Huismerk spreekt consument aan Egyptenaren als cosmetica-meesters Minder vette dressing verdringt mayonaise Smaak Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Remarque; 5. gedachte; 6. eend; 8. norm; 10. effen; 12. ernst. Verticaal: 1. Raggen; 2. modder; 3. ruche; 4. uiten; 7. enfin; 9. mede; 11. net. de vinaigrette: een saus van azijn, olie en vrijwel altijd een likje mosterd. Deze saus be hoort evenals de mayonaise tot de emulsiesauzen. Daarbij is de kans groot dat de bin ding terugloopt en de saus een geschift uiterlijk krijgt. Bij de vinaigrette is geen echte emulgator aanwezig en daar om moet de saus voor elk ge bruik weer opnieuw met een garde worden opgeklopt. Af leidingen van de vinaigrette zijn met name in alle engels- talige landen bijzonder popu lair. De saus wordt er french dressing genoemd. De Ameri kaanse Thousand Islanddres- sing is een inmiddels klassiek geworden voorbeeld van een van de afleidingen van de vi naigrette. Het zijn de dressings die de mayonaise in de toekomst gaan nekken. Nu al worden de meeste slaatjes en salades met dressings aangemaakt. Elk jaar verschijnen er nieu we creaties op de schappen in de supermarkten. De meeste dressings bevatten emulgatoren met minder vet. Er zijn zelfs dressings waarin geen spoortje vet meer voor komt. Echt lekker zijn ze niet, want vetten zijn nu eenmaal de dragers van de smaak. Een ander bijkomend voor deel van dressings boven mayonaise is dat ze vrijwel al lemaal een frisse smaak heb ben en dat past heel goed bij de huidige smaakopvattin- gen. Dressings kunnen, ook thuis, heel gemakkelijk wor den samengesteld. Er schuilt wel een addertje onder het gras: zout. Zout laat zich na melijk niet in olie oplossen. Daarom moeten eerst zout en peper met azijn worden ver mengd en net zolang worden geroerd tot het zout is opge lost. Pas daarna kan de olie er door worden geklopt. De éch te Franse vinaigrette stelt men samen met 1 deel azijn en 3 delen olie. In de dres sings zoals die in Engeland en in de V.S. van Amerika thuis worden samengesteld wordt veel meer olie verwerkt. Een verhouding van 1 deel azijn en 5 delen olie bijvoorbeeld. Vaak verwerkt men bizondere smaakstoffen in de dressings. Naast zout, peper en mosterd ook honing, maple syrup en gewone suiker. Die zoete dressings veroveren nu lang zamerhand het vasteland van Europa, met name Neder land. zoek met röntgenspectroscopie blijkt dat een zwart schminkpoeder, dat vol gens de begeleidende hiërogliefen 'mes- demet' werd genoemd, uit fijngemalen loodglans of loodsulfide bestaat. En een wit poeder blijkt loodwit of loodcarbo- naat te zijn. Als groene make-up ge bruikten de Egyptenaren volgens de scheikundige analyses verschillende ko perertsen als malachiet, atacamiet en chrysokol. Dat waren in het oude Egypte allemaal mineralen die in de natuur ruim voor handen en dus geenszins zeldzaam wa ren. Anders is het gesteld met in de na tuur wel zeldzame loodverbindingen als fosgeniet (di-loodchloride-carbonaat) en lood-hydroxichloride die in witte ma ke-up werden gebruikt. In de natuur ontstaan fosgeniet en lood-hydroxy- chloride alleen wanneer loodhoudende ertsen toevallig met chloor- of carbo- naathoudend water in contact komen. De natuurlijke aanmaak van deze stof fen is echter zo gering, dat het voor de Egyptenaren onmogelijk was om in de natuur de enorme hoeveelheden te vin den die zij eeuwenlang voor hun cosme tica nodig hadden. Het ligt dus voor de hand dat zij deze stoffen via de chemische weg hebben geproduceerd. De Franse wetenschap pers hebben daarvoor aanwijzingen ge vonden bij klassieke Romeinse auteurs als Plinius de Oudere, die in de eerste eeuw na Christus leefde. Plinius be schrijft een methode waarbij loodoxide en steenzout in water worden ver mengd. Gedurende enkele weken wordt de daarbij gevormde alkalische oplos sing dagelijks gefilterd en wordt telkens vers water toegevoegd. De wetenschappers herhaalden dit ex periment in hun laboratorium en ont dekten tot hun verrassing dat zij dezelf de loodhydroxichloride produceerden, die zij in de korrelige en fijngemalen Egyptische poeders met behulp van röntgenspectroscopie hadden gevon den. Ook fosgeniet bleek op dezelfde manier te ontstaan wanneer loodoxide met carbonaten werd gemengd. De kleurstoffen die de Egyptenaren vol gens deze eenvoudige maar tijdrovende methode verkregen, werden vervolgens in allerlei zalven en crèmes verwerkt! Dat verklaart het hoge gehalte aan vet zuren die de onderzoekers met behulp van de gaschromatografie in de Egypti sche cosmetica ontdekten. Blijkbaar werden deze loodverbindingen ook voor geneeskundige doeleinden ge bruikt, want op papyrusrollen zijn meer dan honderden recepten gevonden voor onder meer de behandeling van oog ziekten. In onze tijd wekt het enige verwonde ring dat de toch ervaren Egyptenaren zo lang en zo overdadig een zwaar metaal als lood als ingrediënt voor make-up en voor medische doeleinden hebben ge bruikt. Lood en loodverbindingen zijn immers zeer schadelijk voor de gezond heid en de Romeinen hadden reeds weet van loodvergiftiging. Maar blijk baar verkozen vrouwen door de eeuwen heen deze risico's voor lief te nemen, want kleurstoffen uit loodverbindingen werden ook bij ons tot in de zestiende eeuw in cosmetica gebruikt. Mayonaise, ooit omschreven als de koningin van alle kou de sauzen, valt langzaam maar zeker van haar troon. Helaas valt niet meer te ach terhalen waar de mayonaise oorsponkelijk vandaan komt, wie de ontdekker was en hoe die saus van azijn, eierdooi ers en olie aan haar naam is gekomen. Wel kan waar schijnlijk nog worden achter haald waarom we in ons land mayonaise met slechts één 'n' schrijven, terwijl men dat in de rest van de westelijke wereld met twee n's doet. De Fransen kunnen wijzen op een aantal plaatsen waar de mayonaise voor het eerst werd gemaakt. Dat zou in 1756 tijdens het beleg van de stad Port-Mahon op het Baléareneiland Menorca ge beurd zijn. De Franse opper bevelhebber, de hertog van Richelieu (of zijn kok), zou de bedenker zijn geweest. Ande ren wijzen naar de stad Bayonne en menen dat de naam van de saus een ver bastering van Bayonnaise is. Weer anderen, en daartoe be hoorde ook de Franse keu kenmeester Antoine Carème, zeggen dat mayonaise is afge leid van het Franse werk woord manier en oorspron kelijk magnonnaise heette. En volgens een collega van Carème, Prosper Montagné (1864-1948), is mayonaise een verbastering van moyeu- naise (met slechts één n), hetgeen zou kunnen duiden op het oud-Franse woord moyen (eierdooier). Met die eierdooier is het alle maal begonnen. Die fungeert als emulgator en bindt azijn met olie. Daarvoor dienen al le ingrediënten wel van te vo ren op kamertemperatuur te worden gebracht, want an ders gaat de saus nog tijdens de bereiding schiften. De saus van eierdooier, azijn en olie is tevens een basissaus, want mayonaise leent zich ervoor om er tuinkruiden, au gurkjes, sjalotten of uitjes, kappertjes en dergelijke aan toe te voegen. Dergelijke sauzen staan sinds een aantal jaren in een kwaad daglicht, omdat ze te veel vet bevatten. Met ongeveer 90 procent aan vetten behoort de mayonaise tot een van de meest vette koude sauzen die we kennen. Naast de mayonaise kennen we in de Franse keuken ook De buste van de Egyptische koningin Nefertete, zoals opgegraven in 1912. fotoarchief Het delicaat gemaquilleerde gezicht op de buste van de Egyptische koningin Nefertete die in 1912 bij Amarna werd opgegraven, intrigeert reeds lang weten schappers en scheikundigen. Waar haal den de oude Egyptenaren de verbluf-, fend veelkleurige cosmetica vandaan, waarmee de mooie Nefertete zich in de veertiende eeuw voor Christus zo verlei delijk opmaakte? Een wetenschappelijke analyse van de kleurpigmenten in de Egyptische cosmetica heeft aangetoond dat de oude Egyptenaren vertrouwd wa ren met de basisbegrippen van de mo derne scheikunde. Wetenschappers van het Parijse Louvre- museum en scheikundigen van de cos- meticafirma L'Oréal ontdekten dat de Egyptenaren behalve natuurlijke pig menten uit de natuur ook synthetisch samengestelde kleurstoffen gebruikten. Het was al bekend dat zij rond 2500 jaar voor onze tijdrekening een blauwe kleurstof gebruikten, die zij langs schei kundige weg door verhitting verkregen. Volgens het verhaal in het wetenschap pelijk tijdschrift 'Nature' bewijst het re cente Franse onderzoek dat de Egypte naren ook op de hoogte waren van inge wikkelde scheikundige reacties in stof fen die met elkaar in water worden ver mengd. Het Louvre beschikt over een aantal oud-Egyptische cosmetische poeders die bij opgravingen in de Nijlvallei wer den gevonden. De poeders werden be waard in vaten en doosjes uit albast, marmer, hematiet, keramiek, hout en zelfs fijngevlochten riet. Uit een onder- Stijlvolle schotelwarmer ve Vooraan de Darkwood-scho- telwarmer, daarachter de Woodline. foto pr In de nieuwe serie W, line en Darkwood int ceert fabrikant Braba Ke een schotelwarmer n) kaarsje. De schotelw is voorzien van een len dover en koudgre Het Woodline model een verchroomd kost 49,95 gulden. Hl ne teau van de Darkwoo Th (59,95) is mat verchn Ar De houten onderdeïi rie gemaakt van het mili th< vriendelijke 'rubbery Fr, Computergestuurd eten 1 Ruim 80 procent van de be volking denkt gezond of zeer gezond te eten, zo blijkt uit onderzoek van TNO. En 90 procent denkt voldoende vi taminen en mineralen bin nen te krijgen. Uit consump- tieonderzoek blijkt echter dat Nederlanders gemiddeld nog steeds te veel vet en te weinig groente en fruit eten. Blijk baar hebben we een gebrek aan kennis over onze eigen voeding. De nieuwe EetMeter '99, die het Voedingscentrum deze maand op de markt brengt, is een computerpro gramma, om bewuster met voeding om te gaan. In het programma zijn de meest re cente wetenschappelijke in zichten op het gebied van de voeding verwerkt. Op een inzichtelijke m maakt de EetMeter van computer een persoon diëtist. Nog voor de g< de gegevens over zijn heeft ingevoerd vertelt computer al of zijn gev en buikomvang wel in zijn, en hoeveel energj rieën) hij dagelijks nod heeft. Daarna moet wo ingevoerd wat men op bepaalde dag tijdens hi bijt, de lunch, de avoni tijd en tussendoor heel ten en gedronken. In a overzicht met duidelijk fieken krijgt de pc-gebi te zien of hij voldoendi veel of te weinig heeft 1 nengekregen. Computergestuurd eten 2 De EetMeter registreert de hoeveelheid energie, eiwitten, totaal vet, verzadigd vet, kool hydraten, vezel, alcohol, de mineralen natrium, calcium en ijzer, en de vitaminen A, BI, B2 en C. Als het eigen voedingspatroon niet voldoet aan de normen, past de com puter de voeding aan. Wie bijvoorbeeld zelden of nooit zijn brood besmeert en alleen in olie bakt, zal te zien krijgen dat zijn voeding te weinig vi tamine A bevat. Iemand kan ook eigen wen- 'sen kenbaar maken, bijvoor beeld dat men wil afvallen. Het is dan van belang om een tijdje bij te houden wat je eet. De weegschaal en de centi meter vertellen of je op de goede weg bent. Een handige methode: vandaag alv< de computer invoeren morgen wilt eten. Datl de mogelijkheid van te te controleren of het g( De EetMeter '99 is een avanceerd programma stemd voor minimaal Windows 95 met een ii geheugen van 16 MB. rom bevat allerlei infoi onder andere over E-n mers, nitraat in groent teoporose, milieubewi eten en het voorkomei voedselvergiftiging. De rom is te bestellen doo making van 39,50 guld gironummer 4323700, me van Voedingscentr, Den Haag, onder verm van: lx EetMeter '99 (b stelnr. 132). Gestroomlijnde koelkast Carrozzati heet de koel- /diepvriescombinatie van Whirlpool, uitgevoerd in roestvrijstaal. De gebruiker kan de kast en deur inde len naar eigen wens. De combinatie heeft een zo genaamd no-frost systeem dat ijsvorming voorkomt. Ontdooien hoeft niet meer. Het systeem heeft gescheiden temperatuur - zones. Vlees, vis en gevo gelte blijven in het specia le nul-graden-comparti- ment twee maal zo lang vers in een normale ijs kast. De gemiddelde ver koopprijs ligt rond de 2900 gulden. Meer informatie: Whirlpool, tel. 076 - 530 6530. Koffielolly WÊÊÊÊÊBÊÊÊÊtiÊtÊÊtÊSÊmÊÊiSÊÊmÊKÊÊÊMÊÊm PUZZEL HORIZONTAAL: 1. Stekel; 5. duinvallei; 6. wijfjesschaap; 8. denken; 11. rondedans; 13. tak je; 15. voorzetsel; 16. familielid; 18. bijbelse stad; 19. lidwoord; 20. gereed; 21. muzieknoot; 23. vlug; 25. waterstand; 26. loofboom; 28. aanwijzend vnw.; 29. voordat; 32. Turkse titel; 33. mollengang; 34. verdieping. VERTICAAL: 1. Kledingstuk; 2. Spaanse uitroep; 3. vlaktemaat; 4. interval;7. schrijfstift voor lei; 9. drinkbakje; 10. eerzuchtig persoon; 12. voegwoord; 14. thans; 16. grondsoort; 17. speelkaart; 22.spil; 24. tennisterm; 25. vogelproduct; 27. edelknaap; 28. cijfer: 30. dun stuk hout; 31. hevig. Vooral imago van de supermarkt geeft de doorslag Perla koffie, een van de huismerken van Albert Heijn. De consument is grillig. Bood schappen doet hij bij twee of meer supermarkten. En steeds vaker beslist hij pas in de win kel wat hij zal kopen. Hoe aler ter een supermarkt op dat ge drag kan inspelen, hoe beter het is voor de afname van de artikelen. Met eigen producten kan men de klant meer beïn vloeden dan met merkartikelen waarover men niets te zeggen heeft. Het huismerk is niet meer weg te denken uit de winkels. Vaak wordt dezelfde kwaliteit gebo den tegen een lagere prijs. En dat spreekt de consument aan. Maar ook de detaillist is er mee gediend. Door de concentratie van de laatste jaren zijn er grote winkelcombinaties ontstaan met eigen producten. „Een huismerk, dat in de smaak valt, vergroot de klantentrouw", licht Marjan Rozemeyer van Al- bert Heijn toe. „Een lagere prijs geeft niet altijd meer de door slag. Het huismerk wordt geas socieerd met het bedrijf waar men de boodschappen doet. Is dit een prettige winkel, dan valt ook het huismerk in de smaak." Het imago van een product is voor een supermarkt van le vensbelang. Perla koffie en De- licata chocolade van Albert Heijn hebben het imago van een goede kwaliteit voor een la ge prijs en kunnen dus concur reren met gevestigde namen als DE, Gala en Verkade. Maar niet elk winkelmerk wordt een suc ces. Het bier van Albert Heijn met de naam Brouwers bijvoor beeld is onlangs uit het schap verdwenen en vervangen door pils met AH-naam. Rozemeyer: „Dat doen we omdat Albert Heijn een goed imago heeft. Daarmee waarderen we in feite het bier op. Het bier wordt niet anders, maar we breiden het assortiment uit. Behalve het ge wone bier brengen we onder AH-naam ook amber, wit en biologisch bier." Het grootwinkelbedrijf had ook kunnen stoppen met eigen ger stenat, omdat de concurrentie met grootheden als Heineken, Grolsch en Amstel erg moeilijk is. „Maar de markt is toch inte ressant genoeg om met bier door te gaan", zegt Rozemeyer, die overigens geen omzetcijfers wil noemen. Brouwers hield 21 jaar stand, dat zegt wel wat. Maar AH wil meer en denkt dat met de eigen naam te kunnen realiseren. De huismerken hebben zich in de loop der jaren bescheiden ontwikkeld. Twintig procent van de supermarktaankopen bestaat er nu uit. Twaalf jaar geleden was dat nog 17 pro cent. Per supermarkt kan het aanbod fors verschillen. AH spant de kroon en verkoopt voor 30 procent aan winkel merken, op een jaaromzet van bijna elf rhiljard gulden een in teressant gegeven. In totaal gaat het om zo'n 3000 producten. Je zou denken dat het succes van winkelmerken ten koste gaat van de A-producten. Alice Mathijssen van de Stichting Merk Artikel (SMA), die 125 merkartikelproducenten verte genwoordigt, kijkt echter elke keer weer vreemd op als er ver halen verschijnen over de op mars van de huismerken. „De cijfers bewijzen dat daarvan geen sprake is. Het aantal mer ken is al jaren stabiel en maakt ruim 70 procent uit van de tota le markt. Dat het lijkt of de huismerken aan een opmars bezig zijn, komt doordat ze in steeds meer productgroepen zijn te vinden." Volgens haar is het winkelpro duct geen echte bedreiging van de A-merken. „Het aandeel huismerken ligt al jaren rond de 20 procent. Een ruime meer derheid van de consumenten houdt een voorkeur voor merk artikelen. Het is ook in het be lang van de consument dat die blijven bestaan. Want de A- merken zorgen steeds voor in novaties en staan garant voor kwaliteit. Huismerken bordu ren voort op een bestaand suc ces. Zonder innovaties zou het productaanbod verschralen." Volgens SMA-directeur Dek is daarvan al sprake, omdat fabri kanten nu al minder steun er varen bij de introductie van nieuwe merkartikelen. De su permarkten zijn volgens hem mèer geïnteresseerd in kosten besparingen en vergeten te in vesteren in vernieuwingen en winkelformules. Daardoor zou den consumenten minder uit geven aan levensmiddelen. Tien jaar geleden werd hier nog 20 procent van het inkomen aan besteed, nu nog 15 procent. Een pijnlijk punt voor de Stich ting Merkartikel is een vraag naar de herkomst van de pro ducten. Een aantal huismerken wordt gewoon gefabriceerd door een producent van A-mer- ken, die daardoor in feite zijn eigen concurrent is. Alice Ma thijssen van de SMA: „Op die vraag is geen pasklaar ant woord. Er zijn zoveel factoren die een rol kunnen spelen. Mis schien heeft een producent een tijdelijke overcapaciteit. Of, in derdaad, levert hij huismerken omdat anders een ander het wel doet. Maar het is een wes- pennnest waarin ik me liever niet steek." Niet alle artikelen lenen zich overigens om onder eigen vlag te worden verkocht. Chips bij voorbeeld veranderen om de haverklap van smaak of vorm en dat is voor een low-budget huismerk niet bij te benen. De constante productontwikkeling slorpt flinke budgetten op. Sommige fabrikanten denken dat er een sanering in het aan tal merken komt. Ze verwach ten dat sommige A-merken zul len verdwijnen. Ook houden ze er rekening mee dat producten op termijn nog slechts drie vari anten zullen kennen: een A- merk, een B-merk (mindere kwaliteit) en een huismerk. De verwachtingen over het toe komstig aandeel van huismer ken in de supermarkten loopt uiteen van 23 tot 50 procent. Zoetwarenfabrikant Van Melle heeft een nieuw smaakj zijn assortiment Chupa Chups lolly's toegevoegd: koffi 'Omdat we zo'n koffiedrinkend volkje zijn', aldus de Er is keuze uit de smaken mocca, cappuccino en Promotieteams delen de komende tijd gratis lolly's uit Grand Cafés. De lolly's zijn te koop bij onder meer ten en filialen van Kruidvat. Ze kosten een kwartje per zakje (10 stuks) een rijksdaalder.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10