direct aangehouden Laan den run* Een 15-jarige Alphenaar die gisteren vernie- fai pleegde in de Alphense Raadhuisstraat en daar iemand jeigde, is 's middag door de politie aangehouden. De knul [onenigheid met een medewerker van een instelling in de Bhuisstiaat en bedreigde hem. Vervolgens liep hij weg en ~~pelde uit wraak de voorruit van de auto van de medewerker, ferdachte is voor verhoor meegenomen. (by slikt veiligheidsspeld in maan den run» Een meisje van negen maanden is gister- met spoed naar het Universitair Medisch Centrum in ingebracht, nadat zij een veiligheidsspeld had ingeslikt. Jebeurde in winkelcentrum De Aarhof. De baby stak een in haar mond en slikte die door. De speld bleef geopend ar keel steken. Personeel in het ziekenhuis verwijderde de ampels en plateaus in Rhynenburch LwnuDE-RiJNPiJKDe maximum-snelheid in het eerste deel Ide wijk Rhynenburch in Hazerswoude-Rijndijk wordt in ju- ^cJruggebracht van 50 naar 30 kilometer per uur. Er komen "fcaus op de kruisingen. In de Potgieterlaan en de Ten Kate- iïjit komt een drempel. De rest van de wijk wordt in de loop Ijiet jaar aangepast. Dan geldt ook daar een maximum snel- 1 van 30 kilometer per uur. Jongerencentrum krijgt zesduizend gulden voor feestweek Een brief van jongerencentrum Meddle aan de inwoners van Alkemade is verkeerd gevallen bij leden van de com missie welzijn. WD-burgerlid C. Reus gispte gisteravond de toonzetting van de brief, waarin de jongeren hun on vrede uiten over de manier waarop politici hun subsidie aanvraag voor het 25-jarig jubileum behandelen. Ook wethouder D. Nagtegaal meende dat het voorstel van vijf tientjes subsidie een eigen le ven is gaan leiden. Meddle moet dit bedrag beschouwen als een cadeau, bijvoorbeeld voor 'een bloemetje voor de voorzitter'. Daarnaast krijgt Me ddle de gevraagde tien procent istel van burgemeester ■thouders van Alkemade |n adviesraad in te stellen isidieaanvragen moet be ien op het emancipatori- gehalte, zorgde gister voor verdeeldheid in de lissie welzijn. Wethouder tegaal kreeg uiteindelijk .gJEdkeuring van een krappe lerheid van de commissie. :tal wethouder wil met de de ing van de adviesraad imen, dat emancipatie- ies worden aangevraagd ':en als een cursus Antil- koken of een opvoering (e vier jaargetijden van Vi- lange tijd stuit dit soort iie-aanvragen van vrou- rganisaties op verzet in Al- e gemeenteraad jl Nagtegaal begin dit jaar jr te zorgen, dat de ge le voortaan van dit soort igen verschoond blijft, februari had de wethou- !n gesprek met de aanvra- „Daaruit bleek dat er nverenigingen zijn die dat er nog een hoop ge- ioet worden op het vlak lancipatie, en verenigin- vinden dat zij geëman- genoeg zijn. Dé laatste vroegen subsidie voor allerlei cursussen en zagen wel of ze die kregen." Om te voorkomen dat het emancipatiebudget wordt ge bruikt voor zaken die niets met emancipatie te maken hebben wil Nagtegaal een adviesraad instellen, waarin de vrouwen verenigingen zijn vertegen woordigd. Zij kunnen volgens Nagtegaal goed beoordelen of een activiteit bijdraagt aan ver betering van de positie van be paalde groeperingen. ,,Ze wa ren het er allemaal over eens dat dat niet geldt voor een cur sus Antilliaans koken." PvdA-fractievoorzitter F. Schoonderwoerd kon zich niet in het voorstel vinden. Het idee om de vrouwenverenigingen bij elkaar te zetten en hun eigen aanvragen te laten beoordelen vond zijn fractie 'te gek voor woorden'. Hij kreeg bijval van WD-er A. van Velzen. Diens partijgenoot P. Koek en het CDA hadden geen problemen met het voorstel, omdat de ge meente het recht houdt om een subsidieverzoek af te wijzen. Mocht de gemeenteraad op 26 april ook instemmen met het voorstel, dan krijgt de advies raad een jaar de tijd om zijn nut te bewijzen. marun kramp Reus benadrukte dat Meddle van de gemeente ruim 6000 gulden subsidie kan krijgen. Eerder leek het jongerencen trum genoegen te moeten ne men met slechts 50 gulden. alphen aan den run saskia buitelaar De Stichting Wegwijs en de Al phense belangengroepen voor ouderen (OSO) fen gehandicap ten (APG) betrekken vrijdag hun nieuwe onderkomen aan de J.P. Coenlaan in Alphen. De verhuizing was nodig omdat de nieuwe stichting Zorgwijzer in januari het oude onderkomen van Wegwijs naast de Alphense brug overnam. Voor ouderen en gehandi capten die gebruik maken van de voorzieningen van Zorgwij zer en Wegwijs, ging in januari al de belangrijkste verandering in. Niet Wegwijs maar Zorgwij zer verstrekt voortaan informa tie en verzorgt de aanmelding voor bijvoorbeeld de Tarieftaxi, seniorenbezoeken en Tafeltje Dekje. Wegwijs voert die activi teiten alleen nog maar uit. Naast Wegwijs hebben ook het Overleg Samenwerkende Ouderenbonden en het Al phens Platform Gehandicapten onderdak gevonden aan de J.P. Coenlaan. In het voor rolstoe len toegankelijke pand hebben zij elke dinsdagmiddag spreek uur. Bijvoorbeeld voor vragen over de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicapten. In de dependance aan de Dil lenburg huist de Werkgroep Sa menwerkende Vrijwilligers. Die is deze maand begonnen met het project Werk aan huis. Daarbij kunnen ouderen en ge handicapten voor vijf gulden een beroep doen op medewer kers van de Sociale Werkplaats Alphen voor kleine klusjes in huis. Het is de bedoeling dat de vier organisaties na 2002 een plek krijgen in het Service Cen trum Overheid in het nieuw te bouweastadhuis van Alphen. subsidie op de activiteiten van dit jaar. Dit betekent voor het Oud Adese jongerencentrum dat het 6130 gulden krijgt voor de feestweek van eind deze maand. Tevens staat de ge meente bij verlies garant voor nog eens 6000 gulden. Het verzoek van Meddle om een eenmalige subsidie van een kwart van de kosten van het ju bileumfeest is volgens de tegen stemmers WD en CDA terecht afgewezen. Dat Meddle nooit eerder subsidie heeft gekregen houdt niet in dat het automa tisch recht heeft op een grote tegemoetkoming, vond Reus. Zij verwees daarmee naar de brief die zij op haar deurmat aantrof. Daarin wijst Meddle de lezer op zijn zelfredzaamheid en de besparing die het de ge meente daarmee heeft opgele verd. De jongeren schrijven dat zij in tegenstelling tot andere jongerencentra nooit eenderde van de nieuwbouw hebben ge kregen of een activiteitensubsi die van tien procent hebben ge claimd. Het Meddle-bestuur hekelt de politieke besluitvorming in Alkemade en het aanvankelijke voorstel om het subsidiever zoek te laten vallen onder de re guliere jubileumregeling. De commissieleden stemden hier in februari mee in zonder dat zij wisten dat die regeling twee gulden per verenigingsjaar be draagt. In de raadsvergadering van 29 maan gingen CDA en WD uiteindelijk akkoord met tien procent subsidie op de kosten van de activiteiten. PvdA bleef pleiten voor een eenmali ge tegemoetkoming van 25 pro cent van de kosten. Het bestuur van Meddle be dankt de PvdA daarvoor in zijn brief en haalt uit naar de colle gepartijen. De jongeren citeren daarbij uit de verkiezingspro gramma's van WD en CDA waarin de partijen stellen dat het vrijwilligerswerk onder steund en gestimuleerd moet worden. Het bestuur stelt dat deze verkiezingsprogramma's klaarblijkelijk alleen vlak voor de verkiezingen tellen en dat de WD- en CDA -raadsleden lie ver blind achter hun wethou ders aanlopen. De PvdA had als enige geen moeite met de brief van Meddle aan de burgers. Volgens PvdA- burgerlid én Meddle-voorzitter F. Schoonderwoerd is de toon bij het jongerencentrum nog steeds zo is. ter aar Met lego spelen is nog altijd vooral een jongensaangelegenheid. Dat bleek gis termiddag bij de Ter Aarse keukengigant Hans Verkerk, waar tachtig kinderen meede den aan een legowedstrijd in hun zaak. Kin deren tussen de 4 en 12 jaar konden een uur lang naar hartelust bouwen. Vooral de jong- sten onder hen lieten hun fantasie de vrije loop. Twee blokjes op elkaar en ze hadden weer een prachtige duikplank getoverd. De beste bouwers van de middag waren Kevin Kouwenhoven (5) uit Ter Aar en Kevin van Buuren (8) uit Nieuwveen. Alle deelnemers kregen het 'bouwmeestersdiploma' mee naar huis. foto annette lameijer Celstraf voor brandstichters Scala College alphen aan den run marieta kroft De vier Alphenaren die vorig jaar brand stichtten in het Scala College aan de Dia mantlaan in .Alphen moeten allemaal de jeugdgevangenis in. De Haagse rechtbank leg de de twee hoofdverdachten gisteren gevangenisstraffen van tien en elf maanden op. De twee mededaders moe ten respectieveljk zeven en negen maanden de cel in. Officier van justitie E. Vis ser eiste twee weken geleden tweeënhalf jaar gevangenis straf tegen alle vier de ver dachten. De behandeling van hun zaak vond achter gesloten deuren plaats, om dat ze ten tijde van de brandstichting allemaal nog 17 jaar en dus minderjarig waren. Eén van hen is in middels 18 geworden. De politie pakte het viertal in december op na. De Al phenaren, leerlingen en oud- lccrlingcn van het Scala, be kenden dat zij de brand in het gebouw aan de Diamant laan hadden aangestoken. Als motief noemden zij 'pro blemen met de schoollei ding'. De schade aan het schoolgebouw bedroeg 3,8 miljoen gulden. De school was verzekerd voor de scha de. Jacobswoude wil camera's op Vierambachtsweg woubrucce ewout van der pussen Jacobswoude wil camera's inzetten tegen ver- keersovertreders op de Vierambachtsweg in Woubrugge. Wethouder C. Vink zei gisteravond in de raadscommissie openbare werken dat de Grontmij de mogelijkheid en de kosten van elek tronische verkeerscontrole onderzoekt. De came ra's moeten de vele overtreders van het gedeeltij- ke inrijverbod registreren. Op de Vierambachtsweg geldt in de ochtend spits een inrijverbod naar Woubrugge en in de avondspits naar Alphen. De politie slingert regel matig automobilisten op de bon. „De politie wil daar vanafaldus Vink. Hij denkt aan een weg versmalling waarbij twee camera's worden ge plaatst. Vink verwacht de uitslag van het onderzoek van de Grontmij op korte termijn. Als de ge meente op grond daarvan kiest voor cameracon trole kan de weg nog tijdens de huidige recon structie worden versmald. Nieuwe voorzitter Midwest wil meer doen voor hetzelfde geld Bers uit de regio kunnen nende jaren rekenen op [activiteiten van Tuinbouw Jest. Volgens de nieuwe Étter van de regionale af- pvan de Westelijke Land- nbouworganisatie (WL- lons Elstgeest, is daar drin- behoefte aan. De potplan- feker uit Roelofarends- is al druk bezig met de or- fetie van workshops over nemerschap en discussie- Ben over de milieuregels. Ben het huidige budget", is ponvaarde, „want de con- jtie is al je ook nog met Europese regel geving te maken. Om nieuwe middelen te onderzoeken is enorm veel tijd, kennis en ook geld nodig. Dus als de leden ab soluut geen contributiestijgin gen meer willen, loop je het ri sico dat nieuwe middelen te vroeg uit de handel worden ge nomen, omdat ze onvoldoende zijn getest." Elstgeest hoopt dat het zo ver niet komt, want hij merkt dat het enthousiasme om milieu bewust te kweken nu al af neemt. „Tuinders zijn wat dat betreft net den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Voor wat hij zelf een 'vaderlijke klap' noemde moet een 25-jari- ge Alphenaar de gevangenis in. De man slaagde er gisteren niet in politierechter C. Waterbolk van zijn onschuld te overtui gen. De rechter veroodeelde hem voor mishandeling van een 17-jarige jongen in de Juli anastraat in Alphen tot twee maanden cel. De Alphenaar moet ook vier maanden zitten, omdat hij in de fout is gegaan in de proeftijd van een veroor deling voor poging tot moord. Officier van justitie C. de Groot had drie maanden cel ge- eist en walde de Alphenaar zes maanden laten uitzitten van de eerdere veroordeling. Uit een rapport van de reclassering las de officier voor: „Deze man heeft er sinds hij verdacht werd van poging tot moord een puinhoop van gemaakt." Zij nam het de Alphenaar hoogst kwalijk, dat hij nog geen jaar na zijn veroordeling in zinloos ge weld is vervallen. De man ontkent de 17-jarige jongen geslagen en geschopt te hebben. Hij was met een maat uit een café gezet. Samen lie pen zij op straat te schelden. Op dat moment werd hij, zèi de Alphenaar, in zijn nek gespron gen door de 17-jarige. „Ik heb hem weggeduwd en alleen va derlijk een klap gegegeven." De jongen vertelde een ander ver haal. Hij zei dat hij zonder re den door de twee mannen in elkaar geslagen en getrapt was. jjikt rich- p over- ieel Tiaar nog als het len be- •Het is eens idelijk K Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoenng De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk In deze aflevering uit glastuinder Fons Elsgeest zijn zorgen over de stijgende eren." Dat mag geen ver- gvan de regionale contri- metzich meebrengen, het aandeel voor landelij- tiviteiten zal al blijven stij- Teest Elstgeest. „Activitei- h belangenbehartiging 'en hoop geld. En het aan- len neemt eerder toe dan 'vendien heb je steeds ho- Jgeleide mensen nodig." '91 oblematiek van bestrij- middelen is volgens Els- een geldverslindend on- *rp; ..Daar zijn zes minis- bij betrokken. En dan heb grapt Elst geest. „Het milieubesef was vijf jaar geleden groter dan nu. Dat zie je in de he le maatschap pij. Net nu ie dereen zijn af val scheidt, gaan de afval- heffingen om hoog. Mensen moeten voor hun moeite juist beloond worden." In dat licht bezien is ook de verhoging van de gasprijs zuur. De'stijging van anderhalve cent per kuub gas kost Elstgeest 20.000 gulden per jaar extra. De voorzitter is een grootverbruiker is, zijn pot planten moeten dag en nacht bij 20 graden Celcius staan. „Tuinders zijn al jaren bezig hun gasverbruik terug te drin gen en dat gaat best goed. En dat wordt dan op deze manier 'beloond'. Als we met z'n allen minder gas gaan verbruiken moet de prijs nog verder om hoog." De afspraak in het regeerak- alkemade* een boom in zien vind ik dat prima", verklaarde de kunste naar tijdens de vergadering „Het ziet er van alle kanten an ders uit en dat is aardig voor de mensen die voor de rotonde staan te wachten." Schraven kwam al eerder met drie ont werpen voor de toekomstige ro tonde. Het winnende ontwerp vindt hij het beste. „Het moet een ding zijn waarbij je zegt: daar ga ik de bocht om. En dat is het." ndervindt de gevolgen van de hogere gasprijs. Hij moet flink stoken om zijn potplanten er warmpjes bij te laten staan, foto loek zuyderduin koord om de gasprijs te verho gen is in zijn ogen alleen ge maakt om de kas van Paars 2 te spekken. „Van dit geld komt geen cent terug naar de. tuin ders. Het wordt niet besteed aan bijvoorbeeld het stimuleren van het gebruik van alternatieve energie. Dat is triest." Juist nu de overheid het laat af weten, zegt Elsgeest. is het be langrijk dat Midwest de leden stimuleert om de landelijke doelstelling in de glas- en tuin bouw te halen: een zestig pro cent lager energieverbruik ten opzichte van 1980. „Iedereen realiseert zich dat je met ener gie en bestrijdingsmiddelen zuinig moet omgaan. Maar we moeten daarvoor elk jaar aan dacht vragen, anders verslapt de motivatie." Vanavond treedt Elstgeest voor het eerst in het openbaar op als voorzitter van Midwest. Hij gaat in discussie met de leden over de toekomst van de energie voorziening in de glastuin bouw. De meeste leden kent hij nog niet. „Het zijn er zo'n 1500. dat gaat niet. Maar in de be drijfstakken ben ik wel redelijk ingevoerd. Ik kweek nu pot planten, maar in het verleden heb ik ook snijbloemen en bol len gehad. Hoewel dat heel ver schillende werelden zijn. voel ik me overal thuis. En dat is wel prettig als je vóorzitter bent. dat je weet waarover je praat." roelofarendsveen saskia buitelaar marijn kramp Een ruime meerderheid van de commissie welzijn stemde gis teravond in met het object dat de Veense kunstenaar P. Schra ven wil maken voor de toekom stige rotonde op de kruising van Alkemadelaan. Sotaweg en Stationsstraat. Het gemeente bestuur trekt 30.000 gulden uit voor het ruim drie meter hoge kunstwerk. Alleen WD'er A. van Velzen stemde tegen het kunstwerk. Hij vindt dat burgemeeser en wethouders meer kunstenaars moet benaderen. De inwoners van Alkemade wil hij betrekken bij de keuze. Van Velzen ver weet wethouder D. Nagtegaal dat hij een keuze had gemaakt. „Ik dacht dat wij mochten mee praten en dit noem ik geen meepraten", zei de WD'er. Nagtegaal herinnerde zich niet dat hij die belofte ooit had gedaan. Wel wist hij dat Van Velzen eerder op een ruimere keuze had gehamerd. „Maar die suggestie kwam te laat. We waren toen al een eind op weg met Schraven." Het kunstwerk van Schraven is van platen gemaakt en sym boliseert groei. ..Als mensen er APRIL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19