Leiden Regio Nog geen besluit over Meelfabriek In permanente staat van oorlog met vliegende ratten r Kunst en antiek in de Pieterskerk 'Rietdijk beïnvloedt ouders met onjuiste informatie' Aenementenkaart nieuw vapen in strijd om toerist Goud en zilver bij EK twirl Parkeerder kan terrein EWR nog niet vinden IS UITGESTELD BtTALtAwiLiyyy u wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Heekpartij in opvangcentrum l)ENVier bewoners van het opvangcentrum aan de Willem ■VÏër Madeweg kregen het vrijdagmiddag met elkaar aan de ik. Een 20-jarige man kreeg klappen en werd gestoken, ver- iedelijk met een mes. Hij moest met steekwonden in zijn zij het LUMC worden vervoerd. De politie heeft inmiddels mannen van Joegoslavische afkomst in de leeftijd van 20-27 opgepakt. Het slachtoffer is eveneens afkomstig uit het irmSige Joegoslavië. Vooralsnog gaat de politie er van uit dat ruzie is ontstaan om een vrouw. Winkeldief met veel moeite opgepakt *kn* Een 31-jarige Leidenaar die bij de politie bekend is als ugsgebruiker en winkeldief, werd zaterdagmiddag bij V&D op jterdaad betrapt bij het stelen van een leren jack. Toen twee yeiligingsbeambtes de man probeerden aan te houden, wer- n zij door hem bedreigd, geschopt en geslagen. Ook politie- fcnsen werden door de man aangevallen. Daarop is hij in de rroep misdraagt zich op Breestraat )EN» Een groep van ongeveer tien mensen misdroeg zich za- dagnacht op de Breestraat. Twee van hen gingen op een pas- k ende auto zitten en een ander hief een fiets boven zijn hoofd 1 dreigde deze tegen een passerende fietser te gooien. Een 27- ige Hillegommer werd aangehouden omdat hij agenten bele- »de. ïpngen gaat uit zijn dak dpENEen 17-jarige Leidenaar raakte gisteravond op de Lange- Acht slaags met de ex-vriend (15) van zijn vriendin. De 15-jari- fviel van zijn fiets waardoor hij nog meer klappen kreeg maar 1st uiteindelijk het huis van zijn ex-vriendin in te vluchten. De ?j-jarige achtervolgde hem maar werd door de vader van het '4isje tegengehouden. Ook deze man kreeg klappen. Vervol- ifcis vluchtte de agressieve jongeman naar zijn eigen huis waar flater op de avond aangehouden. Later bleek ook nog dat hij '1 fiets van zijn 15-jarige opponent in het water had gegooid. .uzie aan het Valkenpad iEN» De eigenaar van een horecabedrijf aan het Valkenpad te zaterdagnacht zo'n 20 jongeren uit zijn zaak omdat zij ver- lend waren. De jongeren beledigden de man en zijn vrouw en k de inmiddels gearriveerde politie kreeg de volle laag. Toen n 18-jarige Leidenaar de politiemensen beledigde werd hij ngehouden. Een 21-jarige Leidenaar deed aangifte van mis- ndeling. Hij zou zijn geslagen door de eigenaar. Wethouders Van Rij en Pechtold: uitstel door volle agenda Burgemeester en wethouders zijn het nog steeds niet eens over de toekomst van de Meelfabriek. Wanneer de beslissing valt is nog onduidelijk. De wethouders T. van Rij (ruimtelijke ordening) en A. Pechtold (monumenten zaken) bestrijden echter dat er grote onenigheid bestaat binnen het college over de te volgen koers. Dat men tot nu toe de knoop niet heeft doorgehakt, is volgens hen vooral te wijten aan een overvolle agenda. ,,Ik ben ge woon te optimistisch geweest", zegt Pechtold, die eind februari nog meende dat het college er voor 1 maart uit zou zijn. heeft het in dat verband over 'verschillende uitgangspunten'. Grofweg kan het college kiezen uit drie varianten: volledig be houd van het complex, gedeel telijk behoud, of volledige sloop. Zowel Van Rij en Pechtold hebben recent nog gezegd dat het collegebesluit recht zal doen aan de uitkomsten van de telefonische enquête en de stadsdebatten, de discussie avonden die werden gehouden leiden herman joustra Door tal van factoren, zoals de kennismaking met de nieuwe burgemeester Postma en het geworstel met de bestemings- plannen van Roomburg en de Oostvlietpolder, is het daar vol gens beide wethouders echter niet van gekomen. ,,Er zijn géén problemen, géén strubbelin gen", zegt Pechtold. ,,Wel veel varianten waar we het over hebben." Van Rij beaamt dat en met architecten, belangengroe peringen, omwonenden van de fabriek en andere belangstel lenden. De uitkomst van beide 'raadplegingen' was dat de meerderheid van de Leidenaars het grootste deel van het com plex wil behouden. Van Rij houdt het er op dat de beslissing eerst na 13 april wordt genomen, de eerstvol gende keer dat het college weer in vergadering bijeen is. „Eer der niet. De dinsdag na Pasen, zeg maar de derde paasdag, is er nooit collegevergadering. En verder heeft een aantal van ons die week een computercursus." Pechtold zegt echter de beslis sing iets eerder te verwachten. „We zitten in de laatste fase. Op korte termijn nemen we een besluit. Begin volgende week, verwacht ik. maar voor we daarmee naar buiten komen, wallen we eerst de eigenaars, Van der Wiel en Proper, inlich ten." leiden De meest uiteenlopende soorten kunst an tiek en snuisterijen waren het afgelopen paasweek einde te bewonderen in de Pieterskerk. Van een voor 117.500 gulden geprijsd schilderij van B. Blommers van boeren in klederdracht tot de moderne, felge kleurde portretten van de Leidse schilder Gerry Ver- maesen. En van een asbak met het portret van Juli ana tot een schitterend bewerkte kast uit de vorige eeuw. „Daar hebben we bewust voor gekozen, voor die verregaande mix", zegt organisator Richard Kempff. „Mensen houden er tegenwoordig van om te combineren. Om een modem schilderij bij antieke meubels te hangen, of andersom. Het is leuk als ze op de beurs ideeën kunnen opdoen." De Kunst,- an tiek- en home-decorationbeurs was dit jaar voor het eerst. De opzet was nog niet helemaal naar de zin van Kempff. „Maar dat komt ook door de vrij korte voorbereidingstijd. Zes weken geleden kwam op eens deze datum in de Pieterskerk vrij. Eigenlijk ben ik blij dat ik nog 42 standhouders van dit niveau bij elkaar heb kunnen krijgen." In november wil Kempff weer een dergelijke beurs houden, maar dan met iets meer Leidse kunstenaars erop vertegenwoor digd. In totaal bezochten de afgelopen drie dagen zo'n 2000 mensen de beurs. Een aantal waarover Kempff tevreden is. foto dick hogewoning Leidse arts Schrader wil cultuurfilosoof wegens 'aanzetten tot moord' voor de rechter brengen leiden wim koevoet iden heeft er een nieuw wa- n bij in de strijd om de toe- de gratis evenementen- art. Het foldertje is verkrijg- ar in alle openbare gebou- :n en zo'n vijftig horecage- 'enheden in de stad. De art werd zaterdag officieel presenteerd op de waren- irkt door wethouder ■xander Pechtold en Chris rplancke van de vereniging or ambulante handel. De enementenkaart is eigenlijk ir in één: Op de achterzijde lat een overzicht van alle langrijke evenementen in stad. Binnenin wordt, als van-de-maand, een van evenementen wat verder de doeken gedaan. Met arnaast de handigste route ar de parkeerplaatsen in de urt. Tot slot is in het folder een soort ansichtkaart op- nomen, die Leidenaars naar kennissen en vrienden buiten de stad kunnen sturen, met een uitnodiging om en kele van de evenementen te bezoeken. De gratis kaart gaat vanaf nu maandelijks in een oplage van 10.000 stuks de stad door. Volgens Hans Goossensen van de gemeentelijke afdeling bezoekersmarketing is het voorlopig een proef van een half jaar. Daarna bekijkt de gemeente, samen met de ove rige deelnemers Stichting Lei den Promotie VW en de Leid se ondernemers, of het voort zetting verdient. Tjeerd Scheffer van Stich ting Leiden Promotie is in elk geval hoopvol. Hij denkt zelfs al voorzichtig aan een uitge breidere verspreiding van de kaart. „We zijn aan het kijken of we hem ook in een aantal uitgaansgelegenheden in de regio kunnen aanbieden." vervolg van voorpagina Ward heet het op 15 januari ge boren zoontje van de Leidse arts Walter Schrader. De ko mende weken worden lood zwaar en verschrikkelijk span nend voor het gezin want de kleine Ward heeft, zoals wel meer kinderen met het syn droom van Down, een hartaf wijking waaraan hij moet wor den geopereerd. Met Ward voorop, knokt het gezin zich door misschien wel zijn moei lijkste periode ooit. Maar de vooruitzichten zijn niet alleen maar somber. Af en toe durft Schrader zich dan ook voor te stellen hoe het zal zijn om het knulletje, dat nu nog - thuis - sondevoeding krijgt, de eerste grondbeginselen van de voetbalkunst bij te brengen. Hoe klein en kwetsbaar ook, de kleine Ward maakt een breed scala aan heftige gevoe lens los bij zijn vader en moe der. Waarvan vooral liefde maar ook strijdlust de voornaamste zijn. De strijdlust betreft ene C. Rietdijk uit Bloemendaal. Deze gepensioneerde leraar, natuur kundige, cultuurfilosoof en pu blicist kwam een maand na Wards geboorte in het nieuws doordat hij bij enkele gelegen heden op radio, televisie en op papier, de moord op kinderen met een zware handicap verde digde. In zijn betogen gebruikt hij telkens kinderen met het syndroom van Down - door hem steevast aangeduid met de term 'mongooltjes' - als voor beeld. Tegen de uitlatingen van Rietdijk zijn enkele klachten in gediend wegens belediging en discriminatie. Door toedoen van Schrader. die zich uitvoerig in de kwestie heeft verdiept, staat de Stichting Down's Syn droom (SDS) nu op het punt de aanklacht tegen de man uit Bloemendaal om te zetten in 'aanzet tot moord'. Directeur Erik de Graaf van de SDS, die de laatste tijd veelvuldig heeft overlegd met Schrader is eigen lijk al overtuigd. Hij heeft nog een klein zetje nodig en zoals de vlag er nu bij hangt zal Schrader hem dat ook nog wel geven. Rietdijks pleidooi voor het la ten inslapen van zwaar gehan dicapte kinderen is voor een belangrijk deel gebaseerd op 's mans overtuiging dat ouders van zulke kinderen per definitie ongelukkiger zijn. Het valt Schrader op dat in de discussie die is losgebarsten nog altijd niet is gewezen op een recent onderzoek van TNO Leiden dat Rietdijks verhaal. volgens Schrader 'boterzacht' maakt. Mede door de Stichting Down's Syndroom is Schrader zich bewust van de toekomst kansen voor zijn zoon Ward. Zowel op medisch als didac tisch gebied is er nog meer mo gelijk dan in 1982, het jaar waarin het baanbrekende boek 'Syndroom van Down, gids voor ouders' van Cliff Cunning ham verscheen. „Ouders en aanstaande ou ders van kinderen met het syn droom van Down moeten door deskundige artsen en dito in stellingen als de SDS worden geïnformeerd en niet door zol derkamerfilosofen die aantoon bare flauwekul verspreiden zo als Rietdijk. Dat zijn verwerpe lijke opvattingen nog wortel kunnen schieten ook, staat voor mij als een paal boven water na een artikel in NRC Handels blad, waarvan de schrijver het presteert om Rietdijks tegen standers neer te zetten als een hysterisch volksgericht. Schrader en De Graaf zijn er inmiddels achter dat Rietdijk naar alle waarschijnlijkheid niet kan worden vervolgd wegens discriminatie. Aan de beperkte mogelijkheden van mensen met een handicap om zich juri disch te wapenen is in (weten schappelijke) boeken en artike len aJ aandacht besteed. De au teurs stuitten allen op het feno meen dat, zoals de Graaf het formuleert, „het in Nederland wel strafbaar is om mensen op grond van hun godsdienst, ge aardheid, huidsldeur en weet ik wat allemaal meer te discrimi neren, maar mensen met een handicap kun je als het aan on ze wet ligt niet beledigen. Kort om: 'nikker' mag niet, 'mon gool' is geen enkel probleem. 'Mongool' is met stip nummer één op de hitlijst van favoriete scheldwoorden van de jeugd en Rietdijk gebruikt het ook klak keloos." .Alleen al om die reden is Schraders aanbeveling om in te zetten op 'aanzet tot moord' het overnemen waard. Of Riet dijk met zijn uitlatingen daad werkelijk aanzet tot moord? Ze ker wel. Niet dat kinderen met het syndroom van Down nu dreigen te worden beschoten maar hij beïnvloedt met vol strekt onjuiste informatie zij die moeilijke beslissingen over le ven of dood moeten nemen." Licht uit op de Stevenshofdreef leiden eric-jan berendsen Bij een 33-jarige Leidenaar ging gisteren door te veel drank letterlijk het licht uit. De man reed rond half tien in zijn auto op de Stevenshof dreef toen hij in een flauwe bocht de macht over zijn stuur verloor. Hij ging recht door en raakte een verkeers- paal en een lantaarnpaal. De man, die te veel alcohol bleek te hebben genuttigd, moest met diverse lichte verwondin gen naar het LUMC worden gebracht. Door de botsing met de lantaarnpaal viel een groot deel van de openbare straatverlichting op de Ste venshofdreef uit. Teams van de Kopergirls en 'Heavy Metol' uit Leiden zijn dit paasweekeinde flink in de prij zen gevallen tijdens het Euro pees kampioenschap twirl in Hannover. Het pom-ponteam 'Heavy Metol' bereikte in zijn categorie een eerste plaats. Wendy Marks van de Kopergirls legde bij de solo-optredens eveneens beslag op het goud in haar categorie. Twee teams van de Kopergirls behaalden een tweede plaats in hun afdelin- i de dienst Milieu en Beheer Jeling Ongediertebestrijding 'oorlichtingsmateriaal aan- 'zig over reductie en wering n duiven. De tekst liegt er et om. Duiven zijn versprei ds van ziekten zoals paratyp- ïs en vogelmalaria, gastheer n parasieten als mijten, teken vlooien en in duivennesten mt een uitgebreide nestfau- voor: motten, vliegen en ke rs die vanuit die nesten ge- imven en huizen kunnen bin- indringen. Kortom, duiven innen een gevaar zijn voor ens én huisdier, aarnaast, zo leert de folder, oduceert een duif jaarlijks twee kilo poep en dat is weer de oorzaak van vervuiling van gevels en schilderwerk aan woonhuizen, gebouwen en monumenten. Duiven veroor zaken verstoppingen van he- melwaterafvoeren en stank- en geluidsoverlast. Redenen ge noeg om onderzoek te doen naar een reproductieremmend middel. En toch stikt het in Lei den van de duiven. Voor de goede orde, we hebben het over verwilderde, ongeringde duiven. Het is dus geen lolletje om last te hebben van vliegende ratten, zoals wij de duif ook wel eens noemen. Vraag dat maar eens De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. aan de 75-jarige mevrouw C. Kemme die in de flat woont met de ingang aan de Vijf Mei laan maar die op het Bevrij dingsplein staat Precies, die woontoren boven Albert Heijn. Zelf op zes hoog hebben zij en haar buren nog overlast van duiven. De vogels willen op de balkons een nest bouwèn, poe pen tussenschot en ballustrade onder en maken herrie. Zo gauw het 's ochtends licht wordt, beginnen de duiven te koeren. Volgens mevrouw Kemme hebben de dieren hun thuisbasis onder het dak van de ruimten tussen ABN-AMRO, VSB-bank en Bon Appetit aan het Bevrijdingsplein en maken van daaruit de omgeving on veilig. Werkelijk van alles heeft zij al geprobeerd om de duiven te verjagen. Ze probeert ze met een ragebol af te schrikken, haalt eieren weg, er is vorig jaar een vangkooi geplaatst en bu ren hebben met netten ge werkt. Maar de duiven blijven terugkomen, tot grote ergernis van de flatbewoners. De vang kooi heeft helaas het loodje ge legd tijdens renovatiewerk zaamheden aan de flat en de netten 'werkten' niet. Dat bete kent dus dat er vrijwel elke dag moet worden geboend en ge sopt en gedreigd. Mevrouw Kemme heeft zelfs een speciaal mes waarmee ze de duiven- poep van balkon, ballustrade en de ramen 'steekt'. Eens lag ze 6 weken in het ziekenhuis en toen ze weer thuiskwam, kon ze niet meer door haar raam naar buiten kijken vanwege de stront. Ze geeft toe dat er hoog boven het Bevrijdingsplein een ware machtstrijd heerst. Me vrouw Kemme is in perman- tente staat van oorlog met de vliegende ratten. Die situatie is J. van der Vlugt van Ongediertebestrijding be kend. „Mevrouw wil niet kie zen voor bedrading op haar balkon. Dan heeft ze de indruk dat ze in de gevangenis zit. Het weringsproces is echter belang rijk. Haar balkon moet ontoe gankelijker worden gemaakt." „Kijk", vervolgt Van der Vlugt „waar de een last van heeft, vindt de ander gezellig. Voor veel mensen hebben duiven een sociale functie. Ze geven die beesten bijvoorbeeld te eten. Het zijn inderdaad dra gers van ziekten en bacteriën maar op de Dam zijn duizen den duiven en toon dan maar eens aan dat daar iemand ziek van is geworden. Het is moei lijk om een verband te leggen." „Ik weet dat er op het Bevrij dingsplein onder die daken tussen de winkels veel duiven zitten. Ik weet dat er maatrege len zijn genomen zoals het plaatsen van rechtopstaande pennen. Maar dat is blijkbaar niet afdoende geweest. Het is zinnig als mevrouw Kemme nog eens contact met Onge diertebestrijding opneemt. Dan kunnen we samen opnieuw be kijken wat we aan de situatie kunnen doen. eric-jan berendsen trisch busje van de EWR naar de kop van de Haarlemmer straat. .Als de chauffeur het gaspedaal even indrukt, dan is hij er al bijna", zegt Fons Dele- marre, chef van de afdeling communicatie van de gemeen telijke dienst Milieu en Beheer. „Het is maar vijf minuten lopen naar de Haarlemmerstraat. Het is nog een mooie route ook. Volgens Goudsmit kennen veel mensen de grote voordelen van het EWR-terrein nog niet. „Het is dichtbij de stad en je kunt je auto uit het zicht parkeren. Maar juist zichtbaarheid is nog het probleem. Een grote P op de EWR-toren gaat te ver. maar de gemeente Leiden wil er alles aan doen om automobilis ten op het parkeerterrein te wij zen. „We kunnen in de toe komst misschien een spandoek over de weg hangen," zegt Delemarre. „Of acties in de buurt van het terrein", valt Goudsmit hem bij. „Dit terrein is pas echt een succes als we in juli een bezettingsgraad iiebben van 60 procent." lesley grieten Een man op een snorfiets rijdt een rondje over het terein, zwaait vriendeljik, stopt bij de ingang en pakt zijn mobiele te lefoon. De teller van parkeer plaatsen in de binnenstad belt met zijn collega's. Het aantal auto's op EWR-parkeerterrein ligt nog steeds rond de tien. De blauwe, elektronische borden kloppen, nog zeker 120 plaat sen. Ondanks het gratis parke ren deze maand is het zaterdag ochtend op het EWR-terrein rustig. Volgens sectorhoofd stads- toezicht Jetske Goudsmit is het parkeerterrein, dat alleen op za terdag en op koopavond open is, een overloopterrein. „We willen met dit terrein het zoek verkeer tegengaan. Veel men sen staan met draaiende motor in de rij bij een parkeergarage, of rijden steeds rondjes op zoek naar een parkeerplaats." In samenwerking met het Stadsparkeerplan rijdt een elek- Tot onze spijt moeten wij u berichten dat het debat over VREDE EN KRIJGSMACHT tussen Mr. Frank de Grave Minister van Defensie Dr. Mient Jan Faber secr. IKV woensdag 7 april 1999 in de Vredeskerk te Leiden in verband met de ontwikkelingen in Kosovo ICF afdeling Leiden De duiven die voor overlast zorgen aan het Bevrijdingsplein nestelen onder de winkeldaken. FOTO MARK LAMERS i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9